Ceulemans: de kampioen op-'t -randje Zweden bleven achter in Sint-Anthonis Cees Swinkels sloeg toe in slotkilometers Atletiekunie i ongerust ove ledenbestanc Ton Sijbrands start fraai Bernie Boxem tweij in Cross des Natiojj BlUARTCIJFERS GRONINGEN MAANDAG 22 MAART 1971 SINT-ANTHONIS. De Belg Jef Teeuwissen heeft gisteren de motorcrossklassieker van Sint-Anthonis gewonnen. Zijn grootste concurrent was niet de tweevoudige wereldkampioen, de Zweed Bengt Aberg, die weliswaar de eerste manche met grote overmacht won, maar die in de tweede manche wegens oververmoeidheid verstek liet gaan. De Nederlander Pierre Karsmakers en Teeuwissens landgenoot Roger De- coster zijn daarentegen wel gegadig den geweest voor de eerste plaats. De andere Zweden, Kring, Jonsson en Hammergren, bleven ver onder de maat. Zij maakten echter de indruk te willen wachten op de wedstrijden om het wereldkampioenschap. De Belg maakte in de eerste manche een lelijke val en verloor daarmee uiteindelijk zijn kansen op de eind zege. Decorte ging namelijk in de tweede manche als winnaar over de eindstreep. deze race6 voor motoren tot 500 cc (13 ronden van 2.5 kilometer Is: 1. Aberg (Zw) 35.37.4: 2. Decoster 353.9.8: In de eerste manche deed zich in een scherpe bocht een massale valpartij voor, waarvan onder meer Kring, de Belg Van Loon, Sigmans en Kars makers het slachtoffer werden. De snel gestarte Belg Roger Decoster liep ook een kleine achterstand op. Maar zowel hij als Karsmakers herstelden zich uitstekend. De Nederlander rukte zelfs op van de zeventiende naar de vierde plaats. Winnaar Aberg verscheen in de tweede manche niet aan de start. Ook Frans Sigmans moest verstek laten gaan. Een defecte machine was de oorzaak. Na een furieus duel met de Duitser Weill nam Teeuwissen hal verwege de manche de leiding over en maakte verder geen fout. Decoster, die nu een heel slechte start had, zag geen kans de verloren tijd in te halen, verspeelde zijn eerste plaats aan Teeuwissen en bovendièn zijn tweede aan Karsmakers. In de zijspanklasse ging het tussen de Nederlandse en Belgische kam pioenen Ten Thije en Alois Decorte. I. Roger Decoster (Belg) i laak van Velthoven (Be de' Kortb(B« Haller (Zwi) (Ned) met I. n Thije (Ned) me door Hans de Bruyn DEN HAAG Drie jaar lang zat Cees Swinkels „vast". De triomf, waarvan hij in zijn dromen alles wist, kwam er echter nooit uit. Tot in de straten van Delft de slimheid hem vleugels gaf. Terwijl alle renners uit de kopgroep van de Ronde van Zuid-Holland zich aan het wiel van de Berkelnaar Sjef van der Burg aansloot, omdat de verwachting bestond, dat hij moest loskomen in een apotheose voor veel eigen publiek, dook de ongeduldige Swinkels via de linkerkant van de weg de ruimte in voor een „vrije vlucht". Niemand reageerde er. Jans Vlot, de winnaar van 1970, Frits Schur en Piet van Katwijk, zij dachten allemaal: Dat is waanzin. door Frank Werkman DEN HAAG Een staaltje antipropaganda voor het houden va jaarvergadering leverde zaterdag de KNAU. 's Morgens omstreeks, ha namen bondsbestuur en leden van de zogenoemde unieraad hun plaats Met slechts een onderbreking van ongeveer drie kwartier voor de werden de stoelen gedurende zevenëneenhalf uur niet meer verlaten. Si een handjevol belangstellenden woonde de vergade'ring bij, maar zelf dit kleine aantal Was er één, die halverwege de besprekingen de zaal v en zich buiten gehoorsafstand van de vergadering liet ontvallen: „II het niet langer bolwerken. Ik ga naar huis. Iedereen praat voor zijn straatje, het algemeen belang van de atletiek wordt helemaal uit he verloren." een andere tak van de club hevelen om zodoende aan de 5 te ontkomen. Als gevolg van e stel uit de raad werd besloten d hoging te baseren op het leden bij de clubs op 1 januari van dit ja; De meeste tijd werd in beslag geno men door dc voorlopige begroting. Meer dan twee uur ventileerde een aantal unieraadsleden de verwachting van het KNAU-bestuur dat men met een dergelijk lichaam sneller kan vergade ren en besluiten nemen bleek een desil lusie hun mening hierover. Toen uiteindelijk iedereen zijn zegje had gedaan over het betreffende agenda punt en het in stemming werd gebracht bleek de overgrote meederheid voor te zijn. In de begroting was onder meer begrepen het voorstel de contributie per lid met een gulden te verhogen. (Van onze dammedewerker UTRECHT Ton Sijbrands had ln de strjjd om de nationale damtitel een uitstekende start. Uit twee partyen scoorde hij vier punten waarmede by de leiding heeft genomen. Hij moet even wel Bergsma naast zich dulden die ook zonder verliespunten bleef. Debutant Visser ondervond in de eer ste ronde de grote kracht van Sijbrands. Zonder aanwijsbare fouten had de Fries belangrijk positienadeel opgelopen; toen toen hij bovendien materiaal moest af staan was de strijd snel beslist. De jonge Drost was evenmin in staat de scoringsdrift van de titelhouder in te tomen. Met voortreffelijk en op hoog peil staand spel werd hij naar de ne derlaag gedreven. Bergsma had met zijn opportunistisch spel twee maal succes. Eerst kon de landbouwkundig ingenieur Van Dijk de Maar Cees Swinkels, de 21-jarige col porteur uit ds Brabantse nederzetting Goirle, die vaar dit seizoen harder dan ooit had getraind weigerde zich in een hopeloos avontuur te storten. Gedra gen door hel vooruitzicht dat eindelijk de overwinningsbloemen en de kus van de rondemiss voor hem bestemd waren, ontketende hij in de laatste kilometers een verschrikkelijk hoog tempo. De eendraahtige samenwerking van de achtervolgers, die alle achter docht ten opzichte van elkaar weer uit het oog verloren hadden, was daar niet tegen bestand. Iedereen sprek natuurlijk over deze verrassende ontknoping. Jans Vlot „Knap gezién". Frits Schut: „Formida bel". Wim de Louw: „Ik dook eerst nog achter Cees aan. Maar het had mijns inziens weinig zin. Daarom liet ik me terugzakken. Maar nup kan ik me wel voor mijn hoofd slaan." Alle maal complimenten voor Cees Swin kels-, die in de zomer van 1970 met zijn ziel onder de arm bij Sjefke Jansen de oud-ploegleider van de Tourequipe, aanklopte. Vertrouwensman Van Erp: „Cees zat toen helemaal kapot. Hij reed vier fietsen in elkaar en had verder bij alles pech. Maar ik geloof de in hem. Daarom maakte ik de zaak rond met Mars-Flandria, waar de sfeer beter was dan in andere ploe gen." Een korte acclimatie maakte van Cees Swinkels een nieuwe- renner. Nu gelooft "iedereen in zijn capacitei ten. Van Erp: „Cees kan alles. Sprin ten. demarreren qn zeg wat nog meer. Wat hem tot nu toe ontbrak was zelfvertrouwen. Dat zal na dit succes wel veranderen." Sjefke Janssen :„Cees wil dit seizoen zijn slag slaan. Hij wil beroepsrenner worden. Als hij even voortvarend doorgaat dan hij het sei zoen begonnen is, lijkt het me haai baai*. Tsjonge. wat rijdt hij hard mo menteel." Cees Swinkels is in meer dan een opzicht een merkwaardig winnaar van de ronde van Zuid-Holland geworden. „Ilï ben wellicht de enige wieier- amateur, die nog werkt", zei hij vlak na de eindstreep tussen de uitbundig heid van anderen door. „Ik ben col porteur in een stomerij. Niet voor hele dagen natuurlijk, maar voor zo'n paar uur per dag. Dal onderbreekt de eentonigheid van het wielrennen een beetje. Altijd maar op je zadel zitten is ook niet alles." Door zijn nuchter heid kan hij zich niet laten gaan. Van Erp: „Hij is in alles op het laconieke af. Dat is voor hem vaak ook een nadeel, vind ik." Branie en bravoure zijn verwerpelijke begrippen voor Swinkels. „U ziet me nu ook niet juichen of uitbundig doen. Ik vind dit succes wel geweldig fijn. Maar tege lijkertijd realiseer ik me dat deze zege nog maar het begin moet zijn. Anders slaag ik niet in mijn opzet." Zó opvallend als de winnaar was. zó weinig opvallend was het overgrote deel van de ruim 150 kilometer tussen start en finish. Felle acties of gedurf de pogingen, die een wedstrijd gezicht kunnen geven, ontbraken bijna volle dig. De groep, die snel in stukken viel. splinterde af van achteren. Maar alles kwam weer bij elkaar bij de gesloten spoorwegovergang van Zoetermeer. In de „lus" van Alphen aan de Rijn naar Aarlanderveén viel echter de defini tieve' beslissing. Een sterke groep van ongeveer dertig renners scheidde zich van het peloton af. Het stond vast, dat bij hen zich de winnaar zou bevinden. Theo van der Loo nam het initiatief voor een afscheiding yan tien renners. Van Katwijk, Schür, Voogt en de in eigen streek rijdende1 Van der Burg, Blom en Swinkels, bijna alle kansheb bers waren er bij. De ontknoping kreeg n adembenemend karakter, toen Cees Swinkels, met bijna vierduizend trai ningskilometers in de benen, zijn kans schoon zag. Niemand kon hem in zijn dadendrang stoppen. Zelf had de Bra bander voor deze verrassende coupe de beste verklaring: „Ik zag vroeger altijd tegen al die grote jongens op. Maar nu niet meer. Ik ben ouder en conditioneel sterker geworden. Waar om zou ik dan nog opzien tegen ande- Cees Zwinkels. UITSLAGEN De uitslag van de ronde van Zuid- Holland is: 1. Cees Swinkels (Goirle) de 151 km in 8.24.39, 2 Ted Blom (Haarlem) op 16 sec. 8 Jans Vlot (Wanneperveen), 4 Albert Huizebosch (Bèllèn), 5 Arnold Voogt (Scherpen- zeel), 6 Theo v.d. Loo (Weert), 7 Wim Kelleners (Born), 8 Sjef v.d. Burg (Berkel), 9 Frits Sehuer (Hoogezand) alle zelfde tijd; 10 Piet van Katwyk (Oploo) op 42 sec. 11 Juul Bruessing Bovenkerk), 12 Bart Solaro (Den Bosch), 13 Peter van der Donk (Ros- 'malen), 14 Michas Bertou (Den Haag), 15 Siem Berkhout (Schipluiden), 16 Guns Zantigh (Rijssenhout), 17 Ma- rinus Paul (Den Haag), 18 Nico Verl nieulen Amsterdam19 Jacques Dek kers (Gutteeoven), 20 Wim Jansen (Nes a.d. Amstel), 21 Ben Groen (Steenwijk) alle dezelfde tijd. Ongerustheid Eerder had voorzitter Frans Jutte zijn ongerustheid uitgesproken over de geringe ledenaanwas in de KNAU. De heer Jutte memoreerde dat hel niet alleen van belang is talent op te kwe ken. maar dal zeker aandacht moet worden geschonken aan de recreatie sporters. „Jaarlijks vertrekken er net zoveel leden als er bijkomen, waardoor het ledenbestand van de atletiekunie niet toeneemt en zelfs sinds vorig'jaar met 111 is gedaald", aldus de heer Jutte in zijn openingswoord. Sinds 1950 toen de KNAU 12.000 leden telde is dit aantal slechts verdubbeld. Een reden voor enkele leden van de unieraad om zich af te vragen hoe het met de continuïteit van de bond is gesteld. Ge bleken is tevens dat slechts weinig le den binnen de Unie bereid zijn be stuursfuncties te aanvaarden, zodat ka dervorming onvoldoende plaatsvindt. Weinig florissant De heer Jutte schetste de weinig I florissante financiële situatie van de KNAU. Met het aanschaffen van de j demontabele indoorbaan en de jaarlijk- i se reservering voor het over zeven jaar te kopen bondsbureau blijft er weinig ruimte nicer over <voor andere befitem- mingen. Jutte: „We willen daarom de j afdracht, 'zoals die vorig jaar was, handhaven. De aflossing aan de NSF voor de indoorbaan beeraagt 10.000 gul den en de servering voor het bondsbu reau eenzelfde bedrag. Rekening hou dend hiermee ontkomen we er niet aan dat de contributies met een gulden per lid te verhogen. Bij de behandeling van de bes mutaties deden zich minder den voor. Secretaris J. Oskam herkozen, alsmede de commi Koomen en de heer J. van Drun Haarlem werd in het bestuur g( vanwege zijn functie als voorzitte de nationale technische com Gebruikelijk Zoals gebruikelijk werden onderscheidingen uitgereikt. Leeuwenhoek kreeg voor zijn sten als trainers-coördinator de Th sonbeker. De KNAU-beker, voor te damesprestatie, ging naar II zer-Laman en Bram Wassenaar de Herman van Leeuwenbeker, van Doorn en Frank Nusse kregen hun prestaties tijdenfs de Eu jeugdkampieonschappen respecij lijk eerste op het hoogspringen de op de tienkamp achtereen' de Fanny Banlanker-Koenplauetl de Albert Spreebeker, alsmede nieuw ingestelde gouden jeugdi peld. De heren P. Beyen werden tot lid van verdienste noemd. (ADVERTENTIE) c, Alternatief Sommige unieraadsleden vroegen zich af of dit niet remmend zou werken op de aanmelding van leden. „Indien de unieraad met een aannemelijk alterna tief komt", deelde KNAU-voorzitter mee, „is een contributieverhoging te voorkomen". Dat alternatief bleek niet te kunnen worden geboden. Ook niet nadat een uniera^dslid vertelde dat het voor een vereniging een koud kunstje is de trimmers en recreatiesporters naar SAN SEBASTIAN De Nederlj damesploeg, die vorig jaar het laj klassement won, was zaterdag in d| editie van de Cross des Nations Sebastian piet opgewassen tegen hf weid van de elementen. Storm, regi hagel hadden het parkoers hersct in een grote modderpoel. Dat een extra handicap voor velen zestig deelneemsters uit elf landen GRONINGEN Voor de negende achtereenvolgende I keer, sinds hij in 1963 de titel overnam van de Peruaan Suarez, die in dit door een aantal verrassende gebeurtenissen toch nog spectaculair verlopen toer nooi om het wereldkampioenschap driebanden met een figurantenrol genoegen moest nemen, heeft Ceule mans de titel veroverd. Maar vraag niet hoe de Grob- bendonkse biljartvirtuoos in de stemmige zaal van de Nieuwe Harmonie te Groningen op het erepodium is gekomen. Vele uren heeft hij op de rand van de af grond gebalanceerd. Hij bleef overeind, maar dit kam pioenschap heeft Ceulemans meer inspanning gekost dan hij in zijn meest pessimistische verwachtingen had kunnen denken. Sijb fel aanvallende Bergsma niet weerstaan, terwijl vervolgens Van Tilborg, die op het laatste moment voor de Hagenaar Gordijn is ingevallen, geheel werd over speeld. Voor Van Tilborg betekende dit de tweede nederlaag want tegen Scho tanus kwam hij duidelijk routine te kort. Wiersma heeft door twee remises reeds een behoorlijke achterstand ge kregen. .Varkevisser gaf de Jongste grootmeester uitstekend partij en be haalde een verdiende puntenverdeling. Superverdediger Van dér Sluis bleek voor Wiersma een te grote opgave. Ook Het eerste optreden van Hermelink was niet zo succesvol. Bronstring verraste hem met een gambiet waardoor zijn stelling volledig werd ondermijnd. Na teruggave van de gewonnen schijf bleef er een voordelige stand over, die Bron string geen problemen meer opleverde. Uitslagen - (le ronde): T. Sijbrands- Sj. Visser 2-0. F. Drost-W. van der Sluis 1-1, H. Wiersma-C. Varkevisser 1-1; E. P. Bronstring-F. W. Hermelink 2-0, Ir. G. E. v. Dijk-P. Bergsma 0-2. A. van Tilborg-A. F. Schotanus 0-2. 2e ronde: Bergsma-v. Tilborg 2-0, Varkevisser-Bronstring 1-1, Van der Sluis-Wiersma 1-1. Sijbrands-Drost 2-0, Visser-Schotanus 1-1. Hermelink-v. D(jk 1-1. Stand: 1 en 2 Bergsma en Sijbrands 4 pnt.; 3 en 4 Bronstring en Schotanus 3 pnt. 5 t/m 7 Van der Sluis. Varkevis ser en Wiersma 2 pnt. 8 t/11 Drost. Van Djjk Hermelink en Visser 1 pnt. 12 Van Hlbcrg 0 pnt. Raymond Ceulemans was in Groningen niet de man, die met soms onwaarschyn- lyk lijkende zekerheid de lastigste posi ties tot een oplossing kon brengen. „Laat me maar met rust, het is al erg genoeg", zei „den Raymond" zaterdagnacht, toen hy na zeer veel inspanning de partyen tegen Hennie de Ruyter en de sportieve Amerikaan Alan Gilbert tot een zege vierend einde had gebracht. „Laat me maar met rust", herhaalde hy met een monotone klank in zijn stem. Raymond Ceulemans. by voorbaat tot dc onbetwiste kampioen uitgeroepen, was zichzelf niet lassend goed spelende Rini van bleef winnen (op één dag „Ceulen Scherz kloppen en daarna ook Su Djab overwinnen was een niet voor mo- gelijk gehouden prestatie) moest de Belg Iedereen strijd leveren met de Amerikaan Alan Gilbert. Weer moest Ceulemans de winst voor de heideuren weghalen. het toernooi niet by machte zyn met gezel in vele internationale toernooien van dc zege af te honden (6046). Sikkeneurig Zaterdagmiddag leek het drama- Ceulemans compleet te worden in zijn partij tegen Hennie de Ruyter. De wat sikkeneurige Waalwijker, die altijd wel een draai weet te geven aan de situatie j van het ogenblik, had voor het begin van het toernooi gezegd: „Al zal de partij 1 120 beurten duren, maar Ceulemans moet er aan". De Ruyter, achtervolgd door j voortdurende kritiek op zijn openings- parlij tegen Rini van Bracht (92 beurten, waardoor de beide Nederlanders op slag onmogelijk met Ceulemans konden wed- ijveren om het algemeen gemiddelde) I kreeg zijn zin niet. In een zenuwslopende I I partij die voor Groningen een droom- I finale had kunnen zijn. liet De Ruyter j I zich in dc slotfaze door Ceulemans klop- j Nog één partij restte Ceulemans. Uit gerekend tegen de onberekenbare Oos tenrijker Johaiin Scherz, die liet ene ogenblik onvoorstelbaar kan vlammen (hU maakte tegen Gilbert de hoogste serie dertien van het toernooi) en op een ander moment een onbegrypc- lüke nonchalance aan de dag kan leggen. Johann Scherz was in dc slotparty van Intussen speelde Rini van Bracht zich „rustig" naar een noodzakelijke over winning op de Japanner Kashiki. „Ik heb iedereen verslagen, behalve mijn club genoot De Ruyter" zei Rini van Bracht. Rini van Bracht bleef met de erfenis van dit toernooi zitten: de miserabele party tegen clubgenoot Dc Ruyter (in de eindstand toch nog derde) op de openings dag. De 92 beurten in deze elkaar niets gunnende party had voor de jonge Waal- wijkse etaleur desnstreuse gevolgen. I De uitslagen zijn Vijfde ronde: I Kashiki (Japan) Van Bracht (Ned.) Diab (Egypte) Gilbert (VS) J De Ruyter (Ned. 1 42R 1.156 Kashik esp. pnt., hoogste Niet zeker Nog was Raymond Ceulemans niet zeker van zijn zaak. want terwijl de ver en wereldkampioen Raymond Ceulemans (Bclj Rini van Bracht (Ned.) Johann Scherz (Oost.) Shigeki Kashiki (Japan) Allan Gilbert (V.S.) Adolfo Suarez (Peru) Mustafa Diab (Egypte) Eén Nederlandse vertegenwoord: trok zich echter niets van de erbs lijke omstandigheden aan. Boxem-Lenferink van Fortis-Ensi hield dapper vol en finishte achte sterke Amerikaanse Doris Brow tweede over de 3140 meter. De nati: equipe kwam ten slotte uit op de v plaats in de landenrangschikking. Na twee kilometer zette de Ai oe kaanse Dbris Brown, die ook i 1969 winnares was. haar aanval in. nie Boxem zag het gevaar en ging Op de laatste 800 meter hadden de Cl sters te kampen met een felle tegen Toen sloeg Doris Brown slag. De jonge Helmondse Annie kerkhof finishte als zeventiende. Ar. de Lange, die het niet bepaald zware omstandigheden moet hei oc kwam uit op de 22e plaats. Bij de heren behaalde de 21-j: Brit Dave Bedford een indrukwekk zege. Hij leidde gedurende elf twaalf kilometer. uitslatz bij c Heren 1 Dave Bedford (Eng.) d 38.42,8: 2. Trevor Wright (Eng.) Eddv Gray (N.Z.) 39.11.6. 2. Belrri* 174: 3. Frankrijk lés. Merekx verslagen in Brabantse Pijl ALSEMBER Niet Eddy Mer ai maar zjjn ploeg- en langenoot Spruyt heeft gisteren do elide van de Brabantse Pyl gewo die onder zeer slechte weei standieheden werd verreden. Op kilometer van de finish zag de kans te ontsnappen, j Hij bouwde in die slotfaze' van over 193 kilometer een voorjprong j bijna drie minuten op. Na honderd k meter werd de eerste serieufe' ooging ingeleid door Rini Wagtmans Belgen Rcvbrouck. Van den Eynde J Spruyt voegden zich bij de Nederla In het peloton kwam een reactie, een gedeeltelijke hergroepering tot I bracht Daarop greep Spruyt zijn k in de slotfaze. I Ceulemans had in de slotpart\j geen moeite met Johann Scherz, zodat voor de negende achtereenvolgende keer wereldkampioen driebanden mocht noemen

Leidse Courant | 1971 | | pagina 12