Ver kade-administrateur wil belastingconsulent worden Louis Armstrong kreeg hartaanval Stijgende onrust op Franse lycea Jeugd krijgt van alles Vertragend Landlust tegen Bona Stars Loting van Zilveren Molentoernooi de schuld Mogelijkheden afgescheiden Kamerfracties worden beperkt geld Mexico wijst 5 Russen uit Geen voor SST MARKTEN r 19 rRiJDAG 19 MAART 1971 LEIDSE COURANT Stijgende lijn bij Boskoopse I Boerenleen bank Eis vier jaar tegen oplichtgenie (Van verslaggevers) IOSKOOP Ook in 1970 bleef dc DEN BOSCH - De rechtbank van Den Bosch staal er zichtbaar van te küken. e n" °|S °V I hoe het m0Re'Ük >8 geweest, dat Henk L. uit Nieuwcuyk in tien jaar ttfd bijna vo n. e ver eenf o mjijoen gulden achterover heeft gedrukt bij zijn werkgeefster, de Bossche vestiging van de Koninklijke Verkadefabrieken N.V., zonder dat Verkade er ooit lucht van kreeg. stijgende lijn volgen. De verleende jieten namen toe met f 2.7 miljoen de deposito's met bijna f 1 miljoen, aantal privé-rekeninghouders nam 970 in grotere mate toe dan het daarvoor. Een en ander blijkt balans en verlies- en winstrekening de gisteren gehouden jaarvergade- de bank. et reisassortiment, waarvoor grote ingstelling bestaat, werd nog lijk uitgebreid. Het inlegovei-schot spaarrekeningen was door verschil- omstandigheden aan de magere daarentegen zijn de tegoeden op lijndepositorekeningen in verge- ng met voorgaande jaren zeer sterk enomen. Het grootste deel van de eende kredieten betrof de woning- ïtiliteitsbouwook voor 1971 moet grotere kredietvraag in deze worden gerekend. Bij de be- rsverkiezing werd de heer G. Ne- of herkozen; in de raad van toe- werd de heer B. G. Kompeer zen. Na het huishoudelijk gedeelte de vergadering werd de film van bezoek van de commissaris der ko- Boskoop vertoond. Veiling van antieke automobielen 5N HAAG. (ANP). Het Nationaal pmobielmuseum te Leidschendam zal april ongeveer dertig antieke auto- ielen verkopen. Daaronder zijn enige i-Royces, twee Hispano-Suiza's en A-Ford brandweerwagen. Verder teer vijftien rijtuigen, waaronder luers, en enige motorfietsen, waar- r een viercilinder FN. t Nationaal Automobielmuseum zegt kunnen doen, omdat het in de loop jaren in het bezit is gekomen van groot aantal min of meer dubbele iplaren. Onderzoek naar watervervuiling volgens nieu we normen Het antwoord op die vraag van Henk L, zelf, die bij Verkade Den Bosch chef van de administratie en kassier was: ,,De nodige controle deugde niet. Ik ben nooit goed gecontroleerd. Bij Verkade hebben ze trouwens alleen maar belang stelling voor het prdukt. Alle andere dingen zijn maar bijzaak". De raadsman van L., mr. H. Bergé uit Den Bosch, vat het allemaal bondig sa men: „Verkade heeft mijn cliënt absurde mogelijkheden tot frauderen gegeven" En daarom staat, naast Henk L. ook ee beetje terecht. Maar alleen L. gaat de klappen krijgen. De officier van justitie mr. J. van Mierlo eist vier jaar gevangenisstraf met aftrek. Hij heeft het gebrek aan con trole bij Verkade als een verzachtende omstandigheid willen aanmerken. De raadr-man voert nog vele andere verzachtende omstandigheden aan. De be langrijkste: „L- was een moderne Ivan- hoe Hij nam geld van de rijken, en gaf het aan de armen. Hij smeet het geld niet over de. balk, mar investeerde het in allerlei ondernemingen die tien jaar lang tachtig man aan het werk hielpen". Maar zelfs afgezien daarvan conclu deert hij, dat L. moet worden vrijgespro ken van hei achterhouden van drie mil joen gulden. Zijn redenering is, dat L. „verduistering uit hoofde van zijn dienst betrekking" ten laste is gelegd, maar dal hij zich in feite schuldig heeft gemaakt oplichting. De strafmaat voor het L. ook ten lasie gelegde knoeien in de boe ken (valsheid in geschrifte) mag naar de mening van mr. Bergé niet opgehangen worden aan die drie miljoen gulden. Henk L. is een geniaal man. Vroeger al was hij de beste van de klas. Hij heeft een intelligentiequotiënt van 144, waar voor vlgens de president mr. Geene zelfs hoogleraren zich niet hoeven te schamen. Maar na de middelbare school kon hij niet verder studeren omdat de oorlog uitbrak. Hij kwam bij Verkade Zaandam terecht. In 1960 werd hij overgeplaatst naar de Bossche vestiging. Daar werd hij administrateur en kassier. „Een onmoge lijke combinatie van functies. Daar ko men altijd moeilijkheden van", oordelen zowel de president als de officier. L zette de administratie van het toen 60 man personeel tellende bedrijf in no time zo goed op poten, dat hij zichzelf overbodig maakte. „Hij had er geen dag taak meer aan, en dus verdween zijn job-satistisfaction". signaleert het psy chiatrisch rapport. In de tijd die L. over had, gaf hij zich over aan fantasieën over geld met name, en wat je daarmee alle maal kunt doen. Zo begonnen de moei lijkheden. L. begon voorzichtig. Hij zette het geld eerst op de bank, later waagde hij zich aan de overname van een tuincentrum, en weer later bouwde hij in Nieuwcuyk zijn riante villa, compleet met biljartzaal en verwarmd zwembad. Tenslotte begon hij te investerin In allerlei zaken: van het horecabedrijf tot assurantiebureau „Naar mate hij in meer ondernemingen investeerd, werd de behoefte aan geld groter. Niet zelden maakte hij het Ver- kadeconcern een bedrag van 40.000 gul den per maand een kwart van de loonsom afhandig zonder dat het op heb i paar hoofdprijzen gewoi de lotto en ok heb een gelukkige hand van zaken doen". In zijn laatste woord getuigt L. van zijn grote spijt over het gebeurde en over de „ongunstige publiciteit", die hij Verkade heeft bezorgd. Hij verzekert de rechtbank niet in herhalingen te zullen vallen. „Ik wil niet nog eens door die hel". Hij gaat in de gevangenis studeren om straks een nieuw bestaan te kunnen opbouwen met zijn vruw en hun twee geadopteerde kinderen. Henk L. wil be lastingconsulent worden. De president„U zult dan wel het ver trouwen van de belastingdienst moeten genieten Fons Jansen geeft op woensdagavond 24 maart in Diligentia een voorstelling van zijn programma „Driemaal andermaal". Aangezien deze avond nagenoeg is uit verkocht, volgt er hog een herhaling op I hartaanval woensdag 14 april. U dezer dagen na een hartaanval in een New Yorks ziekenhuis opgenomen. Hij zou niet in direct levensgevaar ver keren, maar aangezien ook andere ziekteverschijnselen zich bij hem open baren, is de grootste waakzaamheid ge boden. Hem is in elk geval langdurige volstrekte rust voorgeschreven. Armstrong had zich al eerder in het ziekenhuis laten opnemen, omdat zijn artsen zich zorgen maakten over oe- deemschijnselen. Hij verbleef de afgelo pen jaren regelmatig in het ziekenhuis. De doktoren hadden hem een bepaalde periode verboden te spelen. Wel mocht hij toen blijven zingen. Zaterdagavond heeft Armstrong een reeks optredens in het Waldorf-Astoriahotel beëindigd. Hij was hier zijn verplichtingen nage komen, omdat hij zich uitstekend voel de. Kort daarop kreeg hij echter de (ADVERTENTIE) Aan- en verkoop van alle vreemde valuta tegen de officiële, dagelijks in de grote dagbladen gepubliceerde koersen ook voor cheques, reisver zekeringen spaar-, salaris- en depositorekeningen goud en zilver. De Grenswisselkantoren N.V. op het N.S.-station van Leiden. Geopend van maandag tot en met zaterdag van 8 tot 8 en op zondag van 9 tot 5. Telefoon 01710-44558. DE GRENSWISSELKANTOREN N.V. Als men Jaarsalaris formeerde bij Ldie bij Verkade een van 22.000 gulden had. in- laar het hoe en wat van wel zijn steevast antwoord: „Ik JSKE EN WISKE: De kale kapper iJCKY LUKE: Bootrace op de Missisippi LEIDEN Na de geweldige 101-87- overwinning op Fiat Stars vorige week heeft het Leidse Bona Stars geen tijd om op zjjn lauweren te gaan rusten, zelfs niet om even uit te blazen. De accu moet weer opgeladen worden voor de grote duels aan het eind van de maand. Volgende weck uit tegen Levi's- Flamingo's en de woensdag daarop thuis tegen Rotterdam-Zuid. Eerst ech ter staat voor morgenavond de thuis wedstrijd in de 5-meihaI tegen Landlust op het programma. Landlust is geen tegenstander waar je nachten van wakker ligt, doch deze Am sterdamse ploeg speelt de laatste weken een heel raar spelletje. Doordat enkele spelers hetzij geblesseerd hetzij afwezig zijn komen zij verzwakt het veld in en tegen sterkere tegenstanders plegen zij dan koste wat kost op balbezit te spelen Hiermee beogend ten eerste het ritme en de aanvalsdrift van de tegenstander te breken en bovendien een hoge score te vermijden. Dit soort vertragende spel is meer anti-basketball en de Stars zul len zich dit spelletje niet op laten leg gen. Desnoods jagend over het hele veld zal er voor elk punt geknokt worden om het doelsaldo nog gunstiger te ma- De dames van Bona Stars krijgen Red Stars op bezoek. Red Stars is een be hoorlijke middenmoter en moet met ruim verschil geklopt kunnen worden. Het wachten is voor de Leidse dames op een misstap van Rotterdam-Zuid. zo dat de eerste plaats dan gedeeld wordt door beide teams Essor moet in Schiedam de strijd aan binden tegen Juventus. Gezien de stij gende vorm van de Leidse ravonklasser zit er mogelijk een verrassing in en kan er nog een poging gedaan worden om de degradatie te ontlopen. Blitz, trotse koploper van de eerste klasse district Den Haag, moet morgen in Delft afrekenen met achtervolger Achilles. De Delftse studenten spelen thuis hun sterkste wedstrijden. Blitz is dus gewaarschuwd en zal het ongetwij feld heel moeilijk krijgen. Programma vrijdag 18.50 Jumpers a —Blitz a: 19.00 DAS a—Blitz b; 19.00 DAS 2Blitz D2: zaterdag: 5 meihal: 17.30 Bona Stars DaAHS a: Bona Stars cAHS a; 18.45 Bona Stars Dl—Red Stars: 20.15 Bona StarsLandlust; 11.30 Bona Stars 2Punch 4; verder 15.15 Achilles 1—Blitz 1; 16.30 Achilles 2— Blitz 3; 18.30 Esso Sc 1—Bona Stars 5; 19.00 Alphia aBona Stars a; 19.30 Vodo a—Essor a; 20.45 MSV 1—Punch 5. LEIDEN De loting inzake de 1ste ronde voor het komende 21ste Zilveren Molentoernooi heeft het volgende resul- I taal gehad: I Dinsdag 30 of woensdag 31 maart: I UVSAjax (1ste amat elftal); dinsdag 6 of woensdag 7 april: Quick Boys Uithoorn (molenhoudster); woensdag 14 1 april: LFCRoodenburg; dinsdag 20 of I woensdag 21 april: Lugdunum—Volen- I dam (1ste amat elftal). Op dinsdag 13 april zal niet gespeeld worden omdat op maandag 12 april (2de paasdag) reeds een volledig j competitieprogramma wordt gespeeld Bij eventuele t.v. in Europacupverband op woensdag 14 april zal zonodig het i toernooiprogramma een week worden j i verschoven. i Evenals voorgaande jaren en boven- j staand ook weergegev en zullen bij meer dere Europacupwedstrijden op de t.v. j de toernooiavonden op dinsdag plaats vinden. Prijsuitreiking museumexcursie van scholieren ALPHEN AAN DEN RIJN Gister middag was een groot aantal leerlingen van de 5e en 6e klasse van een aantal basisschool aanwezig in het gemeente huis te Alphen aan den Rijn. Doel van dit bezoek was de uitreiking van prij zen, beschikbaar gesteld door de educa tieve dienst van het Leidse museum „De Lakenhal" voor de door deze leer lingen ingezonden opstellen en tekenin gen, handelend en betreffend bepaalde opdrachten n.a.v. hun bezoek aan het Leidse museum in klasseverband. Wet houder M. Paats sprak als voorzitter van de Alphense Culturele Raad de kinderen leuk toe. Hij dankte mejuf frouw Redelé van genoemde educatieve dienst voor haar begeleiding van de wedstrijd. Mejuffrouw Redelé zette de techniek van de prijstoekenning uiteen, sprak over de opgaven voor de wedstrijd en expliceerde de inzendingen. Daarbij legde zij de nadruk op originaliteiten, commentariserende eigen meningen en heerlijke fantasieën, waarvan sommige opstellen getuigden. Ook onder de inge zonden tekeningen en de tekeningen ter illustratie van het geschreven woord, ging veel levendig werk schuil. Wethouder Paats reikte de prijzen uit aan de zeven prijswinnaars, t.w. van de 5e klassen: Adrie Goudswaard (Da Cos- taschool); Hanneke Engel (De Vaste Burchtsehool); Willie van Veen (Maria- school. A'veen); van de zesde klassen: Peter van den Ent Braat (Da Costasch Marjam Veerman (Bethlehemsch); Lammert van Iren (Oranjesch en Wim Wesselius (Morgenstersch die n extra tekenprijs ontving. De prijzen beston den uit een boekje en een grafisch kunstwerk. (Van onze correspondent L. Kleijn) PARIJS Op dc Franse lycea, niet alleen in Parijs maar in het gehele land is een actie gaande waarvan de (deskundigen voorspellen dat die vooral niet moet worden onderschat en die de komende dagen wel eens zeer grote afmetingen »ou kunnen aannemen. In totaal zijn veertien lycea gesloten en in twintig wordt al verscheidene dagen gestaakt. Waar de lycea gesloten zijn kunnen de leerlingen zich weer aanmel den op voorwaarde dat z(j zich schrifte lijk verplichten de orde niet meer te verstoren. De agitatie heeft zich speciaal de laatste 24 uur uitgebreid naar aanlei ding van een waarschuwing van Pom pidou dat aan de onrust op de lycea met kracht een einde zal worden gemaakt. De onrust heeft diverse oorzaken en is niet alleen politiek Tot mei 1968 be rustte een groot deel van het middel baar en hoger onderwijs nog op Napo leontische grondslag waarin de onder wijshervormingen van dat jaar onder invloed van de straatgevechten veel veranderingen hebben aangebracht. Aan de middelbare scholieren werd plotseling veel vrijheid toegekend zoals door het toestaan van vergaderingen in de lycea en borden voor 't aanplakken I van affiches. Maar geleidelijk zijn die hervormingen wee ongedaan gemaakt. Politieke actie we'd verboden er zefs I werden verleden week twee meisjes van een middelbare school verwijderd I omdat zij in shorts de klas inkwamen. Begrijpelijkerwijs hebben zulke verbo- 1 den onder de jeugd veel kwaad bloed gezet. De leraren klagen erover dat de scholieren alleen nog maar werken voor hun eindexamen en alle vakken verwaarlozen die niet op het eindenxa- men worden gevr&agd. Waar de leerlin- gen van hun kant op antwoorden, dat de leerprogramma s niet zijn aangepast bij de moderne tijd en dat zij onnodig I veel ballast moeten verwerken waar zij in het later leven weinig mee kunnen doen en die overboord wordt gezet zo dra de schooldeuren voorgoed achter hen dicht gaan. Men krijgt de indruk dat aan beide kanten de maat verre wordt overschre den. Zo is in Grenoble een journalist tijdelijk als gijzelaar vastgehouden ter wijl daar uit een lyceum 't meubilair op straat werd gesmeten. Dat was geen politiek protest, maar uitsluitend een verweer tegen slecht leermateriaal, slechte lokalen en onsmakelijk voedsel in de kantines. Al die grotere of kleine re oorzaken scheppen een collectieve geest van verzet die nog aangewakkerd wordt door 't gevoel dal de jeugd wordt aangewezen als de zondebok voor alles wat er tegenwoordig in Frankrijk mis gaat. Men oeklaagt zich verder bitter over de politiek die meer de gauchisten dan de rechts-radicale» lastig valt Een niet ongevaarlijk conflict vormt het ge- val van de gymnasiast Guionnet een I jongeman die ervan beschuldigd wordt een rechts-radicale jongen met een ijze- I rer. staaf in dt rug te hebben geslagen. I Guionnet word de volgende dag opge pikt en onmiddellijk in de gevangenis opgesloten zonder dat zijn ouders ervan in kennis werden gesteld. Men stelt zich weer de oude vraag waarom het nodig is deze jongen zo lang in voorlopige hechtenis te houden. De rechter van onderzoek zou zijn werk even goed kunnen doen met een Guionnet in voorlopige vrijheid. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer wil in de toekomst tussentijdse afsplit singen van fracties tegengaan. Op basis van de huidige reglementen maken af gescheiden groepen in de Tweede Ka mer aanspraak op extra vergoedingen, werkruimte en spreektijd. Deze facili teiten zullen worden beperkt. Met spoed zullen aan de nog zittende Kamer voor stellen worden gedaan om te bereiken dat tussentijdse afsplitsingen onaan trekkelijk worden gemaakt. De regeling van de schadeloosstelling voor Kamerleden voorziet in een toela ge voor een fractievoorzitter van dui zend gulden per jaar, alsmede 300 gul den per fractielid met een maximum van 10.000 gulden. Voor een afgeschei den groep zal dit bedrag worden ver minderd in evenredigheid met het aan tal Kamerleden dat zich afscheidt van de oorsprongkelijke fractie. Het is verder de bedoeling het regle ment van orde voor de Tweede Kamer zo te wijzigen dat de toewijzing van spreektijd en werkruimte voor de afge scheiden groep wordt afgestemd op de verhouding tot de oorspronkelijke frachtie. Zo ook de spreektijd die de oorspronkelijke fractie krijgt toebe deeld. De toelage aan de fracties voor materiaalkosten en fractiepersoneel zal eveneens voor afgescheiden groepen in evenredigheid tot de oorspronkelijke fractie worden toegemeten. Kamerleden, die zich tussentijds van hun fractie afscheiden, zullen dus niet meer kun nen rekenen op de volledige faciliteiten die gelden voor fracties die bij de verkiezingen in de Kamer komen. MEXICO (AFP) De regering van Mexico heeft vijf leden van de Russi sche ambassade ongewenst verklaard. Zij moeten het land verlaten. Enkele dagen geleden heeft de Mexi caanse regering de aanhouding bekend gemaakt van een groep guerrillastrijders die een Russische universiteit hadden bezocht. Van betrouwbare zijde wordt vernomen dat de uitwijzing daarmee verband houdt. Kritiek benoeming NKV-secretaris UTRECHT De heer L. Brouwer, voorzitter van de Nederlandse Katholie ke Bond van werknemers in de bouw- nijvrheid. oefent in het orgaan van deze NKV-bond „op de steiger" kritiek op de procedure die bij feet NKV-bond wordt gevolgd bij het voOTzien in vaca- WASHINGTON. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft tegen de verstrekking van meer geld voor de ontwikkeling van een supersonisch pas sagiersvliegtuig (SST) gestemd. Het voorstel werd verworpen met 218 tegen 204 stemmen. Dit brengt de toe komst van de supersonische Boeing, die een concurrent zou moeten worden van de Brits-Franse Concorde en de Rus sische Toepolev-144, ernstig in gevaar. Hij meent dat dez procedure uit het oogpunt van een behoorlijke inspraak van de bondne duideijk gebreken ver toont De gang van zaken bij het aan wijzen van de opvolger van NKS-secre- taris Van der Gun. die kamerlid wordt, heeft een en ander naar het oordeel van de heer Brouwer aangetoond. Volgens de her Brouwer is in het verbondsbestuur van het NKV „bij ver rassing" de heer H. de Groodt. voorzit ter van de industriebond, kandidaat ge steld. De overwging was, dat in het dagelijks bestuur van het NKV de nieuwe combinatie van vier NKV-bon- I den (Metaalbond. Textielbond. Indus triebond en Mijnwerkersbond) verte- i genwoordlgd diende te zijn. IKT LEIDEN Zoekt u een motor waarmee uw zoontje kan spelevaren, maar waarmee ook de hele familie op trektocht kan gaan Neem dan dat kleine motortje met die grote prestaties DE JOHNSON 1> PK. Jachtwerf POELGEEST PRIJZEN (in gulder L13PA ARDEN MART DEN BOSCH DEN BOSCH. 18 mrt - AANVOER: 718. PRIJZEN (In guldens per stuk): luxe paar den 1500-2100, voljarige 1300-1900; jonge werkpaarden 1325-1950: anderhalf-jarige (tuigpaard) 1025-1325; anderhalf-jarige (trekpaard) 1150-1500; veulens (tuigpaard) 550- 800; veulens (trekpaard) 800-1050; hitten 750- 975; shetlandse pqnies (ruins) 300-525: shet- landse ponies (merries) 425-425; jonge slacht- paarden per kg gesl. gew 4.10-4.50; oude slachtpaarden per kg gesl. gew. 3,00-3.90; slachtveulens per kg gesl. gew. 4,00-4,50. OVERZICHT (i esp. handel en prijzen): luxe paarden levendig - duur. voljarige groter - vlot, jonge werkpaarden vlug - prijshou- lafd, shetlandse ponlea paarden willig - Voorzien van het H. Sacrament der Zieken overleed, na een lang durig. geduldig gedragen lijden, mijn lieve vrouw, onze lieve, zorg zame moeder en behuwdmoeder MARGARETHA TETTEROO - BRAND op de leeftijd van 59 jaar. Thuis liefst geen bezoek. De overledene is opgebaard in de rouwkamer van het St.-Elisabeth Ziekenhuis, Hooigracht 15. Bezoek aldaar: van 15.00 tot 16.00 en van 18.00 tot 19.00 uur. De Gebedsdienst zaterdag en zon dag te 19.00 uur. Wij vieren de H. Eucharistie voor haar zielerust, maandag 22 maart a.s. te 9.30 uur in de Parochiekerk van Maria Hemelvaart en St. Jozef (Herensingel) waarna te ca. 10.45 uur de begrafenis op de begraaf plaats Rhijnhof (r.-k, gedeelte). Na een kort ziekbed is zacht en kalm ontslapen, onze lieve, zorg zame man, vader, behuwd- en grootvader, broeder, behuwdbroe- PIETER JOHANNES SIRACH in de leeftijd van 84 jaar. G. SIRACH—van Klaveren T. DE JEU—Sirach B. DE JEU W. SIRACH G. C. SIRACH—de Jong Kleinkinderen en verdere familie. Geen bloemen. De rouwdienst in de Aula van de begraafplaats „Rhijnhof" te Lei den is bepaald op maandag 22 begrafenis zal plaats vinden.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7