Oud-Hollandse hoempa uit Groot-Schermer brengt hulde aan jubilerende Wim Sonnevelt TAls je maartoortrekter neemt Voortrekker, de gemakkelijke pijptabak Zendtijd voor politieke partijen bij verkiezingen Wijding dr. Simonis PAGINA 2 LEIDSE COURANT DONDERDAG 18 MAArt. Nakaarten en preluderen in Rivièrahal TE oordelen naar concept-resoluties en discussiestukken krijgt het buiten- gewon© congres dat de Partij van de Arbeid morgen in Rotterdam houdt een meersoortig karakter: nakaarten over de ondergang van het samenwerkings- gesprek met de christen-democratische drie, belijden dat de drie linkse partyen het alternatief van de huidige regerings coalitie bhjven enwaarschuwen dat het in de praktik wel eens onmogelijk zou kunnen blijken om, ondanks de voor genomen belastingverhoging, urgente taken zo uit te voeren als het P.v.d.A.- program geproclameerd heeft. Om de discussies hierover op de ge wenste golflengte te krijgen, stelt het socialistisch partijbestuur voorop dat mi nister Witteveen het voor zijn verant woording moet nemen, wanneer de so cialistische planmakers niet uitkomen met hun cijfers; zijn nota over de finan ciële doorwerking van het huidige re geringsbeleid zou te laat gekomen zijn en nog steeds aan duidelijkheid te wen sen overlaten. Overbodig HET nakaarten over het mislukte over leg tussen PAK-groep en christen-' democratische concentratie lijkt ons een nogal overbodige zaak. Zo iets als een componist die aan duideiyke slotmaten een aantal herhalingen toevoegt. Men had de kwestie formeel kunnen afhan delen. maar het P.v.d.A.-bestuur wil zichzelf sterk maken door een congres uitspraak. dat samenwerking met ARP, KVP en Christeiyk-Historische Unie in enig parlementair kabinet na de ver kiezingen uitgesloten is. Leefden we nog in de dagen van Beel en Drees sr. dan zou het een reële vraag zyn of en hoe de socialisten dan wel binnen een extra-parlementair kabinet met de con fessionelen zaken zouden willen doen. Gedeelde smart TIET pikante is wel dat het temperen n van hoge verwachtingen om tussen 197J-1975 geld te vinden voor extra- uitgaven. de planning van het linkse blok al evenzeer dupeert als het urgen tieprogram van de Katholieke Volks partij en haar partners. „Gedeelde smart is halve smart" is in deze omstandig heden evenwel een bijzonder schrale Juist in die omstandigheden zou het zin hebben gehad wanneer een partijen- concentratie met reële kans op een parlementaire meerderheid de best mo gelijke oplossing vond voor de finan ciering van een zo groot mogelijk stuk van de plannen welke beide partijen onmisbaar achten voor het verwerke- hjken van een betere samenleving. Dit had meer zin gehad dan nu steun vragen voor een minderheidsregering van P.v.d.A.. D'66 en P.P.R. Maar wie zo mymërt. doet mee aan het nakaarten. We laten dat vandaag en morgen maar over aan de socialistische congresgan gers in de Rivièrahal. Oosterhuis liederen en de bisschopswijding jyiOET men, om een artistiek produkt te kunnen aanvaarden, ook waardering hebben voor het milieu waarin de kunstenaar zijn werk schiep? Plotseling is deze vraag actueel, nu de dichter Huub Oosterhuis mgr. Simonis laakt, omdat deze bij zijn bisschopswij ding liederen laat zingen welke afkomstig zijn van een gehuwde voorganger die nog optreedt als priester op een manier die strijdt met bisschoppelijke richtlijnen en zeker met de opvattingen van bisschop Simonis. Oosterhuis heeft ingezien dat hij juri disch geen been heeft om op te staan; hoogstens had hij publikatie van de on derhavige liederen in een tekstboekje kunnen verhinderen, maar de dichter is wel zo verstandig en sportief geweest om op dit punt niet dwars te gaan liggen. Maar hoe staat het nu met Oosterhuis' kritiek los van juridische argumenten? Zwak, dachten wij. Want een gedicht moet men net als een beeld of com positie op zichzelf beoordelen en niet aan de hand van een waardebepaling van het milieu waarin het werk gescha pen werd. Er zyn vanuit de verre oudheid tot het actuele heden kunste naars geweest die werk van onverganke lijke schoonheid geleverd hebben, maar tegen wier denkwijze en milieu ook zij die het werk bewonderen bezwaar kun nen hebben. Hoever reikt het engagement? Mag ik een symfonisch gedicht, een schilderij, een toneelstuk alleen maar uitvoeren, tentoonstellen of laten spelen, wanneer ik mij geëngageerd voel met de wereld- kerk- of maatschappijvisie van de kunstenaar? Mogen wij een gedicht van Huub Oos terhuis niet als tekst waarderen, als middel om God te loven gebruiken, wan neer wij Oosterhuis' eigen gedragspa troon niet onderschrijven? Als waar is wat Oosterhuis suggereert, moeten we op religieus terrein een zui vering organiseren vergeleken waarmee de beeldenstorm een kleinigheid was! En hebben Paus en bisschoppen de rest van hun leven nodig om te verklaren waar om ze, ondanks kritiek op personen en milieus, teksten, liederen, schilderijen, beelden waarderen als middel waarin Gods schoonheid en goedheid in de wereld weerspiegeld wordt. Regionale omroep in Rotterdam ROTTERDAM (ANP) - In afwachting van de nota van de minister van CRM betreffende regionale omroep en een beslissing van de Tweede Kamer hier over heeft de gemeenteraad van Rot terdam besloten tot de oprichting van de Stichting Rotterdamse Regionale Omroep. Zuster Meyboom honderd jaar Toen de NCRV zeven jaar geleden in het programma „Onder vier ogen" een gesprek uitzond tussen de toen 93- jarige zuster Meyboom en Jan van Hillo kwamen er veel positieve reac ties binnen, zowel van kijkers als van de pers. Ter gelegenheid van haar honderdste verjaardag heeft Jan van Hillo opnieuw een bezoek gebracht aan zuster Frederike Meyboom en sprak opnieuw met haar over heden en verleden. NCRV Ned. I 21.10 uur. Met het oog op de op 28 april a-s. te houden verkiezingen voor de Twee de Kamer heeft de minister van CRM zendtyd toegewezen aan die partyen, die in alle kiesdistricten onder een- j zelfde naam een iy§t hebben Inge- j diend. Iedere partij of groepering krijgt twee radio- en televisie-uitzendingen van elk tien minuten, namelijk een radio uitzending op Hilversum I van 18.19 tot 18.29 uur en een op Hilversum H van 19.20 tot 19.30 uur, en televisie uitzendingen, via Nederland I van 18.40 tot 18.50 uur (ten gevolge waar van „De Fabeltjes-krant" via deze zender om 18.35 uur wordt uitgezon den) en via Nederland n steeds vóór het laatste journaal. Er zijn geen uitzendingen op zon dag, goede vrijdag, tweede paasdag en in de week waarin de verkiezingen plaatsvinden. De uitzendingen begin nen op dinsdag 30 maart en eindigen op zaterdag 24 april. In deze periode vervallen in radio zowel als in tele visie de normale politieke uitzendin gen. Er komen 22 partyen en groeperin gen voor deze uitzendingen in aan merking. Evenals voorheen zal de Staatkundig Gereformeerde Partij van deze zendtijd geen gebruik maken. De volgorde, waarin de uitzendingen plaatsvinden, is door de regerings commissaris voor de omroep bij loting vastgesteld. Kees Brusse en Willy Alfredo borg voor speels programma (Van één onzer verslagge- GROOT-SCHERMER Over de lange dijk van Groot Schermer naar Driehuizen huppelt onze eerste vaderlandse snel dichter de Haagse Willy Alfredo. In zijn linker hand zwaait hij zwierig met zijn hoed, tcrwjjl zijn gezicht vermiljoen aan loopt van de kou. „Mijn heer Alfredo", roept Kees Brusse, „stop eens even. We doen dit nog een keer over. U moet zich losma ken uit het orkest en dan naar voren komen, waar na u het rijm moet zeg gen". Dit is een beeld uit de voorbereidingen, die Kees Brusse getroffen heeft voor de huldiging van Wim Sonneveld, die 35 jaar op de planken staat en zaterdagavond middel punt is van een aan hem gewijd t.v.-programma. Hiermee is o.a. Kees Brusse belast geworden. Kees heeft in de omge ving van zijn eigen dorp Groot schermer enkele feestelijke ingrediënten gevonden voor een film over Sonnevelds rijke loopbaan. Niet alleen de onlangs heropgerichte fanfare speelt er een rol maar ook een Groot Schermers zangroepje, dat luistert haar de naam Pakita's naar de zangers, die er deel van uitmaken, t.w. Kees Pascha, Giel Kiel en Edo Taal. Tijdens de hevige nawin- terkou van onlangs was Kees' Brusse derhalve druk in de wijde, koude, platte polder van het Noorhollandse landschap. toen Kees Brusse Willy Alfredo om de zo- eelste herhaling vroeg ran zijn sneldicht, had Alfredo het rijm al min stens vijfmaal ten beste gegeven. Maar Willy is, niet stuk te krijgen. Hij ziet andere moeilijkheden en daarom protesteert hij: „Ik maak nooit een cou plet hetzelfde, daar moet u wel rekening mee hou den". Brusse weet hem met groot diplomatiek ta lent telkens om te turnen. De blazers en tromme laars lopen stampvoetend terug naar het punt van uitgang. Bij de zevende keer gaat het eindelijk goed. De op namen zijn zeer bruik baar laat Brusse weten „We doen dit nu nog een keer over en dan moet het ritme er goed inzitten (hij tuit de mond: „pa- rampapampapampa"). Straks gaan we allemaal een doorzakkertje en een verfrissinkje halen. In „De Jonge Ruiter". Nog even volhouden". Een half uur later is het leed definitief geléden. In het café van Groot Scher mer maken Brusse en de cameramannen de balans op en ontworstelt Alfredo op veler verzoek nog een groot aantal dichtregels aan zijn geoefend brein. ..Kees Brusse gaat recht- hij wist wel wat hij daarom complimenteer ik hem hier met zijn mooie zwarte Café „De Jonge Ruiter" heeft een luidruchtig open doekje over voor zoveel vernuft. De Schermelingen hebben een spéciaal „huldigings lied" voor Sonneveld ge componeerd, dat zij ver tolkten staande in een vorstig weiland, wat even Er is een oud liedje uit de kast gehaald, dat vroeger zelfs tot in Alk- maar en Purmerend moet hebben gezongen. Een couplet eruit: „Schermers Fanfare loopt op ouwe klare Thijs, de lange tamboer majoor is er met Gerts wijf vandoor en Gert die eens fier het vaandel droeg zit nu al dagen in de Het boerenblaasorkest „Christiaan de Wet uit Groot-Schermer werd vele jaren geleden opgeheven, zodat de Schenner vele jaren verstoken moest blijven van een eigen huisorkest. Maar dat is nu veranderd. De oude instrumenten, die nog in het bezit moeten zijn ge weest van het Franse le ger, dat er in de Frans- Duitse oorlog tetterend mee ten strijde trok en „Schermeert Fanfare" brengt een aubade aan Willem Sonneveld- Voorop onze vaderlandse sneldichter Willg Alfredo. ,,Wij zitr. hier saamgekomen, voor Willem Soneveld; hij een erreg grooi artiest, dat is 'n ding, dat tel Links: Kees Brusse, de trommelaar en trombonist: „W doen het nog ee moet 't ritme goed inzitten". koud als bijzonder was, maar wat ook duidelijk maakt dat Brusse er een echt Hollands jubileum feest van heeft gemaakt, hoewel hij ook buiten Ne derland'.filmde, ,o.a. op Sonnevelds wijnboerderij in Frankrijk. Historie In elk geval wachten Grootschermer en Stom- petoren met spanning op het televisiedebuut van hun kunstzinnige kinde ren. Met het optreden zet Schermers Fanfare zo'n beetje de traditie voor van haar luisterrijke voorgangster het roe voorgangster het roemrij ke orkest „Christiaan de Wet", dat tientallen jaren geleden befaamd was om zijn eigenzinnige wijze, die opgeboren lagen op de zolder van het oude raad huisje van Groot-Schermer werden uit het stof ge haakt zo zijn de toete raars ,-van Groot-Schérmer herboren. I Deze geschiedenis heeft Kees Brusse aangegrepen om Wim Sonneveld met een stukje historie te hul digen. De kijker krijgt overigens nog meer hoog tepunten te zien uit het leven van Wim. Men ziet ook fragmenten uit vroe gere Sonneveldshows en het is wel zeker, dat fra ter Venantius de toog weer zal aantrekken. Bo vendien is.een reeks con férences van Wim aan- eengelast. De liefhebbers van de gesproken grap zullen evenzeer hun hart kunnen ophalen als de minnaars van de oud- Hollandse hoempa. Morgenochtend zendt de KRO-te- levisie de bisschopswijding uit van mgr. dr. A. Simonis tot bis schop van Rotterdam. Deze wij ding vindt plaats in de kerk van de H.H. Laurentius en Elisabeth te Rotterdriam in aanwezigheid van alle Nederlandse bisschoppen. Hoofdconseciator is kardinaal B. Alfrink. Een samenvatting van deze wijdingsplechtigheid zal op dezelfde dag in de late avond in het KRO-televisieprogramma worden uitgezonden, maar dan via Nederland I. KRO Ned. II 11.00 uur (herhaling Ned. I 23.01 uur). NEDERLAND I 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal EV. OMROEP: 19.05 uur: Van hart tot hart 19 20 uur: Nader bekeken 19.30 uur: Gespiegeld in kerkeglas 20.00 uur: Journaal NCRV: 20.21 uur: Please sir. 21.10 uur: Zuster Meyboom 100 jaar 21.35 uur: Hup Holland hup wielrennen 22.35 uur: Farce majeure 23.00 uur: Psalter 23.05 uur: Journaal 23.10 uur: Studeren Teleac NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant NEDERLAND I NOS 10.00 uur: Wiskunde en andere cursussen KRO 10.02 uur: Kwis klass^werk 16.50 uur: 25 keer Oebele NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18-55 uur: Journaal KRO 19.05 uur: Voor een briefkaart op de eerste rang 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Huldiging Wim Sonne- 21.41 uur: Brandpunt 22.11 uur: Frans Halsema, show 23,01 uur: Wijding mgr. Simonis 23.31 uur: Journaal NEDERLAND II VAR 19.30 Charlie Brown 20.00 uur Journaal 20.21 uur: Mannix 21.10 uur: De ombudsr 21.35 i Kort en klein, si 22.15 uur: Een klein t 22.55 uur: Journaal 23.00 uur: Sportpanorama Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal AVRO 19.05 uur: Sportpanorama 20.00 uur^ journaal 20.21 uur: Interview mgr. 20.40 uur: Carol Burnettshi 21.30 uur: Avroskoop 22.10 uur: Moord in steno 23.00 uur: Sport programm a Durham, zangeres met een grandioze lang niet stem, een fijn repertoire zowel muzi kaal als qua tekst en daarnaast een persoonlijkheid. Dat zij geruggesteund werd door het Metropole-orkest maakte haar optreden tot een klein muzikaal evenement. De derde Jos Brinkshow van de TROS had een aantal positieve punten. Vrien delijke Jos zelf bijvoorbeeld. Hy con fereert redelyk, kan een liedje echt wel brengen en weet met zyn gasten goed om te springen. Hy zou iets aan zijn al te prille verschyning moeten doen (desnoods bakkebaarden of een snor!), want hy blijft voorkomen als het „knulletje dat zo'n leuk nummertje Heel positief: de Australische Judith Aardig was ook nog Sandra Breemer. met Andres, maar beter nog met Jos. En ook nog wel het optreden van Julie Ege. Onaardig was de enorme heteroge niteit van de show. We zyn gek op kindercircus en haast even gek op baby olifantjes. Maar die horen niet thuis in een programma waarin we voornoemde positieve punten constateerden. „Kleine zaal" en „piste" zyn heel verschillende zaken. Tenor Jean van Ree, heel vreemde eend in deze t.v.-byt. viel ons (ADVERTENTIE) roken is eenvoudig TlfttisTn'n crAmnklrf»liilrp Dat is zo'n gemakkelijke f|<5> tabak. Gewoon plezierig fj .ituüw. je pijp stoppen. ft "kJQj* Trekt lekker licht.Islekker IfeïMb zacht. Dat weet iedere j '1 ®iigr"lÉs Voortrekker-roker, f 1,50 ij Op zijn ergst was het programma in vier afleveringen van een t v.-strip. Be doeld als parodie, werd hier aange toond dat ook voor een parodie mini mumeisen tellen. Werd tevens aange toond dat ook Piet Romer nergens is als hij geen tekstbeen heeft om op te staan. Het TROS-kinderprogramma „Hoela- baloe", ditmaal met kinderen van de Haagse American International School als gasten, pakte geweldig leuk uit. Onze eigen kinderen waren dol enthousiast. Dat enthousiasme brengen zy byvoorbeeld al lang niet meer op voor De Fabeltjeskrant, het programma voor volwassenen dat als kinderpro gramma verpakt is. - Van de VPRO zagen we een reportage van een ontmoeting tussen politici en dienstplichtigen. Aardige uitzending, die een beetje ontsierd werd door het feit dat de vraagsteller een jongeman bleek te zijn, die allergisch was voor Nederlandse leeuwtjes. Dat gaf aan leiding tot een veelvoud aan domme vragen en opwerpingen. CVK/IKOR sneed het probleem van de zelfmoord aan door een goed begeleide Duitse documentaire over dit onder werp». We hoorden iets over verslaving (drugs, alcohol) die tot een zelfmoord poging kunnen leiden. Maar vooal bleek dat geestelyke eenzaamheid, het niet ondervinden van liefde door een ander, er oorzaak van kan zyn. Kenmerk gaf daar een „pastoraal" commentaar op dat ons uit het hart gegrepen was. De CVK^IKOR-uitzendingen verdwalen nogal eens op terreinen die vreemd zijn aan de opzet van deze rubriek, t.w.: het tonen wat christen-zijn in de prak tijk van alledag wil zeggen en de kijker de kans geven eigen oordeel over chris telijke levenshouding te toetsen. Zo'n uitzending als gisteren geboden geeft materiaal voor heel praktische mede menselijkheid. Dat is altijd beter dan theoretiseren over meestal vage poli tieke vragen of kibbelen over kerke lijke structuren. Vg. In het stedelijke museum Het Ca- tharina Gasthuis te Gouda worden van 4 april tot en met 8 mei 33 etsen van Harry van Kruiningen geëxposeerd on der de titel „Leven en willekeur in Amsterdam". Na onderwerpen als adoptie, sterili satie, dr. Meinsma en de STER en recentelijk inspraak voor gevangenen, is in het programma 'Een klein uur: U' vanavond een politieke figuur de gast van Koos Postema en wel André van der Louw. Deze werd tijdens het congres van de Partij van de Arbeid op 5 februari van dit jaar per 1 mei gekozen tot voorzitter van deze par tij. Momenteel heeft André van der Louw zitting in de Tweede Kamer voor zyn partij. Jongeren uit verschil lende politieke partijen en van di verse stromingen zullen met André van der Louw discussiëren over de binnenlandse politiek. Presentatie: Koos Postema. VARA Ned. II, 22.15 u. Caquelon inwrijven met knoflook Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Gondü e toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden maïzena, op smaak t afmaken met zont, peper, nootmuskaat en wat kirsch.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2