tegen NEC 4DO zonder Couperus Hans Venneker tevreden met rol in defensie KANS OP EUROPESE FINALE IN „WERELDKAMPIOENSCHAP Vorstelijke huldiging voor Ard Schenk èijenoord ond met Koppel Sanering ook in hoofdstad ter sprake Parlement België stelde vragen [JDAG 19 MAART 1971 LEIDSE COURANT WYTZE COUPERUS (Van onze sportredactie) HAAG Terwijl de kruitdamp van de fusie- rekingen tussen de beide Haagse eredivisie- nigingen nog maar nauwelijks is opgetrokken het geschut zondag na een stilstand van twee en weer los. De belangrijkste „veldslag" wordt zondag op Spangen geleverd, waar aanvoerder Ajax een van zijn achtervolgers gaat bekampen. De Amster dammers hebben een punt voorsprong op het Rotter damse tweetal Feijenoord en Sparta, die op dezelfde afstand worden gevolgd door PSV en FC Twente. ADO is zesde met drie punten achterstand op Ajax. (Van c sportredactie) )TTERDAM. Feijenoord overeenstemming bereikt Horst Koppel, de aanvals- van Borussia Mönchenglad- Door dit resultaat ziet het ar uit, dat de 23-jarige West- er het volgende seizoen in irdam zal spelen, want over akkoord met zijn club maakt noord zich geen zorgen, om- hij een minimumtransfersom jn contract heeft staan. st Koppel, te herkennen aan een wordt de opvolger van Ove all, die aan het einde van de com- iiaar Zweden zal terugkeren. De t om in de spits te gaan spelen m ideaal. Hy heeft by Borussia- Hennes \Veisweiler voortdurend wisselen van plaats, maar uit anloopjaren bü VFB Stuttgart her-' hg zich nog goed dat hg het liefst Ük als een specifieke spitsspeler xt. Toen scoorde hy ook veel meer dan de laatste tyd. Biljartcijfers Bracht (Ned) de Ruyter (Ned) eki Kashiki (Japan) "ïllbert (V.S.) ld Ceulemans (Belg i Dlab (Egypte) Scherz (Oost) Suarez (Peru) ADO kan in het duel van aanstaande zondag tegen NEC niet beschikken over Wytze Couperus, die in het bekerduel tegen Haarlem een officiële waarschu wing opliep na een conflict met Piet Hoeben. Deze berisping kwam Couperus te staan op een boete van 150 gulden en een schorsing voor één wedstrijd. René Pas neemt de opengevallen plaats in de ploeg in, die verder ongewijzigd bleef. NEC mist de Duitser Herbert Bonnen, die deze week een knieoperatie heeft on dergaan. Holland Sport onderneemt de lange reis naar het Diekmanstadion in Ensche de om FC Twente te ontmoeten. Cor van der Hart heeft de samenstelling van zijn team nog niet prijsgegeven. Veertien spelers zijn geselecteerd, onder wie Ben Muller, Guus Haak en de Joego-Slaaf ADO: Thie; v.d. Burch, v. Vliet, Mans veld, Korevaar; Advocaat, De Zoete, Schoenmaker; Pas, Berg en Hestad. B-elftallen. Holland Sport B speelt morgen op Houtrust tegen de reserves van FC Twente (aanvang half drie). Het B- team van ADO ontmoet in Deventer Go Ahead B. Holland Sport (thuis tegen Twente-B); v. Elleswijk - Advocaat, Olsthoorn, Ver langen, Kloor - Eckhardt, Bolleboom, v.d. Maas - Coenen, v. Maurik en Bar- tels. ADO-B (uit tegen Go Ahead-B): Ardesch - de Caluwé, de Jong, v.d. Oever, Jansen - Kila, de Graaf, Ouwehand - v. Duijn, v. Laar en Bres AMSTERDAM Als het Amsterdam se beroepsvoetbal serieus tot sanering wil komen, zgn B. en VV. bereid hun medewerking te verlenen. Dit deelde gisteravond wethouder H. Verheü (Sport zaken) mee by een discussie in de Am sterdamse raad over de toekomst van het betaalde voetbal in de hoofstad. Naar hij zei leeft bij het college de wens tot versterking van het beroeps voetbal door sanering. Het initiatief daartoe moest echter van de verenigin gen zelf uitgaan. Van de zijde van de VVD was gevraagd of niet het ogenblik was aangebroken dat het gemeentebestuur het initiatief nam een sterke profcombinaie, een soort FC Amsterdam, te creëren. Hierbij werd gedacht aan een samengaan van Blauw Wit, DWS en de Volewijckers, die samen met het Olympisch Stadion de vier „zorgenkinderen" worden genoemd. De wethouder meende dat als het tot een sanering van het hoofdstedelijk be roepsvoetbal zou komen het Olympisch Stadion daarin wellicht ook een functie kan vinden. ROTTERDAM De komst van Georg Kessler naar Sparta had niet alleen consequenties voor de Kasteelclub, maar zeer zeker voor Hans Venneker. Vierde de blonde. Spartaan jaren geleden op de linker Maasoever triomfen als topscorer, onder leiding van de oud-bondscoach heeft Venneker zich ontwikkeld tot een vleugelverdediger van allure. Maar dat hij het maken van doelpunten in deze functie niet is verleerd toonde hij afgelopen zondag in het slopende bekerduel tegen FC Twente. Door in de laatste minuut van de verlenging te scoren voorkwam hij dat de ontmoeting door het nemen van strafschoppen moest worden beslist. varing te beschikken, heeft dit de resultaten in de competitie niet na delig beïnvloed. Nu de competitie zijn beslissende faze is ingegaan is Hans Venneker volkomen vertrouwd met de nieuwe rol, die hem door Kessler werd toe bedeeld. Dat was aan 't begin van 't seizoen bepaald nog niet 't geval. „Het was voor mij 'n hele overgang", vertelt Venneker. ,,Ik moet me nu uitsluitend toeleggen op verdedigen. Voordien had ik als voorhoedespeler natuurlijk ook wel eens een verdedigende taak opgelegd gekregen. dat onderdeel. In het begin moet je je wel inhouden niet te veel naar voren te gaan, in ieder geval het juist0 moment te kiezen- Nu ben ik al volkomen gewend aan m'n nieuwe plaats. Ik ben er zeer tevreden mee. Wat minder Na een paar succesvolle seizoenen bij Feijenoord, waar Venneker naam maakte als een koele kansenbenutter, liep het wat minder bij de Rotterdammer. Hij werd verkocht aan NEC, waar hij nauwelijks van zich deed spreken. Nu is hij al weer aan zijn derde seizoen bij Sparta bezig en proeft hij weer de sfeer van topvoetbal. De Kasteelclub werd door Georg Kessler omgevormd tot een solide ploeg, die wekenlang onge slagen de ranglijst aanvoerde. Juist in de duels tegen concurrenten voor de bovenste plaatsen bewees Sparta zijn toegenomen kracht. Hoewel het Runners Up Cupa vontuur door Bayern München een halt werd toe geroepen, de Rotterdammers bleken in de twee duels tegen de ploeg van koningsschutter Gerd Müller nog over te weinig internationale er- Weinig angst Zondag ontmoet de ploeg van Kessler de huidige leider in de hoogste klasse, Ajax. Hoewel de Amsterdammers onder meer tegen Celtic hebben ge demonstreerd in een uitmuntende vorm te steken, boezemt de naam Ajax Hans Venneker weinig angst in. „Normaal gesproken hebben we evenveel kans als Ajax", meent hij. „Het is natuurlijk wel een beetje afhankelijk van de vorm van de dag, maar ik acht ons echt niet kansloos. Ajax is op het ogenblik zeer sterk. Dat hebben we in de wedstrijd tegen Celtic kunnen zien. Maar je kunt niet gaan vergelijken. Onze speel wijze is geheel anders dan die van de Schotten. Bovendien staan er an dere belangen op het spel". Slechts een punt Is SpartaAjax een belangrijk duel voor de bezetting van de bovenste plaatsen Sparta staat slechts één punt achter op de Amsterdammers Hans Venneker wenst het duel van komende zondag allerminst als een sleutelwedstrijd te zien. „Als we verliezen, is er nog geen man over boord", oordeelt de Sparta-achter- speler, „Er komen nog zoveel wed strijden waarbij een van de topclubs betrokken is, dat we bij een neder laag bepaald niet uitgeschakeld be hoeven te zijn. Een gelijkspel zou voor ons een goede basis zijn om verder te werken. We zijn nog volop De rol, die Hans Venneker hier nog bij Feijenoord speelde als aanvaller tegen Telstar behoort tot het verleden. Bij Sparta heeft hij zich onder leiding van Georg Kessler ontwikkeld tot een vleugelverdediger van allure. in de race naar het kampioenschap. Dat zullen we, dacht ik, ook na zon dag nog zijn". Alle vertrouwen Hans Venneker heeft alle vertrouwen in de strijd van zondag. Ook wanneer hij constateert dat hij tegenover Piet Keizer komt te staan. „In de eerste wedstrijd tegen Ajax, die we gelijk speelden met 22, heb ik niet zoveel moeilijkheden met Keizer gehad. Maar toen had ik niet de opdracht hem constant te schaduwen. Ik be hoefde alleen de vleugel bezet te houden. Keizer zwierf wat over het veld. Wat hij zondag gaat doen, weet ik natuurlijk niet, maar ik zie er niet tegenop. Ik ben nu al zo ver trouwd geraakt met die rechtsachter- plaats, dat ik me daar helemaal thuisvoel". Hans Venneker vertolkt het opti misme dat bij Sparta heerst voor het gewichtige duel tegen Ajax. De Rot terdamse equipe heeft al diverse keren bewezen juist in de top wedstrijden zijn beste resultaten te behalen en zal dat hoogstwaarschijn lijk ook tegen Ajax doen. Voor een uitverkocht eigen huis zullen de Rotterdammers er alle eer in stellen te bewijzen, dat zij onder het ,,be- wind-Kessler" nog steeds tot de top clubs gerekend mogen worden. FRANK WERKMAN Getuige de opgestoken duim verwachten Colin Chapman, de manager van het Lotusteam en de Braziliaanse couri Emerson Fittipaldi er zondag veel van- Dan zal in de jormule-I-race op de baan van Brands Hatch bij het debuut t de turbine-auto moeten blijken of de Lotus is opgewassen tegen de Ferrari's la| 'til üi Van onze sportredactie) ballen zijn niet slecht, hartstikke slecht", het commentaar van de 'ische driebandcnspeei - Raymond Ceulemans, na- hij in de nieuwe Harmo- te Groningen in 37 bcur- (gemiddelde 1.621) zijn 'j tegen de Egyptenaar met groot vertoon van macht had gewonnen. tijd had het Bemiddel en Ceulemans rond 2.00 hommeid. „Dat is in een 6e volgende partijen sar", zei Ceulemans die behalve een tech- hoogst begaafde biljar- nderenswaardig aanpas- vermorgen is. Op de ta- maakte de Belgische dpr geen aanmerkingen, biljarts zijn zonder meer was andere taal dan de rlandse vertegenwoordi- Hennie de Ruyter bezig- nadat hij een marathon- van 92 beurten tegen jeugdige landgenoot Rini bracht in zijn voordeel beslist had. Hennie de Ruy ter: „Laat ik nou niet zeggen dat die slechte partij van ons aan het biljart lag. Het was gewoon niet ingespeeld, van daar die lange partij". Hennie de Ruyter zou wel licht eerlijker geweest zijn als hij gezegd had dat hij cn zijn clubgenoot Rini van Bracht elkaar geen caram bole gunden. Daardoor stond het na 24 beurten nog 81 in het voordeel van Hennie de Ruyter. Het had met we zenlijk driebandenspel niets te maken, wat de Nederland se vertegenwoordiging op het groene laken liet zien. Na vijftig beurten had Van Bracht zeventien caramboles in dit lachwekkende schouw spel gescoord, Hennie de Ruyter had er tien meer. De zege van De Ruyter kwam geen ogenblik in ge vaar. Hij bleef steeds vijftien tot twintig punten voor en maakte na precies twee uur de partij uit. Rini van Bracht die met zijn tegen stander in totaal ongeveer 115 poedels maakte, bleef op veertig staan. De 34-jarige uit Tokio af komstige Japanner Kashiki leed in zijn openingspartij tegen de 42-jarige Ameri kaan Alan Gilbert, een on nodige nederlaag. De brood magere Japanner leidde in de 63-ste beurt nog met 45 30. Daarna kwam Gilbert bijzonder goed los en beslist- te met 6056 de partij in zijn voordeel. De show van de dag werd begrijpelijk gestolen door Raymond Ceulemans die zich aan de biljarttafel snel her stelde van zijn aanvankelijke hoosheid, doordat hij door overigens goedwillende Gro ningers naar de oude Har monie was gestuurd. Dat kostte de rustige Belg een half uur dolen door de bin nenstad, waardoor hij te laat arriveerde. De opening ge schiedde zonder hem. De Belgische kampioen heeft voork. ig het meeste gevaar te duchten (voor zover er althans voor hem gevaar be staat) van de Oostenrijker Johan Sherz. In de eerste avondpartijen ging het een stuk beter met de Nederlanders. De Ruyter, die na de eerste beurt tegen een achterstand van tien punten opkeek, nam vrij spoedig met series van negen en vijf de leiding over en had in 23 beurten al veertig caramboles als totaal. Tegen stander Kashiki bleef echter stoïcijns volgens, kwam in de slotfaze nog gevarlijker dicht bij: 5551 in 50 beurten. De Ruyter is echter te gerouti neerd om op een dergelijk moment de winst nog uit handen te geven. Hij won in 57 beurten6055. Van Bracht had het tegen de geraffineerde carrotterende Amerikaan Gilbert veel moeilijker. Tot de helft ging de strijd gelijk op, daarna liep Van Bracht met enkele kleine series net zo ver weg, dat Gilbert af en toe wel risico's moest nemen. Daar van profiteerde de Braban der, die tenslotte via series van twee maal vier en een vijf nog vrij ver weg liep- 4460 in 66 beurten. Behalve Hennie de Ruyter bleven ook Raymond Ceule mans die na een moeilijk begin nog vrij eenvoudig van Suarez won, en Johan Scherz (overheersend tegen Diab) ongeslagen. Dit „wereldkam pioenschap" zal dus wel op een Europese finale uitdraai en. Of Nederland daarbij een rol zal spelen hangt mede af van de moed van de organi satoren en de Nederlandse bondsbestuurders. Wat is na melijk het geval? Op grond van de gemiddelden in voor gaande toeronooien zijn de acht deelnemers geplaatst n is een schema voor de eerste speeldagen opgemaakt. Vol gens dat programa, dat ei genlijk niet veranderd mag worden, moet De Ruyter vandaag tegen Scherz en Ceulemans spelen. Een ande re indeling zou uiteraard te prefereren zijn nu dit drietal ongeslagen is. Daarvoor ech ter moet het reglement wel geweld worden aangedaan De Nederlanders voelden er gisteravond laat alles voor maar besloten eerst een nachtje te slapen alvorens de grote stap te ondernemen. (Van c sportredactie) ANNA PAULOWNA. Ard Schenk werd gisteren in Anna Paulowna vorstelijk gehuldigd. De dorpelingen die 's middags al de 900 schoolgaande kinderen bijeen gebracht hadden om de wereld kampioen met een aubade te ver gasten, hadden in de avonduren jj1; nog meer verrassingen in petto. Zij boden hem bijna 6000 gulden aan i voor zijn studiefonds. Verder ontving de wereldkampioen o.a. nog een raeefiets, irjj een levensgrote bronzen klok van de K.N.S.B. en een delftsblauw tegelplateau met Ard en Keessie van Pleun Verkerk. Een woordvoerder van een reisbureau deelde mee, dat Ard Schenk gratis een vliegreis om de wereld mocht maken. De verdere kernploegleden met Leen Pfrommer en free-lance begeleider Dick de Vroome mochten van dezelfde orga nisatie een gratis vliegvakantie in Europa maken. Ditzelfde vorstelijk gebaar werd ook gedaan aan de dameskernploeg. Sinterklaas Vijf stopwatches voor de kernploeg en polaroid camera's met dito zonnebrillen voor de leden van die kernploeg maak ten d huldigingsavond in Anna Paulowna helemaal tot een soort sinterklaasdagje. De hit „Heya Ard Schenk" werd voor de schlager „Ard, die heeft de wereld cup" ingespannen. Toen de Four Tops deze vrije vocale uitingen nog muzikaal verantwoord gingen ondersteunen, was zell's Het Wapen van Holland te klein. Pas heel laat hield Anna Paulowna op met feesten en terwijl men licht laverend langs de straten naar huis terugkeerde, hoorde men nog zacht: „Volgend jaar doen we het beter, hik, hik heya Ard Schenk Ard Schenk was gisteren letterlijk en figuurlijk het middelpunt van een uitgelaten Anna Paulowna, dat eindelijk de gelegenheid kreeg „zijn" wereldkampioen te huldigen. Het bleef overigens niet bij een vocaal blijk van medeleven, ook de stoffelijke zaken vielen Schenk rijkelijk ten deel. Basketbalselectie AMSTERDAM Het Nederlandse he renbasketbalteam, dat op 3 april (Ny- borg) en 4 april (Horssens) tegen Dene marken zal spelen, is als volgt samen gesteld: Ruud Harrewijn, Hugo Harre wijn en Jan Dekker (Rotterdam Zuid), Ton Boot (Fiat Stars, Amsterdam), Pie- an Tuyll van Serooskerken en Paul Ruysenaars (Bona Stars, Leiden), Jan Loorbach (Donar, Groningen), Karei Vrolijk (Red Sox, Charleroi, België), Ka- rel Pastor en Roel Tuinstra (Lions Zandvoort), Charles Sideris (Punch, Delft), Harrie Kip (Treffers, Enschede). Coach van de ploeg zal Harrie Kippers zijn, de nieuwe coach van het Neder landse herenteam, René Mol, treedt pas op 1 eiei in dienst. Over dood Jempie Monseré BRUSSEL. De Belgische minister van Verkeer, Bertrand, heeft gisteren in de Belgische kam.er van volksvertegenwoor digers verklaard te zullen onder zoeken of het mogelijk is wegge bruikers te verplichten altijd te stoppen als er deelnemers aan een wielerwedstrijd op de weg naderen. Hij zei dat toen hij geïnterpelleerd werd over de dood van de Belgische wereldkampioen, Jempi Monseré. Minis ter Bertrand zei verder dat naar zijn mening wielerwedstrijden het best op een gesloten parcours gehouden kunnen worden. Maar de organisatoren van de wedstrijden zijn daar niet voor te vinden, aldus de bewindsman. De minister werd geïnterpelleerd door het kamerlid Se- ranno van de christelijke volkspartij, de CVP. Intussen is bekend geworden dat het stoffelijk overschot van de omgekomen wielrenner morgenochtend in de hal van het stadhuis in Roeselare opgebaard zal worden. De echtgenote van de veronge lukte kampioen heeft van koning Bou- dewijn en koningin Fabiola een telegram van deelneming ontvangen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13