WILLY SIMONIS: 1 9. Landelijk meetnet «gen luchtvervuiling HOGERE MARKTPRIJZEN VOOR OLIEPRODUKTEN „Onze familie voelt zich in dez* dagen net de Kennedy-clan" Het is te hopendat hij de kans krijgl om een goede bisschop te zijn Voor Stimezo nuf 136.000 LEIDSE COURANT Ter gelegenheid van zijn bisschopswijding krijgt mgr. dr. A. J. Simonis staf, ring en kruis ten geschenke van het huldigingscomité Lisse, van zijn moeder, broers en zusters en van de Heilige Sacramentsparochie te Den Haag. waar mgr. Simonis kapelaan geweest is. De drie geschenken zijn vervaardigd volgens het ontwerp van de Utrechtse edelsmid J. Noyons. 2. De ring (links) van zilver met een steen van jaspis is een cadeau dat de bisschop ontvangt van zijn moeder, broers en zusters. 3. De Heilige Sacramentsparochie Den Haag schonk het kruis (links onder), dat geheel van zilver Is. (Van e r verslaggevers) jTHOVEN In de strijd tegen de luchtverontreiniging krijgt Nèder- d een landelijk meetnet. In de snuffelpalen die over het hele land etrokken worden, zijn reeds' aansluitingen aangebracht voor het meten ozon, koolmonoxyde, stikstofoxyde en zwavelwaterstof. Voor de meting de luchtvervuiling wordt daarnaast in de toekomst gebruik gemaakt meetauto's, die ingezet kunnen worden in direct bedreigde gebieden, heeft staatssecretaris Kruisinga van volksgezondheid gisteren bij zijn •kbezoek aan het rijksinstituut voor de volksgezondheid bekend gemaakt. staatssecretaris van Volksgezond- zette zich gisteren opnieuw af tegen onderzoeking van de Consumenten- naar de water-, vooral zeevervui- „In slaatjes en gehaktballen, die op strand verkocht worden, zitten veel ziekteverwekkende kiemen dan in awater", aldus dr. Kruisinga, die Dij toegaf dat ook aan de normen het meten van watervervuiling nog veel ontbreekt. Daarom ook tilt di- dr. Spaander van het R.I.V. niet ar aan het onderzoek van de iumentenbond naar de gevaren van in zee. „De daarbij gebruikte /oor de vervuiling, de bacterie lerichia Coli, is niet ziekteverwek- aldus de direkteur van het R.I.V. Rijksinstituut voor de Volksge- id wil daarom bij de meetmetho- lar de watervervuiling overgaan iet direct „tellen" avn de ziektever kers in het water. ;u\v bij het R.I.V. is het onderzoek de betekenis van kwik in het milieu het oog op de gezondheid van de i. Het kwikprobleem in het milieu Ti onder de aandacht doordat ln in Japan ongeveer 200 mensen rieden of een ernstige zenwstelselbe- adiging kregen na het regelmatig vis met hoge gehalte methyl- Elf spastische inderen gewond bij dodelijk erkeersongeluk PELDOORN (ANP) Een frontale sinK tussen een vrachtauto met aan- gwagen en een bestelauto op de mP^cmsewe£ bij Apeldoorn heeft gis- 'öl het leven gekost aan een 45- 'se inwoner van Apeldoorn. Ook elf s'ische kinderen raakten bij het on- "k betrokken. Ze moesten in een venhuis worden opgenomen. Het ver- moest twee uur lang wordn om- chauffeur van de vrachtauto reed de richting Arnhem en wilde even en de gemeentegrens van Apeldoorn gaan gebruiken in een links van de gelegen chauffeurscafé. Weliswaar eerde hij zijn combinatie links voor «et hij drie tegemoetkomende auto's Beren, maar de man zag een beste- lo uit dezelfde richting over het "d toen hij de verkeersweg overtak. volgde een frontale bosting. Ook een achter de bestelwagen rijdende Bcnenauto raakte bij de botsing be- dat de vis uit het IJsselmeer een hoger kwikgehalte heeft, maar vergeleken met n is het toch 40 maal lager. Het onderzoek naar het eten van vis met kwikresiduen is urgent geworden na het Amerika uit de handel nemen van s met een te hoog gehalte kwik. Voorts is een onderzoek begonnen aar het voorkomen van kwik in bloed haren van mensen om na te gaan in hoeverre stapeling van kwik onder an dere door het eten van vis bij de Neder landse bevolking heeft plaatsgevonden. LISSE/AMSTERDAM De vriend van de bisschop: Frans Pijnacker, 40-jarige bollenkweker uit Lisse, vader van vier kinderen, trouw lezer van dagblad De Tijd en hoofdschuddende waarnemer van ,,al die vernieuwings fratsen in de katholieke Kerk". Hij kan zijn gasten nog net op de valreep ontvangen in het witgepleisterde heren huis, waar hij in de dertiger jaren zijn roomse jeugd heeft doorgebracht. De plakkaten met „te koop" hangen al enige tijd achter de ramen en zodra iemand bereid is een bevredigend bedrag op tafel te leggen, zal de familie zich zonder heimwee terugtrekken in een bun galow op de kwekerij buiten de dorpskern. Krap tweehonderd meter noordwaarts van de achterka- waar Pijnacker op de pers wacht met koffie op het waxi- nelicht en een plakboek ber stens vol kranteknipsels, woon de indertijd zijn schoolkame raad Ad Simonis, oudste zoon de populaire dorpstandarts, die in Lisse heel wat meer heeft aangeboord dan de zieke gebitten van de bevolking. „Vader Simo nis was een man met gezag. Een levenskunstenaar. Ik wil niet beweren, dat hij met de knoet regeerde, maar hij was in mijn ogen wel streng. Hij had de wind eronder. Ik herinner een klein voorval uit 1944. Lisse werd op een gegeven mo ment door de Duitsers ontruimd, ieder moest zijn hele hebben en houwen achterlaten en evacue ren. Mijn vader lag doodziek op de eerste etage, maar daar hiel den de Duitsers geen rekening mee. Ze hadden nota bene al een bord met „Ortskommanda- tur" op onze deur gespijkerd. Toevallig kwam tartdarts Simo nis langs en die heeft toen ge zegd: „Daar komt niéts van in. Pijnacker blijft, waar hij is". Dat was blijkbaar voldoende, want de Duitsers hebben ons daarna inderdaad met rust ge- Over zijn jeugdvriend Ad Simo nis is Pijnacker beduidend min der scheutig met informaties. Hij is door de publikaties wat wantrouwig geworden en heeft de grootste moeite om een bruikbare episode uit zijn her innering los te bikken. „Wat moet ik in hemelsnaam zeg gen?", roep hij vertwijfeld, „dat de monseigneur in zijn jeugd een echte jongen is geweest? Dat geloven ze toch niet. De tegenstanders willen alleen ho ren, dat hij een kwezel was. Da Telegraaf heeft zelfs geschre ven, dat hij nooit mocht zwem men. Dat is allemaal onzin. We zijn samen vaak genoeg naar het Pijnacker staart somber naar het tafelkleed, schuift dan een weekblad in mijn richting. Op één van de pagina's is een fletse foto afgedrukt, waarop een handvol misdienaars bedrukt in de lens staart. Geheel rechts Frans Pijnacker, vlak daarnaast Ad Simonis. Misschien is dit bruikbaar voor de pers. „De monseigneur had als jongen reeds een natuurlijk overwicht op anderen. Ik herin ner me, dat hij als misdienaar altijd met het kruis mocht lo pen. Dat vonden de anderen heel nornaal. Hij had ook e.n altaartje thuis. Dat was in die jaren de gewoonste zaak van de wereld. Als je katholiek was, kreeg je op je verjaardag een speelgoed-altaartje met een ka- zuifeltje en een kelk. Ik ging vaak op zondag naar zijn huis en dan droeg hij zogenaamd de mis op. Ik was altijd misdienaar en dat vond ik best. Hij preekte trouwens stukken beter dan ik". Kennedyclan De zuster van de bisschop, 36- jarige Willy Simonis,, echtgenote van de Amsterdamse huisarts Trompen, kan zich het altaartje van broer Ad ook nog beitel- scherp voor de geest halen. „Bij de bakker in het dorp haalden ze altijd ouwel, waar dan de hosties uit geknipt werden. Maar voordat de mis begonnen was, had ik meestal de ouwel al opgegeten, want ik was gek op dat spul. Dan zaten ze me met zijn allen achterna door het Sinds de benoeming van haar oudste broer tot bisschop van Rotterdam, heeft mevrouw Trompen een stroom van tele foontjes en publikaties gelaten over zich heen laten spoelen. is haar voorlopige conclusie, „er wordt beweerd, dat mijn broer niet kan luisteren, dat hij denkt altijd gelijk te hebben. Dat is pertinent gelogen. Als er ie mand is, die open staat voor de mening van een ander, die roy aal de tijd neemt voor iedereen, dan is 't Ad. Ik kan me moeilijk 'n spciaal bewogener man voor stellen dan hij. En toch lees je grote stukken van verontruste priesters. Ik lees namen van jongens, die met mijn broer op het semina rie hebben gezeten. Die zouden toch beter moeten weten. Ze weten immers uit ervaring, dat Ad geen kwezel is. Ik ken ze stuk voor stuk nog van vroeger. Mijn broer woonde het dichtst bij Warmond en als ze 's win ters gingen schaatsen, kwamen ze altijd bij ons thuis koffie drinken. Ik ging ze vaak een eind tegemoet en dan laadde ik de hele wagen vol". Orgelconcert Ook de zuster van de bisschop kan zich van vroeger weinig herinneren. Afgezien van dat speelgoed-altaar graaft ze na lang nadenken alleen nog een tweetal verbleekte vakantierei zen op. „Mijn broer is altijd goed in het organiseren ge weest. Als we op vakantie wa ren, haalden ie links en rechts bij pastorieën de sleutels van de kerk en dan gaf hij voor ons een orgelconcert. In Eindsiedeln bijvoorbeeld. Daar heeft hij magnifiek gespeeld. Orgel spe len was zijn lust en zijn le- Vreemd. ik heb alleen nooit ge weten. dat ie zo geleerd was. Ik vond het wel geweldig, dat hij een pil van een proefschrift schreef en dat in Rome ander half uur verdedigde. In het La tijn. Ik was er speciaal voor naar Rome gegaan en ik moet zeggen, dat het diepe indruk Willy Trompen-Simonis,,We zijn langzamerhand een beetje bisschopsmoe". Frans Pijnacker: „Lisse.zal laten zien, dat het blij is met zo'n bisschop". Nu, enkele dagen voor de wij ding, wil ze wel toegeven, dat ze de kritiek langzaam beu is. „De hele familie is .bisschops moe", roept ze met een gepij nigde glimlach. „We voelen ons net de Kennedy-clan. We bellen elkaar op en vragen dan: „Is er bij jou nog nieuws van het front?" Ze heeft in de kranten alle ingezonden brieven gelezen, die naar aanleiding van de bis schopsbenoeming geschreven zijn. „Ik begrijp er niets van". op me heeft gemaakt. Ik ver stond er natuurlijk geen woord van, maar ik vond het al knap, dat mijn eigen broer zo lang kon praten in een dooie taal". De vriend van de bisschop ont hult en passant nog, dat hij er zelf ook serieus over gedacht heeft om priester te worden. „Toen ik hoorde, dat Simonis naar het seminarie ging, zei ik gelijk tegen mijn moeder: „Ik ga ook". Het was een soort soli dariteitsverklaring. Samen uit, samen thuis. We hadden altijd alles samen gedaan. We hadden gevochten om bij trouwmissen te mogen dienen. Dan kreeg je vrij van school en nog een zak bruidssuikerstoe. We hadden soldaatje gespeeld en in de mo bilisatie op de Keukenhof mach tige avonturen beleefd tussen de legerpaarden. Toen ik zei, dat ik naar het seminarie ging, was mijn moeder in de gloria, maar mijn zuster riep: „Als jij pries ter wordt, kom ik nooit meer in Feestgedruis De zuster van de bisschop wil nog even kwijt, dat ze blij zal zijn, als het feestgedruis rondom de benoeming van haar broer verstomd zal zijn. „Het enige positieve is, dat duizenden ka tholieken wakker zijn geschud. Mensen, die nooit hun mond open durfden te doen, hebben nu opeens gereageerd. Laat dat dan maar een troost voor Ad zijn. Ik vind het wel misselijk, dat alle critici hebben 'geroepen „We hebben niets tegen de 'per soon van de nieuwe bisschop". Ik vraag me af, waar ze dan wel tegen protesteren. Tegen het feit, dat hij integer is en conse quent? Ze mogen blij zijn, dat de Simonissen van huisuit zo vergevensgezind zijn. Toen hij kortgeleden bij moeder logeer de, had hij makkelijk bij de zusters de mis' kunnen opdra gen. Maar dat heeft hij niet gedaan. Hij belde de pastoor op, difcvopenlijk tegen zijn benoe ming had geprotesteerd. Het is te hopen, dat hij een eerlijke kans krijgt om een goede bis schop te zijn." Gevaarlijk onderwerp De vriend van de bisschop is op Oudejaarsavond na het lof naar diezelfde pastoor gegaan. „Hij stond toevallig achter in de kerk. Ik zei: „Wat doen we, als parochie, aan de bisschopswiji- ding van monseigneur Simo nis?". Ik geef je te raden, wat hij antwoordde: „Ik zou me daar maar niet mee bemoeien Pijnacker. Dat is een gevaarlijk onderwerp". De zuster van de bisschop zegt: „Ik begrijp niet, waar mijn broer al die maanden de moed vandaan heeft gehaaldom over eand te blijven. Hij zit in een glazen huis, iedereen let op hem, alles, wat hij zegt en doet, wordt gewogen en bekritiseerd. Hij heeft tegen mij gezegd: „Hoe weten ze in vredesnaam, dat ik in Limburg op retraite wilde gaan?". Hij had er met geen mens over gesproken, maar toch wisten ze het. Ik vind het bewonderenswaardig, als je onder zulke omstandighe den je hartelijkheid weet te be- Eerbiedig De vriend van de bisschop vindt het een uitstekend idee om nog één keer te poseren voor het huis, waar tandarts Simonis met zijn vrouw en elf kinderen heb ben geleefd. Een bord naast de groene deur meldt, dat nu de advocaat mr. A. J. Colijn in het perceel zijn praktijk heeft. Aan de overkant kijken enige verkoopsters achter een winkel ruit eerbiedig toe. „Lisse zal laten zien, dat het blij is met zo'n bisschop", roept Pijnacker grimmig. LEO THURING Jaarverslag KonShell DEN HAAG In aansluiting op de 25 februari gepubliceerde gegevens van de Kon. Ned. Petroleum Maat schappij kan nog worden gemeld dat het mcttoresultaat van de groep, na af trek van aanvullende afschrijvingen daaalde, van 394 miljoen pond sterling in 1969 tot 367 miljoen pond sterlig in 1970. In 1970 waren de over de gehele wereld door de groep verkochte hoe veelheden ruwe olie en olieproduk- ten 10,5 pet. groter dan in 1969: de opbrengst (na aftrek van omzetbe lastingen, accijnzen, enz.) steeg met hetzelfde percentage. De opbrengst van chemische produkten bedroeg 546 miljoen pond sterling, hetgeen ruim 12 pet. is van het groepsto- taal. In de Verenigde Staten was het nettoresultaat van Shell Oil Com pany 237 miljoen dollar, hetgeen 19 pet. lager is dan in 1969. Het per centage van het nettoresultaat van groep, na aftrek van aanvallende afschrijvingen, dat toe te rekenen is aan haar belang in Shell Oil, be droeg 19 pet. vergeleken met 22 pet. In 1969. Het nettoresultaat van Shell Canada ging omhoog van 47,1 mil joen Can. dollar in 1969 tot 51.2 miljoen Can. dollar in 1970. In het verslagjaar werd meer dan 99 pet van het aandelenkapitaal van de Billiton Maatschappij N.V. over genomen. De kapitaaluitgave hier voor bedroeg f 425 miljoen. De be drijfsresultaten van Billiton over de laatste vijf maanden van 1970 zijn in de financiële overzichten van de groep verwerkt. De opbrengst (na aftrek van omzetbelastingen, enz.) van Billitons verkopen bedroeg 57 miljoen pond sterling. In 1970 werd door de groep een groot en veelomvattend investerings programma ten uitvoer gebracht, terwijl voorts meer werd besteed aan opsporing en research. De ka pitaaluitgaven bedroegen 670 min. pond sterling, tegenover 593 miljoen pond sterling in 1969. Vooral bij de verkoop en in de chemische verwer kingssector waren de investeringen hoger. Ook het benodigde bedrijfska pitaal steeg aanzienlijk. In de komende jaren zal de olie industrie nog aanzienlijk meer moe ten investeren dan in het verle den. Hoewel een deel van de beno digde middelen naar verwachting zal kunnen worden verkregen door een beroep te doen op de internationale kapitaalmarkt, zal toch het grootste deel door zelffinanciering moeten worden opgebracht. Gezien in dit licht is he duidelijk dat de prijsverho ging die tegen ht einde van 1970 viel waar te nemen, voor de toe komst van essentiële betekenis is. De vraag naar tankertonnage is in 1970 sterk gestegen, waardoor de chartermarkt onder zware druk kwam te staan. Er moesten grotere afstanden worden afgelegd om de stagnaties in de aanvoer op te van gen, veroorzaakt door de exportbe perkingen in Libië en door de in 1970 nog voortdurende sluiting van de Transarabische pijpleiding. Dit alles leidde tot zeer hoge charterta- rieven. Evenals andere, moesten Shellmaatschappijen in toenemende mate een beroep op de chartermarkt doen. De dalende tendens in de trans portkosten van de laatste jaren is Bescherming van leefmilieu: na drie jaar research in het laboratorium in Rijswijk, werd in april een proef in volle zee genomen met de Shell-oliebezinkmethode voor het verwijderen van olievlekken. Met deze methode kon ongeveer 95 pet van de olievlek van de oppervlakte verwijderd worden. hiervoor drastisch in opwaartse rich ting omgebogen. De ruwe-oliepro- dulctie van de NAM. was vorig jaar 1,9 miljoen ton, circa 5 pet. minder dan in '69. De oorzaak hiervan was de daling van de produktie van een aantal olievelden in West-Nederland: het aandeel van het westen in de totale produktie liep verder terug tot 54 pet. Dit ging vergezeld van een stijging in de produktiekosten per eenheid. Voor 1971 wordt opnieuw een iets lagere produktie van aard olie verwacht. In het verslag over 1970 van de Koninklijke-Shellgroep wordt erop gewezen, dat maatrege len om het leefmilieu te beschermen reeds lang een integrerend onderdeel vormen van de plannen en werk zaamheden van Shell-Maatschappij- en. Het werk dat in- dit kader moet worden verricht, kan in vier catego rieën worden verdeeld: het voorko men van vervuiling van de zee: het zuiver houden van de lucht: het verminderen van geluidshinder door fabrieken en het onschadelijk maken van industriële afvalstoffen: tenslotte het veilig vervoeren en gebruiken van olie- en chemische produkten. HILVERSUM Ruim drie maan den geleden ls voor de VARA-televlsie een inzamelingsactie gehouden ten behoeve van de Stichting STIMEZO Nederland. Aan het eind van de avond was de opbrengst 62.000,- (De toe zegging van 15.000,- aan medische apparatuur bleek bij controle onjuist). Dit bedrag is later nog aanmerkelijk aangegroeid. Momenteel is al meer dan 136.000 gulden bijgeschreven op giro 223 6 900 te Arnhem van Stimezo Nederland. Bij ca. 6650 overschrijvin gen komt dit neer op een gemiddelde van 20,50. Er komt nog dageltJks geld binnen. HEERLEN Een 25-jarige werkloze man uil Kcrkrade heeft samen mei zijn vrouw zijn twee zoontjes Huppie (4) cn Fritsje (3) ontvoerd uit een kindertehuis te Heerlcrbaan. Hij werd woensdaga vond in zijn woning te Kerkrade door de politie gearresteerd. De twee jonge tjes werden daar ook aangetroffen. Zij zijn teruggebracht naar het tehuis. De vader is ingesloten in bet politiebureau te Heerlen. Hij en zijn vrouw werden in augus tus 1969 door de rechtbank „op zwaar wegende gronden" uit hun ouderlijke macht onzet. De raad voor de kinderbe scherming kende de voogdij toe aan de voogdijraad Heerlen, die Huppie en Fritsje onderbracht in een tehuis. SPORTTOTO DEN HAAG. De cijfers van sport- toto 35 zijn: Aantal deelnemers: 705.324; bruto- inleg: 1.511.687,70; prjjzenbedrag: 680.259.47. Eerste prijs: 238.090,81 (21 meldin gen, 11.337,66). Tweede prijs: 170.064,87 (634 meldin gen, 268.-). Derdei prijs: 238.090,81 (772® mel dingen, 30,-). Extra-prijs: 34.012,98 (664 meldingen, 51,-).

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11