Geen jeugd wet in Nederland Kinderbescherming zoekt naar nieuwe wegen Barokmuziek herleeft in Scheppingskerk Automobilisten FBI-kantoor krijgen geen informatie bi j opstoppingen Noorwegen weer naar socialistische regering? beroofd van dossiers MARKTEN ENSDAG 10 MAART 1971 LE1DSE COURANT PAGINA 7 \nderbescherming is in toenemende mate een omstreden begrip aan bet orden. Niet zozeer om de noodzaak ervan. Wel, omdat het heel moeilijk Ijkt een structureel en organisatorisch reëel antwoord te geven op de vraag. ,iclke richting moet worden ingeslagen om in de zeventiger jaren zoveel loffelijk de centrale gedachten van de justitiële kinderbescherming, pvoeding en vorming van de door een uitspraak van de kinderrechter eschermde kinderen tot haar recht te laten komen- kinderbescherming bestaat in ederland zo'n zeventig jaar, oorzover de wetgever zich ermee is i bemoeien. Dat gebeurde in de i 1901 tot 1905. Toen kreeg het urgerlijk Wetboek bepalingen over s mogelijkheid ouders uit hun gezag ontzetten. toen kwam het ibsidiestelsel voor voogdij-instel- stand en toen werd het inderstrafrecht geboren, waardoor ugdige delinquenten op een andere ianier berecht konden worden dan Dlwassenen. Later is dat alles wat ider minister Cort van der Linden t stand kwam natuurlijk herhaal- slijk gewijzigd en aangevuld. De ettelijke ondertoezichtstelling kreeg juridische gezicht in 1921, de nderwet dateert uit 1953. de wet draagt het jaartal 1956 ert 1961 kwam er een nieuwe subsidie- werden belangrijke wijzi- in het kinderstrafrecht een nimmer is het uitgangspunt nderd dat rond de eeuwwisseling basis heeft gevormd voor de uiter- te humanitaire wetgeving die tot had kinderen die op welke ook in moeilijkheden waren kt, te helpen. hele kinderbescherming is op- iwd op twee pijlers. De ene is an het particuliere initiatief. De f die van de confessionele levensbeschouwelijke) verdeeldheid volk.' ngewikkeld len dient goed voor ogen te houden er geen jeugdwet is in Nederland, kinderrecht is verwerkt in vier erechillende wetboeken, alsmede in nkele afzonderlijke wetten, 160 in- ellingen voogdij verenigingen (100) i verenigingen van gezinsvoogdij en stronage (60) zijn erbij inge- chakeld. Bovendien bestaan er zo'n particuliere tehuizen om de on- •ner 19.000 minderjarigen, die niet n pleeg)gezinnen kunnen worden pjeoed, op te vangen. Daarnaast acht rijksinrichtingen, waar wee voor meisjes. In totaal i'n -40*00 mihderjarigéri onder s wrking van ae justitiële kinder- esjierming. Het aantal mensen dat 7 al die instellingen werkt, maat- toppelijk werkers etc.. kan men i750 tot 1000 stellen. voogdij-instellingen zijn geheel trantwoordelijk voor de opvoeding hn de kinderen, die door de kinder- (chter onder hun toezicht zijn ge leld. Hun ouders zijn uit de ouder- |j'« macht ontzet. De verenigingen gezinsvoogdij en patronage rerken met vakkundige maatschap- elijk werkers, maar het zijn de zinsvoogden die op aanwijzing van kantonrechter steun en hulp bieden lan de ouders en de onder toezicht ratelde kinderen. eelal zullen die kinderen ln het gen gezin kunnen blijven. De vak mensen begeleiden dan de opvoeding vormen als het ware de voor- chters van de gezinsvoogden, par- wlieren die zich voor dit moeilijke erk beschikbaar stellen. We komen duizenden tekort. Zo'n 21.000 linderjarigen worden door gezins- oogdijverenigingen begeleid, it lijkt uiteraard allemaal al knap •gewikkeld. De werkelijkheid is chter nog heel wat onoverzichtelijker. begrijpt wel dat er geen inderrechter te vinden is, die elk zelf uitzoekt. Dat doen t ambtenaren van de negentien r de Kinderbescherming, lie raden zijn voorlichtingsorganen de kniderrechters en documen- ïtiecentra ln hun gebieden (arron- issementen). Ze zijn overheids- fstelllngen. Hun leden worden niet raalarieerd. Wél uiteraard de maat schappelijk werkers die het allemaal noeten uitzoeken. Als men al die vrij willigers, die bezig zijn in de par- iculiere en overheidssector van de inderbescherming meerekent, komt n op ongeveer tienduizend mensen, de particuliere sector bundelen roepsorganisaties de verenigingen basis van religie of levens- rachouwing. Samen vormen die roepsorganisaties de Nationale Fe- *ratie voor de Kinderbescherming. wonder, dat men zich zo lang- •merhand, juist bij de particuliere Bderbeschermingsorganisaties, Hg zorgen maakt rokkellng. (at doet in steeds sterker mate de i)ksoverheid trouwens ook. Niet Heen op grond van de jaarlijks chrikharend stijgende kosten. Hoe- dat reeds een reden tot be- kunnen zijn. onrustbarende in die financiële ntwikkeling is misschien niet de «azienlijke kostenstijging. Per slot an rekening is in tien jaar alles "Stellend duurder geworden. Maar 'd bedenkelijk en zorgelijk is dat »e deskundigen menen dat de jnderbescherming in ons land eigen- Wit haar werk niet aan kan, omdat r veel te weinig vakkrachten "nnen worden ingeschakeld. De ?^1er^ezett'n8 in de inrichtingen l00> neemt toe. 'mictyjc et i* niet in de laatste plaats Hfil 'e.reden dat in kringen van TC'Trbeschermin« de roep om struc- «ele en organisatorische moderni- -nng steeds krachtiger wordt. Men an niet goed meer werken met 'en en opvattingen die het zeventig jaar geleden goed deden, maar die nu een doelmatige aanpak in de weg staan. Er zullen zich, om maar iets te noemen, belangrijke veranderingen moeten voltrekken ln het zuilen systeem. Maar ook in de aanpak van de „gevallen", zoals die nu nog door de her en der verspreide wetgeving wordt geëist. Hoe werkt, voor de pupillen, de kinderbescherming in de praktijk? Ieder die er rechtstreeks of zijdelings mee te maken heeft gehad, weet het. Rommelig, is het juiste woord. Niet, omdat de betrokken kinderbescher mingswerkers het verkeerd zouden doen. Wal, mdat zij ook bekneld ziten :ussen de bepalingen van een ver ouderd systeem. Naar buiten krijgt men de indruk dat ..iedereen" zich met een geval be moeit. Voor één kind komen allerlei deskundigen in actie. Namens de Raad voor de Kinderbescherming zoekt een deskundige om de kinder rechter advies te kunnen geven, alles haarfijn uit. Dan neemt de kinder rechter een beslissing, vaak na nog eens naar enkele zaken een onder zoek te hebben laten instellen. Na de uitspraak van de kinderrechter gaan de mensen van de voogdij-instel lingen als het kind aan het ouder lijk gezag is onttrokken of van de gezinsvoogdij-instellingen als het kind onder toezicht is gesteld aan het werk. Bovendien komt er in het laatste geval een gezinsvoogd in actie (als er nog iemand te vinden is). Weer nieuwe rapporten, weer be zoeken. In het eerste geval wordt het veelal plaatsing in een pleeggezin of in een inrichting. Er komen aan heel wat gevallen bovendien psychologen, psychiaters, en andere gespeciali seerde deskundigen te pas. Met respect en dankbaarheid moet men het werk van die particulieren op dit gebied noemen. Ook dat van de Nationale Federatie. Maar er is sprake van heel wat „wildgroei", aldus merkte onlangs een deskundige wal moedeloos op. Er is onvoldoende aandacht gegeven aan sanering en uitbreiding van bestaande in stellingen. Vaak is te gemakkelijk overgegaan tot stichten van nieuwe instellingen. Verder is de frustratie bij heel wat maatschappelijk werkers, die het veldwerk doen, niet te onderschatten. Ze heeft een begrijpelijke grond. Tussen hen en de pupil staat als het gezinsvoogdij betreft altijd de particuliere gezinsvoogd. Hij (zij) is tegenover pupil en kinderrechter verantwoordelijk. Bovendien bestaat er veel „zeer" over het feit, dat het justitiële rap port voor de kinderrechter over de jeugdige delinquent niet kan worden gemaakt door de maatschappelijk werker die er later toch aan te pas moet komen. Dat moet immers „iemand" van de Raad voor de Kinderbescherming opstellen. Verder wordt het voor die veld werkers steeds moeilijker te ver teren dat zij in dienst zijn van in stellingen, verenigingen, die worden geleid door besturen waarin zij niet zijn vertegenwoordigd. Meestal leidt dat niet tot problemen. Wel nogal eens tot een gevoel van onmacht, van onvrede, over de versnippering van verantwoordelijkheden. De schaalvergroting van de pro blemen kondigde zich in de kinder bescherming al zo'n jaar of zes ge leden aan. Dat vond haar eerste uiting in een -opdracht, die de toen malige minister van Justitie, professor dr. I. Samkalden, gaf aan professor mr. Ch. J. Enschede om met de Na tionale Federatie te overleggen hoe de hele structurele opzet van de kinderbescherming kon worden ver nieuwd. Daarmee installeerde diezelfde mi nister de staatscommissie voor de herziening van het kinderbescher- mingsrecht. Een duidelijke poging om commissievoorzitter professor mr. J. Wiarda te brengen tot een advies over een jeugdwet. De helft van de commissie is inmiddels al afgetreden en vervangen. In juli 1970 kwam zij met het tussentijdse advies tot ver laging van de minderjarigheidsgrens van eenentwintig tot achttien jaar. Januari 1969 kwam de staatscom missie mr. J. H. J. Schouteri tot stand. Ze moet de ministers advies geven over de opleiding van op voeders, begeleiders en verplegers in de inrichtingen van kinder bescherming, gevangeniswezen en psychopatenzorg. September van dat jaar installeerde minister Polak de staatscommissie-mr. H. G. van Veen, die de minister moet helpen bij het zoeken naar een op lossing van de problemen van het maatschappelijk werk bij de Raden voor de Kinderbescherming. En dan gaat de gedachtenontwikke- ling over deze materie buiten al die commissies natuurlijk steeds door. Daarvan getuigen, onder andere, recente publikaties van de Nationale Federatie en van het plan-Van Marle (1968) dat de opvatting over de nood zakelijke regionalisering van het kinderbeschermingswerk een hechte basis gaf. Al met al duidt dit alles erop dat het uiterst moeilijk is snel nieuwe en aanvaardbare structuren te ont wikkelen voor de kinderbescherming, die volledig recht doen aan wat op dit gebied in ons land historisch is gegroeid. Het is zeer de vraag of dit recht op timaal kan worden in acht genomen .Rijnakkoord actief: Expositie, causerie en concert LEIDERDORP De streekmuziek- school „Rijnakkoord" te Leiderdorp or ganiseert zaterdag, 13 maart, een ten toonstelling en een concert in de Schep pingskerk aan de Van Poelgeestlaan De tentoonstelling, van 1 tot 5 uur 's middags, omvat een aantal oude in strumenten, waaronder fluiten, klari netten. 'en hobo (met enkele kleppen), de ruispijp, kromhoorn, het dansmeesters viooltje, gamba, luit, lyra en vele ande re. Deze instrumenten werden tei be schikking geiteld door particulieren. Voorts zijn er prenten uit de zestiende eeuw, waaronder ,.het mannenbad" van Albrecht Dürer (1471-1528); manuscrip ten, waaronder een handschrift van de 10-jarige Mozart en boeken, zoals „Mu- sica getutscht und ausgezogen" van Se bastian Virdung en „Syntagma Musi- cum" van Michael Praetoriusij. Prenten, manuscripten en boeken zijn afkomstig uit het Haags Gemeentemuseum De heer A. N. Verveen, wetenschap pelijk hoofdassistent van het Haags Ge meentemuseum zaï van een tot vier uur in de zaal aanwezig zijn om toelichting te geven op alles wat tentoongesteld ligt. Om drie uur zal de heer Verveen bovendien een causerie houden over instrumentale muziek uit de zestiende en zeventiende eeuw Deze lezing wordt verlucht met dia's en grammofoonmuziek. Het bezoeken van de tentoonstelling is kosteloos. Om acht uur 's avonds wordt een Barok-concert gegeven dooi het Barok-ensemhle „Musica Affecta' Het gezelschap bestaat uit Marga van Bree, traverso, Janneke van der Meer, barok- viool, Hanny Bienemann, viola da gam ba, MICHèLE Farr, luit en Christopher Farr, clavecimbel. Het programma ver meldt werken van Van Eyck, Dowland, Marcello, Leclair, Telemann, Bach en Handel. Deze muziek wordt vertolkt met behulp van oude instrumenten. Kaarten voor dit concert zijn te koop bij de streekmuziekschool „Rijnak koord", Hoofdstraat 103 's middags bij de tentoonstelling en 's avonds aan de zaal, voor zover noe aanwezig. OSLO (Reuter) Verwacht wordt dat koning Olav een beroep zal doen op de Noorse socialistische party, thans in de oppositie, om een nieuwe regering samen te stellen. De onderhandelingen over de vorming van een niet-socialistische coalitieregering hebben gisteravond schipbreuk geleden. Het mislukken van de onderhandelin gen tussen de conservatieven, liberalen, de ehristeiyke volkspartij en de agra rische centrumpartij werd veroorzaakt door onenigheid over de houding, die Noorwegen moet aannemen bij bespre kingen over toetreding tot de EEG. Vermoedelijk zal koning Olav nu een beroep doen op Trygve Bratteli, voorzit ter van de Noorse socialistische partij, j een minderheidsregering te formeren. De socialistische partij, die in Noorwegen na I de oorlog op zes jaar na voortdurend j aan het bewind is geweest, bezet op het ogenblik 74 van de 150 zetels in het parlement. DEN HAAG (ANP) Het is voor de verkeerspolitie een praktische onmoge lijkheid om, bij verkeersstremmingen de wachtenden in files via de luidspre kers van de politiewagens verkeersin formatie te geven. Deze onmogelijkheid wordt niet alleen veroorzaakt door de lange afstanden van dc files maar ook door<-het feit, dat er geen mankracht en materiaal voor zijn. Voorts zal de te verwachten duur van dc stagnatie veel al niet te voorspellen zijn. In zijn gisteren gegeven antwoord op schriftelijke vragen van enkele KVP- Kamerleden, wijst minister mr. C. H. F. Polak van justitie erop, dat een onlangs gehouden onderzoek heeft uitgewezen, dat na het bekend worden van de moeilijk te schatten duur van een oponthoud veel weggebruikers via de vluchtstrook gaan terugrijden. Ook gaan zij andere gevaarlijke manoeuvres uitvoeren of zij verlaten hun wagen. De Kamerleden hadden gevraagd naar de mogelijkheden wachtenden in files bij verkeersstremmingen te laten informeren door de politie, nadat deze heeft voldaan aan alle eisen van hulp verlening. Ontvoeringsplan voor kinderen president Areco MONTEVIDEO (Reuter) In Uruguay heeft de politie een guerrillaplan ver ijdeld om twee van president Pacheco Areco's vier kinderen te ontvoeren. De minister van Binnenlandse Zaken heeft gisteravond meegedeeld, dat de politie bij de jacht op een Tupamarocel, in de af gelopen dagen, documenten had gevon den waarin het dagelijkse programma van de twee kinderen, van vijf en zeven jaar. en hun lijfwachten uitvoerig stond beschreven. De Tupamaros houden nog de Britse ambassadeur Jackson gevangen, die twee maanden geleden door hen werd ont voerd. De afgelopen weken lieten zij de Braziliaanse consul Gomide en de Ameri kaanse Claude Fly vrij. PHILADELPHIA (Reuter) Een groep die zich „commissie van burgers voor J onderzoek naar het FBI" noemt, heeft I meegedeeld dat zij in het stadje Media (Pennsylvanië) „alle dossiers" heeft ver wijderd uit het plaatselijke kantoor van de federale recherche. Die dossiers wor den nu bestudeerd „om de aard en om vang vast te stellen van de door dit bu reau uitgeoefende intimidatie, speciaal tegen groepen en personen die ijveren voor een rechtvaardiger, menselijker en vreedzamere maatschappij. Vervolgens zullen de documenten worden toegezon den aan „mensen in het openbare leven die blijk hebben gegeven van integriteit, moed en gehechtheid aan democratische waarden, noodzakelijk om de repressiev e politiek van het FBI doeltreffend te pakken". Onteigening bij reconstructie steden sneller (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De regering wil het mogeiyk maken eigendommen te laten onteigenen wanneer dat nodig is voor reconstructie van bebouwde kommen. Ontreigening gebeurde tot nog toe byna altijd in het belang van ruimteiyke ordening of volkshuisvesting. De onteige ning in belang van reconstructie wordt aangekondigd in het schriftelijk ant woord van de regering op de eerste reacties van dc Tweede Kamer op het wetsontwerp tot bekorting van de proce dure by onteigening. Het wetsontwerp werd een jaar geleden ingediend door de ministers Polak (Justitie'. Schut (Volkshuisvesting). Bakker (Verkeer) en Lardinois (Landbouw). wille stadsreeon- Onteigening structie zal pas mogen concreet uitgewerkt bouwproject in plan gereed is. Dat plan moet goedgekeurd zijn door het provinciale bestuur (Ge deputeerde Staten). Belanghebbenden moeten bezwaren tegen het bouwplan kunnen indienen. Een ander voorstel van de ministers is versterking van de positie van „derde belanghebbenden" bij onteigening, te weten huurders, pachters en zakelijke gerechtigden. Aan ieder afzonderlijk moet de overheid bij onteigening een aanbod voor schadeloosstelling doen, net als aan de eigenaar- SUSKE EN WISKE: De kale kapper een efficiëntere wijze van werken wil komen. Geen wonder dat al die studies, al dat overleg, tijd te veel tijd in beslag gaan nemen. Geen wonder dan ook, dat de minister heeft afgekondigd, dat hij in ieder geval al veranderingen zal doorvoeren in afwachting van de grote structurele nieuwe aanpak. In het kader van die mededeling heeft hij met ingang van 1 januari jongst leden de eis laten vallen dat gezins voogdijverenigingen moeten samen werken met particuliere gezins voogden. Ook de particuliere organisaties zelf zitten niet stil. In Zeeland, byvoor- beeld, zijn 1 januari jongstleden de Stichting Katholieke Kinderbescher ming en de Vereniging Pro Juven- tute gefusioneerd. Zij het met één bureau en één administratie De Katholieke Gezinsvoogdijvereni gingen in Haarlem en Amsterdam zijn gefusioneerdé Die in Breda en Roosendaal doen ook samen. In Delft is fusie in voorbereiding en in Leiden en Den Haag wordt ook hard ge werkt aan een fusie. Allemaal om doelmatiger te kunnen werken. Ook met het beschikbare geld En het kan best zUn dat zal blyken dat de kin derbescherming als alles organisato risch en stuctureel is vernield, nog meer geld zal gaan kosten. Maar dan zal in ieder geval vast staan dat verspilling door ver snippering en niet meer in deze tijd passende aanpak voorkomen wordt JACQUES LEVIJ Pink Floyd in Rotterdam DEN HAAG Vrij plotseling werden gisteren contracten getekend voor de eerste en ook enige uitvoering in Neder land van „Atom Heart Mother" door Pink Floyd, evenals op de plaat versterkt met groot koor o.l.v. Jeffrey Mitchell. Het gebeuren vindt plaats op zaterdagavond 3 april, des avonds in het Sportpaleis Ahoy te Rotterdam. Het concert, dat minstens 2Va uur duurt, zou oorspronkelijk in januari in een concertzaal plaatsvinden maar gezien de uitzonderlijk hoge kosten en de zeer hoge entreeprijzen die gevraagd zouden moeten worden, werd van dit plan af gezien. Door het grote aantal zitplaatsen van het Sportpaleis Ahoy kunnen de prij zen nu beperkt blijven van 1 10,tot 20.—. Britse arbeiders stakingsmoe LUCKY LUKE: Bootrace op de Missisippi LONDEN (AP) Voor de tweede maal binnen een dag hebben Britse arbeiders geweigerd in te gaan op het voorstel en de druk, van een vakbond om te gaan staken. Dat gebeurde gisteren op de Glagowse fabriek van de firma Rolls- Royce, waar met 490 tegen 30 stemmen werd besloten, namens 5000 man, niet te gaan staken tegen het naar huis sturen van 1655 arbeiders van die fabrjek. Een van de woordvoerders van hel personeel zei toen de beslissing was ge- 1 vallen: „Sommigen van ons hebben er schoon genoeg van te worden gebruikt door een stelletje communisten". Vier- vijfde van alle arbeiders van de fabriek te Glasgow zijn lid van de bond die j voorstander was van de staking. ROELOFARENDSVEEN, KATWIJK*0»1 maart, 55gjc bloemen; Anjei crowly sim 21—31, dusty sim 23—33. lena 26—37, la i golden yellow 100175, inthuriuni 90—210, gerb forsythia 25—54, l; tulpen; j 120—150, aladin 250—300. pax 10—165, v.d. eerden 130—160. bellona 140— 16S, lubbele tulp 125—150, prominence 160—185; larclssen 70—125; hyacinten 80—110.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7