Universitaire studies verkort tot vier jaar Persoonskaarten mogen door gemeenten genummerd worden Delftenaar met bevroren benen leek doorgezakte boemelaar Veringa publiceert wetsvoorstel: MOGELIJK ONTSLAG VOOR 400 MAN BIJ SWARTTOUW Schuld van 5even miljoen Sportief meisje! Vijf procent militairen gebruikt hasj Plan voor gokpaleis bij Elten VANAF AUGUSTUS LEERPLICHT MET EEN JAAR VERLENGD Verbitterde gevechten bij Parijs' sportpaleis OENSDAG 10 MAART 1971 LEIDSE COURANT (Van e ?rslaggevers) BERGEN OP ZOOM Toen in de nacht van zondag op maandag een zijn bakkerij binnenvvankelde dacht Jos Groifen eerst dat hij te maken had met een doorgezakte boemelaar. De man, de 36-jarige Delftenaar Nico van Zuylen bleek echter bevroren benen te hebben. De had namelijk negen dagen in aanhangwagentje van de bakker ersvJ8e'e&en en was verrast door de plot lij, seling invallende strenge vorst Nico e van Zuylen ligt nu in een ziekcn- U huis. De behandelend geneesheer, de chirurg J. van Eyck gelooft dat Nico dit avontuur zal overleven zonder lc blijvend invalide te worden. ikki IPBWMpi Zuylen is een triest geval, n zijn vrouw af, is zonder heeft een maagaandoening. Hjj^ Hoe hij in Bergen op Zoom belandde jn is nog niet helemaal duidelijk Te- mteli 8en bakker Jos Groffen vertelde hij dat hij bij een koppelbaas op Tholen had gewerkt maar dat hij plotseling ontslagen was. Hij zou ook een paar maanden geleden in het ziekenhuis hebben gelegen i.v.m. een maagbloe- ■n p ding. Tegen de bakker zei hij dat hij pgesi °P carnavalsmaandag op straat kwam te staan met slechts vijf gul den op zak. Een dak boven zijn voer hoofd had hij niet en hij besloot zich te installeren in de aanhang- i van de bakkerij die normaal gebruikt wordt voor vuilopslag (Van o s parlementaire redactie) DEN HAAG De universitaire studies zullen worden verkort. In de regel zullen ze niet langer duren dan vier jaar tegen minstens vijf jaar onder de huidige regelingen. Minister Veringa (Onderwijs en Wetenschappen) heeft de voorstellen van regeringscommissaris prof. Posthumus tot verkorting van de cursusduur van universitaire studies overgenomen. Gisteren heeft hij samen met minister, Lardi- nois (Landbouw, vanwege de landbouwhogeschool) een voorlopig wetsvoorstel hierover gepubliceerd. Het wetsvoorstel tot verkorting van de universitaire studies kan op z'n vroegst in september 1972 van kracht worden. De bedoeling is de invoering per studierichting te bepalen, omdat voor elke studierichting eerst een nieuw studiepro gramma moet worden opgesteld. Tegelijk met dit wetsvoorstel is een voorlopig wetsontwerp bekendgemaakt dat het hoger beroepsonderwijs (HBO) wil losweken uit de mammoetwet (wet op het voortgezet onderwijs) met de bedoeling, dat in de toekomst het universitair onderwijs en het HBO één geheel van „tertiair onderwijs" zullen vormen, ''nder het hoger beroepsonder wijs vallen onder meer de sociale academies, hogere peda gogische academi (kweekscholen) hts'en, heao-scholen, kunstacademies, hogere landbouwscholen. In het wetsvoorstel Wordt de universitaire studie gesplitst in twee delen. Het eerste deel is de propaedeuse met een cursusduur van een jaar. De student mag hierover maxi maal twee jaar doen. Het tweede deel is de doctoraal studie .Vrouwelijke soldaten van het Chinese leger trainen hier met lüchtdoelartillerie op een eiland in c Chinese Zee. beurde allemaal om drie uur schreeuwde ook steeds maar „niet iu toevallig leeg was. 's nachts. Toen ik hem koffie aan- doen, niet doen' Hij had toen een ,Hij kwam de bakkerij binnenwan- bood begon hij te huilen. Ik 'vroeg paar liter melk gedronken. Dat was kelen en vroeg om wat water," wat er aan de hand was en hij het enige wat er in bleef", vertelde Jos Groffen. „Eigenlijk vertelde toen zijn verhaal. Hij vroeg De dag daarop waarschuwde bakker dvam hij vragen of hij een paar of hij bij de ov^n mocht liggen op Jos Groffen zijn huisarts die de man plastic zakken mocht hebben om op een paar dekens. Hij heeft een paar na hem bekeken te hebben direct slapen. Ik zei tegen hem dat hij uur liggen slapen maar lag in zijn doorstuurde naar het ziekenhuis. Hij 1 een kop koffie kon krijgen, om- slaap constant te rillen en te schok- werd daar naar toe gebracht door de dat ik toch net gezet had Dat ge- ken. Ik denk van de koorts Hij bakkersknecht. "O (Van één onzer verslaggevers) HIEDAM 280 vaste personeelsleden alsmede 60 Joegoslaven en 60 onderaan- lers van het constructiebedrijf Swarttouw in Schiedam zullen binnenkort wor- ontslagen als het bedrjjf er niet in slaagt tijdig een fusiepartner te vinden. Met rijven in Japan, Duitsland en ook België zouden onderhandelingen worden ge- rd maar gezien de financiële positie van het bedrijf is de kans dat deze nood- ong slaagt uiterst klein. Het bedrijf verkeert in ernstige liquiditeitsmoeilijk- en. Bij banken en diverse leveranciers staatr een schuld van tenminste zeven Joen gulden. of in afwachting van een afvloeiings regeling. Deze bedrijven zijn: Hensen, de Nederlandse Staalindustrie, Van Ber- kel, Spronk, Chrysler, Sener en nu weer Swarttouw. Een trieste balans aldus de christelijke metaalbedrijfsbond en helaas zal het zeker niet bij deze duizend man blijven. et districtsbestuur van de Christelijke taalbewerkersbond heeft geen goed het beleid dat de laatste'jaren Swarttouw is gevoerd. „Op 3 maart aken wij met de directie van Swart- tijdens een routinebezoek. Een van punten die hierbij ook werden aan- het feit dat het personeel n dividenduitkering zou krijgen. Wij irden toen voor het eerst van de finan- problemen", aldus de CMB-woord- erg de zaken er in feite voor nden bleek al de volgende dag toen personeel zonder omwegen verteld rd dat het bedrijf met de rug tegen de stond en dat er geen geld meer Iet is zelfs de vraag of er vrijdag nog voldoende geld zal zijn voor het de salarissen; een medede- die grote beroering bracht onder het soneel. Later kwam de directie van arttouw op deze mededeling terug, rrootste schuldeiser is Hoogovens, die "ddels is begonnen met het terugne- van 550 ton stalen platen ter waarde 2 miljoen gulden die aan Swarttouw rden geleverd. Hierdoor dreigt de pro- ktie in gevaar te komen waardoor het Uissementsspook in feite voor de deur at. „Swarttouw is een karakteristiek irbeeld van een misbedrijf. De laatste en werden er nauwelijks investerin- gedaan waardoor het personeel nu ontslag wordt gedreigd", aldus de 1-zegsman. Het bedrijf is eigendom van de fa lie Englebert, een schatrijke familie ook belangen heeft in enkele steen- rieken in Culemborg en Velp. Van ,rJJg georganiseerd beleid is de laatste Dal eQ geen sprake geweest, droeve bij- iderheid is dat het merendeel van het soneel niet meer tot de jongsten be- veelal met het bedrijf is ver- Beid. Het zal de grootste moeite geven nensen weer aan de slag te hel- aldus de uiterst verontwaardigde kbondsbestuurder. „Wij proberen er "r onze mensen alles uit te halen maar je de gigantische schulden bekijkt slaat je de schrik om het hart er zal 't veel te halen zijn", aldus de zegs- id ïnJ^Ondanks alles hebben we toch een hoop dat met Hoogovens een ak- ds ord bereikt zou kunnen worden om luchi Ihans de werkgelegenheid voor het d 'ment niet in gevaar te brengen. Het Jft echter een trieste zaak", zo consta te de CMB-woordvoerder bitter. het wanbeleid zit dadelijk 400 ln PP de keien met weinig kans op een ii" laneiële tegemoetkoming. In de hele -taaiindustrie zijn sinds het begin van :n kleine duizend metaal- beiders bij diverse bedrijven ontslagen ADVERTENTIE Wij vragen: LEERLING-VERKOOPSTER AANK. VERKOOPSTER le VERKOOPSTER Prettige werkkring. WOUT BERGERS Kunst en Kunstenaars Jean Grenier overleden. De Franse auteur Jean Grenier is op 72-jarige leeftijd in Dreux overleden. Hij was romanschrijver, essayist, vertaler, jour nalist, criticus, literair adviseur (bij de uitgeverij Gallimard) en filosoof. In 1968 ontving hij de grote nationale prijs der letteren. Grenier die zeer bevriend is geweest met Albert Camus, laat een omvangrijk oeuvre na. Zijn laatste is getiteld„Albert Camus, (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Van 1200 onderzochte militairen blijkt uit een onderzoek van luitenant-kolonel dr. Somers bijna 5 regelmatig marihuana of hasjiesj te ge bruiken. 3,1 zou regelmatig lsd ge bruiken en 2,6 regelmatig stimuleren de middelen. Deze cijfers lagen bedui dend hoger, dan de cijfers die dr. Somers in. een burgerpraktijk ontmoette. Dr. So mers is werkzaam btf de Inspectie Ge neeskundige Dienst van de Koninklijke Landthacht. Naar aanleiding van dit onderzoek heeft luitenant-generaal W. van Rijn, bevelhebber van de strijdkrachten een brief aan de onderdeelscommandanten geschreven hoe in voorkomende gevallen gehandeld rrtoet worden. In ieder geval zal scherper gelet worden op het bezit en gebruik van verdovende en stimule rende middelen, omdat het vermoeden bestaat dat het drugverbruik aan het toenemen is. Volgens een woordvoerder van de Legervoorlichtingsdienst hebben zich vo rig jaar 20 a 25 strafrechtelijke gevallen van druggebruik voorgedaan. Dat is op het totale personeelsbestand van 80.000 man zeer gering. De woordvoerder con cludeerde hieruit, dat niet van een alar merende situatie gesproken kan worden. Voorstellen prof. Postumus overgenomen van drie jaar, af te sluiten met een doctoraal examen. De student mag hier over maximaal vier jaar doen, de cursus duur wordt dus vier jaar, terwijl de studieduur maximaal zes jaar zal be dragen. Langer dan zes jaar kan een student niet ingeschreven staan bij een uinversiteit of hogeschool. Voor indivi duele gevallen en voor enkele zwaardere studierichtingen zullen uitzonderingen of afwijkende regelingen worden gemaakt. Na zes inschrijvingsjaren aan een uni versiteit of hogeschool kan de nog niet afgestudeerde student desgewenst op eigen gelegenheid zich vei-der voorbe reiden op afstuderen. Hij mag altijd de universitaire examens afleggen, ook als hij niet meerstaat ingeschreven. Voor zover er plaats is, kan een niet-inge- schrevene toch toegang vragen tot de universitaire studievoorzieningen. Hij heef dan echter niet de officiële status van student en geniet geen studenten- Voorzieningen zoals hulsvesting, studie toelagen, mensa. Door deze maatregelen zullen de stu denten over het algemeen een stuk kor ter ingeschreven staan aan de universi teiten. Bovendien zullen alleen diegenen zich kunnen laten inschrijven, die be voegd zijn een universitair examen af te leggen. Hierdoor zal het totaal aantal studenten kleiner worden dan zonder de voorgestelde maatregelen. Dode muizen. Boeren in het district Simaloengoen in Noord-Sumatra moeten in de komende vijf maanden bij de autoriteiten vijftig dode muizen de man inleveren. Anders zullen zij gevangenis straf krijgen. Het plaatselijk bestuur heeft deze maatregel genomen ter be strijding van de muizenplaag, waardoor al honderden hectaren rijstvelden zijn vernield. ELTEN (DPA) Als de autoriteiten de plannen goedkeuren, dan behoeven tegen 1973 de Nederlanders, en vooral die in het oosten van het land, maar even de grens over te wippen om zich ln een gokpaleis te kunnen storten. Voor zo'n slordige 125 miljoen moet in het Duitse Elten nog niet zo lang geleden Neder lands gebied) op een stuk grond van 700.000 vierkante meter het grootste ver- maakcentrum van Europa verrijzen. Hel model voor dit „vrije tijdspark", dat te gen 1973 zijn poorten moet openen, Is ge reed, het benodigde kapitaal bU een notaris gedeponeerd. Naar het voorbeeld van de Ameri kaanse speel- en vermaakstad Las Vegas wil de Dusseldorfse Emmy Nahrhaft (55) aan het hoofd van een op krachtige financiële basis gestoelde onderneming langs Europaweg 36 een eldorado voor gokkers en gelukzoekers bouwen dat da gelijks 24 uur geopend is. Tijdens een ledenvergadering van de internationale bond van privé-casino-vrienden gaf „Las Vegasexpert" Emmy Nahrhaft in Elten haar plan aan de openbaarheid prijs: de in Amerikaanse koloniale stijl gebouwde vermaakstad moet omvatten: 70 gastro nomische bedrijven, 120 winkels en in richtingen van een apotheek tot een kerk, verscheidene speelbanken, Oost- aziatische boetie.ks theehuisjes, zwem baden, een bowling- en kegelhal, een cartbaan en een stal voor rijpaarden. Op een kunstmatig aangelegd meer di-ijft een oude Mississippistomer en 1500 hotel bedden in elke prijsklasse wachten op de bezoekers, die via overdekte voetpaden de stad in elk jaargetij droogvoets kun nen doorkruisen. Terwijl de ouders bij het kegelen de overvloedige pondjes kun nen kwijtraken of bij het roulettespel een drastische wijziging in hun ver houdingen zien optreden, worden de kleintjes in een apart gelegen kinderdorp ondergebracht en vertroeteld. Wetsontwerp ingediend: Aanvullendei leerplicht ook geregeld DEN HAAG Va»af augustus aan staande wordt de leerplicht met een jaar verlengd tot negen jaar. Alle jon geren van 6 tot rui* 15 jaar moeten dan volledig dagonderwijs volgen. De genen die in juni leerplichtvrij zouden worden volgens de huidige wet, zullen dus nog een jaar naar school moeten. In individuele gevallen kan dit negende jaar worden vervangen door een par tiële leerplicht (één of enkele dagen per week in plaats van de hele week). Dit staat in een wetsontwerp dat Barricaden aan vooravond van verkiezingen (Van «•respondent) PARIJS De vreedzame dialoog tus sen politie en publiek van een paar dagen geleden heeft niet lang geduurd. Gister avond is van acht uur tot middernacht verbitterd gevochten in de buurt van het sportpaleis bg de Porte de Versailles in Parijs. De rechtsradicale groep Ordre Nouveau had er een verkiezingsvergade ring georganiseerd die door 4 lot 5.000 gauchisten zo goed als onmogelijk is ge maakt. Zondag worden in Frankrijk ge meenteraadsverkiezingen gehouden. Omdat de incidenten te voorzien wa ren, hadden de rechtes radicalen zich ge wapend met ijzeren slaven en met deksels van vuilnisbakken als schilden. Maar ook de gauchistên waren niet van plan met spek te schieten en waren van hun kant uitgerust met helmen en gummistokken. De politie, die aanvankelijk probeerde de twee partijen uit elkaar te houden, droeg als wapens lange stalen latten en aan de gordel de gebruikelijke traangasbom- men. Binnen de zaal zongen de betogers de Marseillaise, buiten op straat zongen de gauchisten de internationale, afge wisseld mot kreten als: „Het fascisme komt er niet door". Geleidelijk ontaardden de incidenten in een felle botsing tussen politie en gau chisten. Laatstgenoemden waren goed voorzien van molotovcocktails die overal lukraak terechtkwamen. Een agent moest zich over de straatstenen heen en weer rollen om de vlammen van zijn kleren te doven. Twee van zijn collega's ondergingen hetzelfde lot en moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht, De politie kreeg versterking van een zware brandspuit, van een bulldozer en van een lange colonne overvalwagens. De brandspuit kon weinig uitrichten, want die werd door de gauchisten omgekieperd. De bulldozer maakte zich nuttig door het opruimen van de barricaden, want die kwamen in de omliggende straten als paddestoelen uit de grond. Veel moeite was daar niet voor nodig, want in deze dagen worden in Parijs zo veel openbare werken uitgevoerd, ook bij het sport paleis, dat het materiaal maar voor het oprapen lag, en als er geen planken of tonnen mee-: waren, werden auto's dwars over de weg gezet- Achter die barricaden, een voor een door de bulldozer opgeruimd, gooiden de gauchisten met hun cocktails, liefst naar de politiewagens van wie er een paar brandden als een fakkel. De nieuwigheid bij deze vechtpartij was, dal vuurpijlen de lucht ingingen om hel toneel des le beter te kunnen verlichten. Pas tegen het aanbreken van midder nacht konden de rechtse radicalen onder bescherming van de politie het sport paleis verlaten op voorwaarde dat zij zich terstond in de aangrenzende straten zou den verspreiden. Toen kon de politie haar gewonden gaan tellen. Het waren ei 73. Anderen, die beter hadden geteld, zeiden dat er meer dan 80 waren. Bij de gauchisten hoefde men niet te tellen, wamt daar waren de gewonden mee naar huis genomen. i de Boulevard Lefebvre, met op de achtergrond geworpen auto's. DEN HAAG (ANP) Minister Beer- nink van Binnenlandse Zaken neemt geen maatregelen tegen de gemeenten, die momenteel hun eigen administratie automatiseren en de persoonskaarten van de bevolkingsregisters nummeren. Dit blijkt uit het antwoord op schriftelijke vragen van het Kanicrlid Franssen (PvdA) over de nummering van de per soonskaarten te Amsterdam, Rotterdam, Groningen, Eindhoven, Arnhem, Tilburg, Dordrecht, Gouda en Delft. De te gebruiken nummers, aldus de minister, worden centraal beschikbaar gesteld. Dit. is gedaan om te voorkomen, dat er in de gemeentelijke sfeer allerlei willekeurige nummersystemen zouden ontstaan, en gemeenten later, bij de tot standkoming van een centx-ale personen- administratie, een kostbare vernumme ring zouden moeten doorvoeren. Minister Beernink deelde mee, dat elk nummer volkomen willekeurig is- Er zijn gegevens uit af te leiden over de per soon, aan wie het werd toegekend. De vraag van 'net Kamerlid of het de bedoeling van de regering is oprichting en werking van een centraal persoons register in een raamwet te regelen be antwoordde minister Beernink bevesti gend. Zowel de invoering van een cen trale personenadministratie als verplichte aantekening van administratienummers zullen naar het oordeel van de regering bij wet dienen te geschieden. staatssecretaris Grosheide (Onderwijs) bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Het is een uitvloeisel van de nota over de werkende jongeren van mr. Groshei de en minister Roolvink (Sociale Za ken). Deze nota heeft de Kamer overi gens vanwege tijdgebrek nog niet met de bewindslieden kunnen bespreken. De 15-jarigen die deze zomer ook volgens de nieuwe regeling leerplicht- vrij worden, krijgen een aanvullende leerplicht voor één dag per week gedu rende een jaar, zo staat verder in het wetsontwerp. Deze „partiële leerplicht" zal in de komende jaren worden uitge breid tot meerdere dagen per week en niet alleen voor 15 maar ook voor 16- en 17-jarigen gaan gelden. De ene dag onderwijs per week zul len de „partieel leerplichtigen" moeten gébruiken voor vormingscursussen (werkende jongeren), voor een vakop leiding in het leerlingwezen (beroeps begeleidend onderwijs), of voor cursus sen aan daartoe aan te wijzen (streek) centra voor vorming en onderwijs. In aansluiting op de voorstellen van staatssecretaris Grosheide heeft minis ter Roolvink een verandering voorge steld in de arbeidswet. Deze moet ertoe leiden dat de 15-jarigen, die vanaf au gustus één dag per week in het onder wijs moeten, hun loon voor die dag volledig doorbetaald krijgen van hun werkgever. Wet voor onjuist computergebruik in voorbereiding (Van onze parlementaire redactie) APELDOORN „Koppeling van door de computer geregistreeiti* gegevens over personen (zoals roep. verblijfplaats, inkomen, ge zondheidstoestand. enz.) kan in be paalde gevallen nuttig zjjn. Ik denk hierbij aan de medische status, die voor de onderzoekende arts van groot belang kan zijn. Zij kan ech ter ook bedenkelijke kanten heb ben voor privacy, wanneer er geen voldoende waarborgen zijn voor een zorgvuldig gebruik van gege vens door daartoe bevoegde perso nen. Ik wil dan ook met klem pleiten voor een toezicht en con trole op het computergebruik". Dit zei staatssecretaris Van Veen van daag bij do officiële opening van het nieuwe gebouw van het Rgks Computer Centrum (RCC) te Apel- Mr. Van Veen meende dat het no dig zal zijn de bestaande privacy beschermende bepalingen uit te breiden met strafbepalingen, die zijn toegespitst op de moderne ad ministratieve ontwikkelingen. Deze moeten worden aangevuld op de strafbaarstelling van huisvrede breuk en de schending van het brief- en telegraafgeheim. Hij kon digde aan, dat er wettelijke bepa lingen -ln voorbereiding zijn, die géricht zijn tegen een onjuist com putergebruik. Skutina. Vladimir Skutina, de Tsjecho-Slowaakse televisieproducer en auteur, heeft beroep aangetekend tegen het vonnis, waarbij hij op 18 februari tot twee jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld wegens agitatie en laster tegen zijn land en de Sovjet-Unie, aldus heeft de advocaat van Skutina gisteren bekend gemaakt.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5