Overstelpende belangstelling voor vaart door nieuw kanaal Doezastraat: hoofdkantoor voor de Leidse Spaarbank GOUD EN ZILVER BIJ ST.-PASCHALIS Op veler verzoek geprolongeerd Leidse lavo-leao mag bouwen in Morskwartier Bestuur woningbouwver. Buiten lust treedt af RESIDENTIE-ORKEST LIET VEEL „BOEMPJES" HOREN Bezinning op pastoraat voor huwelijk en gezin Run van scholen op afvaarten in middag uren Rijndijkbewoners vragen integratie in Stevenshove Bondsinsigries voor P. Janson en J. v. Schie Zilver voor D. J. Brands WOENSDAG 10 MAART 1971 LEIDSE COURANT Hersenschuddingen bij aanrijdingen LEIDEN Twee hersenschuddingen ren het gevolg van aanrijdingen tus- personenwagens en fietsers. De eer- bad plaats gistermiddag, toen een 21- ge fietser uit Oegstgcest op de Rjjns- turgerweg hoek Lijsterstraat tegen een bestuurd door een 36-jarige man it Sassenheim. opbotste. De fietser, die wou oversteken en de o geen voorrang verleende, werd met eerst hulpdienst naar het Diacones- aahuis gebracht. Het tweede ongeluk, eveneens gister- lag, gebeurde op de hoek Heren- •Julianastraat. Een 15-jarige fietser Leiden werd aangereden door een ito. bestuurd door een 30-jarige De fietser die in tegengestelde m de komende auto red, sloeg verwacht linksaf wardoor hij in bot- hvam met de tegenligger. Gebouw over vier jaar in gebruik LEIDEN. Het bestuur van de Stichting Leidse scholengemeen schap lavo - leao heeft van het ministerie van Onderwijs en We renschappen principiële toestem ming gekregen voor de bouw van een school met voorlopig dertig 5? OEGSTGEEST. Zes van de zeven ituursleden van de Oegstgeestse wo lbouwvereniging Buitenlust hebben J functie neergelegd. Aanleiding tot besluit is een interne ruzie rond de «noeming van een lid in de raad van Mnmissarissen. Tijdens een jaarvergadering vorige reek stelde het bestuur mr. dr. C. Oomen indidaat. Een actie van een bestuurslid een commissaris onder de leden had gevolg dat ook het oud-bestuurslid Brouwer kandidaat werd gesteld. De Brouwer verliet vorig jaar het be stuur omdat hij vond dat het bestuur hoognodig verjongd moest worden. Dat gebeurde niet. Het oud-bestuurslid werd vorige week gekozen, tegen de zin van het bestuur, dat van mening is dat een jurist in de raad van commissarissen in het „miljoe nenbedrijf" Buitenlust onontbeerlijk is. Tijdens de vergadering deelde voorzitter Massink dan ook mee, dat het bestuur zich over deze kwestie nader zou be raden. Een dag later besloten zes be stuursleden, onder wie voorzitter Mas sink, het bestuur te verlaten. Tot 1 april lokalen in het Morskwartier. De ingebruikneming van het gebouw zal nog wel zo'n drie tot vier jaar op zich laten wachten omdat pas over enige tijd een architect kan worden aangetrokken. De scholengemeenschap LAVO-LEAO heeft momenteel 540 leerlingen, verdeeld over drie gebouwen: Noordeinde 40, Oude Vest 35, én Caeciliastraat 11-15. Het nieuwe gebouw zal volgei huidige goedkeuring een capaciteit ïhebben voor ca. 600 leerlingen. Daarvoor bevat het 18 theorielokalen, 7 theorievak lokalen en twee gymnastieklokalen. Daarbij komt nog een „overblijflokaal" met toneeh-uimte. Bij de goedkeuring is bepaald, dat de aan te wijzen architect met horizontale uitbreidingsmogelijk heden rekening moet houden. Blijkt de scholengemeenschap in de komende jaren onstuimig door te groeien (de school begon drie jaar geleden me leerlingen) dan kan tussentijds reed; uitbreiding worden aangevraagd. De Stichting heeft als eerste stap reeds zijn goedkeuring gehecht aan het loka lenplan van het ministerie. De volgende stap is het aanstellen van een architect. De grand zal zo spoedig mogelijk van de gemeente gekocht worden. De grond die hiervoor in aanmerking komt, wordt be grensd door Diamantlaan, Smaragdlaan, Robijnlaan en de (houten) Gereformeerde Geloftekerk. Dit terrein is ruim 8.000 m groot. Het ministerie zal voorbereiding bouw volledig financieren. Als alles meezit zal de school in 1974 of 1975 in '"-1- "t-" meezit zaï ae scnoox in t zij de lopende zaken behartigen. gebruik kunnen worden genomen. 55 Willem van Otterloo is weer terug weggeweest. Hoe cru het ook mag Inken: de muziek was weg van niggeweest, want het was allemaal van dik hout zaagt men zeer ruwe anken. Noch Brahms, noch Beethoven itkwamen aan een interpretatie, die instens aanvechtbaar genoemd zou innen worden. Wanneer er ergens de schijn van spanning werd opgebouwd, moest dat meer dan direct tenietgedaan worden. Er werd met dynamiet gespeeld; en zo'n concertvorm boeit weinig, hoewel ik heb het in deze kolommen al eerder gezegd het publiek reageerde obligaat applaudis serend na de niet altijd synchroon lo pende stormen als zou het tevreden ge- Parochie Oegstgeest: OEGSTGEEST Het „Pastoraat voor «welflk en gezin", zoals het ter sprake Kekomen op de Diocesane en Dekenale wd werd gisteravond ter overdenking doorgelegd aan de Oegstgeester parochie- «d. Een korte samenvatting van dit iderwerp was toegezonden aan de leden, eken L. van Noort, in zijn functie als ledewerker van het Officialaat in het isdom Rotterdam dat zich bezighoudt de huwelükproblematiek. gaf een "rte uiteenzetting. Ter sprake kwamen o.m. de onver- gelijkheid van het huwelijk maar ook oog hebben voor de vergissingen, die egaan kunnen worden. Voorts de voor- ireiding op het huwelijk. Velen waren 'ervoor van mening, dat die onvoldoen- is. „Hieraan moet op scholen reeds aandacht besteed worden", werd als 'nclusie getrokken. Een ander belang- )k punt dat aan de orde wetd gesteld. vraag of de Kerk mensen wier "welijk ontwricht is buitenspel moet 'Ken? „Acht u het juist dat het pasto- iat diegenen, die min of meer goed shuwd geweest zijn en wier huwelijk verloop van jaren uiteenvalt, begeleidt deelname aan het kerkelijk leven, als zij tot een tweede huwelijk ge komen zijn En hoe kan het vijandige klimaat tegenover „gescheidenen", „twee de huwelijk" (ook tegenover de kinde ren daaruit) doorbroken worden Deken L. van Noort vroeg de leden van de parochieraad of zij konden instemmen met de in moties vervatte punten van de Dekenale raad, om o.m. wegen te zoeken naar een eigentijds pastoraat voor huwelijk en gezin. Uiteraard werd uitvoerig van gedach ten gewisseld hetgeen aanleiding gaf tot een zeer levendig gesprek. Tijdens de zitting zag een lijvig rapport het licht, bevattende de uitslag van de In de parochie gehouden enquête met be trekking tot de vormen van liturgievie ring. Het een en ander zal binnenkort tijdens de kerkdiensten nog nader onder de aan dacht gebracht worden. De mogelijkheid wordt dan geopend, zich van het rapport Tevens kwam het nieuwe reglement van de parochieraad ter sprake dat werd aanvaard door de aanwezige leden. De bijeenkomst werd gehouden in het Parochiehuis en mede bijgewoond door pgstoor H. J. Kooyman en kapelaan Poelma. weest zijn. Uw recensent was dat in ieder geval niet. De naam Weissenberg was twee eeuwen geleden in Leiden geen onbekende naam. Alexis Weissenberg was gisteravond de solist bij het concert voor piano en orkest nr. 1 van Johannes Brahms. Hij toonde een technisch kunnen, dat onmiskenbaar was, maar enige affiniteit tot de compositie ontbrak volkomen. U kent waarschijnlijk uit slechte films wel de moeilijkheid wanneer de geluids band niet in overeenstemming is met de beelden: er valt een deur dicht en wanneer die deur dan al gesloten ls, hoor je „boem". Zo was het soms ook in het concert, maar dan volgden de boempjes van de verschillende stem- onderdelen ook nog hinderlijk naast elkaar. Dit concert is altijd al een moeilijk gegeven geweest, het zal in de huidige opvatting van het Residentie- Orkest altijd wel een moeilijk gegeven blijven. Na de pauze de Italiaanse Serenade van Hugo Wolf. Hoewel Van Otterloo iets meer op dreef kwam, prefereer ik toch de oorspronkelijke zetting van deze compositie. Laat dit maar voldoende Tot slot de eerste symfonie van Ludwig van Beethoven. Het wordt een tonig, maar wanneer de orkestleden morgen repeteren, moeten ze toch nog eens loopjes studeren en dan mogen de strijkers het verschil tussen spelen en krassen erg goed onder de loep gaan nemen. Het is zonder meer een schande dat zulke slechte voorbereidingen in Leiden aanhoord moeten worden. Wanneer u er niet was, gisteravond in de Stadsgehoorzaal, hebt u weinig ge mist en dat is een anti-reclame, die geen enkel muziekgezelschap straffeloos over zich heen kan laten gaan; ook het Residentie-Orkest niet- Het wordt wel hoog tijd, dat men zich daar reken schap van gaat geven; het seizoen is nog maar erg kort. JAN DOOVE. LEIDEN. De belangstelling voor de gemeentelijke rondvaarten naar het nieuwe Korte-Vlietkanaal is overstel pend. Zó groot, dat nu reeds de voorge nomen termijn van negen dagen met veertien dagen wordt verlengd tot en met zondag 28 maart. Dan (pas) is het gratis varen afgelopen. Zaterdag en zondag zijn de boten, ondanks de strenge koude, goed bezet geweest. Maandag morgen zijn de scholen begonnen. De schoolhoofden hebben sterke voor keur voor de vaartijden 10 en 2 uur. Sommige scholen huren voor vervoer naar en van de boot een bus, wat per leerling op enige dubbeltjes komt. Maar ook de vaarten van 12 en 4 uur worden goed bezocht. Er blijkt zodoende een aar dige verdeling mogelijk tussen scholen (al ruim dertig scholen hebben zich aan meld) en ander publiek. Blijft het zo doorgaan, aldus het bureau Voorlichting van de gemeente, dan zullen zeker 10.000 mensen in de boot stappen. Een schoolklas uit Voorschoten heeft maandagmiddag gevaren en liet dinsdag tussen de middag reeds een aantal enthousiaste opstellen bij het gemeente bestuur bezorgen. ANDERE ROUTE Mede op .aanwijzing van schipper Ten Brink van de rederij Avifauna gaat de rederij Avafauna gaat de rondvaart op de heenweg door de Trekvliet en terug door het Korte-Vlietkanaal. Eigenlijk zou a s. maandag de Trekvliet reeds worden afgesloten voor het scheepvaartverkeer. Dit in verband met de aan de gang zijn de dempingswerkzaamheden. Die afslui ting is met moeite uitgesteld tot maan dag 22 maart, maar die datum is onver biddelijk. Vóór die tijd zal een alter natieve route worden gezocht. Zoals bekend is kan men dagelijks tus sen 12 en 2 uur plaatsbespreken bij het kantoorschip van Avifauna aan de Bees tenmarkt (t/o de Steenstraat). Dit is wel belangrijk, omdat aanmelding bij de boot al vaak tot teleurstelling heeft ge leid. Tot de afvaartijden (Galgéwater): dagelijks om 10, 12, 2 en 4 uur tot en met zaterdag; zondag om 12, 2 en 4 uur. IN BRIEF AAN B. EN W. EN RAAD LEIDENP(iet) Janson heeft gisteravond het gouden bondsinsigne ontvangen tijdens de jaarvergadering jan de r.-k. melkhandelarenvereniglng ,Sint-Paschalis" te Leiden De onderscheiding werd de hee» lanson uitgereikt door bondsvoorzitter van Schaick, die onder meer opmerkte dat de voorganger van de heer Janson, de heer J. P. v. d. Holst, weliswaar moeilijker jaren heeft meegemaakt, maar dat tegenwoordig een bondsbestuurder veel meer wordt gevraagd. De heer Janson dankte het eerbetoon aan zijn verdiensten als vijfentwintigjarig bestuurslid, Een bondsinsigne in zilver kreeg de heer J. J. van Schie op het revers gespeld door de vice-voorzitter van de afdeling Leiden, de heer Th. v. d. Hulst Het vijfentwintigjarige bestuurslid heeft vooral op sodaal gebied veel werk verzet. Namens dc melkstandarisatie- bedrijven bracht de heer J. Heemskerk zijn gelukwensen over. Tenslotte mocht ook pater Woldendorp delen in de ge schenkenregen. De geestelijk adviseur van de organisatie werd duizend gulden in handen gestopt voor de missie in Nieuw-Guinea. LEIDEN De bewoners van de Rijn dijk (tussen Grote Vink en Haagse Schouw) hebben zich met een brief ge richt tot B. en W. en de Leidse gemeen teraad teneinde te bereiken dat de hui dige lintbebouwing met haar bewoners zo goed mogelijk geïntegreerd wordt in de te bouwen wijk „Stevenshove" in de Stevenshofjespolder. Met betrekking tot het bestemmings plan vragen de Rijndijkers een plan op te stellen voor de sanering van de Rijn dijk, zodanig dat de bestaande bebou wing een harmonieuze aansluiting zal vinden met de toekomstige bebouwing van de Stevenhofjespolder. Andere inte- gratiewensen zijn: de huidige weg (Rijn dijk) zodanig in het plan op te nemen, dat deze weg uitsluitend kan worden ge bruikt door mensen die de wijk betreden of verlaten, terwijl doorgaandverkeer noodzakelijkerwijs andere wegen kiest; de bebouwing aan de huidige pol derzijde van de weg een zodanige open structuur te geven, dat een zo ruim mo gelijk contact van de Rijnoeverbewoners met de wijk pntstaat. In de te plannen wijk hopen de bewo ners aan te treffen: een centrum met recreatieve mogelijkheden, sportfacili teiten, sociaal en cultureel contact, win kels voor dagelijkse benodigdheden, een wandelpark, veel groenbeplanting, geen verkeershinder en overlast. De Schenk- of veenwatering dient in zijn natuurlijke loop te worden gehandhaafd. In de huidige overgangsfase zou vol gens de Rijndijkbewoners reeds, na het opnemen van contact met Rijkswater staat en Staatsbosbeheer, een nieuwe groenbeplanting aangebracht kunnen worden tussen de vereiste parkeerstrook en het voetpad. Waar verder mogelijk is groenbeplanting gewenst tussen de rij weg en de bebouwing. Aan de Rijnoever zijde van de weg dient een terrein te worden ingericht als speelterrein voor de kinderen. Dit in samenwerking met de bewoners en met gebruikmaking van de opstallen van het bestaande terrein aan de polderzijde van' de weg. „Door de enorme verkeerstoestand is het onmoge lijk en onverantwoord geworden voor ouders en verzorgers, de kinderen de rijweg te laten oversteken. Hierdoor is het huidige kleuterspeeltuintje volledig in onbruik geraakt. Het trapveldje wordt nog wel gebrujkt, hoewel het ook voor de wat oudere kinderen die hier spelen grote gevarcii inhoudt, waarvan de ge volgen dan ook reeds zijn ondervonden", aldus de bewoners. De brief besluit met de wens voor de rijweg een maximum snelheid van 50 km. per uur en een inhaalverbod in te LEIDEN De bouw van het nieuwe hoofdkantoor van de Leidse Spaarbank aan de Doezastraat begint nog deze maand. De werkzaamheden zullen, naar schatting anderhalf jaar duren. Het pand aan de Oude Rijn, dat als hoofd kantoor te klein was, wordt nadien als bijkantoor gebruikt. LEIDEN De heer D. J. Brands kreeg gistermorgen uit handen van loco-burge meester Menken de zilveren medaille verbonden uan de orde van Oranje-Nas- Hij trad in 1931 in dienst van de ge meente Leiden, waar hij ter gemeente secretarie magazijnwerkzaamheden ver richtte. Per 17 januari 1938 werd hij overgeplaatst naar „Endegeest" als ma gazijnknecht. Hier bleef hij werkzaam tot 1953. Toen werd hij bij de Sociale Dienst als conciërge aangesteld. Omdat hij in middels was begonnen aan de studie voor maatschappelijk werker werd hij per 1 januari 1961 bevorderd tot bureelambte naar le kl. Nu is hij als maatschappelijk werker Werkzaam in de rang van admi nistratief ambtenaar. Wethouder opent muziekfiliaal LEIDEN. Het pand Nieuwe Rijn 2(1 is ingericht tot filiaal van de Lelds» muziekhandel Servaas. Wethouder A. J. Kret zal het gebouw in zijn nieuwe bestemming officieel openen op dinsdag 15 maart, 's middags om kwart voor twee. Het filiaal zal muziekhandel Servaas meer plaatsruimte geven voor afdelingen muziekinstrumenten, elektronische orgels en geluidsinstalla- Huizenzee met wegen nog geen goede woonwijk LE1DSCHENDAM „Een moderne woonwijk biedt primair verkeersvoor- zienfngen cn is vervolgens een huizen zee Het is geen gebied waar mensen echt wonen In de zin van: je er thuis voelen, er een veilige speelplaats voor je kinderen vinden je zelf zijn, mensen kunnen ontmoeten, in de open lucht sociale contacten kunnen ontwikkelen. Niettemin is dit met betrekkelijk wei nig inspanning mogelijk, ook in de soci ale woningbouw" Aldus de strijdbare woordvoerder van de Stichting Nieuwe Woonvormen de heer Van Dien in een lezing voor de werkgroep Ruimtelijke Ordening van D'66 waarbij ook de wethouders Boone en Van Dongen aan- Naar zijn mening moet voor een ge hele wijk of een deel ervan een pro gramma van wensen worden opgesteld en deze wensen moeten worden geho noreerd door het karakter van de wijk- aanleg, door de aard en uitvoering van de woningen, kortom dooi de gehe le woonomgeving. Niet alle mensen, al dus de heer Van Dien, hebben een aversie tegen hoogbouwflats, het hoeft ook niet zo te zijn De klachten over de kwaliteit, en dat in de ruimste zin, van de tegenwoordige flatwoningen zijn technisch oplosbaar. Er kunnen door toepassingen van nieuwe en andere vormgevingen en bouwwijzen mogelijk heden worden geschapen om woningen zelfs vrij hoog boven straatniveau van „open.uchtvcrtrekken" te voor- Daarnaast zal het echter nodig en ook dit is zonder veel kosten technisch eenvoudig oplosbaar de bewoners va.n de hoogbouwflats te voorzien van beganegrondfaciliteiten: veilige openl icht-speelruimten vlak bij huis voor de kinderen, ontmoetings plaatsen voor volwassenen, een „straat" dan ook door ruimere liften bereikbaar moet zijn voor de leveran ciers en hun bezorgvoertuigen. Patriarchen. Patriarch Kyrollos VI van Alexandrië en Afrika, het hoofd van de Egyptische Koptischc Kerk, is op 69-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. Vorige maand werd Kyrollos rt-'ds tweemaal door een beroerte ge troffen. Patriarch Cyrillus II, hoofd van de Bulgaarse Kerk, is op 71-jarige leef tijd in Sofia overleden.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3