£eUUe (Boutont Politiek gesprek aan zijden draad „OPHOUDEN MET SCHRIJVEN" r ai |f BESTAND VERSTREKEN LANGS SUEZKANAAL Brand in kliniek te Zürich: 28 doden Allerlaatste kou-offensief keert Nederland de rug toe Roolvink op stap met krappe beurs K.V.P. EN A.R. TEGEN BINDENDE AFSPRAAK VOORAF r 1 Bestand zal „de facto voortduren MEDEDELING Maand voorwaardelijk voor liefdeloze Italiaan VOLOP ACTIE AAN SP0RTFR0NT ONDANKS V0ELBALRUST Zuid-Europa nog in greep van winter VOOR ZUID-HOLLAND papengracht 32. Leiden, postbus 11, telefoon 22244' - Giro 103003 - Bank- Amro-bank N V, Leiden Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H P. M Heruer Advertenties (excl. B T W.) 0,24 p. mm Telefoontjes 2,25 Klachten bezorging telef. 22244* (18 tot 19 uur) Abonnement per I jan. "71: p. week 1.41. maand 6,05. kwartaal 18,10, jaar f 70,30 Pei post: per kwartaal 21,70, per jaar 84,70. 62e jaargang, no. 18.301 T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland I: 19.05 uur Dier en vriend; 19.25 uur Zo moeder zo dochter; 20.45 uur Memorandum van een dokter. 04.30 Boksen ClayFrazier. Nederland II: 19.05 uur Kijken naar kinderen; 19.30 uur Coronation Street; 20.21 uur Klatergoud; 21.10 uur De indringers, tv-spel. MAANDAG 8 MAART 1971 PLAATSELIJK REGEN Veel bewolking met plaatselijk regen en hier en daar mist. In Limburg aan vankelijk nog sneeuw of ijzel. Over wegend matige noordwestelijke wind. Minimumtemperaturen van 3 graden in het noordwesten tot min 1 graad in het zuidoosten van het land. Maxi ma omstreeks 5 graden. (Van i parlementaire redat (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM Hoe komt een huisvrouw rond van een huishoudgeld van 90.53 per week Dat is. ot liever was, voor minister Roolvink van Sociale Zaken een vraag en voor de Hilversumse huisvrouw C. J. M. Verheul-Kuijl (misschien) een weet. Samen gingen zU afgelopen zaterdag in Hilversum boodschappen doen, om tc zien of 'van dat bedrag geleefd kan worden. Yfevrouw Verheul Ls weduwe en moeder van drie kinderen. Zij heeft Rcduwenpensioen maar dit is niet waardevast. Samen met de A WW-uitkering krijgt per jaar 10-983,92. „Doordat het pensioen niet waardevast ls, is mevrouw Verheul een slachtoffer van de inflatie gewprden", vertelde de minister. „Een gulden uit 1964 is nn nog maar- 73 cent waard". Mevrouw Verheul had de minister twee weken eerder In een televisie programma van Brandpunt, dat handelde over lonen en prijzen, uitgenodigd om eens met haar boodschappen te gaan doen. „Om hem te laten zien hoe sommige mensen sappelen". Volgens de minister, moeten duizenden vrouwen het echter per week doen met een bedrag dal kleiner is. Het eerste was de kruidenier aan de beurt. Daar werd voor een totaalbedrag van 37,55 ingekocht. Mevrouw Verheul liet de minister het boodschappen- wagentje voortduwen en wees hem intussen op allerlei artikelen, die voor haar beurs te duur waren, zoals chips, waar haar kinderen.zo dol op zijn. Uit een discussie bij de groenteman, die vervolgens aan de beurt was. bleek dat mevrouw Verheul zich nooit een pilsje of een wijntje kan veroorloven. Ook roken is er beslist niet bij. „Een citroentje, waar ik van houd. kan er niet af. Uitgaan is er helemaal niet bij", zo vertelde mevrouw Verheul. De rekening van de groenteman bedroeg overigens 18.42. Terwijl minister Roolvink zich bij de slager te goed deed aan een ruim vier centiemeter dik stuk Saksische leverworst deed mevrouw Verheul haar inkopen. Biefstuk komt er bij haar in ieder geval nooit op tafel. Het blijft bij runderlappen en gehakt. „Maar dat laatste eten wij thuis ook", aldus de minister. Het is echter de vraag of mevrouw Roolvink ook twee dagen moet doen met een pond gehakt.. De totaal rekening bij de slager bedroeg zonder de twee stukken worst voor de minister, die hij zelf be taalde, 20-52. In ieder geval is mevrouw Verheul, die de bakker en de melkboer aan de deur krijgt en daar in totaal nog een ongeveer 23 aan kwijt is. de vorige week niet uitgekomen. Ze gaf aan ha'ar inkopen ongeveer honderd gulden uit. De minister droeg manmoedig de boodschappentas van mevrouw Verheul naar huis, waarna hij beloond werd met een kop koffie. Hij moest wel concluderen, dat haar uitkering maar krap aan was. DEN IIAAG De P.v.d.A., D'GG en de P.P.R. zouden zich vandaag beraden over het standpunt van de K.V.P. en de A.R., dat deze alleen een open gesprek willen aangaan, zonder bindende voor waarden vooraf. Zowel dr. Veringa, lijst trekker van de K.V.P., als mr. B. Bies heuvel, leider van dc A.R.-Kamerkan- didaten hebben zaterdag de brief van de drie progressieve partijen om deze bin- dene. voorwaarden als eerste punt op de overicgagenda te zetten, afgewezen. Insiders namen in het weekeinde aan. dat hiermee de resultaten van de be sprekingen als zij tenminste nog zuilen doorgaan tot nul gereduceerd zijn. Lijsttrekker Veringa van de K.'V.P. zei zaterdag in Den Bosch op een congres van de K.V.P.-jongeren, dat het nu maar eens afgelopen moet zijn met het schrij ven van brefjes over en weer. „Op die manier gaat het anders weer lijken op het vervelende politiek gehakketak, waarvan we juist af willen". Hij voegde eraan toe; „Wij onderhandelen uit sterkte en niet uit zwakte of uit een minder waardigheidscomplex'En yerder: „Wij willen een overleg zonder voorwaarden vooraf. Uit het overleg zal moeten blij ken in hoeverre bindende afspraken of een intentieverklaring mogelijk zullen zijn. Het maken van bindende afspraken sluiten wij zker niet bij voorbaat uit", aldus de K.V.P.-lijsttrekiter. Mr. B. Biesheuvel liet 'er bij de A.R.- jongeren in Utrecht geen twijfel over be staan, dat hij nog maar nauwelijks ge looft in resultaten van het gesprek tus sen de confessionele j partijen en de P.v.d.A., D'66 en de P.P.R. Hij ging nog verder door op te merken, dat onder handelingen met de P.v d.A. alleen zeer waarschijnlijk wel concrete politieke ge volgen zouden kunnen hebben. „Nu D'66 zich bij de P.v.d.A. heeft aangesloten zijn de onderhandelingen er bepaald niet gemakkelijk op geworden". Evenals dr Veringa benadrukte mr. Biesheuvel dat het overleg alleen 20 open mogelijk moet zijn en alleen op basis van program- vergelijking kan geschieden. Dr. Vondeling had zaterdagmorgen na mens de P.v.d.A., D'66 en de P.P.R. laten weten, dat een vrijblijvende opstelling het overleg van deze drie partijen zin loos zou maken. In de achterban van zowel de A.R. als de K.V.P. is men hierover nogal geprikkeld geraakt. „Het heeft er de schijn van, dat de drie pro gressieve partijen zelf de besprekingen bij voorbaat al willen laten mislukken", aldus verschillende confessionele woord voerders gisteren. De drie christelijke partijen zullen deze week ook een gesprek aangaan met Op de ene plaats in Nederland warm ingepakt schaatsen en ijszeilen zoals in Monnikendam de V.V.D. Mr. Biesheuvel verwacht dat ook dit gesprek „niet gemakkelijk" zal worden vanwege de tamelijk ver uiteen lopende visies op het terrein van staat kundige vernieuwing en de zedelijkheids- wetgeving. Als beide gesprekken tot niets leiden, dan zullen de christelijke partijen volgens mr. Biesheuvel „dood eenvoudig" moeten pogen zelf de meer derheid te verwerven. De vorming van een eventueel confessioneel minderheids kabinet vindt mr. Biesheuvel geen aan trekkelijke gedachte. Ten aanzien van een eventuele samen werking met D.S.'70 stelde de A.R.- lijstaanvoerder zich voorshands zeer ge reserveerd op, omdat hij het program van die partij onduidelijk vindt, met namé op het gebied van de loon- en prijspolitiek. Hij wees ook op verschillen van opvatting tussen de heren Drees en Goedhart en wilde afwachten hoe de koers van D.S.'70 zich nog zal ontwikke len. CAIRO-JERUZALEM (AP-Rtr) De eerste dag na het verstrijken van het be stand langs het Suezkanaal ls rustig ver lopen. Aan beide zijden van het 165 kilo meter lange kanaal zijn de troepen in ADVERTENTIE voor onze kwartaal-abonnees Omstreeks de 20ste van deze maand zullen onze kwartaal-abon nees een acceptgirokaart voor het tweede kwartaal in de bus krijgen. Vriendelijk verzoeken wij hun uitsluitend met deze kaart het abonnementsgeld te voldoen.. Wacht s.v.p. rustig totdat de post u de kaart heeft bezorgd en gireer niet vast uit uzelf. Dank voor uw medewerking. Administratie. staat van paraatheid, maar in Caïro en in Jeruzalem worden geen ongewone ac tiviteiten gemeld. Men verwacht dan ook niet dat de vijandelijkheden on middellijk zullen worden hervat, maar dat integendeel het bestand de facto zal voortduren. Toch is het gevaar reëel dat een klein, onbelangrijk incident tot ge vechten op grote schaal kan leiden. Gisteren had president Sadat van Egypte verklaard dat zijn land het be stand niet zou verlengen, hoewel dit niet betekende „dat de politieke actie nu moet op houden om uitsluitend het woord te laten aan de kanonnen". Hij verklaarde dat Egypte zijn pogingen zal voortzetten om tot een politieke regeling te komen, en onthulde dat hij vorige week een ge heim bezoek aan Moskou heeft gebracht, waar hij besprekingen heeft gevoerd met Brezjnev, Kosygin en Podgorni. Minister Eban van Israël gaf als zijn reactie dat „zolang de tegenpartij het vuur niet zal openen. Israël de vijande lijkheden evenmin zal hervatten". Hij verklaarde dat degene „die het vuur opent de verantwoording op zich neemt van het mislukken van de missie- Jarrlng". Overigens vond hij dat Sadat het „negatiefste antwoord had gegeven dat men zich kan indenken". Aan de Israëlisch-Syrische grens is het tot vijandelijkheden gekomen. Nadat za terdag Syrische vliegtuigen boven de Israëlische stellingen hadden gevlogen, vond gisteravond een raketbeschieting plaats vanaf Syrisch grondgebied. In Jor danië is het leger in staat van paraat heid gebracht voor een mogelijke her vatting van de gevechten met Israël. ZURICH (AP) 28 patiënten z(jn be dwelmd door rook en opgesloten achter getraliede vensters, in de nacht van vrij dag op zaterdag in dc grootste psychia trische kliniek van Zürich om het leven gekomen. Deze ergste brand in Zwitser land sinds de tweede wereldoorlog wordt door de politie toegeschreven aan een straalkacheltje dicht by een prullenbak was geplaatst. De meeste slachtoffers zijn op de eer ste etage door de rook omgekomen. Op de benedenetage werden de stoffelijke resten van zeven mensen gevonden onder wie dat van een 43 jaar oude man uit de andere vleugel, die ondanks de waar schuwingen probeerde te helpen. De officier van justitie heeft op een persconferentie verteld dat de getraliede vensters ontsnapping onmogelijk hadden gemaakt. De tralies zouden verwijderd worden bij het restauratiewerk waarmee onlangs een begin is gemaakt. De ironie wil dat de restauratie een belangrijke factor is geweest om de ramp mogelijk te maken. Voor het restauratiewerk was n.l. een houten afscheiding opgericht die een prooi voor de vlammen werd, ter wijl de nieuw gebouwde ventilatle- schachten van de air conditioning de do delijke rook door het gebouw joeg. Staphorst telt al 11 poliopatiëntjes STAPHORST ANP Het aantal slachtoffers van polio in Staphorst is het afgelopen weekeinde van negen op gelopen tot elf, nadat de ziekte gecon stateerd werd bij twee kinderen, meisjes van 3 en 7 jaar uit één gezin. De jongste van de twee patiëntjes werd opgenomen in een ziekenhuis te Zwolle, de oudste in een ziekenhuis in Ensche- Twaalf jaar jong en alle dromen van schoolvriendjes, straatvoetbal en dergelijke lijken irreëelWant als er oorlog is in je land. heb je maar een trouwe kandidaat: je wapen. En heel het leven betekent dan soldaat zijn en vechten, voor je leven en voor je vaderland Cambodja. iMONZA (Reuter) Een rechtbank in de Italiaanse plaats Monza heeft een man tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij weigerde tegenover zijn vrouw zijn „echtelijke plichten" na te komen. De vrouwelijke rechter veroordeelde de 41-jarige Italiaan tot deze straf op grond van een aan klacht die zijn 39-jarlge echtgenote had ingediend. Iti het verleden kwam het in Italië vaak voor dat vrouwen door een dergelijk feit werden veroordeeld, doch in juridische kringen kon men zicli niet herinneren dat zulks ooit met een man was gebeurd. Italiaanse vrouwen kunnen tot Jaren gevangenisstraf worden veroordeeld als zU de verlangens van hun echtgenoot negeren, doch de laatste tijd zijn de rechters ertoe overgegaan voorwaardelijke straffen cp te leggen. Dc wet voorziet met in gevallen dat de echtgenoot weigert zijn vrouw in het bed te volgen, maar de rechter in Monza vond er iets op. Zij veroordeelde de beklaagde voor „het in gebreke blijven zijn gezin te onderhouden", een „kapstokartikel" dat in theorie van alles en nog wal dekt. op de andere plaats zonnen In bikini, maar wel met de korte laarsjes voor de koude enkels. DEN HAAG Terwijl de voetballers tot rust gedwongen werden was dc rest van het sportfront in Nederland volop in actie. Het comité Topsport kwam zelfs tot activiteiten, die de voorberei ding op de Olympische Spelen in Mtin- chen doen wankelen. De reeds lang be staande controverse met het NOC be reikte een climax, die met een breuk eindigde. De Topsporters gaan zich ver enigen om hun belangen beter te kunnen behartigen. Jean Bessems verbaasde de internati onale biljartwereld in Nice. Hij reikte - niet naar de Europese kroon, maar naar de top. De zwemtop kwam in het eerste grote buitenlandse toernooi, Bremen, uit en behaalde redelijke suc cessen. Op eigen bodem werd het mara thon-evenement om de tafeltennistitel gestreden. Bert van der Helm en Sonja Heltzel werden de verrassende kampi oenen. En de ijshockeyers zorgden ook in de laatste wedstrijd voor een rel. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Voor hij gedwongen wordt zich definitief tot het einde van het jaar terug te trekken heeft de winter in een allerlaatste offensief Eu ropa op de zeer koude knieën gekregen. Vooral Zuid-Europa moest 't ontgelden met hevige sneeuwstorm, waardoor bij voorbeeld in Italië (van Florence tot zelfs Sicilië) en op 't eiland Corsica dorpen afgesloten werden van de rest van de wereld. Palmbomen bogen door onder vrachten sneeuw, terwijl vakantiegan gers uit noordelijke landen, die In Zuid-Europa de voorjaarswarmte zoe ken zich nauwelijks naar bulten konden begeven. Het waren zeer waarschijnlijk de laatste offensieven van dc winter. Vandaag is de dooi in volle omvang ingezet, althans in deze streken. In ons eigen land hebben we het tijdens het weekeinde nog even heftig te verduren gehad met een vorst, die alle grenzen van het naderend voorjaarsfat soen overschreed. Acht tot 15 graden za- ternacht, met een sprong van min 5 tot 0 graden in de afgelopen nacht. Nederland verkeerde gisteren in een merkwaardige overgangsfaze. Terwijl een groot aantal schaatsliefhebbers zich nog te buiten konden gaan aan hun geliefkoosde sport zochten anderen de al sterke zon op, om zich al of niet in wat luchtiger kleding (maar dan wel op beschutte plekjes) aan de warmte te goed te doen. En intussen verbeten de honderdduizenden sportliefhebbers zich aan dit opknappende zondagsweer, om dat de voetbalvelden er goed-bespeel- baar leken uit te zien, terwijl toch alle wedstrijden afgelast waren. En werke lijk niet alleen omdat enkele AJax- voetballers met ontvoering bedreigd Maar hoe dan ook, de komende dagen zet de dooi door zodat er een einde- komt aan een periode, die kouderecords gebroken heeft. Om met het KNMI te spreken: „een paar maal achtereen werd de laagste temperatuur ln de maand maart in de 120-jarige reeks van waarnemingen in De Bilt over schreden". Dit geldt dan voor Nederland, waar 't nu wel afgelopen Schijnt te zijn. Maar, zo waarschuwd De Bilt, ten zuiden van ons land blijft het voorlopig nog koud. Hier dooi, in Zuid-Duitslartd vandaag nog lichte tot matige vorst, terwijl nog zuidelijker de hemel nog haar bekende azuren kleur nog steeds niet terugge kregen heeft. Daar is men thans bezig de dorpen te bevrijden uit hun winters isolement, wat met gemis aan sneeuw schuivers nog wel even kan duren. (ADVERTENTIE) FijnHartstikke LISSE en LEIDEN Elke Zaterdag 8 uur ZONDAG LEIDEN 8 uur. Beat! Beat! DANSEN LEREN? BEGINNERS Zondag 2.30 ei. o GEVORDERDEN Zondag 2.45 en 5.-„ en a.s. Zaterdag 7 uur. Bij Evert Castelein in' °Ur 1 5.15 uui 1

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1