De griep maakte Gert Wildeboer kansloos Felle kritiek district West II op KN AU GROTE CHAOS IN GELEEN Herrie rond Oosterveen In 1972 in Praag MAANDAG 1 MAART 1971 GERT WILDEBOER Beatrix Schuba is het stralende middelpunt van Julie Holmes (links) en Karen Magnuss wereldtitel kunstrijden op de schaats in Lyon. De Oostenrijkse is opvolgster geworden i Seyfert, die met wedstrijdsport is gestopt. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Het district West II van de Kon. Ned. Atle tiek Unie, dat ruim 'n kwart van het aantal leden van de K.N.A.U. herbergt, heeft op felle toon kritiek geleverd op de organi satie. Die kritiek is neergelegd in het zaterdag tijdens de algemene districtsvergadering in De Doelen te Rotterdam besproken jaar verslag dat begint met de zin snede: „Het is hard om het te zeggen maar relatief wordt onze K.N.A.U. met het jaar onbe duidender". Het district grondt deze uitspraak op de wijze waarop de KNAU probeert het aantal leden op peil te houden door welpen, pupillen en trimmers aan te trekken maar van de veelbe sproken verdubbeling komt niets te recht. Indien deze groepen niet wor den meegeteld, blijft het ledenbestand nauwelijks op peil. Bovendien acht het district het reëele wedstrijdpoten- tieel „ijselijk dun". Deze kritische woorden dienen te worden aangevuld met de pertinente afwijzing van het nog steeds spelende probleem van opheffing van de dis tricten. Voorzitter A. Nieuwenhuis, die na vier jaar zijn taak wegens drukke werkzaamheden neerlegde, zei hier over: „Als de districten zouden ver dwijnen. is er geen spreekbuis meer want de l'nieraadsleden hebben veel. vrijwel alles te zeggen. Districten en districtsbestuurders moeten beslist blijven en een sterkere stem laten boren dan in het afgelopen jaar is gebeurd." De heer Nieuwenhuis, en met hem de vergadering, verhief zijn Harde woorden „De begroting van alle districten teza men bedraagt een halve ton. De be groting van de KNAU beloopt een half miljoen. Als wij onze taken beëin digen. zal het werk door anderen, beroepskrachten, gedaan moeten wor den. Wij zijn van mening dat het geld dat aan de districten toevloeit, althans in West II, uitermate goed is be steed." Het betoog kwam hierop neer: „De top. de (part-time) trainers en het ophouden van de image van de KNAU zijn te duur. Harde woorden die door een klein deel van de vergadering werden afgezwakt, door een groter deel werden onderstreept. De secretaris van de KNAU. de heer Oskam, trachtte olie op de soms hoog- opspattende golven te werpen door te stellen: „Waar moet het geld vandaan komen want ook in de KNAU wordt alles duurder. Zijn de verenigingen dan bereid de contributie te verho gen"1" Het antwoord luidde: „De KNAU zou de begroting kunnen wij zigen, besnoeien." Het knelpunt was dat men die begroting niet kent. Zij wordt zelfs pas in juni definitief goed gekeurd. Wat men ter vergadering een onverteerbare zaak vond omdat dan al tanden ermee gewerkt moet wor- ling Den Haag wordt vanavond een beslissing genomen. Rotterdam en Dordrecht zijn immobiel en in feite draaien alleen de afdelingen Gouda en Zeeland optimaal. De verenigingen in de opgeheven afdelingen zullen zelf mogen bepalen tot welke afdeling zij willen behoren. Verenigingen die ner gens kunnen worden ondergebracht zullen de afdracht van het bondsbe- stuur rechtstreeks via het district gaan ontvangen. De gebruikelijke agendapunten had den tot gevolg dat de districts-techni- sche commissie zal bestaan uit de heren J. Koumans (voorzitter), R. Ver haar (secretaris). F. Vervoort. R. Wee- linck en M. Vrencken, leden. De dis trictscommissie voor het jurywezen, die in verband met te geringe mede werking had besloten af te treden, bleef aan op voorwaarde dat het con tact met de afdelingen wordt verste vigd. Ook de di9tricts-accommodatie- commissie werd herkozen. Door het aftreden van voorzitter Nieuwenhuis werd het bestuur als volgt samenge steld: H. Heijneman voorzitter. L. Simpelaar vice-voorzitter. A. Goedhart secretaris. J. Schikhof penningmeester. OffGnsief A de Munck, P. Pietera en J. Knijff Maar het offensief APELDOORN De Belgische machts greep was compleet. Nadat eerst Robert Vermeire zich had laten kronen tot wereldkampioen bij de amateurveld rijders, was het iets meer dan een uur later zijn landgenoot Eric de Vlaeminck die met een zo mogelijk nog grotere Maar de meest ontluisterde was Gert Wildeboer, de gedoodverfde favoriet voor de titel bfj de amateurs. De cou reur, die het parkoers beter kent dan wie ook, moest genoegen nemen met een vijfde plaats. Juist in de week die voor Wildeboer het hoogtepunt van het seizoen had moeten worden werd de Apeldoornse coureur getroffen door een lichte griep. „Ik kan me wel voor m'n kop slaan", zei een teleurgestelde Wildeboer na afloop. „De hele winter ben ik kerngezond geweest, niet een keer ziek. En net op de dag dat het erop aan komt krijg ik griep. Dat heeft me zeker 25 procent van m'n conditie gekost. Ik had vandaag totaal geen macht. Dat merkte ik al direct na de start. Het gat, dat toen al met een viel kon ik met geen mogelijkheid meer dichten". door Frank Werkman overmacht de titel bij de betaalde cou reurs veroverde. De hegemonie van onze zuiderburen bij de wielercrossers werd nog onderstreept door de tweede en derde plaats van Albert van Damme en René de Clerq bij de beroepsren- j ners. Een pleister op de wonde voor de Nederlandse delegatie was de derde plaats die Jaak Spetgens bij de ama teurs behaalde en de overwinning van f de Nederlandse amateuréquipe in hetj landenklassement. Verantwoordelijk Robert Vermeire was er verantwoor delijk voor. dat Gert Wildeboer eigen lijk al in de eerste ronde kansloos werd voor een hoge klassering. Nadat Jaak Spetgens nog als eerste het trap petje had beklommen, met Vermeire in derde positie, sprong de Belg op het daarop volgende vlakke stuk we£. De Westduitser Ubing was de enige die Vermeire kon volgen. Ook Spet gens moest afhaken. „Ik kreeg na die snelle start moeilijkheden met mijn ademhaling. Op het rechte eind na de trap moest ik lossen. Met een aanvankelijk gemakkelijk vol gende Ubing in zijn kielzog bouwde Vermeire zijn voorsprong regelmatig uit. „Toen ik zag dat Wildeboer voor wie ik wel wat angst had ka pot zat, wilde ik de voorsprong zo snel mogelijk uitbouwen. Ik heb dit seizoen al driemaal tegen Wildeboer gereden en alle keren verloren, dus ik weet wat zijn capaciteiten zijn". Na langdurige dis bleef Een belangrijk punt ter vergadering was ook de behandeling van het rap port betreffende de structuur van de afdelingen in West II. De afdeling Leiden werd opgeheven, voor de afde- Onderscheidingen De ..Vlug en Lenig-wisselbeker" voor de beste seizoenprestatie werd toege kend aan Mieke van Doorn (De Spar taan). de Jan Kleyn-wisselbeker voor degene die zich het meest verdienste lijk had gemaakt voor de atletiek aan J. Schikhof, de KNAU-waarderings- speld aan A. de Munck (Goes) die sinds 1956 actief is in het kaderwerk, de districtsonderscheiding aan .T. Kou mans. veertig jaar werkzaam ten bate van de atletiek en in het bijzonder zeer actief voor de jeugd. Wildeboer. dat iedereen verwachtte, kwam niet. De Nederlandse kampioen reed zich wel iswaar halverwege het zeven rond i tellende traject naar de vfjfde plaats, maar de aanvallen kwamen van de andere Nederlandse coureurs. Eerst zette Albert Scheffer de achtervolging in. die hem tot op de vierde positie bracht. Tweem„; I verwisselen van fiets maakte Scheffer echter kansloos voor de derde plaats. Hij viel terug en finishte tenslotte toch nog, na een op vallend sterk herstel, als zevende. Vr(jwel onopgemerkt had inmiddels Jaak Spetgens zich naar voren ge werkt. „Na die klap in de eerste ronde heb ik even wat rustiger aangedaan", vertelde Spetgens later. „Op een ge geven moment voelde ik echter dat het weer ging. Ik had in het begin mijn eigen mogelijkheden wat over- In de achtervolging bewees Spetgens echter dat z\jn mogelijkheden zeer ver kunnen reiken. Hij vocht zich terug van de twaalfde naar de derde positie. Vermeire en Ubing hadden echter een te grote voorsprong opgebouwd om nog door de Nederlander bedreigd te kunnen worden. De Westduitser, die zich latpp slechts bepaalde tot volgen, kon tot de laatste ronde het hoge tem po van Vermeire bijhouden. Verschei dene demarrages van de Belg mislu' - ten. „Ik heb drie keer geprobeerd weg te komen", deelde een zeer tevreden Vermeire mee. „Maar steeds kon hij bij me blijven. Ik hield met opzet het tempo zo hoog in de hoop dat hij dan zou moeten lossen. Maar dat ging APELDOORN. Het bestuur van de UCI heelt zaterdag in Apeldoorn be sloten de organisatie van het wereldkampioenschap cyclocross voor 1972 toe te wijzen aan Tsjechoslowakjje. Dit land zou het kampioenschap in de on middellijke omgeving van Praag op een nog nader vast te stellen datum laten verrijden. De technische commissie van de UCI zal de volgende maand al naar Tsjechoslowakjje vertrekken om daar het voorgestelde parkoers te gaan verkennen. Voor het kampioenschap in 1973 hebben zich vier kandi daten aangediend: Frankrijk. Groot Brittannië, Zwitserland en Spanje. Wie dat kampioenschap krijgt toegewezen, wordt beslist op het herfstcongres van de UCI. (Van o e sportredactie) GELEEN Het gebeurde zaterdaga vond allemaal in de tweede periode. Nederland stond al met 04 achter en de spelers warén geïriteerd door de slechte leiding van de scheidsrechter, ook omdat het spel niet goed liep. Zevende minuut: Christiaanse en Be- tsjwaiov raakten slaags. Zij kregen onmiddellijk assistentie van de overi ge veldspelers. Onmiddellijk sprongen de wisselspelers van beide partijen ook op en stortten zich op de vechten den. De chaos was compleet. 34 spe lers cn 2 scheidsrechters aan het knokken. Een beeld van de schermutse lingen tussen spelers van Nederland en Bulgarije. De gemoederen racklen tijdens deze ijshockey wedstrijd zo ver hit. dat felle discusies werden aangegaan met de scheids- De tweede scheidsrechters, Möller uit Denemarken en Singas uit Roemenië, die toch ook een paar tikken hadden gekregen, bleven hiervan merk waardige beslissingen nemen. Voor deze chaos strafte het tweetal slechts twee spelers: Christiaanse en Betsjwarov elk voor twee minuten.Daar na ging men gewoon door, als of er niets was gebeurd. Het Nedelandse team,dat vrijdag avond in Tilburg zoa prachtig had gewonnen van Denemar ken, was tegen de veel gerou- tineerder spelende Bulgaren, inmiddels toch kansloos hoe enthousiast het ook aan het karwei begon. In de eerste ze ven minuten speelde Neder land uitstekend Het Bulgaarse doel werd gewoon gebombar deerd en doelman Iljev kreeg het erg moeilijk Bij de eerste de beste tegenaanval kreeg Nederland de eerste teleurstel ling te verwerken. Betsjwarov (143 interlands» scoorde zeer verrassend het eerste doelpunt. Dat was in de zevende minuut en nauwelijks 60 seconden la ter schoot diezelfde Betsjwa rov weer op het doel van Van den Boogaard. De puck sloeg tegen het zijnet, maar 't rode lampje van de doelrechter brandde toch. Doelrechter Janssen had zich echter ver gist. In de eerste periode lie pen de Bulgaren rustig uit naar 40 en domineerden ook tijdens het verdere verloop Het werd tenslotte 7—0. Een uitslag, die eigenlijk nog niet eens zo slecht was. Het pu bliek vond er niet veel aan. HONGARIJE—ENGELAND G—5 Hongarije, een van dc favorie ten voor de eindzege in de C* groep van het wereldkampi oenschap ijshockey, heeft op de tweede dag van het toer nooi in Tilburg bijna een ver rassende nederlaag geleden te gen outsider Groot-Brittannië. De Britten hadden vijf minu ten voor het einde zelfs een 55 voorsprong, maar de res terende tijd bleek hun enthou siasme niet te zijn opgewassen tegen de nuchterheid van de tegenstanders. De strijd was nog geen vier minuten oud, toen er plotse ling een grote verwarring heerste in het Britse kamp. De scheidsrechter stuurde name lijk Bob Brennan, een der beste verdedigers in zijn ploeg, van het ijs, zonder dat deze iets had misdaan. Het bleek dat Brennan niet stond inge- schreven op het officiële wed- I Britse doel. strijd-formulier. dat notabene door zijn eigen coach was on dertekend. De wedstrijd werd zonder Brennan voortgezel. Even later bleek hij onder een ander nummer te opereren, waarna het eerstgenoemde zich herhaalde. Een telefoontje met de scheidsrechter van de problemen op en Brennan mocht toch spelen. Inmiddels was echter de eerste speelpe riode voorbij en de Britten, die vanaf het incident de toe schouwers op de hand hadden gekregen, keken tegen een 3 l achterstand aan. In de tweede periode echter werden de Hongaren door het grote enthousiasme duidelijk verrast, waardoor de derde speelperiode inging met een 5—4 stand voor Hongarije Gestimuleerd door een „go, Brittain. go'', veroverde de un derdog zelfs een voorsprong ROEMENIë—DENEMAR KEN H—1 (0—0 2—0 4—1). Strafminuten: Roemenië 2 mi nuten, Denemarken 2 minu ten. ROEMENIë—DENEMARKEN Eindelijk leek het tweeduizend koppige publiek in het Rotter damse sportpaleis uit zijn matheid te ontwaken Het had wel lang geduurd, maar zes minuien voor het verstrijken de tijd de wedstrijd 6—5, het ook gedaan. Hongarije met verlies voor ogen herstelde zich prachtig en strafte de fouten, die de Britten in hun voorbarige overwinningsroes maakten, snel en nuchter af Precies een minuut en vijfen twintig seconden voor het ein de zwiepte Horvath dc win nende treffer (76) in het Roemenië en Denemar- ken scheen het enthousiasme te gaan winnen Uffe Anthon- sen schoof de puck achter in- valler-doelan Crisan van Roemenië en bracht de stand daarmede op 61. Het was-| het enige en laatste wapenfeit van de als underdog gestarte Denen, en omdat de eminente doelman Bent Hansen voor de rest zijn goal dichtgespijkerd leek te hebben was die 61 tevens de eindstand. De tactiek van de Denen, na het echèc tegen Nederland was ei duidelijk op afgestemd, om af en toe via een door braak van de snelle Heidi Fa- bricius de beste speler of hoogblonde Hardy Kikkeborg proberen of er nog iets te halen was. Andere, en voor naamste factor was het bijzon der slechte zachte ijs. De in het algemeen bijzonder snelle voor- waartsen van de Roemen wa ren niet vooruit te branden. Bo vendien sloeg de band van de ballustrade de puck meesten tijds dood, zodat de op dit .spel type afgestemde Roemenen op geen enkele manier konden warmaken favoriet te zijn. Pas in de derde periode, ton het ijs aanmerkelijk beter was en beter gleed, toen bleek iets van de Romenen. die ook over een betere conditie beschikten dan de moegestreden Denen. Het offensief van Roemenië was overompelend. Na achttien seconden al excelleerde Bent Hansen op een machtig schot van Szabo. Hij moest nog ne gen maal in actie komen voor dat doelman Dumitras het eerste schot kreeg te verwer ken Dat was na vijf minuten en dat luidde een korte perio de van Deense tegenoffensief in dat werd aangestoken door Fabricius. Het was van korte duur, want de Roemenen na men het initiatief weer over Dank zij Hansen stopte dertien schoten en Dumi tras stopte er negen bleef het een blanco periode Het duurde tot de tiende mi nuut In de tweede periode voordat de ban eindelijk ge broken was. Basa scoorde en toen was het met Denemarken gedaan. Gheorgu (2x) en Hatanu, het had meer kunnen zijn maar Hansen stopte nog dertie scho ten. Nadat het 50 was geworden haalde de Roemeen se coach doelman Dumitras van het ijs en verving hem door Crisan. Deze kreeg één schot te verwerken, en dat was meteen het enige doel punt van de Denen. FRANKIJK—BELGIë 18—1 Frankrijk kreeg in Utrecht al le kans het geschokte zelfver trouwen te herstellen. Met 181 werden de zeer zwakke Belgen verslagen. Het was ui teraard een spel van kat en muis, waarbij de Franse doel man Deschamps zich voorna melijk stond te vervelen, Vooral Guennelon was op schot, hij scoorde zeven keer. Uitblinker bij de Fransen was Guryca, die zelf slechts een doelpunt maakte, maar negen keer de beslissende pass van zijn stick liet komen. Pas in de derde periode, toen Frank rijk al met 170 voor stond, maakte Braas, het enige doel punt voor België. De wedstrijd verliep uiterst vriendelijk. In totaal werden er slechts vier strafminuten uitgedeeld, twee voor iedere ploeg. niet zo gemakkelijk". Pas in de laatste ronde capituleerde Ubing. In het heuvelachtige gedeelte van het traject moest de Westduitser, die bij het kampioenschap van z(jn land slechts ala tweede was geëindigd. Vermeire laten gaan. Met ruime voor sprong ging de Belg over de finish. Pas vele seconden na hem £:-»g de teleurgestelde Wildeboer over de streep. In de belangrijkste wedstrijd van zijn beste seizoen reikte hij niet hoger dan de vijfde plaats. Wildeboer zocht niet naar excuses voor zijn ne derlaag. „De mensen hebben te veel naar mgn resultaten in Nederland ge keken", overwoog hij. „Daardoor wa ren de verwachtingen veel te hoog gespannen. Ik kon hier slechts ver liezen. Het favoriet-zijn legt toch een zware druk op je. Vorige week ging het tijdens een cross in Tilburg al min der dan in al de wedstrijden daarvoor. Ik was daarom vandaag meer gespan nen dan gewoonlijk. Maar ik had dr r ':i lichte griep niet voldoende macht. Dat voelde ik al in de eerste ronde. Ik dacht op een gegeven ogenblik zelfs dat ik niet hoger zou komen dan de vijftiende plaats. Ik heb gewoon moe ten versieren om nog vijfde te worden. Natuurlijk ben ik teleurgesteld. Maar i in vergelijking met vorig jaar in Zol-1 der, toen ik zevende werd, ben ik tochl weer dichter naar de top gegroeid. Datl geeft tenminste npg een klein beetjefl voldoening". Ook na zijn tweede wereldtitel over-I weegt Robert Vermeire geen moment I het overstapje naar de profs te maken. „Wat moet ik met renners als De t Vlaeminck en Van Damme", stelde de I 27-jarige Belg. ,,Bij de profs is nu geen I droog brood te verdienen". Eric de Vlaeminck bewees de waar- I heid van de stelling van zijn landge- I noot door in de race van de beroeps- f renners te winnca, zc .ls hij wilde. Tra- I ditiegetj-ouw mocht Albert van Dam- I me, de eeuwige tweede, een paar B rondjes aan het wiel van de Eddy Merckx van de crossers rijden. Toen I besloot De Vlaeminck er maar van- door te gaan. De demarrage van de I Belg kon Van Damme niet volgen. g Op enkele honderden meters afstand I mocht hij de tweede plaats veroveren. I Opnieuw had hjj de macht van de I ..meester" moeten ervaren. René de I Clerq maakte de Belgisch „trilogie" I een feit door de bronzen medaille te t grijpen. ZWOLLE. .Ik voel me genomen". De 26-jarige Hagenaar Jan Oosterveen vond zich tekort gedaan in zijn gevecht op de tweede avond van de Nederlandse boks- kampioenschappen. „Als het een partij was geweest, waarbü niets op het spel stond, had ik het niet zo erg gevonden. Voor de kampioenschappen, waarvoor ik ook hard heb gewerkt, is het echter moeilük te accepteren. Bovendien is het voor mij al de S uitbl eigei bijzonder lastig om vrii te krijgen De discotheek-manager van het Am sterdamse Hiltonhotel had recht van spreken, want bokser Vrij, door de jury leden met 41 tot winnaar gebombar deerd. mocht totaal geen aanspraak ma ken op dc zege. Oosterveen: „Mijn tegen stander was zelf verbaasd dat hij had gewonnen. En ik wist voor mijzelf dat ik beter was geweest. Dat merk je wel als je bezig bent". Oosterveen deelde in derdaad meer treffers uit dan z'n tegen stander. die een grote aanleg niet kan worden ontzegd maar nog routine te kort komt om het in deze strijd nog veel ver der te brengen. De beslissing van de jury Oosterveen tot verliezer uit te roepen, was een grof schandaal. Ook de pupil Van de Dries- sche dankte het aan een aanvechtbare beslissing zij het in een veel mindere mate dan Vrij dat hij een ronde ver der kwam. Waarschijnlijk gaf de open bare waarschuwing, die zijn tegenstan der. de Maastrichtenaar Guus Bleus in de derde ronde wegens herhaaldelijk klem men kreeg, de doorslag bij de deskun digen. Maar dit zou volkomen onterecht zijn. dat de Limburger de slotronde op z'n naam bracht. En in dat geval wordt immers een openbare waarschuwing niet in het puntentotaal verdisconteerd. De trainer van Bleus. Louis Berkhof, zei na afloop onomwonden: „Ze hebben hem besodemieterd. Met mij zijn ze nog niet In zijn partij in het weltergewicht liep Jan Doorenbosch door een kopstoot van Andre Rutse een blessure op onder zijn linkerwenkbrauw. Aanvankelijk gaf I scheidsrechter Bosschenaar toestemming I door te boksen, maar toen de wond hevig begon te bloeden, werd het gevecht gestaakt. Doorenbosch stond op dat mo- I ment ver op punten voor. Rutse werd I winnaar. De meeste indruk in Zwolle, waar vijf I partijen wegens verschillende redenen I van het programma waren geschrapt, (de I Nederlandse titelhouder John van Schaik I en Sjeng Verstappen kwamen niet in I actie) maakte de Hagenaar Anthony Ri- I chardson De 31-jarige kleurling diver- I se malen lieten zijn tegenstanders hem j ongemotiveerd verstek gaan maakte I korte metten met de Rotterdammer Har- t Holland) James Vrij (Noord-Holland) w.o.p. van Jan Oosterveen (ZuJd-Holland). weltergewicht: Anthony Richardson tolland) wint doe r weltergewicht: land). Rudi Koopmans

Leidse Courant | 1971 | | pagina 14