ÊeidaeSowa/nt Zieke Michael bij ouders terug ONTVOERDERS BIT POLITIE? Volkstelling verloopt tot nu toe naa r wens Reeds een arrestatie verricht YS-ACTIES VOOR NEERGESCHOTEN PILOTEN IN LAOS Water voor kust wel vuil maar levert geen gevaar op Gewapende dronkeman gedood Zware strijd om heuvels Inzamelingsactie Driemaal n bisschop SAMEN BOUWEN EEN KIEUWE WERELD SÏEÜ ï'»Jf1BeT'i^S!bnU^11, ?.2244' Giro 103003 Bant: Amro-bank N V., Leiden - Directeur: drm. 1. H M. Breder. Hoofdredacteur. F. J. Plu». Chet-redacteur: H. P. M Henier vertenties (excLB.T.W.) 0,24 p. n Telefoontje, 2,35 Klachten N»orgin| telef. 22244- (18 tot 12 uur) Abonnement kwartaal 21,70, per jaar ƒ84,70. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND t per 1 jan. *71: p. week 1,41. traand 6,05, kwartaal ƒ18,10, jaar ƒ70,30. Per post: 62e jaargang, no. 18.294 T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland I: 19.05 uur Swiebertje; 20.21 uur Zeskamp; 21.35 uur De kleine waarheid. Nederland II: 21.35 uur Ik roek X; 22.50 uur Circus Monty Python. T.V.-SELECTIE ZONDAG Nederland I: 14.02 uur Wereldkam pioenschappen wielrennen; 20.25 uur Advocaat Judd. Nederland II: 19.30 en 21.10 uur ZATERDAG 27 FEBRUARI 1»71 De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: Overwegend droog met wolkenvelden, maar ook zonnige perioden. Zwakke tot matige noordoostelijke wind. Minimumtem peraturen van min 2 graden in het uiterste zuidwesten tot min 10 graden plaatselijk in het binnenland. Maxi mum morgen om het vriespunt. !N HAAG (ANP) De uitreiking van de vragen- oor de volks- en woningtelling verloopt tot laar wens. Deze uitreiking hield ook in dat teller de naam. adres, geslacht èn geboortedatum invullen. Dikwijls kwam het voor dat de te len persoon de zaak maar meteen wilde afhandelen; spaarde de teller dan een tweede bezoek uit. Een ring aantal personen weigerde de kaarten in ont- ngst te nemen. Eerst volgende week, wanneer de sgenljjsten worden opgehaald, zal blijken of de ïlwillendheid waarmee de tellers doorgaans zijn tvangen, nog zal bestaan, als de kaarten worden gehaald. L. J. S. de Jonge, hoofd van de hoofdafdeling ;emene tellingen, noemt het aantal weigeringen te rwaarlozen. Hij meent te. kunnen constateren dat emotie, die rond de volkstelling was ontstaan, aan wegebben is. nu de mensen de vragen eenmaal in lis hebben. het algemeen blijkt dat de tijd die moet worden Bteed aan het invullen van een vragenlijst, is onderschat. Het komt nogal eens voor dat de „gast heer" van een teller een discussie over de telling wil beginnen. Bij veel bezoeken krijgen de tellers koffie of thee aangeboden. De gemeenteambtenaren, die plaatselijk de leiding hebben van de telling, spreken dezelfde taal als de landelijke leiding. Zij typeren het verloop van de telling met de woorden „bijzonder tevreden" (Rot terdam), „zonder meer goed" (Utrecht), „uiterst be vredigend" (Den Haag). In Amsterdam kan een vijfde deel van de 800.000 inwoners nog niet worden geteld als gevolg van een tekort aan 500 tellers. Dit betekent dat in de hoofd stad het tellen nog enkele weken na de officiële sluiting van de termijn van de volkstelling door zal Bij het nationaal monument op de Dam in Amster dam zijn gisteravond door tegenstanders van de volkstelling vijftien vragenboekjes verbrand. Hiertoe was opgeroepen aan het slot van een protestbijeen komst tegen de volkstelling, die in Krasnapolsky werd gehouden. Wegens stoken van een vuurtje op de openbare weg werd een 25-jarige student aan gehouden. Ook in Nijmegen werden een aantal kaar tenhoekjes verbrand. (Van onze correspondent) MÜNCHEN Rillend van de koorts en als gevolg van alle emoties hele maal van de kaart, is dc maandag ont voerde zevenjarige Michael Luhmer, zoontje van een Duitse buschauffeur, gisteren bjj zijn dolgelukkige ouders teruggekeerd .nadat een losprijs van 200.000 Mark aan de ontvoerders was overhandigd. Bemiddelaar tegen wil en dank. dc advocaat Till Burger, die het i losgeld aande ontvoerders overhandig- j de, zag kans hen 25.000 Mark af te troggel envoor een reclasseringsvereni- ging. Wellicht wordt dit bedrag ge bruikt ingeval de ontvoerders gegrepen worden, iets waarover de Westduitse politie zich nogal optimistisch uitliet. Er is reeds een arrestatie verricht. De overdracht kind-geld had plaats i Er werd gisteravond bjj bet monument op de Dam in Amsterdam een heet vuurtje gestookt. Als brand stof dienden enkele tientallen volkstellingsformulie ren. Tevoren was een protestvergadering gehouden. Toen op de trappen van het monument bezine in brand gestoken werd joeg de politie de demonstran- de omgeving van München. De ten uiteen. lelijke mededelingen van de ontvoerders j dat het kind ergens in België verborgen was. zijn vermoedelijk bedoeld geweest om een dwaalspoor te leggen. Er zijn enige merkwaardige kanten aan deze achtste kinderontvoering in West- Duitsland binnen het jaar. De ontvoer ders; die zeiden Michael bij vergissing ontvoerd te hebben ze hadden name lijk het oog laten vallen op het zoontje van een Amerikaanse consul, die bij de carnavalsfestiviteiten in Niederbachen bij Bonn ook in een Indianenpakje verkleed zou zijn onthulden dat zij behoorden tot een groepering die zowel socialistisch als nationaal was en over wapens be schikte. Zij hadden bij hun ontvoering gebruik gemaakt van een politiewagen. Dc man. met wie Burger onderhandeld had. voegde er aan toe, dat hij eigenlijk 'n politiefunctionaris was; vandaar dat zij bij het bedrijven van hun wandaad niet zoveel gevaar hadden gelopen. Het werd Till Burger en een andere bemiddelaar, Pötschke, niet gemakkelijk gemaakt. Twee pogingen om met de ont voerders in contact te komen mislukten. Een keer, omdat de ontvoerders het niet vertrouwden; de tweede keer omdat de ontmoetingsplaats wemelde nieuwsgierige persmensen. Ook de derde n ncergescho- n helikopter- hebben Arac- Washington de nadruk op Men zegt wel eens „Maak van een muis geen olifant". Er zijn trouwens nog verhalen pan muizen en olifanten. Deze jonge dikhuid schijnt het echter allemaal 'best te vinden en laat zijn vriendje muis lekker zitten. Mgr. Simonis gaat bij Vaals in retraite troepen naar Laos sturen ten Amerikaanse piloten bemanningen te redden, z rikaanse functionarissen meegedeeld. Zü legden e: dat deze infanterietroepen niet strjjd zouden deelnemen en alleen red dingsacties zouden uitvoeren. Volgens de functionarissen zou een dergelijke actie niet in strijd zijn met de beperkingen die het Amerikaanse Congres heeft opgelegd aan Amerikaanse acties in Laos. Volgens de zegslieden zou den de infanterietroepen per helikopter naar Laos worden gevlogen en na de operatie naar Zuid-Vietnam terugvlie gen. Zij konden geen schatting maken van het aantal troepen, dat voor dit doel kón worden gebruikt. Het bevrijdingsleger van de Pathet Lao heeft gisteren, zoals in een deel van onze edities is vermeld, het derde batal jon van de derde Zuidvietnamese para chutistenbrigade en twee artilleriebatte rijen op heuvel 456 in .Zuid-Laos volledig uitgeschakeld, zo bericht het Noordviet- namese persbureau. Heuvel 456 ligt 10 kilometer ten noorden van Ban Dong. in Zuid-Laos. Ook AFP meldt dat de Zuidvietnamezen gisteren hun stellingen op een heuvel in Laos hebben moeten verlaten. Zij zou den door drieduizend Noordvietnamezen, die door tanks van Russisch fabrikaat werden gedekt, zijn verdreven. Ook om andere heuvels, onder meer heuvel 31. alle ongeveer tien kilometer ten noorden van weg no. 9 in Laos, wordt hevig ge vochten. Uit Zuid-Vietnam worden met spoed versterkingen gestuurd naar de be legerde parachutisten op deze heuvels. (ADVERTENTIE) Zo vader, zo zoon. Dat geldt ook voor de Engelse prins Charles en zijn vader prins Philip. Beiden schijnen een voorliefde te hebben voor tanks. Vader bewees dat al 1969, toen hij vol modderspatten even boven kwam. Voor prins Charles leek het een benauwde ervaring, te oordelen naar zijn keer werd Burger donr drie auto's waar schijnlijk met politie, gevolgd. Hij kon hen afschudden en or&ezien op de plaats komen waar hij het kind tegen het los geld mee mocht nemen. Tevoren had hij, in München, Michael mogen identificeren en het Indianenpakje als bewijs mee mogen nemen. Michael is in ieder geval goed be handeld. Toen hij aan Burger meegege ven werd huilde hij, omdat „oom Dieter", een van de ontvoerders, niet mee ging. De politie in Bonn heeft meegedeeld dat vannacht een arrestatie is verricht. De man werd in verband met een andere zaak in Kreuznach aangehouden. Naar een andere man wordt nog gezocht. Hun identiteit is niet bekend gemaakt. Men heeft ook nog niet kunnen vaststellen of beide mannen de familie Luhmer kenden. Wat Michael zelf betreft wacht men. tot hij weer behoorlijk op verhaal is al vorens hem te verhoren. Hij lijdt als gevolg van de emoties aan geheugenver lies. Michael is voorlopig in een zie kenhuis opgenomen. (Van t verslaggevi DEN HAAG In de kerken van het bisdom Rotterdam wordt morgen gecol lecteerd voor de actie „Driemaal een bisschop". Deze financiële actie, vorig september reeds voorbereid, heeft ten doel een afscheidsgeschenk aan te bieden aan mgr. M. A. Jansen, een wel komstgeschenk te geven aan mgr. dr. A. Simonis en een „ontwikkelingsbüdra- te verlenen aan mgr. Markus Mihayo, 'artsbisschop van Tahore in het Afri kaanse Tanzania. Deze actie zal de actie van het huldi- ingscomitè Lisse niet doorkruisen, maar a aanvulling zijn om de bestem- "üng van het bedrag nog meer tot haar recht te laten komen. Zowel mgr. Jansen, als mgr. Simonis hebben een groot deel van de hun toebedachte geschenken in geld bestemd voor het aartsbisdom Ta hore. dal uoor hei bisdom Rotterdam geadopteerd is. Daarom ook zal mgr. Markus Mihayo op 20 maart aanwezig zijn bij de wijding van mgr. Simonis en bij het afscheid van mgr. Jansen „om in de gelegenheid te zijn de dankbaarheid tot uitdrukking te brengen die in mijn bisdom wordt gevoeld voor de geweldige hulp die ons door de gelovigen bisdom Rotterdam wordt gegeve: de aartsbisschop van Tahore. De actie ..Driemaal een bisschop" heeft los van de kerkcollecte gironummers be schikbaar voor hen, die nog voor deze actie willen storten: giro 373323 van Anna, Den Haag. de bankrekening van Arma bij de Ned. Credietbank Den Haag en giro 464304 van het bisdom Rotterdam, met vermelding bij de overschrijving „Driemaal een bisschop". Zoals bekend is het grootste deel van de financiën die bij het Huldigingscomité Lisse binnengekomen zijn eveneens be stemd voor Tahore. Mgr. Simonis is voornemens de week voor zijn bisschopswijding in retraite te gaan in de Benedictijnenabdij Mamelis bij Vaals. HOOGMADE. Met een buit van tienduizend gulden zU» twee gemaskerde mannen gistermiddag na een bankoverval in onbekende richting uit Hoogmade vertrokken. Om kwart voor vier richtte een van hen een geweer op de kassier van de Coöperatieve Boerenleenbank in Hoogmade met het moei lijk te negeren verzoek om geld. De 31-jarige kassier C. Spek die op het moment van de overval in de bank aanwezig was. met twee jongens en twee meisjes als assistenten, weifelde niet en gpf het duo het geld dat direct voorhanden was. „Ik mag me niet verzetten. Ik had daar trouwens ook geen zin in", zei de heer Spek ons na het kortstondige bezoek van het tweetal dat de buit snel liet glüden in een tas om daarna weer even snel zich uit de voeten te maken. „Ik weet niet waar ze heen zün gegaan, het ging heel vlug ze zijn met een auto weggereden maar die heb ik niet gezien". Enkele mi nuten na de inbraaak meldde zich reeds de rijkspolitie van Leiderdorp in de Kerkstraat waarvan de bewoners met uit zondering van de bankmedewerkers geen weet hadden van de gedane overval. De overval vond plaats op een moment dat er geen klanten in de bank aanwezig waren: „Wij hebben Het bankpersoneel inventariseert de schade na de overval. Direct gistermiddag werden al maatregelen aangekondigd. De open loketten worden afgeschaft. Het bankpersoneel zal achter kogelvrij glas komen te zitten, waarbij de zaken en papieren uitgewisseld worden via een schuifluikje. het vrijdagsmiddags altijd vrjj druk. maar juist op dat moment was er niemand". Op de vraag of de heer Spek er j nog over heeft gedacht tegenstand te bieden, antwoordde de Iioogmadese kassier: „Ik hpb me nog nooit verbeeld iets terug te kunnen doen, ik laat me er ook niet over uit of hier knopjes of valluiken aanwezgi zijn. Dat zijn mijn geheimen". De auto. een Peugeot 504 werd korte tijd later op de Provin ciale weg 5 bij de afslag naar Rijksweg 4 aangetroffen. Groepscommandant C. Versluis van de Rijkspolitie Leider dorp: „We troffen de wagen aan met het geweer. De auto is donderdag in Amsterdam gestolen. Aanvankelijk dachten we dat we met drie mannen te maken hadden, maar uit de woor den van de kassier moeten we concluderen dat het er twee zijn". BRUSSEL (AP) De politie heeft gisteren in Brussel een man doodge schoten, die zichzelf met vier kinderen in zijn huis had opgesloten. De man, een 31-jarige barexploitant, kwam gisteren dronken thuis en maakte ruzie met zijn vriendin. Toen de politie arriveerde ontstond er een vuurgevecht, waarbij een politieagent omkwam en drie agenten gewond raakten. Onder dekking van traangas kon de politie het huis binnendringen en werd de man ge dood. Tevoren hadden de vriendin en vier kinderen van de man het huls kun nen verlaten. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Romantiek? Dans!-, Lisse en Leiden Heden Zaterdag 8 uur ZONDAG: LEIDEN 8 uur ROCK BEAT! Dansles? Heerlijk! BEGINNERS: Zondag 2.30 bij Evert Castelein (Van parlementaire redactie) DEN HAAG Het zeewater bij onder meer Katwijk, Scheveningen, Vlissingcn en Middelburg is inderdaad vervuild. Dat bevestigen minister Bakker van Waterstaat en staatssecretaris Kruisin- ga van Volksgezondheid in een brief aan de Tweede Kamer. Deze brief is onmiddellijk verzonden, nadat de Con sumentenbond een rapport over het vervuilde zeewater had uitgebracht „In de praktijk is echter niet gebleken dat het zeewater gevaarlijk is voor de volksgezondheid". aldus staatssecre taris Kruisinga. Er zijn geen ziekte verwekkende organismen in het water langs de kust gevonden. De brief aan de Tweede Kamer is gebaseerd op onderzoekingen van het Rijks Instituut voor Zuivering van Afvalwater, het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid, de Provinciale Water staat in Zeeland en de gemeente Den Haag. Enkele maanden geleden heeft dr. Kruisinga de voorzitter van de Gezond heidsraad gevraagd advies uit te brengen over de vraag welke eisen aan opper vlaktewater moeten worden gesteld met het oog op de volksgezondheid. Op dit advies wordt nu nog gewacht. De onderzoekingen hebben intussen uitgewezen dat er een aanwijsbaar ver band bestaat tussen de concentratie aan coliachtige bacteriën en de lozingen van ongezuiverd afvalwater. Op Walcheren zijn dat de lozingen van Vlissingen en Middelburg- Nabij Scheveningen is dat voor het overgrote deel de lozing van ongeveer zes procent ongezuiverd afval water uit de zogenaamde oude leiding van vierhonderd meter lengte. Bij Kat wijk wordt vervuild water uit de Oude Rijn gespuid. Het gewijzigde systeem van lozing bij Scheveningen in 1969 heeft geleid tot een verbetering van de situatie ter plaatse. Een verdere verbetering zal worden bereikt door beëindiging van de lozing van onbehandeld water uit de haven en uit de oude leiding. Voor Walcheren zal verbetering mo gelijk zijn door verplaatsing van de lozing van Vlissingen naar het oosten, teneinde de afstand tot de badstranden te vergroten. Wat Katwijk betreft zal door de zuivering van het op de Oude Rijn afstromende afvalwater verbetering •worden bereikt. Deze verbtteringen zullen op korte termijn tot stand komen. Intussen heeft htt CBS berekend, dat ruim een kwart van de Nederlandse vakantiegangers de Noordzeebadplaatsen en de Waddeneilanden als vakantie bestemming hadden. Iets meer dan de helft van de zomervakanties wordt in Nederland doorgebracht- Giro 5850 Vastenaktie Utrecht Nederlandsche Credietbank Benk Utrect»

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1