20-50% OPENING Weinig kans op akkoord voor egering op brede basis 9 TE VEEL VERSCHILLEN Carnavalsvierders afgetuigd Landelijke actie clubhuiswérk verliep met succes Nieuwe collectie Society Shop Binnenkort overleg met christelijke partijen WERKGEVERS MISBRUIKEN LEERLINGEN ALS GOEDKOPE ARBEIDSKRACHTEN VW-kevers duurder VOLKS TELLERS .i^iiDAG 25 FEBRUARI 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Dr. .4. Vondeling. verslaggevers» BREDA. De Bredase recherche heeft elf minderjarige scholieren ge arresteerd, die tijdens de carnavals dagen verschillende feestvierders hebben afgetuigd. De politie zoekt nog naar het overgrote deel van de slachtoffers. De bekentenissen van de jongens zijn zo overtuigend, dat het niet anders kan dan dat een groot deel van de onbekenden gewond moet zijn geraakt. De jongens hebben in twee groepen vier dagen lang in de Bredase binnen stad geopereerd. Hun wapens waren over het algemeen fietskettingen, boksbeugels en messen. In de meeste gevallen vielen zij eenlingen aan, die zij net zo lang bewerkten, tot de slachtoffers zich niet meer bewogen. „Zij zochten deze uit in grote hos sende massa's. Ze lokten ruzies uit, planden van te voren een slachtoffer, spraken af wanneer ze weer zouden gaan, enz.", zo verklaarde mr. F. Jacobs, hoofdinspecteur van de re cherche te Breda. „Om hard tegen de jongens te kunnen optreden moe ten we echter de aangiften van de slachtoffers hebben Dinsdagavond konden de eerste daders aangehouden worden. Te voren had een groepje van vijf jongens voor de zoveelste vechtpartij gezorgd. Ook deze keer wisten de aanstichters (in carnavalskledij) tussen de hos sende feestvierders weg te komen. Even later zagen agenten van een surveillanceauto de vijf lopen. Hoe wel de jongens onmiddellijk vlucht ten, konden ze aangehouden worden. Twee van hen hadden zelfgemaakte slagkettingen bij zich. In de loop van de avond en nacht kon de rest van »EN HAAG De P.v.d.A., D '66 en de PPR zullen hun ezamenlijk ontwerpprogram zo spoedig mogelijk aan- ieden aan de drie confessionele partijen. Tot 10 maart rijgen de AR, de CHU en de KVP de gelegenheid zich ver dit program uit te spreken. Daarna valt de beslis ing over de regeringssamenwerking tussen de christe- (Van onze parlementaire redactie) lijke partijen en de P.v.d.A., D '66 en de PPR De kans is echter zeer groot, dat van deze regering op brede basis nauwelijks iets terechtkomt. De commentaren uit confessionele kringen wijzen daar al op. Ook sommige opmerkingen van de drie thans samenwerkende partijen wijzen al enigszins in deze richting. ruste" op het Parijse vliegveld Orly. De Franse luchtstaking duurt nog steeds voort. MEER BEGRIP GEKWEEKT BIJ OVERHEID ITRECHT (ANP) De gisteren ge- uden „open gespreksdag" van de club- iswerkers is volgens het landelijk ac- centrum van het buurt-, wijk- en club- iswerk „Meer poen om welzijnszorg te en groot succes geworden. In ostens driekwart van de 650 club- en urthuizen in ons land werd het gewo- werk neergelegd en ging men met slnemers en plaatselijke autoriteiten discussie over de benarde financiële uatie waarin het buurthuiswerk in ons id volgens de clubhuiswerkers ver st ook de 35 Utrechtse buurthuizen bakten". Er werden ondermeer hand- «ningenacties gehouden en voorts te lden in de buitenwijken een groot atal kinderen demonstratief op het ittoir. s Middags werd in de Utrechtse neenteraad een voorstel van B. en W. ogenomen om de exploitatiesubsidie buurt- en clubhuiswerk in eerste tantie met vijf procent te verhogen 15 procent. Deze maatregel gaat met ugwerkende kracht in per 1 januari '1. Vijf clubhuizen die met sluiting Tden bedreigd kunnen op deze manier orlopig worden gered. De Utrechtse ibhuismedewerkers zijn met de maat- [el wel ingenomen, maar zij betreuren t dat het college geen uitsluitsel heeft ifeven over de invoeringsdatum van tweede faze. Oe stampvolle publieke tribune ln de Poststaking in Engeland gaat door LONDEN (AFP) De staking bij de 'Ise posterijen gaat door. De onder- 'odelingen die gisteravond zijn ge- <rd op het ministerie van Arbeid Seinde een verzoeningsprocedure op "tellen, hebben schipbreuk geleden. Bij het verlaten van het ministerie iklaarde de leider van de stakende ^beambten, Tom Jackson, het vol gde: „Wij zijn precies op het uitgangs- ht teruggekeerd. Het aanbod van de -*ectie der posterijen houdt geen enke vooruitgang in en is yoor de bond irhaive niet aanvaardbaar*. raadzaal, grotendeels gevuld met be roepskrachten en jeugdige „deelnemers" van het clubhuiswerk, werd overigens tijdens de debatten onder luid gejuich frisdranken aangeboden in plaats van de gebruikelijke „gemeentelijke thee". In Rotterdam werd op het Schouw burgplein een manifestatie gehouden waaraan door 700 kinderen werd deel genomen. Daarna trok de schare naar het stadhuis. Volgens een woordvoerder van het actiecentrum werd van gemeen tewege medewerking toegezegd voor ver betering van de situatie voor de club huizen in de Maasstad. De beoogde ver betering werd wel afhankelijk gesteld van gelijksoortige gestes van het rijk. De onmiddellijke sluiting van ongeveer tien clubhuizen lijkt voorlopig van de baan, aldus het actiecentrum. Het actiecentrum heeft niet de indruk dat met de landelijke actie al concrete resultaten geboekt zijn. Men vindt het wel een groot pluspunt dat men bij de gemeentelijke overheden wat meer be grip heeft kunnen kweken voor de moeilijkheden in het clubhuiswerk. VONNIS BEKRACHTIGD: Maisonnettes in Uithoorn niet afbouwen AMSTERDAM (ANP) Het Amster damse Gerechtshof heeft vandaag in hoger beroep het vonnis bekrachtigd van de president van de Amsterdamse Recht bank in het kort geding tussen twee in woners van Uithoorn en deze gemeente over de maisonnettes. De bouw van de maisonnettes moet worden gestaakt. Vorig jaar augustus spanden de be woners het kort geding tegen de ge meente aan, omdat deze volgens hen tegenover hun koophuizen een blok wo ningen had laten bouwen, waarvan de uitvoering in strijd is met het bestem mingsplan Zijdelwaard IV. Het blok met maisonnettes kreeg twee in plaats van één woonlaag, waardoor de bewoners der koophuizen uitzicht en privacy werd ont- De president van de Rechtbank be paalde toen dat de bouw van zeven maisonnettes moest worden gestaakt en dat opgeleverde woningen niet mochten worden verhuurd. De raadsman van de bewoners, mr. D. Schut, een broer van de bouwminister, bleef toen bij zijn els tot afbrpuk der gewraakte maisonnettes. Oppositieleider Den Uy] heeft lati dat i i het i fessioneel program niet bij voorbaat „on overbrugbare verschillen" zijn. In een gesprek met de confessionele partijen kan in ieder geval wel onderhandeld worden over wat volgens hem per se niet hoeft. Maar fractieleider H. van Mi-er lo van D '66 houdt nadrukkelijk vast aan de staatsrechtelijke vernieuwingen, zoals die in het gemeenschappelijk program van de P.v.d.A., D '66 en de PPR zijn vastgelegd. Dit laatste blijft voor de confessionele pairtijen een moeilijke kwestie, omdat onder meer de verkiezing van de kabinetsformateur docr een grote meer derheid im de Tweede Kamer afgewezen De progressieve groepering hoopt voor al op een samenwerking met de vak centrales. Deze zijn totnutoe nogal terug houdend geweest in hun commentaren op het samenwerkumgsprograim. Zij willen, zo hebben zij de P.v.d.A., D '66 en de PPR Laten weten, dlit program eerst ver gelijken met hun eigen aotieprogram, dat uiit dmie mogelijkheden bestaat. Het progressief program beantwoordt aa&i het meest-vergaamde program van "de vakcentrales, maar deze hebben dit vér strekkende d'eel van het actieprogram al min of meer als oog te theoretisch be stempeld, omdait het voorlopig teveel fjnanaiële offers zou vergen. De congressen van dé P.v.d.A., D '66 en de PPR moeten zelf ook nog beslissen over het progressief orutwerpprogiram. D '66 doet liet zaterdag al aan de hand van verschillende moties, waarvan som migen het program zonder meer afwijzen, anderen alleen oproepen tot een regeringssamenwerking en ndiet tot een samenwerking in de oppositie. Het PPR- congres zal het bestuur waarschijnlijk nadrukkelijk hennneren aan de besluiten van een vorig congres over de NAVO, terwijl een aantal Nieuw Linksers straks op het socialistisch congres vermoedelijk navraag zullen doen naar de succesrijke pogingen van D '66 om via het gemeen- j schappelijk program deze socialistische groeperingen wat in te kapselen. de groep van elf aangehouden worden. „Zaterdagavond om acht uur zijn ze begonnen", vertelde mr. Jacobs. „Met zes man sloegen ze een jongen in elkaar tot hij zich niet meer bewoog. In de loop van de avond dronk het zestal zich moed in en tuigde na elf uur nog zeven acht mensen af. Ze zijn geen van allen naar het politie bureau gekomen". Zondagmiddag om drie uur werd weer verzameld. Om vier uur hadden de vechters hun eerste slachtoffer al te pakken. Zij bewerkten een jongen met een wapen. Een oudere man kwam de jongen te hulp. maar ook hij werd onbarmhartig afgeranseld. Hij wist te ontkomen. Zowel de jongen als de oudere man zijn voor de politie onbekend gebleven. Volgens de verklaringen van de daders werden die dag nog negen mensen neergeslagen. Geen van hen meldde zich bij de politie. Om half negen die avond trokken de jongens naar het stadspark met de bedoeling een willekeurige voorbijganger af te tuigen. Een man werd met kettingen geslagen, maar hij wist een politiepost binnen te vluchten. Tijdens de grote optocht van maan dagmiddag werd ruzie gezocht met andere groepen jongeren. Twee tegen standers werden gewond. Eén werd door de ruit van een slagerij gegooid. Die dag tuigden ze nog vijf mensen af. Dinsdag sloegen de jongens naar hun zeggen nog viermaal toe. „Je zou haast zeggen, dat ze enorm overdrij ven, nu er zich bijna niemand heeft gemeld. Maar hun verklaringen zijn te duidelijk om aan de echtheid te twijfelen", aldus hoofdinspecteur Jacobs van de politie. (Van onze moderedactie) AMSTERDAM „Het jaarlijkse mannenmode-evenement, de show van Society Shop, had gisteren plaats voor de vijftiende maal. In anderhalf decennium hebben wij de zeer oude stijl, destijds getoond door keurige Engelse dressmen, zien veranderen in de man van vandaag: niet Engels meer en slechts zelden „keurig", maar zeer internationaal, modieus, origineel, opvallend, attractief, convertabel en desnoods af en toe een beetje gek. Amsterdam-modestad is wel bekend ook over de grenzen. Gerard Dijkstra heeft met zijn Society Shop die faam mee opgebouwd. Aan de mannenmode '71 werkten dit maal mee: de aanwezige eregast Fran cesco Smalto, succesrijk eigenaar van een Parijse boetiek vol zelf ontworpen en zelf vervaardigde mannenmode, Ge rard de Both, Nederlandse maatkleer- maker die al enkele jaren zear oor spronkelijk te werk gaal en thans sa menspant met de bekende ontwerpster Marianne David (schitterende hij- en zijensembles zijn het resultaat). Voorts Miel van Gils. Ronald Vercruysse en Bert Zuiderveen. Deze ontwerpers hebben maar weinig overgelaten van het geijkte herenkos tuum. De enkele maal dat het nog voor het voetlicht komt, laat toch de tails zien die gisteren nog ontoelaat baar waren: een opgestikte rugcein tuur, licht glanzende parelmoer knopen, borstzakken met kleppen, en vooral grote souplesse door afwezigheid van het binnenwerk. Al het niet traditionele viert hoogtij: het jasje in overhemdmodel, de tuniek, het planterspak, dat een nieuwere uit gave is van de safaristijl, de Russische pakken en overalls te dragen als tuum, hier of daar nog aangevuld met een capuchon. Deze zeer verschillende bovenstukken gaan vergezeld van pantalons die licht uitlopen of een enkele maal recht zijn met een omslag, maar vaker als knickers verdwijnen in een kuitlaars of een gauchomodel hebben. Voor sport zien we zelfs de broek vlak onder de knie eindigen (heer aan strand rond 1910) of daarentegen een halve meter hoger als „hot pants". De modellen mogen nieuw zijn, mate riaal en kleur roepen het hardst om aandacht, zelfs al zijn donkerbruin en zwart modekleuren. Er is veel corderoy en fluweel, effen maar ook bedrukt en voor meneers tweede leven (in zijn vrije tijd) gevlekt in tie dye techniek. Het fluweel dat heel gekleed kan zijn, krijgt in pasteltinten bij speling van de vleug een schilderachtig effect Door alle ontwerpers is jersey gebruikt, waarmee het gemak bijzonder gediend is. Smalto voorzag het bij voorkeur met lakbiezen en de man in rode knicker boeker met hes, afgezet met zwart lak en gedragen over een zwart shirt, kan niet onopgemerkt blijven. Zuiver zijde met doffe glans is ge schikt voor hem en haar en daarom door De Both en Marianne verwerkt tot prachtige ensembles van mantels, met pantalon voor de een en jurk voor de ander. Katoen en linnen zijn aangewezen voor zomerse vrijheid maar het koele sei zoen zal een rijke variatie in suède 1 laten zien, varkens- en kalfssuède voor kostuums, .maar vooral voor midi- en 6 maxi-jassen. Veel trenchcoatmodellen, minder redingotes en zo die er al zijn, dan met diep wijkend split of met plooi en daarin half verborgen knopen. Er is maar een traditionele smoking getoond: voor de oudste heer. Jongere meneren staan en ook 's avonds ge kleurd op. Ons bekoorde de witzijden jasjes bedrukt met zwarte grillige lijn tjes het meest. De strikdasjes zijn fan tasierijk van kleur (evenals alle shirts) en van afmeting. Vader mishandelt 18-jarige zoon VLAARDINGEN (ANP) Om kwart voor zes vanmorgen heeft de 54-jarige touwslager P. J. V. in z(jn huis aan de Mr. Verschuurstraat 104 in Vlaardingen zön 18-jarige zoon Kees met een bül enkele klappen op het hoofd gegeven. Met ernstig schedclletsel is het slacht offer vervoerd naar een ziekenhuis ln Rotterdam. Er waren sinds 1966 reeds huwelijks moeilijkheden in het gezin en de kin derpolitie was al enkele malen bij deze kwestie betrokken geweest. Het echt paar had plannen tot echtscheiding, waarover gisteravond weer gesproken was. De vader dacht, dat Kees aan de kant van de moeder stond. Daarover heeft hij zich waarschijnlijk opgewonden •er hij naar zijn werk ging is hij de slaapkamer van zijn zoon ge gaan. Terwijl deze sliep gaf hij hem enige klappen op het hoofd. De politie trof de jongen liggend op de grond aan met de benen nog op het bed. De vader Is intussen aangehouden en ingesloten. KWJ ondervroeg werk ende jongeren (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Werkgevers maken misbruik van hun leerovereenkomst met werkende jongeren door deze leerlingen tc gebruiken als goedkope krachten. De leerling zelf kan daar weinig tegen doen. Hij is door de leerovereenkomst gebon den voor twee jaar. De leerlingen krijgen te weinig informatie over hun opleiding. Vierendertig procent van hen kent niet eens de voorwaarden van het leerbedrijf. Dit bleek uit een ondervraging van 70Ü0 werkende r ngeren van 16 tot 19 jaar, die een vakopleiding in een bedrijf volgen in het kader van het leerlingwezen. Het onderzoek werd vorig jaar mei en juni gehouden door de KWJ (Kath. Werkende Jongeren) met medewerking van drs, H. Schmitz, wetenschappelijk medewerker van het NKV. C.O.L.O. (Centraal Orgaan van de Landelijke Organen van het Leerling wezen), aan mr. J. Weusten, hoofd van de afdeling werkende jongeren op het ministerie van Onderwijs, aan P. Mer- tens, voorzitter van het N-K.V. en aan de werkgeversorganisaties. Ongeveer zeventigduizend werkende jongeren hebben een leerovereenkomst volgens een leerlingstelsel. Nog altijd meer dan 300.000 werkende jongeren doen aan geen enkele vorm van onder wijs of vorming. De bedrijfsleerlingen voeren in het bedrijf een aantal werk opdrachten uit. 's Avonds of deels in bedrijfstijd volgen ze theoretisch alge meen en op het beroep gericht onderwijs. De leer- en werkprogramma's en de worden opgesteld door de Leerlingemvezen moet verdwijnen De uitkomsten van het onderzoek werden vanmiddag aangeboden aan de heer Laman Trip, voorzitter van het van onze nieuwe vestiging in het winkelcentrum DESAVORNIN LOHMANPLEIN/ LAAN VAN MEERDERVOORT CORTINGKORTING KORTINGKORTING /oor de gelukkige deze week: Djozan, 90 x 63 van 580.- U. voor 290.- PARKEREN? GEEN PROBLEEM! parkeerruimte. Zonder voor bekenringen kont t onze voorraad neuzen. AMERSFOORT Als gevolg van het doorberekenen van de loonkostenstij ging in Duitsland zijn de prijzen van de Volkswagen kevermodellen deze week met bijna twee procent verhoogd, neer komende op een stijging van circa 120 gulden. Pon's Automobielhandel te Amers foort. importeur in ons land van V.W., werd pas op het allerlaatste moment in kennis gesteld van deze van fabrieks- zjjde doorgevoerde verhoging. De prijsverhoging heeft alleen betrek king op de kevermodellen. De kever 1200 met kunstleren bekleding kost thans 5745 gulden, de prijs van de 1300-kever in dezelfde uitvoering is thans 6646. landelijke organen per bedrijfstak (leer lingstelsels). De landelijke organen hebben consulenten in dienst, ze gaan de bedrijven langs om te controleren met de leerlingen en de bedrijfsleiding te praten. Volgens het rapport van de K.W.J, komt er van een goede opleiding voor de leerlingen nauwelijks iets terecht. Er zijn veel te weinig consulenten. Elke consulent moet 150 tot 250 leerlingen begeleiden, terwijl per bedrijf gemiddeld twee leerlingen voorkomen. Van de leer lingen gaf zestig procent op nooit persoonlijk gesprek gehad te hebben met hun consulent Ontoelaatbaar Een opvallend groot aantal bedrijven legt ontoelaatbare voorwaarden op aan werkende jongeren, die een vakopleiding volgens een leerlingstelsel willen. Na behalen van het diploma moet twaalf procent minstens een jaar in het leer bedrijf blijven, acht procent krijgt de studietijd in strijd met artikel 12 van de Arbeidswet niet doorbetaald, vijf procent moet zelfs de studietijd 's avonds of zaterdag inhalen. Meer dan een kwart van de ondervraagde leer lingen moet het theoretisch onderwijs nog geheel of deels in avonduren volgen. Van de leerüngen zelf liet een op vallend groot percentage, zesenzestig procent, zich negatief uit over hun bedrijfsopleiding. Bijna een kwart vond deze zelfs slecht en waardeloos. De helft krijgt in de bedrijven weinig of geen toezicht, drieënzestig procent vindt dat ze geen gelegenheid krijgen de voor- geschi-even werkopdrachten uit te voeren en eenenveertig procent vindt dat het dagelijks werk nooit of zelden overeen stemt met de werkopdrachten. Het leerlingenwezen in zijn huidige vorm moet verdwijnen, zo concludeert de K-W.J., de landelijke organen, die de programma's en de diplomaeisen vast stellen, hebben te veel macht en worden te veel door de werkgevers beheerst. De leerovereenkomsten moeten de werkende jongeren voortaan niet behoren te sluiten met een bepaald bedrijf, maar met een regionaal instituut (streekcentrum) voor vorming en opleiding van werkende jongeren. De leerling moet vanuit het instituut op meerdere bedrijven terecht kunnen voor praktisch werk. (ADVERTENTIE) DAAR KONDEN WIJ NIET TEGENOPWERKEN. Al in de eerste week van de SOLA ELITE PANNEN aktie zijn er meer dan 15.000 pannen ingeruild. Na de tweede week zaten al vele winkeliers totaal zonder voorraad. Wij draaien op volle toeren. Er wordt veel overgewerkt. Maar vóór eind februari kunnen we alle be* stellingen niet afleveren. Daarom wordt de SOLA ELITE PANNEN INRUIL-AKTIE VERLENGD TOT 15 MAART A.S. Dus, als n nog wilt inruilen met 20 korting, doe het dan snel. Wij zullen alles in het werk stellen om de achterstand vlot weg te werken. DIREKTIE SOLA FABRIEK (vervolg van de voorpagina Een voorkomend euvel was ook het niet thuis zijn van de bewoners. De Amsterdamse tellers waren in zulke ge vallen wel zo soepel om de telkaarten dan maar bij de buren af te geven. Het heeft vannacht slechts een haar gescheeld of er was brand ontstaan in de afdeling volkshuisvesting in het Ol- denzaalse stadhuis. Tot nu toe onbekende daders hebben, namelijk twee ruiten van deze afdeling kapot gegooid en vervol gens een molotovcocktail naar binnen gegooid. Wonder boven wonder is dit projectiel niet ontploft. Slechts een ver warmingsradiator is lichtelijk geschroeid. De politie heeft een sterk vermoeden dat het werpen van de molotovcocktail verband houdt met een telefoontje dat eerder op de avond bij het politiebureau binnenkwam en waarbij gewaarschuwd werd voor beschadiging van openbare gebouwen in geval de volkstelling door gang zal vinden.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9