Hartziekte maken we zelf 4 Britse immigratie wet lokt veel kritiek uit BESTRIJDING EIST ORGANISATIE Algerije verwerft meerderheid in F ranse oliemij nen Instelling Europamunt in etappen Aan goede communicatie in regio's ontbreekt nog alles Klimmers in nood in Mont Blanc- massief Opnieuw 13 zeeloodsen veroordeeld BEGINNEN BI] BENELUX ONDERDAG 25 FEBRUARI 1971 LEIDSE COURANT (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In het jaar 1900 stierven er van elke honderd duizend Nederlanders tweehonderd aan tuberculose. Dat aantal was vier jaar geleden (volgens cijfers van het CBS) al gedaald tot 1.4. In het jaar 1970 stierven van elke honderdduizend Neder landers tweehonderdvijftig aan een hartinfarct. Het jaarlijkse aantal sterfgevallen aan tuberculose bedroeg in het Nederland van rond de eeuwwisseling twintigduizend. Nu sterven er jaarlijks 24.000 Nederlanders aan een hartinfarct. Een even groot aantal overleeft weliswaar het hartinfarct, maar dat wil niet zeggen dat deze mensen altijd volledig genezen naar huis toe gaan. Hart- en vaatziekten hebben al lang de tubercolose verdreven als doods- ooraak nummer 1. Men kan inder daad spreken van een volksziekte en dat is erger dan een (immers tijde lijke) epidemie. En het is juist dood soorzaak nummer 1 in de leeftijds groep die het meest produktief is in onze maatschappij. Vooral mannen ooraak nummer 1 in de leeftijds tijdsgroep van 35 tot 50. Vrouwen worden door huri hormonen tot aan de menopaue beschermd tegen hart- en vaatziekten. Daarna wordt ook bi.i hen de risicofactor enorm verhoogd. Men kan stellen dat in alle moderne, geïndustrialiseerde landen hart- en vaatziekten vijftig procent van de doodsoorzaken uitmaken. Tegen één dodelijk auto-ongeluk telt Nederland per jaar vijftien doden door de hart ziekten. Kanker komt als doodsoor zaak iets minder voor. Het percenta ge is vermoedelijk op het platteland niet anders dan in de stad. Voorkomen Het is langzamerhand voor alle be trokkenen wel duidelijk dat de ziek te preventief moet worden aange pakt: voorkomen is beter dan gene zen. Hetgeen niet betekent dat ook niet alle aandacht begeven moet worden aan de slachtoffers van van daag. Men wil zowel het een als het andere. In het zevental hartklinie- ken dat Nederland telt, gaat begrij pelijkerwijze. de eerste aandacht naar degenen die al slachtoffer zijn. De nieuwste Nederlandse hartkliniek staat in Rotterdam. De modernste in Europa, T"Vmaar rin> werd nog veel mooier, want allerlei andere (niet medische) vakmensen werden er ook bijgehaald: biologen, ingenieurs. Zo werken we hier. We hebben gezegd: de gezondheidszorg is als het ware een grote schrijf, ee grote taart en een stuk van die taart is voor de artsen. Vroeger nam de dokter alles op het gebied van de gezondheidszorg voor zijn rekening. Hij zou de zaak wel gezond maken. Intussen is daar al tien jaren over gepraat en tien jaar lang heeft ie dereen gezegd dat het anders moest. Maar waar gebeurt het ook echt anders? Nou ja. hier dan. hè. Hier luisteren al die kerels naar el- Aan het woord: de 42-jarige profes sor P J. Hugenholtz, een Nederland se cardioloog, twee jaar geleden uit Amerika ..gehaald" om mee te wer ken aan de opbouw van het Rotter damse thoraxcentrum. Die medewer kers komen trouwens van overal. Uit Nederland bijvoorbeeld de hartchi rurg prof. di. J. Nauta; er zijn er ook uit Engeland, India, Amerika. De sfeer is in elk geval on-Neder- lands en zelf vinden ze ook wel dat het Rotterdamse team uit de lokale Nederlandse sfeer is getrokken. Een moderne apparatuur, een mo dern teamwork, volledig ingesteld op de genezing van de patiënt. Alles wat je kunt bedenken, van hartbe- waking tot harchirurgie, is hier aan wezig. Men vindt trouwens dat het één van de taken is van een acade misch ziekenhus om verschillende apparaturen te ontwikkelen, juist ook ten behoeve van andere zieken- belangrijke oorzaak zou kunnen zijn: de overopname van koolhydra ten. In plaats van de nodige 20 procent koolhydraten gebruiken wij hier in de westerse wereld 40 tot 50 proeent: suiker, pudding, lekkere hapjes in plaats van groente en fruit En in het algemeen is het" aantal calorieën toegenomen terwijl de zwaarte van het werk vermin dert". Meestal ontstaat een hartinfarct doordat een kransslagadervat dicht slibt. Dit betekent afsterven van een deel van de hartspier. Hoe kom je er nu achter dat je misschien wel aan een hartinfarct toe bent? Hugen holtz. ..Als je de eerste symptomen zou willen opvangen, dan zijn er goed voorgelichte huisartsen nodig en die zouden dan weer hun patiën ten „ergens^ heen moeten sturen Maar dat .ergens" is er niet en de ziekenhuizen zitten al vol. Daarom zijn wij hier in Rotterdam begonnen met de organisatie van een opvang- apparaat. Als dat er nietis. krijgen de doktoren alleen blijkt sneller te verouderen dan nra- Naar legio "derrie apparatuur. "Toch scfiuiTt~net Die „andere ziekenhuizen" spelen „moderne" van het Rotterdamse tho raxcentrum (thorax is borstkas), van de jongste medische faculteit van Nederland misschien niet eens zo zeer in die hele computerwereld die men er heeft opgebouwd. „Toen we zo'n jaar of twee geleden begonnen met de zaak op te bouwen was het al een fenomeen dat cardio- logen, chirurgen en anesthtesisten o nauw samenwerkten in één kliniek. Dat was al een droom. Maar het het betoog van dokter Hugenholtz heel vaak een rol. Hij vindt name lijk dat de hele behandelingsmetho de moet worden uitgedragen naar de regio. En in elk van de vijf of zes regio's, waarin Nederland moet wor den ingedeeld zou een hartkliniek als centrale moeten fungeren door o.a. gespecialiseerd personeel op te leiden en aan de regio te leveren. Nieuwe samenwerking in een hele regio is ook daarom van het grootste belang, omdat daar de patiënt moet worden opgespoord of die tachtig op de tienduizend mensen, die'een hoog risico lopen. Die tachtig zouden op gespoord moeten worden om -op de afdeling diagnostiek van de hartkli niek te worden onderzocht. Ervaring leert dat ongeveer éénvijfde in aan merking blijkt te komen voor chri- rurgische behandeling. De overigen zouden terug moeten naar de regio voor een revalidatiebehandcling. ..Een goede, directe communicatie drukt het dodencijfer", aldus de hoogleraar. Aan die communicatie mankeert nog van alles. Hugenholtz: ,,In den lande is men er zich al wel meer en meer de n beicakingsbed (Coronary care het Thoraxcentrum te Rotterdam, nieuwste Nederlandse hartkliniek. van bewust dat er iets gebeuren móét Er is daarom inmiddels een groot plan ingediend voor die regio nale communicatie bij de staatsse cretaris voor Volksgezondheid. Het aantal bewaakte bedden voor hart patiënten (coronary care) is momen teel r.og niet de helft van het door de Wereld Gezondheidsorganisate voorgeschreven aantal. Het ont breekt aan speciaal opgeleide ver pleegkundigen. Er is meer geld no dig. Je kunt niet meer werken op de manier van Florence Nightingale. Je kunt gezondheidszorg kopen vandaag de dag door je de technieken te verwerven die nodig zijn en ver pleegkundigen daarmee vertrouwd te maken. Bovendien staat centraal een volledige herindeling vanhet werk in de regio's van opsporing tot laatste behandeling" Valt de ziekte te voorkomen? De oorzaken zijn nog onvoldoende be- ókend. „Maar het is in elk geval één van die ziektes die we zelf veroorza ken. Als we het aan het juiste eind hebben dan is de hoofdschuldige: verkeerde leef-, rook. en eetgewoon tes. Aanvankelijk dachten we dat het'zonder meer een teveel aan vet was in ons dagelijks menu. We be ginnen te ontdekken dat een heel Selecteren Pijn op de borst bij inspanning (an gina pectoris) is in de meeste geval len het eerste symptoon dat er er gens een vernauwing in de kransslag aderen zit of een stop, die zuurstof gebrek en daardoor 'pijn veroorzaakt. Het proces kan jaren duren. Volgens dokter Hugenholtz is deze groep di rect uit te selecteren. Daarnaast is er een grote groep, die al het begin van een afwijking heeft, maar geen pijn voelt. Ook die groep moet echter uitgeselecteerd worden. Bij deze r mensen is het namelijk van hot grootste blang de zogenaamde risico factoren te vermijden: roken, onver standig eten, onverstandig leven. Dokter Hugenholtz legt er de nadruk op. dat de technologie het juist nu mogelijk maakt om de zaak grondig aan te pakken: de opbouw van regi onale organisaties met subcentra en één supercentrum in elke regio. „Het is als in de vliegtuigwereld", zegt hij. ..continu surveilleren en op be paalde kernpunten selecteren". In de subcentra zou de selectie moeten plaatsvinden van de .high risk man" (de man met het hoogste risico). Daar zou men ook de acute situaties moeten opvangen, waaruit zo nodig een supersDecialistische behandeling kan voortvloeien. „Wij in Rotterdam zijn er van overtuigd, dat een super- specialisme hier weinig zin heeft zonder een volledige organisatie in de hele regio. Zoals ook het nut van hartrenwagens twijfelachtig is (..hartrenwagens brengen de direct benodigde apparatuur bij de patiënt thuis") als 'c daarna geen aangepas te behandelingsmethode kunt aanbie den Wie eenmaal als ernstige pa tiënt ..ontdekt" is heeft over de modernste hartkliniek ter wereld" niets te klagen. Op de Rotterdamse computer kunnen de vakmensen ge gevens aflezen vooral over het be loop van bloeddruk, hartritme enzo voort, die zonder computer slechts moeilijk en moeizaam te vekrijgen zijn. De computer doet dit werk, en met grotere nauwkeurigheid en ui teraard zonder moe te worden. 24 uur per dae. Mede door inschakeling van dergelijke apparatudr en door speciaal getrainde verpleegkundigen, kan het sterftecijfer in het zieken huis verminderd worden van 30 tot 15 procent. Maar daarmee breng je een volks ziekte nog niet tot stilstand.Daarvoor is een organisf.ie nodig zoals die in het begin van deze eeuw werd opgezet ter bestrijding van de volksziekte •van toen, de tuberculose. Maar te vens zal de levenswijze van ons allemaal moeten veranderen Over lucht-, water- en bodemverontreini ging beginnen we ons gelukkig al druk te maken. Onze „dieetverontrei- niging'' is zeker zo verontrustend. (Van onze correspondent L. Kleyn) PARIJS In Parijs is gisteravond zeven uur bekend gemaakt, dat de Algerijnse regering besloten heeft van twee Franse oliemaatschappijen in Algerije de aandelen over te nemen tot 51 pet.: dus de meerderheid en dat tol nationalisatie was overgegaan van het aardgas en van alle transport middelen voor gas en olie; d.w.z. van tanks en pijpleidingen. Deze maatregel is het voorlopig sluit- j stuk van de olieonderhandelingen die j in het voorjaar van 1970 begonnen en j de gehele zomer hebben geduurd. Een j nieuwe overeenkomst zou de oude van 1965 moeten vervangen, toen Boume- dienne in Algerije aan het bewind kwam, na de gevangenneming van Ben Bella. De Algerijnse regering liet weten, j dat zij bereid is mei de Franse olie- I maatschappijen te praten over mogelijke j schadevergoeding. Vorig jaar werden j reeds de Amerikaanse en de Engelse oliemaatschappijen in Algerije genatio- naliseerd. De maatregel van de Algerijnse rege- I ring was te voorzien en kwam niet voor Parijs als een bliksemstraal uit heldere Men is nu bij de Franse oliemaatschap- i pijen de meerderheid kwijt, maar 49 pet blijft toch nog altijd een zeer be- hoorlijk aandelenbezit. Pompidou riep laat in de avond zijn naaste medewer- kers en deskundigen bijeen om zich over de Algerijnse stap te beraden. Na tuurlijk is men in Parijs verontwaardigd over deze eenzijdige maatregel van de j Algerijnse regering, maar gezien do j Frankrijk voor de Arabische landen, verwacht men niet dat Frankrijk het op een definitieve breuk zal laten aanko men. Algerije heeft laten welen, dat het bereid is Frankrijk olie te blijven leve ren, 7.ij het tegen de prijs van de wereld- Een pleister op deze wonde was dat de Egyptische regering besloten heeft voor televisieuitzendingen het Franse sys teem toe te passen. Maar veel zoden zet dat niet aan de dijk, want kleuren- toestellen worden in Egypte maar weinig verkocht. 41 mille betaald voor Springer AMSTERDAM (ANP) Een schilderij van Cornells Springer „Gezicht op het stadhuis in Haarlem" heeft woensdag op de kunstveiling bij Mak van Waay de topprüs van die dag gehaald, namelijk 41 000 gulden. Een Duitse particuliere verzamelaar kocht het kunstwerk. Een Engelse handelaar kwam voor 35.000 gulden in het bezit van „Figuren aan een g.acht in een Hollandse stad" van VV. Koekkoek. „Bomschuiten en paar den op een strand" van Jan Koekkoek bracht 21.500 gulden op. twee werken van Leickert, „Schaatsenrijders" op een bevroren rivier" en „Schaatsenrijders op een bevroren vaart", bleven in Neder land voor resp. 12.000 en 15.000 gulden Een mooi winterlandschap van Van de Sande Bakhuyzen „Twee jagers met hun hond op een besneeuwde bosweg" ging weg voor 12.500 gulden, een Schelfhout „Vissersschepen voor een Normandische rotskust" werd verkocht voor JO.öOOjgul- den, voor een aantal schilderijen van Frans Oerdor lagen de prijzen tussen de 2000 en 3800 gulden, „Gezicht op de Grote Kerk In Dordrecht" van Van Mas tenbroek bracht 2900 gulden op, een klein werkje van Henriëttc Ronner „Hond met vijf spelende puppies bij een stoel" 4600 gulden, een heel klein schilderijtje 20 x 15 van Spohler „Figuren in een dorps- straatje" 4900 gulden, „De pijnlijke ope- J ratie" van Venneman 6200 gulden. „Ge- zicht op de Amsterdamse Halve Maan- I steeg" van Vreedenburgh 2950 gulden en j „Jongen met een drinkend poesje" van Han van Meegeren 1000 gulden. (Van onze correspondent R. Simons) NDEN De nieuwe Britse immigratiewet, waarvan de tekst gisteren ubliceerd is, heeft vinnige reacties uitgelokt. -Blanke leden van het I nenebest zijn boos, omdat Engeland hen in de toekomst als gewone, niet- j tse vreemdelingen wil beschouwen. Zwarte en bruine immigranten be- uldigen de conservatieve regering van rassendiscriminatie, omdat een j de voornaamste punten van het wetsontwerp, de zogenaamde „patriale lor", voordeliger zal blijken voor blanken dan voor kleurlingen. Patriale factor instiger voor blanken ank zij deze patriale clausule zullen rs van om het even welk Gemene- md vrije toegang tot Groot-Brittan- krijgen als een van hun ouders of houders of zijzelf in het Ver- d Koninkrijk geboren zijn. Dit is een sssie voor blanke Gemenebestlan- zoals Australië, Nieuw-Zeeland en da, waarin veel Britse emigranten m, Daarentegen zijn er weinig kleur- in, die kunnen aanvoeren dat hun rs of grootouders in Engeland ge- ögd waren. regering-Heath ontkent, dat de pa- I» factor in feite op rassendiscrimi- neerkomt. Reginald Maudling, mi tt van Binnenlandse Zaken, verklaar- ,Er bestaan natuurlijk veel meer ike dan zwarte Gemenebestburgers Britse afkomst, maar het aantal klingen met Britse voorzaten zal Idelijk toenemen". IAHBURG (DPA) Een huisvrouw het Westduitse Wedel, die in een su- markt als „speciale aanbieding" een 1 extra-fijne spereiebonen had gc- bt, werd onaangenaam verrast, toen temidden van de bonnen het stof- jk overschot van een mol aantrof, te plaatselijke politie, waartoe zjj zich tdde, kon er-niets aan doen. De su- markt schrapte de ingeblikte sper. «nen direct van de lijst speciale aam dingen. De Nederlandse conserven- 'rtek waarvan het blik afkomstig i. liet tenslotte weten, dat de aan- "gheid van de mol alleen te verkla- zou z(jn uit een kwalijk soort humor één van haar personeelsleden. Volgens critici van de regering is de „patriale factor" een concessie aan blanke Gemenebestlanden, waarvan de burgers zich erover beklaagden, dat zij door Groot-Brittannië op dezelfde manier behandeld werden als de gekleurde im migranten. Het nieuwe wetsontwerp zet de conservatieve partijpolitiek over im migratie, een politiek die van nabij de jaren zestig dateert, in dadgn om. Het is conservatieven om te doen zowel de blanke als de zwarte Gemenebest- immigratie drastisch te beperken, of schoon deze immigratie de jongste jaren al sterk terugliep. In 1967 kwamen in Grool-Brittannië eer dan 57.000 immigranten uit het Gemenebest aan. Vorig jaar waren het er minder dan 30.000. De meeste kleurlin gen, die zich in Engeland vestigden, hadden er al familie wonen. Zoals de zaken er op dit moment nog voorstaan, kunnen per jaar 8.500 Gemenebestbur gers een werkvergunning krijgen in het Verenigd Koninkrijk, dat daarentegen ieder jaar meer dan 20.000 buitenlandse arbeiders (hoofdzakelijk Spanjaarden, Italianen, Duitsers en Fransen) binnen laat. De nieuwe immigratiewet zal het voor alle burgers, blanke zowel als zwarte, van het Gemenebest moeilijker maken om zich permanent in Groot-Brittannië te vestigen, tenzij ze zich op de „patriale factor" kunnen beroepen. In kringen van kleurlingen wordt echter gezegd, dat de niet-blanken.. weer" aan het kortste eind zullen trekken, zodat zij de nade len van de nieuwe wet het hardst zullen voelen. Volgens liberale en socialistische waarnemers staat de regering-Heath op het punt een zeer gevaarlijke en explo sieve situatie te scheppen, die kan lei den tot een nieuwe en langdurige rassen- strijd. BIJ WIJZE VAN PROEF: Haags centrum voor groot deel afgesloten 1 DEN HAAG (ANP Een deel van de Haagse city wordt met ingang van I acht maart voor alle rijverkeer, nitge- i I zonderd de tram, afgesloten. Dit gebeurt I voor tenminste vier weken en als proel I om gegevens te krijgen voor het met tertijd, waarschijnlijk in de loop van volgend jaar, definitief afsluiten van dit stuk binnenstad: rond de Grote Kerk, het Oude Stadhuis en het Buitenhof, tussen de voetgangersgebieden Noord einde-Hoogstraat en Spuistraat met aansluitende straten. Met opzet zullen, zo deelde wethouder A. Bastet mee, geen alternatieve routes voor het rijverkeer worden aangegeve Iedereen moet zelf zijn weg maar zi( te vinden. De politie zal extra ma: kracht inzetten om een goede doorstro ming van het verkeer te bereiken. 's Nachts en 's morgens tot elf uur j mag in het afgesloten gebied worden I geladen en gelost. Alleen als de proef laat zien, dat het afsluiten van het ge bied rond de Grote Kerk, het oude Stadhuis en het Buitenhof beslist niet kan, zal een definitieve afsluiting ach terwege blijven. De Amerikaa PARIJS Dc beide alpinisten btJ de top van de Walker in het massief van de Mont Blanc, Demaison en Gousseault hebben vannacht hun zestiende nacht in de grootst mogelijke ontberingen moeten doorbrengen. De ongerustheid in Cha- monix neemt van uur tot uur toe, want als de twee mannen op 4000 m hoogte ook maar een ogenblik in slaap vallen, lopen zij het grootste risico niet meer wakker te worden en langzaam buiten bewustzijn de dood in te glüden. Gisteren bestond de zekerheid dat al thans één van hen, vermoedelijk Des- maison, nog leeft. Een zware helikopter van het Franse leger steeg driemaal op en zag de twee alpinisten. Een van hen ligt onbeweeglijk bij de tent, bewuste loos of dood; de ander gaf met zijn trui tekens van leven. Het was niet de be doeling uit deze zware helikopter redders te laten zakken op de plaats waar de twee alpinisten liggen, want dat was bij voorbaat uitgesloten door bet ruwe weer en de harde wind op de top. JVIen wilde de' plek zo goéd mogblijk Ver kennen. Eventuele redders hebben mins tens drie tot vier uur nodig om naar beneden te klimmen. Zij moeten tot aan het middel en soms tot aan de schouders door een fijne poedersneeuw waden, met bovendien nog een last op hun rug van 20 tot 30 kilo. Dc enige hoop voor de twee alpinisten is dat de ervaren Desmai- son nog een paar reservebusjes met sa mengeperst butagas bij zich heeft om sneeuw te smelten en hete thee te kun nen drinken. In dat geval kunnen zij het nog uithouden. Maar zodra er geen heet drinken meer is wordt hun toestand kri tiek. Verder hebben lichte helikopters giste ren een ploeg van zeven man op een hoogte van 2800 meter aan de Italiaanse kant van de Walker afgezet. Twee Fran sen, twee gendarmes en drie Italianen. Zij hebben zich langs loodrechte hellin gen een weg gebaand maar moesten le gen het vallen van de avond naar hun schuilplaatsen terugkeren. Vandaag zou den ze het weer proberen. Hoe het ook zij: de twee alpinisten zijn niet voor van avond te bereiken. HAARLEM (ANP) De politierech ter in Haarlem heeft gistermiddag hjj verstek dertien rjjkszeeloodsen, die vóór 1966 betrokken zjjn geweest by de zo genaamde loodsenaffalre, wegens het aannemen van een gift, veroordeeld tot een boete van 800.— elk. Twee kre gen ceu boete van 600,— en één van 300,—. De laatste drie waren jongeren, die later rijkszeeloodsen zijn geworden. In totaal moeten zestig loodsen wegens het aannemen van een gift voor de Haar lemse politierechter terecht staan, om dat de gevallen in het arrondissement Haarlem zijn voorgekomen. In Amster dam zullen nog anderen terecht moeten Eervol ontslag dr. J. Wieberdink DEN HAAG (ANP) Dr J. Wie berdink is bij K.B. van 8 februari eervol ontslag verleend als gewoon hoogleraar aan de rijksuniversiteit in Utrecht. Het 1 ontslag is ingegaan per 1 februari j.l. Zoals bekend is enige tijd geleden rond dr. Wieberink veel rumoer ontstaan in verband met de hartkliniek in Utrecht. DEN HAAG (ANP) Met het oog op de Europese munt, die in het ver schiet ligt, dient men nu reeds over te gaan tot instelling van een Euro pees muntadviescollege, dat de diverse problemen, die met liet invoeren van een Europese munt vergezeld gaan, zal moeten gaan bestuderen. De fi nancieel deskundige Lod. S. Beuth heeft donderdag in een gecombineerde vergadering van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel en het comité Benelux In Den Haag deze mening uiteengezet. De problemen en aspecten zouden in dit college niet op het hoogste niveau aan de orde behoeven te komen, maar op een lager en meer deskundig ni veau, daar het hier hoofdzakelijk tech nische details betreft. Het college zou moeten adviseren over kwesties als de goudpariteit van de nieuwe Europese munteenheid, de samenstelling van de nieuwe muntenreeks, de naam en de vormgeving van de nieuwe munten, de oplagen en de toerekening van de muntwinsten en de fasen, waarin de invoering van de nieuwe munteenheid zou moeten geschieden. Wat die fasen betreft meent de heer Beuth, dat om technische redenen de Beneluxlanden zouden moeten voorgaan, gevolgd door Duitsland en Italië, terwijl Frankrijk waarschijnlijk de rq zal sluiten. Enge land. dat met een kostbare operatie op monetair terrein de invoering van het decimale stelsel achter de rug heeft, zal de eerste decennia' niet van een nieuwe verandering in zijn muntstelsel willen weten. Dat zal waarschijnlijk pas in de volgende ge neratie aan de orde komen. Maar dat is volgens de heer Beuth geen bezwaar, mits er maar een vaste koersrelatie bestaat tussen de Europese munt en het pond. Volgens de heer Beuth kan men de nieuwe munt het best „Phoenix" noe men. mede omdat de Griekse letter phi een lettersymbool is, dat als even waardig aan het pondteken en aan het dollarteken kan worden beschouwd. In *en hoofdletter E met een streep er door ziet de heer Beuth slechts pla giaat. De naam Phoenix acht hij zin vol. omdat dit een symbool kan zijn van een uit de as van twee wereld oorlogen verrijzend Europa, dat zich In vereniging vernieuwt. De heer Beuth gelooft verder, dat de munten en de bankbiljetten in het nieuwe muntstelsel niet volstrekt uni form behoeven te zyn. In de Europese landen zullen in de toekomst munten kunnen circuleren die aan de ene (Eu ropese) zijde volkomen gelijk z\jn. Dat zal dan de zijde moeten zijn, waarop de waarde staat aangegeven. Aan de andere kant kan men in Nederland de beeldenaar van de koningin hand haven, ln België de beeldenaar van de koning, in Luxemburg de beelde naar van de groothertog. Ook de an dere landen zouden hun eigen natio nale symbool moeten kunnen hand naven. Maar al die munten zouden van gelijke waarde moeten zijn en dus overal in het Verenigd Europa als betaalmiddel dienst moeten kunnen doen. Ook de landstalen zouden op de munten kunnen worden gehand haafd.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7