GERARD ESSER „De catastrofe is er al" Otto Preminger neemt het op voor uitgewezen Kahane JOODS WERELDCONGRES u 19? ONDERDAG 25 FEBRUARI 197f LEIDSE COURANT PAOINA 5 forse doek ..Ondergang der zoogdie ren". dat hij binnenkort aan Oe Thant hoopt te kunnen overhandigen. Hij heeft de secretaris-generaal der Ver enigde Naties inmiddels al twee aange- woord. Zijn reis naar Amerika en Canada is inmiddels rondgekomen. Er dreigt alleen een kleine moeilijkheid met de witte koffer, waarin tweehon derdduizend handtekeningen zitten van sympathisanten met zijn éénmans- tocht tegen de uitroeiing Van flora en fauna. „U mag hem wel even optillen," stelt hij welwillend voor, „dan kunt u voelen, hoe zwaar 200.000 handteke ningen wegen. ,.Ik hoop, dat ik die koffer als diplomatiek post mee kan vogels, het afslachten van de la; „De zeeën zijn verpest, de lucht is ook verpest, flora en fauna gaan zo naar de bliksem" bevriezingsdood gered heeft. Daaron der, op de keukentafe, zit een duif met opgekropt gemoed te koeren. ,,Ik zal je wat laten zien," zegt Esser. Hij opent de keukenkast en wijst op een uil, die pinnig vanaf een pot mayonal- uil, die pinnig vanaf een pot mayonai- vüegt hij door de keuken," zegt Esser, ,,'s avonds heeft hij pas schik. Ik heb speciaal voor die uil een ruitje in de kamerdeur gemaakt. Als hij moe is van het vliegen, gaat hij erachter braaf dier." Mesthoop Drie kale trappen lager ligt de Quel- lijnstraat er nog even morsig bij als een uur geleden. Honderd meter deze eeuw het Nederlands cabaret ge boren in een verveloos souterrain, waar Eduard Jacobs de roi van min streel speelde op zijn mesthoop. Tien meter boven het asfalt heeft Esser inmiddels een raam opengescho ven en zijn lichaam tot aan de navel over de vensterbank geschoven. ,.Heb je nou mijn gironummertje opgeschre ven?", schreeuwt hij. „Dat is 2135697. Oké. En denk om de dieren hè." De jonge zeehonden hadden het be- VANAVOND OP HET SCHERM Vanavond om 21.45 uur zal de TROS-televisie in barre kleuren een documentaire uitzenden over de jaarlijkse moordpartij op de jonge zadelrobben langs de Cotiadese oostkust. Deze onthullende film, „Woest en ledig", die door de natuurbeschermer Brian Davis in het voorjaar van 1970 gemaakt werd, wordt van commentaar voorzien door Bert Garthoff. In eigen land houdt ondertussen de Amsterdamse kunstschilder Gerard Esser al zes jaar een kruistocht tegen de vernietiging van flora en faunaBinnenkort hoopt hij met 200.000 handtekeningen en een schilderij ..de ondergang van de zoogdieren" naar New Rork te vertrekkenwaar hij belet zal vragen bij de Verenigde Naties en secretaris-generaal Oe Thant. Aan Leo Thuring onthulde hij, wat hem tot zijn uitputtende éénmansstrijd heeft geïnspireerd. Amsterdamse kunstschilder gaat met schilderij en koffer met 200.000 handtekeningen naar Verenigde Naties Ka hane, die gisteren het joodse wereldcon gres had willen toespreken omdat hij zich niet kon verenigen met „de autoritaire leiding van dit congres", werd niet toe gelaten in het Brusselse congrespaleis. Enige ogenblikken later werd hü dooi angehou- door de Belgische reger Tijdens zijn verhoor bleef de rabbijn erop staan dat hü tot het congres zou worden toegelaten om daar het woord te kunnen voeren. Volgens een officieel oommuniqué werd de Belgische Hij had genoopt het joodse wereldcongres in Brussel een plan van tien punten voor te leggen met betrekking tot het lot van de joden in de Sovjet-Unie. maar hij werd gedwongen te vertrekken voordat hij het woord had kunnen voeren. De Amerikaanse filmregisseur Otto angekondigde bezoek eeft Gerard Esser zich ft ondei anmorgen extra westelijk aangekleed: rappe, schotsgeruite iklaarzen, een bloes met kashmir-motieven wille BJneelkleurig vest en I en gifgroene sjaal met ibben. Aan de polsen 'jj, oudkleurlge armbanden een vierkant horloge, aarop ook bijzienden tijd kunnen aflezen, k ben altijd een hippe guur geweest", •kent hü blozend, „als kleurige, fluwelen ïkjes. Ik was een seldschoon kind met nge, blonde krullen. zestigste einig van over. Maar ik nog heb, draag iet ere. Mijn ienden in Amsterdam ggen: Als je In infectie gaat lopen, je niet meer J- tn. Kunt u zich •ferard Esser voorstellen streepjespak et bijpassende ropdas? Nou dan. Ijn goede vader zou dat m willen; Djectiev eza erzien. Mijn vader is een goed mens. een a' getariër, een strijder ït eens meer behoorlijk was- ;eën zijn verpest, de lucht is pest, flora en fauna gaan zichtbaar de bliksem. Waarachtig, ik ben hang voor de atoombom, maar ik wel bang voor de chaos, die we hapAks aan onze kinderen nalaten. ander arom maken we nog kinderen, ter met zijn allen de samenleving ïogelijk maken? de Layrensbaai tot de Beringzee botfj^en ajie zoogdieren moedwillig ge- uitgeroeid. Walrussen worden bloelhoofd- En niemand doet er wat te- Iedereen praat en komt met plan- •an papier, maar ondertussen gaat wereld naar de bliksem. Ik ben gieren nog opgebeld door een pro- „Meneer Esser", zegt hij, „met Biesbosch is het afgelopen, dat niet verschrikkelijk? Er belde dame uit Drente. Die was

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5