ONDERZOEK NAAR BIOLOGISCHE WASMIDDELEN KOMT OP GANG iïB n» ■■s |-i=j z. Klachten blijven gering Inkomstenproces van Beatles duurt voort Prins Carnaval oorzaak van ernstig ongeval Enzymen in VS uit den boze: hier nog niet Goede plastieken van Vlaamse Hilde van Sumere in Pulchri II VIS 1IB .1 iliï 11" III»; ïïS, sm 1BÏ 1= "Si n»Q{ Kwasten55 Duits stuk over het proletariaat ,Airport' en ,Patton' Oscar- t< h Clifford Curzon solist Nederlands Kamerorkest Rotterdamse brandweer niet te laat PAGINA 6 LEIDSE COURANT DINSDAG 23 FEBRUARI 197 (Van een onzer verslaggevers) KERKRADE Prins Carnaval van Kerkrade, die in de nacht van zondag op maandag in zijn woonplaats een aanrijding veroorzaakte, waarbij drie voetgangers ernstig gewond werden, heeft gisteren in overleg met verschil lende instanties toch de carnavalsop tocht geleid. De toestand van een van de gwondcn was gisteren nog kritiek, maar schijnt iets verbeterd te zijn. Prins Carnaval reed in de nacht van zondag op maandag volgens getuigen in een van de straten van Kerkrade in zijn auto met een grote snelheid. Als gevolg daarvan en van het gladde weg dek moet de auto in een bocht geslipt zijn. waardoor de wagen op trottoir vloog met het gevolg, dat drie voorbij gangers ernstig gewond werden. Met de inzittenden bood prins carna val alle mogelijke hulo. Volgens de politie was bij de inzittenden van de auto geen sprake van overmatig drank gebruik. In overleg met verschillende instanties heeft de prins, die door het gebeurde nogal van streek was, de op tocht yan gisteren toch geleid. In Breda schoot een carnavalsvierder, omdat hij zijn carnavalshoedje kwijt was en dacht dat zijn slachtoffer het had afgenomen, met een revolver van dichtbij op een barportier. De carna valsvierder, afkomstig uit Rotterdam had hierover 's middags al ruzie met de portier gehad. Hij reed nadien eerst zijn meisje terug naar Rotterdam en maakte daarna rechtsomkeer naai Breda, nu in het bezit van twee revol vers. Na het schot, dat de portier in het zitvlak verwondde, is de man ingeslo ten. Tijdens een ernstige ruzie in Veld hoven tussen enkele carnavalsvierders werd een van de vechtenden met een voerstamper neergeslagen. Zijn toestand is zorgwekkend. FLINK GETILD BIJDOUANE" BRUSSEL (AP) Verleden week is een naiëve Nederlandse reiziger op het vliegveld van Brussel vakkundig „ge tild". Hij kwam er per vliegtuig aan en had twee flessen whisky en een transis torradio bij zich. als handbagage. Bij het loket van de douane kwam iemand naar de reiziger toe, liet iets zien dat op een officieel stuk leek en zei: „Ik ben van het ministerie van Financiën, ik neem de whisky en de radio in beslag en beboet u met 160 gulden." De Nederlander werd het na een tijdje zeer ongemakkelijk te moede en hij ging zijn beklag doen bij een „ech te" ambtenaar in uniform, die dicht in de buurt had gestaan maar niets gezien bleek te hebben. De wasmiddelen zijn in discussie. Dezer dagen werd bekend, dat de Ame rikaanse wasmiddelenfabrikanten besloten hebben de produktie van zogenaamde biologische wasmiddelen stop te zetten. Met deze wasmid delen worden bedoeld die produkten, waar enzymen in zitten. Deze zouden schadelijk voor de gezondheid zijn. Enzym is de stof, die onontbeerlijk is voor het goed functioneren van het menselijk lichaam. Hij speelt een belangrijke rol bij de stofwisseling. De spijsvertering wordt namelijk door de enzymen bevorderd. Enzymen breken de hoofdbestanddelen van het voedsel vetten, koolhydraten en eiwitten als het ware af. Met name de werking van het enzym op eiwitten is heel sterk. Uit dien hoofde ging men enkele jaren geleden commissie ingesteld, die in opdracht van een aantal wasmiddelen toe te voegen, waardoor het wasmiddel krachtiger werd. Leverden bloedvlekken, vetvlekken en dergelijke voor de huisvrouwen destijds grote problemen op, het enzymatisch wasmiddel staat wat dat betreft voor niets- Zelfs de vinnigste vlekken verdwijnen als sneeuw voor de zon. Het biologisch wasmiddel is het ontreinigingsmiddel bij uitstek geworden. Zelfs in die mate dat het enzym niet alleen werd toegepast in de produkten om in te weken of voor te wassen, maar ook in de hoofdwasmiddelen en in zelfs die middelen die eerder genoemde functies in een keer uitoefenen. Deze laatste worden veelvuldig gebruikt bij automatische en volautomatische wasmachines. Het biologische wasmiddel was op een gegeven moment „in". De resultaten van de Amerikaanse producenten waren overweldigend; de omzetten bewogen zich in een stijgende lijn. Ook in Europa werd een jaar of zes. zeven geleden de nieuwe „verontreiniger" op de markt gebracht. Naasl verschillende Amerikaanse concerns, zoals Procter and Gamble, die in Europa een belangrijk afzetgebied zien, zijn ook vrij veel Europese industrieën zich op dit terrein gaan bewegen. De belangrijkste Nederlandse producenten van biologische wasmiddelen zijn wel Unilever (Levers Zeepmaatschappij), het AKZO-concern (Kortman en Scholte) en een aantal kleinere bedrijven, zoals de N.V- Dobbelman in Apeldoorn en de N.V. De Klok in Heerde. Daarnaast beschikt Gist- Brokkades te Delft over een belangrijke enzymen- fabriek in de Belgische plaats Brugge. De huis vrouw werd ineens overspoeld met een reeks van nieuWe produkten: Luvill, Swiftex, Omo. Biotex, Biolon enz. enz. Discrediet Nu is plotseling dit zo gewilde produkt in dis krediet geraakt, althans in de Verenige Staten. In Europa is dit (nog) niet het geval. Dat de Amerikaanse producenten met de produktie van enzymhoudende wasmiddelen staken, is een niet onbelangrijke beslissing. Dit betekent voor menie Amerikaans bedrijf een forse ingreep in dc produktiemethode. De produktie moet weer worden ingeschakeld op de vervaardiging van enzymvrije wasmiddelen. Voor de enzymen pro ducerende toeleveringsbedrijven zullen de nadelige gevolgen niet uitblijven, zo wordt algemeen aan genomen. De Amerikaanse producent heeft er evenwel geen zin meer in. Getob over klachten van werknemers organisaties in de wasmiddelenindustrieën er deden zich na het inademen van enzymen ademhalingsmoeilijkheden voor en door waar schuwingen van verschillende consumenten organisaties, die wezen op het gevaar van enzymen voor de consument, daalde de belangstelling voor dit produkt zienderogen. Ten lange leste bief de Amerikaanse industrie niets anders over dan het produkt voor Amerika uit de markt te nemen F.r was geen eer meer te behalen. Hoe paradoxaal het ook klinkt, de export van biologische wasmiddelen van Amerika naar Europa en andere delen van de wereld, blijft normaal voortgang vinden. In Europa is men kennelijk niet zo onder de indruk gekomen van de hetze in Amerika tegen het biologische was middel. De Europese industrieën zijn er uiteraard mee in hun nopjes. Ondanks de discussie, die ook in ons land over deze zaak op gang is gekomen, ziet het er voor ons nog niet naar uit. dat de Nederlandse wasmiddelenproducenten het voor beeld van hun Amerikaanse collega's gaan volgen De Nederlandse Consumentenbond, die, zoals be kend, niet aarzelt een op de markt verschenen produkt kritisch en zeer nauwgezet te onderzoeken. Is nog niet bij machte iets zinnigs over het biologische wasmiddel te zeggen. Er is wel een onderzoek gaande- Naar verwachting zal dit pas tegen de zomer zijn afgesloten. „Bij ons zijn hier nooit klachten over binnengekomen", zei men van de kant van de Consumentenbond. Opvallend is, dat in ons land de gesprekken zich meer richten op het mogelijke gevaar voor de consument, terwijl in Amerika in eerste instantie op de gevaren werden gewezen waaraan de werk nemers in de enzymenprodueerende industrieën stonden blootgesteld. De te lopen risico's in deze fabrieken zijn overigens in Amerika maar ook in ons land zeer gering geworden. Er zijn zulke afdoende veiligheidsmaatregelen getroffen, dat nadelige gevolgen welhaast uitgesloten zijn. Boven dien zijn. wat Nederland betreft, de bepalingen in de arbeidswet dienaangaande, bijzonder scherp. Regelmatig worden controles uitgeoefend. De ge hele kwestie spitst zich dus toe op het mogelijke risico, dal de huisvrouw bij gebruik van biolo gische wasmiddelen loopt. Alle Nederlandse fa brikanten zijn unaniem v$m oordeel, dat was middelen met enzymen erin. geen schadelijke uitwerking behoeven op te leveren, mits, en dan komt het. „er niet sprake is van een overdosering van de hoeveelheid enzymen". Maar dat is in feite niets bijzonders", aldus de directie van de wasmiddelenfabriek De Klok in Heerde. ..Stoffen als fosfaten zijn onmisbaar, maar bij een overdosering kunnen ze zeer schadelijk zijn- In het biologisch wasmiddel is een dermate ge ringe hoeveelheid enzymen ingebracht, dat van geen gevaar sprake is- De gehele rel zien wij hier als een storm in een glas water". Overigens is de directie van De Klok. welk bedrijf onder andere biologische wasmiddelen aan de Hema levert, van oordeel, dat mensen met huid aandoeningen of met allergische verschijnselen een zekere oplettendheid in acht moeten nemen. „Zij dienen direct na het gebruik hun handen zorg vuldig te wassen. Bij goed verzorgde handen is er volstrekt geen sprake van enig gevaar". De Unileverdirectie merkte hier onder meer over op. dat bij een aantal produkten op de ver pakkingen de mensen hiervoor worden gewaar schuwd. Zo staat op de verpakking van het biologisch wasmiddel „Omo" de aanbeveling, dat men na gebruik de handen goed moet afspoelen én afdrogen. „De mensen weten dit .en volgen kennelijk ons advies op. Al meer dan zes jaar zijn in Nederland enzymatische wasmiddelen op de markt. Zou dit schadelijk zijn. dan had dit reeds lang moeten blijken", zo meende de Unilever directie. Bij hel AKZO-concern. waar het bekende was middel Biotex wordt vervaardigd, denkt men er precies zo over. De fabrikanten wijzen de sug gestie om een onderzoek naar de biologische wasmiddelen in ons land in te stellen en dan nog wel onder leiding van de inspectie volksgezond heid en met medewerking van een aantal des kundigen, volledig van de hand. „Van de vele klachten, die regelmatig bij ons binnenkomen, hebben de meeste betrekking op wastechnisch gebied. De klachten inzake de nare uitwerking op de huid zijn zeer schaars en beslist de laatste maanden niet toegenomen", aldus de redenering van de fabrikanten van wasmiddelc Tenslotte laten zij niet onverbloemd, dat met d< enzymatische wasmiddelen met de regelmaat van de klok proeven in de laboratoria worden ge nomen om de eventuele risico's zo vlug mogelijk te verkleinen. In hoeverre de wasmiddelenprodukten voldoen aan de eisen die de warenwet hieromtrent stelt, is niet geheel duidelijk. In de wasmiddelen industrie heeft zich de afgelopen jaren een dus danige revolutionaire ontwikkeling voorgedaan, dat de Warenwet op dit punt gewijzigd zal moeten, worden. Met het huidige „wasmiddelenbesluit". dat zes soorten wasmiddelen omschrijft, komt men niet veel verder. Er zijn momenteel wel tientallen soorten in omloop. Daarom is ook een advies commissie ingesteld, die in opdracht van staatssecretaris van Sociale Zaken en Volks gezondheid de zaak van de enzymen moet be studeren en zo mogelijk moet aangeven in welk opzicht de Warenwet moet worden veranderd. Waarschijnlijk zal in maart hierover een rapport worden uitgebracht. Algemeen wordt aangenomen dat de commissie een waarschuwing op de pakken biologisch wasmiddel noodzakelijk acht. Ook al zien de fabrieken het gevaar van biologische was middelen niet, een objectief onderzoek is tot dus ver niet ingesteld. Voor de fabrikanten is er nog geen vuiltje aan de lucht. Hoe lang nog? „Alleen de dingen zingen" 3 Oü| Rein Draijer „Wonen". „Kwasten" is een stuk over het prole tariaat, om precies te zijn over twee arbeiders die een voor hen zinloze taak moeten uitvoeren in een fabriek. Een oude en een jonge man schilderen de hele avond op het toneel buizen, pijpen, die ergens vandaan komen en ergens heen gaan, waar iets doorheen stroomt, allemaal zaken waar zij geen weet van hebben en waar zij ten eeuwigen dage buiten zullen blijven staan. Elementaire thema's als de zin van de arbeid, de moeizame onderlinge relaties tussen mensen (nitgebeeld in de moeilijke ge sprekken van het tweetal), het gebrek aan Inzicht in de eigen functie in de maatschappij. In het stuk „Kwasten", geschreven door Heinrich Henkei, een tamelijk jon ge Duitse toneelschrijver, komen voor namelijk twee mannen voor: een oude, :n het schildersvak vergrijsde, die afge stompt is door de zinloze taak die hij jarenlang vervuld heeft en een jonge man, die leert dat hij af moet stompen wil hij zijn weg verder kunnen gaan. Hij weigert dat, althans hij stribbelt wat tegen. Verder is er in het begin even het optreden vtm „de baas" en komt in het eerste en tweede deel een mrbeider van een andere afdeling ten tonele. Even maar. Hcnkel heeft bepaald geen „handig" stuk geschreven. De dialoog vertoont j niet die radheid en gladheid van vele gearriveerde auteurs, bevat misschien inderdaad wel iets authentieks. De ka rakterisering en de opbouw van het dra ma vertonen hetzelfde beeld: moeilijk, maar eerlijk. Gastregisseur Roland Ka- belits heeft zich daaraan aangepast, een even eerlijke voorstelling gegeven, ook zonder trucjes. Toch werkt de voorstelling, zoals hij gisteravond te zien was in de Konink lijke Schouwburg eerder vermoeiend dan inspirerend. Meeslepend zijn de trage, nergens tot resultaten leidende gesprekken van het tweetal immers nauwelijks. Het einde, waarin een soort „afrekening" met het zinloze bestaan getoond wordt, heeft nog het meeste effect. Joan Remmelts en Jules Hamel konden, ondanks hun zorgvuldig gecon- strueerde en genuanceerde rollen vrij- 1 wel nergens kracht in de voorstelling brengen, hoe belangrijk en boeiend de problematiek ook genoemd mag worden Het zijn mooie rollen, zeker, maar alles blijft op een of andere manier in de j lucht hangen. Centrum kon er geen ster- j ke indruk mee maken. „De kern van alle dingen is stil en eindeloos. Alleen de dingen zingen. Ons lied ft kort en broos." Dit vers van Felix Timmermans uit „Adagio" is opgenomen in de catalogus die de tentoonstelling van de Vlaamse beeld houdster Hilde van Sumere in Pulchri Studio begeleidt. En die keuze is goed: er bestaat een relatie tussen haar werk en de inhoud van dit gedicht. Voor het merendeel zijn haar sculptu ren gebaseerd op de cirkel en de halve bol en de kern als uitgangs punt is dikwijls waar te nemén, zo niet. dan toch voelen we zijn aanwe zigheid als oorzakelijk beginsel. Er is altijd een ronde beweging die ge doemd zou zijn zich zelf eeuwig te herhalen wanneer er geen uitweg was gevonden, een onderbreking gefor ceerd door een deling bijv.. Hilde vaq Sumere volgt de stijl van van daag en zij heeft lang gekeken naar de werken van grote meesters als Brancusi, Moore. Arp, Gabo. Er zijn vele verwantschappen te bespeuren maar dat behoeft geen bezwaar te zijn tegen een persoonlijke aanpak in de heersende stijl. En die is bij deze beeldhouwster wel aanwezig. Soms is er een dualisme tussen monumentali- teiten het spelelement zoals „Evasie in dé ruimte" laat zien. Mooi is I „teken" van hout dat als een vlam opvaart en in kleinere composities heeft Hilde van Sumere de zware bewegingen afgeremd tot een zacht geluid dat het „zingen der sferen" j benadert. De exposante verzekerde j ons dat haar werk veel beter uitkomt in de openlucht dan in een zaal. Wij nemen dit gaarne aan maar vinden toch dat deze plstieken geen slecht figuur maken in Pulchri waar zij tot i 2 februari te zien zijn. Waar de j Belgische plastische traditie in Noord- Nederland tanende is, was deze ken- j nismaking zeker niet onbelangrijk. Rein Draijer De bekende Haagse kunstschilder Draijer heeft een andere Pulchrizaal j in beslag voor een expositie van zijn I laatste doeken en plastieken. Hij heeft, zoals bekend, een Mondriaanse I mentaliteit; hij ziet en denkt in lijnen zonder ooit de vrijheid te nemen om de liniaire formule te doorbreken, hij deelt in, perkt af, past in. maar laat anderzijds de geweldige ruimte juist door de beperkingen zien en gevoelen, j Natuurlijk kiest hij onderwerpen die j van nature al in zijn principe passen: I een nieuwbouw in de stijgers en dan de flat, een enorme rechthoek van rechthoekjes en zelfs de rechtgeplooi- de gordijnen voor de vensters met door een spleet wee. een rechte rijbaan, 1 hel zijn geleifde onderwerpen voor Draijer. Zelfs het groene landschap of een vaart tekent hij in rechthoeken: I Advocaat wil deelgenootschap niet ontbinden (Van i nrespondent) LONDEN Toen de Amerikaanse zakenman Allen Klein in 1969 Brian Epstein opvolgde als manager van The Beatles, was de wereldberoemde groep bfjna bankroet. Hun financiën waren een reusachtige knoeiboel. Klein kwam tot het besluit, dat The Beatles zo snel mo gelijk «en vast inkomen moesten krijgen. Dit werd gisteren in het hoog ge rechtshof van Londen onthuld door mr. Morris Finer, advocaat van de Beatles John Lennon. George Harrison en Ringo Starr, alsmede van hun firma Apple Corps Ltd., die zich velzetten tegen de poging van Beatle Paul McCartney om een curator aan te stellen en het deel genootschap van de groep te ontbinden. Toen Klein aangeworven werd, waren de financiën van The Beatles al bijna een jaar aan bekwame accountants toe vertrouwd. Klein liet hen de boel ver der ontwarren en zette zich aan het werk om de groep uit de nood te redden door .•eer geld in het laatje te brengen. Vol gens mr. Finer is hij daar volkomen in geslaagd. De voortzetting van het proces werd gisteren door geen enkel^ Beatle bijge woond. Paul McCartney bevindt zich in Amerika, maar zal volgens z'n advocaten onmiddellijk terugkeren naar Londen, als z'n aanwezigheid daar noodzakelijk blijkt. Volgens mr. Finer werd het geld, dat The Beatles verdienden, altijd op de re kening van het deelgenootschap gestort. McCartney is het daar plots niet meer mee eens. ofschoon er voor hem geen nadelen aan verbonden zijn, aldus de advocaat. Beatle George Harrison, van wiens plaat „My Sweet Lord" al bijna 3 miljoen exemplaren verkocht zijn, zal dit jaar naar schatting een miljoen Pond Sterling verdienen, volgens mr. Finer bijna tweemaal zoveel als McCartney. De opbrengst van Harrisons plaat gaat regelrecht naar de bankrekening van de groep. „Het zou krankzinnig zijn dit deelgenootschap te ontbinden", zei de advocaat. HOLLYWOOD (AP) ..Airport' en „Patton" hebben maandag mei ieder 10 punten dc hoogste kansen in de 43ste toekenning va Academy Awards. .Love story" werd derde met 7 punten, „M-A-S-H" en „Tora, Tora, Tora" vierde en vijfde met ieder 5 punten. De nominaties voor de beste trice gingen allemaal naar ionge generatie: Jane Alexander (The great white hope"): Glend: Tackson (Women in love): Ali McGraw (Love story), Sarah Mile* (Ryan's daugther (en Carrie Snod grass Diary of a mad housewife) Melvyn Douglas, die in 1963 de prijs voor de beste mannelijke bij rol kreeg voor zijn spel in „hud" hoort dit jaar tot kanshebbers de beste mannelijke hoofdrol Douglas kreeg de nominatie zijn spel in „I never sang for my father": de andere vier die boven aan de ranglijst eindigden t James Earl .Tones („Thee great white hope"). Jack Nicholson (Fiv easy pices): Ryan O'Neal (Lov storv) en George C. Scott („Pat- ton"). De beste film van 1970 worden gekozen uit- „Airport' „Five easv Pieces", „Love story' „M-A-S-H", en „Patton". De Oi voor de beste regie gingen naar Federico Fellini zijn film „Satyricon": Arthur Hil Ier (Love story): Robert Altman (M-A-S-H): Franklin J. Schaffner (Patton en Ken Russel (Women 1 [II AIGON oor de eeds gr aigon d« ernstig scha ietname: M Ook ii mmunisl iordvoer x>rdvietr jeng op nval O] eang Pr bij Loni regerir neraal 5 Sarah Miles, hoofdrolspeelster uit I Ryan's daughter, is een van de I kanshebsters voor een Oscar. Zilveren penning Gré Brouwenstijn Ned 20c ROTTERDAM (ANP) Na afloo; vande afscheidsvoprstelling van G Brouwenstijn gisteravond in de Gro Schouwburg in Rotterdam heeft burgt meester Thomassen haar de zilvera penning Wolfert van Bosselen-pennin overhandigd. Zij krijgt deze pennini voor haar verdiensten als zangeres. 1> krijgba. onderscheiding draagt een bijzondJSL^ karakter. Zij wordt niet dikwijls toegc kend. Wolfert van Bosselen wordt d'|mus€ grondvester van Rotterdam genoemd. ondoorbroken als een Hollands drama van Van Schendel. alleen zo nu en dan als verbrassende toegift een bleek tuiltje wasbloemen onder glas. Dat is Draijer. Ook tot en met de 27ste in Pulchri. B. Jorin horizonten en hoge luchten, langgerekt De abstracte schilderingen van B. Jo rin die tot de 27ste in Kunstzaal Polder te zien zijn hebben 'n eigen aardig uitzicht. Dat komt omdat ze niet volledig abstract zijn en nog vele relaties met de natuur hebben: ze lijken ~te veel op rupsen, zee-alen, geplukte kippen, etc. Zoiets werkt verwarrend. Wie het naturalisme over boord zet, moet het maar totaal doen. Maar Jorin beidt ons toch een vergoe ding aan. een reeks kleine fijne non- figuratieve aquarellen waarin vormen en kleuren dromerig versmolten zijn zoals men soms op kostelijke emailles ontwaart. Deze tonen aan dat Jorin de grote oude schilderliefde niet verlo ren heeft. J.V. ROTTERDAM (ANP) De Rotter damse brandweer was vorige week donderdag binnen vijf minuten ter plaatse na de eerste melding van de brand aan de Westkruiskade, waarbij de muzikale clown Guus Brox om het leven kwam. Dit verklaarde gisteren het hoofd van de brandweer in de Maasstad, de heer B. Yossenaar. tegen over de beschuldiging van enkele mensen, dat de brandweer een half uur te laat was geweest. Volgens hem voldoet het korps voor het grootste gedeelte aan de eisen van brandveiligheid, die de actiegroep „Oude Westen" gistermorgen in een petitie met bijna 900 handtekeningen aan de betrokken wethouder overhandigde. De ondertekenaars zijn van mening, dat de brandweer op vele punten te kort schiet, waardoor de mogelijkheid van persoon lijke ongelukken bij branden vrij groot De heer Vossenaar liet een band van de binnenkomende telefoongesprekken horen, waaruit op te maken viel, dat de eerste melding 's nachts om 01.49 uur was binnengekomen en de brandweer vijf minuten later ter plaatse was. Werken van Hindemith Van 1925 dateren de Fünf Stücke für Streichorchester van Paul Hindemith. gisteravond in het Congresgebouw door het Nederlands Kamerorkest onder lei ding van Szymon Goldberg vertolkt. De maker betoonde zich hierin een pedagoog, die tevens idealist was: hij wilde namelijk de amateur speelvoer verschaffen, hem tevens met moderne harmonieën vertrouwd makend, terwijl hij de technische mogelijkheden van die amateur bijzonder hoog schatte, gehoord de eisen op dit gebied aan hem in het laatste deel gesteld zó hoog, dat aan de solistische fragmenten daarin zelfs de professional, die Thomas Magyar heette, nog de handen vol had Zou overigens dit werk de gemiddelde amateur boeien? We betwijfelen het: hij zal er meer verveling dan vreugde bij ondervinden. Tweemaal Mozart bood ditmaal het programma: de 33ste Symfonie in Bes groot (K.V. 319), door de meester ge schreven. toen hij teleurgesteld, na een tournee door Europa gemaakt te hebben, in 1779 naar Salzburg terugkeerde, terug Genoten hebben we hier van het melo dieuze Andante, dat door de executan ten zéér zangerig werd gespeeld: wel daad r het c Eerlijk gezegd: over de behandelir.l van het Pianoconcert in d klein (K.V 466; 1785) waren we minder te sprekea De bekende Engelsman Clifford Curzoa solieerde hierin op een manier, die tè effectvol achtten; zó effectvol, dat dt onpeilbare melancholie in dit wert voortdurend levend, bepaald onvoldoen de tot haar recht kwam. Het beste hierin werd ons, niet dooi de pianist, doch door de (hout)blazer< geoffreerd, die in het uiterst bewogen - het middendeel zorgden vo< dialoog, die soms adembenemend werkU Doch misschien werd het hoogtepur in deze avond toch wel bereikt met df reproduktie van de Tien Schetsen voot Strijkorkest van de Griek Nikos Skal- kottas (1904-1949). Goldberg en de zünen bleken met di boeiende materie uiterst vertrouwd 1' zqn: geen wonder, wanneer men dat reeds vüfticn jaar deze korte schet sen, verrassend door afwisseling e trastwerking, op hun programma staan en Philips er een plaat van maakte: een welgeslaagde plaat. Skalkottas sloeg in en er was niemand bij het veelkoppige publiek, die ook maar één ogenblik last had van 's man' twaalftonigheid. Men nam hem zoals hij was: met graagte en enthousiasme! B. R hebben (lelling !5 Rijksrr 30 museu: 45 Bonne: tbied igistre leegedi en zit omstl(

Leidse Courant | 1971 | | pagina 6