r a r( FLATNEUROSE DUITSE VERLIEZEN ONEVENREDIG HOOG Bij staking geen afkoelingsperiode WIJ eer ht 3Sl ht( dei Frustratie, irritatie, depressie.. Slaande deur krakend bed huilend kind knallende radio en plotseling is hef er... VAN SPANNINGEN TUSSEN VIER MUREN NOG WEINIG BEKEND Hoorzitting gevraagd over vrij kamperen Luchtlandingsoperatie op 10 mei 1940 boven Den Haag Stafwerk van kol. Molenaar vandaag verschenen t zullen frtelt de i aan de veel fos de Rij I ts. Met alleen de onbekendheid net flatneurose omdat er nog zo weinig onderzoek is geweest, maar men moet iet vergeten, dat we nog niet zo i flats wonen", zegt dr. 'Gerritsen, de duidelijkheid moet vermeld worden, dat Hbogbouw volgens de er- wr "nde maatstaven pas bij de vijfde of OOI t Want idse ?n geldt 2 jïa?' boete er de c hij r bezitten an te jarteger ïtreden de Ko: boete tc hechtt reken ifschrikl gevaarl >ot hij uard mesle tin dat al -1 had tegen flats is toen gebonden aan een aan- al regels. Onder meer werd een bepa- =r de geluidsdichtheid van de gemaakt. De grootte van de ruimten werd eveneens nader vastge- egd". Of dat alles veel geholpen heeft blijft natuurlijk de vraag. Vast staat wel, dat „flatneurose" gewoon door is blijven zieken. >e Amsterdamse kinderarts Fiedeldij- >op heeft een onderzoek ingesteld naai de gesteldheid van kinderen, die in flats wonen. Daarbij is gebleken, dat dezen nog al eens moeilijkheden hebben met leren. De kinderen missen privacy, omdat ze geen eigen hoekje hebben om te spelen. Bovendien moeten ze bij hun spel altijd stil zijn. Moeders kun- nauwelijks toezicht houden als de kleuters buiten spelen, dus blijven de kinderen binnen. Zowel voor de moe der als voor het kind is zo'n situatie deprimerend. Toch bleek uit onderzoe kingen in Engeland, dat slechts dertig procent van de kinderen gebruik maak- de speelplaats bij de flat. Om nog even terug te komen op de bevindingen van de kinderarts Fiedel- dijDop: de kinderen hadden vaak ont wikkelingsmoeilijkheden. Het leren tel len bijvoorbeeld kan nog wel eens heel moeilijk gaan. De kinderen moch ten thuis vanwege de gehorigheid niet DINSDAG 23 FEBRUARI 1971 DEN HAAG Aan de ene kant slaat een deur dicht, aan de andere piept een raam. een bed kraakt, een kind huilt, een moeder doet de was, de radio knalt dwars door de muren heen, en plot seling voel je dat je al dat lawaai niet langer aankunt. In dat grote woonblok, tussen al die mensen, die allemaal hun eigen gewoonten hebben, die het liefst allemaal doen wat ze zelf willen, ga je je benauwd voelen. De één krijgt neiging uit een raam te springen, de ander gaat in de kleerkast zitten snikken en weer iemand anders raakt aan de drank. En allemaal lijden ze aan dezelfde kwaal: Als men zich gaat afvragen wat flatneurose eigenlijk pre cies is, komt men niet toe aan een waterdichte definitie. Het is beslist geen enkelvou dig begrip. Het is meer een samenvatting van bepaalde verschijnselen zoals frustatie, irritatie, depressie en andere psychologische verschijnselen. En die vallen bovendien lang niet bij iedereen in dezelfde categorie. Ze hebben ook niet dezelfde oorsprong. Er is maar één ding gemeen bü degenen die aan flatneurose lijden: ze wonen in een flat. Vie kan slachtoffer worden van flat- ieurose? Doordat er nog maar vrij -einig onderzoek naar deze materie is [edaan, is daar niet één, twee, drie een intwoord op te geven. Wel blijkt uit schaarse gegeven, dat bij vrijgezel- de kwaal niet veel voorkomt, maal lat juist in de gezinnen met kleine anderen het verschijnsel veelvuldig constateren is. Er is nog maar weinig onderzoek ver- n een breed systematisch op- ezet onderzoek is helemaal nog geen prake", zegt de plaatsvervangend di- ecteur-generaal van de Volksgezond- leid dr. W. B. Gerritsen. „En toch is een van de belangrijkste nilieuinvloeden in relatie tot onze ge- ondheid. Daarop heeft staatssecretaris Cruisinga in de nota voor de geestelijke olksgezondheid speciaal gewezen. Om de opzet van een onderzoek op dit ;ebied te adviseren is nu een interde- >artemenlale commissie benoemd Voorzitter van die commissie, waarin Irie vertegenwoordigers van het mi- ïisterie van Sociale Zaken en Volks-, jezondheid en drie van het ministerie in Volkshuisvesting zitting hebben, is Gerritsen zelf. TNO-Delft is al eer- Ier met een onderzoek begonnen. De studiecommissie Psvchohygiëne, zoals groep heet. onderzocht de relatie ;en hoogbouw en de gezondheid van Ie bewoners. Maar de staatssecretaris heeft nog gedaan. Hij heeft de Gezondheids om advies gevraagd. En ook die is nu bezig met een studie over ïoogbouwflatneurose. Een oplossing deze moderne geestelijke storing noet eveneens in de studie betrokken ivorden. LEIDSE COURANT Zuidvietnamese generaal omgekomen SAIGON (AP) Luitenant-generaal Do Cao Tri. Zuidvictnams hoogste be velhebber te velde, die in mei de grote inval in Cambodja leidde, is vandaag om het leven gekomen, doordat zijn helikopter neerstortte. Tri. die 42 jaar oud is geworden, was de hoogste gene raal Amerikaans of Zuidvietnamces die in de Vietnamese oorlog is omge komen. In de helikopter zat ook een correspondent van „Newsweek". Nadere bijzonderheden over het on geluk ontbreken nog. Zijn dood komt op een belangrijk ogenblik, aangezien ruim 20.000 van zijn manschappen zijn verwikkeld in een grote actie in Cam bodja, die parallel loopt aan een opmars in Laos tegen de Ho Tsji minhweg Volgens sommige berichten zou de heli kopter van Tri in Cambodja door vijan delijk vuur zijn geraakt en zijn neerge stort in, de „provincie Tay Miph afjn. d« Vietnamese zijde van de grens. Apde- belichten sprekopi.,*>ver eeo,W)tocs|to- ring. Aan de hand van een zo breed moge lijk overzicht zal men zich moeten verdiepen in de te nemen maatregelen. In onze overbevolkte maatschappij is het onmogelijk te stellen, dat flats eventueel maar afgebroken moeten worden *en dat iedereen een eenge zinswoning moet hebben. Aan de an dere kant moeten er wel strikte eisen worden gesteld. Het zou misschien al heel wat helpen als iedere flatbewoner een eigen tuintje op een groot uitge bouwd balkon kreeg. Of dat er een ge zamenlijke daktuin in de vorm van een dakpark komt. Het bewonen van een flat kan niet al leen op de geestelijke gezondheid van de mens invloed hebben, maar ook op de fysieke. De Engelse arts Fanning heeft in Duitsland bij gezinnen van Engelse militairen een onderzoek inge steld. Deze gezinnen waren voor het overgrote deel gehuisvest in flats. Het bleek, dat onder deze mensen ook veel meer dan normaal bronchitis voor kwam. Dr. Fanning constateerde zelfs per etage een toeneming van bronchi- tisgevallen. „Mogelijk werd dit ver oorzaakt door de wind, die naar boven toe sterker was, maar net zo goed kan dat wat anders zijn" verklaart dr. Ger- Ministers houden vast aan ontslagrecht (Van o parlementaire redactie) DEN HAAG De ministers Polak (Justitie) en Roolvink (Sociale Zaken) J zijn niet van plan het principe van de I afkoelingsperiode op te nemen in hun wetsontwerp betreffende de werksta- j king. Dit blijkt uit hun memorie van antwoord over het wetsontwerp „Wette lijke bepalingen met betrekking tot de werkstaking". De bewindslieden zijn van mening dat de huidige omstandigheden geen aanleiding geven tot het opnemen in de wet van een dergelijke afkoelingsperio de. „De overheid zou alleen dan over deze vergaande bevoegdheid mogen be schikken wanneer de noodzaak daarvan vaststaat", aldus de heren Polak en Roolvink. Zij blijven van mening dat de werkge vers als tegenmaatregel tegen de werk staking de mogelijkheid tot collectief ontslag moeten blijven behouden. Het wetsontwerp stelt voorts de eis dat een vakvereniging die de werkstaking kan uitroepen minstens twee jaar de status van rechtspersoon moet hebben. Volgens de bewindslieden ligt aan deze bepaling ten grondslag dat er sprake moet zijn Jeugd: 1970/1 en. Hel 250.- nening. >1 kan )e colk origc de Gd met blokken spelen, zodat ze van „tel len" niets wisten. Niet alleen voor kleu ters gelden de ontwikkelingsproblemen, de baby kan door dezelfde oorzaak r nauwelijks toekomen aan zijn da gelijkse noodzakelijke huiluurtje, want moeder pakt het kind gauw op en sust het, omdat de buren anders weer gaan klagen. Uit deze opsomming zou men kunnen afleiden, dat alle flatbewonders neuro tici worden. Dat is echter beslist niet r. Een ouder echtpaar dat bijvoor beeld van een eengezinswoning naar een flat verhuist omdat die gemakkelij ker te onderhouden is (dus uit vrije keu ze) zal er beslist geen problemen mee hebben. Een vrijgezel, die de hele dag weg is, kan het ook niets schelen. Maar degenen, die noodgedwongen in een (te kleine) flat zitten, kunnen wel dege lijk aanpassingsproblemen krijgen Maar ook voor de categorie is het geen algemeen voorkomend verschijnsel. Daar de woning in onze jachtige sa menleving een rustpunt moet zijn, zal voor degenen, die last hebben van de flatneurose en voor degenen die het kunnen krijgen, iets gedaan moeten worden. Wat precies is nog niet geheel duidelijk. Bovendien zullen de onder zoekingen, ook al worden ze vandaag Een eerste vereiste bij het tegengaan van flatneurose is het aanbrengen van primaire voorzieningen in de flatwijk. Dat zijn voldoende ontspanningsmoge lijkheden en winkels. Maar ook de na tuur speelt een belangrijke rol. Als in de omgeving van de hoogbouw veel bomen en groen zijn, blijkt het wonen in lagen veel minder moeilijk te zijn. „Bovendien", zo voegt dr. Gerritsen er aan toe, „heb je natuurlijk goede en minder goede flats. En dat maakt ook heel veel uit. Kort samengevat komt het dus hierop neer: flatneurose hangt voor een groot deel af van de kwaliteit van de flat, de omgeving waarin deze staat, de instelling van de mensen, die erin wonen en de gezinsfase, waarin men verkeert. „Het enige wat voorlopig gedaan kan worden is een zo diepgaand mogelijk onderzoek instellen", zegt dr. Gerritsen. „De interdepartementale werkgroep heeft aan de staatssecretaris al een adntal basisvoorwaarden voor de on derzoekingen voorgelegd. Eén daarvan is dat bij vergelijkingen alleen flats en eengezinshuizen bekeken moeten wor den, die het meest op elkaar lijken. Dit in verband met de sociale status van de bewoners, de omgeving, de indeling van het huis en de gezinsopbouw". UTRECHT (ANP) Het bestuur van j de Stichting Vrije Recreatie heeft de vaste Kamercommissie van Cultuur, Re- I creatie en Maatschappelijk Werk ge- vraagd om een openbare hoorzitting in I verband met de moeilijkheden, die het kamperen bij de boer tegen een gering i bedrag lijkt op te leveren. Zoals bekend werd vorige week de heer W. T. van den Berg uit Meerkerk, voorzitter van de Stichting Vrije Recre atie, veroordeeld tot een voorwaardelij ke boete van 50 gulden, omdat hij in strijd met de plaatselijke kampeerver- ordening zou hebben gehandeld door stadsmensen op zijn land te laten kam peren. Eerder werd al eens een land bouwer in Alkmaar veroordeeld. van een enigszins duurzame organisatie die haar bestaansrecht bewezen heeft. In het voorlopig verslag van de bij zondere Kamercommissie die zich met het wetsontwerp bezig houdt werd er op gewezen dat het ontwerp te veel bevoegdheden aan de rechter laat om de werkstaking te beperken en stakin gen onwettig te verklaren. De bewinds lieden wijzen er in hun memorie van antwoord op dat *t wetsontwerp juist 'n verruiming en geen beperking van het stakingsrecht inhoudt. Van de Verkstaking, een aanzienlijk beperktere rol dan volgens de jurispru dentie van de Hoge Raad nu het geval is, aldus de memorie. Een politieke sta king zal onder 'n democratisch bestel dat onbelemmerd en onbedreigd functio neert niet rechtmatig kunnen zijn, zo is een andere conclusie van de bewinds lieden, dia voorts meenden dat van een solidaritietsstaking of sympathiestaking niet zonder meer gezegd kan worden dat ze onrechtmatig is. Tientje boete voor importeur speelgoedpistolen AMSTERDAM (A.N.P.). „De speel goedpistooltjes lijken sprekend op echte vuurwapens en op het eerste gezicht zijn ze niet te onderscheiden van echte, voor bedreiging geschikte, wapens en daar doet de kleur niets aan af, zeker niet in het donker", aldus samengevat het von nis van de Amsterdamse politierechter, mr. G. H. Nomes, gisteren in de zaak tegen een 50-jarige importeur van speel goed en speeigoedpistooitjes uit Amstel veen. Ilij veroordeelde hem conform de eis tot 10 gulden boete. De officier van justitie had de zaak I aangebracht om een principiële beslis sing uit te lokken. Hij is van mening dat speelgoed geen overeenkomst qua vorm en qua kleur met echte wapens Scholieren in Zweden denken aan staking Stockholm )reuter) Leerlingen van Zweedse middelbare scholen heb ben plannen beraamd voor een scholie renstaking in het gehele land uit pro test tegen een nitsluiting van 25.000 leerkrachten door de regering, waar- dor de activiteit op de Zweedse scho len en universiteiten nagenoeg verlamd De maatregel van de regering tegen de leerkrachten maakt deel uit van een zich uitbreidend conflict tussen de Zweedse regering en een 47.000-tal ambtenaren, die salarisverhoging wen sen. Door dit conflict zitten sinds vrij dag meer dan een half miljoen scholie- en en studenten in Zweden zonder toe zicht bij hun studie. In Zweden dreigt voorts een uitslui ting per 1 maar dor de regering van een 3000-tal legerofficieren. Als dit mocht doorgaan zouden ongeveer 30.000 dienstplichtigen naar huis gezonden moeten worden. Tenslotte strakt sinds zaterdag de helft van de 380 havenlood sen in Zweden. De Amstelvener betreurde het, dat juist hij, die zich altijd aan de adviezen had gehouden, terecht moest staan, maar was het met de politierechter eens, dat deze zich bedreigd zou voelen als iemand hem in het donker een dergelijk speel goedpistool onder de neus zou houden. De importeur, die veel speelgoed, waarbij speelgoedpistooltjes, importeert, zal in hoger beroep gaan bij het Amsterdamse gerechtshof. Ruim 120.000 vreemdelingen geweigerd DEN HAAG (ANP) In 1970 werd aan 122.867 vreemdelingen de toegang tot ons land geweigerd. Het betrof hier voor bet overgrote deel Duitsers, name lijk 112.928. De weigering volgde wegens het ont breken van een geldig reisdocument, wegens geen of onvoldoende middelen van bestaan en wegens andere redenen. Het aantal geweigerde vreemdelingen uit landen rondom de Middellandse Zee, in hoofdzaak werkzoekers en pseudo- toeristen, bedroeg vorig jaar in totaal 3.247. Voorts werd in 1970 aan 6.692 vreemdelingen uit andere landen de toegang tot ons land geweigerd. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Ondanks de overweldigende inzet van vlieg tuigen, mensen en materieel, hebben de Duitse luchtlandings operaties in Nederland op 10 mei 1940 niet het verwachte succes opgeleverd. De luchtlandingen rond Den Haag op de vlieg velden Valkenburg, Ockenburg en Ypenburg mislukten door het optreden van de Neder landse grond- en luchtafweer. Dit blijkt uit het vandaag ver schenen stafwerk over „De luchtverdediging in de mei dagen 1940" van luchtmacht kolonel b.d. F. J. Molenaar. Deze conclusie is opmerkelijk en wijkt af van wat in een eerder staf- werk over de strijd op Neder lands grondgebied tijdens de tweede wereldoorlog kon wor den vermeld. Uit bet tweedelige, 1171 pagina's tel lende stafwerk blijkt verder dat van de 9377 door de lucht naar Den Haag en omgeving aangevoerde Duitsers er slechts 3325 in de buurt kwamen. Maai dan ook nog op veertien ver schillende plaatsen en soms ver van hun doelen. Van hen gelukte het slechts elfhonderd zich in de omge ving van Den Haag te handhaven. Dat er van een totaal van 17.500 .door de lucht naar het gebied rond om Den Haag en het gebied Moer dijk-Rotterdam aangevoerde Duit sers niet veel meer dan 10.500 aan kwamen. is vooral het gevolg van het uitschakelen van 220 van de 430 ingezette troepen t ransportvliegtuigen door voornamelijk onderdelen van het Nederlandse commando lucht verdediging. In deze twee gebieden bedroegen de Nederlandse verliezen in de strijd tegen de valscherm- en luchtlan dingstroepen 3000 man, onder wie ruim 400 krijgsgevangenerv Aan Duitse zijde werden 4000 man uitge schakeld, waarbij 1600 in Neder landse krijgsgevangenschap raakten. Van Duitse zijde is na de oorlog opgemerkt, dat het verlies aan trans- portvliegtuigen en manschappen nog jaren voelbaar was. In het stafwerk worden de Duitse verliezen aan vliegtuigen in de vijf daagse strijd in ons land onevenre dig hoog genoemd. Van de ongeveer 930 vliegtuigen werden er 328 uitge schakeld. In drie maanden werden totaal in Noorwegen, Denemarken, Nederland, België Frankrijk en En geland 2694 Duitse vliegtuigen uit geschakeld. Nederland verloor 88 van de 125 vliegtuigen, die op 10 mei 1940 gevechtsgereed waren. Het stafwerk, waaraan de auteur sinds 1954 heeft gewerkt, wordt uit gegeven bij de staatsuitgeverij. Kolonel Molenaar heeft in zijn studies ook veel aandacht besteed aan de bombardementen op Rotterdam. Uit deze studies blijkt dat niet de „haast" van de Duitsers om het invalsplan in Nederland op tijd af te werken aan leiding geweest is tot deze bombarde menten. De Duitse operaties waren van 10-13 mei namelijk geheel vol gens plan verlopen. Van een achter stand op het schema was geen sprake. ..Men moet daarom wel tot de opvat ting komen dat het radiobevel (dat de commandant van het achttiende Duit se leger op 13 mei om 17.05 aan de commandant van het negenendertig ste legerkorps zond en waarin werd bevolen de weerstand in Rotterdam met alle middelen te breken. Zonodig moet met vernietiging van de stad worden gedreigd en worden uitge voerd) bewijst dat het brengen van dood en verderf over een grote stad als Rotterdam geen factor van beteke nis vormde in het rekenbrein van de toenmalige Duitse militaire leiders. Het was een radicaal middel voor een snelle oplossing van „het geval Hol land", aldus het stafwerk. I

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5