afdanken? Leiderdorps rioolwater spoedig naa Leiden-noor( Burgemeester L. de Kool Toekomst van Noordwijk rooskleuriger dan ooit BEN JE 15 JAAR... KRANTENWIJ Hedenmorgen zinker in Zijl aangebracht VVV-directeur W. Roovers: Kantonrecht zet celdeur op kier vooi Wannondei 1 praktijkdiploma boekhouden vrijenhoek LEIDSE COURANT DINSDAG 23 FEBRUARI 1 BESLUIT IN VOORSCHOTEN ELFJARIGE AMBTSPERIODE Lest heugt lich het best". Een nieuw uitgesproken oude wijsheid van de Voorschotense burgemeester L. de Kool. die zich eind van deze maand gaat scharen onder de 65-plussers en die een toekomst ziet in het paarden fokken: „Niet om "t ge win. maar om 't gespin." Wie is de 65-jarige Lambertus de Kool? Zoon van een hoofdonder wijzer uit Slikkerveer, begon nen ais kracht op een scheeps bouwbedrijf, door de malaise te recht gekomen als volontair op de gemeente-secretarie in Rid derkerk en daarna ambtelijk opgeklommen tot gemeente-se cretaris. burgemeester van Zuidland, direct na de waters noodramp en elf jaar geleden geroepen tot burgemeester van Voorschoten. Zijn werk wordt gesteund door zijn christelijke opvoeding. Hij citeert graag teksten uit de Bijbel, maar ook uit de klassie ken. Hij heeft de gave van het woord. Zijn verbale expressie is ook buiten Voorschoten bekend. Hij ziet kans een urenlange ge meenteraadsdiscussie kort en bondig samen- te vatten, hij is een boeiend spreker voor jong en oud. Zijn geheugen laat hem nooit in de steek en direct na zijn benoeming verbaasde de gemeenteraad zich over het ge mak waarmede de heer De Kool terug greep op oude voorstellen, die voor zijn tijd genomen wa ren en die hij puntgaaf opsom de Het eerste half jaar heeft hij dagen en nachten besteed aan het doorlezen van raadsno- Elf jaar burgemeester van Voorschoten. De tijd is omgevlo gen. Het dorp groeide van 13.000 naar 21,000 inwoners, werd in versneld tempo van een agrarische en forenzengemeente. Na pensioen paarden fokken: niet om het gewin maar om 't gespin de samenhang met buurge meente Leiden werd bestuurlijk nauwer terwijl de bevolking zich meer richtte tot Den Haag. Het ambt van burgemeester heeft ook in deze periode een lande lijk discussieonderdeel gevormd. Zijn eerste raadsvergadering zat hij voor in jacquet met ambts keten, ook zijn laatste zal hij zo voorzitten. Zwarte pak Hij is een van de weinige bur gemeesters, die nog steeds in het deftige zwarte pak „operati oneel" is. Bij iedere gelegenheid is hij steeds uiterlijk te herken nen. Met St. Jorisfeest stond hij enige jaren terug nog jaarlijks voor dag en dauw in jacquet met ambtsketen de kleumende jongens en meisjes toe te spre ken. Zij hingen aan zijn lippen, want van St.-Joris wist hij alles af. Een gouden bruidspaar kan gezellig praten met de burge meester, want hij weet alles af van die ellendige armoede van vroeger. Een werkman, die na veertig jaren zwoegen een bronzen medaille opgespeld krijgt, weet dat hij zich onder scheiden heeft van al die ande re burgers, want de burgemees ter heeft het hem duidelijk ver teld. De jongens en meisjes, die in Voorschoten het verkeer re gelen, weten hoe belangrijk en hoe precies werk zij doen. de burgemeester heeft het zelf voorgedaan en alles erover ver teld. De man van het lichtbedrijf, die hoog boven de begane grond de lampen verwisselt van de straatverlichting weet dat er maar weinig mensen zijn, die het durven. Burgemeester De Kool nodigde bij een demon stratie de nieuwe hoogwerker notabelen en pers uit om een ritje omhoog le maken in het bakje. Hij ging alleen omhoog en schreeuwde vanuit zijn hoge bakje naar de begane, en voor de onderstaanders beslist veili ger grond, dat het uitzicht zo Toffe vent Vijf jaar geleden nam hij de uitnodiging aan om een jeugd huis te openen. Hij hulde zich in de toen voor die jeugd tradi tionele kikkercape en verrichtte de opening door een ruit in te gooien, kort hierna donderde zijn speech door het jeugdhuis en bezwoer hij de lieve jeugd, dat zijn ruit de laatste moest zijn, die in Voorschoten werd ingegooid. De jeugd nam het. want zij vonden de ..burgemees ter een toffe vent. Een beschrijving van burge meester L. de Kool over zijn elfjarige Voorschotense periode kan slechts een greep zijn. Hij kon lastig zijn en daar weten de ministeries in Den Haag over mee te praten. Hij heeft van „belletje-trekken" bij het minis terie een nevenfunctie gemaakt, het dorp heeft er vruchten van geplukt. Wie meende dat het aanbieden van een ere-voorzit- terschap aan de burgemeester voor de vereniging alleen bete kende een extra-visitekaartje, ontdekte al heel snel dat ere voorzitter De Kool inhoud wist te geven aan deze onderscheiding. Klompen Om in de lijn van de burge meester te spreken: „Hij is niet op zijn mond gevallen en veel voelt hij op zijn klompen aan." Klompen, die voor hem beteke nen natuur en leven. Hi.i kan als een der weinigen op klom pen lopen. Verborgen voor zijn burgerij hooide hij tot voor eni ge jaren terug zoals een echte boer hooit. Jammer voor hem, is hij de laatste jaren gehandicapt in zijn bewegingen. De laatste beenoperatie geneest voorspoe dig en thans loopt de heer De Kool op de vlakke grond weer als vanouds. Het trappenklim- men gaat ook steeds beter. In gesprekken is burgemeester De Kool steeds vrolijk, geniet intens van een goed glas. waar van de inhoud in Schiedam ver zorgd wordt. Burgemeester De Kool is als raadsvoorzitter de man, die de touwtjes strak in handen probeert te houden. Hij heeft het als voorzitter van dc raad niet gemakkelijk. Dertien van de negentien raadsleden zijn academisch gevormd, de wethouders zijn geen beroeps, allerminst ambtenaren en daar om moeilijk in het ambtelijk spoor te zetten of te houden. De eerste jaurger van Voorschoten heeft het als zovele burgemees ters van forenzengemeenten moeilijk om het iedereen naar de zin te maken, de echte dor peling wordt overvleugeld door de nieuwkomer. Toch een dorp te blijven ondanks de stedelijke bevolking, is steeds het streven geweest van de heer De Kool. (ADVERTENTIE) ons op kantoor. PAPENGRACHT 32 LEIDEN TELEFOON «1710 - 22 Thans verwondert niemand zich meer over de nieuwe opbloei van de eeuwenoude paarden markt. Thans vindt iedereen het gewoon wanneer de heer De Kool in deftig zwart met ambts keten het kruis op de rug neemt en het plant aan het be gin van de paardenmarkt en ondertussen paarden keurt en beloont met klontjes. Eind van deze maand besluit de heer De Kool zijn ambtelijke periode, direct gaat hij met zijn hobby beginnen: het paarden- fokken.. Hij blijft inwoner van Voorschoten, men zal hem min der zien op de straten enplei nen, het land is dan zijn do- NOORDWIJK Neemt bet toerisme in Noordwijk af? Zijn de geruchten juist als j aangelegd Hotel Zeerust liel zelfs een zou de badplaats de laatste jaren flink hebben inoefen inboeten vanwege de grote con- kunstmatige zoninstallatie aanleggen. Het cunrentie van het buitenland? De directeur van het WV in Noordwük de heer W. Roo- aantal faciliteiten groeit in Noordwijk met vers is geenszins pessimistisch. Hij ziet de toekomst van Noordwijk zelfs rooskleuriger i het jaar. Toch zou de heer Roovers er nog dan deze ooit is geweest. Wanneer hij het voor het zeggen had zou Noordwijk het gehele j gra.ig een bijkrijgen ..Er zijn te weinig at- jaar door een drukbezocht vakantieoord! zijn. Drie belangrijke faciliteiten moeten er dan i fracties voor de kinderen. Ik stuur Vergadering Mij v. Landbouw Geen optimisme in land- en tuinbouw KATWÖk Op de jaarvergadering van de Hollandse Mij voor Land en tuinbouw, afd. Katwijk en Valkenburg betreurde de voorzitter, de heer g. Parlevliet het dat hü het afgelopen jaar niet gunstig kon noemen. Dit geldt zowel voor de groente- als voor de sierteelt. Ook het lopende jaar zullen vele kwekers met een veel te kleine winst marge genoegen moeten nemen. De secre taris, de heer D. de Koning ging in zijn ver slag hier nader op in en gaf te kennen, dat de F.E.G. regelingen nadelig werken op de winstmarges, terwijl subsidies bij landaan koop en kassenbouw elders eveneens daar toe bijdragen. Ook de hoge rentestand werkt in vele gevallen negatief. Spreker zag op korte termijn hierin nog geen verandering. Bij de bestuursverkiezing werd in de vaca ture B. van der Does gekozen de heer C. Houwer; terwijl de heer D. de Koning werd herkozen. Hazerswoudse hond kost 40 per jaar Hazerswoude Nu de gemeentewet het verschil in belastingtarief voor luxe en be- drijfshonden uitdrukkelijk verbiedt, stelt het college van b. en w. de gemeenteraad voor de belasting per jaar per hond te stellen op 40,De raad krijgt overigens een geheel nieuwe verordening voor de hondenbelas ting voorgelegd. De Noordwijkse V.V.V.-directeur W. Roovers op de boulevard van de bloemenbadplaats. Vanmiddag eerste serie woningen betrokken in Snijdelwijk West 2 BOSKOOP Burgemeester G. W. Baron van Dedem zal vanmiddag om 3 uur de sleutel overhandigen van de eerste der veertig goedkope woningwet woningen in Snijdelwijk West II. Van pastoor Daalmans. één van de oprichters van de woningbouwvereniging St.-Joseph, die de veertig woningen bouwt, zal tevens een gedenksteen wor den onthuld. Tevens zal naar deze grondlegger van de sociale woningbouw een straat worden genoemd het pastoor Daalmansplantsoen. VVV Noordwijk is iceer druk aan de slag om pieken op te vangen Roovers: „Met drie andere plaatsen stond Noordwük op denominatie voor dit spel. Door een stembusakkoord werd deze re creatiemogelijkheid echter voorlopig in de Uskast gedeponeerd. We hebben echter goe de moed dat bet er toch van komt in Noordwük. De VVD en KVP hebben dit punt in bun verkiezingsprogramma opge nomen. Wel stellen we de eis dat de op brengst ten bate moet komen aan het toe- Tweede uitbreidingsmogelijkheid noemt de heer Roovers stimuleren tot het houden van congressen in de badplaats. Huis ter Duin nam als eerste deze uitwijkmogelijk heid over. Veel restauranteigenaars voelen er tot nu toe echter weinig voor om in hun hotel een vergaderruimte te bouwen. Roovers: „Het argument van de eigena ren is dat zij de kosten voor de volle hon derd procent zelf moeten betalen. Subsidie zou een belangrijke stap in de goede rich- ook Noordwük ting zijn. Met het tekort van een miljard op de betalingsbalans zal deze wijze van finan ciering voorlopig wel achterwege blijven." Laatste maar tevens sterkste punt voor het aantrekken van toeristen vindt de heer Roovers voorzieningen voor kuurgasten. Af gelopen zomer is hierover in hotel Huis ter Duin een forumavond gehouden. Aanwezig waren onder meer dr. Van Swol en dr. Merk. Laatste bracht een plan ter sprake om kurende patiënten naar de badplaats te brengen. Uit een klimatologisch onderzoek was namelijk gebleken dat de Hollandse kust, ongeacht of de zon scheen of niet, uitermate geschikt was voor herstel. Zieke- fondsvertegenwoordigers die op de avond aanwezig waren toonden veel belangstelling. Veel hotels hebben inmiddels een stap in de richting gedaan. Vooral het laatste jaar werden enkele sauna's en warmwaterbaden r Artis. Het is tenslotte e graag liebndplaats." De animo voor de badplaats is er tot nu toe niet minder om. Tien personeelsleden zijn reeds nu elke dag in touw om de toe- ristenstroom in goede banen te leiden. Eem dit jaar speciaal aangeschaft telexapparaat registreert de internationale vakantiewensen. Voor de weekeinden met Pasen, de corso en 1 mei zijn bijna geen logies meer be schikbaar. Zelfs bereikten afgelopen weken aanvragen van groepen uit Finland en Italië. Met een van de grootste Zweedse reisbu reaus is men momenteel in onderhandeling, terwijl in samenwerking met KLM een spe ciaal arrangement voor de Zwitsers is sa mengesteld. Zelfs kwum een bemiddelingsverzoek uit Tai-Peh. In welk land het ligt weet de heer Roovers ook niet. .Tiet is wel ver weg", zegt hü- Ook Warmond en Zoeterwoude krijgen leiding 1 LEID EN-LEIDERDORP Een twee- de rioolwaterzuiveringsinstallatie zal voor de gemeente Leiderdorp niet nodig zijn. Vanar het gemaal hij de Persant Snoepweg wordt een gedeelte van het Leiderdorpse afvalwater binnenkort via j een persleiding aangesloten op de Leid- sr riolering, waarna het opgenomen woi It in de zuiveringsinstallatie te Lei- den-noord. Ten behoeve van deze pers- I leiding is hedenmorgen in de Zijl een i zinker aangebracht, welke de beide uit einden van de ondergrondse landlei- j ding met.elkaar verbindt. met minder personeel kan worden In die verdere toekomst zullen I speciale zuiveringsmiddelen e I ken de aandacht vragen, vertelt de De Groot. Denk maar eens a I nieuwe wasmiddelen, die veel foi bevatten, en de kunstmest van in het land. Ook in dit opzicht isf,f met grotere eenheden goedkoper j Wat Leiderdorp betreft, de insta bij de jachthaven bezuiden de 1 4. werkt niet biologisch. Er vind een bezinkingsproces plaats. Met gereedkomen van de nieuwe persle n* zal men vermoedelijk nog dit ja. overtollige rioolwater naar Leiden binnenkort op de ze zelfde wijze ook de gemeenten Zoe terwoude en Warmond van overtollig rioolwater te ontlasten, aldus Ir. H. de Groot, hoofd van de technische dienst van het Hoogheemraadschap Rijnland te Leiden Het zal in de toekomst zaak worden, aldus de heer De Groot, ndet meer zoals vroeger het rioolwater gemeentegewijs te gaan behandelen, maar steeds meer gebruik te gaan maken van grote in stallaties. De kosten van zo'n lange persleiding zijn aanzienlijk lager dan de bouw van een nieuwe installatie. Bovendien, aldus de heer De Groot, moeten we niet alleen köjken n-aar de huidige situatie, maar ook hoe het er over een aaptal jaren aan toe gaat. Werken met grotere installatie-eenheden zullen op den duur de kosten steeds geringer maken, terwijl op deze wijze kende ADVERTENTIE prabo burggravenlaan 2 leiden -jjy op woensdag 3 maart begint de nieuwe cursus Ink: W de Greef - Tel. 32532 LEIDEN De nieuwbouw van het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp gaat voorspoedig. Komend uit Leiden over de Engelendaal kan men het gebouw indrukwekkend zien oprezen. Het cen trale gedeelte van het ziekenhuis is zelfs al aan zijn hoogste punt. De drie j verpleegvleugels moeten nog een ver dieping er bij krijgen, want die worden elk vier verdiepingen. I Na het gereedkomen van de ruwbouw zal er nog ruim een jaar nodig zijn voor de afwerking en de inrichting van het nieuwe ziekenhuis. „Winterwedstrijden" Z en PC Koudekerk - HAZERSWOUDE Op de woensdagen 3 en 10 maart, 's avonds tussen zeven en negen uur. organiseert de Zwem- en Polo club „Koudekerk in het Hazerswoudse in- stmetiebad „De Dolfün" de z.g. „winter- clubkampioenschappen". De Z. en P.C. is momenteel bezig om een dames-waterpoloteam van de grond te krij gen, dat aan de competitie in de komende zomer zal kunnen deelnemen. Het bestuur is doende om hiervoor enkele dames te in de plannen te realiseren. (ADVERTENTIE) ^R^neem ontvettingsthee A van Vrijenhoek al jaren het werkelijk afdoende raiddel. drogiiterij .choonh.ld„.,lo„ p.rtu.,.,1. Hu|MU 0 Hlrll^ L.iden. tfll.22491. Winkelcentrum Lenge Voort, Oegstgeest, tel. 5 2015. LEIDEN-WARMOND Voor eei jarige cleetro-monteur uit Wari werd gisteren door het Leidse re college de celdeur alvast op een gezet. De officier van justitie, nir. Pos, eiste namelijk zowel een geldt van 100 gulden subsidiair 10 dagen een week voorwaardelijke hechte straf met een proeftijd van 2 jaar De eis tot deze hoge geldboete hechtenisstraf als „stok achter de d dankte de niet ter zitting verschi monteur aan het feit, dat hij tweemaa' werd gevonnist wegens berijden van een motorrijwiel daartoe de bevoegdheid te bezitter, in december j.l. wederom (ditmaal destien) over dé Sweilandlaan te mond tuffende, op heterdaad belt „Een hardnekkig iemand, waartegen eens flink moet worden opgetreden' gaf de officier uitleg aan zijn forse De kantonrechter mr. W. de Koi verlaagde weliswaar de geldboete tc gulden subsidiair 8 dagen, hoogde de voorwaardelijke hechte straf daarentegen tot twee weken pelijk zal dit verdachte zo afschrik! dat hij in het Wervolg zijn gevaarl ritten zal nalaten", zo besloot hij vonniswijzing bij verstek. Ar omdat bevin dij Do wikke len 1 Nederlaag Haduard tegen Gemini HAZERSWOUDE Het damesteam de volleybalvereniging Haduard, dat al der Catena uit Leiden met 3—1 had slagen, moest in de wedstrüd tegen loper Gemini uit Voorschoten met een nederlaag genoegen nemen. Hoewel de setcijfers van deze in V schoten gespeelde ontmoeting dat ni uitdrukking brengen (158, 153 157), was er sprake van een goede, zelfs spannende wedstrijd. Het herenteam van Haduard vc Oegstgeest 2 met 31. De setcijfers: 15- 915, 155 en 155. Eerder versloej Hazerswoudse formatie Gyversto uit Sic wijk met 3—0. Subsidie voor Jeugdraad HAZERSWOUDE Burgemetsltr wethouders willen de Stichting Jeugdr Hazerswoude voor het seizoen 1970 I een subsidie van 900,verlenen. Hel stuur van de stichting heeft 1250.— vraagd, maar het college is van mening, énkele posten wat aan de hoge kant zijni raamd en dat één zelfs helemaal kan KOUDEKERK Collecte. De colk voor het Werelddiakonaat welke vorige zondag werd gehouden, heeft in de Gel Kerk ruim ƒ2.000 en in de Ned. He Kerk bijna 600 opgebracht.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4