n Raad van Leiderdorp Voordorpterrein van doet het de hand Initiatiefnemer gewest Leiden door gemeenteraad uitgewuifd Met uitkering van het rijk huren Merenwijk drukken ONDANKS JURIDISCHE BEZWAREN ZOEKEN NAAR NIEUWE OPVANG GASTARBEIDER PvdA-Leiden wil met KVP praten over opheffen „blokken" Leidse Agenda Experimenteel toneel Lo Zoo-Mickery moeilijk te vatten evenement Vele gasten drukken burgemeester dè hand Afscheid beetje sterven Voorstel raadslid In 7 Veld: INSDAG 23 FEBRUARI 1971 LEIDSE COURANT EIDERDORP De Leiderdorpse gemeenteraad heeft gisteravond met tegen 5stemmen het voorstel van B. en W. tot verkoop van het Voordorp- !rrein aan de N.V. Immoproject te Breda voor 1.5 miljoen gulden aan- enomen. De heren Reugenbrink en Boot waren wegens ziekte afwezig; de VD-fraétie met wethouder mevrouw Tichler-Moerman en mevrouw ïhlenbeck (D '66) stemden tegen. De zwaarwichtigste tegenwerpingen wer en gemaakt door de heren Van Royen (VVD), die in de bepalingen en edingen ten aanzien van de juridische consequenties enkele addertjes in gras had gevonden. Burgemeester Van der Have zegde toe, it de opmerkingen van de heer Van oyen nader bestudeerd zouden worden, r deze wilde daar geen genoegen mee en. Vooral artikel 4 bevatte naar de lening van de heer Van Royen en ook idere raadsleden elementen die niet iddisch waterdicht waren. ,,Met dit ivoldragen stuk slaan we een figuur i G.S., die op grond van deze ver- opvoorwaarden dit voorstel kunnen ver- etigen". De voorziitter wilde echter niet irder gaan dan zijn toezegging, dat met t opmerkingen van de heer Van Royen nstig rekening zal worden gehouden. E GROOT Een uitgebreide discussie ging aan de eW emming vooraf. De heer Poels (VVD) ond het te doen verrijzen gebouw te .we zijn hier een stukje milieu- valiteit aan het verkopen". De ver- fersaspecten vond mevrouw Uhlenbeck li waarder wegen dan het buurtbelang. v* j wilde met besluiten liever wachten de resultaten van het Leids ver- eersonderzoek bekend zijn. Haar was gekomen, dat aan Immoproject 50.000 gulden „korting" was aangebo- i als de N.V. ook elders in de ge- ieente zou willen bouwen. Wethouder leerburg zei later, dat Immoproject n enkele toezegging was gedaan r extra grond of anderszins. De heer Hekkelman (Prot. Chr.) wilde iet het voorstel meegaan, indien een erbindingsweg aangelegd zou worden isen Loevestein en de Tollenaersingel. I kon wethouder Meerburg wel belo- In een uitvoerig betoog gaf de heer n Royen aan de hand van de artike- in de bepalingen en bedingen aan, maar weinig voordelen aan de nsactie waren verbonden en de na- en prevaleerden. Met name de vei> Itrssituatie is nadelig naar zijn idee. Jarenlang heefthet terrein braak ge- suwi gen en nu heeft u zo'n haast, het erkocht te krijgen". Spr. zei, dat het jg'l allege de belanghebbende inwoners steeds geen inzicht heeft kunnen 37.M erschaffen in de verkeerssituatie. POED 'oensdii De heer Nievaart (DS'70) wilde snel JIJ ji Zaken doen komen; „We hebben nu koper, spoed is gewenst, anders t het een onverkoopbaar stuk _J. We moeten aan de belangen van 111 j?; t gemeente denken; deze gaan vóór de '^tlangen van een kleine groep men- Wethouder Meerburg erkeersafwikkeling niets met zeker- id nog was te zeggen; „met de prog- ises aijn we evenwel aan de veilige and ut ant"' ste'de h'j de raad gerust. Me- v Tichler was van mening, dat het geen stuk onverkoopbare grond f. „Als de prijs van begin af lager geweest dan 1,5 miljoen was de rond allang weg geweest' Wethouder Drenth, die geen bezwaar ad tegen het plan omdat de verkeers- tntwikkeling daar mogelijk iersteunde het verlangen van de heer Van Roy om opheldering over de jury- iische problemen. Toen na een schor ing tot stemming werd overgegaan leunde ook hij collegiaal het voorstel sn B. en W. De raad, welks leden ieder bij wijze an proef een microfoon voor zich op afel hadden staan (de installatie func- ioneerde zeer redelijk), besloot sens tot aankoop van het industrieter- enkele opstallen van de N.V. Vereenigde Touwfabrieken miljoen gulden. „Waar haalt u het geld tot K DINSDAG 23 FEBRUARI Burgerzaal Stadhuis Afscheid van burgemeester Van der Willigen voor per soneel, aanvang 20.00 uur. Leidse Schouwburg La putain res- Pecteuse. K. en O., L.J.A., aanvang 14.30 i 19.30 uur. L.T.S. Haagweg VOLA-bijeenkomst, aanvang 20.00 uur. Gemeentecentrum Oegstgeest Lezing Jan Doove over „Muziek een wonder van tegenspraak"'. WOENSDAG 24 FEBRUARI Kath. Vrouwengilde Vermeerzaal, Doopsgezinde kerk. Pieterskerkstraat aanvang 8 uur n.m. Leidse Schouwburg Riens Gratema, •anvang 20.15 uur. Burgerzaal Stadhuis Afscheid van bet gehele gemeentepersoneel, aanvang 16.30 uur; Afscheid van burgemeester Van der Willigen voor burgerij, aanvang M00 uur. DONDERDAG 25 FEBRUARI Leidse Schouwburg Riens Gratema, aanvang 20.15 uur. Café-restaurant „Eigenzorg" Jaar vergadering Wandelkring Leiden en Om streken, aanvang 20.00 uur. Stadsgehoorzaal Voorlichtingsavond °ver toerisme, aanvang 20.00 uur. Zuiderkerk Algemene ledenverga- kring Katholieke Volkspartij. VRIJDAG 26 FEBRUARI Leidse Schouwburg Riens Gratema, «nvang 20.15 uur. Rapenburg 24 Hot House Kwintet Martin Verlinden, aanvang 22.00 uur. vandaan?", wilde de heer Van Royen weten. Mevrouw Uhlenbeck wilde nu al kijken of er alternatieven gevonden kunnen worden voor de woonruimte van de buitenlandse arbeiders. LENING De voorzitter deelde mede, dat aan de minister is verzocht, de gemeente in staat te stellen tot een lening over te gaan met een looptijd van 4 a 5 jaar. Hij hoopte op een gunstige beschikking. Wethouder Meerburg had goede moed, dat Leiderdorp voor de lening op de urgentielijst zou komen. Het woonoord moet in 1974 verdwijnen, tenzij de ge meente het wil laten staan. Met de commissie die deze huisvesting van gast arbeiders beheert zijn besprekingen gaande over de te nemen maatregelen. „Misschien is, zoals in andere gemeen ten, flatbouw mogelijk", aldus de heer Meerburg. Met alleen de stem van mevrouw Uhlenbeck tegen werd besloten tot het aanschaffen van een derde stemmachi- ne. Mevrouw Uhlenbeck zag de nood zaak ervan niet in; „met het potlood ging het ook goed". De voorzitter gaf toe dat het geen renderende investering zou zijn (8600 gulden), „maar het is wel prettig als je meteen om 7 uur 's avonds de uitslag weet". Het apparaat zal ge plaatst worden in de Vronkenlaanschool en kan ook bij enquêtes worden ge bruikt. De heer Nievaart was blij met „voor uitstrevende machine", „anders blijven we om 7 uur met een papierlawine zitten". Wethouder Drenth wilde alleen met het voorstel meegaan indien de machine ook bij stemmingen in de raad gebruikt zou worden. De voorzitter dacht, dat dit wel in orde te maken viel via een verordenings wijziging. De heren Poels en Tieken (KVP) waren content met de stemmachine. Voor de l^ouw van teen prot. chr. basisschool werd medewerking verleend zonder een plaats nader te bepalen. Bouw aan de Laan van Ouderzorg werd niet geap precieerd. ZWEMBAD Voor uitbreiding van het clubgebouw van De Munnik werd een aanvullend krediet verleend. De heren Vlieger en Hekkelman waren tegen, omdat naar hun oordeel het te stjchten „tenniswin- keltje" te commercieel van opzet was. Ook de garantie voor het overdekt zwem- en instructiebad werd verhoogd. Er komt een (dure) beweegbare vloer in (een meerdere investering van 205.000 gulden), die volgens mevrouw Uhlen beck echter wel gemakkelijk lichtbaar zal moeten zijn. De voorzitter zei, dat het bestuur van het bad hoopt op een subsidie van de NSF door de aanleg van deze beweegbare vloer. Het nieuwe bad zal een mogelijkheid gaan bieden voor regionaal schoolzwemmen. Alle overige voorstellen werden eveneens door de raad aanvaard. Als niet-raadsleden in de vaste raadscommissies werden benoemd: voor Onderwijs de heren A. L. Verhoog, drs. N. S. Blans en mr. C. J. Zwarts: voor Financiën de heren H. Bosma, L. Harms en drs. .J M. M. Kemenade; voor Straf verordeningen c.a. de heren mr. H. de Groot, mr. J. H .J. Hoog en mr. J. H. Winkler; voor Openbare Werken de he ren ir. J. Franso, C. Gordijn en (na een tweede stemming) ir. K. d'Angremond. Over twaalven - ging de raad nog in geheime zitting. Vanwege zijn verdiens burgemeester G. C. va versierselen opgespeld iin verschillende gemeenten kreeg de scheidende der Willigen gistermorgen door mr. J. Klaasesz de mn ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. LEIDEN Op ccn ledenvergadering van de Leidse PvdA is gisteren overwo gen overleg aan te gaan met de plaat selijke KVP-afdeling, ten vervolge op de briefwisseling tussen D'66, KVP en PvdA. Er werd geen besluit genomen, aangezien de briefwisseling nog niet is beëindigd en men eerst een oordeel van de PAK-partners wil hebben over even tuele toenaderingspogingen. Bovendien zal de PvdA-ledenvergadering dan na dere informaties moeten hebben om trent de politieke mogelijkheden. De briefwisseling is gestart met de oproep van D'66 tot een akkoord tussen PvdA en KVP te komen. Elke D'66- afdeling schreef zo'n brief aan de cor responderende afdelingen van KVP en PvdA. De Leidse PvdA berichtte terug, altijd bereid te zijn tot een gesprek; de KVP stelde, dat het initiatief van de PvdA uit zou moeten gaan. D'66 schreef daarop terug aan de KVP, dat de rol Bridgeclub VOG LEIDEN De 14e ronde van de viertallencompetitie bij de bridgeclub V.O.G. leverde de volgende uitslag op; Team Boogaard wint van team Planje met 6—0; team Tjalkens wint van team Schoof met 60; team Prenen wint van team V. d. Scheun met 4—2; team De Haas wint van team De Tombe met 4 2; team Döfferhoff speelt gelijk tegen team Smit met 3—3; team Megchelse speelt gelijk tegen team Van Norden van de Democraten daarmee dan niet geheel duidelijk zou zijn en verlangde informatie daarover. Onderwerp van gesprek zou kunnen zijn de plaatselijke situatie, met name het doorbreken van de opstelling in blokken in de gemeenteraad. Ook de verhouding tot de landsregering, in het bijzonder gezien de Leidse financiële situatie, zou nader bekeken kunnen worden. PAK-fractieleider In 't Veld merkte op, dat de Leidse KVP-fractie bij verschillende gelgenheden linkser was geblekendan KVP-bestuur en -af deling. Augustinus houdt Volkstellingsdiscussie avond LEIDEN Zoals bekend, wordt een algemene volkstelling gehouden van 25 februari tot 3 maart a.s. Dit beeft veel stof doen opwaaien vooral door de kwestie van de anonimiteit, de wettelij ke verplichting om eraan mee te wer ken en de vrees voor misbruik, dat van de gegevens kan worden gemaakt. Over deze problematiek, die iedere burger aangaat, organiseert Augustinus, Rapenburg 24. een discussie-avond. Die zal plaats hebben op woensdag 24 fe bruari, om 20.00 uur begint en voor iedereen toegankelijk is. Prof. Thoenes, socioloog te Utrecht, zal met een inlei dend woord de sociologische aspecten van de volkstelling belichten. Hierna is er gelegenheid voor de aanwezigen om met de professor en de heren H. Ampt- meier, J. Fokkelman en F. Hoogenboom te discussiëren over vragen, zoals o.a. hot nut van een volkstelling en de eventuele consequenties van het weige- LEIDEN Een Italiaanse experi mentele toneelgroep, die onder de naam Lo Zoo (de dierentu'n) in 1968 te Turijn is gestart en sinds een tijdje in het Mickery-theater te Loenersloot mee werkt aan het Mickerycircuit, gaf gis teren acte de présence in de Leidse Schouwburg met een collage onder de titel „L'imperatore di giornata" i Een LEIDEN Onder grote belang stelling heeft burgemeester mr. G. C. van der Willigen gistermiddag tijdens een receptie in de Burgerzaal af scheid genomen van de gemeente raad, hoofden van dienst, collega's uit de gehele omgeving en zeer vele genodigden, die namens tal van or ganisaties en instanties aanwezig Onder voorzitterschap van loco-bur gemeester Menken werd allereerst een vergadering van de raad gehouden tij dens welke de ere-penning in zilver van de gemeente Leiden aan de schei dende burgemeester werd overhandigd. Als geschenk van de stad ontving de heer Van der Willigen een gouden hor loge uit de vorige eeuw met aan de achterzijde een afbeelding van het oude raadhuis aan de Breestraat vóór de BEETJE STERVEN Tijdens de vergadering in de raads zaal, die met fraaie bloemstukken in de vensternissen was versierd, werd nog het woord gevoerd namens de nestor van de raad, de heer Portheine (VVD), die o.m. nader inging op het thema „afscheid nemen is een beetje sterven". „Trouwens Leiden", aldus de heer Por theine, „sterft een beetje mee, want de e van het toeval wil dat de stad zojuist onder de 100.000 inwoners is gekomen; een teleurstelling met grote consequenties". Spreker memoreerde de grote evenwichtigheid van burgemees ter Van der Willigen in het besturen: „rustig, met homor en lankmoedig, soms na-ar mijn oordeel wel eens te lankmoe dig". De heer Portheine constateerde, dat het in de raad aan samenwerking wel eens heeft ontbroken. „Het laatste jaar van uw burgemeesterschap kreeg daardoor minder prettige accenten". Het geschenk van de raad was een porcelei- burgemeester Vermeulen van Katwijk, die zijn scheidende collega prees om diens behoefte tot samenwerken, het geen uitmondde in zijn initiatief tot vorming van het gewest Leiden. Na mens de gemeenten die dit gewest vor men sprak de heer Vermeulen zijn dank uit. Ondei de talrijke gasten bevonden zich vertegenwoordigers van de ge meentebesturen van Oxford en Krefeld. die hartelijke betrekkingen met Leiden onderhouden. Ook burgemeester Van der Willigens voorganger te Leiden. Jonkheer mr. F. H. van Kinschot was met zija vrouw bij het afscheid aanwe zig. Onder de commissie van in- en uitgeleide, die de heer en mevrouw Van der Willigen en familie van een escorte voorzag en welke bestond uit de vrou welijke raadsleden, bevond zich voor het eerst na haar ziekte weer mevrouw Van der Blom-Vijlbrief. Voor mevrouw Van der Willigen waren er enkele boe ketten bloemen. LEIDEN Het socialistische Leidse raadslid mr. R. in 't Veld heeft het college van B. en W. een voorstel aan de hand gedaan om dc huren „te drukken" van de woningwetwoningen, die binnenkort in de Merenwijk gereed komen. Volgens dit Leidse raadslid gaan de 4- en 5-kamerflats in de Merenwijk inclusief service- en verwarmlngskosten tussen de 324,en 390.per maand doen. Mr. In 't Veld wil, dat een deel van een eventueel door het rijk aan Leiden uit te keren bedrag op grond van slechte(re) bodemgesteldheid wordt gebruikt om de grondkosten te verlagen, waardoor ook de huren minder hoog kunnen worden. PAK-fractie-voorzitter ln 't Veld heeft het college een scvental vragen over deze materie gesteld en wil voorts een interpellatie over dese zaak in de raadsvergadering van maandag 1 De heer In 't Veld heeft ondermeer gevraagd of de veronderstelling juist ie dat ook bij maximale doorstromingspre mie en/of individuele huursubsidie de huren in de Merenwijk een zodanige hoogte zullen hebben dat het onmoge lijk zal zijn Leidse woningzoekenden in deze woningen te huisvesten zonder dat deze wondngenzoekenden een onredelijk groot deel van hun inkomen aan huur betalen. Voorts stelt mr. In 't Veld in de huurcontracten bepalingen op te nemen, die voorkomen dat huurders minder dan 15 procent van hun bruto- inkomen aan huur voor een woning wetwoning kwijt zijn. In het geval, dat de huurprijs belangrijk afwijkt deze norm moet volgens het socialis tisch raadslid de huurovereenkomst worden beëindigd en ontruiming van d« woning worden gevorderd. Aan de huur der moet dan in dat geval wel eer soortgelijke hem passende woning wor den aangeboden. In Leiderdorpse huur contracten zijn dergelijke bepalingen reeds opgenomen. dag keizer geïnspireerd op „Emperor Jones" van O'Neill. De belangstelling voor dit evenement was zeer gering, naar schatting een aantal van dertig, veertig bezoekers „vulde" de schouwburg. Volgens het huisorgaan van Mickery „Mickery Mouth" is Lo Zoo een groep „die open staat voor iedereen die komt en gaat. Een groep die niet georganiseerd is volgens de traditionele schema's van toneelstructuren noch zich manifesteert als een mystieke of politieke gemeen schap". „De spelen zijn dermate flexibel ontworpen dat ze kunnen wor den aangepast aan elke gewenste plaats en ruimte en bovendien omdat de improvisatie een belangrijke plaats in neemt aan alle denkbare situaties. De verscheidenheid aan gebruikte uit drukkingsmiddelen (gebaar, muziek) is groot.". Dat laatste hebben we gisteren m de schouwburg wel kunnen constateren, zij het dan dat ze althans bij uw verslaggever en op goede gronden mag hij aannemen evenmin bij de overige bezoekers niet in die mate overkwamen, dat ze ook begrijpelijk :n. Vanzelfsprekend spreekt ook de waarschijnlijk slechts door een enkele bezoeker gekende Italiaanse taal een woordje mee. Dat is natuurlijk een grote handicap want de veronder stelde symboliek komt daardoor slechts moeilijk over, een symboliek die overi gens op het absurde plan lag. Wat b.v. te denken van een figuur die als een kat speelde met leeggelopen ballon netjes, terwijl diezelfde figuur in de lpop van hqt spel, werd benaderd met katerachtige geluiden? Wat te denken van een koorddanser, die naast het strak gespannen touw liep, was dat symboliek of was dat toch het over brengen van leven in een luchtledige omgeving? Dat alles kwam niet tot klaarheid, althans niet bij ons. Mis schien zijn we reeds te oud voor zulke experimenten. Overigens zouden we Mickery en in het circuit optredende experimentele groepen willen aanraden vooraf een begeleidende „Aufklarung" aan de bezoeker te doen uitreiken. Burgerlijke Stand LEIDEN Geboren: Robert z.v. E. Molenaar en H. P. Stikkelorum; Alexander Maurice Frank (jonkheer) z.v. E. L. W. C. van Panhuys (jonkeer) en C. A. D. Ringes; Maureen d.v. W. Gressie en C. van Haarlem; Arnout Pieter Albert z.v. J. J. Hogenes en J. H. Bruggeling; Elizabeth Martina Maria d.v. P. A. Philipse en A. J. van der Vlugt; Dirk z.v. J. van Duijn en M. J. Brussee; Eugène Marius z.v. M. van Polanen en H. Galjaard; Saskia d.v. J. F. Savage en .J Jonste; Ryanne d.v. H. Verkijk en J. H. Wassink; Annieta d.v. W. J. Boekwijt en J. Regeert Anita d.v. A. L. van Delft en P. Viele; Rob z.v. H. P. Eling en C. Jansen; Arjan Jacobus z.v. A. Koning en A. P. Knetsch; Gerar- dus Pieter z.v. J. Selier en C. W. de Gunst; Martijn Roderick z.v. H. M. Zaalberg en H. H. J. Mussert LEIDEN Ondertrouwd: F. S. Gaastra en D. L. L. de Wijs; E. J. J. van Alen en J. M. Boot; M. Esveld en P. M. Pauw; D. J. Nachtegeller en C. Vletter; R. Blok en H. J. Noppe; J. J. Seelback en C. J. M. Brouwer; F. W. Lentz en C. J. Rosenberg; J. Schrier en A. de Jong; R. A. van Polanen en I. E. Stokkel; D. J. de Roode en C. S. de Vink; J. J. M. Loos en H. Breedeveld; J. de Ridder en C. C. Leugering; P. van der Velden en M. P. U. Reinsberg; H. C. Beekhof en C. C. Kruijff; F. G. de Ceunick van Capel- le en S. D. Zimmerman; J. R. Elfftrs en A. C. A. Wagener; C. Matser en A. te Wechel; C. J. Rol en H. M. Hoogkamer; G. A. Stammes en T. A. M. van Lith; J. Stouten en T. van de Kleut; F. D. A. M. Zegwaard en J. Eijsenga.. Gehuwd: R. C. Sira en J. A. B. T. Geerts; W. G. van der Ziel en D. M. J. Koppes; R. A. Persijn en A. M. Lepe laar; F. Benjamins en P. N. Barends; S. R. Horjus en M. J. van der Horst; W. van Wijngaarden en L. van Baaren. Overleden: M. J. Dofferhoff, zoon, l jaar; W. B. M. Allard, vrouw, 40 jr.; J. Sierat, man, 67 jr.; W. J. van den Berg, man, 77 jr.; J. J. Nederlof, man, 72 jr.; P. Rous, man, 38 jr.; J. Westland, zoon, 2 dagen. LEIDEN. In de r.-k. technische school Don Bosco aan de Boerhaavelaan worden vrijdag aanstaande van twee tot vier uur en van half acht tot half tien in vrijwel alle lokalen openbare demonstratielessen gegeven. De directie van de school zegt tot dit initiatief te zijn gekomen omdat telkens weer blijkt dat zeer ve elmensen nauwelijks een idee hebben van hetgeen in een technische school wordt gedaan. Bovenop de brand Het PvdA-raadslid J. van Baaren liet gisteravond de ledenvergadering van de Leidse afdeling van zijn partij ervoor in de steek om zich in gestrekte draf te begeven naar het veilingterrein. Daar werd brand gesticht, zo werd hem tij dens de vergadering medegedeeld. En Van Baaren zat er gelijk bovenop. Het raadslid voert namelijk reeds sinds een maand harde acties in de Leidse rqad om de brandjes op het veilingterrein, die naar zijn mening door veilingperso- neel en/of groentehandelaren worden gesticht afvalverbranding), te voorko men, teneinde de omwonenden weer gerust te stellen. De vergadering ging overigens gewoon verder met de behandeling van de agenda, die beslist andere punten ver meldde dan een jacht op ondeugende groentemannen, die al tien jaar ondeu gend zijn. Het zal dus wel een moei zame bekering worden. Krrrrrak In Leiden kraakt het aan alle kanten. Gisteren is deze rubriek een stukje over een gekraakt hofje. Vandaag kun nen we melding maken van een kraak, die dreigde. Het zaaltje aan de Van Hogendorpstraat is door de verhuur ster resoluut gesloten. Gevolg is onder meer, dat een wijkhearing door de PAK-fracties daar donderdag ,geen doorgang kan hebben. Maar geen nood: de bewoners van .Jfoord" en „Groen- oord" kunnen toch hun wensen aan de raadsleden voorleggen. En ook op don derdagavond, en wel in het clubge bouw „De Zevensprong". Lijntrekker De firma N.V. M. den Os Zn. uit Kat wijk heeft een nieuw mechanisch weg markeringsapparaat op de Nederlandse markt geïntroduceerd. Dit apparaat, de „Oscar", dat slechts door één man wordt bediend, is in staat zowel onder broken als ononderbroken lijnen op de weg aan te brengen. Op het apparaat zijn twee containers gemonteerd, elk met een inhoud van 10 liter. De voorste container bevat verf, de achterste ver dunner. Handig apparaat voor lijntrek-

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3