r kom, CeidócSou^cMit Ad Langebent wil meer informatie over nieuws dichter bij huis TELEVISIE VANAVOND Als TROS b-omroep wordtis er geen geld voor zendtijd RADIO VANAVOND z< w Ook nu weer luchtje aan festivalliedjes RADIO MORGEN fAuiiMA 2 LEIDSE COURANT üo r udhuAKI 191 Het program van het PAK WAND A AG komt, zo goed als zeker, het gezamenlijk minimumprogram van Partij van de Arbeid, D'66 en de P.P.R. in de publiciteit Er is nog plenty gelegenheid om op de inhoud van dit program nader in te gaan. Ditmaal be perken we onze kanttekeningen tot het feit van het stembusakkoord der linkse oppositiepartijen zelf. De overeenstemming tussen socialisten, democraten en radicalen is geen verras sing meer. Na het bekende loonmati gingsdebat in de Tweede Kamer zijn de drie oppositiepartijen zo dicht tegen el kaar aan gaan staan, dat „niet eens worden" voor hen een grote blamage zou zijn geweest. Met name de Partij van de Arbeid en D'66 stonden feitelijk met de rug tegen de muur; precies zo als an derhalf jaar geleden de drie christen democratische partijen. Het zou bij de publieke opinie als een groot echec zijn overgekomen, wanneer na het vele praten overeenstemming uit gebleven was. Dit gold des te meer, na dat de Partij van de Arbeid haar anti- K.V.P.-motie vervangen had door een, overigens uiterst doorzichtig, plannetje om niet zelf tegen de K.V.P. „neen" te zeggen, maar de drie christen-democrati sche partijen met een tactiek en een voorstel te confronteren, waardoor het „neen" hen als het ware in de mond gedrukt werd. Zelfs de fel op het christen-democrati sche trio gebeten P.P.R. heeft, bij nader inzien, moeten erkennen, dat op die ma nier weinig of geen risico van een groot regeerakkoord met de K.V.P. gelopen Geert perspectief Ï\E objectief oordelende burger vraagt zich ongetwijfeld af, wat voor een perspectief met het akkoord van de PAK- partijen geopend wordt. De drie linkse bondgenoten zelf zullen wel erop spe culeren, dat ze op die manier een samen gaan van christen-democraten en V.V.D. afdwingen. Onze mening hierover heb ben we zaterdag in deze kolom ten beste gegeven. Zonder kans om een „tegenakkoord"' als de conservatieve bonte hond te kun nen afschilderen, zien we in het ak koord van de oppositiepartijen weinig uitgangspunten voor een electoraal suc ces. Naar onze smaak zullen de drie par tijen gezamenlijk altijd minder stemmen krijgen dan bij gescheiden optreden voor hen gezamenlijk in het verschiet zou hebben gelegen. Alleen de P.P.R. voor komt misschien op deze manier een complete ontreddering. Een geluk voor P.v.d.A. en D'66 is vermoedelijk, dat de P.S.P. buiten het akkoord gebleven is. Anders zouden de democraten van Van Mierlo c.s. onge twijfeld een flink portie stemmen naar elders hebben zien gaan en hadden de socialisten van Drees jr. op een ver sterkte aanhang kunnen rekenen. Maar zon winstpunt telt ook alleen maar re latief en zet op zichzelf weinig zoden aan de dijk. Op langer termijn HE beste kansen voor het trio liggen dan ook in een nieuw kabinet waar flink tegenaan geschopt kan worden. Begaat de oppositie zelf geen grove fou ten. dan bestaat de kans dat de kiezer volgende maal meer interesse in het linkse regeerakkoord gaat krijgen. Maar dat is dan wel een perspectief op langere terwijn. En menig kiezer zal zich in april ongetwijfeld afvragen, welke schade tengevolge van deze tactiek het algemeen belang kan worden toege bracht. Bijvoorbeeld aan de kans om nu, steunend op een duidelijke regerings meerderheid, een vooruitstrevend pro gram te gaan uitvoeren. Die vragen moeten de heren Den yl en Van Mierlo dan ook maar eens zonder veel slagen om de arm gaan be antwoorden. ,Je moet leren weten wat de mensen overal bezig houdt NEDERLAND I NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal KRO 19.05 uur: Wij heren van Ziel •20.00 uur: Journaal •20.21 uur: Carnaval 21.11 uur: Brandpunt special •21.56 uur: Paul Vlaanderen NEDERLAND I NOS 10.45 uur: schooltelevisie AVRO 17.00 uur: Viltstift 17.05 uur: Wonder der natuur NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19 05 uur: Den Haag vandaag IKOR 19.10 uur: Kenmerk NOS 20.00 uur: Journaal •22.46 uur: Journaal TELEAC 22.51 uur: Wiskunde NEDERLAND II NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18 55 uur: Journaal 19.05 uur: Den Haag vandaag 19.10 uur: Kunstsignalering 20.21 uur: Volkstelling 20.25 uur: Pol partij Kroonenburg 20.35 uur: Socutera 20.40 uur: Eurovisiesongfestival 21.10 uur: Mogambó - film 23.00 uur: Studio sport 23.35 uur: Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 uur. Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal AVRO 19.30 nar: Toppop 20.00 uuri Journaal 20.21 uur: Peyton Place •21.10 uur: André van Duinsh? 22.00 uur: Televizier •22.50 uur: Journaal TELEAC •22.55 uur: En francais - 'i lés fe MM m MM lil AVRO 19.05 uur: Geheimen der NOS 20.00 uuri Journaal 20.21 uur: Volkstelling AVRO 20.25 uur: Info 20.50 uur: Joden niet gewen*» 21.40 uur: De vlieg, tv-apel NOS 22.15 uur: Volkstelling 22.45 uur: Journaal TELEAC 22.50 uur: Onderwij steleviste df% /tl HILVERSUM I BELGIE 324 m (Nederlar EIDEF tegen rrein enome VD-fr hlenbi en gei edinge etgraj Burger it de oyen n G.S. lopvooi mstig GRC Begroting NOS zit muurvast (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Tot welke conse quenties de beslissing van de overheid kan leiden om de TROS met Ingang van 1 oktober b-omroep te maken (250.000 leden) zonder tot zendtijd- uitbreiding voor televisie en radio over te gaan, is gisteren tijdens de N.O.S.-persconferentie duidelijk ge- Desgevraagd erkende NOS-voorzttter, de heer E. A. Schüttenhelm, dat de ingediende NOS-begroting voor 1971 ten gevolge van enige tegenvallers een groot tekort zal vertonen. Het nadelig saldo wordt enerzijds veroor zaakt door een te hoge raming van zeven miljoen aam reclamegelden op de rijksbegroting. Daar komt nog bij, dat de NOS geen langlopende en door de overheid gegarandeerde lening van tien miljoen mag aangaan voor de nieuwbouw. Ook werd in twijfel ge trokken of de drie miljoen, welke op de CRM-begroting is gereserveerd voor de instructieve radio- en t.v., dit Jaar aan de N.O.S. zal kunnen worden toegewezen. Dit betekent, dat de NOS-begroting 1971 een tekort ver toont van ruim 17 miljoen. Onder deze omstandigheden is niet te verwachten, dat de minister dit jaar nog zal overgaan tot zendtijduitbrei ding. Mocht de bewindsvrouwe na een steekproef onder het ledenbestand van de TROS, daarentegen deze omroep met Ingang van oktober a.s. de b- status verlenen, dan zijn de moeilijk heden niet te overzien. De zendtijduitbreiding, welke dan de TROS als b-omroep ontvangt, gaat ten koste van de vier grote a-omroepen, hetgeen zou kunnen betekenen, dat ze een uur tv-zendtijd per week per omroep en zeven uur radio-zendtijd per week zullen verliezen om de TROS aan het wettelijk voorgeschre ven aantal zenduren te helpen. De minister zou dit verlies aan zendtijd gedeeltelijk ten koste van de NOS en ten dele van de a-omroepen kunnen laten komen. In elk geval betekent het, dat de inkomsten van de grote omroepverenigingen aanzienlijk zullen dalen, aangezien ze worden toegewe zen uit de omroepbijdrage naar rato van het aantal zenduren. Voorts blijkt dat noch de ontwerpers van de om roepwet noch het departemnt reke ning hebben gehouden met een derge lijke situatie. De grote zendgemachtigden zullen bij een verlies aan radio- en t.v.-zendtljd welhaast gedwongen worden tot in krimping van hun personeelsbestand. De wetgever heeft destijds geen arti kel in de omroepwet opgenomen. waarin maatregelen worden beraamd Indien personeel zou moeten afvloeien of worden ontslagen als een zendgema chtigde om welke reden dan ook min der zendduren krijgt toegewezen. En dan spreken we nog niet over de aanvrage van de AVRO aan de minis ter van CRM om extra zendtijd, aan gezien deze vereniging meer dan het dubfc£le. van het voorgeschreven le- deaUl Mt (SSOJOOl waarever eau »- emnup MPO.000) moei be«ch.k,«, In- dien de minister de redelijkheid van deze aanvraag erkent en de AVRO een zogenaamde super-omroep wordt, ontstaat er zonder vermeerdering van de totale Hilversumse zenduren een noodsituatie. Niet minder verwarrend wordt de si tuatie als de Evangelische Omroep op 1 april 1972 niet over de vereiste 100.000 leden beschikt, welke binnen twee Jaar vergaard moeten zijn om als C-omroep in de ether te worden toegelaten. De minister kan moeilijk voor 1 april 1972 bij de E.O. een steekproef naar het ledenbestand la ten instellen. Dit heeft tot gevolg, dat de E.O. tot minstens 1 oktober 1972 haar plaats ln de ether kan blijven Innemen. Aangezien reeds vroegtijdig de contracten met de artiesten etc. voor het zomerseizoen moeten worden afgesloten, is het niet waarschijnlijk dat de minister tussentijds de zend machtiging van de E.O. zal ontnemen. Ook de Hilversumse programmama kers kunnen niet tussentijds worden geconfronteerd met een belangrijke ingreep in een zomerplanning. Mocht de E.O. volgend jaar dus niet de 100.000-grens bereiken dan kan zij desnoods als stichting van naam ver anderen en een nieuwe aanvrage als aspirantomroep bij de minister indie nen, aangezien ze zeker is van een wettelijk voorgeschreven aanhang van manstens 15.000 leden. Dat lijkt veel op een perpetuum mobile-effect. Al met al kijkt Hilversum gespannen uit naar het Salomonsoordeel van de minister in deze unieke en netelige Nederland-Luxemburg op radio en tv (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De NOS-radio zendt morgen van 20.25 tot 22.20 uur via Hil versum I een rechtstreekse reportage uit van de voetbalwedstrijd Nederland Luxemburg, welke ln het kader van de voorronden van het Europees kam pioenschap voor landenteams in het Feijenoordstadion te Rotterdam wordt gespeeld. Verslaggevers zijn Theo Koo- men en Dick van Rijn. Van deze wedstrijd zendt de NOS-tele- visie een samenvatting uit in het pro gramma Studio Sport, dat tussen 23.00 en 23.35 uur via Nederland I wordt uitgezonden. HILVERSUM Het is voor een journalist altijd een zware opgave om een collega te interviewen. Zeker een collega als de 37-jarige Ad Langebent, die de afgelopen zes jaren bij „Brandpunt" een uitstekende reputatie heeft verworven. Gekleed in de gemakkelijke outfit van een zwarte coltrui en een grijze terlenka pantalon observeert hij ons met half toegeknepen pretogen om onze gedachten te raden. In NRC-Handelsblad lazen wij over Langebents recente t.v.-gesprek met bekende politici, dat hij een vermoeide indruk maakte. Dit bracht ons tot de vraag of Ad dit Heetse leven bij de t.v. binnen afzienbare tijd wilde ruilen voor Leidinggevende functie in Hilversum. „Beslist niet. Ik blijf de KRO en Brandpunt trouw. Aad, Ed en ik hebben een zwaar seizoen achter de rug en wij zijn eerlijk gezegd hard aan vakantie toe. Maar er wachten ons nog verschei dene afleveringen in de Brandpunt-en quêteserie over politeke verkenningen en niet te vergeten» straks de Kamer- -verkiezingenbegeleid door 1 alrijke Ik heb me de laatste jaren vooral gespecialiseerd in de faites et gestes van de politici. Je moet er enorm veel voor lezen en steeds contact houden met tal van parlementariërs. Er schuilt een gevaar in, dat je door je kennis van al die merites voor de kijkers thuis eenvoudig onverstaanbaar wordt. Zo onstaat voor mij de moeilijkheid, dat ik aan de ene kant veel moet weten, maar aan de andere kant mijn uiterste best moet doen om begrijpelijk te blijven. Er zijn mensen die zeggen je groeit nog steeds in dit werk, terwijl anderen met de contra-redenering komen, dat ik te gespecialiseerd raak en daardoor het contact met de kijkers dreig te verlie- k kan het gewoon niet helemaal beoordelen, maar ik vind wel, dat ik mijn aanvankelijke aggressiviteit, waar in een stuk onzekerheid van mijn kant schuil ging, heb overwonnen. Ik ga met meer rust en routine tegenover mijn gesprekspartners zitten. De kijkers ver onderstellen daardoor, dat ik een stuk milder en vriendelijker in mijn aanpak ben geworden. Dat is rechtuit gezegd onjuist, want ik blijf doorvragen als ik merk dat politici proberen „weg te j Informeerden hoe Langebent dacht over de toenemende vloed van informatie, welke de niet altijd geïnte resseerde kijker in zijn huiskamer over zich heen krijgt. ,.Ik geloof dat die infoarmatie, en dat geldt niet alleen voor de .t.v. maar ook de krant, een essentieel onderdeel n de inhoud. De vraag voor mij is of de mensen niet uitgekeken raken op vorm waarin wij die informatie verpakken. Er valt een vermoeidheid te bespeuren bij de kijkers, waarschijnlijk veroorzaakt door de manier waarop de actualiteitenrubrieken van nu worden opgezet. We moeten naar nieuwe vor- toe en dat is voor ons een ontzet tend moeilijk probleem. Bovendien ben an mening, dat wij ons meer moe ten richten op dat stuk informatie, dat dicht bij de mensen in huis ligt. Ik ben wel voor reportages en documentaires Angola. Mozambique en nog veel van die bekende onderwerpen, ik vind dat daarnaast veel meer moet gebeuren aan de probleempjes en de moeilijkheden, welke vlak bij de len op de stoep liggen. Ik dacht niet, dat we er tot nu toe in geslaagd zijn om dat goed te doen. Naar mijn persoonlijk inzicht staan wij te ver de mensen af. Maar hoe je dat systeem moet doorbreken en te weten moet komen, is voor ons alleen het grote houdt, is voor ons allen het grote vraagstuk." Zoeken jullie Hei niet te-vaak in.de meest voor de band liggende..onderweg pen? De kracht van de voormalige Brandpunt-chef Richard Schoonhoven lig. ons inziens, vaak in het ve: singselement door juist die actualiteiten te kiezen, welke de collega's bij de andere omroepen door een zekere routi ne en nonchalance lieten liggen? Behoedzaam zijn woorden kiezend zegt Langebent, dat de nieuwe chef Brandpunt Jacques Grijpink terecht heeft onderkend, dat dit métier op een andere manier gestalte dient te krijgen. „Wij moeten met andere ogen de kran ten en tijdschriften leren lezen. Dan zul je die dingen gaan doen welke de mensen interesseren. Ik kan me stellen, dat we meer zouden gaan letten op de ingezonden brieven in de pers. Wij moeten zorgen, dat die problemen worden aangepakt en in verstaanbare taal bij de kijkers overkomen. Vaak heb ik de indruk, dat wij daar r matig in slagen en ons doel benaderen door over de kijkers heen te schieten. Het gr.ote avontuur is voor ons. en dan spreek ik beslist ook namens Aad van den Heuvel en Ed van Westerloo, niet in een vliegtuig stappen en onder aan de trap van het toestel in Saigon tegen de kijkers zeggen dat je er staat, maar om te kunnen verduidelijken wat de mensen overal bezighoudt. Als wij daarvoor bij de KRO de gelegenheid krijgen en daar ben ik zeker van danwil ik dat graag doen. De actualiteitenrubrieken worden nu door goede journalisten gemaakt, maar de inhoud is wat aan de kille kant. En wat ik nou zo graag zou willen is een informatie op het scherm, welke wat warmer is en dichter bij de mensen staat. En wat de verre toekomst betreft is het duidelijk dat je niet tot je 65e op het scherm kan blijven zitten. Althans niet in de regelmaat zoals nu gebeurt." Hoe sta je tegenover het huidige om roepsysteem in ons land? Worden de kijkers niet tot vervelens toe. door al die zendgemachtigden met dezelfde pro blemen en onderwerpen overvoerd? „Ik prefereer dit omroepbestel van wege de diversiteit van meningen en opinies, welke je frank en vrij kan uiten. Het is interessant om te zien hoe op één avond „Achter het nieuws" het congres van de PvdA als het ware verheerlijkt en een rubriek als „Hier en nu" er een paar fikse kanttekenin- (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Het Is een traditie geworden, dat elk songfestival wordt begeleid door kleinere of grotere rel len. Wie in de mening verkeert, dat het dit jaar zonder dit soort toestan den zal verlopen, willen wij uit de droom helpen. Tijdens de maandelijkse persconferen tie van de NOS werd geïnformeerd of het puur toeval is, dat vijf van de zes woensdagavond uit te voeren liedjes rechtstreeks of indirect zijn ingezon den door de juryleden of hun mede werkers. Twee van deze liedjes blij ken door Benny Vreden, manager van Saskia en Serge te zijn gemaakt Ver- Jury koos eigen inzendingen volgens is er een liedje van Anne Marie Oster, echtgenote van het jury lid John Vis, voorts een liedje van Gerrit den Braber, producer bij Pho nogram en collega van het jurylid mej. Rini Geveke, terwijl het vijfde liedje werd ingezonden door Hans Pe ters Jr. een collega van Benny Vre den. De jury, die voor deze keuze uit 130 ingezonden liedjes verantwoordelijk is. bestaat uit Dolf van der Linden, voor zitter, mej. Rini Geveke, John Vis, Lex Karssemeijer, Pim Jacobs. Nico Knapper, zomede het uitvoerende zangduo Serge en Saskia, dat vorig jaar bij de finale tegen alle verwach tingen in met een tweede plaats ge noegen moest nemen. De voorzitter van de werkgroep amu sement van de NOS, de heer Warry van Kampen verklaarde, dat alle lied jes anoniem en onder motto waren ingezonden. Uiteraard neemt dat niet de mogelijkheid weg. dat een jurylid zijn eigen werkstuk bij de acht overi ge jurerende collega's kan propageren. De pers was desondanks niet over tuigd van de onmogelijkheid van de jury om eigen inzendingen te bevoor delen. Men vond het toch wel meer1 dan puur toeval, dat juist vijf be kroonde liedjes van de 130 inzendin gen geschreven zijn door juryleden of hun medewerkers. Om de schijn van fraude of partijdig heid te vermijden werd aan de NOS- voorzitter geadviseerd om bij het vol gende songfestival een bepaling in de voorwaarden op te nemen, waardoor het aan juryleden, hun familie of naaste medewerkers. onmogelijk wordt om composities o fteksten in te gen bij plaatst. En „Brandpunt" kwam met een kostelijke uitsmijter over dit onderwerp door aan het slot van de rubriek te stellen: Sal Tas heeft van daag gebroken met de TROS. Hij had namelijk in zijn TROS-commentaar kritiek willen leveren op het congres van de PvdA. Dat kan bij de TROS niet en... bij de VARA ook nietIk heb zelf die tekst gemaakt omdat ik vind, dat actualiteitenrubrieken geloofwaar dig dienen te zijn. De kijker moet kunnen weten dat de journalisten van die actualiteitenrubrieken een groot stuk Onafhankelijkheid bezitten. Als die onafhankelijkheid van die journalist bij krant, radio of t.v. niet aanwezig is, dan geloof ik, dat de doorsnee- Nederlander een samenzwering veron derstelt bij datgene wat zich in die media afspeelt. Als een rubriek zich opknoopt aan een bepaalde partij of groepering, dan staat de journalistiek als een geloofwaardig registrator van de gebeurtenissen op het spel." Moeten wij uit Jouw woorden conclu deren. dat bijvoorbeeld een AVRO en een NOS in het huidige bestel de meest objectieve zendgemachtigden zijn. ge zien hun nentrale en algemene instel ling tegenover de feiten?" „Dan begrijp je me verkeerd. Ze moeten niet alleen objectief zijn door de relevante feiten over te brengen, maar ze ook kritisch durven te benade ren. En dat gebeurt menigmaal niet. omdat het niet kan of niet tot hun opdracht behoort. Je hebt mij niet ho ren vertellen dat de AVRO of de NOS niet onafhankelijk zouden zijn:" Maar hoe sta je dan tegenover dc kennelijke mening van regeringsautori teiten, dat je beter bij de NOS een officiële visie op de kijkers kan over brengen dan bijvoorbeeld voor de ca mera's van de actualiteitenrubrieken der gerichte omroepen? „Zo ze er al zouden zijn, dan geloof ik dat ze volstrekt ongelijk hebben. Ik heb de indruk dat bij dezte categorie mensen meer angst meespeelt. Die angst is ongerechtvaardigd want de er varing bij „Brandpunt" leert dat een politicus bij ons, mits hij bereid is antwoord te geven op onze vragen, heel goed overkomt bij de kijkers. Wanneer een politicus op het scherm goed kritisch wordt ondervraagd, dan komt hij beter over dan wanneer hij wordt „ingepakt". De uitzendingen van de po litieke partijen zijn toch .wel het voor beeld van programma's welke de kij kers irriteren, omdat het een voorbereid vraag- en antwoordspelletje is. waarbij tevoren vragen en antwoordf worden doorgesproken." 4 Hoe zie je de ontwikkeling van je eigen vak als redacteur-presentator bij veeleisend en indringend medium als de televisie. Denk je aan een ver voegde pensioneringsgrens of voel je ïeer voor een kaderfunctie achter een bureau tot je 65 bent? „Het televisievak is fascinerend maar slopend vooral door de nimmer aflaten de regelmaat waarmee je week-in, week-uit de kijkers moet confronteren met allerlei facetten van politiek en laatschappij. Maar mijn werk is mijn hobby. Ik heb weinig vrije tijd. Zondags ga ik met mijn buurman altijd zo'n vijf kilometer draven langs het strand om conditie te blijven. Ook moeten wij oppassen dat onze karakters niet gede formeerd worden door die televisie. Je moet niet denken in de trant van de kijkers kennen me en dus heb ik het gemaakt. Ik heb bij contacten met som mige t v.-mensen wel eens hel gevoel gekregen dat ze denken nou ik zit op de t.v. en nu kan me niets meer gebeu ren. Het is bij Brandpunt zo, dat jon gens als Aad v.d. Heuvel, Ed van Wes terloo en ik elkaar steeds weer corrige ren. Als een van ons stemeigingen krijgt dan wordt hij door de anderen feestelijk uitgelachen en goed op zijn nummer gezet. Daarom geloof ik in het team, dat wij hebben. Bij ons in huis kan het ontzettend hard waaien omdat we het oneens zijn, maar het heeft nooit geleld tot vertroebeling van per soonlijke verhoudingen. We zijn vrien den en we weten dat wij in dit vak geen van allen 65 worden." BERT DE RIJK ralitei' 18.25 <S)25 okpropi; iele (gr) 32-7.50 1 4u: actualiteiten). Luister uitèn iprogramma voor de mi litairen. e(«.30-8.32 Ni kleuters. 9.50 Vier eeuwen muziek compo- 11.on Nieuws. 11.03 Aktua-Magazine: nieuws ziek. 11.55 Mededelingen0KRO: 12.00 (S) Van twaalf tot twee: gevarieerd programma. land; 12.26 Mededelingen 14-00 Huisbezoek luisteraars. 16.00 Nier balletmuziek (gr). /oor de kleu- 16.15 Radiostrip voor de Jeugd. 16.30 (S) Jeugdland: gevarieerd jeugdprogramma. 17.30 NCRV en Bloc: actueel programma met muzikale Illustratie. (17.50-18.00 Over heidsvoorlichting: Terzake; informatie. (Pim. 7.33 Van de voorpagina). VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws. 8.11 Actualiteiten. 8.22 (S) Dag woensdag UNICEF: hulp ia!muziekprogra ,J HILVERSUM Hl AVRO: 9.00 Nieuws. 9.01 Vi aanlichte platen. 10.00 Nieuws. II RadisjoumaainTKotf Arbeidsvitaminen: pop lair verzoekplatenprogramma. (11.00 Nlei 12.00 Nieuws. 12.03 Zet 'm op: vrolijk pl<- programma. (13.00 Nieuws; 13.03-13.08 1.03 Gimmick. 15.< »Uege 15.03 Muziek Boetiek. 16.00 Nieu» og uu Lichte platen. (l7.00Nleu< idiojournaal). Het opmerkelijkste wat t.v. gisteren te bieden had was een gesprek met de jongste wethouder van ons land, drs. Max v. d. Berg uit Groningen. H(j be heert er stadsontwikkeling en volks huisvesting en neemt binnen het col lege een minderheidsstandpunt in t.a.v. ^en plan voor moderne behuizing van een deel der Groninger universiteit. Het is geen politieke kwestie, de meer derheid van de raad in Groningen is P.v.d.A., tot voor kort was de bur gemeester het ook, maar meer een kwestie van sentiment. Drs. v. d. Berg prefereert de negentiende-eeuwse toe stand boven de voorziene hoogbouw. Juist gezien 's mans leeftijd een wat wonderlijke situatie. Het is ecu kwes tie die ook elders (de Amsterdamse Jordaan!) speelt. Er is, geloven wij, nog nimmer een tijd geweest waarin men zo bang was voor „het eigentijdse". Wellicht omdat men een nostalgie heeft naar de negentiende eeuw. Die tijd was verre van volmaakt; de sociale toestan den waren erbarmelijk en er werd o.m. enorm beroerd gebouwd. Maar het was wel een tijd waarin de gewone man „bezorgd" was. Er werd voor hem (c.q. tegen hem!) gedacht, bestuurd en gebouwd. In onze tijd is ook de gewone man niet meer „be zorgd". Hij moet meedenken en mee beslissen. Als het resultaat daarvan is dat een jong en „progressief' politiecus niet in eigen tijd gelooft, vinden we dat een veeg teken. Kenmerkend ook voor een verschijnsel waar best een goed t.v.-programma iin zou kunnen zitten. Het gesprek met Max v. d. Berg werd gevoerd In Achter het Nieuws, de VARA-rubriek die ook nog een paar interessante kanttekeningen plaatste bq de reacties op de gift die koningin Juliana schonk voor de anti-apart heidsorganisatie. Dc actie tegen het ZuidAfrikaanse bewind vinden we elke seconde zendtijd waard omdat we ons (stamverwantschap!) een beetje schul dig achten. „Klatergoud" zit volgestopt met dub belzinnigheden die een beetje goedkoop aandoen en die ongetwijfeld een deel van de kijkers ergeren. Waarom brengt de VARA zo'n programma op een tijd stip dat die ergernis dubbel aankomt? „En famille"-kijken naar „Hier en Nu" is ook niet alles, maar we kunnen an6 voorstellen dat voor velen het meesten tijds „horizonU 'e" gedoe van Klater- ideaal alternate: De derde aflevering van „Niemand vrede, tot nog toe" tekende af met i aantal dooddoeners over een economk die mikt op een doorlopende oorlof) dreiging. Een goede, informatieve uil zending. Maar ze mikte wel erg hom B(j zo'n programma krijgen we de i ging een groot vraagteken te zetten: het begrijpen wisten het al. die het niet wisten zullen het niet begrepc hebben. Tussendoor zagen we „Theater of the stars", Amerikaanse t.v.-serie met een komedie die door een computer ge maakt zou kunnen zijn, propvol louter bekende komedie-elementen Maar ook gemaakt met een vakman schap en een trefzekerheid die 01 kwartier lang kostelijk geamuseerc heeft. Vg André Dieteren heeft een tentoonstel ling in Galerie Biesj, Herenmarkt V te Amsterdam van 28 februari tot V. maart. In deze zaal is ook een lopende ceramiekcollectie te bezich- (ADVERTENTIE) neem postgiro: alles gratis en nog 21% rente toe. dab makkelijk!

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2