ADO liet zich een „maat zesenveertig" opdringen Van der Hart: „Slecht, hè" SPELERS IN PRAAG IN ERE HERSTELD ie GEEN NIEUWE SPELERS IN ORANJESELECTIE Snelle treffer van Telstar E N IKT UREi d RIJ aat 666» HARRY HESTAD i lichte hersenschudding door Herman van Bergem RECHT Wat trainer Bert Jacobs ithie noemde, was slechts gebrek aan itbalkunde. Zijn defensie lekte niet maar s één groot gat, waarvan Tonny Pronk de k had moeten zijn. De speler, die na zijn ïnde bij Ajax wel eens wilde laten zien t hij nog in zijn mars heeft, faalde hope- s. Maar hij was er wel de oorzaak van dat vijf minuten van een normale wedstrijd sen FC Utrecht en ADO geen sprake er kon zijn. Pronk had van ver gevuurd, msveld wilde de bal retourneren maar raakte hem verkeerd en Thie was volkomen kansloos. Van dat snelle doelpunt af stond het patroon van het duel vast: een aanval lend, risico nemend ADO dat zowel Van der Burch, Korevaar als Mansveld veelvuldig liet opkomen, een stug verdedigend Utrecht dat van de vrijheid trachtte te profiteren met uitvallen. ADO maakte een onvergeeflijke fout. Het had zich moeten gedragen als scheidsrechter Frans Derks die erbij liep of hij er helemaal niets mee had te maken Hii toonde een superioriteit die ADO zich h?d moeten aanmeten. e de schorsing door de bond WENEN Zonder veel ophef heeft het bestuur van de Tsjechische I voetbalbond vrijdag een aantal spelers aangewezen voor de nationale - selectie die tot het eind van dit jaar geschorst waren. Zij hadden zich met hun coach Jan Marko, assistent-coach Jan Hucko en teamarts Cest- mir Napravnik op de wereldkampioenschappen in Mexico schuldig ge maakt aan het adverteren van produkten zonder daarvoor officiële toe stemming te hebben gehad. Marko is tot eind 1972 geschorst en Hucko en Napravnik tot het eind ran dit jaar. Naar mededeling van het persbureau CTK zijn de volgende geschorste spelers weer beschikbaar voor de nationale selectie: Viktor, Vencel, Dobias, Pivarnik, Hagara, Jan Zlocha, Hrivnak, Plass, Gcleta, Pollak, Kuna, F. Vesely, B. Vesely, Jurkanin, Petras, Adamec, Azikora, Jokl en Jan Capkovic. De andere geselecteerden zijn Sedlacek, Flesar, Mutkovlc, Desiatnik, Taborska, Migas, Vitu, Hrdlicka, Danko, Stratil en Albreeht. Tot coach van het nationale team is benoemd de ex-international Lndls- lav Novak. Zijn assistent is Ladlslav Kacani. De Tsjechische ploeg die na de „zuivering" het veld in werd gestuurd, verloor niet 30 van Franrijk, en kwam op eigen terrein niet verder dan 22 en 11 tegen Polen en Finland. Gewoon voetballen. FC Utrecht laten merken dat die snelle 10 niets te be tekenen had. Dan had de Utrechtse trai ner Jacobs wiens contract vrijdag voor drie jaar is verlengd na af loop niet behoeven te /.eggen: „We hebben in de eerste helft enorm veel geluk gehad. Doelman Henriksen heeft ons gered. In de rust ben i' ontzettend kwaad geweest. Ze stonden als amateurs te voetballen, apathisch Ik heb tegen ze gezegd: als er een vent opkomt, direct er tegenin stoten, niet afwachten zoals in de eerste helft. Dit was het middel: gewoon maat zesenveertig ertegen". Dat heeft ADO geweten. Het opgepepte FC Utrecht ging als dollemannen te keer. ADO liet zich meeslepen en er ont stond een bikkelhard duel dat Thie een blessure en vervanging (door een uitstekende Ardesch) en Hestad een gescheurde lip en een lichte hersen schudding kostte. Omdat, zoals Jacobs het uitdrukte, „ADO de beuk erin gooide en dus wij ook". Zelden zal het publiek, dat het stadion Galgewaard weer vrijwel geheel vul de. zulk een .enerverende en spectacu laire „kijkwedstrijd" hebben meege maakt. Zelden ook zal zo rommelig, bonkend, slecht zijn gevoetbald door ploegen waarvan toch enige kwaliteit mocht worden verwacht. Maar dat driftige, grimmige op den duur, zat er na vijf minuten al dik in. ADO pro beerde zo snel mogeUik de stand ongedaan te maken, terwijl het nog een zee van tijd had om FC Utrecht technisch en tactisch tegemoet te treden. ADO deed het niet, ging met man en macht in de aanval, schiep zich legio kansen maar was zo gebrand op de gelijkmaker dat de zuiverheid van schieten er te zeer onder leed of de riskante, spectaculai re maar „goed kijkende" doelman Henriksen kon ingrijpen. ZWEMBADEN Aan hem dankte FC Utrecht het dat ADO niet tot scoren kwam. want hoe eenvoudig maar te gretig doken de aanvallers en de opkomende verde digers steeds weer in gaten als zwem baden zo groot. Er was geen enkele organisatie in de Utrechtse defensie, waarin vooral het linkerdeel (Blaauw- Adriaansel zeer zwak was en Pronk naast hen geen sluitstuk vormde. Daai-door kon Advocaat in een gat sprinten maar hij lepelde de bal niet hoog genoeg over doelman Henriksen heen. Daardoor kon Berg na een hoekschop van v. d. Burch (te zacht) inschieten waardoor Henriksen met een vliegensvlugge reactie redding kon brengen. Daardoor kon Couperus schieten maar Henriksen dook de bal eruit. Alle reële kansen, waarvan cobs toegaf „dat we niet hadden gen mopperen als we drie doelpunten tegen hadden gekregen". Utrecht moest zich tot uitvallen be perken. Uit een daarvan kon Van Stijn ongehinderd doorlopen maar hij stuitte op de uitlopende Thie. Toen ADO weer eens te rigoureus was op gedrongen, stevende Utrecht nogmaals op het Haagse doel af: Van Veen zette voor, Olsen (Jacobs: „ADO had vast gedacht dat hij in de spits zou staan maar dat was Van Stijn") miste half en Groenendijk kon zijn „goaltje ste len" (20). Hoe groot de gaten in de Utrechtse defensie waren, bleek nog voor de rust toen Van Vliet enige tegenstanders ontweek en de geheel ongedekte Schoenmaker de bal toe schoof (21). WEG IS WEG Bert Jacobs heeft geraasd „ik kneep van woede bijna een fles in elkaar" gekritiseerd op felle wijze, zijn mannen ingepompt dat ze hier en gunter ertegen moesten en zich niet als weekdieren moesten gedragen. „Ze lieten ADO gewoon lopen, de ama teurs". Na de rust pakte Utrecht ste viger aan. Ton Thie, die bij het twee de doelpunt geblesseerd was geraakt, kwam niet terug. Ardesch verving hem, en goed. ADO had door die tegentreffer vlak voor het verstrijken van de eerste helft de moed herkregen, die vrijwel was verdwenen door het missen van zoveel kansen. Er werd weer stevig aangevallen en Korevaar had bijna gelijkgemaakt als Henriksen niet zo enorm rap,, na een aanval te hebben afgeslagen, in zijn doel was terugge keerd. Bij die Stomp tegen de bal bevond Hestad zich in een kluwen spelers. Hij zakte op de grond met een scheur in zijn lip. maar speelde door Het nog agressiever Utrecht was van elastiek, wierp met alle beschikbare krachten een muur op bij elke aanval van ADO en trapte, duwde, schopte. Weg is weg was het parool. ADO wierp zich eveneens onvervaard in de strijd en dan kan men het spelbeeld wel raden. Spelers tuimelden over el kaar, er werden boze gezichten ge trokken. DERDE KANS En Derks bleef maar het voorbeeld ge ven hoe ADO zich had moeten gedra gen: tonen dat de ploeg superieur kan zijn, achteloos bewijzen hoe de tegen stander een complex wordt bezorgd, zoals Feijenoord dat in zijn beste da gen kon. Maar daarvoor was het al te laat. Utrecht bleef hopen op uitvallen, hoewel er zowaar iets meer lijn in het spel kwam. Van Stijn kreeg ten tweede male een kans maar lepelde hoog over het doel. Schoenmaker kon ook nog eens in het niemandsland duiken maar werd gestuit en Hestad kreeg de bal voor zijn voeten. Op de doellijn werd gered. Toen Van Stijn tenminste op het „randje van buitenspel" zijn derde kans kreeg vlak voor doel, miste hij niet (3—1).. Het was met ADO ge beurd. Er volgden onvriendelijkheden, Hestad werd rauw omvergehaald in het strafschopgebied maar hield er geen strafschop, wel, naar later door de Utrechtse clubarts Querido werd vastgesteld, een lichte hersenschud ding aan over. De Caluwé kwam hem vervangen. In de heksenketel van het „Galge waard" waar de toejuichingen van de tribunes daverden, vond ADO door een onjuiste tactiek zijn Waterloo en werd het naar de laatste plaats van de „grote Gehoord Nou weer Atje op haar gatje Zielig HV zü« verenigingen, vooral in de J eredivisie, die het publiek zo veel mogelijk informatie verstrekken en trachten de „dode tijd" voor een wedstrijd aantrekkelijk te maken. ADO is er een uitstekend voorbeeld van. Daarom viel het temeer op dat do FC Utrecht zo zielig voor de dag kwam. Opstellingen. een in onderdeel van een duel, werden niet verstrekt. Daarvoor moest het pu bliek dan maar een programma kopen. Rust- en eindstanden ont braken eveneens. Want daarvoor moest men een programmaboekje kopen waarin de namen stonden van adverteerders wier namen op de borden dc clubs aangeven. Dat FC Utrecht graag programmaboekjes verkoopt, is een zakelijke instelling. Dat FC Utrecht hard een man nodig heeft die iets van public relations afweet, is evenzeer zakelijk. Het maakt een intens zielige indruk. Vergoeden Ondanks het feit, dat de (vooral) speltechnische resultaten van Holland Sport veel te wensen over laten. moet toch begrip worden op gebracht voor de moeilijkheden waarmee trainer Cor van der Hart kampt. Alle illusies van het begin van het seizoen zijn vervlogen, toen Haal: en Muller niet zo goed uit de verf kwamen als werd verwacht en bovendien Joop van Maurik door een operatie werd uitgeschakeld. Trainer Van der Hart heeft dat gevaar tijdig onderkend en bij heeft zijn tactiek daarop afgestemd. De punten moeten het leed vergoeden dal zich somber samerpakt boven Houtrust. Niet gehaald Terwijl de indooratlctiek zich van de zijde van de deelnemers in een groeiende belangstelling mag verheugen. Iaat het publick het nog steeds afweten. Ook bjj de nationale kampioenschappen in Rotterdam, haalde de KNAU het vereiste aantal van 1500 toeschouwers niet, een.hoe veelheid die noodzakelijk is om dc kosten van opbouw en demontage van de verplaatsbare baan eruit te halen. Slechts twaalfhonderd, voor namelijk leden van de kleine „atle- tiekfamilic", woonden het twee daagse evenement bij. De enige „wanklank" bij een titelstrijd die op sportief gebied zeker een succes ZEIST Bondscoach dr. Frantisek Fadrhonc heeft de selectie voor het Nederlands elftal ongewijzigd gelaten, die vorige week naar Zeist werden uitgenodigd de spelers van FC Twente ontbraken wegens de wedstrijd tegen Juventus en Rinus Israel door ziekte is verzocht zich vanmiddag veer in het sportcentrum van Zeist te melden. De zestien spelers, die zich voorbereiden op de wedstrijd van woensdag in het stadion enoord tegen Luxemburg zijn: Cruyff, Keizer. Neeskens, Rijnders en Suurbier (Ajax); Jansen. Israel, Van Hanegem en Wery (Feijenoord); Drost, Pahlplatz en Schrijvers (FC Twente); Van Beveren en Strik (PSV); Kljjnjan (Sparta) en Lippens (Rot Weiss Essen). Rinus Israel, die donderdagavond niet met Feijenoord tegen Myv speelde, is hersteld van zijn griep en heeft zaterdag getraind. De spelers zullen tot woens dag in de namiddag In het Sportcentrum te Zeist blijven. door Hans de Bruyn DEN HAAG „Slecht, hè". Holland Sportstrainer Cor van der Hart gleed vlug langs de wachtende journalisten in de gang naar de kleedkamers, keek nog wel achterom en zei: „Wij hebben zes punten uit zes wedstrijden, daar houd je je maar aan vast". Joop van Maurik, de uit de roulatie zijnde Haagse spitsspeler, die aanstaande zaterdag voor het eerst na zijn meniscusoperatie in het B-elftal zal opereren, trok zich even later de troosteloze misère ook aan. „Laten we maar blij zijn met dit resultaat, warit andersVerder ging hij niet. Hoefde ook niet, het was duidelijk wat hij bedoelde. Geen prettige sfeer dus na een wed strijd, waarin Holland Sport in de tweede helft nog naast het dartele Telstar kwam (11). Elke Haagse speler wist, dat het geen aanvaardba re vertoning was geworden, maai men verzoende zich met de gedachte dat het niemand aan inzet had ont broken. Iedereen had gedaan, wat hij kon en daar moet men zich bij neer leggen. Als de vorm, het o zo kostbare bezit van een speler, dan bij niemand tevoorschijn komt is dat geen prettige ervaring. Daarom was trainer Cor van der Hart zo kortaf. Daarom wilde hij wel laten blijken, dat het hem bar tegenviel, maar hij wilde er niet graag lang over debatteren. Waarom zou hij? Het is iedereen dui delijk, dat Holland Sport een periode doormaakt, waarin het hoogste goed. dat men kan bereiken, het handhaven in de ere-divisie is. Het ontbreekt hem te enen male aan een doortasten de voorhoede, waarin de doorzetter Van Maurik erger dan men had ver wacht wordt gemist. Gevolg daarvan was, dat hij „stuwer" Roggeveen noest opofferen om toch nog een mar in de aanval te hebben, die de tegen stander verontrust. Daar komt bij, dat Holland Sport de verwachtingen van voor dit seizoen niet kan waarmaken Het aankoopbeleid was er namelijk op gericht om meer voetbal in het elftal te brengen. Haak en Müller moesten daarvoor zorgen. Maar zij faalden al voor de strijd in deze competitie se rieus begon. Ook een strop van jewel ste. Dat allemaal overwegende kwam Hol land Sport gisteren en al weken eigenlijk ervoor het veld op niet met de inspiratie om goed voetbal te spelen, maar om punten te pakken. En daar slagen de spelers tot opluch ting van iedereen, die Holland Sport een goed hart toedraagt in. Giste ren óók. Weer vervulde de ploeg van Van der Hart de opdracht echter moeizaam. Vooral in de beginfaze be greep Telstar zeer goed, hoe het Hol land Sport moest aanpakken. De bal werd namelijk met het grootste ge mak van de wereld door de spelers, naar elkaar toegeschoven zonder dat er een been van een Holland Sport- verdediger tussen kwam. Dit techni sche overwicht zorgde al snel voor een verrassing. Bond mocht in de vijde minuut een hoekschop nemen en plaatste de bal hoog voor het doel. Keeper Louwerens, die een ongeïnspi reerde indruk maakte, schoot te laat toe en sloeg daarom mis. Met als gevolg dat de kleine Stanic, die gretig inkopte, zijn handen al zegevierend opstak voor de bal in het net leg: 01 Een tegenvaller voor Holland Sport, die extra-hard aankwam, omdat Tel star voelde dat het op deze manier -■uperieur was Maar ondanks de vele kansen. die zich voor de Velsense aanval voordeden, scoorde het niet neer Trainer Rab: „Als er iemand meer lef en initiatief had gehad, wa ren er minstens twee doelpunten meer gemaakt" Holland Sport herwon Zoals het aantal spelers van Telstar en Holland Sport op deze foto gelijk is verdeeld, eindigde ook het duel tussen beide ploegen. Op de voorgrond duelleren Roggeveen en Zwaan om de bal. Van links naar rechts kijken De Vries, André, Van der Bol geïnteresseerd toe. daarna zeer geleidelijk het zelfver trouwen, betrok meer en meer krachtvoetbal in het spel en overdon derde Telstar daarmee zodanig, dat het langzaam de „grip" verloor. Rab: „Dit was, geloof ik, een kwestie van het groeiproces, dat Telstar door maakt. waarin het zich nog steeds de angst van het altijd maar onderaar staan niet utt het hoofd kan zetten." Pas in de tweede helft sorteerde deze ontwikkeling voor Holland Sport ef fect in de vorm van talrijke kansen en., een doelpunt. Merkwaardig ge noeg viel de gelijkmaker reeds be trekkelijk vroeg. De ondoordachtzame Fens gaf de rustiger en daardoor veel nuttiger spelende Van der Bol een „opzwieper" na een listige pass var Roodnat. De te laconiek leidendr scheidsrechter Godding kon niets an ders doen dan door deze „geheide" overtreding een strafschop uitdelen Roggeveen had met deze opgave nog wel even moeite, via de handen van doelman Van der Meeren stuitte de bal tegen de lat het veld weer in, maar maakte in tweede instantie toch aan alle onzekerheid een einde: 1 1. Er zat meer in voor de Hagenaars. Ondank het feit. dat het op het middenveld een speler met overzicht miste, die de aanvoer voor de aanval moest regelen, en ondanks het misera bel slecht afgeven van de bal, bicven er zich kansrijke situaties voordoen omdat de organisatie steeds meer ver dween uit de Telstarverdediging. Rob van der Bol dook na een vernuftig „lob" van Roggeveen zo snel de diepte in, dat het leek of zijn verdediger André stilstond. Deze actie leek een succes te worden, toen de Hagenaar erin slaagde Van der Meeren te pas eren. Maar hij moest door deze ma noeuvre zover uitwijken, dat Thijs van Wijngaarde de bal nog kon on derscheppen Maar de meeste kans op een doelpunt had Roggeveen, toen hij na een verrassende doorbraak de bal maar behoefde af te leveren voor de voeten van de volkomen vrijstaande invaller Coenen. Hij zag het echter niet en liep zich „vast" op zijn perma nente bewaker André.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9