Vals alarm zaait paniek in Amerika ZUIDEN VAN Y.S. ZWAAR GETROFFEN DOOR TORNADO'S Verkeerd bandje opgezet Roofoverval op geldtransport bankinstelling MARKTEN Huwelijken raken in Hollywood uit de mode Feestconcert operakoor Militairen smokkelden sigaretten) I Inverness met grond gelijk gemaakt Documentaiifü Aktueel Theater ovei volkstelling^, MAANDAG 22 FEBRUARI 1971 LEIDSE COURANT WASHINGTON (Reuter) Het nationale alarmsysteem om de Ame- kancn te waarschuwen voor een ko mende atoomwapenaanval is zaterdag b(j vergissing in werking gesteld, maar honderden radiostations in het land reageerden er niet op en zetten hun uitzendingen normaal voort. Vol gens de vastgestelde procedure worden alle radiostations verondersteld, hun uitzendingen onmiddellijk af te bre ken om de autoriteiten de gelegenheid te geven, dringende inlichtingen te verstrekken. Alleen de president kan opdracht daartoe geven. Het alarmsysteem wordt geregeld be proefd door de luchtmacht en radio stations, maar volgens woordvoer ders heeft de luchtmacht in Cheyenne Mountain in Colorado zaterdag een verkeerde band met de alarmbood- schap opgezet. Tal van radiostations staakten hun uitzendingen. Daartoe behoorden vier in het gebied van Washington. Daar kreeg men veel te lefoontjes van verschrikte luisteraars. Tal van omroepen zetten de pro gramma's echter normaal voort. Een woordvoerder van een radiostation zei, dat men de alarmboodschap pas had gezien, nadat deze achttien minu ten later was ingetrokken. De vergissing werd ontdekt, toen aan het Witte Huis gevraagd werd, waar om president Nixon de noodmaatre gelen had genomen. Een woordvoer der antwoordde, dat Nixon dit niet gedaan had en kort daarop werd de waarschuwing ingetrokken. Ongeveer vierduizend radiostations onderbreken hun programma's iedere zaterdag één minuut. Om het alarm systeem te beproeven weerklinkt er dan een hoge toon die normaal voor afgegaan wordt door een boodschap dat er een proef zal worden gedaan. Deze boodschap ontbrak ditmaal en verscheidene radiostations volgden de vastgestelde procedure: voorlezing van een door het Witte Huis opge stelde bekendmaking. Daarin wordt gezegd dat de president de onderbre king van het programma gelast in verband met een noodsituatie en dat er alleen nieuws, officiële mededelin gen en instructies zullen volgen. De bewoners van Alaska hebben niets gemerkt van het alarm dat paniek heeft gezaaid onder miljoenen Ame rikanen. Oorzaak was een storing in de telecommunicatie. Men stelt zich overigens vragen over de doeltreffendheid van het systeem nu vele radiostations het alarm ne geerden, deels aannemend dat het een vergissing of een kwalijke grap was. In Londen Is een reusachtige betoging gehouden tegen het wets ontwerp van de regering-Heath tot hervorming van het vakbondswezen Met name wordt daarin het recHt van staken in hoge mate beperkt. Buit ruim twee ton UTRECHT (ANP) Vanmorgen rond kwart voor tien is voor het gebouw van de Middenstandsbank aan Achter de Sint- Pieter in Utrecht een roofoverval ge pleegd op een geldtransportauto (een kleine personenauto). De buit van de overval bedraagt ruim twee ton. Op het moment dat de hoofdgeldloper uit de geldwagen wilde stappen, stond er plot seling een man voor hem, die de geldtas uit zijn handen rukte. Voor h(j iets kon doen zette de overvaller het op een lopen en stapte in een even verder staande Citroën DS. Deze auto reed met grote snelheid in verboden richting de straat uit in het hartje van de oude stad. In de wagen zaten drie gemaskerde mannen. De Citroën, dio een half uur later op de Lijnmarkt in de Domstad leeg werd terurgervonden, bleek te zijn gestolen. Wel trof de politie een vuurwapen aan in de achter gelaten wagen. Volgens een woordvoerder van de bank zijn alle nummers van de gestolen bank biljetten bekend. Hij vertelde verder dat er weliswaar een aantal veiligheidsmaat regelen getroffen was, maar dat alles te snel in zijn werk was gegaan om in wer king te kunnen treden. Er zaten in de geldwagen volgens voorschrift twee man nen, Het gestolen geld moest worden overgebracht van het kantoor van de bank in Amersfoort naar dat in Utrecht. PIJNACKER, 22 febr. Tomaten: A 4.60- 4.90, C 4.20—4.50, CC 3.40, aanvoer: 400 kilo Komkommers: (50) 48—93, (40) 60—74, (35) 61- 63. (30) 56—58, (25) 50—54. kromme 1.04—1.07 aanvoer: 117.000 stuks. Glassla export zwaa 273014, licht 25'A, C 12-13, aanvoer: 36.00 l FEBR. - AANVOER: deren 181; varkens 72. PRIJZEN (in guldens per kg gesl. g< runderen 3,75-5,40; varkens 2,74-2,78. HANDEL.! runderen duur; varkens f houdend. PRIJZEN (ln guldens)! luxe paarden pe stuk 1450-1950; werkpaarden per stuk 1425- 1750J oude paarden 1000-1600; 3-jarlge paar den 1200-1500 2-Jarlge paarden 850-1000; veu lens 625-825; hitten 875-1000; slachtpaardei cn-4,00; jonge slachtpaar VEEMARKT ROTTERDAM inderen 1210; PRIJZEN (ln guldens): slachtrunderen pei kg extra kwal. 5,00-5,60, le kwal. 4,35-4.90, 2e kwal. 4,00-4.30. 3e kwal. 3,65-3,85; varkens per kg lev. gew. le kwal. 2,23-2,25. 2e kwal. 2.20- 2,23. 3e kwal. 2,15-2,20; stieren per kg alle kwal. 4,60-5,30; worstkoeien per kg 3,75-3,80; slachtzeugen per kg 1,70-1,78; zware varkens per kg 2,00-2, ACTEURS NIET MEER BANG VOOR SCHANDAALPERS (Van onze filmredactie) In Hollywood heeft het huwelijk tus sen twee filmsterren, die geen van beiden hun carrière wilden opgeven, altijd weinig kans van slagen gehad. Enkelen vonden de oplossing door zoveel mogelijk samen in één film op te treden als de Burtons en het echt paar Paul Newman-Joanne Wood ward, maar de meeste echtverbinte nissen eindigden even snel in Reno als zij in Mexico waren gesloten. Daar schijnt nn verandering in te komen. De sterren zijn het beu geworden. Vele jonge acteurs en actrices zetten gewoon samen een huishouding op zonder zich om -n huwelijksband te bekommeren. Vroeger was dat onmo gelijk geweest gezien de speciaal in Hollywood zeer actieve schandaalpers. Maar de tijden zijn veranderd, de moraal ook en daarmede de angst die vele sterren koesterden voor de giftige pennen van de roddelrubriekschrijfsters als Hedda Hoppers, Elsa Maxwell, Loui sa Parsons en Sheila Graham. Onlangs vertelden de actrice Barbara Hershey en de acteur David Carradine openlijk tijdens een televisieoptreden dat zij een gemeenschappelijke huis houding hadden, maar niet waren ge trouwd. Jacqueline Bisset en Michael Sarrazin bespraken ongeveer een maand geleden hun samenwonen in een interview. Zij waren evenmin ge trouwd. De actrice Brenda Vaccaro bracht in een ander interview haar huishouding met de acteur Michael Douglas zoon van Kirk naar voren. Ook zij waren niet getrouwd. Voor de wereld van de showbusiness is het samenleven zonder een echtelij ke band al gemeengoed sinds de tijd dat reizende gezelschappen op de on kosten beknibbelden door de hotelka mers te delen. De geschiedenis var Hollywood is bezaaid met verhalen van beroemde paren die zonder huwe lijk onder een dak leefden, maar to voor kort werd daar alleen maar fluisterend over gesproken, en daar is nu verandering in gekomen. „Ik heb bezwaar tegen het huwelijkscontract," vertelde David Carradine voor de te levisie, „Liefde is het krachtigste meest bindende contract." „Ik ben niet tegen," zei actrice Jacqueline Bis- toen bekend werd dat zij in verwach ting was van de Italiaanse regisseur Roberto Rossellinl, terwijl zij nog ge trouwd was met de Zweedse arts dr. Peter Lindström. Pas jaren later werd zij weer in genade aangenomen. Twintig jaar na dit incident onthulde Mia Farrow dat zij in verwachting was van de dirigent en componist André Previn, die toen nog getrouwd was. Het nieuws had geen merkbaar schadelijke invloed op haar carrière en inmiddels is zij met Previn ge trouwd. Hoewel sommige beroemde paren niets van een huwelijk willen weten, veranderen zij soms van mening als de vrouw ln verwachting raakt. Zo vertelde acteur Alex Cord onlangs openlijk dat hij met de actrice Joanna Petit zou trouwen ln het belang van hun ongeboren kind. Vanessa Redgra ve en Franco Nero bleven echter on getrouwd na hun ouderschap. Marlon Brando heeft al twee kinderen bij zijn Tahitiaanse vriendin Tarita, met wie hij op een Polynesisch eiland woont. David Carradine en Barbara Hershey werd gevraagd of zij de wettigheid van hun verhouding geen al te zware last zouden vinden als zij kinderen hadden. Het antwoord ontkennend. Tegen de tijd dat de kin deren waren opgegroeid zou er vol gens hen geen brandmerk bestaan. „Het is beter ouders te hebben die bij elkaar zijn omdat zij dat willen, door voorschriften en contracten bij een gebonden te zijn." Anderen hebben een heel andere me ning over de veranderende zeden. „Het is schokkend," zei een actrice met illustere loopbaan. „Het idee al leen al voor de televisie te vertellen dat je samen leeft! Beseffen deze mensen niet wat voor verdriet zij hun families aandoen. Zijn zij zich dan niet bewust van de slechte invloed op de jongere generatie, die het al r lijk genoeg heeft? Werkelijk, het ge tuigt van slechte smaak." Alle hoeken en gaten In Voorburgs „Oude kerk" moesten benut worden om de talrjjke belangstellenden zaterdag avond een zit- of staanplaats te geven De massale opkomst gold het feestcon eert, dat Harry Holtman en zyn Voor burgs Operakoor er, bij gelegenheid var hun koperen jubileum, gaven. Met tentie van het Gewestelijk Orkest Zuid Holland en niet minder dan vijf solisten Met dat Gewestelijk Orkest kon Holt man goed omspringen; wanneer bij kele musici de partijen wat beter hadden gezeten, zouden we hebben i gen spreken van een gestroomlijnde menwerking tussen koor, solisten en kest. Nu gingen er bij het operareper toir in het orkest nog wel eens een paar De opening van het feestconcert werd een der hoogtepunten: Vivaldi's „Glo ria"; door het koor vast en monter ge zongen. orkestraal goed begeleid en door Holtman precies in het goede tempo en een mooie klankverhouding gebracht. Van de twee solisten Rijkje Wolleswinkel en Karin Ostar spaar de laatstgenoemde zich wellicht voor de door haar man gecomponeerde „Bou- tensliederen" die het programma vóór de pauze afsloten. Rudie de Heus heeft de vijf liederen voor sopraan, koor strijkorkest in laatromantisc-he sfeer geschreven; eenvoudig van melo die en smaakvol van harmonie. Voor Boutens* teksten is de expressie soms niet puntig genoeg. De liederen werden door Karin Ostar en het koor mooi ge zongen. Na de pauze kwam het jubilerende koor op „eigen terreinen: Mascagni, Mo zart en Verdi. De echte hoofdzol was daarbij overigens niet voor het koor maar voor de drie operasolisten Ma rijke van der Lugt. Nico Boer en Lieu- we Visser gereserveerd, vooral het dameskoor kon na Mascagni „groot ver lof" nemen, te meer omdat door de Britse poststaking en het in Londen blijven van de orkestpartituur een groot koor uit de Zauberflöte vervallen moest. Maar in de ..Cavalleria Rusticana" hebben Holtmans dames en heren hun hart kunnen ophalen. De uitstekend op dreef zijnde Marijke van der Lugt moet hen zo nodig nog extra inspiratie hebben geschonken. Ook de beide heren solisten droegen bij tot het succes van de avond. IS aar schatting in een jaar 4 miljoen pakjes (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De sigarettenwinke- liers ondervinden steeds meer schade van de „zwarte handel", in accijnsvrije sigaretten. Vooral uit het oosten van het land komen steeds meer klachten binnen over Nederlandse militairen die in Duitsland zijn gelegerd, en die onge- banderolleerde, belastingvrije sigaretten bij sloffen tegelijk met verlofdagen mee naar huis nemen voor vrienden en ken- De militairen betalen 45 cent voor een pakje, tegen 1.75 cent in de winkel in Nederland. Alleen al door 8.000 mili tairen in de bondsrepubliek zouden vo rig jaar meer dan vier miljoen pakjes de oostgrens over gesmokkeld zijn. Daarnaast is er de toenemende stroom reizigers die per boot of vlieg tuig in Nederland aankomen. Ook zij brengen volgens het bureau tabaksde tailhandel in toenemende mate belas tingvrije sigaretten binnen. Ze betalen er 60 cent voor het pakje. Ook via de schippershavens en militairen uit de Verenigde Staten zouden ongebanderol- leerde sigaretten binnenkomen. De fis cus lijdt door de sigarettensmokkel ook grote verliezen aan accijns en invoer- rechten, volgens ruwe schatting vijf miljoen gulden over 1970. C.H.U.-VOORZITTER Geen sprake van conflict tussen Udink en Mellema (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT Van een conflictsitua tie binnen de CHU is geen sprake. Unievoorzitter prof. Van Hulst deelde dit zaterdag mee na een in Utrecht gehouden vergadering van het hoofdbe stuur van de CHU. Prof. Van Hulst zei dat misschien indruk was gewekt dat er een conflict zon bestaan tassen de lijsttrekker Udink en fractievoorzit ter Mellema. Dit conflict zou zijn ont staan over uitspraken van de heer Udink gedaan in Rotterdam. Hij zou daar volgens persverslagen de extreem protestantse partijen S.G.P. en G.P.V, hebben opgeroepen zich te bezin nen op aansluiting bij de CHU, KVP en ARP. Prof. Van Hulst verklaarde dat de heer Udink niet bedoeld heeft dat de partijen SGP en GPV zich als zodanig zouden moeten aansluiten, maar dat hij zich slechts gericht heeft tot de indivi duele leden daarvan. Derhalve kan vol gens - de..,UpievoorzLtt^yaii ieen conflict situatie 'geen sprake zijtt TOKIO (AP) De Japanse keizer Hirothito zal de komende herfst een bezoek aan Europa brengen, zijn twee de reis naar Europa sinds 1921, zo is in Volgens de voorlopig plannen zal het Japanse keizerlijk paar officiële bezoe ken brengen aan achtereenvolgens West-Duitsland, België en Engeland. Zij zouden ook bezoeken brengen aan Frankrijk en Nederland, maar dit zou den dan niet-officiëje bezoeken zijn. Hirohito en zijn echtgenote zouden twee drie weken in Eüropa blijven. Uit Londen wordt gemeld dat de En gelse koningin Elizabeth II binnenkort een uitnodiging aan Hirohito zou rich- Gaudeamuskwartet in Gemeentemuseum (Van onze muzlekredactie) In de zondagmiddagconcertenserie was gisteren het Gaudeamuskwartet de gast van het Gemeentemuseum. Aan het begin van dit „walk-in"-concert was de belangstelling groter dan aan het sloU Menigeen zal veel geleerd hebben omtrent de stand van zaken in de moderne kamermuziek. Primarius Jos Verkoeyen. zorgde voor de beknopte inleidingen: dezö hadden voornamelijk tot dóel iets te leren over procédé van de componist en striictuur van de compositie. Gespeeld werden het tweede strijk kwartet van Ton de Leeuw (1965), het één jaar ouder kwartet van Lutoslavski en een „Introduktie plus allegro" van Peter Schat. Muziek-historisch is het laatste stuk een opmerkelijke zaak. Het is een fragment uit een anno 1955 door Schat gecomposeerd en daarna „ver loochend" kwartet. De componist heeft later (in 1962) het allegro weer vrij gegeven met het bijschrift „In oude stijl". Aan het Gaudeamuskwartet met zijn feeling voor en ervaring in moderne muziek blijkt zo'n „oude stijl" wel toe vertrouwd. In Amsterdam werd zaterdag d' scholieren 'n demonstratieve prote bijeenkomst tegen de volkstelling houdén. Tijdens de vergadi maakte dit meisje, gekleed in Nederlandse vlag. haar ongenoeg ne met de volkstelling kenbaar. GROENTEVEILING LEIDEN LEIDEN Appelen 33—57. Peren 38. Aard appelen 13. Andijvie 75—1.10. Snijbonen 47— 88. Kroten, gekookt 55. Boerenkool 29—52. Prei 57. Rabarber 64—98. Spinazie 1.'" 56—1.21. Knolselderij 11—12. "J A 24-32. Mm -69. Kom- 46-99. Uien middel grol 6-16. Witlof selderij 16—24. spruiten A 50—68. Spruiten B i Padang Portland Cement. Aandeel houders va n N.V. Padang Portland Ce ment Maatschappij zal worden voorge steld tot liquidatie van de vennootschap over te gaan. Een commissie van aan deelhouders heeft aan de raad van com missarissen adives uitgebracht over de verkoopwarade van de aandelen Veza Handelmaatschappij N.V., een dochter onderneming van Padang Portland, set, „maar ik geloof gewoon niet dat hebben commissarissen bekendgemaakt, het voor ons op dit ogenblik goed zou zijn. Het huwelijk schijnt in deze tijd niet al te goed te voldoen. Ik heb ten minste geen (>an mijn vrienden bij elkaar zien blijven, geen enkele." „Het huwelijk is niets voor mij," ver telde Brenda Vaccaro over haar leven met de zoon van Kirk Douglas. „Ik heb het eenmaal geprobeerd.wij hebben twee Jaar samengeleefd en waren drie jaar getrouwd Na de scheiding kwam zij tot de conclusie dat zij niet geschikt was voor een huwelijk. Tot voor kort zou dergelijke openhartige taal van filmsterren uit gesloten zijn. Het was aan huwelijksschandalen te danken dat in de contracten van de acteurs een „moraalclausule" werd opgenomen, waardoor de studio's hen konden ontslaan als hun privé-optre- den in strijd was met de publieke fatsoensnormen. Bijna nooit werd deze clausule in werking gesteld, maar het effect was toch dat de sterren van het witte doek gedwongen werden dis creet te zijn over hun particuliere De Amerikaanse carrière van Ingrid Bergman werd in 1949 geruïneerd INVERNESS (AFP) De Amerikaanse staten Missis sippi en Louisiana zijn gisteren geteisterd door een reeks tornado's, die tot nu toe aan 47 mensen het leven hebben gekost. De stad Inverness in eerstge noemde staat werd vrijwel met de grond gelijk gemaakt. Er zijn vele gewonden en de schade is omvangrijk. In het begin van de ochtend trokken enige wervel stormen over het centrum en het oostelijke deel van de staat Texas. In de plaats Athene vielen vijf ge wonden. De meeste slachtoffers vielen in de delta van de Mississippi. Ook wordt zware schade gemeld uit de plaatsen Cary, Little Yazoo en Oxford die verder landinwaarts liggen. In de zwaarst getroffen gebie den zijn de ziekenhuizen voL West-Louisiana schijnt in mindere mate getroffen te zijn, maar er zijn daar ook verscheidene doden ge- De wegen in de getroffen gebieden zijn door de politie afgezet, ajleen hulpverkeer wordt toegelaten. De nationale garde van Mississippi is te hulp geroe pen. Veel telefoonlijnen zijn verbroken en zieken auto's en dokters konden veelal niet doorrijden doordat de wegen door ontwortelde bomen waren versperd. Zeven hoogspanningslijnen zijn beschadigd, waardoor in verscheidene streken het Hebt uitviel. Fons Eickholt, leider van het Di mentair Actueel Theater (DAT) b het een noodzaak gevonden zich in theater met de aanstaande volkstel bezig te houden. In samenwerking onder anderen Alain Teister ontsti er ideeën en teksten voor zo'n pro? ma, van kleine scènetjes, liedjes, pri ties, vraaggesprekjes, o.a. met de schouwers, dat zich heftig kant tegen gevaarlijke aspecten van de volkstel Het programma heet „De drie mini heten u welkom, één voor Aan de orde komen zaken als: straf die op weigering gesteld is; ondoorzichtigheid in en het gebrek informatie over datgene wat men het materiaal gaat doen, de reden het koppelen van de persoonlijke ge vens aan de andere informatie. verwijzingen naar kwalijke gebeu: nissen in het verleden (Hitler-Duitslz bijvoorbeeld) die door deze volkstell gemakkelijker over te doen zijn, wikkèlt het programma zich tot bitse aanval op de overheid. Het to verder allerlei mogelijkheden om aan die volkstelling te onttrekken, heel dwaas en absurd. Het is een genzeggelijk nuttig programma, veel sympathie verdient, ook al is. vormgeving en de presentatie bepas niet vlekkeloos. Het publiek dat zaterdagavond in HOT de eerste Haagse voorstelling dit programma zat, bleek al snel der uitzondering tegen de volkstellin En daar zaten we dan weer met voorbeeld van getuigend toneel, dat richt was op de wegblijvers. Juist de? nen die zich al een mening hebh gevormd over de telling grond van feiten die hen niet aansta zitten dan bij zo'n voorstelling bij« en krijgen te horen dat zij gelijk ben. Het programma zou juist anderen bestemd moeten zijn. De HOT-voorstelling liep uit in soort teach-in op kleine schaal, we onder slechte discussieleiding van van de DAT-medewerkers nog een Ond tal toeschouwers argumenten bijdröj j gen en methodes aangaven waarmee zich aan de telling zouden onttreklcf Een sympathiek maar desondanks zaam avondje. JAN VERSTAPPE SOVJET-UNIE Commissie voor mensenrechten moet zich laten inschrijven MOSKOU (AP) De openbare aan' klager in Moskou, Roedenko, eist dat d< commissie voor de rechten van de mem die in november vorig jaar door d' Russische fysicus Andrek Sjarov is op gericht, zich als vereniging moet in 'jsgeve schrijven of zichzelf moet opheffen, v rug oi is van betrouwbare oppositionele zijd' ""en f in de Sovjet-Unie vernomen. Volgens de zegslieden hebben d( commissieleden besloten te trachten zich te laten inschrijven, zoals Roeden ko hun heeft opgedragen. Maar waar nemers in Moskou achten het onwaar schijnlijk dat de Russische regering a« groep zal toestaan met hun werk door te gaan. II St: het :h de ring. A l 87,8 lilips 1 1,80 te H 1 In de

Leidse Courant | 1971 | | pagina 6