)r. A. Simoms nam afscheid van Sacramentsparochie Den Haag ■9 irsl ONDER GROTE BELANGSTELLING Weekeinde eiste groot aantal doden Kandidaten lijsten KVP nu definitief Voorzieningen slachtoffers oorlog sterk verbeterd Veel kandidaten 200.000 boekjes over te veel roken, eten en zitten lahja Khan ontbindt regering Franse luchtvaartmij en sluiten tijdelijk poorten Kabouters willen meer kandidaat- Kamerleden 19: AND AO 22 FEBRUARI 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 5 w gt- dat ht- DEN HAAG. (ANP) De i ?r verslaggever) EN HAAG Dr. A. J. Simonis, de ie*fcw benoemde bisschop van het bis- 'itate- Rotterdam, heeft gisteren onder belangstelling officieel afscheid amen als kapelaan van de H. Sacra- 'arfctskerk aan de Haagse Sportlaan. tenden gelovigen waren getuige van afscheidstoespraak die hij 's mor- tijdens de drie eucharistievierin- hield. 's Middags bezochten meer 600 Hagenaars zijn afscheidsreoep- In zijn afscheidsrede zei dr. Simonis ,ik ben blij dat dit geen definitief ibeid is, want het bisschopsambt be- mij kapelaan zijn in breder tand en niet manager worden van bedrijf. Hoewel dat aspect er helaas een beetje in zit. Primair zal het mij betekenen, herder zijn". Hij :oobt zijn parochianen met klem hem te bidden. )e toekomst", zo zei de nieuwe bis- Rotterdam, „zal zonder twij- moeilijk zijn. Ik wist theoretisch dat het bisschopsambt zwaar was. nneer ik de afgelopen zeven weken Jnauw geconfronteerd ben met al die blemen. wordt het me wel eens bang Vioede. Daar staat tegenover, dat ik mijn leven nog nooit zo aan den ondervonden heb, wat het gebed nag. Dank zij al die mensen. die mij gebeden hebben, heb ik mij terkt gevoeld. Ik heb daarom één it verlangendat alle mensen zullen bidden voor mij als een soort stelijk thuisfront zodat de moeilijk die zeker zullen komen, over- n kunnen worden". Simonis besteedde in zijn toe- sak ook aandacht aan zijn taak die als zielzorger in het Rode-Kruiszie- huis had. „Mijn voor sommigen nogal oudende instelling zal mede zijn zaak gevonden hebben in het feit, ik voortdurend met zoveel leed en fgevallen te maken heb gehad, irdoor heb ik veel geleerd over de van het leven en de betrekkelijk- ervan. Wat ik in het ziekenhuis meegemaakt, heeft me overduide- gemaakt, wat een geluk het is om ovig te zijn". her zijn benoeming tot kapelaan de H Sacramentskerk op 1 april zei de elect bisschop: „Je zou ien zeggen, dat bissdhop Jansen een irilgrap heeft uitgehaald, die mij tonder goed bevallen is. Vijf jaar heb ik van meet af aan veel uden van deze mooie kerk en alle chianen. Hier waren zoveel uitste- diepgelovige parochianen, dat als het ware dwongen een goed :ster te zijn. Zeker gaat hier dan de stelling op, zoals het volk is, zo de priesters". ret toetreding tot het priesterschap dr, Simonis t „Er zijn heus wel ge- g Jongeren, die zeer Idealistisch zijn. krijg vaak de Indruk dat er te Inig ouderen zijn, aan wiens voor- tld die jongeren zich kunnen spiege en optrekken. De basis voor meer pingen zou kunnen liggen in het ter bijwonen van eucharistievierin- door de week. En dan met name zogenaamde gezinsdagen (verjaarda- v trouwdagen etc.) die er zich bij itek voor lenen om met een eucha- herdacht te worden". In, dat de minimum- en maxumuminkomens- j grenzen drastisch worden verhoogd. De kring van uitkeringsgerechtigden ia ver breed. Nieuw is voorts, dat de uitvoering van de regeling in zeven gemeenten wordt geconcentreerd. De nieuwe regeling werkt teraug tot 1 juli 1970. Dé reeds toegekende uitkeringen volgens de oude regeling worden herberekend. Aanvra gen op grond van de oude regeling, in gediend voor de nieuwe in werking trad, worden nog normaal afgehandeld, wat ook betekent, dat in die gevallen nog terugwerkende kracht tot 1 juli 1968 mogelijk is. De nieuwe regeling komt in de plaats van de speciale voorziening voor vervolgingsslachtoffers, die sedert 1968 was opgenomen in de rijksgroeps regeling oorlogsslachtoffers 1940-1945. )e geconcelebreerde hoogmis met als rfdcelebrant dr. Simonis, werd onder er bijgewoond door de moeder en zuster van de nieuwe bisschop. Ook een deputatie van het actiecomité lsschop Simonis" uit Lisse aanwezig. actiecomité had eigenhandig voor bloemversiering gezorgd. Pastoor P. Zoutenbier bood aan het eind van de mevrouw Simonis een bouquet or-, lldeeën aan. Aan het begin van de receptie over- Dr. A. J. Simonis in geanimeerd gesprek met enkele perochianen tijdens de afscheidsreceptie. handigde de pastoor aan de nieuwe bisschop namens de parochianen het ontwerp van een gesmeed zilveren bis- schopskruis. Momenteel wordt de laat ste hand gelegd aan de vervaardiging van het kruis, zodat het klaar is voor de bisschopswijding op 20 maart. Dr. Simonis zou de avond doorbrengen bij zijn moeder in Lisse en daarna voor twee weken vakantie naar Luxemburg vertrekken. Bij zijn terugkeer zal hij een week in retraite gaan. Vrouw bij brand omgekomen KLARENBEEK (ANP) Bü een felle brand in Klarenbeek (gem. Apeldoorn) is zaterdag de 40-jarige mevrouw Hulleman-Simons, moeder van 5 kinde ren, om het leven gekomen. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat doos met aanmaakhoutjes te dicht bit de kachel stond. Deze vatte door overver hitting vlam, waarna het vnnr oversloeg op een blik petroleum, dat explodeerde. De kinderen ontdekten de brand, w na zij hun ouders wekten. Deze gingen naar buiten. De man ging nog eenmaal het brandende hui® in om kleren te halen. Terwijl hij deze in een schuurtje bracht ging ook de vrouw nog een keer binnen. Waarschijnlijk is zij door de rook bedwelmd, waarna zij in de vlammen omkwam. In Utrecht werd gistermiddag e vrouw ernstig gewond bij een brand een huis. De vrouw was met haar m en schoonzoon bezig met behulp van e brandbare kleefstof vloerbedekking te leggen. Er brandde in het vertrek ook gaskachel, die op een gasfles was aange sloten. Plotseling ontstond een ene steekvlam, die de kamer in een oogwenk in lichterlaaie zette. De familie wist zich op tijd te redden. De vrouw moest e' wel met brandwonden in een ziekenhuis worden opgenomen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De zaterdag door het K.V.P.-partybestuur definitief vastge stelde vier K.V.P.-kandidatenlijsten voor de Tweede-Kamerverkiezingen stellen aanzienlijke wijzigingen in de thans nog zittende fracties (39 leden) in het voor uitzicht. Van de verkiesbaar geachte kandidaten zitten er maar 21 in de huidige fractie. Hun volgorde op de vier kandidatenlijsten alle vier aangevoerd door dr. Veringa luidt aldus: Westelijke lijst: 2. Brouwer, Kamerlid, Wassenaar; 3. minister Luns, Den Haag; 4. Kleisterlee, Kamerlid, Rotterdam; 5. minister Nelis9en. Voorschoten; 6. mevr. Groensmit van der Kallen, Kamerlid, Beverwijk; 7. mevr. Gardeniers, Leiden, 8. Mommersteeg, Kamerlid, Amsterdam; 9. Van Schaik, Kamerlid. Maarssen; 10. Van der Sanden. Rijswijk. De volgende kandidaten staan op niet direct verkies bare plaatsen: 11. Dusarduijn, Kamerlid, Goes; 12. Du Chatinier, KVP-.iongeren, Den Haag; 13 Schuyt. Kamerlid. Den Haag; 14. Struijk, Rotterdam; 15. Meijer, Kamerlid, Schoor!16. Hazekamp, Den Haag-, 17. mevr. Korte, Bussum; 18- Pen- ders, Leidschendam; 19. Bindels, Den Helder; 20. Snelders. Delft; 21. mevrouw Van Heel. Den Haag; 22. Van Bijster- veld. Voorburg; 23. Gommers, Den Haag; 24. Arling, Hoogvliet; 25. Westenberg. Voorhout: 26. Van der Evden. Amster dam; 27. mej. Schwager, Den Haag: 28 Grootschol ten, Poeldijk: 29. Verhoef, Woerden; 30. Gerretsen. Rotterdam. Brabantse lijst: 2. minister Lardinois; 3. Kamervoorzitter Van Thiel; 4. Wester terp, Kamerlid; 5. Van der Gun; 6. Ver dijk; 7. De Bekker. Kamerlid; 8. Peij- nenburg, Kamerlid, Den Haag; 9. Ass- mann, Kamerlid: 10. Cornelissen. Kamer lid; 11. Zelissen. K.V.P.-jongere. Limburgse lijst: 2. staatssecretaris Van Son; 3. Nootenboom, Kamerlid; 4. Hut- schemaekers, Kamerlid; 5. Weijters, Kamerlid, Rijswijk; 6. Heymans; 7. Bremen; 8. Boot, Kamerlid. Den Haag. Noord-oostelijke lijst: 2. Andriessen, Kamerlid; 3. Fievez, Kamerlid; 4. Kros- se, Kamerlid; 5. Engels, Kamerlid; 6. Ter Woorts, Kamerlid; 7. Hei-mes, Beverwijk; 8. Weijers, Kamerlid; 9. Van Eisen; 10. Hermeen, Kamerlid. Wanneer deze kandidaten inderdaad gekozen worden maakt een aantal van de overige, nlet-rechtstreeks verkiesbaar geachtte kandidaten een goede kans toch een Kamerzetel te bemachtigen, wanneer enkele verkiesbare kandidaten (weer) minister of staatssecretaris worden. Daar komt bij dat dr. Veringa plaats zal vrij maken op drie van de vier lijsten waar op hij als lijsttrekker fungeert. Voorts rekent men op het vertrek t.z.t. van minister Luns naar de N.A.V.O. Op de westelijke lijst komen voor op volging als eersten in aanmerking de Jongeren-kandidaat Du Chatinier uit Den Haag, de heer Struijk, wijsdeskundige uit Rotter Hazekamp te Den Haag. Op de Brabantse lijst fungeert het Eerste-Kamerlid Van Amelsvoort als eerste plaatsvervanger en mej. Cornelis sen als tweede plaatsvervanger. Op de noord-oostelijke lijst is de heer Van Zeil de eerste algemene plaatsvervanger. Daarna volgt de heer Jansen (Rijswijk). Op de Limburgse lijst komt als eerste opvolger in aanmerking het Kamerlid Boot te Den Haag. Amin aanvaardt presidentschap van Oeganda KAMPALA (AFP) Generaal Idi I Amin heeft bekendgemaakt dat hij de titel van president van de tweede I Ooegandese republiek aanvaardt Het le- ger, en daarna het kabinet, hadden hem I gevraagd deze functie op zich te nemen. Het volk van Boeganda, het grootste j koninkrijk in de voormalige kolonie jjÉaSJHld&Ë j Oegrada. heeft de staatsgreep van Amin I gesteund, omdat de afgezette president vertegenwoordigster van Frankrijk is Lenny Kuhr als tweede geëindigd op Milton Obote hen hun voorrechten ont- Chileense Songfestival. Met prijs en een grote bos bloemen keesde tij nam door van Oeganda een eenheids- soterdag op Schiphol terug. staat te maken. V l EUROPESE HARTWEEK (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het publiek wordt op tal van manieren betrokken in de Euro pese Hartweek, die deze week in dertig landen wordt gehouden. In Nederland worden 200.000 informatieve boekwerk jes over teveel roken, teveel eten en teveel zitten, onder meer via de wacht kamers van artsen verspreid. De Neder landse Hartstichting heeft alle kruis verenigingen ingeschakeld, die op hun beurt plaatselijke activiteiten ontplooien. Voorts zal men her en der affiches kun nen aantreffen die het thema van de actie benadrukken. In 400 plaatsen wordt gecollecteerd. De Hartstichting heeft bovendien de prinsen van carnaval bereid gevonden om „tussen de bedrij ven door" de aandacht op de week te vestigen. In verschillende gemeenten zijn actiecomité's opgericht die met geluidswagens, optochten en spandoeken de ernst van de zaak onder ogen van het publiek brengen! Tenslotte zullen veel poststukken voorzien worden van stempels, die de hele actie onder steunen. (Van één onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Het verkeer heeft dit weekeinde zeker negentien dodelijke slachtoffers geëist en enkele tientallen gewonden. Bü Reeuwük op de weg Den HaagUtrecht kwamen zaterdag een In woner van Rotterdam en zijn zoon om het leven bü een verkeersongeluk. De auto raakte door onbekende oorzaak van de weg. reed dwars over de naastgele gen secundaire weg en kwam tegen een boom tot stilstand. In Hoensbroek werd zondagavond een vrouw gevonden, die zwaargewond was Zij droeg een carnavalskostuum. De vrouw had ernstige hoofdwonden en een bekkenfractuur. In de loop van de nacht is de vrouw overleden zonder bij kennis te komen. In Breda werd in de nacht van vrijdag op zaterdag een man met zyn fiets langs de weg gevonden. De man was zwaar gewond. De man, die later in de nacht in een ziekenhuis is overleden, moet ge schept zijn door een auto. De bestuurder is doorgereden. In Breda, Lekkerkerk, Terneuzen, Ave- reest en op de Waalbrug bij Zaltbommel verloren bij frontale botsingen zes per sonen het leven. Bij deze ongelukken werden elf personen gewond. Bij een botsing tussen twee personen auto's onder Markenesse in de Noord- jostpolder werden tien personen gewond. Een wagen, waarin zeven personen za ten, stond aan de kant van de weg met een lekke band. De bestuurder van een achteropkomende wagen moet deze niet gezien hebben, want hij reed in volle vaart achterop de stilstaande auto. De gewonden moesten allen opgenomen worden in een ziekenhuis. In Bergh verongelukte een achttien jarige jongen dodelijk toen hij met zijn auto slipte en tegen een paal reed. In Eindhoven kwam in de nacht van za terdag op zondag een 36-jarige man om het leven toen hij met zijn auto tegen een boom reed. Vanmorgen vroeg kwam by Nuland een man om het leven toen zijn auto over de kop sloeg. Een andere in zittende werd zwaargewond. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Bij ongelukken in Groesbeek en Enk huizen verloren twee bromfietsers het leven. In Utrecht schepte in de nacht van zaterdag op zondag een automobilist een vrouw op haar fiets. Zij overleed later in een ziekenhuis. Haar man, die naast haar reed werd op een haar na gemist. De automobilst is na het ongeluk door- In Hoorn verongelukte twee jongens dodelijk toen de auto, waarin zij zaten in een gracht terecht kwam. Twee an dere inzittenden moesten in een zieken huis worden opgenomen. Een 19-jarige inwoner van Mierlo (N.-Br.) is vanmor gen in de gemeente Someren (N.-Br.) dood naast zijn bromfiets aangetroffen. De politie vermoedt dat de jongeman in de afgelopen nacht met zijn bromfiets tegen een loslopend paard is gereden. In Breda werden vrijdagnacht drie per sonen gewond bij een vechtparty. Een 23-jarige Amsterdammer liep messteken op. De twee andere gewonden konden nog niet gehoord worden omdat zij resp. een op meerdere plaatsen gebroken kaak en een hersenschudding hadden. Vast staat wel, dat de vechtparty op straat is begonnen en dat er nogal wat personen aan hebben deelgenomen. KAR ATS JI (AFP) De Pokistaanse president generaal Jahja Khan heeft gisteren het kabinet ont bonden, zo is in een communiqué meegedeeld. De maatregel is van daag van kracht geworden. De president heeft tot de maatregel besloten met het oog op de politie ke situatie in het land. Waarnemers menen dat het be sluit van president Jahja Kahn een terugkeer betekent naar de toestand van voor augustus 1969. Toen werd de regeringsverant woordelijkheid gedeeld door pre sident Jahja Khan, de chef van de generale staf admiraal Hasan en de gouverneurs van Oost- en West-Pakistan. Krachtmeting met slakend personeel dat zij met loonsverhogingen van 15 tot 20 pet. de concurrentie met de buiten landse luchtvaartmaatschappijen niet langer konden volhouden. Het naviga- tiepersoneel kondigde stakingen af, de eerste van dit jaar begin januari, en de tweede vrijdag. Andere stakingen van langere duur zouden volgen in het eer ste halfjaar van 1971. Met dit vooruit- I zicht gaf de directie er de voorkeur aan 3 ...x- «x maar liever dadelijk de knoop door te Franse luchtvaartmaatschappij hakken in plaats van telkens vluchten gebruik wil maken, doet beter zijn te moeten afzeggen. Het conflict moest plaatsen bij een niet-Franse onderne- 1 maar worden uitgevochten met rege- ming te reserveren, want de directie i ing en publiek als slachtoffer, van Air France, France Intair en Uta yan beide kanten zullen de verliezen hebben besloten de tent te sluiten. Gis- „root 7jjn De uitsluiting komt de drie teravond liep een staking af van het maatschappijen per dag te staan op eer igatiepersoneel, 2400 man. die vrij- verlies van 5 miljoen franc, waarvan I Vï tot 4 miljoen alleen voor Air Fran cc. Maar ook het personeel zal grote verliezen lijden. Niet alleen de piloten, maar het straks bij lange duur van conflict, ook de stewardessen, de ste wards die geen vliegpremie meer gen. Dat wil zeggen de helft van salaris. Het grondpersoneel zal al zijn overuren moeten derven. Van alle vliegtuigen op Orly en Bourget stond zondag de volle honderd dag begon, maar vanmorgen is de uit- luiting ingegaan, waardoor op de vlieg velden zo goed als geen Frans toestel meer van de grond gaat. Hoe lang dit conflict zal duren is onbekend. Van beide zijden is men niet van plan enige concessie te doen. Het besluit van de drie directies draagt naar verluidt, de instemming van de regering. collectief contract. Het oude liep af op 31 december. Beide partijen gaven niet toe. De vakbonden lieten weten dat zij de voorstellen van de directies niet aan hun leden konden verkopen, en die directies stelden aich op het standpunt hetzij op de parkeerterreinen, hetzij In de hangars. Het waren er bij elkaar 158 met plaats voor 20.000 passagiers. Sommige toestellen gaan in revisie maar het grootste gedeelte moet gereed worden gehouden voor onmiddellijk Op de luchthaven Kennedy (New Yorkis gisteren Leonid Riggermah met zyn moeder aangekomen. De dertigjarige Riggerman was in Rusland een actief zionist. Hij kreeg toestemming om naar de V.S. te vertrek zodra de uitsluiting wordt op geheven. Vocht is bijzonder schadelijk voor de motoren. Bij langere duur van het con flict zullen de motoren iedere achtste of tiende dag een paar uur moeten draai- m geen blijvende schade te onder vinden. DEN HAAG (ANP) Onder de naam ..Kabouters" zal in alle achttien kieskringen worden deelgenomen aan de komende verkiezingen voor de Twee de Kamer. Hiertoe hebben Kabouters uit Alkmaar, Amersfoort, Amsterdam, Beverwijk, Driebergen, Den Haag, Hel- loo, Nijmegen, Tilburg, Utreeht, Zeist-en andere oorden het afgelopen weekeinde besloten. De financiering is nog een kabouter probleem, maar voor driekwart zijn d« waarborgsommen van 1000,per kierking voorhanden. naar Casper Schucking Kool uit Den Haag mee deelde. Hij koesterde de verwachting, dat nog veel geld binnenkomt, opdat ook het Nederlandse volk een fraaie verkiezingskrant kan worden bezorgd. Nieuw is, dat „Kabouters" geen lijst trekker kent. Er wordt gewerkt met wat de mannen en vrouwen van Oranje Vrijstaat een ronde lijst noemen. Dit houdt in, dat in elke kieskring een an dere naam boven aan de lijst prijkt. Deze naam zal ook in andere kringen op de lijst staan. Gegeven het feit, dat er dertig namen op een lijst mogen voor komen, betekent dit, dat er per kies kring nog een twaaltal Tweedekamer- candidaten kunnen worden geplaatst. „Kabouters" heeft veel eandidaten nodig. De salarissen van de Kabouter- Kamerleden zullen nameiyk voor een deel worden gebruikt om een ombuds- actiecentrum te kunnen laten fungeren: een doorgeefluik tussen actiecomité's en parlement en regering. Alle kabou- ter-candidaat-Tweede-Kamerleden hel pen in dit centrum mee en doen alvast ervaring op om kamerleden af te los sen. De kabouterszetels in de Kamer mogen niet al te lang door eenzelfde Kabouter-Kamerlid bezet blijven. T.-jeelio-Slo waakse auteur Prochazka gestorven WENEN (AP) Zaterdag is te Praag na een langdurige ziekte de schrijver Jan Prochazka overleden. Hij is 42 jaar geworden. Prochazka was een vooraan staande figuur tijdens de „reformperio de" van 1968. In oktober 1969 werd hij uit de partij gestoten met andere liberale letterkundi gen als Antonin Liehm, Pavel Kohout en Ludvlk Vaculik wegens zijn steun aan Alexander Dubcek. Gedurende het jaar 1970 was hij her haalde malen het doelijit geweest van het nieuwe communistische regime dat op allerlei wijzen trachtte hem in discre- diet te brengen. De onmiddellijke doodsoorzaak van Prochazka is niet bekend gemaakt. Concorde duurder dan Jumbo LONDEN (Reuter) De Air Franoe eu de BOAC zyn tot de conclusie ge komen dat er met de Brits-Franee supersone Concorde alleen maar met verlies zal kunnen worden gevlogen. *o meldt The Observer. Het vliegen met de „Concorde" zou tweemaal zo duur zyn als het gebruik van de Amerikaanse „Boeing-757" (de Jumbo). Een woordvoerder van de BOAC ver klaarde naar aanleiding van het bericht dat de maatschappij bereid blijft de „Concorde" te gebruiken, maar volgens luchtvaartkringen wil zij eerst de pres taties van het toestel afwachten alvorens er een contract wordt getekend. MARINO (AP) De 44-jarige nacht- waker Giovanni Galati heeft in de nacht i van zaterdag op zondag de huisbewaar der van de Italiaanse actrice Sylco Kos- cina, diens vrouw en haar chauffeur doodgeschoten. Hij heeft zichzelf bij de politie aangegeven. Hij verklaarde „uit zelfverdediging" te hebben gehandeld. Sylva Koscina is op het ogenblik in Kaapstad.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5