s, WASSENAAR VERWELKOMDE BURGEMEESTER K. STAAB t)] Mr. G. C. van der benoemd tot Leids Willigen ereburger Forwodians klaar voor de einde purt Achtergronden van noodsituatie bij Leidse psychologen Grote belangstelling in raadhuis Installatie door mr. Brink Bona Stars dames oppermachtig tegenJumperi VAN ROOYEN GAAT DE CUP VERLIEZEN KINDERTONEE LGROEP „HARLEKINO" GAF EERSTE DEMONSTRATIE BASKETBAL LEIDSE COURANT MAANDAG 22 FEBRUARI 19: WASSENAAR. De nieuwe burgemeester, mr. K. Staab, zijn echtgenote en kinderen, zijn zater dagmiddag op een hartelijke wijze in Wassenaar verwelkomd. Om streeks half twee werden zij bij de grens van de gemeente op de Wittenburgerweg verwel komd door loco-burgemeester mr. N. W. A. Brink en gemeentesecre taris E. F. Zwartelé. Begeleid door een politie-escorte onder leiding van waarnemend commissaris G. J. Boven reed de burgemeester naar het raadhuis, waar om twee unr een buitengewone vergade ring van de gemeenteraad begon. der koningin werd vertegenwoordigd door zijn kabinets chef, mr. H. A. N. Dinger van Kruinin- gen. Oud-burgemeester mr. W. J. Geert- sema was er met zijn echtgenote, de burgemeester van Rotterdam, de heer Thomassen, burgemeesters van omlig gende gemeenten, fractievoorzitters uit de Rotterdamse gemeenteraad, de hoof den van de gemeentelijke diensten van Wassenaar en vele anderen. Nadat de gemeentesecretaris het koninklijk be sluit tot benoeming van mr. Staab en de akte van beëdiging had voorgelezen, werd de nieuwe burgemeester de zaal binnengeleid en toegesproken door loco burgemeester mr. N. W. A. Brink. Mr. Brink begon zijn toespraak met een gelukwens. Hij sprak de hoop uit, dat voor de burgemeester en zijn gezin spoedig een passende woning gevonden zal kunnen worden en dat zij zich spoe dig helemaal thuis zullen voelen in Was- Uit het feit, dat ook de burgerij zich in de afgelopen weken intensief bezig gehouden heeft met de vraag, wie de nieuwe burgemeester zou zijn, blijkt dat men zich in Wassenaar terdege bewust is van de bijzondere plaats, die de bur gemeester in het gemeentelijke bestuur en in het gehele gemeentelijke leven inneemt. Ongetwijfeld zal de nieuwe burge meester bij de gemeenteraad dezelfde loyaliteit en bereidheid tot samenwer king aantreffen, die tot nu toe steeds het optreden van de raad hebben geken merkt. Over de burgerij zei mr. Brink, dat er in alle geledingen van de inwo ners een groeiende, kritische, maar ge zonde belangstelling bestaat voor het wel en wee van de gemeente en het doen en laten van het gemeentebestuur. Er is ook een bereidheid om mee te denken en mee te praten over de vraag- Vraagstukken Mr. Brink sprak vervolgens over het karakter van de gemeente Wassenaar en noemde enkele vraagstukken, die ln de nabije toekomst de speciale aandacht vragen: een wegenstructuur, die het doorgaande verkeer om de woongebieden heenleidt; bestudering van de mogelijk heden die er nog gevonden kunnen wor den voor woningbouw, in het bijzonder voor de minst draagkrachtige woning zoekenden; een beslissing over de vraag tot welke agglomeratie Wassenaar straks definitief zal toetreden: de Leidse of de Haagse. Mr. Brink wees op de verheugende ontwikkeling, die zich voordoet op sociaal-cultureel gebied. Er is hierover een gesprek op gang gekomen tussen vertegenwoordigers van het Wassenaarse verenigingsleven. Na de wens te hebben uitgesproken dat burgemeester Staab in zijn nieuwe arbeidsveld veel voldoening zal mogen vinden, hing mr. Brink de nieuwe burgemeester de ambtsketen om en overhandigde hij hem de voorzitters- Hierna hield mr. A. van Vuure een korte toespraak namens de raad. Hij sprak woorden van dank tot mr. Brink voor de wijze, waarop deze in de afge lopen vijf weken het burgemeesterschap heeft waargenomen. Nadat de gemeente secretaris, de heer E. F. Zwartelé, de burgemeester de verzekering gegeven had, dat het gehele gemeentepersoneel klaar staat om hem terzijde te staan, was het woord aan mr. Staab zelf. Hij begon met woorden van dank tot H.M. de Koningin, die hem tot burge meester van Wassenaar heeft willen be noemen, en dankte mr. Brink voor de waarneming van het burgemeesterschap en voor de wijze waarop hij hem op zijn nieuwe taak heeft willen voorbereiden. .Als remonstrant en liberaal" aldus mr. Staab „zijn de begrippen vrijheid, verdraagzaamheid, eenheid en gerechtig heid mij niet vreemd. Ik hoop dat zij mij zullen helpen een onpartijdig burger vader te zijn, waardoor de goede geest in deze Wassenaarse gemeenschap een „stabiel" karakter zal dragen". Na het sluiten van de vergadering werden nog toespraken gehouden door oud-burgemeester mr. Geertsema en door de burgemeester van Noordwijk, I die zijn nieuwe collega verwelkomde in de burgemeesterskringen van -de Duin streek en van Leiden. 's Middags half 4 begon voor het raad huis een door de Oranjevereniging geor ganiseerde presentatie van verenignigen, waaraan door enige tientallen vereni gingsdeputaties werd deelgenomen. Ver volgens was er een receptie, waarop I bijna 700 belangstellenden hun opwach- ontving mr. Staab uit handen ting bij de heer en mevrouw Staab kwa- prins de onderscheiding van Ridder de Orde van de Deylknotsen en t fraaie ca.navalsmuts. Daarna begaf mr. Staab zich n; Kerkehout. waar in het clubgebouw de sportvereniging Wassenaar een c DEN HAAG-LEIDEN Het dame«|^ team van Bona Stars blijft het uitstf. kend doen. Na de grote overwinninj e vorige week op Eagles kreeg ook Jumpers in Den Haag geen schijn kans. De Haagse dames, die de laatsU weken toch uitstekend draaiden, wer. den volledig van het veld gespeeld et moesten met een 3179 nederlaag ge- noegen nemen. Roti bel: tskerk tijdei hield In liji De Deylknotsen, die in het Jeroenhuis carnaval vierde. Mr. Staab werd door loco-burgemeester mr. Brink aan voor zitter C. J. van Leeuwen, Prins Tinus I de raad van elf voorgesteld. Daarna de maken. Onder de gasten op deze receptie waren vele relaties van de heer en mevrouw Staab uit Rotterdam. 's Avonds was burgemeester Staab enige tijd de gast van de Carnavalsvereniging navalsfeest van de buurtvereniging in volle gang was. Hij werd er hartelijk verwelkomd door voorzitter A. Tesink. De heer Elligens sr., die bij het afscheid van mr. Geertsema tot tijdelijk „burge meester van Kerkehout" was benoemd, stond spontaan zijn „ambtsketen" af aan de heer Staab. Loco-burgemeester mr. Brink en gemeenteraadslid A. J. M. van der Klaauw werden gehuldigd voor hun aandeel in de actie voor een veiliger toegangsweg naar de buurtschap. Ajax komt naar Noordwijk NOORDWIJK „Van Rooyen kan de cup niet kwijt" en „Van Rooyen sal tien kleine cupjes moeten maken" schreven wij eerder in deze kolom men. Sedert vandaag speelt dat pro bleem evenwel niet meer, want het is de heer C. van Rooyen gelukt het eerste elftal van Ajax te bewegen in het kader van de nederlaagserie een demonstratie van hun kunnen in Noordwijk te komen geven. Een en ander zal zich afspelen op maandag 1 maart 's avonds om 19.00 uur. We er zullen komen is nog niet geheel zeker; de animo is zo groot, dat de heren Ajacieden er om zijn gaan knobbelen. De winnaars van déze wedstrijden, die moeten beslis sen over drie plaatsen in de „selectie voor Noorwijk" zijn nog niet bekend. Van zes man staat het spelen reeds vast: Ruud Krol. Barry Hulshoff, Gerrlj Mühren, Nico Rijnders, Wim Suurbier en Johan Neeskens zullen zéker van de partij zijn. LEIDEN Burgemeester mr. G. C. van der Willigen heeft vanmiddag als ereburger het eerste deel afgesloten van de afscheidstrilogie, die tot woens dagavond zal duren. Uit handen van loco-burgemeester S. Menken ontving hij tijdens de bijzondere raadsvergadering, die ook werd bijgewoond door zijn echtgenote en kinderen, de zilveren eremedaille van de stad. Mr. Van der Willigen, die twee jaar voor de pensioengerechtigde leeftijd op de meest eervolle wijze op eigen verzoek om gezondheidsreden ontslag heeft gekregen is sinds 1 maart 1965 burgemeester van de Sleutelstad geweest. In di ejaren heeft hij, aldus stond in de oorkonde, die hem door de heer Menken ter hand werd gesteld, met uitzonderlijke toewijding, gepaard aan bestuurlijke visie en creatief vermogen zeer belangrijke diensten bewezen aan de gemeente. seerd hoezeer hij zich met velen en de stad verbonden voelt. De situatie waarin de stad verkeert, met name de financiële situatie, nam vele van de laatste officiële woorden van burgemeester Van der Willigen in beslag: de te geringe midde len, die de gemeente ter beschikking gesteld worden om te kunnen uitvoeren wat zij noodzakelijk vinden. Van enkele dingen wist burgemeester Van der Willigen zich zeker; het huidige college van B. en W. is niet voornemens de strijd voor meer financiële armslag op te geven. Met andere middelgrote steden is eenonderzoek op touw gezet, terwijl ook door het Sociologisch Instituut van de Rijksuniversiteit op verzoek van mr. Van der Willigen de nodige bouwstenen worden aangedragen voor een vergelij kend onderzoek met andere steden. Daaruit zal blijken, aldus mr. Van der Met name werd vermeld loco burgemeester Menken maakte daarvan ook uitvoerig gewag in zijn toespraak het aandeel dat burgemeester Van der Willigen heeft gehad in de totstandko ming van het Gewest Leiden. Tot de ver diensten van de vertrekkende eerste en ereburger worden ook gerekend de ge wekte medeverantwoordelijkheid van Rijk en Provincie ten opzichte van de gegeven structurele situatie waarin de stad zich bevindt alsmede de verwezen lijking van de uitbreiding en reconstruc tie van het gebouw van de Gemeentelijke Archiefdienst. In zijn afscheidsrede tot de gemeente raad zei mr. Van der Willigen, dat het besluit om heen te gaan vier maanden geleden heel wat makkelijker genomen was dan om het thans uit te voeren. In de laatste weken had hij zich gereali- Wiiligen, dat Leiden door haar typische sociale en geografische structuur meer moet doen dan vergelijkbare steden. Over het Gewest Leiden, dat in deze raadsperiode de nodige bevoegdheden zal krijgen en voor de instelling waar van mr. Van Willigen zich bijzonder heeft ingezet, zei hij, dat het niet alleen gaat om alleen maar bovengemeentelijke taken te verrchten. Er zullen ook ver schillende gemeentelijke taken overgeno men moeten worden, zoals politie, brand weer, utiliteitsbedrijven, ruimtelijke or dening, een deel van het onderwijs, ge meentereiniging en geneeskundige, en Daardoor zullen de gemeenten meer mogelijkheden krijgen voor het uitvoe ren van nieuwe taken. Met name op het gebied van de jeugdzorg en alle ver plichtingen om de plaatselijke gemeen schap als geestelijk krachtcentrum te redden. Tenslotte dankte mr. Van der Willigen allen, die hem als burgemeester zeer tot steun zijn geweest: zijn echtgenote, die „mijn humeuren en prettige plichten deelde*' en de directe medewerkers in het bijzonder gemeentesecretarie dr. J. van de Poel. Loeo-burgenieeeter S. Menken liet in zijn toespraak duidelijk uitkomen, dat de vrij korte ambtsperiode van de schei dende eerste burger wel degelijk een vruchtbare Is geweest. De reed» ge noemde totstandkoming van het Ge weet ten behoeve van het onderwijs, de ge zondheidszorg, de sport en de cultuur, de omschakeling van stadsgas op aard gas en de omschakeling van de elek trische stroom en het op gang komen van de woningbouw ln de Merenwjjk. In al deze zaken had de burgemeester een belangrijk aandeel als representant naar buiten en binnenkamers als be trokkene bij de besluitvorming „Als Leidse gemeenschap zijn wij daarvoor dankbaar", aldus de heer Menken. Bij het fragmentarisch beeld, dat de „loco" schetste, paste ook de vermelding van het feit, dat burgemeester Van der Willigen graag tussen „de Leijenaars" vertoefde bij jubilea en meerjarige hu welijksfeesten. Zeker 250 koninklijke on derscheidingen reikte hij uit. Andere cijfers: minstens 100 raadsvergaderin gen werden door hem voorgezeten en zeker 50.000 keer zette hij zijn handte kening. Aan het eind van zijn toespraak over handigde de heer Menken behalve de erepenning een antiek gouden horloge, met daarin een afbeelding gegraveerd van het Leidse stadhuis als cadeau van de gemeenteraad. Tijdens de bijzondere raadsvergade ring werd ook gesproken door mr. F. Portheine, nestor, en burgemeester Ver meulen van Katwijk namens de colle ga's in het Gewest. LISSE Zaterdagmiddag had de eerste openbare demonstratie middag plaats van „Harlekino" in Lisse. Deze jeugdgroep werkt onder leiding van Trudy van der Eerden en Koos Elfe- ring. die in de Sociëteit „Artemis" een welkom onderdak hebben gevonden voor hun spel met de je„0'd. Na drie maanden ingespannen ar beid met de kinderen in de uiterst moeilijke leeftijdsgroep van 512 jaar durfden Trudy van der Eerden en Koos Elfering het aan hun groepen aan het publiek te presenteren. Na een inleidend woord, tevens een ver klaring van de bedoeling van dit werk, ging het doek open en vertoonde de kinderschaar zich aan het publiek. De uitvoering begon met een serie be wegingen, beginnend met gelaatsex pressies en via bewegingen van aller lei lichaamsdelen uitsluitend met ge luidsexpressie. Door middel van deze geluidsexpressie stelden de kinderen hun groep voor door een gefluisterd begonnen „Harlekino", dat versneld werd herhaald, steeds luider wordend de zaal werd ingeworpen, zo ook het woord „demonstratie". Een leuk en tree van -de jeugdgroep. Het publiek reageerde met een spontaan applaus. Daarna werd een tweetal spelen op at leuke was, dat de kinderen zélf mochten bepalen wat ze graag wilden voorstellen, bijv. ver pleegster, agent, cowboy, soldaat, ko ter,. boef, enz., waaromheen .verhalen werden geweven. Vóór de opvoering werden de verhalen door één van de medespelers voorgelezen terwijl de spelleiding korte aanduidingen gaf voor het publiek. Woensdagmiddag 24 febr. wordt nog maals een demonstratie gegeven in Rehoboth; aanvang half 3. Door deze overwinning behoudt Bow Stars haar theoretische kans op de ste plaats met de daaraan verbonden promotiewedstrijden voor de eredivisie maar dan moet Rotterdam Zuid dat punten op Bona Stars voorstaat, vi Vodo verliezen. De pupillen van coa P. Kleiss keken aanvankelijk de kat u: de boom. Na 5 minuten, bij de stand 910, hadden zij reeds gezien helemaa] geen angst te hoeven hebben voor Jum- pers en bouwden langzaam maar zeker aan een voorsprong. Jos Valk en Lie Mortelmans stuwden met fraaie acti de score omhoog tot 1942 bij rust. Ei was geen vuiltje meer aan de lucht de Leidse dames konden in de tweede helft lustig combineren waarbij alle speelsters aan hun trekken kwamen Jumpers kreeg hoegenaamd geen kam en trachtte met veel persoonlijke fouten Bona Stars te stuiten. Dit lukte wel niet en Bona Stars finishte gemak, kelijk met 3179. Scores: Jos Valk 18, Regien Kleiss en Joke Zandbergen 13 Miek Zandbergen 15, Lieve Mortelmani en Gertruud van der Zon 10. De strijd om het kampioenschap ln reserve eerste klasse heren van district Den Haag Is onbeslist gebleven in zoverre dat Bona Stars 3 er niet geslaagd is om zich nu reeds kampioen te mogen noemen. Bona Stars 2 zorgdt hier zaterdagavod voor door met 78- 51 van het derde team te winnen. Door dit resultaat staan beide teams met verliespunten bovenaan zodat ei beslissingswedstrijd noodzakelijk worden. Uitslagen: Bona Stars eBona Stan d 2450; Bona Stars 5Jumpers 2845; Bona Stars c—MSV b, M! =:elnk LEIDSCHENDAM In het dienstge bouw van de Nederlandse Hervormde Kerk aan de Regthuysetraat spelen za terdagavond 27 februari vanaf 8 uur, de Heavy Roek-groep „Anonymus" en de Jugg Band „angel Junction". De avond, waarop alle Leidschendamse jongeren die van muziek en dansen houden wel kom zijn, is georganiseerd door enkele leden van de stichting Kreatief Kultu- reel Ontmoetingscentrum in oprichting. De stichting stelt zich voor, een aantal activiteiten voor de jeugd in Leidschen- dam te stimuleren, maar vooral de jeugd aan een eigen jeugdhuis te hel pen. Het voorlopige bestuur hoopt over enkele maanden een eigen behuizing te hebben, het gemeentebestuur heeft daarvoor medewerking toegezegd. De naam van het centrum is al bekend: „Sater". Een eventueel batig saldo van de uitvoering a.s. zaterdag waarop de bezoekers en bezoekesters nader zullen worden ingelicht ovter de te vormen stichting, is bestemd voor de inrichting van het ontmoetingscentrum. Goede kans op promotie en kampioenschap VOORHOUT Met een lange reeks overwinningen staat het eerste team van The Forwodians met nog 7 wed strijden te spelen gunstig genoteerd voor promotie en misschien zelfs voor het kampioenschap van de 2de klasse. Toch moeten daarvoor een aantal erg zware duels met winst worden afgeslo ten. Tegen koploper Springers uit Gou da moet onder meer nog 2 maal worden aangetreden. De wedstrijd van afgelopen zaterdag tegen Sigi 1 uit Delft is in de sporthal van de t.h. niet als een formaliteit door the Forwodians gewonnen. Na een zwakke start, waarbij het afstandsschot van Sigi erg trefzeker was en the Forwodians nogal veel misten, nam de Voorhoutse ploeg na een klein kwartier het heft in handen. Via tussenstanden van 11—8 (8ste min.) en 17—14 (11e min.) kwam het rustsignaal bij een 20—30 voorsprong van the Forwodians. De tweede helft leek geen problemen te zullen geven. Na 8 minuten was de voorsprong gegroeid tot 13 punten (24 37). Daarna kwam echter een even onbegrijpelijke als riskante inzinking van the Forwodians en Sigi rook zijn kans. In hoog tempo kwam het terug tot 3739. De gelijkmaker bleef uit. Forwodians-coach Rein Geurts wist door een time-out en tijdig wisselen de rust terug te brengen en Sigi bleek te veel te hebben gegeven. Het einde van de 2de 20 minuten gaf daardoor toch nog een ruime totaaloverwinning voor the Forwodians te zien: 4155. Scores: Harry Kruis 18. Lejo Buck 15, Christi- aan Uhlenbeck 8, Frans Buck 6, Paul Bakker en Henk Buck 4. Stand na het afgelopen weekend: 1 Springers 1 (Gouda) 14262) Forwodians 1 15— 25—3) Vodo 2 (Den Haag) 17—26 4) Rembrandt 1 (Leiden) 14225) Blitz 2 (Voorschoten) 1418. Het tweede team am van the Forwodians speelde vrijdag vriendschappelijk tegen Forcilal 2 uit; Den Haag en verloor door gebrek aar lengte en body met 2918. Het spel van the Forwodians speelde vrijdag niet minder. Programma voor het ko mend weekend: vrijdag 26 febr. 5 Mei Hal, Leiden, 20.10 u. Rembrandt 1- Forwodians 2; 21.20 u. Forwodians 1— Blitz 2; zaterdag 27 febr. Sporthal -de Springers", Gouda, 20.15 u., de topper uit de 2de klasse: Springers 1Forwo dians 1. al: de *1 de p dr. fi Jon krijs inig ild di ;mc. B. v. d. Ploeg verlaat Gemeentewerken Voorhout VOORHOUT Vandaar is de op- zichter van Gemeentewerken, de heer B. J. van der Ploeg-, 65 jaar geworden. Derhalve zal hij wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de gemeentedienst verlaten. Het afscheid van de gemeente dienst zal worden gevierd op woens dag 3 maart a.s. door een bijeen komst van de raad en het gemeente- personeel. Een afscheidsreceptie voor de gehele bevolking biedt de gemeen te aan van 17-18 uur. Ook op woens dag 3 maart in het raadhuis. LEIDEN De onlangs bekendgemaakte noodsituatie in de sociale faculteit der RJUX„ In het bijzonder in de subfaculteit psychologie, is niet van gisteren op vandaag ontstaan, maar beeft al zo'n lange voorge schiedenis, dat bet des te ongerijmder is, dat het college van curatoren niet al lang geleden maatregelen heeft getroffen om te komen tot een (nood-)oplosslng van de dui delijk nijpende problemen. Reeds vanaf 1964 was er een zeer sterke groei van het aantal studenten in de sociale wetenschappen merkbaaij de psychologen vermenigvuldigden zich van 308 é'64) tot 668 in 1969. Curatoren zagen hierin echter geen aanleiding om een andere, aan de nieuwe ontwikkelingen aangepaste, interne verdeling te maken van de aan de universi teit ter beschikking staande middelen als personeel(-suitbreiding), geld en ruimte. Weliswaar bestaat er een tekort voor alle faculteiten, maar sommige hebben daar nauwelijks van te lijden (zoals bv. de medi sche en de bêta-faculteiten), terwijl bij an dere, in dit geval de subfaculteit der psy chologie aan minder dan 40% van de be staande behoefte aan mimte en personeel wordt voldaan Uit het oogpunt van recht vaardigheid lijkt het toch voor de hand lig gend het bestaande tekort gelijkelijk over de hele universiteit te verdelen. Beleidsplan Dat door curatoren geen halt is toegeroe pen aan de groeiende discrepantie tussen het aantal psychologie-studenten en de voor zieningen voor onderwijs en onderzoek, komt wel in een zeer vreemd daglicht te staan, als men het officiële beleidsplan in het ontwikkelingsplan 1969-1972 (opgesteld in *67-'68) bekijkt Hierin stellen curatoren de volgende normen voor de sociale weten schappen (en hun taak is ook te streven naar realisering van deze normen): verhouding staf studenten 1 8 aantal m- per student 15 de feitelijke toestand aan de subfaculteit psychologie anno 1970 ('71) ziet er heel anders uit: verhouding staf studenten 1 20,9 aantal m2 per student 2,7 Meningsverschil In de loop van 1969 werd de problema tiek herhaaldelijk en met klem onder de aandacht gebracht van het universiteitsbe stuur en werden concrete plannen om de achterstand in te lopen ingediend. Dit alles zonder resultaat. Wel wilde bel college van curatoren de noodsituatie erkennen, maar de ter leniging hiervan benodigde middelen ilde bet niet onttrekken aan de beter be deelde faculteiten, maar aan de portemon- van de minister. De minister was het daarmee echter niet eens en stelde, dat Leiden voldoende voórzieningen kreeg en dat de (her-)verdeling daarvan een zaak van curatoren is. Dit meningsverschil aan de top bleef onveranderd bestaan, de nood van de psychologen bleef onveranderd bestaan. Roofbouw De conclusie uit dit alles is, dat ingrijpen de maatregelen om verdere uitholling van de kwaliteit van het onderwijs cn de roof bouw op de onderzoeksmogelijkheden tegen te gaan noodzakelijk zullen zijn. De toegezegde ruimte voor 1971 inbegre pen heeft de subfaculteit d# beschikking over 3600 m2 en 48 wetenschappelijke staf leden, terwijl het aantal ingeschreven stu denten voor het jaar 1970/71 de 800 over schrijdt. Feitelijk is dit een tekort van 8400 m2 cn 52 wetenschappelijke personeelsleden. Of omgekeerd in opleidingscapaciteit bieden de 3600 m2 plaats voor 240 studenten en 30 stafleden. De werkelijk aanwezige stafleden. 48 in getal, zouden bij voldoende middelen in staat zijn om goed onderwijs en goed onder zoek te verrichten bij een totaal van 380 studenten. Aangezien over de extra toewij zing van de 8400 m2 en de 52 wetenschap pelijke en 26 niet-wetenschappelijke leden op korte termijn en op lange termijn niets bekend is. behalve dat zo iets waarschijnlijk niet zal plaatsvinden, blijft als enige moge- l-'jkhcid vast te stellen dat de opleidings capaciteit ontoereikend is. Tussen de 240 en 380 studenten kunnen worden opgeleid zo dat materieel de onderwijs- en onderzoeks taak van stafleden niet kan worden vetwe- zenlijkt bij 800 studenten, waarmee of wel ruim 400 studenten niet kunnen worden op geleid of allen slechts met een halve oplei ding verder aan hun lot worden overgelaten. Nu de situatie echter zover gekomen is meent de wetenschappelijke staf en de sub faculteit zich van deze verantwoordelijkheid te moeten distanciëren en deze te verleggen naar het universiteitsbestuur, het college van curatoreD en de Minister. Reeds in september 1970 werd de on houdbaarheid van de toestand door het wetenschappelijk corps uitgedrukt in een [motie, die door de subfaculteitsraad werd overgenomen: „Het wetenschappelijk corps van de sub faculteit der psychologie der R.U.L., in ver gadering bijeen d.d. 15 september 1970, zich beradende over de haar opgedragen taken t.a.v. onderwijs en onderzoek, constateert dat door bet in de loop der jaren gegroeide lekort aan personele, materiële en ruimte lijke voorzieningen, slechts op zeer gebrek kige wijze uitvoering kan worden gegeven aan de haar toevertrouwde zaken. In deze, mede door de groei van het aantal studen ten ontstane, situatie dient verbetering te komen door een prioriteitsbeleid bij het uni versiteitsbestuur dat een duidelijke garantie biedt voor een normalisering van de situa tie in de komende jaren. Mocht in het ko mende cursusjaar t.a.v. de personeelstoe- wijzing per 1 januari 1971 de huisvesting en de onderzoeks- en onderwijsvoorzienin gen voor cursusjaar 1970-1971 en in de be groting van 1972 geen aanzienlijke verbete ring tot stand komen en geen garantie ge geven worden voor een verdere normalise ring in de komende jaren, dan zal het we tenschappelijk corps genoodzaakt zijn om op korte termijn ingrijpende maatregelen te nemen om verdere uitholling van de kwa liteit van het onderwijs cn de roofbouw op de onderzoeksmogelijkheden tegen te gaan." Maatregelen Afgelopen week was het dan zover, dat de subfaculteit de in de motie aangekon digde maatregelen in de praktijk en in de openbaarheid bracht. Deze maatregelen houden onder meer in, dat een effectiever gebruik van ruimte en personeel zal wor den gemaakt door ook in de avonduren geregeld onderwijs te geven. Dit kan wor den verwezenlijkt door een vorm van „ploegendienst" en /of overwerk van bet personeel. Voorts zal, wil bij de beschik bare onderwijscapaciteit een kwalitatief aan- vaarbaar studieprogramma gerealiseerd kun nen worden, de studieduur met ongeveer veertig procent worden verlengd tot negen tien jaar. Ten slotte zal het aantal in september toe te laten eerstejaarsstudenten moeten worden beperkt tot zestig (in sep tember 1970 bedroeg hun aantal tweehon derd). Mochten zich meer eerstejaarsstuden ten aanmelden, dan zullen ofwel curatoren ofwel de minister de toelaatbare zestig stu dent moet uitselecteren. Indien zij dit weige ren, zal de subfaculteit geen enkele eerste jaars student opleiden. Agrarische vakgroep bij leen LEIDSCHENDAM De Samenwer kende Agrarische Vakgroepen in Leid- schendam organiseren dinsdag 23 fe bruari in het Verenigingsgebouw aan de Damlaan om 20 uur een gespreksa- vond over de Teleac-tlevisae-cursus „Onze landbouw nu en straks". Ir. J. W. Raap, hoofd nade afdeling voorlich ting van de Hollandse Maatschappij van Landbouw zal deze laatste van dc vier gespreksavonden weer inleiden.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4