eu Onderzoek naar computergevaar voor privé leven De mens is niets te dom als het gaat om troeteldiertjes akeld. WOENSDAG 17 FEBRUARI 1971 LEIDSE COURANT AMSTERDAM Artis luidt de noodklok voor de schildpad. Het dier wordt niet bedreigd door lucht- of waterverontreiniging, niet door chemische landbouw vergiften, maar door een schijnbaar onschuldige en zelfs prijzenswaardige ei genschap van de mens: de hunkering naar een troe teldier. Dat schildpadden daarvoor niet of nauwelijks geschikt zijn evenmin trouwens als apen, kroko dillen, leguanen en ocelot- n le vendige vraag bestaat - wordt gemakshalve over het hoofd gezien. Zo vallen allerlei diersoorten niet langer alleen aan de heb zucht en vijandschap, maar aan de liefde van de mens ten prooi. JSen ironisch lot. Artisvoorlichter .T. Nieu- wendijk, die de noodkreet slaakt en die ter voorko ming van een ramp dras tisch overheidstoezicht op de invoer van wilde dieren bepleit, geeft de schuld aan de luchtvaart. Hij citeert daarbij de Engelse deskun dige Anthony Smith; „het luchttransport", stelt deze, „Is grotendeels verantwoor delijk voor de huidige enorme toeneming van de handel in wilde dieren. De tijd tussen vangst en ver koop is er zoveel korter door geworden dat ook tere en moeilijk houdbare die ren plotseling een lucratie ve handel opleveren. De Engelse luchtvaartmaat schappij BOAC vervoert jaarlijks meer dieren dan KROKODILLEN, PIRANKA'S, SCHILDPADDEN, BAVIANEN EN MAAR KNUFFELEN Aapjes doen het thuis nog altijd. Maar hoeveel mensen weten wat zij deze vrijheidslievende diertjes aandoen? lfJedeiiand.se cijfers over de handel in [Tilde dieren zijn niet bekend. Als oaatstaf neemt Nieuwendijk het be- liamde Artisloketje, waar mensen i huisdier kunnen komen inleverenJ ze er geen raad meer mee weten. Uit de aantallen blijkt dat een ge-' i .huisdier als de goudhamster op zijn retour is. In 1959 werden er 1089 afgegeven: vorig jaar nog maar 34. De exotische schildpad daarentegen is flink in opmars. In 1959 kreeg Artis er 83 cadeau, in 1970 waren het er al 284. Tragisch daarbij is, aldus de heer Nieuwendijk, dat het merendeel in een erbarmelijke toestand verkeerde weke schilden, onistpken. ogen. AIS gevolg van slechte verzorging waven "zè'fiïet meer i£ redden." Hét kan niet'" anders Of de populariteit van de schildpad als huisdier wordt rampzalig voor de verschillende soorten die èrbij betrokken zijn". De hang naar het - excentrieke, het bizarre bij liefhebbers van dieren neemt dwaze vormen aan. Het status symbool speelt daarbij een grote rol. Zo kreeg Artis door een studente in de biologie nota-bene B— de vraag voorgelegd: „kan ik "een -wolf houden mijn balltcm? Een andere' 'dame informeerde: „ik wil een ocelot in huis halen. Is dat mogelijk?". Toen Nieuwendijk haar duidelijk probeerde te maken dat dit Amerikaanse roof dier-niet geschikt is - als - huisdier, ant Zelfs de krokodil wordt beschouwd als een troeteldier. woordde ze neusophalend: maakt mij niks wijs., ik heb al tuantig jaar pekinezen". Als gevolg van de rage neemt de vraag naar gevaarlijke dieren, waar van Amerika de primeur heeft gehad, ook hier steeds toe. Krokodillen, gif slagen, schorpioenen en Vogelspinnen. Nieuwendijk bespeurt de trend maar kan hem niet verklare^. „Het zijn allemaal beesten, die jfe niet kunt vertroetelen, die niet eer» reageren op een naam. Je hebt er als huisdier niets aan en meestal gafan ze na korte tijd dood. Dat geldt trouwens ook voor schildpadden maar het feit ligt er. De mensen willen ze hebben. In Amerika is het al zo gek dat de regering de import heeft moeten verbieden van piranha's de bloeddorstige rivier visjes uit Zuld-Amertika, die bij een massale aanval in v'ijf minuten een koe of een mens tot j' op het geraamte verslinden. De autoriteiten zijn bang dat de dieren per onfeeluk in het wild terechtkomen en eenjjplaag zullen wor- In Engeland worden jaarlijks meer dan 600.000 schildpadden ingevoerd. Genoemde Anthonly Smith telde in 1066 op het vliegveld van Londen ook Hollandse en Zeeuwse eilanden. Vo gels, die bij ons geheel of nagenoeg zijn verdwenen, zoals raven en ver schillende roofvogels zetten we met veel zorg, kosten en moeite in het wild uit. We proberen denk maar aan de ramp in de Biesbosch duizenden olieslachtoffers het leven te redden en zetten wagenwielen op pa len om alsjeblieft wat meer ooievaars ih ons land te laten broeden. Allemaal terecht. Maar we sluiten de ogen voor de enorme transporten van allerlei dieren die vrijwel dagelijks over onze en de Europese grenzen komen", „We vragen ons niet af of deze dier soorten een dergelijke doorlopende aderlating wel kunnen doorstaan. In veel gevallen weet niemand dat geldt bijvoorbeeld voor de schildpad den hoe het er met de voorraad in het land van herkomst voor staat. En hoe groot die ook mag zijn: bij de huidige rage moet hij wellicht spoe dig uitgeput raken. Alleen uit Leticia al, een plaats in het zuiden van deAmazonestaat van Co lumbia, werden'in een jaar tijd maar liefst 104.000 (fbabykaaimannen geëx porteerd. Nu wordt er van de duizenden kleine krokodilletjes, die ook ons land bin nenkomen, vrijwel geen een volwassen. Wie zou er trouwens een volwassen exemplaar op na willen en kunnen houden? Van de lieve babychimpan sees, babybavianen, noem maar op, die in particuliere handen zijn, sterft het overgrote deel voor het ook maar halfwas is. Gelukkig voor de eige naars, want wat zouden ze met een volwassen chimpansee of baviaan moeten doen?" SLACHTING Apen zijn volgens Nieuwendijk als huisdier totaal ongeschikt. Wie er toch een neemt, is meaeplichting aan een nodeloze slachtpartijEen van de be langrijkste bezwaren is dat het boom- dieren zijn die van nature hun uit werpselen zomaar ergens laten vallen om geen sporen na te laten. Ze zijn met geen mogelijkheid zindelijk te krijgen. Bovendien plegen apen nog al eens in hun eigen uitwerpselen te grabbelen wat niet alleen bijzonder onfris is maar ook de verspreiding van ingewandsparasieten in de hand werkt. Talloze infecties die bij apen voorkomen, kunnen op de mens over- Na rundvee zijn apen de grootste bron van infectie van dit soort ziekten. Een derde bezwaar is dat een aap, die als huisdier wordt gehouden, geestelijk gestoord raakt omdat hij van nature een sociaal dier is en dus de troep mist. Hij gaat dan de mensen in zijn omgeving als soortgenoten behande len. Een mannetjes-aap zal in derge lijke omstandigheden de macht willen grijpen, zoals hij dat ook in het oer woud zou hebben gedaan. En de heer des huizes proberen aan te vallen hetgeen kan leiden tot bijzonder ge vaarlijke bijtwonden. Wijfjes daaren tegen zullen aggressief worden tegen de vrouwelijke leden van het huishou den en op onaangename wijze toenade ring zoeken tot de mannen. Het liefst zou Artisvoorlichter Nieu wendijk zien dat er helemaal geen wilde dieren als huisdier werden ge houden. Hij zou de grens willen trek ken bij dieren die in grote getale in gevangenschap worden gefokt. „Daar zit al zoveel leuks bij Maar laat ieder die zijn neiging niet bedwingen kan, raad vragen aan de adviesafde ling van Artijs. Ër zijn brochures be schikbaar over de verzorging van apen, moerasschildpadden, landschild padden en,, papegaaien. En ook van allerlei andere dieren weet men pre cies het hoe en wat. Piet Snoeren. behoren tegenwoordig tot de meestgefliefde huisdieren. Zij verafschuwen echter dit lot. allerlei andere importdieren en kwam op 345 tupaja's (op spitsmuizen lijken de primitieve verwanten van de apen), 393 galago's, (nachtapen), 1735 oeisti- ti's (penseelaapjes), 1695 bavianen, 309 chimpansees, 31.891 andere apen en nog een 3000 andere zoogdieren. De 400.000 binnengekomen vogels omvat ten 138 haviken, 97 arenden, 396 krAanvogels, 4100 grote papegaaien plus 19.298 kleine papegaaiachtigen, parkieten enzovoort en tot slot 320.000 vogels, die als zaadeters kunnen wor den samengevat. „We mogen gerust aannemen dat dece cijfers in verhouding voor alle wester se landen gelden", zegt Nieuwendijk. Het zijn schrikbarende cijfers en nog, angstiger wordt het wanneer je weed; dat een nog groter aantal dieren in de periode tussen vangen en afleveren sterft. Van elke vijftig gevangen quet zals de prachtige, beroemde, kleur rijke rotshanen uit Zuid-Amerika arriveert er slechts één op zijn plaats van bestemming. En dan te denken dat een enkele handelaar in één jaac 300.000 vogels exporteerde. Nieuwendijk vindt het niet reëel de beschuldigende vinger uitsluitend te richten op de onderontwikkelde gebie den waar de landhonger van de mens het dier verdrijft of waar stropers een paar gulden hopen te verdienen. „Wij in het westen die zo graag een gek dier in huis willen hebben van boa tot wolaap, van ocelot tot kroko dil dragen een veel grotere schuld. We maken ons terecht druk over de fauna in ons eigen land. We proteste ren om die reden tegen de inpoldering van het Waddengebied en de Zuid- correspondent) E WASHINGTON Een commissie van Amerikaanse Senaat zal volgende i*eek een onderzoek beginnen naar de evaren van de computer voor het privé- •vcn van de Amerikaan. De invasie van ie computer in het privé-leven van de Amerikaan is in de Verenigde Staten 'erkeljjk de nieuwe grote nachtmerrie het worden. Een tiental jaren geleden was dat de 'lefoon nog. Ieder kraken, piepen of uitend geluid in een telefoonverbinding ArlfWer(i toen toegeschreven aan de directeur ee® an I Hdgar Hoover. Een manie v k-on 811 telefoonaftappingen ihag dan geweest zijn, het heeft er in in ieder geval wel toe geleid dat ^voegdheden van de overheid op dit eWed in de wet nauwkeurig werden om- chreven. De jongste ontwikkeling ln de verkrij- ing, bewerking en distributie van per- oonlijke gegevens wordt nog door geen t-ApJ n^e wettelijke bepaling belemmerd, nnlit' verheidskantoren, scholen, kredietbe- rijven en militaire instanties kunnen tot usver alles wat er van hun gading is het privéleven van de Amerikaan uit wiputers halen. „Wij leven in een tijdperk van het w 'raplete documentaire portret", zei pro- Alen Westin, van de Columbia 'niversiteit in New York vorige week. Van ieder individu bestaat hier of daar -die er gebruik van maken aan banden te leggen. Daartoe zal er volgens de com missie een overheidslichaam in het leven geroepen moeten worden dat wettelijke bevoegdheid krijgt om onjuiste en be vooroordeelde gegevens, waar dan ook uit computerlijslen te schrappen. Wel licht betekont dit voorstel een ernstige tegenvaller voor de nieuwste computer- vinding van I.B.M., de omniswitch. Ban ken en andere instanties zouden de om niswitch namelijk kunnen gebruiken om bijvoorbeeld in gevallen van een lening binnen een minimum van tijd alle in formatie over de aanvrager te verkrij- (Copyright The Guardian) wel een ellenlange lijst mot gegevens en we worden eerder op die lijst beoordeeld dan op een mens-tot-mensverhouding. Het is duidelijk dat een dergelijke lijst in vele gevallen niets waard is en gewoon uitgeveegd dient te worden". Ralph Nader, in Amerika als ombuds man minstens zo bekend als Marcel van Dam in Nederland, openbaarde onlangs dat allerlei bureaus in Amerika „verzon nen en niet gecontroleerde" informatie van 72 miljoen Amerikanen opgeslagen hebben. Iedèreen die 40,neerlegt mag deze gegevens bestuderen zoveel hij Ook werd kort geleden bekend dat het Amerikaans bureau voor paspoorten com putergegevens verzameld heeft over 243.000 personen. Deze Amerikanen wor den in termen van „subversief" omschre ven. Ook worden zij aangeduid als „zij die in het buitenland wel eens niet zo'n goede indruk van de V.S. kunnen achter laten". Als een Amerikaan een paspoort aanvraagt, wordt dit via het computer systeem aan verschillende andere orga nisaties zoals geheime inlichtingendien sten en advocatenkantoren doorgegeven. De Senaatscommissie die op 23 febru ari haar werk begint, zal een wetsvoor stel indienen om de ongelimiteerde vrij heid van de computer en de instanties Drughandelaren geëxecuteerd TEHERAN (A.F.P.). In Rezajeh in het noordwesten van Iran zijn weer vijf personen op beschuldiging van het han delen in verdovende middelen door de kogel om het leven gebracht. Ze waren door een militaire rechtbank ter dood veroordeeld. Het aantal executies rond de handel in verdovende middelen loopt nu al in de vele tientallen. Slangen in alle soorten en maten blijken ook al ge liefd" te zijn. Toch zal lang niet iedereen gezellig met he' dier door het huis gaan lopen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7