NOEM STRAAT NAAR HENK VAN RANDWIJK Verkeer kan maar moeilijk wennen aan maatregelen Max van der Stoel beschouwt lidmaatschap NAVO als wapen „VERKIEZINGEN OPTIMISTISCH TEGEMOET ZIEN Documentatiegroep 40- 45 blijft aandringen bij B. en W. tkmiddag voor kleuters an de Margrietschool forumavond »er methode rof. De Jong sü Leidse Agenda Nieuwe panden voor werkende jongeren Jongerenkamerlid KVP was even in Leiden NSDAG 17 FEBRUARI 1971 LEIDSE COURANT Kleine jon- meisjes, 44 in nn de Margriet- sftool aan de Dui- straat, hebben iddag in de Friese de Groen- racht gezien hoe ze oodjes en krenten- kunnen maken, juf", die hen met uitleg op deze 'iem ij de gen ogen n bruin en wit (al gesneden) brood n kwam. Voor deze dkundige) gelegen- de heer middag hieraan te wij- Met veel geduld toonde hij dei kinderen één voor één de nodige ingrediën ten voor het tot stand ko men van bijvoorbeeld een krentenbol en ananas broodje. Het „proefwerk" ontbrak hier ook niet De heer C. Streg, die steeds midden in de nacht opstaat om zo'n 500 k 600 broden per dag te bakken (en dan spre ken we nog niet eens van de vele, in het weekend wel 60 „broodvarianten", zoals ham-ka as-room- maanzaad-gevlochten- zoetebroodjes, die tot zijn specialiteiten behoren) legde in een voor kleuters begrijpende taal udt, hoe en wat ze moesten doen, als voorbereiding' van de jollen en broodjes. Tij dens het rijzen van het spul maakten de kinderen een ommetje in de zon om zodoende de ongedul- digen tevens wat aflei ding te bezorgen. Het re sultaat van die bakmid- dag vormden de eigenge maakte krentenbol, cadet- je en ananasbroodje. Deze „homemade" produkten werden met een tompoes als traktatie in een grote broodzak gestopt, waar mee de kinderen trots de winkel verlieten. In het motel Holiday Inn rijksweg AmsterdamDen houdt de Maatschappij der Ne- Letterkunde op donderdag 18 ..s. een forumavond over het rerp „De methode van geschied- jnsburger wint hoofdprijs in ïrzische loterij J1PHOL (A.N.P.). De pas ge- Martin Rijnsburger uit Leid- lam, die als helikoptermonteur aam is voor de Helikopter Aviation ce Company in Iran (een dochter- leming van Schreiner Airways), elingfi de hoofdprijs van 3 miljoen realen ini inen in de nationale loterij van zo meldt het Iraanse dagblad n International. Rijnsburger, die djn eveneens uit Leidschendam stige vrouw woont in het stadje X is daarmee ongeveer 142.500,- geworden. J WOENSDAG 17 FEBRUARI IDSE SCHOUWBURG: Wie is er voor Virginia Woolf. Aanvang 20.15 LAKENHAL: Gaudeamuskwartet. 'ang 20.00 uur. 'ONDERDAG 18 FEBRUARI DSGEHOORZAAL: Concert Resi- >-0rkest. Aanvang 20.00 uur. Lüsabethziekenhuis Vervolgcursus van Perke Donders; aanvang 20.00 onius Clubhuis Vastenavond lond van Bejaarden en Gepensio- i. aanv. 19.00 uur. VRIJDAG 19 FEBRUARI DSE SCHOUWBURG: Cilli Wang roime. Aanvang 20.15 uur. P HOUSE RAPENBURG 24: Kwin- Tichelaar. Aanvang 22.00 uur. schrijving in prof. dr. L. de Jongs'- boek over Het Koninkrijk der Neder landen in de tweede wereldoorlog." In het forum, dat wordt voorgezeten door prof. dr. I. Schöffer, hebben voorts zitting prof. dr. M. C. Brands, H. van Galen Last, prof. dr. L. de Jong en prof. dr A. F. Manning. Toegang tot de avond, die om acht uur begint, wordt uitsluitend verleend op vertoon van gratis verkrijgbare kaarten. Deze kaarten kan men schrif telijk aanvragen bij het secretariaat van de maatschappij. Franchimontlaan 23, Leiden. LEIDEN Dc Documentatiegroep '40'45 blijft pogingen in het werk stel len om in Leiden een straat vernoemd te krijgen naar de verzetsman wijlen H(enk) M. van Randwijk. Een jaar ge leden schreef het bestuur van de groep een brief aan het college van B. en W. met het verzoek, een straat in Leiden te vernoemen naar Van Randwijk, die, aldus hel bestuur, in daad en woord heeft bewezen een groot Nederlander te zijn. „Vooral zijn nimmer ophoudende strijd tegen de overheersers tijdens de oorlogsjaren is hier een sprekend voor beeld van. Tot aan zijn dood wijdde hij zich aan het samenstellen en verspreiden van leerboekjes, afgestemd op de jeugd in de ontwikkelingsgebieden". Bijna een jaar later, daags voor Kerstmis ontving de Documentatiegroep een negatief ant woord van B. en W. Hel. college deelde de Documentatie groep (welker verzoek de steun had van de afd. Leiden van de Ned. Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen) mee, dat zich momenteel in Leiden geen gelegen heid voordoet, „om de naam H. M. van Randwijk op verantwoorde wijze in de straatnaamgeving in te passen". De moeilijkheid hierbij was. zo Heten B. en W. weten, dat het gebied waarin verzets helden zijn vernoemd is volgebouwd. Het college wilde graag met het verzoek re kening houden ais zich te zijner tijd een gelegenheid mocht voordoen. De Documentatiegroep '40'45 heeft zich dezer dagen opnieuw tot B. en W. van Leiden gericht met een brief waarin het bestuur uiting geefi aan een „groot gevoel van onbehagen", waarmee het schrijven van B. en W d.d. 24 decem ber '70 is ontvangen. Het langdurig uit blijven van het antwoord van het col lege had hij bij het bestuur de vraag doen rijzen, of wel serieuze aandacht is besteed aan het betreffende voorstel, „zeker omdat afhandeling werd ge vraagd vóór aanvang van de herden kingsdagen in mei 1970". Het argument van B. en W. waarom geen gevolg kon worden gegeven aan het verzoek vindt het groepsbestuur niet overtuigend. „Met een beetje goede wil zijn er in elke stad of dorp mogelijk heden te vinden te dien opzichte". Het bestuur wijst erop, dat het in vele ge meenten mogelijk is gebleken „van het ene-op-het-andere uur" de naam van een plein, plantsoen of straat te wijzigen als bijv. een bekend en geliefd buitenlands staatshoofd plotseling komt te overlij den. „maar als wij een groot Nederlander willen eren door zij naam aan plantsoen of straat te verbinden, meet dat kennelijk op bezwaren stuiten, hetgeen wij betreu ren", aldus het Documentatiegroepsbe- stuur, dat alsnog een beroep op B. en W. doet, het eerder gedane voorstel in be schouwing te nemen in de hoop op een positief resultaat. LEIDEN. De Stichting Huisvesting Werkende Jongeren is wederom in de gelegenheid voor haar doelstelling een aantal panden aan te kopen. Het betreft de panden Magd. Moonsstraat 70, de Mey van Streefkerkstraat 34, Lijsterstraat 19 en 22, Groenhovenstraat 6, Volmolen gracht 19, Plantsoen 93 en Rijn- en Schiekade 37. Inclusief de aanpassings- kosten is met deze aankopen een bedrag gemoeid van 502.000,-. B. en W. willen de gemeenteraad voor stellen de betaling van rente en aflos sing van een geldlening te garanderen. VEILING LEIDEN Appelen 50—59. Peren 40—53. i 6—1. Snijbonen 7.20. Stambonen 62—71. Prei 66—73. Rabai zie 1.67—1.78. Spruiten j 89—1.02. Champignons „Vormingstoneel in Microtheater ,EIDEN Het Microtheater zal aterdag om 8.30 uur met de „Tien geboden" in première gaan. De chr. toneelgroep „Imperium" in dc Vestestraat 40 heeft de zolderver dieping voor toneel gelegenheden verbouwd en er zelfs een bar in laten zetten om napraten mogelijk te maken Leerlingen van de Pedagogisch- Academie en een buitenbeentje, in de persoon van een biologiestu dent, zullen het thema van de „naastenliefde", dat immers in alle leboden naar voren komt. mei -.ang, dans en (toneel)spel uitbeel den. Daarbij wordt een gesproken lekst in beweging gebracht. Hier bij moeten tekst en beweging in evenwicht zijn. wil het gegeven stuk bij het publiek aanspreken, vaardoor de ..kijk en luister"- nensen zelf bij hel toneel betrok ken worden. Het micro (kleini theater, 5 .ïaar geleden van start gegaan, staat los van „Imperium", dat al 13 jaar bestaat. Bert Dron- kert, de zakelijke leider en regis seur, heeft een groot aandeel van de teksten op zijn naam staan. Wim Schoonheim, de voorzitter, verzorgt deze avond (en de vele daaropvolgende) de belichting, die een belangrijke kleuren speleffect tijdens het toneel naar voren brengt. Kees Visser, tekenaar op de P A., heeft de aankleding van het déc.or in handen. Dit amateuvgezelschap probeert door middel van spel de theater vorming voor iedereen duidelijk te maken. Het hoopt, dat door samenwerking met scholen in Lei den en omgeving, de vrijetijds kunsten van de „spelende" mens "ich ook in spreekvaardigheid voor zal doen. Kaarten zijn 's avonds verkrijgbaar aan de zaal of tele fonisch te bestellen van 7 tot 9 uur m nummer 01710-41035: Scholie ren kunnen tegen gereduceerde n-u7en dez° avond bijwonen. DEN HAAG (A.N-P.). De bariton Max van Egmond uit Amsterdam gaat een concertreis maken door een deel van Canada. Hij vertrekt volgende week en zal bij zijn optreden op liederenavonden sn voor radioconcerten worden begeleid door de pianist Rinus Groot. Zijn tournee brengt hem in Montreal, Ottawa, en Quebec. Uitgevoerd worden liederen van Frank Martin, Beethoven, Duparc, Fauré, Constantijn Huygens, Alexander Voormolen en Hans Kox. ..LINKS-AF-PROBLEMEN OP HA AG WEG LEIDEN Sinds enige tijd is het voor het verkeer, komend uit de rich ting centrum, op de Haagweg verboden linksaf te slaan naar achtereenvolgens de Potgieterlaan, de De Genestetslraat en de Da Costastraat; voor de Potgie terlaan bestond het verbod al langer. De reden, waarom de gemeente deze verkeersmaatregelen nam, ligt voor de hand: de Haagweg is te druk en ter plaatse te smal om linksaf slaand verkeer toe te staan. Een aantal onge lukken heeft dit trouwens al bewezen. Intussen is het voor sommige wegge- eilijk de bruikers we situatie, zoals de foto laat zien. Nu zijn er ook wel nadelen verbonden aan deze in het belang van de verkeersvei ligheid genomen maatregelen: al het verkeer, dus ook de fietsers en brom fietsers, dat in een van de genoemde zijstraten moet zijn, is nu verplicht door te rijden tot Houthandel Noord man om, via de hier veel bredere en uit twee gescheiden rijbanen bestaande Haagweg, over te steken naar de Ter Haarkade of te keren in de richting centrum. (Foto LC - Dirk Ketting) PvdA-fractie: Te veel geheim- doenerij rond aankoop LEIDEN— Max van der Stoel, bui tenlandspecialist en Tweede-Kamerlid van de PvdA, is nog steeds voorstander van een Nederlands lidmaatschap van de NAVO, bij gebrek aan betere wegen om ontspanning in de verhouding tussen Oost en West te bewerkstelligen. Portu gal en Griekenland zouden de NAVO echter moeten verlaten en in een qua rantaine-situatie geplaatst moeten wor den. Humanitaire en financiële hulp aan een guerrilla, want „dat is ^vellicht het pad van de internationale anarchie. Man rijdt tegen boom in de berm LEIDEN. Op rijksweg 4 in Leiden heeft zich gisteren een ongeval voorge daan, waarbij een 62-jarige bestuurder van een personenwagen kneuzingen en schaafwonden aan schouders en benen opliep. Hij werd naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Het ongeluk vond plaats toen hij een file op de linkerrijstrook inhaalde. Met zwaailichten was de rechterrijbaan afge zet, doch dit bemerkte de bestuurder te laat. Door krachtig te remmen slipte zijn auto, waardoor hij de macht over het stuur verloor en in de berm tegen een boom tot stilstand kwam. De auto is total loss. Aldus enkele uitspraken van Van der Stoel, die gisteren sprak op een bijeen komst in Leiden t.g.v. het 25-jarig be- I staan van de PvdA. De verjaardag werd „gevierd" met een beschouwing over het „Buitenlands Beleid van progressief kabinet". Van der Stoel droeg daarvoor verschillende accenten aan; zo wilde hij met Scandinavië, Bel gië en Duitsland een hechter front tegen Griekenland en Portugal opbouwen, ste vige contacten leggen met de illegale opposities daar en beide landen in een isolement dringen. Daarvoor achtte hij lidmaatschap van de NAVO noodzake lijk. Mocht de NAVO barsten, dan voorziet Van der Stoel twee weinig aantrekkelijke alternatieven; of ei komt een Duits-Amerikaans pact, of ei komt een gezamenlijke kernmacht var Duitsland, Engeland en Frankrijk. Ne derland zal in beide situaties niet neu- De Werkgroep Buitenlandse Arbeiders, die in Leiden enige tijd geleden mid dels een rapport de discussie over de huisvesting van de buitenlandse arbei ders op gang heeft gebracht, heeft nu met een rectificatie op dat rapport een aantal dingen ingeslikt. In het pension Grocnesteeg 58 bleken bij nader onderzoek meer sanitaire ge legenheden aanwezig te zijn, maar al les bij elkaar toch weer niet voldoende om aan de eisen van de pensionveror dening te voldoen. In het pension Lan ge Scheistraat werden enkele gasten niet tegen hun zin vastgehouden door de pensionhouder en het onlangs geslo ten pension in dc Douzastraat nam in pais en vrees afscheid van de bewo ners. Dat althans concludeerde de eige naar uit het feit, dat Marokkanen wep waren gegaan nadat ze van hem een visitekaartje hadden aangenomen Maar ook met de rectificaties blijft de Werkgroep van mening, dat het huldi gen pensionsysteem in Leiden niet het uitzicht biedt, dat op langere termijn in Leiden een menswaardige woongele genheid geboden wordt aan medemen sen, di, wij zo graag als gastarbeiders Op de fiets Op de fiets, rijd je fijn.en het kost bijna niets. Leiden heeft zijn sta len rossen bij bosjes. Mooie, en natuur lijk ook lelijke. Nevenstaand exem plaar, dat in bepaalde kringen ook wel „oud lijk" wordt genoemd, is er een markant voorbeeld van. Na geïnfor meerd te zijn door de Stichting: fiets" in Amsterdam kunnen we echter nog wel meer vertellen over dit slanke vervoermiddel, dat in Nederland nog betitelen. Met bezorgdheid ziet men nu de „aprilpiek" van Marokkanen tege moet. Hoopgevend is, dat enpsionhou- ders, die op het rapport reageerden, eveneens de mening delen, dat er wan toestanden bestaan, zo liet de Werk groep ons weten. lang niet blijkt te hebben afgedaan, al is door een groot aantal fusies de afgelopen jaren in de Nederlands, fietsenindustrie een sterke concentra tie ontstaan. Het aantal fabrieken, dat in 1952 nog 35 bedroeg, is thans ge daald tot 9. Niettemin is de binnen landse productie voor de Nederlandse- markt aanzienlijk gestegen. We gaan eens naar Schiermonnikoog waar meer fietsen zijn dan inwoners De ongeveer 800 eilandbewoners be schikken tezamen over meer dan ui zend fietsen. Er zijn op het eil; nd zestig auto's, maar „dat zijn er nog zestig te veel", aldus burgemeester Oosterhuis, die zelf altijd zjjn auto op het vasteland geparkeerd laat staan. En wat te denken van de nieuwe VARA-voorzitter André Kloos, die bij zijn afscheid als NW-voorzitter een fiets cadeau kreeg. Ook Kloos gaat de beenspieren weer ontwikkelen. Even zo de duikers van de N.V. Bureau Wijsmuller te IJmuiden, die bij hun werkzaamheden voor de kust van Sar dinië ontdekt hebben, dat voor het werk onder water de fiets een belang rijk hulpmiddel kan zijn. Voor het controleren van een ongeveer vier ki lometer lange kabel op de zeebodem cloken duikers op de fiets het water in om dertig meter onder de water spiegel hun inspectietochten te kunnen maken. Voorheen gebeurde dat te voet, maar het is gebleken, dat zulks op de fiets aanzienlijk vlugger gaat. Uiter aard was het wel even wennen aan het fietsen in de watermassa, waarbij stevig moet worden doorgetrapt. Maar de duikfles deed daarbij dienst als staartvin om te kunnen bijsturen. En lat hielp best. Het opstappen bleek •en van de moeilijkste handelingen te zijn. Hoe dat ging, is niet prijsgege ven. Beroepsgeheim, weet u. Wel kun nen we nog mededelen, dat er inmid- ■ls een „onderwaterduikfiets-oplei- ing" in het leven is geroepen. Volgens dokter Van Swol ons al en bekend zijn er ook medische edenen, die meespelen in het steeds neer aanschaffen van fietsen. Denk >ens aan het trimmen. Ook kunnen ve niet fietsen helpen b(j het zuiver houden van de lucht. Dokter v. Swol: k doe niet mee aan de luchtvervui- ag, ik pak de fiets, „Pikante bijkom- <ilgheid: met fietsen krijgt u 'n mooi- ir figuur", aldus de arts. Tenslotte nog even dit. In Oosten- ■ijk doet de laatste tijd het volgende 'isgrapje de ronde. Mijnheer pastoor 'ietst 's nachts zonder licht 'door "het lorp. Een politie-agent houdt hem aan •n zegt: „Het spijt me verschrikkelijk, nynheer pastoor, maar u rijdt zonder icht". De agent pakt zijn bonnenboek. ..Dat kost u 40 Schilling", zegt hij te gen de pastoor. Waarop de pp-toor zegt: „Daar moet je je geen zorgen om maken, mijn zoon. De Heer rijdt immers met mij mee". Waarop de re- kenvaardige agent subiet zegt: „Dat, is twee personen, dat maakt 80 Schil ling, meneer pastoor!" traal kunnen blijven, terwijl de span ningen toegenomen zullen zijn. Als weg om tot ontspanning in de Oost-West- verhouding te komen, gaf hij aan de ruil van Westerse bereidheid meer htfrt- del en know-how ter beschikking te stellen tegen serieuze onderhandelingen van de kant van het Oostblok over wapenvermindering. Na zijn laatste be zoek aan Polen was hij niet optimis tisch, maar hij bleef voorstander van regelmatig contact met de communisti sche landen. Zoals te verwachten was viel Van der Stoel minister Luns vrij sterk aan. „Een dergelijk beleid, geba seerd op Fingersitzengefühl, is niet voort te zetten". De socialist meent, dat de intelligentsia van Buitenlandse Za ken en de diplomatie onvoldoende wor den gebruikt; „Er wordt niet vooruitge dacht. Vóór alles is er een planningsstaf nodig op B.Z." Het liefst ziet Van der Stoel een coalitie van PvdA, PPR en D'66. „De bereidheid bestaat de mogelijkheid te onderzoeken met de confessionelen sa men te werken, maar dat acht ik niet zeer waarschijnlijk. Schmelzer, Bies heuvel en Udink geven de voorkeur aan de huidige coalitie." Brandje geblust LEIDEN. De brandweer heeft gis termorgen in het laboratorium van d< Rijksuniversiteit een vuurtje met schuim- blussers gedoofd. Het brandje ontstond, doordat de gasleiding bij de interne ver bouwingen voor het personeel met een snijbrander werd doorgesneden. De per- soneel-technische dienst was er zelf vlug bij, zodat de schade tot het minimale werd beperkt. Nieuwe Woonvormen mag hooguit zestig huizen in Meren wijk 1 louwen LEIDEN De stichting Nieuw* Woonvormen blijkt (ook) in Leiden nog niet erg aan te slaan. Gisteravond hield dc stichting onder leiding van de heer A. yjn3i>jeq. Stadsgehoorzaal een informatiebijeenkomst, die echter zeci schaars werd bezocht. Het gemeentebe stuur liet helemaal verstek gaan en verder waren cr alleen wat PAK raadsleden tc zien. Wel was ir. Vos van Gemeentewerker aaAwezig alsmede secretaris Noort var de (bij de „plannen" betrokken) wo ningbouwvereniging Ons Doel. De heer Van Dien gaf zijn lezing over de stand van zaken betreffende de opdracht van het gemeentebestuur aan de stichting voor het maken van een schetsontwerp voor compartiment IV van de Meren- Uit andere gegevens bleek ons, dal het beslist niet ,,zo lekker zit" met de stichting. De voorzatter van Ons Doel zou op geen enkele wijze meer willen onderhandelen met de heer Van Dien, mede omdat de woningen, die de stich ting op het oog heeft, veel te duur zouden zijn voor de Merenwijk. Alleer ir. Vos zou nog enige perspectieven zien, maar dan niét voor de gedachte ruim driehonderd woningen maar voor hooguit vijftig of zestig. 99 LEIDEN „Over de keuze van de jongeren met betrekking tot de KVP tijdens de komende verkiezingen ben ik niet somber. Er is een tijd van slapte geweest na het uittreden van de radicalen maar dat is nu voorbij. In Brabant hebben wij 150 nieuwe leden gekregen". Jongerenkamerlid voor de' KVP, Ossenaar Piet Zelissen, zei dit gisteravond in het LHJ-gebouw aan het Levendaal voor een flink aantal jeugdige KVP-sympathisanten, voor het merendeel studenten. Piet Zelissen, die in verband met zijn lange treinreis slechts vluchtig zijn vi sies kon geven, wil echter een grotere kring bereiken: „We moeten meer jon geren zien te interesseren voor de poli tiek. We moeten af van de studentieko- debattingssfeer en contact zoeken met allerlei maatschappelijke groepe ringen. We moeten ook solidair zijn met de zwakkeren in de samenleving, zoals de bejaarden en de invaliden". Om een grotere groep politiekbewust te maken streeft Zelissen naar een andere opzet bijeenkomsten: „We moeten af van de groene tafel en meer van persoon tot persoon praten. Eventueel niet genuan- ZeLissen wiens interesse vooral uit gaat naar het onderwijs (als leraar is hij werkzaam in Oss) kwam aan zijn voorliefde nauwelijks toe. Een uitvoeri ger analyse gaf Zelissen over de politie ke partijen: „DS'70 zou de oude Drees- PvdA kunnen worden. Als DS'70 zich zo ontwikkelt vind ik dat goed, maar ik zie dat vooalsnog niet. D'66 zou een goede partner kunnen zijn voor de KVP, maar het heeft niet anders ge daan dai^ de plaats van de christelijke partijen scherper te bepalen, in plaats alle politieke structuren n één klap te doorbreken. Wat de KVP betreft, onder de jongeren is de inzet groter. Men is bereid te knokken voor een zo goed mogeljke KVP-politiek. Zelf stel ik de mens op de eerste plaats en vind ik dat er behoefte is aan een duidelijke centrumpartij". Jong KVP-voorzitter Loek van der Ham ging nader in op de kandidaatstel ling van de KVP: „De keuze van Luns op de westelijke lijst vind ik judst, ook al is daar nog zoveel kritiek op ge weest. Graag zou ik ook zien dat Schmelzer en De Jong een plaats in de Eerste Kamer kregen om hen voor de politiek te behouden". Kritisch uitte Van der Ha mzich over ontwikkeling in Leiden: „Leiden is een stad zonder bur gemeester. Met een raad, .die parle- mentje speelt. De problemen laten ech ter geen tijd voor degelijke spelletjes. Leiden is ook de stad waar de KVP- fractie de verkiezingsafspraken aar haar laars lapt". Piet Zelissen komt 2 maart terug Voor de statenkring Gouda zal hij dan spreken Jn Leiden of in Zoeterwoude Een maand later, 20 april, zal naar alle waarschijnlijkheid minister-president De Jong te gast zijn in Lelden.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3