CaidéeSoiiAant Hoe Susan verdweenen waarom Mia gaat verdwijnen TELEVISIE VANAVOND Spionageschip WET-STRIJD iVwueA 2 LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 FEBRUARI 19' Te weinig belangstelling BIJ het voortgezet onderwijs stuit men wel meer dan eens op contradicties welke uit het onder', ijsbeleid voort vloeien of daarmee, tegen de bedoeling in, gepaard gaan. Een heel frappante tegenstelling doet zich voor in de sector van de exacte vakken en dan vooral die van de natuur wetenschappen. Er wórdt geklaagd dat en dan met name op h.a v.o.-scholen zo weinig leerlingen in het eind examenpakket een redelijk aantal exacte vakken opnemen; wiskunde en biologie gaan nog, maar de belangstelling voor natuurkunde en scheikunde is onder- Maar nu wil het toeval, dat het gewel dige complicaties zou geven, zo in de hogere klassen op h.a.v.o.- en v.w.o.- scholen de belangstelling voor exacte vakken zou groeien. Er is nu immers al een duidelijk tekort aan bevoegde leer krachten en het ziet er niet naar uit, dat binnenkort dit tekort te niet gedaan kan worden. Op universiteiten en hogescholen geven veel wiskundestudenten en zeer veel studenten in een der natuurweten schappen verre de voorkeur aan een baan in het bedrijfsleven of een functie in de sfeer van het wetenschappelijk onderwijs. Eisen Ï\E relatief geringe belangstelling voor exacte vakken bij leerlingen van het voortgezet onderwijs wordt mede ver oorzaakt door het feit dat in de lagere klassen menigeen deze vakken niet of amper kan bijbenen. De docenten rpoe- ten er een behoorlijk tempo inzetten vanwege de eisen die hun via de eind examens door universiteit en bedrijfs leven worden gesteld. Allengs wordt duidelijk dat het wetenschappelijk on derwijs probeert een deel van zijn eigen problemen op het voortgezet onderwijs te verhalen. Maar dit is bepaald niet het enige probleem- Een ander feit is nu eenmaal, dat de noodzakelijke democratisering van het gehele onderwijs ook haar consequenties heeft. Voeg hier nog bij het verschijnsel dat vele pedagogen en onderwijsautori- teiten ernaar streven de differentiatie zo lang mogelijk uit te stellen, opdat ieder een zo lang mogelijk alle kansen voor zich open laat. Dan wordt wellicht voor iedereen ook begrijpelijk, dat menig jongen of meisje in de klas bij voor hem/haar moeilijke vakken de aanslui ting gaat missen; het volgende stadium betekent dan: de belangstelling en/of de moed verliezen, zodat met verlangen wordt uitgezien naar het moment dat de „lastige" vakken kunnen worden afge- Schaal vergroting J^ATUURLIJK zou een minder-klassi kaal gericht onderwijs hier bij menig leerling een betere werkverhouding en grotere belangstelling kunnen scheppen. Maar waar zijn de gebouwen, waar is het geld en wanneer komen de docenten die een en ander op grote schaal moge lijk zullen maken? Naar onze smaak wreekt zich ook hier weer het verschijnsel, dat onze onder- wijsautoriteiten bij hun streven naar schaalvergroting te veel aandacht heb ben voor de voordelen en te weinig voor de nadelen. En dit terwijl, zoals al meer dan eens gebleken is. juist in het onder wijs bij een tegenvallend resultaat van een ontwikkeling, terugdraaien uiterst moeilijk valt. Zoals het nu gaat, zien we voor de exacte vakken (en voor die vakken niet alleen) geprolongeerde problematiek. Problemen welke men niet oplost met middenschool, programscholen, ongedeeld v.w.o., wijziging van minimumtabellen en al wat dies meer zij. Wagenpark halveren TIENVOUDIGE burgers zien meestal de ongerijmdheid het best. Aan de éne kant een overheid en organisaties die wijzen op het schrikbeeld van straks twee of meer auto's in elk Nederlands gezin; van de andere kant de industrie en de reclamemedia die als maar bezig zijn Nederland een zeer snel groeiend wagenpark aan te praten. Volgens de één is het feitelijk niet verantwoord een snelle uitbreiding van het wegennet hoog op de urgentielij st te plaatsen; volgens de ander heeft de samenleving zich maar aan te passen aan de stroom auto's welke elke maand de nationale voorraad komt uitbreiden. Meer auto's produceren en aan het rij den brengen schrikt de een af vanwege de luchtvervuiling en geluidshinder; produktie en verkoop bemoeilijken wijst de ander af als aanslag op de werkgele genheid en op de „gemotoriseerde" vrij heid van de mens. Ons wagenpark tegen 1980 staat gelijk aan het naderen van een nachtmerrie; de RAI in 1971 be tekent evenwel de aanwezigheid van een feit. Tegen het jaar 2000 zal er wellicht nog maar één oplossing zijn; op oneven dagen mogen alleen de motors, scooters en auto's de straten en wegen op waar van het kenteken ook op een oneven getal eindigt. De andere wagens mogen slechts op even dagen gestart en gereden worden. We hebben dan dagelijks met een gehalveerd wagenpark te kampen. Verkeer dat in het algemeen belang elke dag noodzakelijk is, moet dan maar een rode in plaats van een blauwe ach tergrond voor zijn cijfers krijgen. En op 29 februari mag niemand rijden. Dan hebben we eens in de vier jaar een fijne luchtreine dag. Duidelijke kwestie OP 1 augustus wordt, als de wettelij ke procedure tenminste tijdig rond komt, de eerste faze van de leerplicht wet voor werkende jongeren van kracht. Vijftienjarigen zullen dan één dag per week verplicht vorming of on derwijs krijgen. Dit heeft nog heel wat voeten in de aarde; bijvoorbeeld de preciese vorm en inhoud van dit onderwijs. Een neven probleem ie evenwel, of er voor de dag die straks op school wordt doorgebracht loon moet worden doorbetaald door de werkgever. De overheid schijnt op dit punt te aarzelen. Toch Hjkt ons dit een duidelijke kwestie: men zal de werkgever moeilijk kunnen verplichten loon door te beta len. In de eerste plaats omdat de par tiële leerplicht voor de werkende jonge ren een heel andere zaak wordt dan bedrijfscursussen zoals die tot nog toe werden gegeven; er komt nu immers een wettelijke leerplicht. Ten tweede omdat de uitbreiding van deze partiële leerplicht voor het bedrijfsleven een ondragelijke last zou worden (er moe ten dan immers op grote schaal extra arbeidskrachten worden aangetrokken). Ten derde omdat een overheid die het bedrijfsleven voor verplichte schoolda gen laat betalen, moeilijk onder de plicht uit zal kunnen om dan andere jongeren (de studenten bijvoorbeeld) een studieloon te gaan geven. Begrijpelijk is dat de overheid prakti sche problemen ziet; maar ze zal ook wel weten dat wie hier. eenmaal A zegt, een heel stuk van het alfabet zal moeten vol maken. (ADVERTENTIE) Ditishetrecept: Kaasfonduevan Nederlandsekaas. Caquelon Inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak /"VT afmaken met r* zout. peper, nootmuskaat en wat kirsch. 0* Arme dokter Rossi uit „Peyton Pla ce". Eerst draait zijn verpleegster Stella Chernak de gevangenis in voor meineed en gisteravond ver dwijnt Anne Howard via een nog niet verklaarde val van de rotsen definitief uit zijn vrijgezellenleven. En dat terwijl zijn aanstaande bruid Anne, afgelopen week -end onder haar eigen naam. Susan Oliver, in Nederland verbleef en vrijdag j.l. zelfs de 100ste Vuist van Duys hielp volmaken. Uit Susan's mond viel toen voor wie lang genoeg bleef vragen al te ver nemen welke tragische wending haar televisie-lot zou nemen, maar het leek ons beter dat nog niet in de- krant te zetten. Dan was 't net geweest of je iemand een detective roman aanbeveelt en hem meteen vertelt wie de dader is. Toch een reden om eens na te gaan wie er beschikken over leven en dood van bekende figuren uit televisie-series Bij een roman is. dat de auteur alleen, maar bij een serie als „Pey ton Place" zijn het kijkers, produ centen en de acteurs zelf die meebe slissen in het wel en (vooral) wee van hun televisie-karakters. Wie de film „The Killing of Sister George" heeft gezien, herinnert zich Beryl Reid als Sister George, onna volgbaar populair in een Engelse t.v.-serie. Ze wordt echter te veelei send en te opdringerig voor de pro ducers van de serie en men besluit zuster George te laten verdwijnen. Waarom Susan opeens verdwenen is uit dat moeilijke dorp van Martin Peyton? Misschien liep haar contract gewoon af, misschien is haar een SUSAN OLIVER MIA FARROW filmrol aangeboden die meer ople- Zo worden scenario-schrijvers vaak op het laatste ogenblik voor het feit gesteld dat er het een en ander in hun verhaal moet veranderen. Een mooi voorbeeld: U herinnert zich dat Mia Farrow in „Peyton Place" plot seling haar lange haar kwijt is en met een „jongenskopje" rond stapt. De reden? Mia Farrow „ging" in die tijd al zo'n beetje met Frank Sinatra. Op een dag geeft Sinatra ergens ver weg van de plaats van de opnamen een feestje en Mia wil er heen. „Nee", zegt de producer, „je hebt een contract en je moet vandaag filmen" „Prima", antwoordt Mia en knipt haar haar tot op de wortels af „Laten we dan maar filmen." Onmo gelijk natuurlijk, want Mia Farrow midden in een scene van haarlengte laten veranderen, ging zelfs de ma kers van „Peyton Place" te ver. Mia kon naar Frank. Frank Sinatra heeft trouwens, onbe doeld waarschijnlijk, nog een aan deel gehad in ontwikkelingen rond de dinsdagavond beeldbuisbinder ..Peyton Place". Straks zal ook Mia Farrow uit de serie verdwijnen. Zo maar. In haar werkelijke leven is ze er dan met Sinatra vandoor' Dat gebeurde in 1967. In Nederland lo pen we met de serie een beetje achter. En dan te bedenken dat u straks voor de t.v. zittend, Mia's verdwijning nog logisch gevonden zou hebben ook NEDERLAND I NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Den Haag vandaag 19.10 uur: Pi emière 19.30 uur: Kenmerk 19.55 uur: Socutera NEDERLAND I NOS 10.45 uur: Schooltelevisie 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal TROS 19.05 uur: Hoelabaloc 19.26 uur: Met de carmera op jacht •20.00 uur: Journaal •20.21 uur: Mission impossible •21.10 uur: Wegwezen 20.00 uur: FC TwenteJuventus (In de pauze DS '70) 21.45 uur: Wet-strijd 22.20 uur: Journaal NEDERLAND II NCRV Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal •21.40 uur: De erfenis, t.v.-spel 22.20 uur: Sal Tas vervalt •22.35 uur: Journaal TELEAC 22.40 u\ir: NEDERLAND II NOS 18.15 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Den Haag vandaag 19.05 uur: Eddy ready go 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Spionageschip Pue' 21 10 uur: Hollanders op Sat 22.00 uur: Memorboek 22.05 uur: Journaal 22.10 uur: Onderwijs-t.v. 19 50 uur: Toeristische tips 20.00 uur: Journaal VPRO 20.21 uur: Was er nog wat? 20.30 uur: Laurel en Hardy 20.50 uur: Kabouter-schilder Frans van Bommeli 21.20 uur: Ike en Tina Turner IKOR •22.20 uur: Apartheid 22.50 uur: Journaal TELEAC 22.55 uur: Onze landbouw Dieptepunt in Amerikaanse t.v. (Van onze correspondent) WASHINGTON De Amerikaanse televisiestations worden op het ogen blik ernstig bedreigd door een econo mische crisis. De drie belangrijkste televisiemaatschappijen hebben reeds tientallen mensen moeten ontslaan en het aantal documentaires en nieuws programma's moeten verminderen. De NBC heeft al 70 directeuren, ma nagers en producers ontslagen en deze week worden er nog meer ontslagen verwacht. De ABC heeft al 300 werk nemers op straat gezet en de CBS maakte zaterdag bekend dat het zijn personeelsaantal met 15 procent om laag zal moeten brengen. De ongunstige situatie in de televisie wereld is voornamelijk het gevolg van drie factoren: toen het congres vorig jaar de sigarettenreclame op de Ame rikaanse beeldbuis' in de ban deed. kostte dat de televisiemaatschappijen 612 miljoen gulden. De opbrengsten uit de sigarettenreclame bedroegen bijna tien procent van de totale recla meopbrengsten. Een andere oorzaak vormen de snelstijgende kosten in de televisieproduktie. De laatste oorzaak voor de huidige crisis is volgens de zakelijke leiders van de televisiemaat schappijen de wantoestand waarin de Amerikaanse economie op het ogen blik verkeert. Dit argument is echter betwistbaar, als men de gezonde gang van zaken in Wall Street gedurende de laatste maanden bekijkt. Copyright The Guardian Persunie Twee programma's over volkstelling HILVERSUM Zondagavond 21 fe bruari zal dc NOS-televisie in twee programma's aandacht besteden aan de volkstelling 1971. Zowel „Panora- miek" van 20.20 tot 20.45 uur. als „Kort Geding" van 21.35 tot 22.35 uur, beide over Nederland 2, zal eraan gewijd zijn. De stelling: „De volkstelling 1971 is nuttig voor de gemeenschap en houdt geen enkel onredelijk risico in voor de deelnemer", wordt in het programma „Kort Geding" verdedigd door mr. M. Polak, wethouder van Rotterdam en aangevochten door mr. H. Voetelink, advocaat te Amsterdam. Tevens zal de NOS-televisie op vrijdag avond 19 februari van 18.00 tot 18.30 uur via Nederland 1 een programma uitzenden waarin het Centraal Bureau voor de Statistiek instructies aan de tel lers geeft. Dit programma wordt woens dag 24 februari herhaald van 22.10 tot 22.40 uur via Nederland 2. HILVERSUM Op 23 januari 1968 werd het Amerikaanse spionageschip „Pueblo" door een Noordkoreaanse patrouilleboot geënterd en opgebracht naar Wansan. Dit incident veroor zaakte opschudding in de wereld. De NCRV-televisie zendt om 20.21 uur op Ned. 2 een Engelse documentaire uit waarin deze Pueblo-affaire wordt gereconstrueerd. Historische journaal opnamen, interviews met politici, hoge officieren en anderen worden in deze uitzending weer op het scherm ge bracht Geheime rapporten en proces stukken welke tijdens het onder zoek naar de gedragingen van de bemanningsleden zijn gebruikt, dienen als norm. De „Pueblo" welke in dit programma is te zien, behalve op de journaalbeelden, is hetzelfde schip dat het incident veroorzaakte. Het „origi neel" is nog steeds in de Noordkore aanse haven Wansan. Men heeft daar om de Pueblo nagebouwd in overleg met de Amerikaanse marinedeskundi gen. De rol van Lloyd Pete Bucher, de commandant van de „Pueblo" wordt gespeeld door de Ierse acteur Ray McAnally en de reconstructie is ge schreven door de Engelse auteur Mi chael Murphy. NCRV, NED. II: 20.21 uur. In het NOS-tv-programma „Wet- strijd" vanavond een spel waarin twee groepen worden getest op hun kennis van recht en wet. zullen 25 medewer kers van het ministerie van Onder wijs en Wetenschappen uitkomen te gen 25 ambtenaren van het ministerie van CRM. De presentatie heeft drs. H. NOS. Ned. I: 21.45 uur. Schuttenhelm van NOS hnldigt chef Haagse studio (Van e verslaggevers) Bondskanselier Willy Brandt neemt hier de felicitaties in ontvangst van de Bonnse carnavalsprtnses Bonna Doris II. Samen met prins Peter IV bezocht z\j de kanselierswoning b(j de officiële opening van het carnaval. Tv-toestel voor lagere school geen financieel probleem ineer DEN HAAG Elke lagere school die aan onderwijstelevisie wil deelnemen kan thans, zonder financiële belemme ringen, in het bezit komen van één ol meerdere televisietoestellen. Dit blijkt uit een koninklijk besluit van 2 decem ber j.l waarin staat, dat het televisie toestel van nu af aan wordt beschouwd als een gewoon leer- en hulpmiddel in de zin van artikel 72 der Lager Onder wijs Wet 1920. Tot nu toe konden aan vragen van scholen door gemeente- c.q. schoolbesturen worden afgewezen op grond van de overweging dat de schooltelevisie nog in een experimen tele faze verkeerde en dat de waarde ervan nog onvoldoende bewezen was. Desondanks zijn tot nu toe 2800 van de ln totaal bijna 8000 lagere scholen in het bezit gekomen van een of meer televisietoestellen. Het recente K.B stetl nu. dal het ln 1963 gestarte landelijke schooltelevisiecxperiment van de NOT inmiddels ls beëindigd en dat is komen ,.Oooh, wat prachtig ooh", zal Marleen Spaargaren op 3 april ongetwijfeld zeggen als haar de Gouden Televizierring overhandigd zal worden. „Als mefrouw maar niet denkt, dat ik 'm gestole hep". Een beloning voor haar unieke rol m De kleine waarheid. Zij keek een beetje strak, Willeke Alberti, toen ze van deze prijs hoorde, zo van „doe ik het nu zo bijzonder?" vast te staan dat televisie van grote I waarde voor het onderwijs moet wor- I den geacht Dit besluit heeft als be- I langrijke consequentie dat een aan- i vrage van een school tot financiering I van een televisietoestel, niet meer kan worden geweigerd Scholen zijn nu dus j ook niet meer aangewezen op ouder commissies of oudpapieracties, De NOT verwacht als gevolg van dit besluit, dat tevens geldt voor het bui- I tengewoon lager onderwijs, in het ko- j mende jaar een grote uitbreiding van i het aantal deelnemende scholen, te meer. daar uit een recent onderzoek is I gebleken dat ongeveer 1750 lagere scholen vooral financiële redenen op geven, waarom zij nog niet aan onder wijstelevisie deelnemen. Op dit mo ment nemen in totaal 3500 scholen deel aan de onderwijstelevisie. Het aantal programma's voor het lopende school jaar bedraagt 224, waarvan ongeveer de helft bestemd li voor het basis onderwijs. DEN HAAG De datum voor de viering van het 25-jarig bestaan van de Haagse studio van de NOS, nl. gisteren in Nieuwspoort, is vrij wille keurig gekozen. Dit deelde NOS-voor- zitter mr. E. Schiittenhelm mee in een toespraakje, waarin hij ook studio chef J. Oudshoorn betrok, die een kwart eeuw geleden aan deze zender onder de titel Radio Herrijzend Ne derland II begon te sleutelen. Want, zoals wij verleden week al in een artikel memoreerden, de Haagse stu dio is destijds gesticht door dc Duit sers. Nadien werd deze studio een belangrijk steunpunt voor de Ned. omroep, die aanvankelijk dc klank en de kleur kreeg van de Hofstad met de daar gevestigde regering. Nadat de heer Schiittenhelm de ge schiedenis van deze studio uit de doe ken had gedaan, zei hij. dat er over de toekomst van deze omroepsatelliet niets is te zeggen Gedachtenwisselin- gen zijn al gaande over nieuwbouw, waarin parlement. Nieuwspoort en de Haagse studio een gezamenlijk onder komen zullen kunnen vinden. Maar hierover is verder geen zinnig woord te zeggen. Het belang van het werk van de heer Oudshoorn is volgens de heer Schiittenhelm. dat deze begonnen in een onmogelijke situatie improvise rend en pionierend een instituut heeft helpen vestigen, dat onmisbaar is. Een groot elan voor zijn werk bezielde deze man van het eerste uur. In de dank werd ook mevrouw Oudshoom betrokken De Jubilaris kreeg twee enveloppen aangeboden. De eerste speelde geen rol. daar zat alleen maar geld in, maar de tweede bevatte een vakantiereis naar een mooi oord. RVD-directeur H. de Ru toonde zich eveneens onder dc indruk van de per soon en het werk vafi de heer Ouds hoorn. terwijl de heer A. v. d Dool. die destijds als kapitein van de Prin ses Irenebrigade de studio van de Duitsers overnam en samen met de jubilaris de eerste uitzendingen ver zorgde, sprak als „Arie tot Koos" van wege de nauwe banden van vroeger. Arie prees vooral Koos' vindingrijke toewijding tijdens de watersnoodramp in 1953. toen de Haagse studio de hulpverlening coördineerde en dag en nacht in de lucht bleef. Tom Jones geeft op 13 maart twet concerten in Theater Carré tt Amsterdam, dat er blijkbaar nog altijd staat en druk in gebruik is Hierboven een recente opname va de vermaarde zanger die in tranee, in extase of in meditatie schijnt. Er gebeurde eigenlijk weinig aan b^pam tv-front. Brandpunt Special wijd aan bet neo-fascisme in Itali geactualiseerd door de verwikkeling' 'e I in Calabrië. Een goede afleverim nen daar niet van.' Maar we geloven i dat hier iets werd aangesneden wa veel Nederlanders 's nachts wak ker liggen. ■i y AVRO's'-Televisizier was toch bet' ge' afgestemd op land wezenlijk het enzymenprobleem bijvoorbeeld Maar het magazinekarakter van d rubriek laat geen diepgang toe daardoor ook geen wezenlijke info: Televizier was zelfs zuinig met onderwerp dat voor veel kijkers België en Nederland zo'n zeven mil joen, schatte de redactie zelf) j" kijkevencment is geweest, t.w. honderdste „Vuist" van Duys. De portage liet vermoeden dat in „achtergrond" Iets kostelijks zat. rr maakte er maar weinig va Howard hebben we springlevend gézien, omdat we Pevtw Place plegen te vermijden (Andv Wil liams is overigens een „lollig" ternatief). Van AVRO's „Muziek troef" zagen we te weinig. Dat weinl ge stond ons overigens best aan. V*

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2