ftwdae (Somont maal schavot P°P en af Zes personen in Haags verkeer omgekomen AANVOER VAN OLIE VEILIG GESTELD TOYOTA 1000 Prijsverhoging verwacht na akkoord van Teheran Trein in tunnel in brand: 34 doden VERLAGING NU Triest record binnen 24 uur Tanker liep vast in zand Looptijd akkoord vijf jaar DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND papeDgracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244' Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden Directeur: drs. J. H M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M Heruer. Advertenties (excl. BTW.) 0,24 p. mm Telefoontjes 2.25. Klachten bezorging telef. 22244" (18 tot 19 uur) Abonnement per 1 jan. '71: p. week 1,41, maand 6,05, kwartaal 18,10, jaar t 70,30. Per post: jer kwartaal 21,70, per jaar 84,70. 62e jaargang, no. 18.283 T.V.-SELECTEE VANAVOND Nederland II: 19.30 uur Coronation Street; 20.21 uur Klatergoud, show; 21.10 uur Watzlaf, t.v.-spel. MAANDAG 15 FEBRUARI 1971 BUIEN De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: Meest zwaarbewolkt met enkele regen-, hagel- of natte-sneeuwbuien. Krachtige af en toe harde wind tussen zuidwest en west. Minimumtempera turen van 4 tot 0 graden, maximum temperaturen omstreeks 5 graden. (van een onzer verslaggevers) I/MS HAAG Zes personen zijn in de nacht van zaterdag op zondag in Den Haag bij ernstige verkeersongevallen om het leven gekomen. Kort voor middernacht reed een personenwagen met vier inzittenden op de Westduinweg met zeer grote snelheid tegen een geparkeerde tankwagen. Alle inzittenden werden op slag gedood. Het zijn de 22-jarige A. van Rijs wijk, die de wagen bestuurde, de 20-jarige W. D. Pronk en de 18-jarige mej. M. E. van den Berg beide uit Scheveningen en de 17-jarige mej. M. haL note zat, op de kruising in botsing met een wagen bestuurd 8oor de 24-jarige G. M. Plugge uit Den Haag. De wagen van de Delftenaar raakte na de botsing nog een lichtmast. Beide bestuurders werden op slag gedood. De vrouw moest worden opgenomen ln het ziekenhuis aan het Westeinde, ter wijl een inzittende van de andere wa- ggp daar voor hoofdletsel behandeld moest worden. De derde inzittende van deze wagen bleef ongedeerd. Het is voor de eerste maal dat in 24 uur in Den Haag zoveel mensen het leven verloren bij verkeersongevallen. De Haagse politie moest extra personeel inschakelen bij de afwikkeling van deze ongevallen. Elders in het land kwamen zeker tien mensen bij verkeersongevallen om het leven, terwijl verschillende gewonden in ziekenhuizen opgenomen moesten worden. De vrachtwagen stond onder een lan taarn op de Westduinweg in een flauwe bocht, en was goed zichtbaar. Op het wegdek werden geen remsporen gevon- in de wagen, die tot aan de ach terwielen onder de truck met oplegger schoot De stoffelijke overschotten wer den overgebracht naar het ziekenhuis m de Zuidwal. Een inwoner uit Delft en een Hage naar werden diezelfde nacht circa twee later gedood bij een ongeval op de van de Melis Stokelaan en de Moerweg in Den Haag. De 27-jarige T. I T. Ronner uit Delft kwam met zijn vagen, waarin ook zijn 24-jarige echtge- HOEK VAN HOLLAND (ANPJ De Britse mammoettanker „Ard Taraig" is gistermorgen op pen mijl buiten het N'oorderhoofd bij Hoek van Holland vutgelopen. Door een defect aan de itaurinrichting liep de tanker uit het roer, raakte buiten de vaargeul en twain vast te zitten ln het zand. Bij hoog water gistermiddag hebben *ven sleepboten de „Ard Taraig" weer vlot getrokken. Het schip, dat volledig geladen was met ruwe olie was op weg naar de BP-raffinaderij in Europoort. Voorzover bekend hëeft de tanker geen «bade opgelopen. Vrouw vermoord met broodmes AMSTERDAM (ANP) In een flat de Bijlmermeer in Amsterdam is gisterochtend een 52-jarige vrouw ver moord. De vermoedelijke dader, de 49- Jwige E. O. zonder beroep, is door de politie gearresteerd. De moord werd gepleegd rond zeven uur. Een schipper, die bij de vrouw op Bezoek was, vond haar badend in het bloed ln de badkamer. O., die bij de vrouw inwoonde, zou haar na een hevi ge ruzie met een broodmes hebben neergestoken. Ook bracht hij de schip- P«r nog een messteek in de arm toe. (Van één onzer redacteuren) DEN HAAG Zeer binnenkort zullen in Nederland de prijzen van verschillende olie- produkten worden verhoogd. Dit is een ge volg van de gisteren overeengekomen ver hoging van de prijs voor ruwe olie uit de zes landen rond de Perzische Golf. De voorlich tingsdienst van Shell Nederland N.V. kan echter bij benadering niet zeggen hoe groot de prijsverhogingen zullen zijn. De oliemaat schappijen moeten nog beslissen voor welke geraffineerde produketen de verhoging van de grondstoffenprijs zal worden doorbere kend. Daarvoor zal eerst met de Nederlandse regering overleg gepleegd moeten worden. Door de bank genomen wordt ruwe olie voor 14 procent omgezet in benzine, voor de rest in stookolie, gasolie en andere olieproduk- ten. CV an onze speciale verslaggever) GOTHENBURG Zelden zal een wereldkampioen een schaatstoernooi op zo'n indrukwekkende manier hebben afgesloten als Ard Schenk gisteren in het bruisende Ullevista- dion in Gothenburg deed. De Neder lander. die na drie afstanden al een vrijwel onaantastbare positie in het algemeen klassement bad opgebouwd en slechts zijn (forse) voorsprong op een paar concurrenten behoefde te verdedigen wenste geen genoegen te nemen met een defensieve houding. Hij wilde in de aanval gaan. En de coup die Schenk ondernam werd een grandioos succes. Na een aantal ronden werd duidelijk dat Schenk een serieuze greep kon doen naar het wereldrecord van Kees Verkerk, dat met 15.03.6 al zo scherp stond. Elke ronde die Schenk onder zijn Ijzers liet doorglijden be seften de vierduizend Nederlandse supporters in de schaatsarena van Ullevi meer: Schenk is op weg een prestatie te leveren die niemand voor mogelijk had gehouden. In een formidabele stijl gleed Sc»"5-1- rp de finish af, die hij na 15.01,6 passeer de. Moeizaam rechtte Schenk de rug, hief de armen in triomf ten hemel, waar de donkere wolken samenpak ten. Voor Schenk en de hele Neder landse schaatskolonie scheen echter de zon. Schenk had al zijn belagers verpletterd. Op ruime afstand ein digden Claesson en Verkerk in het algemeen klassement. De grote verliezer was Dag For- naess, de Noorse Europese kampioen die voor de titelstrijd nog zelfverze kerd had verklaard zichzelf als de favoriet te zien voor het wereldkam pioenschap, maar die diep moest buigen voor de overmacht, waarmee Schenk hem vernederde. De afgang van Forneass was des ie pijnlijker omdat zelfs Eddie Verheyen hem in een persoonlijk duel op de tiendui zend meter van zich afschudde, on getwijfeld een uiterst onplezierige ervaring voor de student uit Noor wegen. Ard Schenk toonde zich de meest complete schaatsenrijder van het ge zelschap. Van een minder sterke af stand is na het schitterende toernooi in Gothenburg totaal geen sprake meer. Zoals Bols uitgroeide van een stayer tot een voortreffelijk klasse mentsrijder. ontwikkelde Schenk zich van een rijder met voorkeur voor de korte afstanden tot de beste all-rounder van het ogenblik. Al in het voorseizoen had de Noord-Hol lander daar blijk van gegeven. Op het toernooi in Heerenveen bleken de capaciteiten van Fornaess verder te reiken. Ditmaal bestond echter geen enkele twijfel over de rechten die Schenk op het eremetaal kon doen gelden. Schenk demonstreerde op alle vier afstanden zijn kunnen. Driémaal flitste de Nederlander als snelste over de streep, een prestatie die zonder meer al recht gaf op de titel. Maar Schenk wilde meer, kon ook meer. Een wereldrecord op de tien kilometer, een voortreffelijke tijd op de vijfduizend meter en de veruit snelste mijl waren daarvan het gevolg. In de schaduw van „alleskunner" Schenk reed Kees Verkerk zich naar een fraaie derde plaats in het eind klassement. De geheimzinnige Put- tershoeker, aan wiens mogelijkheden nogal werd getwijfeld, reed zich door een magistrale race op de vijf en tien kilometer voorbij For naess, die zelfs de bronzen medaille niet eens in ontvangst mocht nemen Ook Jan Bols. hoewel hij iets tegen viel met zijn zesde plaats, en Eddie Verheyen leverden een bijdrage aan het Nederlandse schaatssucces. Slechts Peter Nottet, die de laatste zestien niet bereikte, viel wat uit de toon. De Loosduiner trof het slecht dat hij de vijfduizend meter moest rijden toen het begon te regenen en was bovendien weinig fortuinlijk met de omstandigheden tijdens de mijl. Maar aan het feit dat bij de eerste acht in het eindklassement de overige vier Nederlanders waren ge klasseerd deed dat niets af. Uitgebreider schaatsnieuws van onze sportredacteur Herman van Bergem vindt u op de pagina's van Sport- tribune. i de personenwagen Nationale rouw in Zuid-Slavië SER A JE WO (Tan joeg-AFP) In Zuid- Slavië is nationale rouw afgekondigd nadat gisterochtend in een spoortunnel bij Zenica in de Zuidslavische deelstaat Bosnië zeker 34 treinreizigers in een hel van rook en vuur om het leven waren gekomen. Ongeveer 115 raen6cn raakten gewond van wie 60 ernstig. De ramp speelde zich af in de Vran- doektunnel. die anderhalve kilometer lang is. Op driehonderd meter van de uitgang brak brand uit in de elektri sche installatie van de diesellocomo tief. waarna het vuur door de sterke luchtstroom razendsnel oversloeg op de zeven wagons erachter. Daarin zaten circa 200 passagiers, voor het merendeel arbeiders op weg naar de ijzer- en staalfabrieken en de mijnen van het industriecentrum Zenica. De meesten wisten, zij het deels gewond en half bedwelmd, de uitgang van de tunnel te breiken. Men houdt er rekening mee dat het dodencijfer nog zal stijgen. Door de enorme rookontwikkeling en de hitte waren reddingsploegen gistera vond nog niet tot het midden van de tunnel gevorderd. De treinbestuurder en zijn assistent zijn hangende het onderzoek in hechte nis genomen. De locomotief had al en kele malen mankementen vertoond. (ADVERTENTIE) Vastelavond 1971 LISSE: Zaterdag 8 uur LEIDEN: Zondag 8 uur Gecostumeerd Jeugdcarnaval a.s. Zaterdag van 24.30 uur (Leeftijd 1015 jaar) De Maskers liggen klaar! Dansles? Gezellig! Zondag 28 Februari Beginners: 2.30 en 5 Gevorderden: 2.45 e Zaterdag 6 Maart 7 Bij Evert Castelein Merels Het Amerikaanse leger is van plan drie miljoen merels, die twee jaar geleden rond het arsenaal in Milan, in de Amerikaanse staat Tennessee, zijn gaan wonen, met behulp van chemica liën te laten doodriezen. Paul Lefebre van het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Zaken deelde mee dat het aantal vogels de laatste tijd sterk is toe genomen. Zij zouden een groot stuk pijnboomboshebben verwoest. Zou de verhoging gelijkmatig over de geraffineerde olieprodukten worden ver deeld, dan zou dat in Nederland leiden tot een verhoging ban de benzineprijs, die ligt tussen een en twee cent per liter. Het is echter helemaal de vraag of het in Nederland met de benzineprijs zover zal komen. De oliemaatschappijen heb ben rekening te houden met de wensen van de Nederlandse regering en met hun eigen concurrentiepositie. De grote internationale oliemaat schappijen zullen vanaf vandaag 35 dollarcent per barrell ruwe olie meer moeten betalen. Omgerekend in Neder lands geld betekent dat ongeveer drie kwart cent per aangevoerde liter ruwe olie. Tot vandaag bedroegen de lijst— prijzen voor ruwe olie uit de omgeving van de Perzische Golf 1,65 tot 1,80 dollar per barrel. De prijs geldt niet voor de per pijplijn naar de Middellandse Zee gepompte olie van Saoudi-Arabië en Israël. Daarover wordt spoedig onder handeld. Het akkoord van Teheran is gesloten na een maand van keihard onderhan delen, waarbij van de zijde van de olie producerende landen meermalen is ge dreigd met een oliestop. De internatio nale oliemaatschappijen zijn daarvoor door de knieën gegaan. De overeenkomst heeft een looptijd van vijf jaar. Bepaald is dat de lijstprijzen met het oog op de inflatie jaarlijks zullen worden verhoogd. De oliemaatschappijen hebben waar borgen gekregen tegen nieuwe eisen van de leden van de Organisatie van olie- exporterende landen (OPEC). Voor de landen aan de Perzische Golf betekent de overeenkomst een verhoging van de inkomsten uit ruwe olie met 4,3 miljard gulden voor 1971, toenemend in de volgende jaren tot bijna 11 miljard gulden in 1975. Het belangrijke olieland, Libië, heeft deze overeenkomst niet aan vaard. Het weigert met de maatschap pijen en bloc te onderhandelen. Toch worden ook met Libië spoedig onder- hanlingen verwacht. TWEE VISSERS VERDRONKEN Tijdens storm boot omgeslagen op Zuiderpias NIEUWKOOP (ANP) Op de Zuid- eindeplassen bij Nieuwkoop is zaterdag een roeiboot door de sterke golfslag met water volgelopen en gezonken. De drie inzittenden, die na een vispartij huis waarts keerden, moesten zwemmend de wal bereiken. Gehinderd door him zwa re kleding, slaagden twee er niet in de vaste wal te bereiken en verdronken. Het waren de 33-jarige P. S. Kouwen- hoven en de 23-jarige J. Kouwenhoven, broers afkomstig uit Rotterdam. De derde man kon nog op tijd worden gered. Schaatsploeg in Achter het nieuws (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Hedenavond wordt in de VARA-actualiteitenrubrick Ach ter het nieuws om 20.45 unr via Neder land II door Ben Eikerbout in Gothen burg een t.v.-intcrvicw gevoerd met de leden en de coach van de Nederlandse schaatsploeg. Voor de camera's zullen verschijnen Ard Schenk, Kees Verkerk, Jan Bols en Leen Pfrommer. (ADVERTENTIE) Louwman Parqul Veurseslraalweg 280, Leldschendam. lal. 01761 -8911

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1