Willem Duys zonder goudvis vrijdag in honderdste vuist GEEN UITSTEL VAN DE VOLKSTELLING Voor veel minder geld woningen zelf bouwen Kroaten geven zich over na bezetting van dag van Joego-Slavische consulaat Gomoelka ook uit laatste functies PARTICULIEREN IN NIEUWERKERK OPGELUCHTE GIJZELAARS IN VRIJHEID Wilde ganzen lopen gevaar 3ERDAG 11 FEBRUARI 1971 LEIDSE COURANT WARSCHAU (AP) De vroegere leider van de Poolse communistische partij, Gomoelka, die reeds uit het pollt- buro is gezet en geschorst is als lid van het centraal comité, zal waarschijnlijk uit zyn laatste functies ontslagen wor den, als zaterdag de Sejm, het Poolse parlement, bijeenkomt. Het officiële Poolse persbureau PAP maakte bekend dat de Sejm zaterdag zou vergaderen en zei dat bovenaan op de agenda „veranderingen in het presi dium van de Sejm en in andere staats ambten" staan. Met de zinsnede „andere staatsamb- ten" doelde het persbureau kennelijk op de Poolse ministerraad, waarvan Go nad ka nog steeds lid is. Men Verwacht dat behalve Gomoelka ook diens naaste medewerkers Ryszard Strzelecki en Ig- nacy Toga-Sowinskl, die eveneens kort geleden uit het politburo gezet zijn, uit de ministerraad ontslagen zullen worden. (Van een onzer verslaggevers) (VERKERK A. D. 1JSSEL Voor veel minder geld eigen woningen \ji wen, die met zo fantasieloos zijn als de huizen, zoals die nu veelal op de kt worden aangeboden. Dat is het ambitieuze streven van een groep i 100 mensen, die als een, wat je zou kunnen noemen, coöperatieve ïingbouwvereniging op particuliere grondslag wil gaan fungeren. Het allemaal mensen, die een goed en betaalbaar huis willen hebben, of die t bijster tevreden zijn over de eigen woning, waarin ze nu proberen te I r~ en. Op 2 maart zal deze woningbouwvereniging (of hoe die ook mag V- en) worden opgericht. OR1 199-231 ïtun dtlatiefnemer ls de heer W. van der uit Nieuwerkerk aan de IJsselt Bpeelde allang met het Idee. Een geleden heb ik een advertentietje krant gezet, waarin lk een beknop- teenzetting gaf over mijn plannen, respons was geweldig. Er melden 100 mensen, voornamelijk uit het |k gedeelte van de Randstad. Ik tn verwacht, dat er nog diverse bij zullen komen. Een aantal duizend leden ls ideaal. Waar ik ben is, dat ook veel mensen ii bouwwereld aansluiting hebben it. Daar zijn ze dus ook niet hap- met de huidige situatie. Bovendien het deskundigen, die we best kun- gebruiken". l\ e bedoeling is, dat de groep de orga- itie en administratie van en rond de w van woningen (grond aankopen, mclering, bouwontwerpen en werk- eningen, voortgang van de bouw en 34 jerking) zoveel mogelijk ln eigen houdt. Op die manier hoopt men en besparing te komen van ten- oste dertig procent ten opzichte van gelijkbare prijsniveau van de hui- 5 koophuizen. Volgens de heer Van Kleyn loopt het met de frequente iwkostenstijgingen de spuigaten uit. Fricsl eD huis wordt langzamerhand >r ontzettend veel mensen een onbe- kbaar Ideaal", vindt hij. zo groot mogelijk deel van de onwensen van alle leden te kunnen ills eren zal de groep worden op ge- ival'ide bedreigd, beroofd en vermoord IRUSSEL (ANP) Twee Belgen, een fl-jarige uit Mons b(j Luik en een 31- rlge uit Flemalle-Grande hebben, zo is i eerst bekend geworden, maandag- iiddag een 50-jarige invalide man uit tmeppe (eveneens bü Luik) bewuste loos geslagen en hem vervolgens in de Maas gegooid. Al geruime tijd, zo ls nu gebleken, leeft het tweetal de man van tijd tot ijd geld afgeperst Ze kwamen dan bij ie man thuis en dreigden hem te mis- landelen als hij geen geld gaf. De Inva- Ide man heeft, waarschijnlijk uit angst ooit aangifte durven doen. Maandagmiddag zat het tweetal weer Ros op zwart zaad. Ze zochten opnieuw de invalide man op en eisten weer geld. Toen hij ditmaal weigerde sloegen en trapten ze hem tot hij het bewustzijn Verloor. De twee mannen rolden hun dachtoffer in een regenjas, brachten het «aar de Maas en gooiden het zonder pardon in de rivier. Voor ze het huis verlieten wisten ze het spaarbankboekje van de man te vinden waar in totaal •en bedrag van 1750 gulden op stond. deeld in projectgroepen, die zullen be staan uit leden met „gelijkgerichte ver langens". Zo kunnen ook de economische voordelen van de seriebouw uitgebuit worden. De projectgroepen zullen wor den begeleid door commissies van leden deskundigen, die pro deo zullen werken voor eigen en andermans woongeluk. De groep wil voorts ten strijde trek ken tegen factoren, die het moeilijk ma ken goedkoop en origineel te bouwen, tegen de tijdrovend© en ondoorzichtige procedures rond de gronduitgiftes door gemeenten, monopolipositf© van grote projectontwikkelaars en tegen dige premietpekenningsbeh overheid, dat leidt tot een grote unifor miteit in de woningbouw» „Je kan alles van me zeggen", roept Willem Duys veer tiendaagse vaste prik van zo n 5 miljoen televisiekijkers bij de borrel in „Het Kroegje" in Laren, „maar ik ben een vakman". Hij heeft gelijk. Zou ooit een free lance medewer ker het bij een omroep, al was 't de AVRO, tot honderd uit zendingen gebracht hebben? Willem houdt van de waarheid. Als uw verslaggever in het hart twijfelend aan Duys' verklaringen in zijn bloedeigen beststeller „Voor mijn vuist weg" dat hij een goed biljarter is met hem naar het groene laken tijgt, blijkt dat onomstotelijk waar te zijn. Hij blijkt ondanks de meest afschuwelijke situaties die ik na elke stoot op de tafel achterlaat, gemakkelijk in staat het beloofde gemiddelde te halen. „Ik geloof dat ik een aardige vent ben..." „Ik geloof dat ik een aardige vent ben," antwoordt hij des gevraagd. Laat u niet in de luren leggen, Duys is een aar dige vent. Hij blijkt na een turbulente week van beroeps vragenstellers, best nog eens bereid voor de vuist weg wat over zijn veelbekeken maar ook veelomstreden persoonlijk heid en zijn werk te zeggen „Ik dacht dat ik voldoende zelfspot had en een grote dosis belangstelling voor mensen' Op die belangstelling drijft dan ook zijn programma dat aanstaande vrijdag voor de honderdste keer de ether in- Een rariteitenkabinet, een men sencircus, zegt de kritiek. „Waar-om niet," zegt Willem zelf. „Ik maak een programma voor iedereen. Ze verwijten me dat ik niet kritisch tegenover m'n gasten zou staan. Waarom zou ik? Kritische programma's zijn ec genoeg op de vaderlandse beeldbuis. Ik maak een pro gramma waarin mensen men sen zien en kunnen herken nen. Ik zie best het nut van die moeilijke zaken op de te levisie. Het Zou bijvoorbeeld rg Jammer zou zijn als dei V.P.R.O. verdwijnt. Maar aan de andere kant is het gevaar groot dat dergelijke program ma's te veel voor eigen parochie preken. Ze zouden de proble men bij de mensen moeten brengen op de manier waarop ik de Vuist breng. Gewoon en begrijpelijk. Je zal bijvoor beeld merken dat ik nooit overbodige moeilijke woorden gebruik, maar in goed en ver staanbaar Nederlands mijn zegje doe". Is die kritiek op juist dat ge wone en al te begrijpelijke niet ontzettend irritant voor hem? „Ach, ik lees de venij nige reacties echt niet alle maal. En als ik ze lees trek ik me er niets van aan. Zou ik het wel doen, dan kon men er zeker van zijn dat ik geen enkel interview meer zou toestaan." Wordt Duys trouwens niet gek van de razende reporters en de neusfluitende, achteruit- sprekende, kippen-met-drie- poten-bezittende landgenoten die hem op de waanzinnigste ogenblikken aanklampen? ,,'t Wordt steeds erger" zegt Wil lem ernstig. „Waar ik kom, in Zuid-Afrika of New York, je wordt steeds herkend, mensen komen met je praten, vertel len dat hun neef een vriend heeft die iemand kent die geweldig tuba speelt, of ze willen gewoon iets aan je kwijt als „fijn programma™ of ,,'t was weer verschrikkelijk". Maar ik zal er niet over kla gen, tenslotte ls het mijn werk. Bovendien bedoelen de meeste mensen het gewoon aardig. En dat is al een hele hoop, al lijdt m'n vrouw er soms wel erg onder." Warme presentator Waarom die overstelpende hoeveelheid reacties, waarom dat succes, zelfs bij de toch als kritisch en establishment-ver- werpend bekend staande jeugd? ,.Ja gek is dat, hè. Wist je dat ik tijden lang alle po pulariteitspolls in bladen als Muziek Express en Muziek Parade win? Ongelooflijk. Ik heb er m'n eigen filosofie over. Kijk, je hebt twee soor ten presentatoren. eigenlijk twee soorten mensen. De war me en de konde. Bij een man als Hiltermann zal niemand zeggen „Leuk als die 'ns op de koffie zou komen." Ze regis treren, concluderen, alles op een afstand. Ik ben zo'n war me presentator, een verleng stuk van de huiskamer." Die huiskamer zal vrijdag Duys' honderdste begroeten. Wat gaat daarin gebeuren? „Geloof me of niet, ik zou het niet kunnen zeggen. Meestal beginnen we woensdag of don derdag pas aan het program ma. Bovendlën is dit keer de AVRO producer, terwijl Ik het meestal zelf doe." Betekent dat toespraken en huldigin gen? „Nee, die vind ik ver schrikkelijk. Ik hoop gewoon dat 't de beste Vuist wordt, wat ik altijd hoop van m'n eerstvolgende uitzending. De AVRO zal misschien wel met een paar verrassingen ko- Is het niet moeilijk altijd weer een stel bezige vrije- tijdsbijen onder de mensen vandaan te halen? „Welnee, ze komen meestal naar Je toe. Zo kwam ik voor m'n laatste Vuist in de studio en terwijl we bezig waren, zat er als maar een man te wachten. Ik vroeg hem wat hij moest en hij vertelde dat-ie gasfitter was. Toen ik daarop begrij pend knikte, voegde hij eraan toe dat-ie zo mooi kon kunst fluiten. Ik vroeg 'm voor alle zekerheid maar of ik iets kon horen en je gelooft het niet. Toen Tonny Eyck achter de piano ging zitten en die man z'n gang ging Ongeloof lijk." Is er eigenlijk veel veranderd sinds die eerste vuist van 1 november 1963? „Nee, de for mule lag al van het begin af aan vast. Mensen en mnziek. We gingen de eerste jaren 3l- leen éénmaal per maand uit. Pas sinds '67 doen'wé het om de veertien dagen. Maar de manier waarop ik het doe. is veel beter geworden. Vroeger liet ik een paar mensen ko men en die praatten dan het hele programma vol. Nu is het van: O, de wereldkampioen poes. Is het een mannetje of een vrouwtje, wat ziet-ie er mooi uit, hoe oud is-ie en hoeveel eet-ie. Volgende Vermindert dat niet de be langstelling van de mensen in de mensen? „Helemaal niet. De laatste jaren is de kijk dichtheid alleen maar omhoog gegaan, 't Programma is be ter geworden. Ik loop boven dien niet meer zoveel uit. Voor m'n honderdste heb ik trou wens ook geen extra tijd." We komen aan de typische Duy.s-dingen: uitlopen, kleine of grote blunders maken. Ko ketteert hij. door de pers ooit „een professionele miskleuner" genoemd, met die fouten of gebeuren ze gewoon? „Wat zijn fouten? Ik doe wat lk het meest logisch acht in de situ atie. Tot en met over de grond kruipen toe. Als de freule haar oorbel kwijt is, wat zou elke andere Nederlander bij wie ze op bezoek is doen? Gaan zoeken, wat ik ook deed. Als ik geweldige verwijten van de kritiek krijg dat ik Ridder van Rappard maar laat praten, zonder me kritisch op te stellen, vraag ik me af wat beter is. Als ik zo'n man iets vraag, krijg ik vanzelf een monoloog waarin hij in korte tijd honderd schenen heeft be werkt. Had ik hem na zijn derde scheen onderbroken, dan was het daarmee opgehouden en hadden we nooit zo'n stuk televisie gehad." Trots op stunts Is de uiterst makkelijk en spontaan pratende Duys nog trots op bepaalde uitzendin gen? „Ach ja, de stunts hè. Daar ben je tenslotte zelf het meest bij betrokken. Als je aan zo'n parachute naar bene den dwarrelt Maar zo'n uit zending met een 105-jarige is wel blijven hangen. Die man heb ik bijvoorbeeld zelf over gehaald om te komen. Ik moest er voor naar Maastricht Heeft hij door Pia Beek twee weken geleden in deze krant „al op zijn tiende een klein Strebertje" genoemd altijd al zo'n succes geambi eerd? „Ja. Ik ben een vechter. In mijn werk, in de sport. Of ik nu Vuisten maak of iets anders gedaan zou hebben, de top had ik willen bereiken. Ik heb bij het reclamebureau van Unilever gewerkt, teksten ge maakt. Misschien wel mijn beste werk. Ik weet zeker dat ik in die functie hetzelfde be reikt zou hebben. Ik bedoel, eenzelfde status. Net zo'n huis als ik nu heb, net zo'n au to." Willem Duys, die overigens zegt hij best de televisie zou kunnen missen, als hij z'n pla ten maar houdt, heeft zelf een journalistieke carrière achter de rug. Vandaar dat hij som mige dingen niet kan hebben. Als Philip van Tijn hem in een interview in KRO's t.v. blad STUDIO bij D'66 inlijft, reageert Duys fel. „Hij blaast één enkele opmerking uit een lang gesprek op. Hij heeft ge vraagd of D'66 niet dé partij voor hem zou zijn, omdat met de gekozen minster-president als uitgangspunt, ik best kans zou maken. Daarmee besluit hij z'n artikel en geeft het veel te veel gewicht. Bovendien schrijft hij een anekdote, die ik citeer, aan Slauerhoff toe, terwijl ik het als een uiting van Greshoff aanhaal. Zulke dingen zouden mij niet gebeu- Willem Duys is een man die waarschijnlijk niets slecht zou kunnen doen. Wanneer hij be zweet en verhit de biljarttafel van het Larense Hamdorff in hemdsmouwen verlaat, heeft hij het nog eens bewezen. Als ik alleen ben achtergeble ven, bevestigt de ober het eens te meer: „Altijd even fel. Hij moet en zal het zo goed mo gelijk voor elkaar krijgen." BERT JANSMA (Van DEN HAAG De regering en de meerderhei van de Tweede Kanier willen geen uitstel van de ko mende volkstelling. Wel zal op een aantal punten tegemoet worden gekomen aan bezwaren die ge maakt zijn tegen de opslag en verwerking van ge gevens die de volkstelling zal opleveren. Dit zijn «Ie voornaamste conclusies uit het vijf uur durende de bat dat de Tweede Kamer gisteren n.a.v. interpella ties van mej. Goudsmit (D'66) en de heer Van der parlementaire redactie) Lek (PSP) aan deze zaak wfldde. De AR-\v oord voer der Schakel deed gisteren een dringend beroep op mej. Goudsmit de motie in te trekken, omdat een stemming erover op zich al kan bijdragen tot ver groting van onnodige onrust. De PvdA-woordvoerder Franssen sprak gisteren nog niet definitief voor of legen do motie. De fractie zou zich nog nader be raden (het PvdA-congre© pleitte vorige week in een motie van uitstel). Het Israëlische bomenfeest, dat vandaag begint, ls gisteren in Amsterdam al ingeleid door het planten van boompjes door schoolkinderen in het Amstelpark. Een van de leerlingen van de Rosj Plnaschool uit de hoofdstad legt hier de latste hand aan het planten van haar boom. Protest kerkelijke leiders in Rhodesië SALISBURY Dertien kerkelijke leiders in Rhodesië hebben tegen hel wetsvoorstel van hun regering gepro- testeerd, waardoor blanke bewoners bet recht krijgen om hun gekleurde mede- bewoners te dwingen de wijk te ver- Het voorstel komt in de volgende parlementszitting in behandeling. De kerken betitelen het regeringsplan als een „radicale segregatiewet". Minder heden worden erdoor gedwongen in ghetto's samen te leven", aldus de ker kelijke woordvoerders. De regering-Smith ontwierp het voor stel om de waardevermindering van ei gendommen en in het bijzonder huizen tegen .Te gaan. De vooronderstelling van de wet is dat de waarde van een huis afneemt zo gauw zich kleurlingen in de omgeving van het huis vestigen. De belangrijkste toezegging van mi nister Nelissen (Econ. Zaken) hield in, dat alle by de volkstelling gebruikte omslagkaarten met namen en adressen vóór 1 maart 1974 vernietigd zullen worden. Daarmee wordt afgezien van het voornemen om 10 procent van deze omslagkaarten 10 jaar te bewaren voor latere statistische metingen". Minister Nelissen betreurde het weliswaar deze belangrijke metingen te moeten verlie zen, ma; r Ivj vond het belangrijker dat daardoor aan bezwaren by sommige be volkingsgroepen wordt tegemoetgeko- GOTHENBURG (Tanjoeg/AFP/DPA) De twee Kroatische nationalisten, die sedert gisterochtend het Joego-Slavische consulaat in Gothenburg bezet hiel den, hebben zich vanochtend aan de Zweedse politie overgegeven. Het tweetal heeft hun dreigement, de v(jf gijzelaars die z\j in hun macht hadden te zullen vermoorden, niet uitgevoerd. De twee Kroaten Mikolic en Vugicevik, bezetten giste ren het consulaat en hielden daar vyf personen als gijzelaars vast. Dat waren de concierge en diens echt genote, de echtgenote van een andere functionaris van het consulaat en twee Joego-Slaven die toevallig op het consulaat waren. De twee Kroaten stelden vervolgens het ultimatum dat de Joego-Slavische regering de Kroatische natio nalist Milenko Hrkac vrij moest laten, die vorig jaar december wegens terroristische activiteit ter dood is veroordeeld. Zij zouden de gijzelaars doodschieten als deze eis niet werd ingewilligd Het ultimatum liep vanochtend om negen uur af. De ambassadeur van Joego-Slavië in Zweden verklaarde echter gisteren al dat er geen denken aan was dat de regering in Belgrado op de eis zou -ingaan. Hij gaf de politie van Gothenburg blanco volmacht om handelend op te treden. Deze liet het gebouw omsingelen, maar nam voorlopig een afwachtende houding aan. Vanochtend, tegen de tijd. dat het ultimatum afliep, zette de politie de straat af en ging het consulaat bin nen. De twee Kroaten gaven zich zonder verzet te bieden over en werden in een auto van de politie weggevoerd. De vijf gijzelaars bleken ongedeerd te Vlak voordat de politie tot actie overging hadden de bezetters nog een briefje aan een touw uit het raam laten zakken waarop stond dat zij de executie van de gijzelaars, twaalf uur zouden uitstellen om de regering in Belgrado alsnog een kans te geven. De minister zag „een belangrijke extra-waarborg voor de bescherming van de persoonlijke le venssfeer" De Kamer had vrijwel alge meen op deze toezegging van de minister aangedrongen. Minister Nelissen zei ook dat het waarschijniyk mogelijk zal zyn de naamkaarten al na twee jaar te ver nietigen in plaats van binnen de wette- ïyke maximumtermijn van drie jaar. Minister en Kamer waren het erover eens, dat de volkstelling van belang is voor r> planning op allerlei terrein ln de komende jaren. By de Kamer stond ook de integriteit .van het Centraal Bu reau voor dé Statistiek (C.B.S.) buiten twyfel. Het C.B.S. zal de omslagkaarten (naarnkaarten) verwerken. Grotere ge meenten die over de benodigde appara tuur beschikken zullen deze verwerking echter zelf ter hand kunnen nemen. Dat zal voor circa 30 procent van de bevol king het geval zijn. De meeste kritiek kwam van de kant van de PSP'ers Van der Lek en Gortzak, die vreesden voor misbruik en geen vol doende waarborgen daartegen aanwezig achtten. De heer Schakel (AR) meende dat de PSP en allerlei actiegroepen ge neigd waren spe'-m te zien. Hij wees erop dat een eventuele bezetter of een kolonelsregime aan de hand van allerlei leden- en abonnementenlijsten van link se organisaties en periodieken ook heel gemakkeiyk aan gegevens kan komen. Van verschillende zijden vond men dat er onvoldoende voorlichting over de volkstelling gegeven is en dat de rege ring te laat reageerde, toen de eerste acties tegen de volkstelling loskwamen. Minister Nelissen zei dat de voorlich ting de kon. nde tw~e weken zoveel mo gelijk zal worden geïntensiveerd. Hij gaf ook nog de verzekering dat niet-gere- gistreerde buitenlanders in Nederland niet geteld zullen worden. De minister zei dat veel misverstand Staatssecretaris Wiegersma (Justitie) ontraadde eveneens met klem een an dere motie Van der Lek. die van hem vraagt te verklaren dat geen vervolging zal worden ingesteld tegen hen die geen medewerking aan de volkstelling willen geven. Hij zei niet gerechtigd te zyn bestaat over de aard van de vragen, zo'n toezegging te doen. Tijdens de interpellatie over de komende volkstelling in de Tweede Kamer demonstrerden een aantal Kabouters op het Binnenhof (boven). Mej. Goud- smit (D '66), die om uitstel van de volkstelling had gevraagd, hier in gesprek met minister Nelissen (ondcrl. Velen gaan er b.v. nog steeds ten on rechte van uit dat vragen worden ge steld, die zeer direct de persooniyke le venssfeer raken. Dat verandert wel wanneer men van de werkeiyke vragen kennis neemt, aldus de minister. Hy meende voorts dat algehele anonimiteit niet mogeiyk is en dat men op dit punt niet verder kan gaan zonder de volks telling (kosten circa 23 miljoen) alle zin te ontnemen. Hy ontraadde de Kamer daarom dringend de motie Van der Lek, waarin gevraagd wordt om de omslag kaarten terstond na controle door de getelden zelf te laten vernietigen, aan te nemen. Ook wilde hij het „zachte num mer" op de eerste vragenkaart (met codes voor de woanwijk, straat en huis nummer) niet gedeeltelijk onthoofden. HAARLEM (ANP) De Stichting Vogelrampcnfonds heeft een dringend beroep gedaan op de minister van Landbouw cn Visserij, om te voorko men dat er een „slachting" wordt ge houden onder de ruim 50.000 wilde ganzen in de polder Oostelijk Flevo- Volgens de stichting zou het Land bouwschap hiertoe willen overgaan ln verband met de vrees, dat door de ganzen schade wordt toegebracht aan de Ingezaaide wintergranen. Hoewel het vogelrampenfonds begrip kan opbren gen voor de belangen van de betrokken landbouwers, meent het bestuur dat voorrang moet worden gegeven aan eea optimale bescherming van de vogel-

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9