Levensgevaar automobilist na aanrijding ló <5 FRONTAAL OP VRACHTAUTO Twaalfjarig meisje bedwingt Kortsjnoj in simultaanseance ben je 15 jaar... krantenwijk: Leidse Courant Leidse archeologen vinden weer altaren in de Oosterschelde bioscopen in LEIDEN MUZIKALE TYPEMACHINE LEIDSE COURANT Enquête sport en recreatie ook in Wassenaar WASSENAAR Op initiatief van de gemeente Den Haag zal in de Haagse agglomeratie een enquête onder de bur gerij worden gehouden naar de gedra gingen op het gebied van sport en recreatie en de daarmee samenhangen de behoeften. B. en W. stellen de raad voor, ook Wassenaar bij deze enquête te betrek ken. Er zullen in deze gemeente onge veer 175 gezinnen worden bezocht. Het Wassenaarse aandeel in de kosten van deze enquête, die uitgevoerd zal worden door de Nederlandse Stichting voor Sta tistiek, wordt op f 5915,geraamd. Groen en wandelpad langs Zijlwatering WASSENAAR B. en W. van Was senaar stellen de raad voor een bedrag van f 14.800 beschikbaar te stellen voor het maken van een voetpad langs de Zijlwatering, tussen het nieuwe politie bureau en de Van Groeneveltlaan met daarlangs een groenstrook. Een deel van het voetpad is al aanwezig. Het zal nu worden doorgetrokken. (Van onze schaakmedewerker) Onder grote belangstelling werd gis teravond in de Stadsgehoorzaal de tra ditionele V en D simultaanschaakséance gehouden. Liefst 300 man hadden zich opgegeven om aan deze monsterstrijd tegen de drie grootmeesters Victor Kortsjnoi, Robert Hiibner. Jan Hein Donner en de drie meesters Ilans Ree. Coen Zuidma en Berry Withuis, die zojuist tot simuitaanschaakmee.ster is Woningwetbouw aan Van Duivenvoordelaan WASSENAAR Een eerder inge diend bouwplan voor de grond langs de Van Duivenvoordelaan tussen de Van Groeneveldlaan en de Van Cranen- burchlaan te Wassenaar is door de commissie voor intergemeentelijke za ken en ruimtelijke ordening afgewezen. Hel plan was ingediend door de Stich ting Pensioenfonds voor het Slagersbe- drijf. Aan deze stichting dient als deze plannen inderdaad geen doorgang vin den het in de gemeentekas gestorte bedrag van 55.000 gulden te worden terugbetaald, vermeerderd met de nog lopende rente. Intussen is uit een oog punt van bouwbeleid de noodzaak ge bleken het terrein zoveel mogelijk te bestemmen voor woningwetbouw. Burge meester en wethouders vragen nu een uitspraak van de raad, dat de bouw plannen van het Pensioenfonds inder daad geen doorgang moeten vinden. Abri's bij bushalten WASSENAAR Een bewoner van de Rozeveldlaan heeft zich tot de raad j gewend met het verzoek te bevorderen, dat bij de bushalte op de Van Cranen- burchlaan bij de Rozeveldlaan een abri wordt geplaatst. Er is hierover contact opgenomen met de NZHVM. Deze maatschappij heeft het voornemen niet j alleen op deze plaats, maar ook bij de I halte op de Van Cranenburchlaan bij de Starrenburglaan een abri te plaat- uitgeroepen. deel te nemen. Gezien de toch ook voor (groot)meesters beperkte denkcapaciteit konden echter slechts 210 scakers tegen de zes aantreden. De rootmeesters namen er elk 40 voor hun rekening, de meesters 30. Burgemeester mr. V. d. Willigen, die verrichtte aan de eerste borden van Hübner en Kortsjnoi. Ingelicht over de voorkeur van Hübner voor de openings zet e2e4 door Keiler waagde hij deze te spelen aan Hübners eerste bord te gen R. Willighagen; bovendien opende hi zo ook aan het eerste bord van Kortsjnoi tegen H. van Reenen, immers als Hübner deze zet goed vond, zou Kortsjnoi er ook wel mee tevreden zijn. Hierna begon de felle strijd. Kortsjnoi, I voor de vierde maal kampioen van de USSR een winnar van het zojuist beë- J indigde Hoogoventournooi en de 22-ja- j rige Hübner. die als een ster aan het schaakfirmament is opgerezen lieten geen krimp. De eerste speelde rustig zijn 40 partijen, overal een tot in de finesses doorgedacht kunstwerk op het bord toverend. Slechts één Leidenaar, de heer G. van Dijk wist hem te overtroe ven, terwijl de twaalfjarige Astrid La- gerberg. lid van de schaaksociëteit Pa- j lamedes. en J. de Graaf jr. Kortsjnoi een gelijspel afdwongen. Hübner daarentegen ging losjesspe- lend razendsnel langs de borden, hier en daar tempo winnend en iridien mo.- gelijk iets van het bord kapend. Deze tactiek leverde hem liefst 38 winstpar tijen op. W. Westerveld en J. Toroman waren hem te glad. Met een 95 pet score elk. hebben deze beide grootmees ters hun reputatie ruimschoots beves tigd. Met Donner daarentegen iep het niet zo goed af. In liefst 3 partijen tegen P. Bik. H. Goedijs en Nieuwland liet hij zich van ht bord spelen, terwijl bovendien F. van Leeuwen. H. van Ee- wijk, C. Ippel en Zijlstra een gelijkspel afdwongen. De 35 gescoorde punten wa ren echter nog goed genoeg voor een percentage van 87,5. Bij de meesters boekte Ree met 93.33 pet het beste resultaat. Als een hazewind was hij langs de borden gegaan en had hij 27 tegenstanders overspeeld. Slechts .1 Ba- rendse boekte een winstpunt; L. de Roo en B, van Meygaarden gingen met re mise naar huis. Zuidema liet de Leidse schakers nog een halfje meer over en scoorde 91,66 pet; hij verloor van J. Lagerberg sr., de vader vsn Astrid, en J. Visser en remiseerde tegen J. Hoek stra. Withuis liet zich een 85 pet score opdringen en boekte hiermee het toch niet geringe slechtste resultaat onder de schaakgroten, J. Stiens, G. Verdoes en W. Mechelse versloegen de simultaan- specialist; H. Vringer, P. Terhal en P. Klein sleepten remise in de wacht. ALPHEN AAN DEN RIJNRIJNSA- I zorgwekkende toestand naar het zie- TERWOUDE De 33-jarige chauffeur kenhuis Rijnoord overgebracht. Spijkeren uit Rijnsatcrwoudc is I Het ongeluk gebeurde omstreeks half tien. toen twee vrachtwagens _in de gistermorgen bij een autobotsing op de Oranje Nassatisingel te Alphen "aan den Rijn levensgevaarlijk gewond ADVERTENTIE PAPENGRACHT 32 Kom dan zo spoedig mogelijk even bij ons.op kantoor. LEIDEN TELEFOON 61710 - 22244 Unicum Godin Nehalennia afgebeeld met 2 liggende figuren GOES De archeologische visexpe- ditie van het Rijksmuseum voor Oudhe den in Leiden heeft ook gisteren weer een rijke vangst gehad. 7 tamelijk gave altaren werden „buitgemaakt" voor de Oosterscheldekust bij Colijnsplaats. Een van de,stukken blijkt zelfs een unicum in het gehele Romeinse Rijn- cultuurgebied te zijn: op dit altaar zijn behalve de godin Nehalennia ook twee liggende figuren afgebeeld. Dr. P. Stu- rart, conservator van het Leids mu seum, vermoedt (na een vluchtig onder zoek van de steen) dat het hier stroom goden of godinnen betreft. In de Romeinse cultuur kan men dergelijke figuren wel aantreffen in het „moeder- gebied" Italië. De figuren liggen aan de voeten van de beschermgodin. Dr. Stu art acht het uitgesloten dat hier de opdrachtgever van het altaar met zijn vrouw zou zijn afgebeelc}. „Het paste niet om jezelf naast een godin af te beelden". Opvallend is, aldus dr. Stuart, dat dit maal de gevonden altaren op een na, alle van zandsteen zijn, terwijl in de gehele Nehalennia-operatie (die zoals bekend vorige zomer startte) nog maar vier exemplaren van dit materi aal waren opgevist. Het totaal bedraagt sinds gisteren 120. ZANDLAAG Men heeft gisteren besloten om ook volgende wek nog te gaan vissen omdat dit voor de Tholense visser en zijn bemanning beter uitkomt. Als er storm weer komt, staakt men de operatie omdat men vorig jaar de ervaring heeft opgedaan, dat na storm voorlopig geen vondsten gedaan kunnen worden tenge volge van een zandlaag die over de vondstlaag spoelt. Een bijzonder opmerkelijke vondst een dakpan met de afdruk van een honde- poot. Volgens dr. Stuart zou dit eventu eel op een tempelhond kunnen duiden, j die men op die manier heeft willen vereeuwigen, maar „voor hetzelfde I geld", is het gewoon een „misbaksel": een hond heeft over de dakpan gelopen voordat de dakpan gebakken was. Wel is bekend dat er in asclepiustempels honden werden gehouden en ook op de tempels werden afgebeeld. Honden had den volgens de Romeinen een genezen de werking als zij over een wonde- likten. Een andere asclepius was de god der geneeskunst. Ben andere mogelijkheid is, dat men hier de hond van Nehalennia (dikwijls op de altaren afgebeeld) heeft willen vereeuwigen. Bij de tocht van gisteren voer men driemaal over een plek, waar het net enige tijd werd vastgehouden door een vermoedelijk erg groot en zwaar voorwerp. Het schip kreeg dan een flinke schok. Vandaag gaat men onderzoek wat dit geweest kan zijn. TRIANON: „Ben Hur" (a.l.) 4e week Dag., ook zondag: 2 en 8.00 u. CAMERA: „Meisjes intemaa(k)t (18) 4e week. Dag. 2.30, 7, 9.15 u.; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9-löu. Nacht v. <vr„ 23.30 u.) „The ballad of Cable Hogue". STUDIO: „Psycho" (14). Dag. 2.30, 7. 9.15 u.; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 u. HEX: „De doodskus van de vampier" (18). Dag. 2.30, 7, 9.15 u.; zondag 2.30, 4.30, 7 en 9.15 u. Nachtv. (vr., za. 23.30 u.) „Das Mddchen mit den Pornotlek" (18). LUXOR: „De avonturiers" (18). Dag. ook *°n - -en--uur- I (J4j Dag 00jc I dichte misï^ óp de Orarijé Nassausingel ter hoogte van de reclameborden van de nieuwbouw van de Betonfabriek P. van Dijk stopten, omdat de chauffeurs wilden lezen wat er op deze borden stond. Een hen achterop komende bestel auto van de firma Randstad Holland en bestuurd door de heer J. van Spijke ren wilde de stilsiaande vrachtauto's passeren, toen plotseling voor hem uit de dichte mist van de andere zijde een ander vrachtwagen kwam aanrijden. Een frontale botsing was toen niet meer te voorkomen en met een harde klap botsten beide wagens op elkaar. De bestelauto van de heer Van Spij keren werd tientallen meters achteruit geworpen en belandde daarna dwars door de heining over de parallelweg heen in de aan de andere zijde van deze weg lopende sloot. Bestuurders van juist passerende personenauto's hebben onmiddellijk de zwaar gewonde, die gedeeltelijk" onder water lag, met veel moeite uit de wrakstukken van zijn auto weten te bevrijden, waarna hij vervolgens naar het ziekenhuis Rijnoord is overgebracht. De bestuurder van de vrachtauto, een man uit Hilvarenbeek bekwam geen letsel. De bestelauto werd totaal ver nield en de vrachtauto zwaar bescha- De bestuurders van de beide op de autoweg stoppende vrachtauto's zijn na het ongeluk direct doorgereden, zonder zich om de gevolgen van hun onverant woorde stilstaan in dichte mist ook maar iets aan te trekken. De .politie van Alphen aan den Rijn verzoekt der halve de beide chauffeurs zich bij de politie te melden. Ook getuigen worden verzocht zich te willen melden bij de politie te Alphen aan den Rijn. LEIDEN Het Zwitsers Machine- schrijf Instituut Scheidegger heeft een nieuw soort type-lesmachine ontworpen, die onder de naam „colo- r-audio-visueel Typomat" gistermid dag voor het eerst in de scholenge meenschap St.-Agnes in gebruik werd genomen. Pedagogen, psychologen, ingeieurs en musici hebben zich de laatste jaren met de vraag bezig gehouden hoe men op een wetenschappelijk ver antwoorde basis een machineschrijf- opleiding aan jong en oud kan ge ven. Techniek en wetenschap ont wikkelen zich in de laatste jaren steeds meer op het gebied van „mo derne onderwijsmethoden". Leiden is de derde plaats in Nederland, waar in dit nieuwe type-systeem geïntro duceerd werd. Het apparaat opereert met de combinatie horen en zien. Het horen van de instructeur op het bandje, dat afwisselend met muziek de leerling-cursist de geheimen vlug en vlot blind typen leert, is als hulpmidel voor de leraar bedoeld. Hierdoor krijgt hijzelf de gelegen heid zich eer met de type-proble- Een leerlinge kijkt naar het typebord en voert al typende muzikale in structies uit. men van de leerlingen bezig te hou den. Het zien van de gekleurde toet sen, die corresponderen met de toet sen op de machine, bevordert het „tien-vinger-blind" bij de leerling. Ritmisch wordt op deze manier de typesnelheid vanzelf aangeleerd. Typen kan via deze geprogrammeer de leermethoden spelenderwijs be reikt worden. Robert Hübner dwong gisteravond het meeste respect af. Krachtig de stukken zettende, zwaar stampend vloog hij langs de borden. En dan zegt men nog dat een schaker geen beweging heeft. Landscheidingsweg wordt verlicht WASSENAAR Tussen de g. ten Den Haag en Wassenaar is i gepleegd over verlichting van het pro! vinciale gedeelte van de Landscheil dingsweg in de gemeente Wa over een lengte van ongeveer 1600 i ter. De gemeente Den Haag ls vooi mens op het Haagse gedeelte van weg verlichting aan te brengen, kosten van het verlichtingsplan woi geraamd op f 126.540,— voor zover het Wassenaarse gedeelte van de tva betreft. Het provinciaal bestuur zal j pet van de werkelijke kosten aa gemeente terugbetalen. Aan de i wordt goedkeuring van het plan ;.yraagd. Geen maatregelen voorl verkeer Lange Kerkdam WASSENAAR Onlangs heeft me vrouw E. Rouwenhorst-Roskam, wont de aan de Santhorstlaan zich in brief tot de raad van Wassenaar ge wend met klachten over het drukki verkeer op de Lange Kerkdam. Dt briefschrijfster zou graag zien, dat de| verkeersdrukte op deze weg werd minderd. Dat zou volgens haar kunnen| worden bereikt, als het verkeer van Den Haag via de Wassenaarse bin nenwegen zou worden geleid verkeer naar Leiden via de Deylerwegl en de Rozenweg. Burgemeester en wethouders schrij ven aan de raad, dat uit verkeerstellin gen gebleken is, dat de verkeersdrukte I op de Lange Kerkdam aan het afnemen! is. De huidige drukte is ongeveer gelijk aan die in 1966. De toeneming van het verkeer op de Schouwweg blijkt gedu rende het laatste jaar ongeveer tien procent te bedragen. Het bevorderen van het verkeer op de binnenwegen heeft naar de mening van het college van B. en W. geen zin, omdat het verkeer over de Rijksstraat weg wegens overbelasting wel geneigd zal zijn in steeds grotere mate van binnenwegen gebruik te maken. Het college voelt er weinig voor het verkeei naar Leiden via de Deylerweg en d( Rozenweg te dirigeren vanwege de pro blemen, die het oversteken van de Rijksstraatweg bij de Rozenweg zich meebrengt. Wat n stuk! Schipper Kees Bout van de Tholen 6 is maandagmorgen weer met zijn kotter ter Nehalennia vangst gegaan. Hoewel de vangst van twee dagen in de tonnen loopt, is er nop geen be somming van Ie maken. De voor naamste winst is wel, het gegeven dat Nehalennia ,,een al wat rijpere vrouw" blijkt. En dat is redelijk, voor een vrouw, zelfs voor een odin in de leeftijd van zo'n 2.000 jaar. Ze was danook een godin van vruchtbaarheid, welvaart en voorspoed. De vangsten, 21 devotie-altaren, worden niet op de afslag maar in het Rijksmuseum voor Oudheden te Leiden aangevoerd.Bij- dekking, die ze deden toen de netten een puntgaaf kopje van Nehalennia omhoogbrachtenn. Het wordt maar tijd dat ze tot de atste stee boven komt, want overgrootvader Neptunus is niet de meest geschikte persoon gebleken voor een langdurige logeerpartij: meestal werd Nehalennia's beeldtenis onthoofd uit de Oosterschelde opge- De 500 km LEIDEN Haal uw ferme pas en zonnige groepshumeur maar uit het vet want St.-Joris gaat binnenkort weer marsen. Voor de 25e maal, zo delen ons de organisatoren schriftelijk mee. Reden om deze voettocht dit jaar groots aan te gaan pakken. Wie nu zou denken dat de voetspierspecialis- ten een heerlijke tocht van km krijgen aangeboden, heeft het mis. De route is dit jaar zelfs ingekort want, zeggen de organisatoren, dan heeft iedereen de tijd om enkele speciaal voor dit jubileum georganiseerde ma nifestaties te zien. Zo komt er o.a. een Surinaamse show en een demonstratie van Indianen. Addertje onder het gras 'lijkt ons het optreden van het Rode Kruis. Want waarom rukken deze ge neeskundige hulptroepen uit als en korte route geen blaar de kans geeft Gelal om zijn kop op te steken? Volgens ons wordt het toch die 500 km. Dit ver moeden wordt nog sterker door de laatste alinea van de ons toegestuurde aankondiging: ,,Onze beste wensen voor 1971 en lot ziens!" Tierelantijntje Een koude stad? Welnee: stoomketel was I teren in deze kolom een monstertje trokken. Om precies te zijn, het was de bijne antieke schoorsteen van de verlaten wolfabriek van Van Wijk, gezien vanaf de Vliet. En, nadat we de verwoede sunffelaars door deze oplossing hopelijk weer zo- vr gerustgesteld, dat ze een nieuwe terging aankunnen, de volgende ,,goei- e". Het is een object, waarvoor we opnieuw dicht bij huis konden blijven. Een stenen .ierelantijntje, zoals er in de stad Leiden zovele zijn overgeble ven uit de barokrtijd. Waar is dit jaartal in de gevel gemetseld? In 1970 kwam in ons land voor bin nenlands gebruik 2,04 liter gedistil leerd (a 100 pet) per hoofd vai bevolking beschikbaar voor eonsump- tie. In 1969 was dat nog maar liter per hoofd, zo meldt het statistisch bulletin rn. 16 van het CBS. Aan bier 57,4 liter beschikbaar (tegen 51,8 liter in 1969; en aan wijn 5,05 liter (tegen 4,92 liter in 1969). Alles per hoofd van de bevolking. Op 31 december 1970 telde die bevolking ruim 13.119.000 hoofden (om van de zinnen nog i te zwijgen). Dat waren er bijna 162.000 of te wel 1,25 pet. meer dan op 1 januari van datzelfde jaar, waar in het aantal hoofden van Neerland: volk met 1,24 pet. toenam. Bij een stabiele aanwas van het aan tal hoofden, bleef de stijging van dt per hoofd beschikbaar komende hoe veelheden alcoholica achter. Nu ligt het voor de hand dat de statistieke- lingen zich nuchter-weg afvragen: „Waar laten ze het?" Want in een consumptiemaatschappij is het toch de bon ton óp te maken wat voor con sumptie beschikbaar komt? Welnu: ondanks de exactheid, waarmee de statistieken het volk hoodzakelijk in de nek zien, is er nu met spoed een volkstelling nodig om statistisch va'st te stellen op welk deel van het hoofd der bevolking de meeste alcohol ge bruikt wordt. Misschien kan CBS dan eindelijk eens statistisch dat is onomstotelijk ontzenuwen dat Lei den de stad zou zijn, die de alcohol per (ox-)hoofd het zwaarst mis-

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4