antenne Duitsers zetten na bevrijding plaat met Wilhelmus op CeidócSou^atit t Schaep voorgoed van baan Frank Zappa TELEVISIE VANAVOND TELEVISIE MORGEN Gale is dood RADIO VANAVOND RADIO MORGEN LEIÜSE COURANT Nader beraad over huurbeleid op zijn plaats jyiINISTER Schut wacht op de valreep nog een fiks Kamerdebat; zijn wets ontwerp om huurharmonisatie te berei ken door forse huurverhoging voor het oudere woningbestand. Haalt dit wets ontwerp de eindstreep, dan kunnen de bewoners van oudere woningen de eerst komende jaren verzekerd zijn van be hoorlijke huurverhogingen. En zolang de prijzen in de woningbouw blijven stij gen. gaat dat door. Direct onderschrijven we de kritische vraag van de vakbeweging het N.V.V. gaat zaterdag zelf een demonstratie bijeenkomst aan de kwestie wijden waarom minister Schut deze wet indient zonder tegelijkertijd andere maatregelen te treffen welke de huren van nieuw bouwwoningen op een wat lager niveau zullen houden. Nadelen WANT het huurbeleid dat krachtens de wet-Schut in 't vooruitzicht ligt, heeft niet te onderschatten nadelen: het door kruist in sommige gevallen de huurlibe- ralisatie, het werkt door nieuwe loon eisen en verminderde druk op de prijzen de inflatie in de hand en geeft te weinig garantie op vergroting en verbetering van het woningbestand. Wie nu zwaar tegen de nieuwe wet op kijkt, heeft gelijk met vragen aan minis ter en Kamer, of zich nu niet wreken gaat dat andere voorstellen (de huur belasting voor mensen die te goedkoop wonen in de eerste plaats) ingetrokken of niet tot indiening gekomen zijn. Uitstel QP economische gronden zitten er plannen van minister Schut goede gedachten. Maar er rijzen veel meer vraagtekens wanneer de gevolgen van de wet beoordeeld worden binnen de alge mene sociaal-economische mogelijkheden voor de nabije toekomst. De wet-Schut komt op een zeer onge lukkig moment. Want ze gaat beslag leggen op een niet-onbelangrijk stuk „ruimte". Gaat een meerderheid in de Kamer nu akkoord met deze claim, dan gaat ze in feite beslissen over iets v van uitsluitend na de komende verkie zingen consequenties moeten worden ge dragen en die consequenties komen voor rekening van de volgende regering. We vragen ons af of dit nu wel gelukkig beleid zou zijn, omdat het komende kabinet in het bepalen var eigen koers sterk gehandicapt zou kun nen worden door de extra-inflatoire druk die het wetsontwerp van minister Schut met zich mee brengt. Of is er iemand zo naïef dat hij zich baseert op een ontwikkeling waarbij huurverhogingen geen invloed op lonen mm prijzen zullen hebben? Werk voor Teleac Het begint erop te lijken, dat Teleac het algemeen belang zou dienen door enkele van haar cursussen tijdelijk op te schorten om in plaats daarvan één nieuwe cursus te geven: hoe kan ik eind april wegwijs worden uit mijn stem biljet Want het aantal politieke partijen is de laatste maanden gegroeid als kool en tenzij straks enkele van de nieuwe splinters niet in staat blijken te zijn om de borgsom te betalen of vóór de dag waarop de stembiljetten gedrukt moe ten worden weer overleden zijn, krijgt de kiezer een lijst met de lengte van de speciale aanbiedingen van Albert Heijn of de Gruyter. Bovendien zijn diverse partijtjes ont staan door fusies van andere splinters of afsplitsingen her en der. En elke lijst uitkomt met een program dat onz* burgerij het allerbeste belooft, (overigens niet al te stevige) garanties laat doorschemeren het in elk geval be ter te zullen doen dan enige regering ooit gedaan heeft, moet het de niet-: politiek-verslaafde burgers wel beetje gaan duizelen. Straks blijven er nog mensen vai stembus weg. omdat ze geen v "Tifjn willen krijgen van het piekeren. Teleac ge kunt U onmisbaar maken. Een sus burgerschapskunde is hierbij verge leken nog maar een kleinigheid. Discriminatie We waren deze week „ergens in de Haagse agglomeratie" oor. en oog getuige van een uitvoering van de „Jah- reszeiten". Met honderden andere be langstellenden sloop ook een keeshond naar binnen. Het Haydnminnende dier werd na een korte jacht naarbuiten ge dreven, kwam terug en moest er weer uit. Is dit geen discriminatie van het dier Misschien wisten de suppoosten niet, dat in de Jahreszeiten gezongen wordt over jacht en het aandeel dat de trouwe viervoeters daarin hebben. De keeshond bleek beter dan zij op de hoogte Haydns libretto, maar ondank is in het dierenleven 's werelds loon. Wat de keeshond, toen hij definitief verwijderd was. is gaan doen. weten wij niet. Een klacht indienen bij de Verenig de Naties of Marcel van Dam is het muzikale dier niet beschoren. De dierenbescherming is wellicht zijn enige kans: wij zijn bereid dan als ge tuige bij een kort geding op te treden: p.a. Prinsegracht -42, Den Haag. (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De KRO heeft in over leg met auteur Eli Asser en producer- regisseur Joes Odufré beslaten een punt te zetten achter de pogingen om in het komende seizoen een nieuwe serie van het televisiesucces ,,'t Schaep met de vijf pooten" te realiseren. De KRO-tele- visie wilde 't Schaep in de bestaande formule voortzetten. De omstandigheid echter, dat een aantal leden van ,,'t Schaep"-team wegens reeds lang aan gegane verplichtingen niet meer vol doende tijd kon vrij maken voor dit omvangrijke werk, heeft uiteindelijk de doorslag gegeven bij deze voor alle be trokkenen moeilijke beslissing. De KRO- televisie heeft Eli Asser gevraagd een andere serie te schrijven. De KRO zal daarnaast de samenwerking met Gam mafilms N.V. in een nieuw project continueren. Zuidmolukkers willen zendtijd (Vanc s omroepcorrespondent) DEN HAAG De R.M-S., dc Repu bliek der Znid-Molukken, voelt zich voor de zoveelste maal van het kastje naar de muur gestuurd. Eind vorig jaar heeft zU de minister van C.R.M. ver zocht om radio- en televisiezendtijd om het Nederlandse publiek voorlichting te geven over het streven van de Zuid- molukkers naar een eigen republiek op de Znid-Molukken. Minister Klompé reageerde daarop met de mededeling, dat de NOS hierover benaderd moest worden. 15 december van het afgelopen jaar richtte de R.M.S. zich daarop tot de N.O.S.,, met het ver zoek per week een kwartier of een half uur zendtijd te mogen hebben. De N.O.S. reageerde op deze rief met het advies zich tot het ministerie van C.R.M. te wenden, want „niet de Nederlandse om- roepstichting, doch de minister van C.R-M. wijst zendtijd toe". Ir. Manusama, de president van de R.M.S., heeft op deze gang van zaken zeer verbolgen gereageerd: „Als ze nou nee zeggen om wat voor reden dan ook, dan is dat een goed antwoord, maar nu sturen ze ons van het kastje naar de muur. Eerst dacht ik dat minister Klompé een beetje begrip had gekregen voor onze problemen, maar nu blijkt alles weer op zijn elfendertigste te gaan". Als de heupfractuur van de mi nister het toelaat, zullen de Ambonese leiders nog voor het einde van deze maand een gesprek met haar hebben over een groot aantal problemen. Daar bij zal volgens ir. Manusama onge twijfeld ock de zendtijdaanvrage ter sprake worden gebracht. De Amerikaanse smaakmaker op ge bied van pop en film, Frank Zappa, komt vanavond drie kwartier lang op de tv. Deze stichter van The Mothers of Invention heeft in zijn composities alle genres muziek verwerkt, jazz, klas siek en eigentijdse moderne muziek. Zijn platen haalden nooit hoge cijfers, maar Zappa toonde zich bij uitstek wel altijd de man, die boeiend over zijn muziek kon theoretiseren. VPRO, Ned. I, 21.45 uur. Haagse NOS-studio 25 jaar in bedrijf Van NIS-gebouw naar Noordeinde (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG De Ncd. Omroep Stichting viert deze maand het 25-jarig bestaan van de Haagse studio, die momentcel is ingericht in het gebouw van de Rijks- jrlichtings- dienst aan het Noordeinde. De datum voor dit jubileum is vrij willekeurig gekozen, want deze studio bestaat al veel langer. Wel is het om en nabij de 25 jaar geleden, dat de voormalige PTT'er J. Oudshoorn werd benoemd tot stndiochef en programmatechnicus. Hij zal op 16 februari op een receptie in Nieuwspoort worden gehuldigd. Hij is ook de man, die het wel en van deze studio van nabij heeft gemaakt. De Haagse studio is gesticht door de Duitsers, die toen in het voorjaar 1944 de geallieerden naderden en versum onder vuur kwam te liggen, zich terugtrokken op de vesting Hol land. Zij namen alle technische appa ratuur uit Hilversum mee en zetten een nieuwe zender overeind ir verlaten gebouw van de Ned. Indische Spoorwegmaatschappij aan de Wasse- naarseweg. Het was nit meer dan eer noodstudio met een heel klein spreek- hokje, waarin daags voor de bevrij ding op 5 mei Max Blokzijl in navol ging van Hitier zijn laatste vertwij felde noodkreten richtte tot zijn trou we NSB'ers om huis en haard met hand en tand te verdedigen. Daags na 5 mei reed kapitein A. den Dool van de Prinses Irenebrigade, die nu bij de NOS hoofd is vai afdeling programmafaciliteiten, zijn motor naar het NIS-gebouw de Wassenaarseweg om Max Blokzijl persoonlijk te arresteren. „Waar is Max Blokzijl?", vroeg hij aan de daar aanwezige Duitsers. Zij zwegen als het graf. Waarop kapitein Van den Dool zei: „Als hij zich niet vrijwillig aan mij overgeeft, laat ik hem door het volk uit dit gebouw halen". Dat hielp. Max Blokzijl kwam uit zijn schuilhoek te voorschijn en kapitein Van den Dool reed met hem achter op zijn motor naar het ihooföbüreau van politie Omdat hij het geallieerde uni form droeg wertV de kapitein door het uitgehongerde vo*lk óveral toegejuicht. Men zag zijn duopassagier in burger over het hoofd. Zou Max Blokzijl her kend zijn, dan zou hij vrijwel zeker zijn gelyncht. Kaptiein Van den Dool heeft daarna de Haagse studio overgenomen en sa men met zijn secretaresse, mej. A. Bokhoven, het eerste programma in elkaar gezet, dat op 9 mei 1945 de lucht inging. De Duitsers, die nog in de studio aanwezig waren, w daarbij behulpzaam. Zo zocht de de plaat met het Wilhelmus uit het archief, terwijl de andere hem op de draaitafel legde tijdens de uitzending. De heer J. Oudshoorn van de radio dienst van de PTT, die deel uitmaakte van de Binnenlandse Strijdkrachten kreg de opdracht om als radiospeci alist deze studio verder geschikt te maken. Toen begon radio Herrijzend Nederland II te zenden. Radio Herrij zend Nederland I was al vanuit Eind hoven begonnen met zenden na de bevrijding van het zuiden. Nadien werd ook de Hilversumse zender weer geïn stalleerd en kreeg de Haagse studio vaste lijnen met Hilversum. EERSTE KABINET Vanuit hetzelfde kleine spreekstudio- tje als waaruit Max Blokzijl verzet tegen de gealieerden had geroepen had op woensdag 27 juni 1945 de eerste regeringsuitzending plaats. Dit betrof het voorstellen van het eerste kabinet Schcrmerhorn aan de bevolking en de overname van het gezag van ht Militair Gezag. Koningin Wilhelmina hield toen een toespraak, waarna prof. Schermerhorn een rede hield, die bijna anderhalf uur duurde. Er liep toen ook een speciaal lijntje De uitgebouwde voormalige Haagse studio in het NIS-gebouw aan de Wassenaarseweg. NEDERLAND I NOS 18.45 uur: De Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal VPRO 19.05 uur: Betty Boop 19.13 uur: Zienderogen 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Was er nog wat 20.31 uur: Laurel en Hardy 21.00 uur: De jaren '20'30 21.45 uur: Frank Zappa, pop 22.30 uur: Journaal TELEAC 22.35 uur: Bouwen en w< NEDERLAND II NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Den Haag vandaag 19.10 uur: Van gewest tot gewest 19.50 uur: Toeristische tips 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: 21.20 uur: De wereld op wielen 22.00 uur:: Harry Moot en, acc« IKOR 22.20 uur: Gale is dood 23.05 uur: Journaal TELEAC 23.10 uur: Onze landbouw diger zuster A. Z. de he het g tïv deelte NEDERLAND I NOS 10.45 uur: Schooltelevisie •18.45 uur: Fabeltjeskrant •18.55 uur: Journaal KRO •19.05 uur: Piste •20.00 uur: Journaal •20.21 uur: Johnny t 21.11 uur: Brandpunt i Rijk 1 wrekers ante kerk IS 18.45 uur: Fabeltjeskrant •18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Ter visie AVRO 19.30 uur: Verkeersbeeld •20.00 uur: Journaal •20.21 uur: High Chaparral 21.10 uur: Kinderbescherming •21.50 uur: Voor de vuist •23.00 uur: Journaal TELEAC 23.05 uur: Studeren t-eg De her J. Oudshoorn m de huidige studio aan het Noordeinde. naar K. en W., waar die Haghe San- gbers voor de nationale hymne zorg den. en er stond militaire bewaking voor de deur. Dat kleine Duitse noodstudiootje is maar korte tijd in gebruik geweest. Van stonde af is er o.l.v. studiochef Oudshoorn gewerkt aan verbetering en uitbreiding van de faciliteiten van het NIS-gebouw van waaruit tot eind 1952 is uitgezondn. Die uitzen dingen waren er dagelijks. Elk depar tement had zijn eigen zndtijd. ter wijl ook burgerlijke en militaire ap paraten in de opbouwtijd veelvuldig van de microfoon gebruik maakten. Hierbij voegden zich de politieke uit zendingen, de verkiezingen, de parle mentaire verslagen, kortom het 3 een komen en gaan van ministers andere vooraanstaande persoonlijkhe den. De studio in het NIS-gebouw vrijwel continu in bedrijf geweest de dagen van de watersnoodramp v 1953. De coördinatie van de hulp a de overstroomde gebieden verliep via de Haagse studio, maar bovendien kwamen elk uur verslaggevers bin nen. die hun verhalen kwijt moesten. De heer Oudshoorn ving toen ook op zijn ontvanger de noodsignalen op, die een radio-amateur vanuit het over stroomde gebied uitzond. Door de be middeling van de heer Oudshoorn is toen aan deze door het water bedreig- d man en diens naastbestaanden hulp geboden kunnen worden. Dit is een zeer dramatische tijd geweest. Eind 1953 moest de Haagse studio uit het NIS-gebouw verdwijnen, omdat het gebouw aan de Borsumij. werd Vanavond zullen IKOR/CVK het BBC- programma „Gale is dood" opnieuw uitzenden Tot deze herhaling werd be sloten, toen bleek dat dit programma de meeste indruk gemaakt had. Deze zeer authentieke en navrante film over de lijdensweg van een meisje, dat al als baby aan de zorg van anderen wordt toevertrouwd en na een tragisch leven ten gronde gaat, 19 jaar oud, confronteert ons op een zeer menselijke wijze met de mogelijkheden en grenzen van de nulp, die de ene mens aan de andere kan bieden. Het programma is haast een volmaakt voorbeeld van in tegere niet sentimentele en tegelijk zeer feitelijke televisiejournalistiek. Ook is het een „document humain", dat ner gens de schuldigen aanwijst, maar wel aangrijpend duidelijk maakt, dat er in Engeland (en het blijkt in Nederland niet veel beter te zijn) weinig deugt van de structuur van de jeugdzorg on danks de inzet van veel opofferings gezinde en moedige mensen. „Gale is dood" geeft tevens een zeer genuan ceerd beell van één van de essenties van het drugprobleem. IKOR, Ned. II, 22.20 uur verkocht, die het onmiddelijk vrij wil de hebben. Juist in die dagen was hel nieuwe stadhuis echter gereed geko men en kwamen op verschillende plaatsen in de stad panden vrij, aan het Noordeinde 43, waar x dien de latere minister-president dr. W. Drees had gezeten in de functie wethouder van financiën. Tevens tigde de Rijksvoorlichtingsdienst zich in dit pand. NIEUWE STUDIO Stap voor stap is daar een nieu studio opgebouwd. Men heeft hier de beschikking over een grote en i kleine studio, twee controlekamers kamers voor opnamen van platen banden. Bovendien groeide de studio uit tot een internationaal centrum, van waaruit lijnen werden gelegd voor grote congressen met veel bui tenlanders, voor zittingen van het ii ternationale hof van justitie en ande re gebeurlijkheden, waarvan het nieuws snel over de wereld moest. Ook werden klankbeelden over ons land gemaakt, die bestemd waren om in het buitenland te worden uitgezon- Uit vrijwel alle landen ter wereld heeft de heer Oudshoorn autoriteiten, journalisten en voorlichters over de vloer gehad. Bij de start van grote acties zoals voor Rode Kruis en kan kerbestrijding kwam prinses Wilhel mina nog wel eens in de studio. Maar altijd op zaterdagmiddag, weinig mensen in het gebouw zig waren. Zij kwam en vertrok met de stille trom, bijna onopvallend. Van alle nationaliteiten, die de heer Oudshoorn over de vloer heeft gehad heeft hij de Zwitsers altijd het moei lijkst gevonden, omdat zij in hun land vier talen kennen, zodat er voor grote evenementen altijd vier corresponden ten kwamen en er voor vier lijnen moest worden gezorgd. Vooral bij live uitzendingen kon dit grote span ningen geven. Maar volgens de heer Oudshoorn is het avontuur er nu wel een beetj uit. Vrijwel alles gaat op de band en die bandjes gaan gewoon met de auto naar Hilversum. Bovendien zijn die banden perfecter dan de vroe gere opnamen op aluminiumplaten. De heer Oudshoorn heeft zo'n plaat eens bezorgd gekregen door een chauffeur, die hem naast zich op de zitting had neergelegd, waarop ver volgens een lifter had plaats genomen. De plaat stond volkomen hol of bol, het is maar van welke kant je het bekijkt. Hij kon in elk geval niet op de draaitafel. Het was een toespraak van de minister-president en de tijd drong. Op zijn knie heeft de heer Oudshoorn de plaat toen recht moeten In de Openbare Bibliotheek, Luifelbaan 1, Wassenaar, wordt van 13 februari tot en met 6 maart een tentoonstel ling gehouden van gouaches en etsen van Ria Exel en pastels en sieraden van Gretha de Boer. (18.30-18.41 Niet HILVERSUM I Actief: gevarieerd BELGIE 324 m NEDERLANDS 00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.M desportuitslagen. 18.30 Verkeerswenken. Sport. 18.55 Taalwenken. 19.00 Nieuw? liste. 18.55 (S) Jaz 19.25 Gesproken brief :ods«Jienst. AVRO: 20.0! HILVERSUM I KRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Het levende woord. 7.16 (S) Badlnerle: klassieke- en seml-klas- •Mgr 12.00 (S) Van twaalf programma. (12.22 Wij Mededelingen land- en tuinbouw; 12.30 12.41 Actualiteiten; van klassieke muziek (gr). 16.00 Nieuws. 16.03 (S) Disco-Drive-In: De showbusiness op de korrel genomen. 17.00 Uit de pers: uitingen Lichte grammofoonmuzlek. 12.50 Recht slecht, praatje. 13.00 Nieuws. VARA: 13.11 Actualiteiten. 13.25 (S) Hoorn en plano: moderne muziek. 13.35 (S) Bariton en r moderne muziek. EO: 14.00 Ruimte: i magazine met gewijde muziek, lezing' een korte overdenking. NOS: 15.00 (S) As- pekten van de kamermuziek. 15.40 T i programma met toeristische ia-Sportkompas: (Sport)nieuws. reporta- Pers Mededelingen; HILVERSUM II VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 D Ihow. NCRV: 10.00 Nieuws. 1 (1100 Nieuws.) 12. t een gaatje (gr.). (Om ting: Uitzending o.m. Europees Popparlement. 14,00 Nieuws. 14.03 De Felix Menders Show. (15.00 Nie 16.00 Nieuws. 16.03-18.00 Top-30 (17.00 11.55 13.20 Dar radio. (15.00 Niei ;rheidsvoorlich- landbouw. 12.40 (S) Muziekprogramma. De KRO-rubriek „Verslag op woens dag" groeit gaandeweg uit tot iets voortreffelijks, dat alle voorbeelden die aan het programma ten grondslag lig gen, in de schaduw stelt. Gisteren waren er goede onderdelen als het gesprek met danser Peter Boyes. Roldes Zeskampvoorbereider, benevens een aantal mini-interviews. Daarnaast een onderwerp als misdie naarstraining, dat te aardig was om zo wijdlopend te behandelen. Op zijn best was „Verslag" in het gesprek met Peter Muller, uitgever van een sexblad, exploitant van een nogal vunzig uit ziende club en, met 24 jaar, van derge lijke activiteiten profiterend door heel veel geld te verdienen en te gemeten van de gevolgen die dergelijke activi teiten plegen te vergezellen. „Verslag op woensdag" pakte het geval heel sec aan. Toonde Peter als jongeman, die weet waar Abraham dc mosterd haalt, die zich derhalve met vrouw en kind op comfortabele miljo- nairswijze heeft geïnstalleerd. Die ove rigens geen enkele interesse heeft in de stinkende koopwaar waar hjj zjjn welstand mee verdient. Het aardige bij „Verslag op woensdag" is dat er niet aan moraliseren wordt gedaan. De enge feiten rond Peter geëxposeerd, het oordeel werd aan de kijkers overgelaten. Consumenten van sexlectuur weten nu tenminste waar hun duurbetaalde Schund heen gaat: naar kostbare kitsch en dure auto's van jongens die weten dat elke gulden honderd cent waard is. V*

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2