TWENTE „DUIZENDPOOT" WERKT AAN COME-BACK Schotse pers prees hemels" Feijenoord SPRINTER KELLER KIJKT ALLEEN MAAR TOE... Stormy eerste in Rio de Janeiro MHH Op de training alweer haantje de voorste NEW LOOK VAN CELTIC GEEN SUCCES Dick van Dijk tekende bij Zwemlimieten voor München SIMPEL BEGIN VOOR LA VER ÏUAfF »,TDERDAG 11 FEBRUARI 1971 (Van onze sportredactie) ENSCHEDE Het FC Twentelegioen heeft hem lang moeten missen. Maar vergeten werd hij niet. Eddie Achterberg, de mateloos populaire duizend poot van het Enschedese voetbalbedrijf kwam als middenvelder naar FC Twente, speelde een tijd in de verdediging en bracht het zelfs tot spits, een plaats waarop hij ook weer zal opereren, nadat hij helemaal hersteld is van zijn beenbreuk, die een abrupt einde maakte aan een schitterend seizoen. De botsing met Holland Sport-ver- dediger Jan Teske kwam op een mo ment dat Eddie in blakende vorm ver keerde. Vier maanden geleden 18 ok tober) gebeurde het. Voor Achterberg, de Onverzettelijke, leken die maanden wel eeuwen. Juist toen FC Twente zo geweldig goed draaide; werd zijn droom wreed ver stoord. In een duel om de bal begaf het rechterbeen het. Eddie: „Jan Tes ke kon er helemaal niets aan doen. Je kon helemaal niets zien aan mijn been, maar ik hoorde een knal. Ik wist met een dat het gebroken was. Bij DOS had ik zoiets al twee keer eerder mee gemaakt". De rentree van Eddie Achterberg in Twentes eerste staat voor de deur. Op de training loopt hij al weer voor op in zijn eigenaardige waggelgang. de knieën ver naar buiten stekend, alsof hij een korte, felle sprint maakt. Eddie, in Twente beter bekend als „de Keu", wil er snel weer bij zijn. Za terdag speelde hij voor het eerst sinds een kleine vier maanden weer in het B-elftal. „Het ging tegen ADO ge woon fijn. Ik heb hardstikke lekker gevoetbald. Het strekken gaat nog wel moeilijk, maar dat komt wel weer". De conditie van Eddie Achterberg is ook vooruit gegaan. Hij is nu onge veer op het punt waarop andere spe lers zijn als ze drie of vier wedstrijden hebben gespeeld. Eddie praat er bijna niet over dat hij zaterdag al weer flink genomen" werd. Hij kreeg trap pen tegen zijn rechterknie en ook zijn enkel werd geraakt. „Het is wat dik, maar dat gaat wel weer over". Met geen stok is Eddie van een snelle ren tree af te houden. Zijn hele leven wordt beheerst door voetballen. Hij staat er mee op en gaat ermee naar bed. Vol komen voetbalgek is ie. Daarom praat hij ook nauwelijks over zijn nieuwe (lichte) blessure. Eddie moet en zal er zo snel mogelijk weer bij zijn. Hele maal. Daar heeft hij alles voor over. Toen FC Twente in Turijn tegen Ju- ventus speelde, stond Eddie op het trainingsveld. Als het aan Eddic Ach terberg ligt, speelt h(j zaterdagavond al mee tegen Volendani. Toch is hij nog niet helemaal de oude. Hij trekt nog wat vreemd met zijn rechterbeen. Dat weerhoudt hem er echter niet van hard, keihard te trainen. Eddie Ach terberg. rad van tong: „Ilr vind het hardstikke fijn dat het publiek om mij schreeuwt, maar de mensen moe'en niet te veel venvachten. Ze moeten niet denken: Achterberg is er weer bij, nu komen er doelpunten. Misschien maak ik zelf geen doelpunt, maai' ik zal er alles aan doen". Als hij terugkeert in het eerste elf tal, zal hij in de spits staan. Het sto ren van een tegenstander is een rol, die hem op het lijf geschreven is. Het Zo begon alle ellende ior Eddie Achterberg. Hij werd op Houtrusi man tegen man werk ligt hem uitste kend. Zaterdag tegen ADO ging het weer „hardstikke fijn". Hardstikke en fijn, het zijn woorden, die de oud- TJtrechtenaar vaak gebruikt. ,,Ik heb me in het duel helemaal niet ontzien. Ik was alleen een beetje bang wan neer ik van achteren werd aangeval len". Overigens is Eddie van nature niet zo bang aangelegd. Hij schuwt het li. if werk zeker niet. Door zijn nooit aflatende inzet is hii de lieveling van het Diekman-publiek geworden. Maar niet alleen daardoor. Eddie verklaait ziin mateloze populariteit met: ..Ik haal in het veld veel gekke dingen uit. De mensen zien graag mijn verre in gooien. En dan dat overstapje van me waarmee ik tegenstanders in de boot neem. Ik hou van dat soort geintjes en daar houdt het publiek ook van. De mensen komen voor de sensatie en voor goed voetbal". En goed voet bal speelt FC Twente. Eddie vindt dat ook. „We hebben toch tijden grandioos gespeeld, of niet soms? Nu zitten we net in een rotperiode. Het loopt alle maal niet zo lekker meer". Hoewel het met de FC niet zo goed meer gaat, gelooft Eddie dat Twente nog een goe de kans maakt tegen Juventus. „Ik heb helemaal naar die wedstrijd van volgende week toegeleefd. Het was eigenlijk wel een klap in mijn gezicht, dat er zo vroeg tegen Juventus ge speeld moet worden. We hadden nog tot eind maart do tijd. maar volgende week spelen we al de tweede wedstrijd tegen die Italianen. Misschien kan ik torh één keer meedoen. Als ik niet i h\j maandenlang 100 pet ben. natuurlijk niet. Haller mag geen probleem z(jn. Het moet niets uitmaken of hij er staat of niet. We moeten hem gewoon flink stevig aanpakken. Wat hij d_ar in Turijn gedaan heeft, kan h(j hier natuurlijk nooit doen. Haller is zo link. Van de 90 minuten speelt hij er 80 niet, maar in die andere tien minuten maakt hjj een of twee goals". „Haller is niet hard. neen, hij is ge meen. Voor wat hij déftr flikte, krjjg je hier levenslang, bijwijze van spre ken dan. Wij spelen nog te lief". De felle, eerzuchtige Achterberg praat ran een stuk door. Voetbal is zijn lust en zijn leven. Hij leeft ervoor en kan lllllül 'ïlllilllllliililll lllillll LASGOW Geen Schotse krant van gisteren ontkwam aan het aan- ippen van de onvolkomenheden in het spel van Celtic tegen Feijenoord. he Scotsman, The Glasgow Herald, The Daily Record en The Scottish aily Express uitten hun bewondering voor het spel van Feijenoord en de energie van Celtic. Stuk voor stuk richtten de Schotse bladen zich hter op de punten uit de boeiende krachtmeting van dinsdag, die tegen jax moeilijkheden kunnen veroorzaken. The Scottish Daily Expi'ess is het est direct in zijn kritiek. „The new Celtic wordt eigenlijk uitslui- id gedragen door Johnstone, de solist, Auld, de dirigent. Het plan van Stein iet terug naar de tekenkamer totdat hulpkrachten voor Johnstone de spits zijn gevonden. De sterke ver- diging van Feijenoord legde Bobby nnox en Harry Hood lam. Celtic eft zijn grote vorm nog niet, hoewel Feijenoord minder sterk was dan Milaan. Dc wereldkampioenen zijn nog overtrefbaar in hun positiespel. Zij het beeld van de strijd nog ge rende lange perioden bepalen, maar 'onk, die de ploeg in Milaan zo on- ierstaanbaar maakte, lichtte in Hamp- Park zelden op. Onder de druk, die :rd uitgeoefend had Celtic meer doel- inten moeten maken, al was Treytel doelman geweldig. Dit onvermoei- Celtic heeft niettemin aangetoond basis te bezitten waarop verder kan orden gebouwd" The Scotsman vond dat Celtic vleugel- was gemaakt door de tactiek die de ploeg had meegegeven. „Feijen- toonde de beperkingen van Celtics om zonder vleugels te spelen, tein heeft redenen om de wedstrijden gen Ajax met zorg tegemoet te zien. och kreeg de coach in Hampden Park at hij in de eerste plaats wilde, name- goede wedstrijd tegen een sterke parringpartner, die een juiste graad- leter bleek te zijn voor de aanvals- racht van Celtic. Vooral in zijn ver- cdigende spel toonde Feijenoord de .172 toeschouwers waarom de club de uropese en de wereldbeker heeft ge- onnen. Auld verdient bewondering oor de manier waarop hij gewerkt eeft als opbouwer van de aanvallen, 'aar hij heeft het bezwaar dat zijn adendrift zo groot is, dat hij werkelijk 'des wil doen, zelf de hoekschoppen en rije trappen plaatsen, ingooien en ac- '0® van ploegmakkers overnemen en 'oortzetten. Celtic heeft Vijftien minu- on geweldig gevoetbald, maar werd „ge- aakt" door de eerste serieuze tegenaan- al van Feijenoord waaruit Kindvall "aar net het doel miste. Van dat mo tet voelde Celtic de kwestbaarheid o zijn verdediging, die Williams later nadrukkelijk onderstreepte" The Glasgow Herald stelde dat feijenoord zijn faam als sterkste club de wereld heeft waargemaakt en iaardoor voor het beweeglijke en ener- ('eke Celtic een volmaakte tegenstan- ier was. „De aanvallen", schrijft The Herald, „werden voor het grootste deel gomaakt door Auld en Johnstone. De Het knappe vertragen va werd in de Schotse pers handeld. Wim van Hanegem van de Feijenoorders, voor wie veel respect had. tactische conceptie van Stein lukte goed tot Feijenoord er in slaagde Johnstone aan de ketting te leggen Opvallend wa ren de grote verschillen tussen beide ploegen. De wilskracht die leidde tot een voortdurende druk van Celtic en de ontspannen manier waarop Feijenoord verdedigde en ook verder zo economisch mogelijk voetbalde. Op deze wijze kon Feijenoord aantonen dat de verdediging van Celtic zich geen enkele vrijheid mag veroorloven. Het grootste verschil ech ter school in de beide doelverdedigers, de voortreffelijke Treytel-mel-de-elas- tieke-armen, die nota bene voor Milaan niet goed genoeg was bevonden, en de zwakke Evan Williams". The Daily Record meent, dat het plan van Stein goed heeft gewerkt. „Celtic was razendsnel en maakte een schitte rend gebruik van de open ruimte", meldt de Record. „Voor en onmiddellijk na het doelpunt leek Feijenoord in ernstige moeilijkheden, maar de Nederlandse ploeg toonde zijn klasse door het tempo uit het spel en de acties van Celtic te halen en zelf gevaarlijk terug te slaan. Na de goal van Posthumus 'verdween de zekerheid bij Celtic en een volgende fout van Williams had kort daarna bijna een tweede treffer ten gevolge gehad. Scheidsrechter Finnev vond echter dat de bal niet tot over de doellijn was door geslipt, wat een groot deel van het pu bliek vermoedde. Tegenover de open. snelle aanvallen van Celtic, die onaf gerond bleven door het optreden van de oude kwaal het gebrek aan een af maker stelde Feijenoord een be heerst. kalm, bijna hemels soort voet bal. dat met fluwelen schoen leek te worden gespeeld. Wanneer Celtic de ko mende krachtmetingen in de Europa-Cup competitie wil doorstaan zal er nog wel iets moeten gebeuren. (Van onze>«portredactie) GOUDA. Dick van Dijk, de 25-jarige aanvaller van Ajax, heeft gisteravond zijn contract met twee jaar verlengd. Hij kwam in 1969 van FC Twente naar Amsterdam. RIO DE JANEIRO Het Nederlandse jaeht „Stormy" van seiüpper Kees Bruynzeel heeft de zeilwedstrijd Kaapstad-Rio de Janeiro voortreffelijk volbracht. Eergisteren, toen echter nog niet alle schepen afgemeerd waren in de haven van Rio de Janeiro, bezette Bruynzeel» jacht de eerste plaats in het officieuze klasse ment. De „Stormy" had de tocht in 578 uur 29 min. 37 sec. volbracht. De gecorri geerde tijd, waarbij rekening is gehouden met de handicapfactor van elk schip, was 537 uur 53 min. De Franse hoot Pen Duck 3 bezette niet een gecorrigeerde tijd van 543.37.14 de tweede plaats in het voorlopige klassement. Schipper Bruynzeel. wiens jaeht als vijfde over de finishljjn ging. was uitermate tevreden over de geleverde prestatie. „Het was een van de beste races, die ik ooit gezeild heb", was zijn commentaar in de jachtclub van Rio de Janeiro. „De weers omstandigheden waren bijzonder goed. We hebben zwaar weer gehad, dagen dal er weinig wind stond en soms ook perioden met windstilte". GOTHENBURG De sprintspecialisten zullen dit weekeinde bij het wereldkampioenschap schaatsen in Gothenburg ontbreken. Hasse Boerjes, Kbiichi Suzuki en Neil Blatehford nemen deel aan de internationale sportweek in Sapporo. Erhard Keller is weliswaar in de Zweedse havenstad aanwezig maar de olympische kam pioen op de 500 meter zal, hoewel hij officieel als reserve te boek staat, de wedstrijd volgen vanuit het commen tatorshokje van de Duitse televisie. „Laat de all" Bij het ISU-sprintkampioenschap het weekeinde na Gothenburg in Inzeil zullen mannen als Keiler. Suzuki en Blatehford wel concurrentie ondervinden van all-rounders als Schenk. Fornaess, Bols en Groenvold. Zit daar geen onbil lijkheid in Keiler „Nee, want daar hebben zij niet zo n goede kans als wij de kwestie is dat de formule (2 x 500 en 2 x 1000 m) niet klopt. De duizend meter is voor ons te lang. Ikzelf zou veel liever een wedstrijd zJen over drie maal vijf honderd meter. Boerjes en Suzuki zijn het daarmee eens. Wij trainen ook uit sluitend op die afstand". Nu inmiddels Schenk (.38.9). Verkerk (39.9), Groenvold (39.6) Fornaess (39.73), Thomassen (39.8) en Claeson (39.9) ook onder de veei tig-secondengrens zijn geko men, die acht jaar geleden door Evgeni Grisjin als eerste werd doorbroken, rijst de vraag of een echte sprintspecialisatie nog wel zin heeft. Of zijn sprinters toch alleen maar luie klassementsrijders, zo als de Noor Thormod Moem. ex-trainer van de Westduitsers in een boze bui placht uit te roepen. „Met ons gevoel voor ritme en het handhaven van het evenwicht onder de moeilijkste omstan digheden zijn wij de artiesten onder de schaatsenrijders", aldus Keiler. ..Bij ge lijke omstandigheden zijn Boerjes. Suzuki og König net iets sneller dan Schenk of Fornaess. Maar ik geef direct toe dat het verschil geringer is geworden. Juist om dat de klassementsrijders met trainingen op grote hoogte aan hun techniek heb ben kunnen schaven. Vooral op de eerste honderd meter blijkt dat duidelijk". rounders maar onder elkaar uitmaken wie de beste is", aldus Keiler. „Wij hebben onze eigen wedstrijden. Bij zo'n grote vierkamp hebben wij niet te zoeken. Als wij meededen zouden wij alleen kunnen voorkomen dat er al na drie afstanden een kampioen bekend is: Ard Schenk bijvoorbeeld. Maar ik weet niet eens zeker of wij hem op deze laagla'ndbaan wel de baas zouden kun nen. In Davos of Cortina wel. Daar spreekt de techniek. Hier komt het meer aan op conditie. I Door hun wat meer artistieke aanleg onderscheiden de sprinters zich in vele opzichten van de klassementsrijders. Zij zijn moeilijker te trainen. Thormod Moem bijv. toch een trainer van naam, werd I dor de Westduitsers de laan uitgestuurd, omdat hij de nadruk legde op conditie oefeningen, terwijl Keiler juist zijn tech niek wilde veranderen Hij is inmiddels van de 72 slagen waarmee hij olympisch kampioen werd, overgeschakeld op 95 slagen. „Misschien worden het er nog j wel meer. Als ik naast Boerjes rijd, zie ik dat hij een hoger bewegingstempo heeft dan ik". Sprinters vertrouwen ook meer op hun intuïtie als het gaat om problemen als acclimatisatie en voorbe reiding op een wedstrijd. „Wat dat betreft begrijp ik de Nederlanders niet", aldus Keiler. „Als "je van middelgrote hoogte naar een laaglandbaan komt, heb je ten minste acht dagen nodig om aan de andere ijsconditie te wennen. Die tijds periode heb ik ook aangehouden toen ik in Grenoble olympisch kampioen werd Het vorig jaar in West Allis was de acclimatisatieperiode te kort. Ik maakte er dan ook niets van. En nu hoor ik dat de Nederlanders pas donderdag uit Davos komen. Dat is naar mijn mening beslist te kort. Zij hadden na de vijflandenwed- strijd in Oslo in Scandinavië kunnen blijven om zich op Gothenburg voor te bereiden". TOKIO De internationale zwem- federatle heeft de limieten bekendge maakt voor de Olympische spelen van 1972 te München. De FINA is via het volgende systeem tot de minima geko men: Men nam de gemiddelde tijd van de beste vijf prestaties in het seizoen 1970, vermeerderd met: 5.5 seconden voor de 100 en 200 meter 7,5 seconden voor de 400 meter en 10,5 seconden voor de 800 en 1500 meter. Heren: 100 m vrije slag limiet 55.0, wereldrecord 51,9; 200 m vrije slag, 2.01.1, 1.54,3; 400 m. vrije slag 4,20,4, 4.02,6; 1500 m vrije slag 17.48,4, 15. 57,1; 100 m rugslag 1.01,4, 56,9; 200 m rugslag 2.13.2, 206.1; 100 m schoolslag 1.09,1, 1.05,8; 200 m schoolslag 2.33,4, 2.23,5; 100 m vlinderslag 59.7, 55,6; 200 m vlin derslag 2.11,8, 2.05,0; 200 m wisselslag 2.17,5, 2.09,3; 400 m wisselslag 4.55,9, 4.31,0. Dames: 100 m vrije slag 1.03,2, 58,9; 200 m vrije slag 2.16,1, 2.06,7; 400 m vrije slag 4.47,0, 4.24,3; 800 m vrije slag 10,12,4, 9.02,4; 100 m rugslag 1.10,2, 1.05,6; 200 m rugslag 2.31,0, 2.21,5: 100 m school slag 1.20.0. 1.14,2; 200 m schoolslag 2.51,6, 2.38,5; 100 m vlinderslag 1.08,1, 1.04.1; 00 m vlinderslag 2.26,8, 2.19,3; 200 m visselslag 2.34,0, 2.23.5; 400 m wisselslag .30.8, 5.04.7. PHILADELPHIA In de Amerikaan se stad Philadelphia is het eerste van een serie van twintig tennistoernooien be gonnen om het wereldkampioenschap voor beroepsspelers. De belangrijkste uit slagen van de eerste' ronde zijn: Rod Laver (Aust.)Ray Ruffels (Austr.) 6—0. 64, Tony Roche (Austr.)Philip Dent (Austr.) 7—6, 6—3. Arthur Aseh (VS)— Charles Pasarell (VS) 64. 62, John Alexander (Austr.)—Marty Riessen (VS) 64. 76, Brian Fairlie (Nw-Zeel.) Mark Cox (G.-B.) 7—6, 7—6, Andres Gimeno (Sp.—Robert Maud (Z.-Af) 6—2, 60, Dennis Ralston (VS)Graham Still- well G(.-B.) 6—1, 6—4, Nicola Pilic Z.-Sl.)Torben Ulrich (Dep) 63, 64. Tussenstand van toto DEN HAAG Woensdagmorgen wa ren in Den Haag dc volgende meldingen betreffende sporttoto 30 van het afge lopen weekeinde binnengekomen: 12 meldingen van dertien juiste uit- 144 meldingen van twaalf juiste uit slagen. 1773 meldingen van elf juiste uitslagen. 521 meldingen van de eerste acht juiste uitslagen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13