Personeel bij Verolme baas in eigen bedrijf ta Be a< m Premier De Jong toelichting geven zal op televisie op volkstelling !)(frrrrr»*|ïi|^ mi Mil r I Weg economische ei monetaire unie op er ONDERHANDSE PLAATSING AANDELEN VREDESTEIN BIJ GOODYEAR WAS OPZET Tornado en Bekaert gaan samenwerken I WOI Pastoor Slots wSvoor rechtbank in Roermond Naar akkoord in olieberaad Wet premie kerkebouw verlengd Goodrich-raadsman Meerderheid Kamer voor vervroeging prinsjesdag CHU-top wil gesprek met CH-jongeren Commissaris schiet twee gevangenen dood Susan Atkins bekent moon op Sharon l alt IJN IET Weer vondst altaren in Oosterschelde Felle brand Brusselse universiteit LEIDSE COURANT WOENSDAG 10 FEBRUARI 197: (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De hoofddirectie van Verolme United Shipyards heeft geweigerd commentaar te geven op berichten, dat de heer C. Verolme besloten heeft het bestuur van zijn bedrijven over te dragen aan zijn per soneel. Dit zou hij deze deze week bekend maken om een fusie met de Rijn-Scheldegroep te vermijden. De Verolmewerknemers zouden volgens zijn denkbeelden direct of indirect de meerderheid krijgen in de raad van commissarissen en in het bestuur van de stichting Verolme Trust, die als een soort houdstermaatschappij de aandelen van het Verolmeconcern in haar beheer - Voorstellen ran C. Verolme aan „mijn mensen Een en ander heeft in een de vorige week aan de personeelsveretgenwoordi- i '1,c"- rlcl- gers gerichte brief van de heer Verolme I heer Verolme gestaan. De ondernemingsraad moet zich over deze vérstrekkende voorstellen nog uitspreken, op verzoek van de heer Verolme liefst nog deze week. De opzienbarende stap van de heer Verolme wordt minder ingegeven door een plotselinge sympathie Slavische voorbeelden van door de werk nemers zelf beheerde bedrijven dan wel door zijn strijd tegen een eventuele op gelegde fusie met Rijn-Schelde. Hij acht de positie van de laatstgenoemde onder neming slechter dan die van zijn eigen bedrijven, hoewel ook die op dit moment geen winst afwerpen. Daarom weigert 1 de hoofddirectie ook ieder commentaar. I Een kwart van de winst moet gestort I worden in het C. Verolmefonds voor i research. Van de rest gaat tweederde I naar een nog op te richten sociaal fonds en het overige deel naar de familie. Het personeel zou in de raad van com- I missarissen eenderde deel benoemen, ter- I wijl in de Stichting Verolme Trust de werknemers zelfs de meerderheid zouden Het zijn overigens ideeën, die het verleden al meer malen naar voren gebracht heeft. (Van een onzer verslaggevers) ROERMOND. Gisteren werd voor de rechtbank in Roermond het hoger beroep van de Wanssumse pastoor Slots béhandeld. Pastoor Slots had, zoals be kend, een kerkelijk huwelijk tussen twee oudere parochianen ingezegend zonder dat van een wettelijk huwelijk sprake was. Deze regeling wilde men treffen op dat de vrouw haar AWW-uitkering niet zou verliezen. Op 5 november moest pastoor Slots zich al verantwoorden voor het kanton gerecht in Venlo. De uitspraak van de kantonrechter luidde: tweehonderd gul den boete of twintig dagen hechtenis. Hij tekende beroep aan. De officier van justitie eiste bevestiging van dit vonnis. Volgende week donderdag zal de presi dent uitspraak doen. PARIJS De internationale oliemaat schappijen hebben zich naar verluidt be reid verklaard in te gaan op de minimum eisen die de OPEC-landcn aan de Perzi sche Golf tijdens de onderhandelingen van onlangs in Teheran hebben gesteld ten aanzien van de prijzen van en de belastingen op ruwe olie. Franse radiozenders hebben dinsdag berichten van dit strekking uit Teheran omgeroepen. Zij maakten bekend dat de oliemaatschappijen inmiddels de Iraanse regering van hun bereidheid op de hoogte zoud enhebben gesteld. De minimum eisen van de olielanden aan de Perzische Golf betreffen in de eerste plaats ver hoging van de officiële lijstprijs van ruwe olie met 1,25 dollar per Barrel (een kwart Nederlandse cent per liter). BRUSSEL (A.N.P.) De weg naar een economische en monetaire t van het Europa van de Zes ligt open. Gisteravond, na twee dagen van int w sief overleg, zijn de delegaties van de zes Euromakrtlanden het er over e geworden samen de eerste faze van deze nieuwe unie in te gaan. De j hebben in beginsel een aantal principes aanvaard, namelijk overdracht bevoegdheden van lidstaten aan de gemeenschap en een passende contr van het Europese parlement op de gemeenschappelijke politiek. Architectonisch interessante nieuwbouw is in verschillende steden van Duits land. Bjjna voltooid is de ongewone rondbouw (foto boven), die uiterlijk aan het oude amfitheater in Rome herinnert. De volksmond heeft het reeds „Düssel- dorfer Colosseum" gedoopt. Het is het hoofdkantoor van een bouwmaatschappij. Js deze hostess verblind door minis ter Luns? Wie weet. Feit is wel dat onze minister van Buitenl. Zaken gisteren terugkeerde van de minis terraad van de EEG in Brussel. DEN HAAG (ANP) De Tweed© Ka mer heeft gistermiddag een wetsontwerp aangenomen, waarin de einddatum van de wet premie kerkenbouw wordt ver lengd met vier jaar. Zonder deze verlen ging zou de nu geldende regeling voor subsidiëring van de bouw van kerken en bezinningsgeboovffn aflopen op 1 maart aanstaande. INTENSIEF BERAAD IN BRUSSEL Bij de overdracht van de bevoegdhe den zal het zogeheten subsidiariteitsbe ginsel worden toegepast. Dat wil'zeggen: dat wat in lagere organen (in de lid staten) gedaan kan worden mag niet aan hogere worden overgedragen. Voor 1 mei 1973 zal de Europese commissie met voorstellen moeten komen voor de over gang naar de tweede fase. De West-Duitsers hebben, gesteund door de Nederlanders een „veiligheids clausule" in de afspraak ingebouwd we ten te krijgen, die moet garanderen dat het einddoel wordt bereikt. Wordt men het met zijn allen in de eerste fase niet :is over de vraag hoe de economische monetaire unie er tenslotte gaat uit- n en welke maatregelen onder meer verdragswijzigingen) daartoe genomen moeten worden, dan dient de gehele zaak te worden „teruggedraaid". Dit wil dan zeggen dat de activiteit van de eerste fase. die drie jaar duurt, onge daan gemaakt wordt. Daaraan is de be paling toegevoegd dat de lidstaten zich zelf nog twee extra jaren gunnen om het alsnog eens te worden. Die twee jaar. een vrij lange termijn, zijn gekozen, omdat tegen die tijd de gemeenschap waarschijnlijk uit tien leden zal be staan, en het met zijn tienen eens wor den uiteraard lastiger zal zijn dan met (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De behandeling van de hoger beroepszaak in het kort ge ding tussen de rubberfabrieken Vre- destein/Goodyear en Goodrich is giste ren voortgezet. Centraal stond bij de raadslieden de al dan niet sterke bin ding van Vredestein met- Goodrich en de toelaatbaarheid van het bod, dat door Goodyear is uitgebracht. De rads man van Goodrich meende, dat de on derhandse plaatsing van aandelen Vre destein bij Goodyear was voorbereid om Goodyear dwars te zitten. Het hof wilde dat deze opmerking met feiten werd gesaafd, maar dat kon de raads man van Goodyear niet waarmaken. De raadsman van Goodrich, mr. Beelaerts van Blokland, stelde dat de besprekingen tussen Goodyear en Vre destein op 9 en 10 april 1970 heimelijk zijn gehouden, terwijl ook al op 16 april een voorlopige overenkomst was getekend, hoewel het gesprek tus sen Vredestein en Goodrich nog moest plaatsvinden. „Dat zijn alleen maar vermoedens"e reageerde Goodyear- raadsman, mr. Martens. De directeur van Vredestein. mr. A. Hooites Meursing had op 2 8april in Amerika en gesprek met de directie van Goodrich. Hij drong erop aan af te. zien van en bod op Vredestein. maar Goodrich weigerde, waarna op 1 mei de emissie volgde. Bij Goodrich was men volgens de raadsman werkelijk bang dat alle ge heimen op een presenteerblaadje aan Goodyear voorgeschoteld zouden wor- De onderhanse plaatsing van aande len Vredestein btj Goodyear werd ver dedigd met de opmerking „Er dreigde reëel gevaar". Na de fusie tussen Pirelli en Dunlop ontstond er een fusiekoorts. Doo r onbekenden werden aandelen Vredestein op de effectenbeurs gekc-rh,t. Daarom werden aandelen onderhands bij Goodyear geplaatst. Volgens de verdediger van Goodrich geld van Goodyear erin pompen om het er laterweer uit te halen en zich te ont doen van de bestaande aandeelhouders, zonder deze laatsten erin te kennen. Waarom zijn die aandeelhouders niet t(jdig op de hoogte gesteld, zo vroeg hij zich af. Dat is in strijd met de SER- fusiegedragsregels Vanmiddag zou de zaak worden voort gezet. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een meederheid in de Tweede Kamer is voor de vervroeging van Prinsjesdag van dc derde dinsdag in september naar de laatste dinsdag in augustus. Dit bleek gistermiddag bü de behandeling van het initiatiefwetsont werp van de heren Wiegel (VVD), Van Th(jn (P.v.d.A.), Boersma (ARP), Wester terp KVP, v. Mierlo (D '66) en De Boo (CHU), dat deze vervroeging voorstelt. Alleen van de ktfnt van de heer Geertsema (VVD) ,die namens een meer derheid in zijn fractie sprak en'de heer Diepenhorst (ARP) kwam kritiek en be zwaar tegen het wetsvoorstel. Over het wetsontwerp wordt volgende week gestemd. Daar het hier gaat om een grondwetswijziging die in tweede lezing moet worden aangenomen, is het nog de vraag of het wetsontwerp straks een tweederde meerderheid zal krijgen. Schaalvergroting noodzakelijk ROTTERDAM De N.V. Tornado in Dordrecht heeft besloten tot volledige samenwerking met de Bekaertgreep in Zwevegem in België, de op een na grootste producent van staaldraad en Staaldraadprodukten ter wereld. Het gesprek over de overdracht van aande len aan Bekaert is nog niet afgerond. Beide bedrijven zijn besloten NV's en hebben een gezamenlijke omzet van 800 miljoen gulden. ■et besluit tot volledige «hg is gegroeid uit de wens van Torna do naar schaalvergroting in multi-nati- onaal verband. Deze s chaalvergroting was noodzakelijk om de continuïteit en groei van de onderneming in de toe komst te waarborgen. Tornado beschikt over 1.100 medewerkers. De Bekaert- groep heeft 14.000 werknemers in -.Tornado zal als onderdeel van de jpkaertgroep zelfstandig en onder de Huidige directie blijven opereren. Ge bruik zal kunnen worden gemaakt van de grote technologische kennis, het on derzoek en het wereldwijde distributie apparaat van Bekaert. Bepaalde Be- kaertactiviteiten, die beter in het To- madopakket passen, zullen bij het Ne derlandse bedrijf worden overgebracht. In de loop van dit jaar zal inpassing van Tornado in het Belgische bedrijf verder worden uitgewerkt. De directeur (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De top van de CHU heeft drie personen uitgezocht die moe ten gaan bemiddelen in de ruzie tussen de Unie en jongerenorganisatie, CHJO, over de onverkiesbare plaats die ex- jongerenvoorzltter Coos Huijsen heeft gekregen op dc kandidatenlijst van de CHU voor de nieuwe Tweede Kamer. van Tornado, de heer B. Botman, deelde mede, dat het werk voor het huidige personeel is gegarandeerd. Er zullen volgens hem ongetwijfeld rationalise ringen worden doorgevoerd, maar dit houdt niet noodzakelijk ontslag in voor bepaalde groepen werknemers. De sa menwerking is erop gericht het bedrijf te laten groeien. Er is overleg gepleegd met de ondernemingsraad en de vak bonden. In Utrecht zei de heer J. L. Janmaat, districtsbestuurder van de katholieke metaalbond „St.-Eloy", desgevraagd dat de vakbonden wel ingenomen zijn met de samenwerking. „Schaalvergroting van Tornado was hard nodig. We heb- en onlangs een accountantsonderzoek laten instellen en toen bleek dat het bedrijf liquiditeitsmoeilijkheden had", zo zei hij. (Van onze correspondent) PARIJS In de gevangenis van Aix en Provence maakten twee gewapende gevangenen die binnenkort terecht zou den moeten staan wegens inbraken en een moord, zich op weg naar het hospi taal van de gevangenis meester van een verpleegster, een sociaal werkster, die zü wilden uitwisselen tegen de belofte in vrijheid te worden gesteld. Zij eisten vijf duizend franc en een auto die hen op straat zou opwachten- Na lange onderhandelingen werden de beide vrouwen losgelaten maar in hun plaats stelde de dokter van de gevangenis zich beschikbaar als gijzelaar. Inmiddels was de gevangenis aan alle kanten afgezet, zodat van ontsnappen geen sprake kon zijn. In de middaguren klopte een com missaris aan de deur van de kamer Het secretariaat van de P.v.d.A. in Amsterdam staat de laatste dagen letterlijk als een een rood bolwerk te bloeien na de grote hoeveelheden, vooral rode, tulpen, die een binnenkomen. Het 25-jarig bestaan van de partij is voor vele afdelingen, gewesten en socialistische vrouwengroepen namelijk reden geweest om de nieuwe voorzitter André v. d. Louw en de aftredende voorzitter dr. A. Vondeling in de bloemen te zetten. zijn zessen. Feitelijk betekent dit dus de eerste fase vijf jaar kan duren, is dat niet als zodanig vastgelegd. Nederlands minister van financi Witteveen. noemde dit terugdraaien litiek lastig, maar technisch heel mogelijk. De eerste fase bestaat na: lijk. zoals bekend, slechts voornam uit een aantal niet erg ingrijpende n regelen. De landen zullen de nu waartussen de wisselkoersen van munten kunnen variëren met 20 pet kleinen. Zij zullen hun economische p tiek door consultatie op elkaar afste men op muntgebied met een stem buiten spreken en een monetair st« mechanisme op middellange termijn het leven roepen. Dit laatste zal o> gens wel even tijd vergen, wat o meer in Nederland zal daar naar waarschijnlijkheid een wetsontwerp nodig zijn.- Het steunfonds zal twee jard bedragen, waaraan Nederland miljoen dollar moet bijdragen. LOS ANGELES (AP) De lam slanke Susan Atkins heeft gisteren i de rechtbank in Los Angeles beken zij de actrice Sharon Tate heeft moord: „Ik heb haar gedood. Ik haar en zij vil. Toen stak ik 1 opnieuw. Ik weet niet hoe vaak ik ha heb gestoken en ik weet niet w: ik het deed." verklaarde zij. Susan Atkins, 22, zei dat zij Sharon Tate alleen was en dat de verwachting zijnde actrice smeekt haar niet te doden. „Vermoord niet," zei ze. Ik antwoordde: „Hou bek. Ik wil je niet horen." Ik go haar op een bank. Zij zei: „Ik wil i anders dan dat ik mijn baby kan kri Watson was een lid van de Charlt Manson Clan, die in een soort commw leefde op een boerderij bij Los Angt les. Susan Atkins, Manson en twee re jonge vrouwen zijn door eei reeds schuldig bevonden aan de op Sharon Tate en vier anderen woning van Sharon Tate op 9 augusl: 1969, alsmede schuldig aan de moord Leon La Bianca en avond van 10 augustus. Het proces gen hen is nu in de faze jury moet beslissen of zij de doödsr.1 zullen krijgen of tot levenslang moès worden veroordeeld. (Vat PURM de 1 Leonai in ver' weken zijn vr nen zi eigen jaar Ie afkom recept huis i het w< zijn oj wonde Italiaa Stram pitaal week i vlies, lip va: En to de ee verba: Dado loven, in de ,Vier dat k! MIDDELBURG (ANP) Een groei deskundigen van het rijksmuseum oudheden te Leiden is weer gestart in de Oosterschelde te zoeken altaren toegewijd aan de welvaartsgo din Nehalennia. De eerste twee expedi- tiedagen waren bijzonder vruchtbaar. In tbtaal werden er 21 altaren opge vist. Gistermiddag werd een gedeelte van een rood kalkstenen altaar' ii netten opgehaald. Het rijksmuseum al in het bezit van het andere gedeeltt Deze vondst is daarom zo uniek omdi alle tot nog toe gevonden altaren, zo 120 stuks, uit gewoon kalksteen b< Bijzonder gelukkig waren dr. P. Stu art en drs. L. P. Louwe-Kooimans, bei den conservator aan het rijksmuseurr voor oudheden te Leiden, met het gav« kopje van de godin Nehalennia. Meestal worden de beelden onthoofd uit terschelde opgevist. De welvaartsgodii Nehalennia. zo bleek uit de vondst, zot geen j onge, maar een al wat rijpers vrouw voorstellen. gisten lerugg j (Van onze parlementaire redactie) I DEN HAAG. Premier De Jong vindt niet dat de voorlichting door de overheid over de volks telling onvoldoende is geweest. Hij zei dit vanmorgen in de Eerste Kamer. Deze week zal huis-aan- huis een uitvoerige folder over het waarom en hoe van de telling worden verspreid. De laatste week voor de telling eind februari zal op beide netten van de t.v. een kort filmpje voor het publiek worden uitgezonden. Op woens- in de twee gevangenen zich verschanst dagavond 24 februari zal premier hadden en zei dat hij het geld bij zich De Jong v00r radio en v de had en dat de auto klaar stond. Nauwe- lijks was hij binnen, of hij maakte het volkstelling peisoonhjk toelichten, gebaar van naar zijn portefeuille te grij- I pen, maai- schoot op hetzelfde ogenblik I Voor de tellers verzorgt de NOS op vijfmaal. De beide gevangenen 25 en 30 19 en 24 februari een instructieve uitzen- jaar oud weiden zo levensgevaarlijk ge- ding van een half uur. De voorlichting raakt dat zij korte tijd later overleden. 1 door het C.B.S. en het ministerie van Economische Zaken, is vroegtijdig be gonnen, aldus de premier. Er zijn persr conferenties gegeven, er is een map sa mengesteld, die op verzoek aan actie groepen wordt toegezonden, ambtenaren van het C.B.S. hebben in grote getale gesproken op discussieavonden en in forums. Illegaal in ons land verblijvende buitenlandse werknemers hoeven zich voor de volkstelling geen zorgen te maken, aldus de premier. Alleen de bui tenlanders, die staan ingeschreven in de bevolkingsregisters, worden geteld. Het Humanistisch Verbond heeft be zwaren tegen de wijze, waarop de volks telling zal worden uitgevoerd en trekt trouwens de zin van zo'n volkstelling in twijfel. Hel meent niettemin, dal men zich niet aan deelname moet onttrekken, omdat het hier gaat om de uitvoering van een democratisch genomen besluit. Wel vindt het, dat men - al deelnemen de uiting moet geven aan het gevoel van onbehagen. Het adviseert daarom op de achterzijde van kaart 5 te schrij ven „onder protest". Het C.B.S. heeft hiertegen niet alleen geen bezwaar, het is zelfs bereid het aantal protesten te Met betrekking tot de privacy meent het Humanistisch Verbond, dat het on begrijpelijk is, dat de volkstelling niet anoniem is. Dit klemt temeer, omdat een aanzienlijk aantal kaarten oik in de eerstkomende twaalf jaar niet anoniem wordt gemaakt, terwijl het bij de overige kaarten de eerste twee jaar nog mogelijk is de personalia weer te koppelen aan de ingevulde kaarten. „Wij hebben geen reden het C.B.S. te wantrouwen, maar er moet een zekerheid zijn, dat de ge gevens niet misbruikt kunnen worden". Anderzijds zijn de vragen in het per soonlijke vlak ook weer niet van dien aard, dat men daarom zich zou moeten onthouden van deelname aan de volks telling. Het Verbond keert zich dan ook tegen degenen, die „onzindelijke stemming makerij" bedrijven en dan als argumen ten vragen aanvoeren, die helemaal niet op de telformulieren voorkomen. De vragen gaan eigenlijk niet te ver, temeer omdat de overheid in enigerlei vorm en op enigerlei plaats de antwoorden al be schikbaar heeft. Over de aanstaande volkstelling is naderevoorlichting mogelijk en nodig, maar ze moet niet worden uitgesteld, want dan zal men gaan zeggen: „Er was zeker toch iets mis met die volkstelling". We mogen niet bukken voor allerlei krachten, ook anarchistische, die in wezen helemaal geen volkstelling en registratie van gegevens willen. Dit zei KVP-fractieleider drs. Schmelzer giste ren op een persbijeenkomst. Hij zei het jammer te vinden dat de volkstelling in de partijpolitieke en elec torale sfeer dreigt te komen. Een vol ledig anonieme volkstelling is volgens drs. Schmelzer niet mogelijk, want an ders schiet de telling zijn doel voorbij. Anonimiteit is een inhoudsloze schijn manoeuvre, aldus de KVP-fractieleider. Wel zouden de gegevens sneller kunnen worden vernietigd, en tot zo lang meer verspreid bewaard kunnen worden. (Van onze correspondent) BRUSSEL Een belangrijk gedeelte van het chemisch laboratorium van de Brusselse vrije universiteit is gisteren door een reuze brand vemield.De scha de loopt in de tientallen miljoenen frank; er waren geen slachtoffers. De brand ontstond even voor 2 's middags op de vijfde verdieping het universiteitsgebouw. Men vermoedt dat de oorzaak te vinden is in een scheikundige proef die gisterochtend tijdens de lessen was voorbereid. Het vuur breidde zich bliksemsnel uit op de op dat ogenblik lege vijfde verdieping, een geprefefabriceerd bouwwerk dat nog maar enkele jaren oud was. Binnen enkele minuten stond gans de verdie ping, 80 meter lang, in brand. Uitbreiding van het vuur naar de lager gelegen verdiepingen werd aan vankelijk verhinderd door de dikke vloer die vroeger het dak wi wees. Maar na een half uur sloegen de vlammen via trappen en liftkokers op de vierde verdieping. Een reusachti ge brandweermacht vreesde aanvanke lijk het vuur niet meester te kunnen worden: overal ontploften chemische produkten, stukken muur vlogen door de lucht, waardoor het onmogelijk het vuur van nabij te bestrijden. Na ongeveer vier uur slaagde me toch in de vlammen in te perken: de bovenste verdiepingen van het gebou" zijn totaal vernield, dc schade op ande re verdiepingen is erg groot

Leidse Courant | 1971 | | pagina 6