Rijk en provincie uit 't slop door plan-Hoogspoor De Vink Voordelen van „alternatief wegenplan" rond De Vink De familie Bleys temt houtwormen Voordelig voor agglomeratie Leiden Wegverbindingen over Rijn zonder hinder van spoor Argumenten voor aanleg hoog spoor bij De Vink bioscopen in LEIDEN Weinig kans op samenwerking in Bodegraven HOBSONS MOEILIJKE KEUZE ...EN DOET DAT AL ZEVENTIG JAAR OENSDAG 10 FEBRUARI 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 5 i zich led 1- Ie di tambo: llan uIters ?ns LEIDEN De uitbreiding van het wegennet rond de Vink betekent voor Voorschoten een comfortabeler verbin ding met Leiden, Oegstgces'. en de kuststreek. Voor Leiden is het voor naamste voordeel, dat Zuid-west via het Morskwartier een rechtstreekse verbin ding krijgt met Oegstgeest en de omge ving van het Academisch Ziekenhuis. £IDEN Rijk en provincie zijn bij de aanleg van wegen rond Leiden in rnstige moeilijkheden geraakt. Door het verleggen van enkele urgenties zal mogelijk zijn. de ergste gevolgen daarvan te voorkomen. Daardoor wordt verwacht komen binnenkort drie belangrijke weg- en water- ouwkundige werken in de Leidse agglomeratie binnen bereik. Het zijn: het omhoogbrengen van de spoorbaan Den HaagHaarlem nabij „De Vink"; de snelle aanleg van de provinciale weg 16 (Leidse Baan of Forensenweg) jn de aanleg van een gordelweg door het Voorschoter plan Noord-Hofland tussen de Vijf-Meilaan in Leiden-Zuidwest en de toekomstige uit leg van Leiden in de Stevenhofjespolder. poorwegen, provincie en de gemeenten Leiden en Voorschoten hebben overeen- temming bereikt over de globale kostenverdeling van het eerste en het derde roject; de provincie neemt de aanleg van de Forensenweg voor haar rekening, alle optimisme van de plannenmakers wordt gehonoreerd, kunnen de werken jaar of vier beginnen. De werken betekenen een belangrijke [rbetering voor het snel toenemende irensenverkeer in dit deel van de andstad. Voor het rijk is dat een pluchting, omdat zowel de aanleg van jksweg 14 (Landscheidingsweg) als rijksweg 11 (Alphenrijksweg 4- oorschoten-rijksweg 44) nog lang niet zicht is en omdat de hoognodige trbreding van rijksweg 44 (rijksstraat- niet in redelijkheid is te verwe- eiüijken. 'assend in plannen Voor de provincie is de aanleg van de 1958 ontworpen Forensenweg t HaagLeiden extra-urgent gewor- omdat gedeputeerde staten op 1 rote tegenstand zijn gestuit bij hun i tot aanleg van prov. weg 1 door de Voor Leiden zou de aanleg van diAUeeri prov.weg 16 rampzalig zijn, we- ïe overbelasting van het al zwakke wegennet via de Haag- keg. De gelijktijdige aanleg van de beds lang geplande Gordelweg vangt kt bezwaar goeddeels op en heeft te- de noodzakelijke ontsluiting van Stevenshofjespolder tot gevolg. Hier oet Leiden binnen enkele jaren wo- ngbouw realiseren. IJK EN PROV. moeilijkheden, waarvoor zowel als provincie zich geplaatst zien, naen gelijktijdige uitvoering van g- nonde werken wel zó urgent, dat re- ~rwacht mag worden, dat r ymeentelijke '-aandelen in 'e financiering geheel of grotendeels lal subsidiëren. Eensgezind De betrokken raadscommissies van Leiden en van Voorschoten hebben zich gisteren beraden over een ontwerp pre advies wdarin de afzonderlijke gemeen- leraden verzocht worden; zich in principe de plannen akkoord te verklaren. De gemeenteraad van Leiden zal zich zijn vergadering van 3 maart over dit principebesluit uitspreken; de ge meenteraad van Voorschoten zal het gehele project binnenkort op zijn agen da geplaatst zien. Wanneer de gemeen teraden zich met de plannen akkoord ver klaren, zullen provincie en gemeentebe sturen ze op korte termijn bij het rijk nden cedslrl (l.i nu gaan bepleiten. Winnen ze het pleidooi, dan zullen de voor de Leidse agglome ratie zo belangrijke verkeersverbindin gen "op een geschatte termijn van vier, vijf jaar verwezenlijkt kunnen wor- Tussen de Ned. Spoorwegen, Provin cie Zuid-Holland en de gemeente Voor schoten en Leiden is in principe over eenstemming bereikt over de globale kostenverdeling van de onder a en c genoemde werken. Die zou zijn: Spoor wegen f 1,5 miljoen, provincie f7,8 mil joen. Leiden f 15.4 miljoen en Voorscho ten f 4,9 miljoen. Gezien de moeilijke financiële omstandigheden van beide gemeenten zou een deel van deze plan nen op de lange baan gekomen zijn. De aanleg van PW 16 (ca. f24 miljoen) wordt volgens plan geheel door de pro vincie gefinancieerd. Voor dat bedrag wordt de „Forensenweg" verbreed tot een zesbaansweg, die de verkeersaan- voer bij het verkeersplein Noord-Hof land spreidt. De vier partners hebben zich voorge nomen. bij het rijk op de hoogst-moge- lijke bijdrage aan te dringen omdat de plannen budgettair voor geen van hen afzonderlijk te dragen zijn: valt een van hen af," dan gaat het hele plan niet door. Daarentegen: als de bijdragen er komen, dan komen ze er voor het gehe le pakket. Het wegenplan ten zuidwesten van Leiden: ,.Hoogspoor-De Vink" zorgt voor aanzienlijk soelaas, waar rijks- en provincieplannen niet spoedig te verwezenlijken zijn. In dit verband is het interessant t< in het plan naarde stelt an de Gordel- Ook voor openbaar vervoer en doorgaand verkeer betekent het 't omzeilen van een aantal handicaps. Om dit te bereiken is het nodig dat: A. De spoorbaan wordt verhoogd tus sen een punt ca. 600 meter ten zuid westen van de kruising met de Gordel weg en ca. 300 meter ten noordoosten van het Dr. Lelyviaduct. Hiervoor zal aan de noordwestkant van de spoor baan, op Voorschoter grondgebied, een nieuw hoog zandlichaam worden ge maakt. Het spoorwegverkeer kan dan ongestoord doorgaan, terwijl de noodza kelijke viaducten op eenvoudige wijze kunnen worden gebouwd. Van noord naar zuid komen achtereenvolgens: ver breding van het Dr. Lelyviaduct tot de noodzakelijke verbinding tussen Chur- chilllaan en Plesmanlaan of, in groter verband, tussen rijkswegen 44 en 4, ophoging van de spoorbrug over de Rijn tot een doorvaarhoogte van 5.50 m; eventueel met een verbinding voor fiet sers- en voetgangers tussen Rijndijk en Morskwartier; viaduct voor de Tijn- dijk; viaduct voor provinciale weg 16; viaduct voor de Gordelweg. B. De provinciale weg 16 (Leidse Baan, Forensenweg) tussen Papelaan (Voorschoten) en Haagweg (Leiden! wordt versneld aangelegd en krijgt twee onderdoorgangen: één voor een toekomstige wijkverbinding in de Ste venshofjespolder en één voor de Gordel weg, (die in een later stadium via een Rijnbrug wordt aangesloten op de Ver lengde Warmonderweg in het Mors kwartier). C. De aanleg van een gedeelte van de Gordelweg tussen Vijf Meilaan en pro vinciale weg 16, dat bestaat uit de volgende onderdelen 1. verlenging Vijf Meilaan tussen De bussy straat en oprit; 2. Hoflandbrug over het Korte Vlietka- naal met afrit tot aan de Leidseweg;" 3. kruispunt met Leidseweg en verbre ding Trompweg tot aan verhoogde spoorbaan 4. aanleg gedeelte Gordelweg van spoorbaan tot net onder provinciale weg 16 door. Bij punt c. moet worden aangetekend, dat de Leidse gemeenteraad op 20 okto ber '69 al een bedrag van f 4.3 miljoen beschikbaar heeft gesteld voor de Hof landbrug met de aansluitingen op Vijf Meilaan en Leidseweg. Daaraan ver- Spreiding van verkeer; kortere routes zonder oponthoud leenden gedeputeerde staten op 15 april '70 goedkeuring. Maar de finan ciering ervan is nog niet gewaarborgd. Het plan is besteksklaar. Bij den toezegging van het rijk om genoemd pakket agglomeratiewerken geheel of nagenoeg geheel te financie ren, zou dit belangrijke project nog deze zomer kunnen worden uitgevoerd. Dc aanleg van dc Hoflandbrug zou dc reconstructie van de zwaar overbelaste Haagweg op korte termijn mogelijk Het „eerste' van Ajax speelt tegen Noordwijk NOORDWIJK Aanstaande zater dag zal Noordwijk het eerste elftal van landskampioen Ajax kunnen aanschou wen. Dc Amsterdammers, door de schaatserij op non-actief gesteld en ook niet in de ring geroepen om een of andere wedstrijd in te halen, willen toch het weekend niet voetballoos voor bij laten gaan en spelen allereerst za terdag tegen Noordwijk en zondag le gen Dynamo Zagreb. Ajax heeft toegezegd met het gehele eerste team te komen, inclusief de he ren Cruyff en Keizer. In verband met de reportages uit Gotenburg begint de strijd om 11 uur op het Noordwijkse Gemeentelijke Sportpark. Uit spoorweg- oogpunt gezien Nachtv. (vr. 23.30 uur) ..The ballad of Cable Hogue" (18 j.). STUDIO: „PF-cho" (18 j.), dag. 2.30, 7, idag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. ur; zondag z.su, in" (18 j.). van Shiraï LEIDEN Bij de aanleg van de „Forn- senweg' (Prov. weg 16) en van de Gordel-e weg ontstaan ten zuiden van De Vink twe (later misschien drie) .nieuw spoorbaankruisingen. Die kunnen in principe gelijkvloers (ahob's) door tun nels (laagspoor) of over viaducten (hoogspoor) gelegd worden. De eerste is zó duidelijk ongewenst, dat tegenargu menten niet aangevoerd behoeven te Ter illustratie: de ahob's bij De Vink stónden op de lijst van de NS als vijfde van de 380 ahob's genoteerd, voor wat betreft het aantal aanrijdingen. In de jaren 1966-1969 deden zich dertien on- gvallen voor; in één geval reed een auto tegen een trein. Blijft dus over de keuze tussen hoogspoor en laagspoor. De meeste argumenten zijn in het voordeel van het hoge spoor: 1. De PW 16 met een verwacht ge middelde van 40- tot 50.000 auto's per werkdag-etmaal in het jaar 2000 komt in de Stevenshofjespolder al „op hoog te", wegens noodzakelijke ongelijk vloerse kruisingen met een wijkweg en de Gordelweg; onder de bestaande spoorbaan door voeren van PW 16 zou een te steile helling opleveren; 2. Stedebouwkundig is „hoogspoor" geen probleem, zolang de factoren die de verkeersafwikkeling rmmen (tunnel hellingen e.d.) worden voorkomen; de sifüerfn'g van èén 'goed geóütill&ïitë lial- testation van de spoorwegen is bijzon der gebaat bij vlotte wegverbindingen voor het aantrekken van auto's. 3. Hoogspoor laat toe, voor de diverse wegen goede lengteprofielen te maken, waarbij verantwoorde uitzichtlengte, uitzichthoek en bewegwijzering ver keerstechnische- en verkeersveiligheids- voordelen zijn. 4. Voor het scheepvaartverkeer langs De Vink is hoogspoor een aanzienlijk voordeel, omdat een vrije doorvaart- hoogte van 5.50 meter voor ca. 90'' van de scheepvaart toereikend is (minder brugopeningen). 5. Het spoorwegverkeer wordt door geen enkele kruising gehinderd. In te gendeel: de verhoging van de spoorbrug doet het aantal brugopeningen afnemen, waardoor opvoering van de treinenfre- quentie mogelijk wordt. 6. Uit een oogpunt van financiering is hoogspoor voordeliger (n.l. ca. 17 mil joen gulden) dan laagspoor (ca. 19 mil joen gulden); ook de bouwtijd van hoogspoor is aanzienlijk korter omdat tunnels gezien de eisen van be drijfsvoering van de spoorwegen na el kaar tot stand dienen te komen. Het maken van viaducten in het nieuwe zandlichaam levert voor die bedrijfs voering niet de geringste hinder op. Dat werk kan ook gelijktijdig worden uit gevoerd. 7. Wanneer besloten zou worden tot de aanleg van de zogenaamde Schiphol- lijn, dan kan een verdubbeling van het aantal sporen (van 2 naar 4) door het halfhoge zandlichaam van de huidige spoorbaan te laten liggen, gemakkelijk worden uitgeroerd. BODEGRAVEN De inzichten van de Protestantse Christelijke Stichting Maatschappelijk Werk, Gezins- Hans Tiemeyer in Schouwburg Beja; die roomskatholieke Parochiële Charitas Instelling anderzijds zijn zo verschillend, dat de stichting van een overkoepelende organisatie niet moge lijk is. Het Bodegraafse KVP-raadslid G. de Vos schrijft in het laatste uitge komen nummer van Echo. het contact orgaan van de St.-Willibrordusparo- chie. dat er geen samenwerking tot stand kan komen omdat persoonlijke gevoelens van enkelen een totale sa menwerking in de weg staan. Mogelijk zwem bad en kunstijsbaan in Alphen Riderveld ALPHEN In overleg met de Alp- hense Sportstichting zal het college van B. en W. van deze gemeente binnenkort een sportplan opstellen. Daarbij zal onder ogen worden gezien of de stich ting van een zwembad in de nieuw bouwwijk Ridderveld en de realisering van een kunstijsbaan in Alphen moge lijk is. LEIDEN Hedenavond en dinsdag 16 fel?ru?ri -speejt toneelgroep Theqter „Baas in eigen zaak" van Harold Bridg- houde. Het stuk heeft gedeeltelijk be trekking op het generatieconflict. De hoofdrollen worden gespeeld door Hans Tiemeyer, Trees van der Donck, Mar- greet Blanken en Fenneke F. Andreae. Henry Horatio Hobson, weduwnaar, is eigenaar van een schoenenzaak. Hij heeft drie dochters: Maggie, de oudste en ondernemendsle, Alice en Vickey. Gedrieën verzetten zij zich tegen de ba zigheid van vader Hobson die wil bepa len welke kleding zij dragen en die hun echtgenoten voor hen wil uitzoeken. Maar Maggie legt zich er niet bij neer. Zij vraagt haar vaders kenecht. Will Mossod, ten huwelijk en stelt hem een compagnonschap met haar voor. Hob son is woedend als hij het hoort en voor de overdonderde Will is dat juist de reden om zijn aarzeling te overwin nen en Maggies dubbel voorstel te ac cepteren. Op haar trouwdag ziet Maggie kans ook haar zusters van Hobsons tirannie te verlossen. Geholpen door een ongelukje, dat Hob son overkomt, ensceneert Maggie een dagvaarding. Er is hem echter alles aan gelegen om niet voor het gerecht fe hoeven verschijnen. Als Hobson morrend met het schikkingsbedrag instemt, vertelt Maggie hem dat dit geld besleed is voor de bruidschatten van Alice en Vickey. Hobson, woedend over deze afperserij, bezweert dat hij nooit meer vrouwen in zijn zaak zal nemen. Een jaar gaat voorbij. Hobsons zaak verloopt, niet in het minst door de con- aan zijn dochters. Alice en Vicky, in- currentie van Wills nieuwe winkel. Ook middels eveneens getrouwd, weigeren zijn gezondheid gaat snel achteruit. De Maggie stemt toe, op voorwaarde, dat zij dokter adviseert hem hulp te vragen I en Will de zaak overnemen. aj) MINUSCULE TEGENSTANDERS IN INGENIEUZE HOUDGREEP LEIDEN De familie Bleys temt houtwormen. Minuscuul kleine tegen standers die men met een ingenieuze houdgreep de wil oplegt. Vanf 1902 doet de familie Bleys dat al; bindt men de strijd tegen deze houtverslin- ders aan. Steeds als op het kantoor in DE Morsstraat een stem door de tele foon meldt, dat een divisie houtwor men de linnenkast, de vloer of de dakspanten binnenrukt, dan gaat Van de Heuvel, specialist bij Bleys. tot stelt hij zijn diagnose. Een ernobius mollis, een ptilinis pectinicornis of een doodgewone anobium punclatum; Van de Heuvel weet het precies. Binnen de kortst mogelijke tijd heeft hij hel gevaar bedwongen. Het meubelstuk is Van de Heuvel heeft plezier in z'n veld tochten. Met veel enthousiasme licht hij daarom het plan de campagne van zijn opponenten toe. „De houtworm ('zeg maai- liever houttor') prikt met haar legboor een microscopisch klein gaatje in het hout. Hierin komen de eitjes te liggen. Deze ontwikkelen zich tot een larve. Twee jaar blijven ze daar. Ze eten het hout om in leven te blijven. Na twee jaar is het gedaan met de larve. Er komt een volwassen insekt te voorschijn." Van de Heuvel weet nog veel meer. Om bij te blijven heeft hij veel literatuur over insekten. Zelfs de torren en wonnen uit Duits land, Frankrijk België en Engeland zijn voor hem geen onbekenden. Wei nig soorten zijn er, die hij niet kenl. Komt hij toch een onbekende op zijn pad tegen dan is er altijd nog de determinator: een soort mijnenzoeker voor de houtwormbestrijders. Het beestje even onder de microscoop, de r over van een plank die door houtwormer Enkele gezondheidskundige diensten verlenen graag hun medewerking bij het onderzoek. De volgende tactische zet is het bepalen van de strijdstof. Met de bestrijdingsmiddelenwet van 1968 in de hand levert ook dat weinig problemen op. Voor een eerlijk ge vecht worden dezè bepalingen streng nageleefd. Meestal valt de keuze op BOB-4. Een ongevaarlijk uitziende vloeistof in een plastic fles maar voor houtwormen even gevaarlijk als een landmijn. De strijdstof is bekend, nu nog het strijdmiddel. Vier methodes liggen gebruikgereed voor de bestrij ders. Dompelen, drenken, met de kwast inwrijven of spuiten onder een druk van vijf atmosfeer. "Wij bestrijden niet in de eerste plaats om de diertjes in het hout te doden, maar we trachten eerder te voorkomen dat nieuwe aanvallers het hout van buitenaf binnenvallen. Van de Heuvel hoeft nooit lang te zoeken om zijn tegenstanders te lokaliseren." „Ze komen meestal voor in triplex", zegt hij. Op zacht hout en hout. dat niet geverfd is, zijn ze zol." Met dat sappige hout was enkele ja ren geleden ook een kerk gevuld. Een noodkreet van de pastoor om de hout wormbrigade te stuiten, bereikte zijn kantoor. Snel was hij ter plaatse, er op gebrand rake klappen uit te delen. Het hoefde al niet meer. De kerk was zojuist afgebrand. Wat de niet te temmen vraatzucht aan kan richten laat hij zien in zijn wexkplaats. Tussen de schroefbank hangt een balk, eens onverwoestbare dwarsligger in een huiskamer, maar sinds de huiswormen er huis in heb ben gehouden een broze stut met tien tallen legvreetgangen. Iets verderop ligt een door een boktor aangetaste ..Dit is een prachtig exemplaar," zegt hij. „Kijk eens wat ze hebben aange richt. Hun tactiek is anders dan die van de normale houtworm. „Het pronkstuk van de Bleysen krijgt binnenkort een andere bestemming. Op de tentoonstelling in het bouwcen trum zal hun plank prijken tussen alle andere wetenswaardigheden in de bouwwereld. Niet echter voordat hij dit houtwormmeesterwerk op een foto heeft vastgelegd want niet één ma noeuvre van zijn tegenstanders ont gaat hem. Zijn archief is inmiddels uitgegroeid tot een soort „handboek voor de soldaat". Van de Heuvel is bikkelhard als het ora houtwormen gaat. Hij geeft 20 jaar garantie op een behandeling. Herman van Amsterdam

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5