Auto schoot de Meerburg in OPENING BUREAU AA TSCHAPPELIJKE DIENSTVERLENING ir Long- en borstonderzoek van Leidse bevolking TB-Zoeterwoude koos de Jong tot voorzitter Leidse Agenda ANIMO VAN JONGEREN VOOR PAROCHIERAAD Burgemeestersagenda is altijd boordevol iNSDAG 10 FEBRUARI 1971 LEIDSE COURANT Aanstelling "»4an assistenten ORSCHOTEN Op 17 februari i een openbare vergadering dr. P. S. Pels de officiële rrichten van het bureau van iterkerkclijke Stichting voor Maat- ipelijke Dienstverlening. De Stieh- heeft een bureau gevestigd in de Istraal 6. Zij beschikt daar over kamers voor de maatschappelijke iters en twee kamers voor de leid- van de gezins- en bejaardenzorg, de een ruimte voor de administra- n een wachtkamer. 18 mei vorig jaar is de oprich- akte gepasseerd van de Interkerke stichting voor Maatschappelijke itverlening. De oprichters van deze varen: de Diaconie van de armde gemeente van Voorschoten het Interparochieel Sociaal itatief Centrum namens r.-k.-zijde gereformeerde kerk te Voorscho- Volgens de statuten is het doel van stichting: ,,De behartiging van het schappelijk werk en andere vor- maatschappelijke dienstverle- binnen het gebied van de oprich- instellingen". ontwikkeling van de samenwer- s zo snel gegaan, dat zeer binnen- het Interkerkelijke, dat thans nog de 1 van de stichting voorafgaat, zal moeten verdwijnen. Besprekingen met de vereniging „Humanitas" hebben er toe geleid, dat spoedig deze vereniging in de stichting gaan participeren. Hier door krijgt de stichting de breedst mo gelijke vertegenwoordiging van de Voorschotense gemeenschap en kan zij nog beter dan voorheen haar ideaal, hulp te bieden zonder aanzien des per- s, ongeacht godsdienstige of poli tieke overtuiging, waar maken. verantwoordelijkheid van het al gemeen maatschappelijk werk is in han- van mevrouw M. Ponneker-Uiter- wijk en mevrouw A. Omen-Serrarens. Met de leiding van de gezins- en be jaardenhulp is mevrouw Gautier-van Hee belast. Omdat vooral dit laatste onderdeel een bijzonder sterke groei, doormaakt zullen binnenkort nog een of assistenten worden benoemd. irandweer rukt tweemaal uit I.JflDEN Bü een perceel aan de •eg 47 heeft gisteren een brand ge in de schuur. Oorzaak van de was oververhitting van een elek- 1Jteitskabel. schuur is totaal uitgebrand. Ook bromfietsen en vijf fietsen zijn ver- nd. De gedupeerde was verzekerd, •eravond werd bij de brandweer mei- gemaakt van een brand in een ïl aan het Bachemhof. Hier stond slaapkamer, perceel nummer od. De brand is ontstaan door dat gordijnen, die vlak boven een hel hingen vlam vatten. De eigenaar het huis heeft geprobeerd de vlam- i met zijn handen te doven. Hij liep rdoor brandwonden op die dermate i, dat de man voor behan- het Diaconessenshuis ge it moest worden. "ft, Drie straten drie weken afgesloten LEIDEN In opdracht van de direc teur gemeentewerken begint vandaag de herbestrating van de Hoefstraat Derde Binnenvestgracht en Vierde Bin- renvestgracht. Verwacht wordt dat het karwei drie ..werkbare" weken zal du- De Hoefstraat tussen Doezastraal en Korevaarstraat krijgt een nieuw weg dek. De kleine stenen worden wegge haald en vervangen door grote, afkom stig van de sinds maandagmorgen opge broken Sint Jorissteeg die bij de recon structie geasfalteerd sordt. De Derd Binnenvestgracht bij het postkantoor en de Vierde Binnenvestgracht bij de Lan- gegracht zullen met het aanwezige ma teriaal worden herbestraat. Genoemde drie straten zijn alle te smal om het werk aan een linker en rechter weg helft apart uit te voeren. Ze moeten daarom gedurende het werk tijdelijk voor alle verkeer worden afgesloten. Leeftijdsgrens verschoven naar 20 jaar LEIDEN De stichting „Fonds lot opsporing van Tuberculose Leiden" or ganiseert van 3 maart tot 20 mei een bevolkingsonderzoek (het achtste) op longtuberculose en andere longziekten. Het onderzoek van dit jaar zal een ver schillend karakter hebben wat betreft dc leeftijd en de plaatsen. Vele scholen en bedrijven, sportvereni gingen en dergelijke dragen met hun onderzoeken bij tot het opsporen of voorkomen van longafwijkingen. Hier door kon de leeftijdsgrens opgeschoven worden naar 20 jaav en ouder. Bij het kiezen van de gelegenheden waar onder- zocht wordt zal er vooral gelet worden of de accommodaties de mogelijkheid in een vlottere doorstroming hebben. Nu de tbc in ons land belangrijk is teruggedrongen en de sterfte- en ziekte- cijfers de laagsten ter wereld zijn, kan zich zeker afvragen of zo'n onder zoek (dat om de twee jaar wordt her haald) nog wel van enig nut is. Het Centraal College van het bevol kingsonderzoek heeft zich ook met deze vragen en problemen beziggehouden en in oordeel dat het nuttig blijft, zo lang er nog altijd mensen bij het onder zoek met tbc gevonden worden. Nieuwe toekomstplannen, in het be lang van de burger, vormen een selectief onderzoek, dat frequenter (jaar lijks) plaats zal vinden. De röntgenfoto' zullen op verscheidene longziekten, long tumoren, besmettingen en zelfs even tuele hartafwijkingen bekeken worden. Preventie vormt nog altijd het beste ge neesmiddel. De oproepkaarten zullen het gehele programma vermelden. Hierdoor wordt men in de gelegenheid gesteld, indien tijd, plaats of dat datum niet gelegen komen, zelf een geschikte(re) tijd, even tueel plaats uit te kiezen. De onkosten bedragen 2 gulden per persoon, doch dit hoeft geen reden te zijn om niet te verschijnen. Want door de gemeentelijke subsidie kan er in be paalde individuele gevallen „bijgespron gen" worden. Voor het onderzoek is de stad Leiden in 7 sectoren verdeeld. Per sector zal door middel van een circulaire en op roepkaarten van het komende tbc-onder- zcek melding worden gemaakt. De on derzoektijden zullen de hele dag in be- Bewoners van 4 grote bejaardentehui zen met bijbehorende bejaardenwonin gen. zullen in de periode van 28 april tot 5 mei ter plaatse worden onderzocht. Vele bejaarden en gebrekkigen die ech ter niet in deze (te)huizen wonen, kun nen gebruik maken van het gratis ver voer van de G.G.D. Aanyrasen hiervoo: kan men telefonisch verkrijgen, bij de G G en G.D., Roodenburgerstraat la, tel 20645. Het beschikbaar stellen van par ticuliere auto's (met hun bezitters) wordt daarom zeker oo prijs gesteld. Vis uit wateren in Bollenstreek bevat veel kwik LEIDEN Biologen van het Rijksin stituut voor Visserij Onderzoek in IJ- muiden raden sportvissers aan, geen vis te eten uit de wateren, die in de bollenstreken bekend staan om het hoge kwikgehalte. Volgens de visserijbiologen is er geen enkel bezwaar tegen het eten van de normale snoekbaars uit het IJsselmeer. Wel raden ze de hengelaars aan niet elke dag vis te eten die door I hen wordt gevangen. ZOETERWOUDE Op de jaarverga ring hebben de in grote getale opgeko- leden van de L.T.B. de heer P. de van de Hoge Ründ(jk als voorzitter lozen. Hü volgt in deze functie de rr J. J. Paardekooper op. De heer De us, die met royale meerderheid candi- s gesteld, behaalde by de stem- van de 53 stemmen. De heren H. Berg en H. v. Nierop werden bü klamatie herkozen en het bestuur rd gecompleteerd door de heer H. v. Grogt Gz. ZOETERWOUDE Aan de Hoge ijndijk te Zoeterwoude heeft burge- «ester J. A. Detmers vanmorgen de rste officiële paal geslagen voor de fnwbouw van Machinefabriek Kasteel Verwacht wordt, dat het bedrijf, i gevestigd aan de Voldersgracht te »n, in augustus a.s. naar de nieuwe fetiging in Zoeterwoude kan verhui- l'OENSDAG 10 FEBRUARI Schelpenkade 6. Koninklijke Neder- indse Natuur Historische Vereniging O-jarig bestaan. Aanvang 20.00 uur. Leidse Schouwburg: Baas in eigen uis" Theater. Aanvang 20.15 uur. Stadsgehoorzaal: Schaaktournooi V en Aniba. Herenstraat: Algemene jaar- ergadering vereniging oud-leerlingen sn de ambachtsschool. Aanvang 20.00 10NDERDAG 11 FEBRUARI Stadsgehoorzaal: Concert Leidse Gemeentecentrum Oegstgeest Forum avond Man Vrouw Maatschappij Aanvang 8.15 uur. VRIJDAG 12 FEBRUARI Stadsgehoorzaal: Concert Leids Politie Muziek Gezelschap. Aanvang 20.00 uur -Eigen Huis" Rapenburg 24: Leids Vredescontact K en O mr. Droessen Bezetters van Wassenaar. Aanvang 20.00 i Hot „Eigen Huis" Rapenburg 24. House. Aanvang 22 00 uur Rob Goudzwaard en Wim Hoogsteder. Tcchniiohe School Haagweg: Openba re les. Aanvang 1417 en van 19— 21.30 uur. ZATERDAG 13 FEBRUARI Leidse Schouwburg: „Wie is er bang >or Virginia Woolf" Toneelgroep Randstand. Aanvang 20.15 uur. Technische School Haagweg.: Open bare les. Aanvang 912 uur. SPORT DONDERDAG 11 FEBRUARI Vijf Meihal Uitreiking Sporttroffee aanvang 20.00 uur. een uitvoerig openingswoord had de scheidende voorzitter de problematiek in de landbouw onder de loupe genomen. De Nederlandse boer zit de laatste jaren in ongunstige hoek. In dit licht zijn de subsidies die in sommige andere E.E.G.-landen worden verstrekt kwalijk. De organisaties hebben zich hiertegen met hand en tand verzet, helaas zonder veel resultaat. Het runnen een bedrijf zal In de toekomst een moeilijke opgave blijven, zeker in hel westen. De heer Paardekooper zag ook nog wel enige lichtpuntjes zoals verminde ring van de overschotten, verlaging de B.T.W.-tarieven de nieuwe regeling van het Saneringsfonds en hopelijk verbetering van de prijzen per 1 april. Bij het vaststellen van de begroting kwam het karakter van de Oogstdank- dag ter sprake. Er gingen stemmen op dit geheel in een avondprogramma o te zetten. Vooral van de zijde van ouderen kwamen hiertegen nogal bezw ren zodat besloten werd op de oude voet door te gaan. Uit het jaarverslag van secretaris N. Berg bleek dat bijna 100 van de ka tholieke boeren-lid van de LTB is. Ook de problemen rond de samenstelling ZOETERWOUDE Een Leidse auto- imobilist is gistermiddag omstreeks drie uur met zijn wagen in het water van de Meerburg terecht gekomen. Komend uit de richting Rotterdam, verliet' rijks weg 4 nabij de Europaweg. Vermoede lijk door te hoge snelheid kon hij de bocht naar rechts, niet maken. De wagen schoot voor de brug langs rechtuit en belandde in het water. Ongedeerd wist de chauffeur zwemmend de kant te berei ken. De auto werd vrijwel onherstelbaar beschadigd. de plaatselijke ruilverkavelingscommissie werden in dat verslag genoemd. De heer J. v. Vliet, directeur van de lagere landbouwschool richtte een oproep tot de aanwezigen om in hun kring de katholieke lagere landbouwschool te propageren. Nu het aanbod in het algemeen terug loopt, moet elke school vechten om bo ven de rod estreep te blijven. Daarbij wordt het gevecht om de leerling vaak op een minder eerlijke manier gevoerd, zo constateehrde de heer Van Vliet. Na de pauze gaf mr. Omzicht, jurist van de L.T.B. een uiteenzetting over het indienen van bezwaarschriften tegen plannen van de overheid. Daarbij werd vooral aandacht geschonken aan de bij zondere situatie in Zoeterwoude. waar G. S. zelf een plan voor het landelijk ge bied ter visie hebben gelegd. Als men bezwaren heeft moet mei nu indienen, zo niet dan kan dit ook In de verdere procedure niet meer tenzij het gewyzigd wordt. Dit is ook var lang voor planschadc-vergoeding. OEGSTGEEST De parochieraad van de Willibrordparochie heeft vele noten op zijn zang en hij streeft er naar om met speciale onderwerpen meer en meer naarbuiten te gaan treden. Een aantal van deze onderwer pen werd gisteravond ter tafel gebracht door de vicevoorzitter; de heer Oltheten. Hij noemde onder meer „Volwassenenkatechese", de pato- ralc begeleiding van het huwelijk en het stimuleren van kerkbezoek. Beslo ten werd het onderwerp „huwelijk" centraal te stellen in een eerstvolgende vergadering en op een grote bijeen komst tot verdere uitdieping over te Nadere mededelingen zullen hierom trent nog volgen. Ook werd door een aantal parochieraadsleden commentaar geleverd op het ontwerp-reglement dat ingediend is door de heer Van Dam. Pastoor H. J. Kooyman zag de doelstel ling van de raad gaarne wat beter omschreven. Voorts kon men vernemen dat het ledental minimaal gesteld is op tien en maximaal op 25. Zijn er meer kandidaten voor een vacature in de raad dan wordt daarin door verkiezin gen voorzien. Bij de aanwezige jonge ren bleek grote animo voor het lid maatschap van de raad te bestaan. De verwachting dat zij kandidaten zullen stellen is gewettigd als volgende maand het reglement in stemming komt en wordt aangenomen. Met betrekking tot enkele kritische kanttekeningen welke de raad in een vorige bijeen komst geplaatst had betreffende een verklaring rond de benoeming van kpl. Simonis. alsmede een gehouden interce lebratie door de Werkgroep-Noord en elders in de gemeente, bleek men in het reine te zijn gekomen. De wens om de interkerkelijke welkomstgroep te doen samensmelten met de parochiële groep werd uitvoerig onder de loep genomen. De wijkgedachte kwam in het licht van genoemde materie eveneens ter sprake. Besluiten werden niet genomen. Wel zal er een beroep gedaan worden op parochianen zich voor de welkomst- groep op te geven.Tijdens de rondvraag werden vragen gesteld over de eigen dommen van de kerk. „Juridisch is het Kerkbestuur de eigenaar", aldus pastoor Kooyman. De oecumenische jongerendienst zal later gehouden worden dan oorspronke lijk is medegedeeld. Deze zal nu plaats hebben op 21 maart a.s. Over de „ver korting" van de misviering werd uit voerig gediscussieerd, waarbij pastoor Kooyman op het standpunt stond dat het wezenlijke van de dienst niet getast mag worden. De gekroonde Schoorsteen voorbeeld van de man die zijn man sarde op industriële wijze schijnt te verwarmen. Waar staat Huize ,.De Gekroonde Schoorsteen?" Het brandspuithuisje, dat we gisteren in dit hoekje afbeeldden, vindt men in de Kruisstraat in Leiden. Brandweer commandant A. C. Broeshart, wiens hobby ,,De geschiedenis •rklari Leiden is een koude stad. Zegt men. Maar sommigen zitten er toch warmpjes bij. Wat te zeggen,' bij geven voor de merkwaardige eenvor migheid van spuithuisjes overal-in- Nederland. Weliswaar heeft Napoleon geprobeerd, de brandbestrijding bij al gemene „Ordonnaiice" te regelen. Maar toen de sansculotten de hielen gelicht hadden, werd dit tijdverdrijf" aan de gemeenten overgelaten. Er waren geen uniforme regelen en ook geen uniforme eisen voor spuithuisjes. Openbaarheid beloond ZOETERWOUDE Het oudercomité van de r.-k. scholen te Zoeterwoude had het zo goed bedoeld. Zijn eerste vergadering in 1971 zou bij wijze van proef openbaar zijn. Maar niemand toonde interesse en zodoende kwam er van de oprechte bedoelingen niets te recht. Zo werd de agenda „in eigen kring" afgewerkt. Het belangrijkste besluit dat genomen werd was een wij ziging van de statuten, waardoor er in het vervolg een andere procedure zal worden gevolgd bij de verkiezing van een nieuw oudercomité. Die zal dan per school en per klds gehouden wor den. De ouders zullen hieromtrent t.z.t. uitvoerig worden ingelicht. Overigens geeft het comité zijn pogingen om meer openheid te betrachten niet op, ook de volgende vergadering is weer open- Calamiteit B.B.. hulppolitie, ambulancepersoneel, EHBO en brandweer van Rijnsburg en Valkenburg hebben zich gister avond inbroederlijk teweer gesteld te gen een grote ramp, die Valkenburg had overvallen. Bij de Hanab zo heette het was een boni ingeslagen en op het teelland aan de Broekweg was een vliegtuig neergestort. Werke lijkheid moet toch vorm krijgen? Het spel was dus ernst. Maar de grootste calamiteit, waarvoor de vereende krachten zich gesteld zagen werd ver oorzaakt door de enthousiaste inzet, waarmee een ambulancechauffeur het modderige teelland op kwam stormen. Met slurpend geluid zakte de wagen in de bagger. Zo diep, dat vereende krachten niets meer uitrichtten. Een tractor bracht uitkomst. LEIDEN In de cursus ..Achter de schermen van onze Leidse overheid" gaf de Volksuniversiteit K en O gister avond een „les" getiteld „Een dag uit het leven van onze burgemees ter". Die dag is wel een volle week geworden: het bleek burgemeester G. C. uan der Willigen ondoenlijk om maar één dag uit zijn agenda te lichten. Het werd veel meer een uitstapje achter de schermen van het gemeentebestuur. De burgemeester begon met te ver tellen dat hij in principe nogal scep tisch tegenover het verzoek van K. en O. had gestaan omdat hij vond dat men een dergelijke voorlichting niet los kon zien van politieke elementen. Naderhand had hij toch toegestemd omdat toen zeker was dat hij Leiden zou verlaten en het daarom voor hem makkelijker werd informatie te Vervolgens gaf de hr. v. d. Willigen zijn mening over de voor en nadelen van gekozen en benoemde burge meesters. Hij voelt iets voor beide systemen maar als het er helemaal om gaat, kiest hij voor het Neder landse systeem., omdat, de, burge meester hier als ambtenaar, niet als in veel andere landen, afhankelijk is van de symphatie van de burgers. Hij symphatiewinnen kan, volgens burgemeester Van der Willigen, een nadelige invloed uitoefenen bij het nemen van besluiten. Toen het bla deren in de agenda eindelijk begon, werd de maandagmorgen bij de kop genomen. Een vast punt in de agen da is dan de bespreking van het politiebeleid van de afgelopen weck met de commissaris. Deze bespreking heeft tot doel de burgemeester zo veel mogelijk informatie te geven, voor het geval er vragen gesteld worden door de raad aan de burge meester, In zijn boedanigheid van hoofd van de politie. Het politiekorps is even groot als vóór de tweede wereldoorlog; het is dus zwaar on derbezet. De gemeente Leiden zelf kan hier niets aan doen, al deze zaken worden door het rijk geregeld. Een ander vast punt is de vergade ring met het college over de raadsa- genda. Deze vergaderingen worden tweemaal per week gehouden. Tevo ren is er voor de burgemeester al een hoop werk in gaan zitten omdat hij alles moet doornemen. Dit is hetzelfde geval met de raadsverga dering. Ook deze uitputtingsdag eist :en grondige voorbereiding. Zeker nu gebleken is. dat eens in de drie weken vergaderen niet voldoende blijkt en dat men van plan is om om de veertien dagen te gaan vergade- Als men al deze taken van de bur gemeester ziet, krijgt men het idee dat hij hieraan alleen al de handen vol heeft. Maar de burgemeester is per traditie voorzitter van verschei den adviescommissies, zoals „De Lakenhal" en de archiefcommissie. Dat is er het spreekuur, waarover de heer Van der Willigen vertelde: ..Meestal komen op mijn spreekuur de bijna hopeloze gevallen. E nheel groot deel van de mensen die bij mij iet een woningpro- bleem. Het is vreselijk om te zeggen, maar de woningnood is ,,de gesel van Leiden". Alleen voor woningzoe kenden moeten in Leiden 3000 hui zen gebouwd worden. Dan hebben we ook nog 1000 gevallen van inwo ning. die een huis moeten hebben. Als ik uit de verhalen van de men sen zou moeten besluiten wie het hardst een woning nodig hebben, kregen zij, die bij familie inwonen, de voorrang. Hele families gaan ka pot aan de situaties die inwoning schept. Dit probleem houdt me con stant bezig. Daarom geloof ik ook heilig in het nut van een spreekuur. De burgemeester moet daarom voor iedereen bereikbaar zijn. Op elk tijdstip. Dat doorlopend ter beschik king staan heeft natuurlijk wel en kele nare gevolgen voor het privé- leven van de burgemeester. Vaak komt hij met zijn werk niet klaar en moet hij dat 's avonds thuis doen. Dat vind ik helemaal niet erg. maar het is wel verdraaid jammer dat we nooit naar een fijn concert of to neelstuk kunnen. En dat, terwijl er hier, in ,,LeyeV toch.-echt wel goede dingen zijn." Als de biirggnjqester niet ..thuis werkt gaat een groot gedeelte van zijn „vrije" tijd op aan representatie ve verplichting. Het bijwonen van recepties, voorstellingen, het uitrei ken van lintjes, eremedailles, kortom het bijwonen van alle dingen die in de stad plaats hebben. ,,Ik vind het helemaal niet zo erg fijn om al die recepties af te lopen, maar ben er van overtuigd dat de mensen het waarderen als er een burgemeester is. Niet dat ik zo ijdel ben. dat ik denk dat ze mij graag zien. hele maal niet. Maar je vertegenwoordigt toch iets. Belangrijke evenementen, daar hoor je bij als hoofd van de gemeente. Datzelfde hoofd van de gemeente heeft het ook bijzonder di^ik met de post van elke dag. Veel vraag- en klaagbrieven komen op zijn bureau terecht. Natuurlijk kan hij onmogelijk al deze post beant woorden zonder de medewerking van de verscheidene ambtenaren op de afdelingen. In Leiden is het onmogelijk te pei len wat er allemaal leeft. Dat hij niet weet wat er in de burgerij omgaat vindt de burgemeester toch wel als een punt in zijn nadeel. ..Toen ik vroeger in een kleinere gemeente stond ging dat allemaal veel soepeler. Daar kende je het grootste gedeelte van de bevolking persoonlijk". En buiten al deze din gen moet de burgemeester dan ook nog de belangen van de gemeente behartigen bij allerlei departementa le commissies, gesprekken hebben met ministers en staatssecretarissen om deze mensen extra op de *- meestal trieste feiten te druk- Want veel vrolijks kan er niet ge zegd worden over Leiden, ook niet door de burgemeester, die na 32 jaar in het vak geweest te zij'n. afscheid gaat nemen van de gemeente, en nooit meer zo'n volle agenda zal hebben als in dc laatsc vier jaar die hij in zijn „Leye" heeft doorg.*- DONDERDAG 11 FEBRUARI Groenliazcngracht. Rijn- en Schlekade, Wit te Singel, Groenhovcnstraat. Witte Rozen straat. Justus Carelhuls, Jan van Goyenka- de, Gerrlt Doustraat, Vreeswijkstraat, Hugo de Grootstraat, Bilderdijkstraat. VRIJDAG 12 FEBRUARI BUURT 31 Kort Rapenburg, Kabeijauwsteeg. Rapen- lolensieeg, Boisotkac SASSENHEIM Gistermiddag half vijf veroorzaakten spelende kinderen brand in een grote afvoerbak van een metaalindustrie aan de Parklaan. De brandweer die werd gealarmeerd bluste in een half uur het vuur in de bak die op het buitenterrein stond. Dank zij het windstille weer trok de enorme rook ontwikkeling recht omhoog waardoor de dichtbevolkte omgeving hier geen hin der van ondervond. De geleden schade was gering.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3