m E&idUc (3<ywïant antenne Tv-programma over het hart in kleur landen van tien De film van vanavond De Outsider RADIO VANAVOND RADIO MORGEN LEIDSE COURANT Wat het volgend kabinet te nachten staat ONDUIDELIJK blijft het mooiste poli tieke program, wanneer de kiezers die hun steun eraan geven niet weten hoe het verwezenlijkt kan worden. Dat is de intrigerende voorwaarde waa politieke partijen van links tot rechts een hekel hebben. In de eerste plaats omdat het voor hen moeilijk is concreet de zwaarte van deze voorwaarde te be palen; ten tweede omdat het voor d( kiezers altijd leuker is te horen wat mer zou kunnen krijgen zonder erbij te horen wat de tegenprestatie in de vorm vai persoonlijke of collectieve offers zoi moeten zijn. Een hartewens van ons is, dat de zit tende regering een paar maanden vóór de verkiezingen (in de huidige situatie dus deze maand) de burgerij zo betrouw baar mogelijk zou meedelen, hoe finan- cieel-economisch het „dagoverzicht" is en welk economisch perspectief betrouw bare en actuele ramingen laten zien. Dan kunnen partijen immers hun program op deze gegevens afstemmen, meededen wat naar hun mening snel ge beuren kan en wat nog wachten moet enwelke offers de burgers met name in de fiscale sfeer en het tempo van consumptieve beperkingen moeten brengen om het program van hun voor keur mogelijk te maken. Gegevens T7NKELE gegevens zijn terzake door het kabinet-De Jong verstrekt. Vorige maand kwam er een nota van het Cen traal Planbureau. Deze nota bevestigde het belang van een poging om de Infla tie beter onder de duim te krijgen; ze maakte bovendien duidelijk dat met be lastingverhoging alleen de nood niet ge keerd wordt, omdat die verhoging voor een belangrijk deel toch weer afgewen teld wordt in lonen en prijzen, dus de inflatiespiraal versterken. Op ons heeft deze nota van het Centraal Planbureau de indruk gemaakt van een stuk dat dringend een strakke prioriteitsvaststel ling voor de komende jaren adviseert. Een tweede gegeven werd minister Witteveen afgedwongen, toen de opposi tie bij hem informeerde naar de juist heid van publikaties in de Haagse Post volgens welke er volgend jaar al een enorm gat in de begroting zou gapen. De kanselier van onze schatkist gaf toe dat een departementale stuurgroep het getal van 860 miljoen becijferd had. maar voegde onmiddellijk hieraan toe dat zijn eigen begrotingsdienst tot een aanzienlijk kleiner bedrag was gekomen. Over een paar weken zal de Tweede Kamer alle cijfers op tafel krijgen. Maar die cijfers hebben dan wel betrekking op een beleid zoals dat door de zittende re gering gevoerd ls. Met andere woorden de pretentieuze programs welke nu door vrijwel alle partijen opgesteld zijn, zul len meer geld gaan vergen of bezuini gingen elders, wil men tenminste het be grotingstekort binnen dragelijke grenzen houden. Zodra de heer Witteveen zijn cijfers openbaar gemaakt heeft, kunnen de partij-economen dus gaan rekenen hun programs vertalen in concrete i gelijkheden en de hieruit voortvloeiende voorwaarden. N" Complicatie i verschillende politieke programs de kanttekening gemaakt dat de indieners ervan bereid zijn tot verzwaring van fiscale druk. Daarover hebben we kortgeleden geschreven, erbij opmerkend dat met name het K.V.P.- program duidelijk met belastingverho ging in plaats van de door de V.V.D. weer op de grommofoon gezette belas tingverlaging rekening houdt. Dit kan nog wel eens een moeilijk punt worden voor de „alternatieve regeringscombina tie" wanneer de christen-democratische partijen niets overblijft dan te blijven samenwerken met de liberalen Los van dit probleem brengt belas tingverhoging toch al diverse complica ties met zich mee. Want in welke sector en hoe moeten belastingen verhoogd worden zonder ongewenste sociale neven gevolgen? In recente studies is weer eens erop gewezen, dat bij belastingverhoging er tal van mogelijkheden bestaan om de lasten daarvan op anderen of op de ge hele gemeenschap af te wentelen. En dat kan bepaald niet binnen de strategie vallen van partijen die hun best doen op basis van een sociaal-vooruitstrevend program de verkiezingen te winnen. In dit verband mag niet gedacht wor den aan de „wiebeltax" omdat deze alleen geschapen is voor conjuncturele doeleinden en niet om de financiële speelruimte voor gemeenschapstaken gro ter te maken. Wanneer bovendien in de nabije toekomst om conjuncturele rede nen de „wiebeltax" in beweging moet komen, is er kans op verdubbeling van allerlei complicaties. Daarom zal het de politieke partijen moeilijk vallen precies aan te geven welke ruimte ze voor ur gente taken gaan scheppen en hoe ze dat willen doen. Toch blijven de „duidelijk- heids"-verkiezingen ergens een schim menspel, wanneer dit niet gebeurt. Tegenvoeters AM de zaken nog wat minder eenvoudig te doen zijn maken de twee grote partijen ln het bedrijfsleven vak beweging en werkgevers kennelijk aanstalten om de economische mogelijk heden in de eerstkomende jaren van tegenovergestelde kanten te belichten. De werkgevers slaan als maar op het aambeeld van de inflatie en de vak beweging zie onlangs de nieuwe N.V.V.-voorzitter vindt het allemaal nog niet zo somber. Een buitenstaander krijgt allengs de indruk dat het mis schien de beste oplossing zou zijn om investeringen drastisch in te krimpen, de werkgelegenheid te verkleinen en af wachten wat hiervan de economische ge volgen zullen zijn. Voor politieke partijen is dit evenwel geen dankbaar thema; terwijl wat ach ter de „nabije toekomst" komt, ook niet uit het oog mag worden verloren. Want intussen is komen vast te staan, dat de E.E.G. niemand baat, die weigert zich Intensief in te spannen en dat op de wereldmarkt de E.E.G. op meer en meer weerstand stuiten gaat. Een Nederland dat alleen maar aan „vandaag" denkt, zal straks onherroepelijk moeten ontdek ken, hoe het 't slachtoffer van zelfbedrog geworden is. Sal Tas weg bij TROS DEN HAAG (ANP) De politieke com mentator van de TROS, Sal Tas, heeft zijn werkverband met deze omroep ver broken. H(j heeft dit gisteravond op een persconferentie in Den Haag meege deeld. De reden voor z(jn stap is dat de TROS-Ieiding het niet eens is met de inhoud van de lezing, die Sal Tas mor se voor de TROS zou houden in het televisieprogramma „Waar gaat het „Ik wilde daarin de communistisch- achtige nieuw-linkse invloed in de Par tij van de Arbeid aan de kaak stellen. De TROS-leiding stelt echter, dat ik in het programma niet aan partijpolitiek mag doen en dus ook geen partijpoli tieke analyses mag geven. Ik wilde en mocht in mijn programma's steeds de actieve democratie verdedigen tegen het communisme en tegen communistische insluipingen. De lezing was alleen maar propaganda voor die democratie", aldus de heer Tas. Hij vindt, dat de TROS hem door hem niet toe te staan de lezing te houden zou „terugdringen tol het maken van neutraal overzichtswerk, zoals mijnheer Hilterman doet. Dat wil ik niet", aldus De directeur van de TROS, mr. J. M Landré, die samen met mr. H. J. Min- derop (gedelegeerde van het TROS-be- stuur) met Sal Tas heeft gesproken, verklaarden tegenover het ANP het zeer te betreuren, dat Sal Tas wegens dit meningsverschil met de TROS heeft gebroken. „Maar wij willen nu eenmaal als TROS geen partijpolitieke propa ganda in onze programma's brengen, niet in positieve zin en ook niet in negatieve zin. Wij willen de kijkers en luisteraars geen kiesadvies geven", al dus mr. Landré. Celtic-Feijenoord De NOS-televisie zendt van 22.35 tot 2300 uur via Nederland I in het programma „Studio Sport" een samen vatting uit van de vriendschappelijke wedstrijd Celtic-Feijenoord die in Glasgow wordt gespeeld. Commentaar: Herman Kuiphof. Extra-zendtijd voor politieke partijen DEN HAAG (ANP) Minister mr. M. A. M. Klompé van CRM moet bevor deren, dat zo snel mogelijk bekend wordt, wanneer de politieke partijen in de laatste weken voor de Kamerver kiezingen op 28 april precies extra zendtijd hebben. Het Kamerlid G. Kieft (ARP) heeft daarop aangedrongen in aan de min. gestelde schriftelijke vra gen. Volgens de vragen is het de be doeling van de minister om met het bekendmaken van de verdeling van de extra-zendtijd gebruikelijk in de we ken voor de verkiezingen te wachten tot 16 maart. Want dan is bekend hoe veel en tvélkfe partijen a&i de Verkie zingen deelnemen. Het Kamerlid wijst er op. dat als de partijen tot 16 maart moeten wachten, de tijd te kort is om grondige voorbereidingen voor de uit zendingen te treffen, vooral als zij, evenals ln 1967 het geval was, twee uit zendingen krijgen toegewezen. Waarom moest Ramses Shaffy de cel in? (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De chef van het bureau Warmoesstraat in Amsterdam onderzoekt momenteel waarom Ramses Shaffy in de cel terecht ls gekomen, nadat hU op 9 januari in een café nabij de Zeedijk werd neergeslagen door een onbekende man, die volgens de acteur als enige motief voor zijn daad had: „Ik zal dat televisie smoel wel eens ln elkaar rammen". Ramses Shaffy hield aan de klap een zware hersenschudding en een shock over en is nog steeds bed legerig. Het politierapport van zaterdagochtend 9 januari ver meldt slechts, dat de acteur werd ingesloten wegens dronkenschap. Ramses Shaffy zelf ontkent dit. Hij zegt dat hij na een optreden in Dordrecht met drie vrienden in een Amsterdams café heeft zitten napraten, toen het incident gebeurde. Hij had nauwelijks iets gedronken. Nog steeds volgens zijn verklaring, is hij na de klap zeven uur lang bewusteloos ge weest en merkte hij pas wat er gebeurd was toen hij wakker werd in zijn eigen bed. Van een verblijf op het politiebureau, waar hij door een arts behandeld is, zegt hij zich niets te kunnen herinneren. Moet Raphael terug naar Italië? GENUA (AP) In Italië is een aanklacht ingediend tegen de directeur en de curator van het Museum van Schone Kunsten in Boston, di e ervan worden beschuldigd op onwettige wijze een schilderij van Raphaël naar de Verenigde Staten te hebben gesmokkeld uit Italië. De aanklacht ls volgens de Genuese politie op 22 januari ingediend en mo menteel wordt onderzocht welke justi tiële actie mogelijk ls tegen Perry Rathbone, directeur van het museum in Boston en curator John Sfarzeski. Een Italiaanse wet uit 1939 verbiedt erkende kunstwerken, oude en moder ne, het land uit te brengen. Rathbone en Sfarzesky zouden in de zomer van 1969 de Raphaël een por tret van een jong meisje hebben gekocht van Ferruccio Bossi, een 84- jarige zakenman uit Genua die op 17 mei van het vorig jaar is overleden. Sfarzesky zou daarop het schilderij Italië uit hebben gesmokkeld. De prijs die de Amerikanen voor de Raphaël hebben betaald, ls volgens berichten 1,4 miljoen dollar. Infarct gesel van deze eeuw (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM In de westerse lan den ls het hartinfarct nog steeds doodsoorzaak nummer één. Deze hart ziekte, waarbij de bloedtoevoer naar het hart In gevaar komt. ontstaat door storingen ln de coronaire vaten. Vorig jaar zijn aan de bart- en vaatziekten 47.000 Nederlanders gestorven, van wie 26.000 aan hartinfarcten. Veel meer mannen dan vrouwen zijn het slachtoffer van deze ziekte, ni. in ver houding van 8 tot 1. Het meest zorgwekkende verschijnsel is echter dat het hartinfarct zich bij steeds jongere mensen voordoet. Wie de dertig is gepasseerd bevindt zich al in de gevarenzone. Indien meer alge- men bekend was wat de verschijnse len van het hartinfarct zijn, hoe het kan worden voorkomen, of als dat niet meer mogelijk is hoe het kan worden geconstateerd en genezen, zou het aantal doden aan deze ziekte be langrijk kunnen dalen. Teneinde deze informatie te verbreiden wordt van 21 tot 28 februari een internationale hartweek gehouden, waar actief zal worden deelgenomen door een groot aantal televisie-organisaties in en bui ten Europa. In een coproduktie zullen tien Euro pese omroepen, waaronder de NOS, een programma over bet hart maken, dat in kleur wordt uitgezonden op zon dagmiddag 21 februari van 15.05 tot 15.50 via Nederland I. Tot de deelne mers behoort ook de Russische televi sie (TSS), die beelden levert van een medische apparatuur, waarmee patiënten thuis al de eerste behande ling kunnen krijgen. De bijdrage van de NOS bestaat uit het tonen van de samenhang, die bestaat tussen bepaalde hartziekten en zwaar sigaretten roken. Dit gebeurt met proeven door de Utrechtse profes sor P. A. Biersteker. Ook een Neder lands initiatief voor snelle hulpverle ning, de Utrechtse „hartrenwagen", komt in het programma ter sprake. Uit West-Duitsland, Ierland, Spanje, Frankrijk, Zwitserland, België. Italië en Oostenrijk komen voorts beelden van de meest moderne manieren waarop men in Europa tracht zo veel mogelijk slachtoffers van hartinfarc ten te redden. Dit programma wordt door dertig landen, waaronder staten uit het oostblok en Noord-Afrika, uit gezonden. Dit betekent dat naar schat ting 400 miljoen mensen het kunnen Met het oog op de hartweek zendt de NOS-televisie zondagavond a.s. van 21.55 tot 22.15 uur via Nederland II een samenvatting uit van „Het hart", een produktie die het vorig jaar op het scherm kwam. In deze documen tair legt een aantal Nederlandse spe cialisten aan de hand van duidelijke beelden iets uit over ht hart, de hart- en vaatziekten en de kansen om deze te voorkomn of te genezen. Me dewerking aan deze serie werd ver leend door prof, dr. D, Durrer, dr. R. T. van Dam, dr. G. E. Freud, dr. S. M. Lucardie, dr. R. M. Schuilenburg en dr. H. J. J. Wellens. De produktie van deze serie was in handen van Caroli ne Euwe en de samenstelling en regie berustte bij Wim Povel. De KLM heeft de t.v.-omroepsters uitgenodigd voor een Schipholdag, die een kijkje in de keuken van het luchtvaartbedrijf gunde. Bezoeken werden gebracht aan het vracht centrum, het flight training centre, het cateringgebouw en het compu tercentrum te Amstelveen. Ook werd hangar 11, met daarin de eerste Boeing 747B van de KLM, uitvoerig bekeken. Dit was voor de meeste deelneemsters een dergelijk interes sant onderwerp, dat juist bij dit toe stel deze foto werd gemaakt van dit dagje uit. De KRO-televisie zendt het maande lijkse programma van de Boertjes van Buuten „Mik" uit, ditmaal vanuit „Orpheus" in Apeldoorn. Buiten de vaste medewerkers, Drika en Boer Voorthuizen, die o.a. laten horen „Je moet ze zien", „Wie is die flinke man", „Ik moet je iets vertellen" en „Ik hou van 'm" treden in deze afle vering van „Mik" als speciale gasten op: Het Engelse, uit Leeds afkomstige echtpaar Marianne en Davind Dal- mour (met o.a. She makes issue, en What is this wonderful illusion), De Chico's met hun nieuwste nummer „Steeds van de regen in de drop" en Irene Lardy (vroeger Lardinois gehe ten en afkomstig uit Limburg), die haar nieuwste plaatje laat hoven „Ik wil geen man die altijd braaf is". In de gebruikelijke quiz, die geleid wordt door presentator Gaitjan Kruutmoes (Kees Schilperoort) treden de heer n mevrouw Sijra in het strijdperk. „Mik" wordt ditmaal besloten met een grote carnavalsmedley. De Boertjes van Buuten staan o.l.v. Jo Budie, ter wijl Marcel Thielemans optreedt als solist in „De kakelWals". KRO Ned. II 19.05 uur. HILVERSUM (ANP) De NOS-tele visie zendt, vanavond van 23.40 tot 00.10 uur via Nederland I een extra af levering uit van het programma „Ter Visie", dit naar aanleiding van de in terpellaties in de Tweede Kamer met betrekking tot de volkstelling. Daar gaan de laatste resten van de „Kerk aan de Amsteldük", zoals verreweg de meeste Amsterdammers de Sint-Willibrordus buiten veste noemden. Jarenlang heeft zijn silhouet het zuidelijke standsbeeld aan de Amstel beheerst en de de eerste Berlagebrug was niet denkbaar zonder deze Willibrordus, een namaakkathedraal uit het einde van de vorige eeuw. Maar mét het neo- gothieke geloof vallen ook de neo-gotlsche tempels in puin. Velen zullen het betreuren, anderen hebben er geen moeite mee in de hoop dat er vanuit bescheidenere en doelmatiger kerkruimten een directer en zuiverder christen dom de wereld in zal gaan. De Amerikaanse regisseur Jules Dassin bouwde na een aantal korte films een internationale reputatie op met misdaadthrillers als „Bute for ce" en ..Naked city". Toen hij in het begin der vijftiger jaren naar Europa vluchtte om aan de heksenjacht, die senator McCarthy tegen linkse ele menten ontketende, te ontkomen, maakte hij op het continent gerenom meerde films als „Celui qui doit mou- rir" en „Du rififi chez les hommes". Een geheel nieuw tijdperk brak voor hem aan toen hij de Griekse actrice Melina Mercouri ontmoette en met haar trouwde. Sedertdien is zij de centrale figuur in al zijn films. In zijn klassiek geworden „Nooit op zondag" kon men hen zelfs samen op het scherm zien. Ook in Phaedra" de flm van vanavond een moderne versie van Euripides „Hippolytus" is Melina Mercouri weer het middelpunt. Zij is daarin getrouwd met de Griekse reder Thanos (Raf Vallone) doch wordt verliefd op diens stiefzoon (An thony Perkins) een situatie, die zich dan geheel volgens de tradities van het Griekse drama ontwikkelt. Dassin is er in geslaagd het gegeven naar het heden te transporteren zonder dit al te veel geweld aan te doen, maar dit zich langzaam naar een climax bewe gende drama doet hier en daar toch wel wat gekunsteld aan, Dassins on miskenbaar talent voor het visuele element ten spijt. NOS (Ned. I 20.30 uur). Regisseur vertelt over zijn eigen hartoperatie (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De NCRV-radio zendt zaterdagochtend 13 februari om 11.15 uur in de rubriek „Solarium" een vraaggesprek uit met hoorspelre gisseur Wim Paauw. Hij is een van de weinige Nederlanders, die een unieke hartoperatie heeft ondergaan, name lijk een adertransplantatie van het been naar het hart ter vervanging van een verstopte slagader. Wim Paauw vertelt in deze uitzending over de psychische spanningen, die een pa tiënt in deze situatie doormaakt en over de vranderingen, die de ingreep in zijn leven heeft gebracht. De groot ste verandering geeft hij aan in een simpel zinnetje; ,.Ik fiets weer tegen de wind in...." De aflevering van de televisieserie „The Outsider" is getiteld „Het ont voerde meisje". Dat meisje, dochter van de rijke industrieel George Har rington, is tien jaar geleden ontvoerd, toen ze vier jaar oud was. Privé- detectieve David Ross krijgt alsnog opdracht na te gaan, waar het meisje is gebleven. Bij zijn onderzoek stuit hij op een jonge vrouw, Sadie Burch (Joan Blondell). die beweert, dat haar inmiddels overleden echtgenoot, meer van deze kidnapping heeft geweten. Vraag voor Ross: spreekt ze de waar heid of is zer op uit, een goede belo ning in de wacht te slepen? KRO Ned. II 20.21 uur. NEDERLAND I NOS •18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Den Haag vandaag •19.10 uur: Belgisch programma 19.30 uur- Kenmerk 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Pol. partij CHU NEDERLAND I NOS 10.45 uur: Schooltelevisie 18.45 uur: De Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal VPRO 19.05 uur: Betty Boop 19.13 uur: Zienderogen 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Was er nog wat 20.31 uur: Laurel en Hardy 21.00 uur: 20.30 uur: Phaedra, klassiek drama op film 22.20 uur: Socutera 22.35 uur: Studio Sport •23.00 uur: Toonbeeld 23.30 uur: Journaal NEDERLAND II KRO •18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: MIK 20.00 uur: Journaal •20.21 uur: The Outsider 21.11 uur: Zelf doen" 21.51 uur: Verslag op woensda 22.21 uur: Journaal an 0RSCH< luder d ng ven terkerk pelijkc heeft e ilstraal '20—'30 De jar 21.45 I Frank Zappa pop 22.30 uur: Journaal TELEAC 22.35 uur: Bouwen en wonen 23.40 uur: Extra Ter Visie over volkstelling NEDERLAND II NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Den Haag vandaag 19.10 uur: Van gewest tot gewe 19.50 uur: Toeristische tips 20.00 uur: Journaal TROS 20.21 uur: De zeven zeeën 21.20 uur: De wereld op wielen 22.00 uur:: Harry Mooten, IKOR 22.20 uur: Gale is dood 23.05 uur: Journaal TELEAC 23.10 uur: Onze landbouw tdc akte ge Sticht itverler ting w irmde Keur; itatief geref Volgen stichti ichapp Partijen: 19.10 Uitzending van 1 Actualiteiten. 18.21 ereformeerd Politiek .19.35 (S) Dansorkest met angsollsten: operetteklanken. 2 atle: discussieprogramma. 21.15 atlrlsch prograr wenken. 19.42 Lichte muziek. 20.00 Promei sten. 22.20 Concert. 23.00 Nieuws. 23.05 Mu i ziekprogramma. 23.40-23.45 Nieuws. HILVERSUM I muziek (gr). (7.31 >or de huisvrouw), t kind?, pedagogisch Lost-Vast: gevarieerd prograr Kapel. 14.30 StrctUJ Country style:-wekelijk se country and western rubriek. 15.00 Gere formeerde mlddagdienst. NOS: 15.30 Meer over minder: De stem van de sprekende minderheid. (16.00-16.02 Nieuws). NCRV: 17.30 NCRV ^en^ Bloc:^ actueel programma met plaatje: llchti tuziek. 8.00 Nieuws. 8.11 Radlo- i (S) Dag met een plaatje Morgenwijding. 9 i moderne muziek. 9.35 Waterstanden. Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 beidsvltamlnenpopulair verzoekplaten- berichten.) 12.30 Sportre i Radiojournaal. 13.31 liederen. 13.51 (S) combinaties (opn.). Jonger is io^- geschiedenis. 15.00 Voor 5ra tw id. Di gordij 1 u hel hi i het 1 HILVERSUM ui NCRV: 9.00 Nieuws. 9.03 Zing. zing, ut lichte vokale muziek. (10.00 Nieuws). 11.00 Nieuws. 11.03 Gospelsound: musickpn- gramma speciaal voot Jonge motsen. VPRO; :kelijkse tipparade. 13.00 Nieuws. 13.03 Di de itig w richten. 12.08 Intern boek. 12.55 Bultenlai Dansmuziek. 14.00 Ni (15.00 Nieuws.) 16 00 12.15 Donderda urgprogramma's. 13. uws. 14.03 Schoolrad: Nieuws. 16.03 Lichte en mededelingen. 17. luisteraars. 17.55 Weeg- In Amerika is de belangstelling van t.v.-kijkers voor de Apollo-vluchten afgenomen. Er waren klachten kijkers, die bijv. om Peyton Place, bezwaar hadden tegen uitzendingen van de ruimte uit. We kunnen daar wel inkomen. Als zo'n ruimtevlucht goed gaat krijgt men, vrijwel seconde tot seconde te zien wat vooraf geprogrammeerd was. Het idee dat men toch eigenlijk „een wonder" zit te kijken vervaagt dan. We geloven dat de NOS er goed aan heeft gedaan om de uitzendingen van de Apollo-14-vlucht te beperken tot de meest spannende hoogtepunten. Zo'n hoogtepunt was uiteraard de lan ding op aarde. Dat werd niet alleen een staal van Amerikaans ruimte vaartvernuft, maar ook een schitte rend voorbeeld van de technische vaar digheid waarover de Amerikaanse t.v.-mensen beschikken. Nog nooit immers werd een landing van ruimtevaarders zo subliem in beeld gebracht. Dit was een staal van superieure t.v.-techniek. Het NOS-aan- deel werkte, ook in de slotfazc, uitste kend. Met name doelen we hier op de samenwerking tussen t.v. en radio. Niet alleen omdat er, ook voor t.v. bekwame radiomensen ln touw kwa men, maar ook omdat elke dode plek in de beeldreportage extra-dodelijk was voor de alleen op luisteren aan gewezen groep van radioluisteraars. Dat betekende inschakeling van des kundigen, telkens als de beelden niet voldoende interessant waren. Omwille van de radio werd de t.v.-reportage er extra-levendig door. Voor het overige weinig nieuws van het t.v.-front. Brandpunt Special stortte zich in aktuele problemen. Toonde in een interview met prof. Veringa aan dat de PvdA zich resolu- 'e rend in een onmogelijke positie heeft gewrongen en exposeerde dat de verloving tussen PvdA en D'66 nog lang niet zeker tot een huwelijk zal leiden. BS tekende overigens voor de uit spraak-van-de-week; „Sal Tas wilde volgende week donderdag het PvdA- congres kritisch bespreken. Dat kan bij de TROS niet. Trouwens bij de VARA ook niet". kent. De VARA schoot inderdaad schrikkelijk tekort terzake de proble men van de PvdA, evenals bijvoor beeld de KRO tekortschoot terzake van de berichtgeving rond de benoe ming van bisschop Simonis. Het voi deel van onze verzuiling is dan dat altijd wel een mogelijkheid is om ming van anderen te laten klinken. Bestuur NRT uit macht gezet (Van onze correspondent) BERGEN OP ZOOM Tijdens een in hotel „De Draak' te Bergen op Zoom gehouden algemene vergadering van de Stichting Nederlandse Radio en Televisie zijn In totaal vier bestuurs leden afgezet. Dit zijn de heren Smits (Waalwijk), R. Toussaint (Ber gen op Zoom) en de Limburgers Glou- demans en Claassen. De reden van di< ontzetting uit de bestuursmacht was het ondeskundige beleid, dat die vier heren gedurende bijna twee jaar heb ben gevoerd, aldus een aantal leden. Het nieuwe bestuur bestaat uit de oprichters van de NRT, t.w. de heren M. Velterop, P. van Zundert, A. For- man en J. Ots. Verscheidene sprekers, waaronder vooral de heer Forman zeiden geïnti mideerd te zijn door het optreden van de heer Smits. De heer Forman hiero ver; „Smit heeft zich in het bestuur gedrongen door te stellen dat hij de-oprichter van de TROS is geweest. Bovendien zou hij financiële steun gegeven hebben. TROS-voorzitter Landré kent Smits helemaal niet en van die geldelijke steun is nooit iets terechtgekomen." Een afgevaardigde, heer Huisson, voorzitter van de afdeling Noord-Bra bant, vond dat van het heilige vuur van destijds (n.a.v. een uitzending van de VARA over de politionele acties in Nederlands-Indië) maar een hoopje as was overgebleven. „Er wordt alleen maar afgegeven op het verleden, fi er wordt niet gesproken over wat nu gaan doen. We hangen in feite alleen maar de vuile was buiten we laten goed zien dat we in twee jaar onze richting en ons gezicht zijn kwijtgeraakt." ZELF DOEN De maandelijkse rubriek van ae KRO-televisie „Zelf doen" heeft dit maal de nieuwigheden van de beurzen „Karwei'71 en „Tuin en Park", die eind januari in Utrecht werden ge houden, tot onderwerp. KRO Ned. II 21.11 uur.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2