Corruptie op de Filippijnen HEDEN IK, MORGEN GIJ EERDER KARAKTERTREK DAN UITWAS \l ELKE TIJD HEEFT EEN UNIVERSITEIT DIE HET VERDIENT Geldboete voor Katwijker met gladde banden Plaatselijke belastingen in Nieuwveen verhoogd n In de allerlaatst* Filippijnse krant, die ik direct vóór mijn vertrek op „Manila International Airport" nog gauw kon door bladeren tussen honderden zwetende medemensen, stond een stevig voorpaginabericht over een uitgelekt schandaal met het nationaal rampenfonds, dat door president Ferdinand E. Mar cos hoogstpersoonlijk wordt beheerd. Uit het fonds was name lijk een bedragje van 130 miljoen pesos (dat zijn luttele 80 miljoen) spoorloos verdwenen. De president (afgekort FM) had zijn aanvankelijke bewering, dat het geld was uitgegeven voor hulpverlening aan de slachtoffers van de tyfoon „Yoling" in het aangezicht van de feiten moeten intrekken, zonder in de gauwigheid een nieuwe geloofwaardige verklaring voor het zoekraken van dit kapitaaltje bij dc hand te hebben. Nu denkt u natuurlijk, dat FM moet hangen, zo'n man is afge brand, alle 37,8 miljoen Filippino's zullen hem als één ver ontwaardigde natie in de nek springen. Vergeet het maar. Waar bleef 80 miljoen uit het rampenfonds? LEIDSE COURANT DINSDAG 9 FEBRUARI 197! Amerika's 55ste staat duidelijk in beweging Best mogelijK, dat de verdwenen mil joenen al hoog en droog op iemands buitenlandse bankrekening zijn bijge schreven. Tegen de tijd, dat een com missie van onderzoek uit de Senaat zich (pro forma) over de affaire gaat buigen, hebben de uitgekookte vogels in de oncontroleerbare top van de Filippijnse landspolitiek meer dan ge noeg bedenktijd gekregen om een ac ceptabele leugen-om-bestwil te con strueren, waardoor de werkelijke waarheid nimmer aan het licht hoeft te komen. Niemand vraagt trouwens om die waarheid, want in de Filippijnse verhoudingen is het heden ik, morgen gij. De ene hand wast de andere. Wanneer je zo'n bericht leest, na bij na veertien dagen in dat kokende, konkelende eilandenrijk te hebben rondgesjouwd, doet het je niets meer. Je slikt het voor zoete koek. Met hetzelfde gemak waarmee je per dag vijftien flesjes San Miguelbier door je keelgat hebt laten stromen. Spelletje Als Europeaan krijgt men in Manila binnen een paar dagen een soort be wustzijnsverruiming, waardoor men de dingen, die wij zo graag als cor rupt en verderfelijk catalogiseren, ■nel leert zien als vitale onderdelen van het bonte spelletje der Oriëntaal se democratie. Politiek, voor ons nor maliter een bloedernstig bedrijf, hangt in menig land in het Verre Oosten aan elkaar van ludieke bagatellen. Daarom zal FM over dat zoekgeraakte zakcentje uit het rampenfonds zijn ,f>olitieke hals niet breken. Het levert ■hooguit twee namiddagen stof tot -amusante kletspraat onder de happy |4ew in Manila, die hun miriendas 4iouden in het Hilton. In deze troebele atmosfeer is verse roddel even onmis- ibaar als vers ijs. En de gedachte, dat een zwendeltje van 80 miljoen in dood-eerlijk Nederland volstrekt on- denk- en onduldbaar zou zijn, zelfs al eing het maar om één procent van dat •bedrag („Premier de Jong verduistert twee ton", men stelle zich dat voor!), dringt pas na een paar flinke Hol landse nachtvorsten tot je door. Mani la leeft van dit soort schandaaltjes, zonder welke Iedere poging tot demo cratische politiek een fictie zou zijn. in deze situatie is een president even goed „slachtoffer" als gezagsdra ger; men moet in beide rollen om hem kunnen lachen. Toen FM's recen te amourette met filmster mejuffrouw Beams al aanleiding had gegeven tot dubbelzinnige woordspelingen op de menukaarten van gerenommeerde res taurants en daardoor gèen exclusief „roddeltje-on-the-roeks" meer was, kwam de aanslag op de paus als een gift uit de hemel. Men heeft dagen lang boven dure long-drlnks gebakke leid over de vraag, of FM wel echt GEWAPENDE HUURLINGEN het leven van paus Paulus VI had gered (zoals zijn regeringsvoorlich tingsdienst beweerde) door de geschif te kunstschilder Benjamin Mendoza y Amor een fikse karatemep te verko pen. Heel het geblaseerde Manila wist meteen, dat het een leep propaganda- trucje was, van a tot z gefantaseerd door de' slimme image-builders van het presidentieel paleis (de Malaca- nangjongens). Men had waardering voor de vondst, die als serieus stukje epiek de wereldpers haalde. Grote bu reaus als UPI, AP en AFP trapten erin, terwijl Manila zich buikpijn lachte. En het hele geval was eigen lijk al een versleten joke, toen mgr. Galvin uit het gevolg van de paus later in Sydney eindelijk vrijuit kon zeggen, dat de Filippijnse president bij de reddingsactie op het Manilese vliegveld niet te pas was gekomen. In het unieke oosters-Amerikaanse leef- PRESIDENT MARCOS:ambtsdrager en voorwerp van kritiek vaart is voor 80 pet in handen van 2 pet der bevolking. Een niet te looche nen feit. waarover nauwelijks genoeg schande kan worden afgeroepen. Ook in een land met de 200 van Mertens. Het gemiddeld inkomen ligt ergens bij de 400 gulden per jaar. Volkomen juist, volmaakt schandalig. Ik was in Antique, de armste provincie van het land, waar de sacades (suikerrietkap pers) wonen. Zij hebben nettoloontjes van, schrikt u niet, 80 tot 100 gulden in zes maanden. In de barrios (boe- rendorpjes) sterven dagelijks kinderen aan ondervoeding en dysenterie. De hygiënische toestanden zijn vaak af grijselijk. Maar in Antique is men blij met de vier nieuwe bruggen en zeven kilometer gecementeerde ..Marcos- way", die tijdens het bewind van FM in deze barbaarse uithoek gerealiseerd werden. Het is méér dan men van alle voorgaande presidenten samen had gekregen. Er zijn keiharde reportages geweest (heb ik gehoord) over suiker- miljonairs, die hun hacienda's en vil la's laten beschermen door een privé- leger van zwaarbewapende huurlin gen. Klopt. In Bacolod, hoofdstad van het suikerrieteiland Negros, heb ik de verschanste miljonairsbuurt Capi- tolville gezien. Wachthuisjes, prikkel draad, slagbomen, geüniformeerde kna pen met stenguns. Negros, zegt men, heeft alles om een tweede Cuba te worden. Het mist alleen een Fidel Castro. Wanneqr men,zo'n q^tspraak gebruikt als o^e^iteljpg bij ^ergelij^ ke beelden, is dat een ootte verteke ning van de realiteit. Ik wH niets afzwakken van de Filippijnse wantoe standen, de menselijke ellende, het onrecht, de corruptie, de rotheid van het bestel. Maar gewapende huurlin gen bewijzen niets. Het is allemaal relatief. In Manila zijn 60 tot 80 uitleenbureaus voor deze „guards". Elk bedrijf van enige omviyig heeft een of meer gehuurde krachtpatsers met een browning op hun bil aan de poort staan. Normaal bewakingsperso neel in een land, waar de politie zich niet 'inlaat met de directe veiligheid van personen en goederen. Bedrijfsle ven en burgerij (wie zich dat permit teren kan) knappen dat zelf op. Het heeft met springstof voor een dreigen de revolutie niets uit te staan. Schel den is goedkoop, ook op de Filippijnse pers, die voor 80 pet in handen is van suikerlords en grootindustriëlen. Voor ons rechtsgevoel is dat meteen een scheve toestand maar ik moet het tweede land nog leren kennen, waar het begrip persvrijheid zo meedogen loos en ongebreideld gepraktizeerd kan worden als op de Filippijnen. Er wordt journalistiek bedreven, die zo ongegeneerd persoonlijk is. dat wes terse boulevardbladen er (in positieve zin) nog iets van kunnen leren. FM wordt geen minuut met rust gelaten, driemaal daags wordt zijn persoon en/of zijn lieftallige Imelda (voorma lige Miss Philippina) in de venijnigste rubrieken gekraakt. Het mag alle maal. niemand krijgt het in zijn hoofd om aan censuur te denken. Het hoort bij de Filippijnse opvattingen van de mocratie. Zonder stroom En dan de corruptie. Er is niets op af te dingen. Op de Filippijnen is hel openbare leven door corruptie verziekt. Terugblik op de Filippijnen door Jan Derix foto's: R. de Swart uitleenbureaus klimaat van de Filippijnse hoofdstad geeft dat kleur aan de politiek. Eigen lijk is men FM erkentelijk voor zo'n schandaaltje met het rampenfonds Zeker wanneer zijn Malacanangboys (ik zag het op de voorpagina van dezelfde krant) meteen voor het nodi ge tegengas zorgen door bekend te maken, dat de regering dit begro tingsjaar 170 miljoen pesos heeft over gehouden door interne bezuiniging. Dat trekt alles weer een beetje recht. Relatief Natuurlijk, feiten zijn feiten, De afge lopen weken hebben pers, radio en tv u een lawine van Filippijns feitenma teriaal thuisbezorgd', franco en vrij blijvend. Ik zou me de (niet eens ongerechtvaardigde) toorn van velen op de hals halen door aan die feilen te gaan tornen. De Filippijnse wel- Ministers worden miljonair (en omge keerd), iedere overheidsdienaar kan zo scrupuleus niet zijn of hij verdient er een extra-jaarsalaris aan. Ik was bij een pater op Negros, die van zijn missieprocuur een kist goederen toe gestuurd had gekregen. Zoiets mocht de man belastingvrij invoeren. Maar zijn Filippijnse overste had in Manila aan 17 verschillende functio narissen steekpenningen tot een totaal bedrag van over de 100 pesos moeten uitbetalen voordat hij de kist vrij- kreeg. Niemand schrikt daar nog van. Bij de verkiezingen voor de Constitu tionele Conventie op 10 november is op grote schaal omkoperij gepleegd. Men bewjfertr dat zeker 10 pet van de geachte "Afgevaardigden hun zetel frauduleus hebben verworven. Na tuurlijk komt er een duur officieel onderzoek, maar er zal niemand wor den gewipt. Op de weg tussen Bacolod en Talisay werden we aangehouden door een agent, die zijn verbaalboekje al demonstratief in de lucht stak, toén we nog zeker honderd meter van hem verwijderd waren. De chauffeur vroeg me een briefje van tien pesos. Dat deed hij netjes in zijn rijbewijs, voor dat hij stopte. Het geheel werd de zwijgende agent achteloos door het portierraampje aangereikt. Hij blader de er langzaam doorheen, nam het geld eruit en liet ons doorrijden. Op Panay sliepen we in een dorp, dat maar twaalf uur per dag elektriciteit had. Van 's avonds zes tot 's morgens zes. Voor de rest van het etmaal was het dorp aangewezen op olie. Dat lag niet aan de capaciteit van de stroom- centrale, maar aan de burgemeester. De man had zijn ambt namelijk te danken aan de financiële steun van de enige oliehandelaar ter plaatse. Uit erkentelijkheid daarvoor hield hij nu al jaren de stroomtoevoer beperkt, zo dat zijn sponsor een dikke boterham (i.e. twee riante zomerverblijven op Luzon) kon verdienen aan de gedwon gen oliebehoefte der dorpelingen. De Filippijnse corruptie is een historisch gegroeide kruising van Spaanse sja- chertradities en Amerikaans gangster- dom. Niet alleen de bovenlaag is cor rupt, ook de armzaligste „have-nots" bedriegen elkaar als ze de kans krij gen. Veel ontwikkelingswerk stuit af, omdat de mensen elkaar niet vertrou wen. Op de Filippijnen is corruptie eerder karaktertrek dan uitwas. In beweging Van de democratie in dit land is gezegd, dat zij niet zo slecht is als ze lijkt en niet zo goed ais ze zou kunnen zijn. Een bewering, kanten op kan. Ze zou zelfs op Neder land kunnen slaan. Maar wat er over de Filippijnen ook gezegd en geschre ven is de laatste tijd (ik heb het niet kunnen bijhouden), het sociaal-politie ke klimaat is er beslist niet uitsluitend rot en verderfelijk. Men moet zich bij elke beoordeling realiseren, dat Euro- pa voor het Verre Oosten niet de navel van de wereld is. In Manila telt Europa nauwelijks mee. Er zou, in de Middellandse Zee of aan de Sont. al een ramp a la Oost-Pakistan moe ten plaatsvinden, wil Europa op de Filippijnen de voorpagina's halen. Dit stuk van de wereld heeft een eigen signatuur, een eigen tempo, een eigen aanpak, of we dat leuk vinden of niet. Met westerse betweterij (hoe vaak was ze al een garantie voor het mislukken van ontwikkelingsprojec ten?) komen we niet ver. Tegen die achtergrond moet men FM en zijn daden beoordelen. De dingen, die hij in beweging heeft gezet, zoals land hervorming, grootscheepse ontsluiting van deze archipel van 7100 eilanden, onderwijs. Nu heeft 70 pet van de boeren nog geen eigen grond, in 1974 moet alle feodale alleenheerschappij zijn opgeruimd. Van de Filippijnse bevolking is 25 pet npg analfabeet. Zo gesteld klinkt het weinig vleiend. Men kan ook zeggen, dat 75 pet in meer of mindere mate onderwijs heeft, gehad. Dan ligt het land plotseling vooraan in heel Azië. Het was FM, wiens regering (hoe katholiek ze ook mag zijn) de morele stoot gaf tot een programma van geboortenregeling. Broodnodig in dit land met de sterkste bevolkingsgroei (3,5 pet per jaar) in het Verre Oosten. Het was ook FM, die het besluit nar» voor de verkiezing van een Constitutio nele Conventie ter herziening van d« grondwet. Ondanks de gepleegde cor ruptie is de kwaliteit der 1 gekozenen hoopgevend voor drastische wijzigin gen, die in 1972 uit de bus moeten komen. En ik heb links-radicale jon gerenenthousiast in hun handen zien klappen, toen we FM bij de ontvangst van paus Paulus in het Malacanang- paleis hoorden zeggen, dat op de Fi lippijnen „vreedzame revolutionaire hervormingen" noodzakelijk zijn. Na tuurlijk, als onze premier De Jong dat plechtig verklaard had, kon je er meer vertrouwen in hebben. Ferdi nand E. Marcos blijft een oosterling, net als zijn volk. Dus moet je zoiets met een korreltje zout nemen. Maar als het om feiten gaat, dan is dit magnifieke eilandenrijk in de Grote Oceaan al wordt het smalend Amerika's 55ste staat genoemd duidelijk in beweging. Van een ver rotte status quo is geen sprake meer. De buitenparlementaire oppositie (stu denten, communisten, radicale krach ten in de Kerk) werkt niet vefgeefs. Niemand kan dit getij keren. Boven de longdrinks in het Hilton wordt nu gefluisterd, dat de beeld schone Imelda Romualdez Marcos in 1973 zal kandideren voor het presi dentschap. Haar echtgenoot, bezig aan zijn tweede ambtstermijn, is niet her kiesbaar en Imelda niet bij voorbaat kansloos. De Malacanangjongens zul len haar kuise beeltenis wel oppeppen, als dat nodig mocht zijn. Desnoods verdeelt ze tien ton rozenkransen on der het arme volk, terwijl te zelfder- tijd wel weer een stel schandaalrod- deltjes over haar echtgenoot in om loop zal worden gebracht tot streling van de verfijnde smaak der happy few. Zo wordt een hele natie gewon nen. Men kan er niet genoeg schande van spreken. Maar een rotte bast vaak het bewijs van innerlijke rijp heid. t IMELDA MARCOS:kandidate voor 1973? 'Rector magnificus Leidse universiteit,: LEIDEN Elke tijd heeft een universiteit die het verdient. Overal in de maat schappij verandert vrijwel alles met grote snelheid. Dat geldt voor de school, de onderneming, de politieke party, de Kerk, het gezin. Het geldt zeker ook voor de universiteit. Wat daar gebeurt moet men zien als het resultaat van 1945. toen voerden jonge vernieuwers het hoger onderwijs het betrokkenheidsmotief in. De zogenaamde eivitasbeweging. Er wordt beweerd dat die beweging is mislukt. Dat is een legende en een misverstand. Het ideaal van die vernieuwers is natuurlijk niet voor honderd procent verwezenlijkt maar hun opvattingen zijn veel verder doorgedrongen dan men denkt. Ze hebben in ieder geval de bodem bereikt waarin de medezeggenschap wortel heeft geschoten. jaar geleden presteerde men het in Leiden nog een lector, die de moed had zonder toga de bevestiging van een nieuwe collega bij te wonen, de aula uit te sturen. Dat was in 1965. Nu zijn in vergaderingen van curatoren, van senaat, van de faculteitesbesturen de studenten ook welkom. ../.e zijn ons welkom, evenals de stafleden en nict- wetenschappelijk personeel, het is mijn overtuiging en ervaring dat door de zogenaamde Inspraak het bestuur beter is geïnformeerd cn dus beter is gemoti veerd." De vernieuwingsgezindheid is een eis van humaniteit, zo vervolgde de Leidse rector maggnificus. Maar vernieuwing Door inspraak is bestuur beter geïnformeerd en gemotiveerd Dat stelde prof. dr. Socteman. toen hij als rector magnificus gistermiddag de rede uitsprak waarmee hij de 396ste tlchtingsdag van de Leidse Universiteit herdacht. Hoe snel is juist in het hoger onderwijs de vernieuwing gegaan? Zes brengt ook risico's mee vooral voor universiteiten en hogescholen, aar im mers komt het qua aanleg en insetlling aan op hoge kwaliteit zowel van sa menleving als samen doen als van pres taties. Bovendien kom de aandrang op het ogenblik op alle punten tegelijk. Zijn plaatsen aan de universiteit waar onvoldoende tolerantie betracht wordt en waaxin de menselijke verhoudingen zaken en personen onvoldoende onder scheiden worden. Er zijn andere plaat sen waar de vernieuwing een bedrei ging vormt voor het wetenschappelijk onderzoek. En misschien zelfs wel voor het onderwijs. Dat baart ernstige zoi"g omdat men juist verbetering wil van het opleidingspatroon. Van de andere kant komen vele wetenschapsbeoefe naars uit universiteiten en hogescholen tijd tekort voor onderzoek. Ze verdrin ken in vergaderingen over herstructu rering. organisatie en administratie. Onrustbarend noemde prof. Soeteman dat de geldstroom naar de universitei ten steeds meer stemt. Daardoor moeten ze onderling en binnenshuis de armoede zo eerlijk mogelijk verdelen. Een aspect waarmee ook onze universitaire samen zijn staat of valt is het gewone maar onmisbare menselijk fatsoen. Elke ge neratie mag dan ook hoger onderwijs hebben dat hij verdient, maar ze moe ten het dan ook werkelijk verdienen", aldus prof. Soeterman. BODEGRAVEN De Bodegraafse grossierderij in levensmiddelen, N.V. Gebr. Schuitema, heeft met de aandeel houders van de in het Zeeuwse Krabbe- dijke gevestigde N.V. Duvekot-Roset overeenstemming bereikt over de over name van het totale geplaatste aandelen kapitaal. De Zeeuwse N.V. is IFA/VIVO- grossier in Zeeland en West-Brabant. In de overneming is begrepen het in Breda gevestigde Cash and Carry bed rijf KIJKO. LEIDEN Zowel de kantonrechter, mr. YV. de Koning, als de officier van justitie, mr. A. G. Pos, waren gisteren eensluidend van mening, dat een 30- jarige chauffeur uit Katwijk die ter zitting niet verscheen op 26 oktober j.l. het verkeer op de Voorschotense weg te Valkenburg vrij ernstig in ge vaar had gebracht. De Katwijkse chauffeur stoof name lijk met een snelheid van (zo schatten de getuigen) circa 80 km/u een vrij scherpe bocht in voornoemde weg in. Hij raakte in een slip en dook vervol gens met vrachtauto en al een sloot in. Nadat hij uit de cabine op de kant was geklommen ging hij er te voet ijlings vandoor zonder de komst van de politie af te wachten. „Dat deed hij hoogstwaarschijnlijk, omdat hij enige gla zen pils had gedronken", meldde verba lisant (die de dader spoedig had opge spoord) nog extra in zijn proces-ver baal. Toen de vrachtauto op de kant was getakeld, ontdekte verbalisant ook nog, dat de vier banden spiegelglad waren, hetgeen de slippartij bevorderd had. „Soms is het moeilijk de juiste oor zaak van een slip te achterhalen. In dit geval zijn de oorzaken duidelijk aan te tonen. Verdachte reed te hard en op vier zeer gevaarlijke banden", zei de officier onder meer in zijn requisitoir. Gezien de ernst van de feiten eiste hij zowel twee geldboeten van respectieve lijk f 100 en f 150 (banden) subs. 25 dagen als bij wijze van ernstige waarschuwing een voorwaardelijke ontzegging van verdachten rijbevoegd heid voor de tijd van 6 maanden met een proeftijd van 2 jaar. De kanton rechter was eveneens van mening, dat een gevoelige straf hier op z'n plaats was en vonniste derhalve bij verstek geheel conform. Feestavond voor Vrouwenbeweging NKV LEIDSCHENDAM De afdeling van de Vrouwenbeweging van het Ned. Kalh. Vakverbond organiseert dinsdag 16 februari om 20 uur een feestavond in het Verenigingsgebouw aan de Dam- laan. Het Gezellentoneel zal de klucht van Jack Bess „Een raar stelletje men sen" opvoeren, regie van Jan Klijn. 'De avond staat in het teken van „carna val", na het toneelstuk is er gelegen heid tot dansen. Introductie is toege- LEIDSCHENDAM De afdeling van het Rode Kruis stelt belanghebbenden in de gelegenheid deel te nemen herha- lingslessen voor het EHBO-dploma. Wie nl. de geldigheid van het diploma ver lengd wil zien moet jaarlijks zes herha- bngslessen volgen. De lessen worden gegeven in het Rode-Kruisgebouw aan de Delflandstraat 2a, op donderdaga vond te beginnen op 25 februari om 20.15 uur. Opgave en inlichtingen bij de heer H. Kruidhof, Zaagmolenstraat 23, tel. 7553. NIEUyVVEEN Aan de hand thans bekend geworden definitieve ge gevens over 1969 kan worden vastge steld. dat het aandeel van Nieuwveen in de vuilnisophaaldienst voor 1971 rond 7.500 gulden meer zal bedragen dan in de begroting voor dit jaar was geraamd. Het te dekken tekort over 1971 stijgt hierdoor van 16.000 gulden tot 23.500 gulden. Voorts is gebleken, dat een verhoging van reinigingsrechten tot ee n zodanig peil. dat de kosten van de vuilnisop haaldienst hieruit volledig zouden wor den gedekt (45 gulden per aansluiting) niet te verwezenlijken is. Uit informa tie bij het ministerie van Economische Zaken is komen vast te staan, dat een verhoging ineens van 25 gulden tot 45 gulden per aansluiting beschouwd moet worden als prijsopdrijving en daarom niet voor goedkeuring in aanmerking kan komen wegens strijd met de voor schriften inzake de prijsbeheersing. Een verhoging tot 35 gulden werd wel aan vaardbaar genoemd. B. en W. zijn van mening, dat met dit standpunt rekening zal moeten worden gehouden. Zij stel len de raad thans voor over te gaan tot de navolgende tariefsverhogingen: rei nigingsrechten, verhogen van 25 tot 35 gulden per jaar; personele belasting 150 opcenten handhaven; grondbelasting, 60 opcenten op de gebouwde eigendommen en 30 opcenten op de ongebouwde ei gendommen handhaven; hondenbelas-, :ng, verhogen van 10 tot 25 gulden hond; straatbelasting, tarief voor on bouwd verhogen van 20 tot 24 proci tarief voor ongebouwd verhogen van tot 12 procent. NIO-senioren grepen kans niet R1JPWETERING In de Haagse Hc rusthal hebben de senioren van N.I.O. nodig verlies geleden tegen Forto uit D Haag. Door het niet benutten sen in de tweede helft, zagen de Rijf dames de bij rust verkregen 20 v sprong verloren gaan en won Forto eindelijk met 42. Ook de adspiranten konden het niet bolwerken tegen het Stompwijl H.V.S. en gingen met 111 ten ooö Het programma voor a.s. zondag, februari luidt: Senioren: N.I.O.Hercules 2 om 1' Junioren: Jong-AdeN.I.O. om 1' Adspiranten: N.I.O.Warmunda 11.00 uur. Alle wedstrijden spelen in de Gro oordhal te Leiden. Voor deze zeer belangrijke ontmoet gen (degradatiegevaar voor de senior en kampioenskans voor de junioren) den alle leden a.s. donderdag dringe op de training verwacht!

Leidse Courant | 1971 | | pagina 8