KAISERS WRAAKTOCHT En trainer Jezek noemde het een probiematisch doelpunt.. M MODDER, ZAND EN GRINT BEGON ALLE ELLENDE fE Gehoord Bij totobureau: gevraagd deskun digen die echt wat weten. Set U| 5 2-2; e 2S* Rapi SC 5 INDHOVEN. Het gezicht Aad Mansveld was ver rokken tot een strak masker. Met een klap sloeg hij de leedkamerdeur achter zich dicht. Dick Advokaat duwde emand opzij en repte zich naar buiten. In de kleedkamer lan ADO heerste verder doodse stilte. Maar men was het r wel over eens dat het superfraaie doelpunt van Johan )evrindt was gescoord in buitenspelpositie. ADO's secre- s,'s Slager: „Als het op het kantje is, zeg ik alla, maar het tras dertig meter". Scheidsrechter Brouwer, die weer eens in van zijn onnaspeurlijke wedstrijden floot, moest natuur- ijk „ja" zeggen tegen het doelpunt. Kurt Linder, de trainer i^Jan PSV, sprak er met geen woord over. In de kleedkamer ran de Eindhovenaars overheerste het „glaszuiver" en de nanager van ADO, Eddy Hartmann, concludeerde: clean iff side. r en tegen bij het doelpunt dat Jo- Devrindt na amper een kwartier gescoord en dat later van doorslag- evende betekenis zou blijken. Mis- 7—Toe -fuen wenste trainer Vaclav Jezek Set Ui ienin§ te geven? Dat deed hij en sprak Set u e woorden die wel eens legendarisch ouden kunnen worden: „Het j roblematisch doelpunt, net 5 parta tegen ons scoorde en Ajax ook", peen definitieve veroordeling 3 toch in elk geval grote twijfel. En zo zal men het tot in lengte van dagen oneens blijven over dat ene doelpunt waardoor PSV mede aan de kop bleef en ADO na een intens spannende, allesvergen- de, zenuwslopende wedstrijd, naar de vijfde plaats duikelde. De met een eveneens strak masker in de catacomben van PSV ronddwalende Hartmann, druk in de weer met for mulieren, wilde toch nog wel kwijt „dat we met de grensrechters op de verkeerde weg zijn. Voor zulk een belangrijke wedstrijd zouden eigenlijk louter eredivisiescheidsrechters met de leiding belast moeten zijn. Kij£ eens, als zo'n zege tot stand kom^bmdat Van der Kuijlen niet net tegen de paal schiet of Mulders niet net naast kopt, heb je er vrede mee, nu niet". Zeer positief opgesteld derhalve tegenover de ont stellend zwak leidende heer Brouwer, die de buitenspelregels wel zal kennen maar ze'niet kan toepassen, die druk gebarend heen en weer holde toen het duel van hard via keihard en grim mig tot bijna ontoelaatbaar was ge worden maar niemand wegzond, zelfs geen speler noteerde. Een ronduit abo minabele scheidsrechter die het woord spelleider niet waard is. Ook hij liet zich intimideren door het chauvinisti sche en dat mag publiek, zoals de grensrechter. Opwindend WYTZE COUPERUS Want er gebeurde wat in deze topper. Na vijf mnuten al scoorde Devrindt. De grensrechter wees met zijn vlag naar het midden en schudde heftig „nee" toen Brouwer tot buitenspel conclu deerde. Drie waanzinnig opwindende minuten rondom het kwartier na het begin brachten de beslissing. Vcenstra scoorde eerst ut een passje van Devrindt die zo werd vastgehouden dat hij geen voet kon verzetten in kans rijke schietpositie. De grensrechter vlagde voor buitenspel. Intussen had het publiek, dat het gloednieuwe club lied falikant negeerde en elke keer het oude, vertrouwde aanhief als het nieu we werd aangekondigd, zich al in een kolkend enthousiasme gestort. PSV leek dan ook ADO compleet op te rollen. Gemakkelijk combinaties opzettend, vliegensvlug aanvallend en overrom pelend „drukkend' werd ADO bijna omver gelopen. Zachte bal In die korte perldoe van drie minuten schoot Van der Kuijlen vervolgens te gen de paal en pal daarop ontstond de „beauty van een doelpunt". Veenstra had in combinatie met Schmidt Hansen, die door een excellerende Joop Kore- vaar sterk aan banden zou worden gelegcf, Devrindt bereikt. De grens rechter deed toen helemaal niets meer met de vlag. Devrindt stond geheel door Herman van Bergem rechts en vuurde onnoemelijk hard, zodat de bal vrijwel voorlangs Thie in het doel verdween (10). Ton Thie: „Ik raakte hem nog aan maar die bal was zo zacht dat hij niet te grijpen was". Aanvoerder Mansveld protesteerde dan ook en de bal werd door de heer Brou wer naar de lijn geëxpedieerd waar even met een pompje werd gemanipu leerd en dezelfde bal weer in het spel werd gebracht De heer Brouwer duw de er licht op en de zaak was voor Reactie Linder zei later: „Als je met 10 voor komt, toont de tegenstander een reac tie. Als je dan goed wegkomt zo'n tien vijftien minuten, wordt het moeilijker voor de tegenpartij". Die reactie wès bij ADO ook gekomen. Bij PSV daar entegen manifesteerde zich de angst, om die voorsprong kwijt te raken. Het gevolg was dat het keihard werkend ADO door de kracht in het spel PSV volledig op eigen helft terugdrong. Er werd gretig aan de noodrem getrokken en Hestad, die het zeer zwaar te ver duren kreeg zoals Devrindt aan de andere kant, werd finaal omvergeke- geld in het strafschopgebied. De heer Brouwer was ziende blind. Dat was voor ADO, zeker in de eindfaze, een ge luk want toen werden dingen uitge haald die elke normale scheidsrechter tenminste naar het boekje hadden doen grijpen. Er werd toen „gekegeld", ge trapt en zelfs openlijk nagetrapt. Enfin, het aantal bekwame scheidsrechters in de eredivisie is nu eenmaal bitter klein en de voetballers zullen het ermee moeten doen. Gemeten naar de kansen komt de zege PSV ook ongetwijfeld toe. ADO heeft er twee gehad, meer niet. Couperus kopte in het begin naast en het schot van Hestad vlak na de rust was van te ver voor een doelman als Van Beveren die Ton Thie kijkt verslagen achterom. Johan Devrindt zal zich even later om wenden. De winnende treffer is een feit Diet de gelegenheid kreeg om te tonen wat hij kan. Ton Thie daarentegen wel en hij speelde voortreffelijk. Harder Jezek had echter een troef, zo meen de hij, achter de hand. In de tweede helft zette hij Harald Berg, na lange afwezigheid wegens een blessure, in voor Looye. „Ik dacht dat Berg de wedstrijd kon beslissen; dat we met Berg gevaarlijker zouden zijn. Hij was op dit duel voorbereid en werd niet zonder meer ingezet. Maar ook met hem bleek dat de verdedigers van PSV harder zijn dan onze aanvallers". SAVES Het duel bleef razend spannend maar werd ook zo grimmig dat ontoelaatbare overtredingen werden begaan waarvan vooral ADO'er Hestad en PSV'er De vrindt het mikpunt waren. PSV stortte zich tegen het eind nog eens in de aanval en daaruit sproten drie kansen voort. Toen Devrindt en Van der Kuij len alleen op het doel afkwamen omdat ADO alles of niets speelde en daardoor de defensie meer „open" Blunder HET hoofd van coach Kees Broek man is wel zeer los op de romp komen te zitten. Niet omdat het gewoonte is geworden coaches te laten vallen Indien mindere resul taten worden bereikt dan men had verwacht of die men gewend is. Hij heeft fouten gemaakt, vergissingen begaan. Het was een pertinente blunder dat hq geen oplossing i voor de schaats van Atje Keulen die niet in orde was. Hij heeft zich deerlijk vergist met de keuze van Rieneke Demming, voor wie <i Akke Falkena moest wqken, die vorig jaar ook al zonder meer naast de ploeg werd gezet. Dat kan het moreel van zulk een meisje sterk aantasten en Akke Falkena heeft talent. Misschien heeft ze ook moed genoeg om deze teleurstelling te slikken. Verklaarbaar DE technische commissie van K.N.S.B. heeft Jan Bols gekozen in de Nederlandse ploeg die uit komt op het I.S.U.-sprintkamploen- schap in Inzeil. Hoewel Bols zich van een uitgesproken stayer heeft ontwikkeld tot een sterk klasse mentsrijder, die ook op de kortste afstand goed uit de voeten komt, roept deze beslissing enige vraag tekens op. Bols heeft inderdaad in dit seizoen enige opmerkelijke tUden op de sprint laten afdrukken. De motivering van de technische com missie is dan ook verklaarbaar. Maar de K.N.S.B. gaat voorbij aan het feit dat het I.S.U.-kampioen- schap oorspronkelijk was bedoeld voor korte-afstandrijders. Op zo'n kampioenschap zou men naast de gevestigde rijders als Bazen en Hoekstra, andere specialisten zoals Bleeker, Valentjjn. Dcmkes en Olof kunnen inzetten. Deze zouden w; schjjnljjk minder kans hebben dan bijvoorbeeld Bols met een „uit schieter", maar toch de nodige erva ring kunnen opdoen. De beslissing van de K.N.SJ}. wekt nog meer bevreemding als men weet dat bq eventueel uitvallen van Hoekstra Kees Verkerk wordt Inge zet. Op deze manier wordt met de toekomst van jeugdige sprintspecia listen totaal geen rekening gehou- werd kwam Thie hen tijdig tegemoet en hij verrichtte een save op een kop bal van Schmidt Hansen. Hoewel trainer Jezek zijn ploeg min of meer als de toch wat mindere schetste door te verklaren: „Bij ons zijn er die startsnelheid hebben, anderen die tech niek bezitten". Niet allebei dus. En er lopen er bij PSV nogal wat rond die beide onderdelen beheersen. HELSINKI Nog eenmaal gleed wereldkam pioene Atje Keulen-Deelstra zondagmorgen na haar imponerende 1000 meterrace naar de plaats des onheils in het ijsstadion van Helsinki. Nog eenmaal wilde de moedige Friezin zich een indruk vormen van de rampplek, waar 's werelds meest begeerde kroon voor dames wreed van haar hoofd werd gerukt. De modder, zand en het grint, die een dag eerder zo vernietigend diep haar rechterschaats waren binnengedrongen met dramatisch spektakelstuk van de eerste orde als gevolg, vingen de tranen op, die in haar ogen sprongen. Wat een domme en onverdiende pech (Van onze speciale verslaggever) had haar toch achterna gezeten? Dit moeilijkste afscheid uit haar carrière zal de Friezin altijd bij blijven. Daarom zocht Atje Keulen-Deelstra nog voor de „brandende kwestie" in Helsinki, de start van de 3000 meter aan de orde kwam met haar man Jelle de bevrijdende rust van de hotelkamer op. Maar de mineurstemming van de Nederlandse rijdsters, die zich het „drama" Atje Keulen-Deelstra persoonlijk aantrokken, verdween als sneeuw voor de zon na de eerste slagen van de erkende stayersspecialisten. Stien Kaiser (4.57.5) en Ans Schut (4.57.6) richtten zich als vanouds op als de onbetwiste winnares sen van deze marathonafstand, waardoor de „afgang van Leningrad" in de vergetelheid werd teruggedrongen. Het verheugende1 gevolg was een onverwacht prominente klassering in het eindklassement. Nina Statkevitsj, onbetwistbaar 's werelds beste allrounder, was door haar regel matigheid in de vorige afstanden zover vooruit gegleden, dat zij onbereikbaar bleef. Maar Loedmilla Tïtova, het sprintwonder van het vorige seizoen, dat zich in 1971 onderscheidde op de langere nummers, niet. Toen het duel Kaiser-Statkevitsj begon leek het er niet op dat er een sensatie in aantocht was. Goed, Nina Statkevitsj gleed even brutaal als in Leningrad weg met een startsnelheid, waarvan iedereen dacht: hoe moet dat aflopen?, maar de Delftse wereld kampioene deed niets anders dan haar schaduw volgen. Zou zij dan weer te laat de macht krijgen om toe te slaan?, werd een steeds belangrijkere vraag naarmate de wedstrijd vorderde. Het antwoord liet lang op zich wachten. Na 2000 meter brak het moment van de waarheid aan. Stien Kaiser gleed heel soepel, moeiteloos bijna, weg van haar eerzuchtige rivale. Weg van de vernedering van Leningrad. Weg ook van een teleurstellend resultaat, dat haar een verloren seizoen zou be zorgen. Pas bij de eindstreep besefte de Delftse precies wat zij had aan gericht 4.57.5 was een tijd, die zo ver wegbleef voor de buitenlandse con currentie, dat een bijna onbereikbaar lijkende sprong in het eindklassement lukte. Van de vierde rukte zij op naar de tweede plaats. Hetzelfde resultaat van 1970. Deze enerverende apotheose van het wereldtoernooi gaf coach Broekman eindelijk eens reden tot vreugde. Zijn verwachtingen voor 1971 waren ge deeltelijk toch nog uitgekomen. Een meevaller na het echec van de vorige week. „Ik ben dan ook tevreden. Vooral met de tijden op de drie kilo meter ben ik blij. Zij geven aan, dat Nederland niet zover achter ligt dan men ons de laatste dagen wilde doen geloven". De vreugde van Stien Kaiser werd teruggedrongen door de her innering aan haar vijfhonderd-meter race. „ik ben spinnijdig op mezelf. Het is gewoon dom om met De gedetailleerde resultaten van de eerste zestien rijdsters in het eindklassement zijn (tussen de plaatsingen op de verschillende afstanden): haakjes staan i. Stakevitsj (Rusl.) 46.8 (4) 1.34,0 (3) 2.23,2 (1) 4.59,2 (3) 191.400 2. Kaiser (Ned.) 48.7 (17) 1.33,7 (2) 2.24,9 (2) 4.57,5 (1) 193.433 3. Titova (Rusl.) 45.8 (2) 1.35,2 (6) 2.29,1 (9) 5.16,7 (10) 195.883 4. Holum (VS) 48,3 (15) 1.33,0 (1) 2.25,6 (3) 5.16,0 (9) 196.000 5. Lisbeth Berg (Nw.) 46,8 (4) 1.36,2 (8) 2.27,5 (5) 5.12,7 (8) 196.184 6. Ans Schut (Ned.) 48,2 (14) 1.38,2 (18) 2.29,3 (10) 4.57,6 (2) 196.667 7. Averina (Rusl.) 46,4 (3) 1.36,7 (11) 2.27,7 (6) 5.21,9 (14) 197.633 8. Seregina (Rusl.) 49,2 (24) 1.36,6 (10) 2.26,7 (4) 5,08,0 (6) 197.683 9. Vilkas (Finl.) 47,9 (10) 1.36,7 (11) 2.29,8 (13) 5.11,9 (7) 198.167 10. Rep (Ned.) 48,3 (15) 1.35,0 (5) 2.28,6 (7) 5.19,0 (12) 198.500 1L Koike (Jap.) 49,4 (25) 1.36,9 (14) 2.28,7 (8) 5.05,8 (4) 198.884 12. Hedlung (Zwed.) 48,1 (12) 1.38,2 (18) 2.29,6 (12) 5.18,3 (11) 200.117 13. Ide (Jap.) 51,3 (29) 1.36,2 (8) 2.29.4 (11) 5.07,8 (5) 200.500 14. Henning (VS) 44,6 (1) 1.36,9 (14) 2.33,9 (22) 5.39,6 (16) 200.950 15. Repola (Finl.) *48,8 (20) 1.37,2 (17) 2.30,7 (15) 5.20,3 (13) 201.016 16. Pflug (WD1.) 47,6 (9) 1.36,8 (13) 2.29,9 (14) 5.35,4 (15) 202.067 Stien Kaiser kon weer lachen. Na het teleurstellende toernooi in Leningrad, waarin zij in de achterhoede eindigde, legde zq gisteren beslag op de zilveren medaille tijdens het wereldkampioenschap. i tijd van 48.7 uit de bus te komen. Het is een kwestie van niet durven. Verder heb ik een heerlijk toernooi achter de rug. Ik wist na zaterdag eigenlijk al dat het veel beter zou gaan dan in Leningrad. Een verheugende ont dekking met een stimulerend gevolg voor 1972. „Zo lang ik me op dit niveau kan handhaven, denk ik er niet over met de schaatssport te stoppen". Ans Schut, ook al zo verrassend terug gekomen op de drie kilometer, waar door alle verwachtingen van de Rus sische stayers de grond in werden ge boord, was minder gespannen van start gegaan. „Ik begon met het idee: ik zie wel wat ervan komt. En toen ik halverwege de race naar Broekman keek en hij me duidelijk maakte, dat ik op tijd van Stien reed, kon ik mijn ogen niet geloven. Het ging zo gemakkelijk". Dramatiek De vreugdevolle afloop van een kam pioenschap, waarin het vijftienjarige schoolmeisje Ann Henning uit Illinoi' zich opwierp als een sprintwonder var: wie nog niemand ooit gehoord had kon de dramatiek rond Atje Keulen- Deelstra niet doen vergeten. Wat zi; zaterdag in een moment van ondoor- dachtzaamheid doormaakte, is moeilijl- weer te geven. Toen de starter haai zocht omdat zij moest rijden tegen Titova. kwa mde Frièzin door de „rommelige" binnenbaan, waar mod der, zand, grint en bladeren lagen, aanrijden Een „klik" was een ver ontrustende voorbode. Maar Atje Keulen-Deelstra en ook coach Kees Broekman besteedden onvoldoende aandacht aan deze onregelmatigheid, wat haar noodlottig werd op de eerste meters na de start. Zij viel uitstekend in het schot, maakte een .twee. drie jassen om snelheid te maken en kromp erkrampt ineen. Half wankelend, half lijdend probeerde zij vooruit te :omen. Na honderd meter zag zij het onmogelijke ervan in. Haar schaats was beschadigd, het bewegingsritme werd daardoor te veel geremd. Teleur gesteld, maar in de overtuiging dat zij mocht overrijden, kwam zij de baan af op weg naar de kleedkamer. Ploeg leider Coeleman en coach Kees Broek man, die Atje Keulen-Deelstra vlak voor de start hadden moeten manen '.ich geen risico's te kunnen veroor- oven. zagen onmiddellijk het hopeloze van de situatie in en probeerden via .-en protest nog het een en ander te bereiken .Maar het organisatiecomité was niet te vermurwen. De defecte schaats, die ploegleider Coeleman aan het Finse publiek toonde als een open lijke demonstratie van onfortuin. wekte alleen maar begrip voor de grenzeloze teleurstelling op. Meer niet. Hoe vervelend iedereen het ook vond, reglementair stond een en ander vast gesteld en daar viel niets aan te ver anderen. Door dit tragische feit werd de wereldkampioene wiens sprint be hoorlijk was: 47.3 sec., uitgeteld. Nie mand kon daar iets aan veranderen. Kees Broekman: „Toch vraag ik me af of het niet hoog tijd is, dat zoiets verander dwordt, als iemand buiten zijn schuld gedupeerd wordt. Het is gewoon onredelijk. Reglementair moet de zaak opgevangen kunnen worden". Atje Keulen-Deelstra onthield zich aanvankelijk van commentaar. Zij was te ontgoocheld om haar gedachten in woorden om te zetten. Haar man Jelle niet. „Zij heeft een heel jaar lang zich alles ontzegd, wat moest om aan de top te blijven meedraaien. Dan hoef ik verder niet te zeggen hoe moeilijk zo'n beslissing te verwerken is?" Teleurstelling Het „drama" Atje Keulen-Deelstra heeft geen desastreuze gevolgen voor de Nederlandse ploeg gehad. De mo gelijkheid zat er zaterdag namelijk in. dat geen drie Oranjerqdsters zich zouden kunnen plaatsen bij de eerste twaalf van het slotklassement, waar door ge envqf plaats enop de wereld kampioenschappen van 1972 zouden vrijkomen. Rieneke Demming, het „ge heime wapen" van Broekman, die op de drie kilometer in stelling zou worden gebracht kwam niet eens toe aan de opgave die zü moest vol brengen. Haar tijd o pde sprint (50.5) en op de 1500 meter (2.33.3) was der mate onvoldoende, dat ze zich niet eens bij de laatste zestien reed. E enbittere ervaring voor Demming, waardoor de stemming in de ploeg nog meer daalde. Fraaie resultaten op de 1000 meter monterde op de tweede dag iedereen onmiddellijk op. Stien Kaiser nam het initiatief daartoe. Zij zette in de eerste race van zondag een tijd van van 1.33.7 neer. Een gedegen werk stuk, waar Statkevitsj en Titova de Russische specialisten een vergeefse aanval op ondernamen. Deze ervaring maakte Kaiser nog niet tot winnares. Het gevaar kwam onverwacht van Diana Holum, de pupil van de De venter schaatstrainer Vroedgraven. De negentienjarige Amerikaanse rijdster demonstreerde in het duel tegen Trijnie Rep veel overtuigingskracht Haar beloning was een verrassende overwinning: 1.33.0. Tijd van Rep: 1.35.0. Waren tie Russinnen op de 1000 meter teruggedrongen, op de 3000 meter was de „aftocht" nog pijnlijker. Kapitolina Seregina, in Leningrad goed voor goud, was geen moment de stayers specialiste, die coach Krasilnikof in haar ziet. Zij kwam wel met een aan vaardbare tijd (5.08.0) uit de bus, maar deze prestatie maakte geen enkele in druk, toen Stien Kaiser en Nina Statkevitsj over het ijs van Helsinki voortsnelden. Hun souplesse en artis ticiteit was een waar genot voor de Finse schaatsliefhebbers, nog geeq 1300 mensen bezochten de wedstrijden, met als gevolg een van de meest ener verende ontknopingen van de laatste jaren. Stien Kaiser vond daarin het venijn, dat haar vroeger zoveel kracht gaf. Succesvol was voorts weet het op treden van debutante Trijnie Rep. Zij had alleen het nadeel dat zij zich niet op de 500 meter kon waarmaken. Een rijdster die al eens 44.0 gereden heeft, mag op een wereldtoernooi niet met 48.3 voor de dag komen. Broekman veronderstelde dat deze lichte teleur stelling een gevolg ls van onwennig heid, die de volgende seizoenen wel zal zijn verdwenen. Minder tevreden wees de Nederlandse coach op Ans Schut Zij heeft een voortreffelijke drie kilo meter gereden, maar op alle andere afstanden bleef zij ver beneden haar niveau. Schut: „Zo denk ik er zelf over. Een verklaring kan ik er echter niet voor geven. De afgelopen weken zit ik gewoon vast". (Voor uitslagen zie resultaten)

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9