CeUlóc Qowva/ni i Leger Zuid-Vietnam rukt Laos binnen Samenwerkingseis PvdA slaat niet aan bij confessionelen AMERIKANEN STEUNEN OPMARS VANUIT LUCHT TUSCANIA DEELS DOOR AARDSCHOK WEGGEVAAGD Nog veel politieke vragen NALEVING GEËIST AKKOORD GENEVE Dode kat waarschuwt Vorster Doodt man vriend met geweerschot? Dodental tot 18 gestegen Woonhuis uitgebrand in Morskw artier Kinderen gered uit brandend huis De kleine onwaarheid VERKEERSSTUDIE T.H.-DELFT Eén op zes kinderen gedood in verkeer of zwaargewond Inspraak bij benoeming bisschop van Roermond Huisbrandolie weer duurder Papengracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* Giro 103003 - Advertenties (excl. B.T W.) 0,24 p. mm Telefoontjes 2,25. Klachtei per kwartaal 21,70, per jaar 84,70 62e jaargang, no. 18.277 T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland I: 19.25 uur Zo moeder, zo dochter; 20.21 uur Luchtvervui ling; 21.20 uur Memorandum van een dokter; 22.10 uur Hier en nu. Nederland II: 19.30 uur Coronation Street; 20.21 uur Zangeres zonder naam; 21.15 uur Oorlogsdoc.; 22.00 uur Volkstelling. MAANDAG 8 FEBRUARI 1971 VRIJ ZACHT Half tot bewolkt met plaaitse- lijk wat regen of motregen. Over wegend matge wnd, eerst noordwes telijk, later krmpend naar zud. Mini mum temperaturen omstreeks 4, ongeveer 8 graden. J. DEN UYL. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Niet alleen in de P.v.d.A. zelt. (waar de verontrusten zich deze week opnieuw beraden), maar nok bij I) '8I> rn de P.S.P. heersen meningsverschillen over de samenwer king tussen de drie partijen, waarvoor het socialistisch congres een resolutie aangenomen heeft. De confessionelen geloven nog maar nau welijks in de bereidheid van de P.v.d.A., om met de K.V.p!. de A.R.P. en de C.H.l te willen regeren. Commentaren van lijsttrekker dr. G. Veringa van de K.V.P., zijn collega Schmelzer en de ontwerper van het K.V.P.-program pro fessor dr. P. Steenkamp wijzen allen reeds in dezelfde richting. De P S P zal. naar hel zich nu laat aanzien, niet bereid zijn met de P.v.d.A. samen te werken. Zeker niet, nu de socialisten volgens de inzichten van het P.S.P.-bestuur naar rechts zijn gezwenkt. In de gelederen van D '66 komen duidelijk meningsverschillen naar voren over de samenwerking met de P.v.d.A. Na de afde ling Den Haag heeft ook het Overijssels Appel van D '66 gewaarschuwd tegen deze hechte sa menwerking. „Het behoeft nog niet automatisch in te houden, dat na een eventuele verkie zingsnederlaag deze samenwerking op de zelfde voet blijft voortbestaan", aldus dit Appèl. „Er moet op het congres van D '66 nog behoor lijk over gediscussieerd worden". Het Tweede Kamerlid Nypels was het daar min of meer mee eens, toen hij in Overijssel zei, dat „er nog niet als vanzelfsprekend een akkoord met de P.v.d.A. uit zal komen'' Professor Steenkamp van de K V P was voor wat de samenwerking tussen de P.v.d.A. en de confessionelen betreft nogal pessimistisch. „Er was toch al geen brug tussen de P.v.d.A. en de confessionelen, maar ik zie nu niet eens meer een loopplank", aldus deze K.V.P.-er. Hij ge looft sterk, dat de P.v.d.A. in wezen niet van plan is om met de confessionelen te praten. Drs. W. K. N Schmelzer voorzitter van de K.V.P.-Tweede Kamerfractie acht het al even onwaarschijnlijk, dat de socialisten samen met de confessionelen in het nieuwe kabinet gaan zitten. Hij zei zaterdagavond in een debat met de socialist drs. J. den Uyl de geloofwaardig heid van de handreiking naar de confressionele partijen niet erg groot te vinden, als tegelijk het kabinetsbeleid in zijn geheel wordt veroor deeld. Als men het serieus meent, zou men ook aangegeven hebben welke onderdelen van het beleid goed zijn geweest. Drs. den Uyl noemde het „onzin" als het breekpunt zou liggen in de veroordeling van het kabinet-De Jon° Want zo'n uitspraak kan voor-de KVP geen verras sing zijn, aldus den Uyl. SAIGON (A.P., Reuter, D.P.A.) Indo-China heeft zijn langverwachte én gevreesde derde front: Laos. Zuid Vietnamese troepen zijn, na een week wachten op gunstige weersomstandigheden vanmorgen vroeg Laos binnen gerukt. De aanval is gericht op Noordvietnamese steunpunten aan de grens en langs de Ho Tsji Minhroute. De Amerikanen verlenen steun met artillerie en vanuit de lucht. De Zuidvietnamese president Van Thieu heeft verklaard dat de troepen zich zullen terugtrekken als de strijddoelen bereikt zijn. (Van o rrespondent) KAAPSTAD De Zuidafrikaanse eiligheidspolitie zoekt naarstig naar de eigenaar van een lichtgele kat met witte vlekken, die vorige week in pa pier opgerold, doodgeschoten werd aan getroffen. De kat werd gevonden onder een toonbank en bij hem was een papiertje proegd, waarop stond „dit zal ook Vor- overkomen". Het briefje was on dertekend met „Judex", het Latijnse woord voor rechter. De Zuidafrikaanse ''/'gheïdspotttie vat de zaak zeer ern- tig en speurt dag en nacht naar de ■eigenaar van het beest. Voordat het papier van de kat afgehaald werd, dacht men dat het pakje een bom bevatte. f (Van een onzer verslaggevers) BRUSSE LDe dood van een Amster dammer, zaterdag in een hotelkamer in Brussel, is voor de Brusselse politie een vrij moeilijk op te ossen raadsel. De 27-jarige Gerrie B. uit de hoofdstad werd door een kogel uit een geweer gedood. Op verdenking van moord is de 26- jarige Ronnie K., eveneens uit de hoofdstad, aangehouden. De mannen zouden in de'hotelsuite geworsteld heb ben om het gewere. Volgens de verkla ring van K. was hij bang dat zijn vriend rare dingen met het wapen zou gaan doen. Hij zou het B. hebben wil len afnemen, waarna de worsteling be- In Dordrecht werd zaterdagavond een 74-jarige zwerver door een 18-jarige ijzervlechter zodanig mishandeld, dat de bejaarde man, overleed. De oude man zou de jongen, die onder invloed ver keerde, enige Duitse woorden orden hebben toegevoegd, die hem niet aan stonden. Daarna had hij de man mis handeld. Prins Carnaval na installatie uitgevloerd EINDHOVEN (ANP) De nieuwe carnavalsprins van Eindhoven, de 38- jarige Henny Hezemans, is zaterdaga vond bij zijn installatie in de Philipsju- bileumhal, temidden van talrijke carna vallisten, achterover van een tractor geslagen, waarop hij zijn entree maak te. Hij werd onmiddellijk naar het dia- conessenhuis vervoerd, waar bleek dat hij een hersenschudding heeft opgelo pen. Voorlopig moet hij in het zieken huis blijven. (ADVERTENTIE) Disco Dansfeest LEIDEN en LISSE Elke Zaterdag 8 uur LEIDEN: Elke Zondag 8 uur (De Tophits Zijn Er) Dansles Is In..! 5 Klubs 28 Febr. 6 Maart H. Kerkgracht 48 Tel. 01710 - 23583 of 32710 CARNAVAL 1971 Jeugddansfcest 20 Febr. GECOSTUMEERD LEIDEN 20 Febr. LISSE 22 Febr. Bij Evert Castelein (Van i correspondent) ROME Bij een aardbeving iu de nacht van zaterdag op zondag. 85 km ten noorden van Rome, zijn achttien mensen omgekomen; 120 mensen wer den gewond en ongeveer 4500 bewoners van de stad Tuscania werden dakloos. Ook de schade aan oudheden is groot. Tuscania staat bekend vanwege de rol die het speelde in de tijd der Etruksen en de Etruskische overblijfselen, die er nog steeds gevonden worden. B(j de aardbeving is bijna het geheel middel eeuwse stadsdeel van Tuscania vernield. Onmiddellijk na de ramp heeft de Ita- liaanse regering hulpacties op touw ge zet. Aantallen jongeren die net uit Rome op wintersportvakantie wilden gaan. lie ten hun ski's thuis en gingen in plaats daarvan naar Tuscania om hulp te ver lenen. De hulp richt zich niet alleen op de slachtoffers maar ook op het behoud van de antieke kunstschatten. Italiës laatste ernstige aardbeving voltrok zich in 1968, toen op westelijk Sicilië bijna 300 mensen omkwamen. Het oudé deèl van Tuscania is onbe woonbaar verklaard. De daklozen rijn voorlopig in tenten ondergebracht. Verscheidene duizenden militairen, politiemannen en brandweerlieden zijn naar Tuscania gezonden om te helpen bij het puinruimen. De twee beroemde Romaanse kerken, de San Pietro en de Santa Maria Maggiore, de trots van Tus cania, hebben bij de aardbeving zware schade gekregen. Zwaar beschadigd werd ook het ziekenhuis van Tuscania, waar een aantal patiënten onder het puin werd bedolven. De plaats zit zonder elektrici teit en telefoon LEIDEN Door een felle uitslaande brand, waarvan de rookwolken tot ver in de omgeving zichtbaar waren, is hedenmorgen een woonhuis aun de Leemansstraat grotendeels uitgebrand. De bewoners, de heer en mevrouw Rob bers, konden zich ternauwernood slechts gekleed in hun nachtkleding in veiligheid stellen. Ze werden door buren opgenomen om wat op verhaal te Toen de brand even voor negen uur uitbrak lag het echtpaar Robbers nog te slapen. Buren waarschuwden politie en brandweer. De brandweer onder .leiding van commandant A. C. Broeshart, pakte het vuur aan met drie stralen van de nevelspuit. Dat kon niet verhinderen dat met name de voorkamer van het huis, die in gebruik was als verkoop ruimte voor kinderwagens en baby-ar tikelen. Brandde volledig uit. De rest van de woning liep aanzienlijke brand schade op. De oorzaak van de brand is nog onbekend maar de hitte die het vuur veroorzaakte, was abnormaal hoog. De twee kinderen van de familie Robbers, die nog thuis woonden, waren vanmorgen voordat de brand uitbrak naar hun werk en school vertrokken. HEERDE (ANP) In het kinderte huis „Huize Witman" in Heerde, waar 45 geestelijk en lichamelijk gehandi capte kinderen verblijven, is gistera vond door nog onbekende oorzaak brand uitgebroken op de bovenverdie ping. De meeste kinderen waren naar bed, maar dank zij Ijlings toegeschoten hulp, konden alle kinderen bijtijds het huis verlaten. Zij werden tijdelijk in een nabij gelegen restaurant onderge bracht. De brandweer van Heerde, die zeer snel ter plaatse was, slaagde erin het vuur tot een gedeelte van de bovenver dieping te beperken. Onmiddellijk na de brand ontstond grote paniek. Dank zij de hulp van om wonenden slaagde men erin, de kinde ren ongedeerd uit huis te krijgen. Sedert eind januari zijn. naar men aanneemt, 30.000 m^n Zuidvietnamese en Amerikaanse troepen bij de grens van Laos samengetrokken. Zij zien zich ge steld tegenover een troepenmacht van ongeveer 70.000 man Noordvietnamezen, die langs de Ho Tsji-minhroute zijn op gemarcheerd. De regering van het koninkrijk Laos heeft in een te Vientiane uitgegeven communiqué geëist dat alle buitenlandse strijdkrachten het land onmiddellijk ver- De regering verzoekt de landen die verantwoordelijk zijn voor de naleving van het akkoord van Genève over Laos alle maatregelen te nemen die nodig zijn om letter en geest van het akkoord door alle ondertekenaars te doen eerbiedigen. Engeland en de Sovjet-Unie bekleden samen het voorzitterschap van de Ge- neefse conferentie waarop de akkoorden over Indo-China tot stand zijn gekomen. (Van filmredactie) Willy van Hemerts Lv.-bewerking van Jan Mens' „Kleine Waarheid" streeft er naar een zo goed moge lijk tijdsbeeld te geven. Toch zat er in de aflevering van gister avond een lelijk anachronisme. In de episode, die geacht werd rond 1922 te spelen werden o.m. Ramon Novarro en de film „Ben Hur" ge noemd. Ramon Samaniegos debu teerde als Novarro weliswaar reeds in 1921 met „Omar Khay yam", doch zijn „Ben Hur" onder regie van Fred Niblo beleefde pas in 1926 zijn wereldpremière. ROERMOND (KNP) De katholieken van het bisdom Roermond zijn uitgeno digd om hun wensen met betrekking tot de nieuw te benoemen bisschop ter ken- ns te brengen van het bisdom. Op deze wijze hoopt men te komen tot een pro fieltekening van de nieuwe bisschop van Roermond. De Limburgse katholieken kunnen hun inspraak gestalte geven door hun wen sen door middel van een brief ter ken nis te brengen van het kathedraad ka pittel van het bisdom Roermond, dat de uiteindelijke voordracht voor de Roer- mondse bisschopsvacature opmaakt. Ook kan men zijn verlangens kenbaar maken door de vragenlijst in te vullen, die op grote schaal verspreid is in het bisdom. Omdat de uit tegenstellingen opge bouwde vragenlijst nauwelijks genuan ceerde antwoorden toelaat verwacht men van de zijde van het bisdom meer brie ven dan ingevulde vragenlijsten als reac tie op de inspraakuitnodiging. (Van i onzer verslaggevers) DELFT De aldeling bouwkunde van de Delftsc technische hogeschool heeft een verkeersstudie gepubliceerd onder de titel „60.000 slachtoffers per jaar in Nederland". In deze studie komt men tot de conclusie dat, als de huidige toestand voortduurt, van iedere vier kinderen die er nu geboren worden er één in zjjn leven bü een verkeersongeval betrok ken raakt en dat van iedere zes kinderen er één in het verkeer gedood of zwaar gewond zal worden. In de laatste zes jaar, aldus de studie, zijn er in Nederland gemiddeld 60.000 verkeersslachtoffers gevallen: 2300 doden. 36.700 zwaargewonden en 21.000 lichtgewonden Eén op de 200 Nederlanders wordt per jaar verkeersslachtoffer De meeste slachtoffers vallen in de leeftijdsgroep van 14 tot 24 jaar. Kinderen van 3 tot 9 jaar zijn zó kwetsbaar, dat het onverantwoordelijk is ze zonder begeleiding in het verkeer los te laten. „Het zou een studie waard zijn om daarvan eens de directe en indirecte kosten te berekenen". Grote oorzaak van de vele ongevallen wordt het nog steeds toe nemende aantal auto's genoemd: hoe meer auto's, hoe minder vrijheid. De samenstellers van de studie staan een volkomen scheiding voor van het langzaam- en snelverkeer. „Het is duur, maar noodzakelijk. In.de binnenstad zou de snelheid van het snelverkeer niet hoger mogen zijn dan die van een rustig rijdende fietser. En voorrang van het snelver keer zou daar moeten vervallen". In de studie wordt voorts de suggestie gedaan verkeerspolitie 'in burger in te stellen. „Velen vinden dit onfatsoenlijk of spreken van nazimethoden, maar iemand die een verkeers overtreding (misdaad) begaat heeft het op het leven en de gezondheid van zijn medeburgers gemunt". Ook moeten „ver- keersmisdadigers" strenger gestraft worden; in vergelijking met andere misdadigers komen zij er vrij gemakkelijk af. „Wij raken gewend aan de steeds slechter wordende toestand en denken dat de methoden die een tijdelijke verbetering brengen goede oplossingen zijn Dat maakt echter de toe stand steeds erger, omdat het steeds moeilijker wordt het probleem werkelijk op te lossen". ROTTERDAM (ANP) Als gevolg van de gewijzigde marktomstandighe den worden aldus de Shell enkele aar- dolieproduktcn met ingang van van daag, duurder. Dit geschiedt binnen de door het ministerie van Economische Zaken vastgestelde prijsstructuur. Autogasolie wordt aan de pomp 0,8 cent per liter duurder. De prijzen van gasoliën, huisbrandoliën een en twee en dunne stookolie gaan met 80 cent per 100 liter omhoog. Petroleum wordt 0,4 cent per liter duurder.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1