„VROUW OP DE BOK in de luchtvaart nog steeds toekomstdroom SJC put moed uit zege op VTL Cov- LANGE STRAFFEN GEËIST TEGEN LIMBURGERS MARKTEN Twee leden narcoticabende in Zweden voor rechter Toeristische prijsvraag ATERDAG 6 FEBRUARI 1971 LEIDSE COURANT Nederlandse meisjes krijgen in verkeers- vliegerij geen kans DEN HAAG „Dames en heren, dit captein. U vliegt op het ogen- naar New York". Het is een e vrouwenstem die deze woor den spreekt tot de achthonderd passa giers in het Super Boeing 7774477 ioestel van de KLM. De kalender geeft het jaar 1987 aan. „Op de bok" en in het nog steeds blauwe uniform van de KLM-geklede vrouw. Zij is een van de door de KLM aangetrokken vrouwelijke piloten. Toch is ze nog een van de weinigen. Het is ook nog maar een jaar geleden, dat ook in deze categorie van de maatschappij voor de vrouw een ar beidsplaats as. Jaren en jaren heeft het geduurd, maar nu kan de vrouw zich ook achter de stuurknuppel van een Nederlands verkeersvliegtuig waarmaken. Het is helaas nog maar een toe komstdroom. Nu, in 1971 estaat er een vrouw nog geen enkele mo gelijkheid zich in de luchtvaart een plaats te veroveren. Uitgezonderd na tuurlijk dan de stewardess. In de statuten van de Rijks Lucht- vaartschool staat nergens dat het voor een meisje niet mogelijk is aan de opleiding deel te nemen. Toch wordt ieder meisje dat zich aanmeldt op de of andere manier geweigerd. Nu er in de toelatingseisen een aan tal punten waaraan een weigering pgehangen kan worden. In de eerste laats is er de medische test. Als die ir*d doorlopen is valt er nog wel wat !p versieren" in een psvcho-techni- cht test. En als het meisje daar dan °k al goed doorgerold is blijft er "Üd nog de selectiecommissie van de ijksluchtvaartscbool over. In ieder geval is het nog geen vrouw gelukt de poorten van Rijksluchtvaart school tal bij. in Eelde door te komen om haar opleiding tot verkeers-vlieger te krij- Die opleiding wordt echter wel ge bruikt voor mannnelijke pilote. Als zij na 2'/t jaar de school verlaten, hebben ze de Nederlandse belastingbetalers bijna 2Vt miljoen gulden gekost. On langs bleek zelfs dat het instituut in Eelde de duurste in de wereld is. En moet dat dan een aanbeveling zijnr Nationale lucht vaart school Wel een voordeel is dat de leerlingen in Eelde opgeleid worden aan de hand van straalvliegtuigen. Iets, wat bij de Nationale Luchtvaartschool nog steeds een onmogelijkheid is. De Nationale Luchtvaartschool is het andere insti tuut om vliegers op te leiden. Het zijn door het rijk gesubsidieerde opleidin gen op een aantal vliegvelden te vin den zijn. Er bestaat voor een heel klein aantal doorzetters met bovendien de nodige financiële middelen kans om zonder de opleiding van de Rijksluchtvaart school verkeersvlieger te worden. De luchtvaartmaatschappijen zijn er niet erg op gebrand om iemand aan te nemen, die zijn opleiding op een an dere dan de gebruikelijke wijze heeft gekregen. Om het diploma voor vlie gen buiten commerciële doeleinden te krijgen, moet een adspirant vlieger, dus ook een vrouw, eerst de nodige vlieguren hebben (dat zijn er 75). Voor het brevet B (het verkeersvlie gersdiploma) komen zelfs tweehonderd vlieguren kijken. Het is een hele toer om van de 75 op 200 uur te komen. Het vraagt van de vlieger heel wat opofferingen. Door het vereiste, dat een vlieger op zijn minst een middelbaar schooldiplo ma moet hebben, gaat er volgens de heer J. W. Canters van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Lucht vaart een aantal jongens verloren, die waarschijnlijk een goed vlieger waren geworden. Terug naar de vrouwelijke piloten rijst de vraag, waarom wel mannen in de burgerluchtvaart terecht kunnen komen en vrouwen uitgesloten blijven. Er moet wel bij gezegd worden dat in oorlogstijd deze situatie enigszins an ders lag. In de Tweede Wereldoorlog werden bommenwerpers van de fa brieken in Amerika naar de slagvel den overgev4ogen door vrouwen en mannen. In Rusland zijn momenteel De burgeropleiding voor piloten is buiten de Rijkslucht vaartschool alleen te verkrijgen bij de Nationale Lucht vaartschool. Op verschillende vliegvelden in ons land zijn vestigingen van de school ondergebracht zoals op het Rotterdamse vliegveld Zestienhoven en in Hilversum. Voor het verkrijgen van een oefenbewijs moet een leerling op z'n minst 10 vlieguren gemaakt hebben, de vliegvoorschriften goed kennen en bovendien bij zijn- haar instructeur een modeling examen afleggen. Met hel oefenbewijs mogen zogenaamde solo-vluchten worden gemaakt. Daarna volgt het beperkte vliegbewijs A. Dit brevet houdt in dal de vlieger passagiers mag vervoeren maar niet voor commerciële doeleinden. Bovendien mag alleen boven Nederland gevlogen worden. Voor het brevet moeten minstens dertig vlieguren gemaakt wor den en een solo-vlucht van ministens drie uur. Als er nog eens 35 vlieguren bijgekomen zijn kan men 't volledige brevet A halen. Dit houdt in dat er ook vluchten naar het buitenland gemaakt mogen worden, passagiers mee mo gen, maar de commerciële doeleinden blijven verboden. De hele opleiding voor dit brevet A komt ongeveer op een bedrag van f2500. Voor de langzamere leerlingen zal het bedrag natuurlijk hoger worden, maar in het algemeen kan men van dit bedrag uitgegaan. sombere kreten niet hebben aange trokken. Zij zijn bij de Nationale Luchtvaartschool begonnen aan een opleiding voor amateur vliege Zelfs is er een, die het brevet B gehaald heeft, maar toen ze dat een maal had, is ze onmiddellijk opgehou- Er zijn buiten verkeersvliegen na tuurlijk nog meer mogelijkheden om als piloot of pilote geld te verdienen. Kijk op een mooie zomerdag maar eens naar de lucht. De kans is groot dat er een vliegtuig met een sleep ergens aan de horizon reclame maakt voor sigaretten, een popconcert of wasmiddel, Daarvoor is ook een bre vet B nodig (met A mag je niet voor commerciële doeleinden vliegen), maar ook de sleepaantekening. Dat laatste is slechts een kleinigheid. Nee, voor vrouwen blijft het vliegen nog wel beperkt tot het pleziertochtjes maken of met het kleine zakenvlieg- tuig heen en weer vliegen. „Toch is het best mogelijk, dat de kleinere maatschappijen ook vrouwelijke pilo ten in dienst nemen, om het vliege- naantrekkelijker te maken". voegt de heer Maas hieraan toe. „Je kunt je nnatuurlijk afvrage of alle passagiers het prettig vinden een vrouw aan het stuur te hebben. Mannen hebben er in het verkeer al zoveel op aan te mer ken. Het is wel zo. dat het vliegen met een groot vliegtuig niet veel moeilijker is dan met een klein. Je hebt voor beide routine nodig. In noodsituaties, moet je wel wat erva ring in een groot toestel hebben, want anders gaat het mis. Ik ken wel een aantal vrouwelijke piloten. Ze kunnen er wel wat van. In Frankrijk is er één. die het helemaal niet opgeeft. Bij een crash bleef van haar gezicht wei nig meer over. Met plastische chirur gie ziet ze er weer best uit en nu Bij sportvlieger! kun je de wereld ook als piloot werkzaam. Maar toch blij ven ze uitzonderingen. Nog onlangs zei onze eigen minister Bakker van Verkeer en Waterstaat, dat het voor- slagnog niet de bedoeling was, dat vrouwen op de verkeersvliegtuigen van de KLM zouden vliegen. Met eerde Waarom aan de heer Maas. eveneens van de KNVvL in Den Haag. Hij zegt: „Je blijft met een meisje natuurlijk altijd zitten met het feit dat ze kinderen kan krijgen. Mag je nou van een meisje verlangen als ze in dienst komt bij een maatschappij als de KLM dat ze op zijn minst vijf jaar niet trouwt? Ik geloof het niet. Goed, als je die eis van niet trouwen niet stel.t tien tegen een dat ze bin- ïen een paar jaar getrouwd is. Als ze Kinderdijk :ie dan in verwachting raakt, moet ze voor negen maanden medisch afge keurd worden. Ook al voelt ze zich best, ze wordt afgekeurd. Dat betekent voor zon maatschappij doorbetalen van het salaris voor negen maanden, dus een verliespost. Daarom kan ik me best •vooratellen, dat minister Bak ker gezegd Treeft, dat voorlopig geen vrouwelijke piloten zullen worden aangenomen bij de KLM". Toch zijn er een aantal vrouwen, die zich deze Hoeveel doorzettingsvermogen de vrouw ook heeft, ze shijnt het vooral in Nederland niet veel verder te kun nen brengen dan het sportvliegtuig. Daarbij komt nog. dat elke drie maanden een bepaald aantal vliegu ren gemaakt moet worden. Voor moe ders met kinderen kan ook dat een belemmering zijn. De vrouw op de bok blijft een toekomstdroom, die mis schien in het jaar 1987 werkelijkheid wordt. Als het aan de minister ligt, gebeurt het in ieder geval niet veel ,,Je blijft met een meisje altijd zitten met het feit dat ze kinderen kan krijgen De heer Maas wil ook meer vliegvel den en -veldjes in ons land. „Maar dan zal de regering toch moeten op houden met overal zulke enorme be ieder geval voor een aantal mensen lastingen op te leggen. Zo is het in geen haalbare kaart". „De wegen iijn nu zo langzamerhand oervol. Je hoeft echt geen deskundige te zijn o-i te constateren, dat het over vijfjaar op de Nederlandse wegen een chaos zal zijn. Maar kijk nu eens in de lucht. Er is ruimte genoeg. Voor iedere zakenman is het aan te raden te leren vliegen". En laat hij dan maar zijn vrouw meenemen, zouden we er aan toe willen voegen. Tenslot te is t precies als met het autorij den: Glaasje op, laat je vliegen. En nu rijdt mevrouw alsmeneer een borrelt je op heeft (of anders om). Straks kan mevrouw dan vliegen. Met vakanties is het bovendien ook wel handig. Moeder, die de stuurknuppel over neemt en vader die zich met de kin dertjes achterin bezighoudt. Weer een toekomstdroom, of is dit misschien eerder haalbaar. Met een blik op de Verenigde Staten houdt men zich hierbij niet op met science fiction zoals bij de vrouw in het verkeersvliegtuig. Het aantal vliegclubs in Nederland is de laatste jaren ook al enorm toege nomen. Wat dat betreft hoeven we dus ook niet te wanhopen. In ieder geval moet het kunnen: „De vrouw op de bok". Het begin is er immers al. Nog nooit {2g(£bcn zoveel meisjes zo- j veel belahgKelling gehad zweefvliegen. E&i overstapje 'fiaar de motorkist is dan al heel snel geno- ANK VAN DUGTEREN. Veel zit er tegen, maar (Van sportredactie) NOORDWIJK. Leo Hage, het zeventienjarige talent van SJC ook morgen in de met wat fantasie te karakteriseren derby DOCOSSJC opnieuw niet bij zijn. In het begin van competitie brak hij zijn enkel en voor de Noordwijkse derdeklasser betekende dat het begin van een lijdensweg, die dreigt te culmineren in degra datie naar bescheidener oorden. Immers, ook de beide Brauns, Johin en Willem, hebben nood gedwongen moeten afhaken, van wie John inmiddels weer is teruggekeerd. Lichtpunt zijn de vriendschappelijke successen, die SJC in de arbeidsloze \yeken heeft geboekt. Wedstrijden, waarin Arie Weyers en Cock van Maris hun ploe g onverwacht uit de doelpuntenmalaise hielpen. Tijdelijk? „We hebben nog tien wedstrijden te spelen. Ik geloof niet dat we degra deren". Het optimisme van Arie Weyers is vooral gebaseerd op de 41-triomf over VTL. Gezien in het licht van de competitieproduktie (SJC scoorde tot nu toe negenmaal) een overweldigende hoeveelheid be kroningen van de aanva.. Ze zien het riiet. Arie Weyers. die zelf ook zes wed strijden zijn medespelers van de kant af mocht volgen (als gevolg van een, zoals hij het uitdrukt, poging tot trappen tegen Delft), verliest echter niet de negatieve punten uit het oog: „De instelling bij de jon gens is niet goed. Het is gebeurd dat sommigen tien minuten voor de wedstrijd op het veld verschenen. Ook het spel is niet goed. Ze zien het niet. De bal houden ze te lang bij zich, posities worden nooit over genomen. Er zijn ook geen vaste vleugelspelers". Arie Weyers, die ook zijn eigen fouten niet wil camoufle ren Nog altijd heb ik een beperkte startsnelheid en is het koppen van mij zwak") ziet echter ook een ont wikkeling in positieve zin. „Trainer Smikli een Hongaar, is een zeei goede trainer, die de techniek op de eerste plaats laat komen. Hij is fel maar het nadeel is dat je hem niet altijd even goed kan verstaan. Hef duurt lang voordat hij iets heeft uitgelegd. Op verzoek van de spelers hebben we nu een vaste begeleider, de heer Kersbergen, die eventuele probleempjes moet oplossen". Een tekortkoming lijkt bij SJC het mis aan een strak trainingspro gramma: „Niet alleen zijn we ver zwakt, de tegenstanders zijn ook sterker geworden. Harder en conciti- oneel beter. Onze conditie is in op gaande lijn. De jongens komen weer op de training. Echt verplicht is het niet, maar kom je twee keer niet dan sta je ernaast." De toekomst van de Jeroenclub lijkt nog somberder als men bedenkt dat het tweede team al een even troosteloze rol speelt in zijn afdeling. Zonder het hoofd te laten handen geeft Arie Weyers als slotconclusie: „Ik heb er spijt van dat ik drie jaar geleden bij Noordwijk ben wegge gaan. Ik had daar een vaste plaats, (ADVERTENTIE) Aan jonge mensen in de administratieve sektor Voor hen biedt het accountantsberoep mogelijkheden, die je elders maar zelden vindt. Goede perspectieven, boeiend werk: je wordt voortdurend geconfronteerd met andere mensen en situaties. Indien u meer inlichtingen over deze vacatures wilt ontvangen, wend u zich dan schriftelijk of telefonisch tot onderstaande adressen. (Telefonische inlichtingen buiten kantoortijd: 070 - 68 6910 en 070 - 25 29 66). maar door vrienden van me heb ik me laten ompraten om weer bij mijn oude club SJC terug te komen, 's Zomers had je bij Noordwijk al tijd veel wedstrijden. Dat mis je bij SJC, al begint daar nu gelukkig langzamerhand wel verandering in Opstellingen. DOCOS: Doel: G. Dubbelman: achter: D. v.d Bosch, J. v. Zijp, C. Vrisekoop en A. Bakker; midden: A. v.,Dinten, J. v Polanen en J. Hoogenboom; voor: S v.d. Mee. P. Dubbelman en J. Hoog enboom; voor: S. v.d. Mee. P. Dub belman en J Romijn. SJC: Doel: J. de Ridder; achter: J. v Resteren, A. v Kesteren, J. v. Schie en J. Braun; midden: G. de Riddei en L. v. Houten; voor: P. Steenvoor den A. Weyers, C. v. Maris en H Steenvorden ZUIVELBEURS LEEUWARDEN blggei PRIJZEN (ln guldens per stuk, tenzij an ders vermeld): neurende en versgekalfdt gew Zl3!76-M5"g ulste k koeien per kg gesl. i r kg 1 varkens 105-150;^ slachtvark ui uiKsvee Kaïm-prijsn., guisiexoeien prljsh., pinken kalm-prijsh., varkens prljsh., graskalveren kalm- prljsh.. kalveren vlot-prljsh.. *-*- i. HANDEL REDELIJK. A extra 6.80—7.80, A 1 4.70—6.90. A 2 3.80—6.31 B extra 7.80—8.40 B 1 7.20—7.90, B 2 2.61 C 1 3.20—4.30, C 2 1.30—2.90. Spruiten 96, A naar Denemarken aangehouden. In de wagen van M. werd een hoeveelheid pre- ludine gevonden. Bij onderzoek van de wagen vond men nog een partij van 3500 capsules, die een waarde van een ton op de zwarte markt vertegenwoordigen Bij Van L. vond men een gebundelde geld som van 20.000 Zwedse Kronen (14.000 gulden), die hij in een café in Heerlen, zoals hij gisteren voor de rechtbank ver telde, zou hebben gewisseld bij een Zweed, die met vakantie was in. Neder- Gezinshulp bleek dievegge DEN HAAG/LEIDEN Een 21-ja- rige gezinsverzorgster uit Leiden had zich uit financiële moeilijkheden pro beren te redden door het plegen van diefstal in gezinnen, waarin zij hulp verleende. Er waren door de officier van justi tie bij de Haagse rechtbank drie geval len van diefstal tenlaste gelegd met bedragen van respectievelijk f 270, ƒ155.— en ƒ50,—. Verdachte bekende de feiten: de ver leiding was haar te groot geworden mede door de problemen waarmee zij had te worstelen. De Officier wilde daar in sterke mate rekening mee houden en eiste 100,boete, benevens twee maan den gevangenisstraf voorwaardelijk met proeftijd van 3 jaar. De verdediger, Mr. IT. J. Brandsma wees erop, dat vooral die geldboete bezwaarlijk is en bepleitte te volstaan met een geheel voorwaardelijke straf. (Van een onzer verslaggevers) HELSINGBORG De officier van justitie, Erland Standmark, heeft de 5- koppige lekenjury aan de rechter van de arrondissementsrechtbank in de Zuid- zwedse stad Helsingborg gevraagd de 41- jarige Anno M. en de 26-jarige Robbie van L. tot lange gevangenisstraffen te veroordelen wegens de „zware" overtre ding van de Zweedse narcoticawet. Volgens de officier zijn de twee Heer lenaren handlangers van de Duitse drug koning Karl Reinhardt P., die ruim 70 procent van de zware preludinehandel in Zweden in handen heeft. „Ik kan me voorstellen, dat ze intieme relaties onder houden, omdat ze getuige waren bij het huwelijk van Huub M. en L. G.. die ver loofd was met Karl Reinhardt P„ met wie zij dan ook nog samenwoonden in Stock holm", aldus de officier. Binnen .en week zal de jury en de rechter uitspraak doen In de wandelgangen van het immense stadhuis, waarin de rechtszaal ls onder gebracht, maakten de Zweedse deskundi gen gewag van een straf van 3 jaar. De maximumstraf in Zweden voor het over lieden vand e narcoticawet is 6 jaar. Anno M. en Robbie van L. werden op 13 november :n Helsingborg op het pont k; idem per bos nolia 26-49 per knop. Mahonlablad 57-85. La- rlx contorta 100-105-450, Japanse kers Rosea 90-120-165 per tak: idein kort 36-48 per tak. AmarylUs per tak 65 Tulpen Lustige Witwe ROELOFAREN US VEEN, 5 lebr., bloemen 29-37, Nordia 50-68, Forsythlatakken 27-70, Cluysanten-Jaari >nd 2.85-3.30, Irissen 2.90- 3.10. Freesia's 1.15-1 85, Trosanjers 2.85-3.20. Narcissen 90-1.80 Tulpen Lustige Witwe, Paul Richter, Charles, Preludium, Topscore, v. d. Eerden, Blng Crosby, Chrlstman Gold, Win- tergold, Bellona 1.20-1.65, Cassini. Sulpher Cloud, Golden Eddy, Madam Spoor, Blenda, Thule 1.50-1.85. Prominence, Rose Copland, Oriënt Express. Apeldoorn, Mickey Mouse 1.60-2.15, Golden Apeldoorn 2.30-2.65, Alladln met tienduizend gulden aanprijzen In dit nummer kunt u nog eens lezen wat u zoal moet doen om deel te kurtnen nemen aan onze grote Toeristische Prijsvraag. Neem er ééns een paar minuten voor en waag uw kans. Ding ook mee naar een van de vele fantastische prijzen, alles bij elkaar ter waarde van tienduizend gulden!

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5