TOT DE DOOD ONS SCHEIDT CaidóeGotiAa/nt TELEVISIE VANAVOND Gezin van dominee inWerken op zondag5 Sport op tv en radio „Zeefari Zaak-Calle SHIRLEY BASSEY LEIDSE COURANT ZATERDAG 6 FEBRUARI 197: zAXEÏ (ADVERTENTIE) Volkstelling geen politiek stunt je icaard TOEN er, enkele maanden geleden, een kritisch offensief tegen de volks telling van eind februari ingezet werd, hebben we de kritiek in twee geledin gen onderscheiden: ten eerste mensen die in de uitvoering van deze volkstel ling echt elementen zagen welke ge heimhouding twijfelachtig maakten: ten tweede mensen die „tegen" zijn, omdat dit vandaag aan de dag bij alles wat de overheid betreft mode is en omdat dit zou moeten gelden als blijk van een democratische gezindheid „nieuwe •tijl". t geweest Erg sterk is de overheid r in haar beleid om oprechti van onrust weg te nemen: ze heeft de kwestie te veel laten sudderen en de kritiek door een paar, overigens bij komstige, maatregelen nieuw voedsel gegeven. De kritische stemming is nu overgesla gen op de grotere partijen die ten opzichte van het kabinet De Jong het oppositiefront vormen. Met als gevolg dat D'66 ook tegen de volkstelling ge worden is en de Partij van de Arbeid Zinvol AVERIGENS heeft de eerste politieke woordvoerder van de PvdA donder dag betoogd, dat er voldoende waarbor gen zijn om te voorkomen dat gegevens van de volkstelling misbruikt zullen worden. Het zou trouwens een brevet van onvermogen voor vrijwel de gehele volksvertegenwoordiging zijn zo die, na de telling eerst goedgekeurd te hebben, nu plotseling bezwaren zou gaan ma ken. Toch lijkt het ook ons zinvol om op korte termijn ernstig te overwegen of de overheid de volkstelling niet beter een half jaar kan uitstellen. Nu bestaat het risico, dat actie tegen de telling de betekenis en de „premie" gaat krijgen van een politiek stuntje. Maar belangrijker nog is, dat het kli maat voor de telling in niet te onder schatten groepen van de bevolking on gunstig is geworden. De telling gaat, in elk geval gedeeltelijk, haar doel missen, wanneer op tamelijk omvangrijke schaal de hele lijst of bepaalde vragen niet beantwoord worden. En wat moet de overheid dan doen met de op weige ring gestelde sancties? Sancties achter wege laten is geen beleid en sancties toepassen kan rellen en allerlei andere moeilijkheden veroorzaken. Onzeker Voor een deel zullen deze beslissingen wel ingegeven zijn door politieke mo tieven. Zo tegen april moet je nu een maal gebruik gaan maken van elk windje dat de zeilen zouden kunnen kan, is uitstel wellicht toch het bi opvangen. besluit. WERDER hebben we de indruk dat de positieve voorlichting over de telling in brede kringen niet goed overgeko men is. Wat dus zeggen wil dat er in die kringen een sfeer van onzekerheid ont staan is, waarin onruststokers welig Tenzij de overheid alsnog het middel weet om, maar dan zeer praktisch, te bewijzen dat er geen kwaad gebeuren Hangsloten en valkuilen motie ingetrokken wordt 'n lachertje ge noemd met de volgende vergelijking: het socialistisch partijbestuur verwijdert GJohnny is de sekmaniak van de afd. het Lipsslot, maar voorziet tegelijker tijd de deur van zes -hangsloten'.' ■Hoewel tegenwoordig* rde waarde Van. hangsloten niet al te hoog moet worden aangeslagen, is de situatieschets niet on aardig. We zouden haar willen aanvullen met de opmerking dat na het aanbren gen en sluiten van de betreffende hang sloten, de PvdA-leiders ook nog de sleu tel hebben weggegooid. Uit vrees dat eigen prominenten van wie ze nog niet heel zeker zijn, toch zullen proberen de valkuil ook; maar die is dan niet de Katholieke Volkspartij bestemd, maar meer voor D'66. Want iedereen kan zich afvragen, hoe oprecht de ,Pvd A-bedoelingen zijn, om aan D'66 de concessie; Van ingrijpende staatkundige hervormingen en liet laten opgaan van Gruyters en Van Mierio te doen. In de kringen van D'66 is men hier van ook geenszins zeker; reeds zijn er democraten die terzake een scherpe aan val op de top van D'66 overwegen. Waar schijnlijk zitten er achter de bestuursta fel van de Partij van de Arbeid ook en kele verstandige lieden, die vrezen dat men terzake de dag niet prijzen moet vóór de avond gevallen is. Onnozel Soms doen verstandige PvdA-leiders of ze echt onnozel zijn. Zo de achtens waardige socialistische top-man, die voor spelt, dat DS'70 wel drie a vier Kamer zetels halen zal, maar dan bepaald niet in de eerste plaats ten koste van de Partij van de Arbeid. Volgens drs. Den Uyl zullen het de li beralen. de christen-democraten en D'66 zijn, die voor de opstanding van nieuwe Drees-generatie moeten bloeden. Gelooft de heer Den Uyl dit zelf, of is het alleen maar galgenhumor? Zo'n voorspelling is leuk voor D'66, zich kennelijk zijn er dan toch nogal wat D'66'erS die in zo'n progres sieve concentratie geen heil zien. Maar de heer Den Uyl vergeet vooral, wat de oorsprong van DS'70 is geweest; dat was een kwaaltje dat men niet be hoeft te zoeken bij D'66 of de KVP, maar louter en alleen in dé partij waar uit de stichters en tegenwoordige leiders DS'70 gestapt zijn. NEDERLAND 1 18.00 uur: Kunstrijden NEDERLAND II TELEAC NOS 10.00 uur: Oppervlakte en andere Fabeltjeskrant 18.45 uur: Fabeltjeskrant 1 Journaal •18.55 uur: NOS EV. OMROEP AVRO 19.05 uur: Apollo 14 16.00 uur: 19.05 uur: Familieserie Poets 19.20 uur: 19.30 uur: Nader bekekeri Journaal 19.30 uur: AVRO 20.00 uur: God der schepping. Journaal film Rikkie en Slingertje De Mounties Journaal 16.25 uur: 21-15 uur: KRO Techniek van morgen Shirley Bassey, show 20.21 uur: 16.45 uur: 22.05 uur: Marcus Welby Stuif-es-in De monnik, film 21.11 uur: 23.15 uur: Brandpunt NOS 17.30 uur: Journaal 21.41 uur: Cabaretaria Apollo 14 22.31 uur: LE1DE] daling geconcl worden hoger c afhankt De doo donden af, of d wijk) d jeteker Morgenavond maken IKOR/CVK-televisie een begin met een achtdelige serie over een jong predikanteneebtpaar- Aan de lange reeks van vaders tegen wil en dank. moeders, die het beter weten, vliegende nonnen en sympathieke dorpsdokters die sinds jaar en dag de televisiestrips bevolken wordt nu een echte Hollandse dominee en zijn vrouw toegevoegd. De tekst is van Lowik Eijkman, een Rotterdamse advo caat, die schrijven als bobby heeft. Overigens zijn IKOR/CVK aan deze eerste dramatische onderneming met begon- eigen serie. De bedoeling is om het wel en wee van een kerkelijke gemeente te laten nen, omdat zij meenden, dat de „beroepsgroep predikanten" óók recht had op een zien als een eigentijdse gemeenschap van mensen. In de middelgrote plaats ergens in Nederland, waar ds. van Schagen (gespeeld door Cor van den Brink) vrouw (Marjan Berk) aan een wijkgemeente zijn verbonden, is op een enkele conservatieve doordouwer na iedereen er van overtuigd dat er iets moet rijn van vernieuwing, herwaardering, nieuwe koers enz-. Tegelijk echtep spelen verouderde denkbeelden nóg vaak'een rol én moet'óe ptédikant zidvéen weg zoeken tussen mensen, die binnen en buiten de kerk al te veel of niets van hem verwachten. De serie is niet bedoeld om kerkelijke problemen te helpen oplossen maar om op 'n zo reëel mogelijke wijze de actuele positie van een predikant en zijn gemeente te laten zien. Het zijn dus geen stichtelijke verhalen, maar wel situaties .waardoor IKOR/CVK hopen te bevorderen, dat er wat stereotiepe misverstanden over leer en leven van de kerk uit de weg kunnen worden geruimd. De dominee is geen voortdurende bron van zekerheden, maar een man, die doel bewust voor zijn aangevochten ambt heeft gekozen. Hij blaakt niet van bekerings ijver, maar is ook niet bereid om wat buitenkerkelijken tegen de kerk hebben als zoete koek te incasseren. Zijn vrouw is buitenkerkelijk, maar critisch solidair met het geloof van haar man. Op menselijk terrein is zij wat beter thuis dan de dominee en moet zij nog al eens de zaak redden. Zij hebben een baby. In de acht verhalen gaat het er om te laten zien, hoe deze predikant en zijn vrouw met problemen, die voor vrijwel iedere kijker min of meer bekend zullen rijn. omgaan. Zo krijgen zij o.a. te maken met het bejaardenprobleem, met huwelijks perikelen, met ouders, die een kind verliezen en met een ongehuwde moeder. Elke aflevering biedt een afgerond verhaal uit het predikantenbestaan. In het eerste deel zit het domineesgezin nog volop in de verhuizing. De leden van de nieuwe gemeente zijn al in de weer om te weten te komen, of het pas gearriveerde paar het i goed doet als het vorige domineesechtpaar, dat (zoals meestal na vertrek) geen „Aan den dunne" heet de aflevering van de KRO-tv-serie „Tot de dood ons scheidt", die ditmaal wordt uitgezonden. Zoals gebruikelijk ligt de familie Hanekam ook in deze aflevering weer met elkaar overhoop. Ditmaal gaat het over „bloot op de tv", waar vader Herman niets tegen heeft, als het zwartbloot is, maar alles, als het om blankbloot gaat. Hij houdt het liever bij de werken en programma's van Godfried Bomans. De theorieën van Herman Hanekam over bacillen e.d. komen in een wat ander licht te staan, als hij, zoals hij het uitdrukt, „aan den dunne" blijkt te rijn. Daardoor wordt het de kijker duidelijk, dat vader Hanekam niets menselijks vreemd is Zaterdag KRO Ned. II 22.30 uur. 19.30 uur en om 21.10 uur via Neder land II bevat beelden van de wereld kampioenschappen hardrijden voor dames op de schaats in Helsinki, de rugbywedstrijd Schotland-Wales en de indoor-atletïekwedstrijden te 's-Herto- genbosch. In het sportprogramma „Langs de lijn" van de NOS-radio zondagmiddag om 14.02 via Hilversum III wordt aandacht besteed aan het wereldkam pioenschap hardrijden voor dames in Helsinki, het betaald en amateur voetbal, de paardenkoersen in Hilver sum, een overzicht van de Belgische voetbalcompetitie, zo mede overzichten en uitslagen van tal van andere spor- Muzikale quiz prijzen van honderd gulden te verdie nen zijn, worden met postzakken vol bij de NCRV ingezonden. De laatste tzending ove zeehonderddui ..Herkent u deze melodie?" gen zal Kick Stokhuizen de wil trekken. Zondag NCRV Ned. I 21.20 uur. r/ r J? Een team deskundigen van de univer siteit van Noord-Wales trok naar A- frika om aan de oostkust het dierenle ven in en om de koraalriffen daar te bestuderen. Drie maanden duurde hun onderzoekingstocht. Zij gebruikten daarbij onderwatercamera's, waarmee een overdaad aan kleur en vorm, die slechts zelden door mensenogen wordt waargenomen, op film werd vastge legd. Zondag NCRV Ned. 119.30 uur. In het t.v.-programma Video van de NOS wordt o.m. aandacht besteed aan de voorlichting via de radio van de vele buitenlandse werknemers in Ne derland. Een en ander' naar aanleiding van de gebeurtenissen rond Lino Cal- le, de samensteller en presentator van mers in Nederland, dat wekelijks door de NOS-radio wordt uitgezonden. Zo wel de heer Calle als drs. Frissen uit Nijmegen, die door zijn brief aan de NOS een rol speelde bij de zaak Calle, komen ln Video aan het woord. Zondag NOS Ned. II 21.35 uur. Vooreerst natuurlijk omdat lijke beelden, voor de tv „mannetjes op de maan" 1 Het gekke is dat je dat al j vinden: zo'n ruimtevlucht v grammeerd en volgens pro) gevoerd congres van de PvdA belangrijker. Ook dat is eigenlijk gek. Omdat dat congres in feite geen nieuws leverde. Er werd een resolutie ingetrokken die confessio nelen buitensloot; dat werd gedaan op een wijze die confessionele partijen in .feite, buitfiASlOOt. 7>>iTt Ui l,-M- O VARA's Achter het Nieuws zorgde voor een levendige reportage, vooral mik kend op, voor zo ver aanwezig, de per soonlijke image van Den Uyl. Er wer den vele .meningen gegeven. Meest nend waren die van (ex-Wandelganger) Faas: „D '66 heeft de leiding overgeno men" en van W. L. (D '66) Brugsma: „Faas heeft eigenlijk gelijk". In i benadering van het Amsterdamse beuren. In beide rubrieken misten we overigens het commentaar van DS-'70, dat het meest pikante onderdeel van de politieke discussie had kunnen rijn. Op zaterdag moet ons commentaar om technische redenen extra-kort zijn. Ver melden we daarom dat we de NCRV- reportage rond de Nederlandse schaats- fenomenen, juist door zyn huis-tuin- keukenkarakter iets ontwapenends vonden en dat „Hadimassa" op twee onderdelen na, superieur was. Superio- Ongeveer vier weken geleden werd exclusief voor de A.V.R.O.-televisie een show opgenomen rond de Engelse zangeres Shirley Bassey, die, zoals gebruikelijk, wordt begeleid door dirigent Brian Fahey. Shirley Bassey (35) brengt dan „What about today", „Yesterday", I heard the rain", „Come on baby, light my fire", „I must know", „What are you doing the rest of your life?", „I, whi have nothing", ,,I'll never fall in love again", „The lady is a tramp", „You and I", „As I love you", „Some thing", „This is my life", „The fool on the hill", „Spinning wheel" en „Yesterday when I was young" ten gehore. Shirley Bassey beheerst haar vak tot in de vinger toppen. Wisselvallig en heftig leeft rij zich uit achter de microfoon Zaterdag AVRO Ned. I 21.15 uur NEDERLAND I NOS: 10.45 uur: Schooltelevisie e Onze landbouw 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal NCRV: 19.05 u Dier ei 19.25 uur: Zo moeder, zo dochter 20.00 uur: Journaal We stinken er in, luchtvervuiling 21.20 uur: Memorandum van een dokter 22.10 uur: Hier en nu 22.35 uur: In het voorbijgaan Journaal NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant Het programma „Panoramiek" van de NOS-televisi ebevat een vraaggesprek van de heer W. L. Burgsma met prof. Karl Kaiser, hoogleraar in de politico- Saarbrücken. Thema is: wat gebeuren om de geleidelijke ging te voorkomen van de omgeving, waarin wij moeten leven,- de dunne biosfeer die de aarde omgeeft. Zondag NOS Ned. II 20.20 uur.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2