Rhodos ZWEDEN KORT AF MAAKT VAN ELK BLEEKGEZICHT EEN DICHTER Zweedse cheque: het beste zonder maren ZATERDAG 6 FEBRUARI 1971 Ver van het slordig opgemaakte bed der Griekse kolonels ligt Rhodos, godeneiland, in de Aegeïsche zee. Elke vierkante meter, elk rotsblok behoort aan Griekenland, maar misschien is het de veilige afstand van de hoofdstad Athene, die de duizenden felle Papadopouloshaters zo moeiteloos over hun gewetensbezwaren heen helpt. Rhodos is Als je uit het raam van je hotel kamer kijkt, zie je de grijze rotsen van Azië uit de veelkleurige golven oprijzen. In de ochtend als de bran dende zon de nevelen nog niet uit het dampende water heeft getrok ken, lijkt het, alsof je met het grootste gemak van de wereld naai de overkant kunt zwemmen. Later op de dag echter neemt Rhodos steeds meer afstand van de Oriënt". bouwden de ridders hun huizen, die door een wonderlijke speling van het lol onbeschadigd de vele oorlogen heb ben overleefd. De Ridderstraat in Rhodos is daardoor één van de best overgebleven voor beelden van middeleeuwse bouwkunst, die nog op dit ondermaanse resteren. De straat, Nog steeds koestert het rozeneiland Rhodos zijn eeuwc oude schatten: restanten van tempels, die Grieken Romeinen er bouwden. veelkleurige golven oprijzen. In de ochtend, als de brandende zon de nevelen nog niet uit het dampende water heeft getrokken, lijkt het, alsof je met het grootste gemak in- >9 water onder de strakblauwe hemel, waar maanden lang geen wolkje doorheen zeilt, krijgt verder uit de kust een diep paarse tint. fel contrasterend met het bijna door zichtig groen van de waterakker vlak achter het rotsige strand. Veroveraars Waarachtig, Rhodos is een eiland, dat van elke bezoeker een dichter maakt. Ver voor onze jaartelling was het al een begeerde vooruitgeschoven post van Griekse en Ro- onder de voet werden gelopen door Turken en Italianen. De invasie, die het eiland dér miljoenen rozen, nu over zich heen ziet spoelen is van vreedzamer aard: zij bestaat uit bleekgezichten uit de walmende wel vaartstroggen. mannen met onthutsende bloemetjesja- Geheimzinnige oase Rhodos is volgens ervaren globetrotters het mooiste van de twaalf eilanden, die samen de Dodekanesos vormen Het is ook de meest geheimzinnige oase in zee en dat vindt zijn oorzaak in het feit, dat het al eeuwen roérloos ligt op de scheiding tussen twee aparte werelden. Men vindt er zowel de weeë sfeer van het oosten als de gestroom lijnde aanpak van hel westen. Moskeeën en christelijke kerken houden elkaar overeind en er is geen plek op het eiland, waar de geschiedenis niet diep zijn sporen in gekerfd heeft. Nog steeds liggen de x-esten van oude Gi'iekse steden op de rotsen. Aan de west kust vindt men de stad Kamiros, dat het Pompei van Griekenland wordt genoemd i onaards mooi kerkje, dat zijn middeleeuwse wand schildering spinnend koestert. Verderop k aan Rhodos. ligt Lindos. Een beschei- nolshoop van witgeverfde huisjes rond- e rots. waar eens de Akropolis heeft an, die de beroemde tempel van Kaap ion verre in de schaduw stelde. Een ;t slome ezel brengt de toeristen nu de hoogste toppen van de rots. waar de deze godelijke dependance en het Byzantijnse aar de muren bedolven en wandsehildei-ingen. dus: Rhodos is niet Uit de middeleeuwen kerkje van Lindos, wa; zijn onder ikonen e Een duidelijke alleen een paradijs horizontale feestfiguren, maar is ook voor vorsers eten en drinken. De hoofdstad Rho dos alleen is reeds een bezoek aan het eiland dubbel en dwars waard. Eens zijn hier de Johanniterridders geland, toen zij het hemels Jeruzalem achter zich gelaten hadden. Ze kochten het eiland van de Byzantijnen en waren oprecht van plan er voor eeuwig wortel te schieten. Daarom maakten ze van Rhodos één enorme vesting in de beste tradities van de middel eeuwse verdedigingskunst. De stad werd om muurd en de metersdikke wallen liepen schitterend plein, waaraan het paleis van de grootmeester ligt, dat de gehele stad beheerst. De Johanniterridders hebbei. overigens wei nig plezier van hun egelstelling gehad: na een beleg van meer dan een half jaar moesten ze capituleren voor de Turken, die op hun beurt de aanwezige kerken omturn- Voor de rest lieten ze de nu door de honderden stegen van de oude stad zich dan ook in de middel- drinken ze 's avonds hun ouzo of hun glas koppige Griekse wijn op één van de honder den terrasjes. Zij moeten dat genoegen sinds enkele jaren delen met toeristen uit alle werelddelen, die met honderden tegelijk door ehartervliegtuigen op het godeneiland worden afgezet. Tot in de vijftiger jaren was Rhodos een vergeten paradijsje, dat alleen werd aangedaan door cruiseschepen maar het sociaal toerisme heeft ook hier het breekijzer in de rustieke entourage gezet Hotelpaleizen markeren nu de skyline en de Op dit moment is Rhodos gelukkig nog een verrukkelijk eiland met voldoende plaats voor iedere toerist. Het is daarbij ook noR spotgoedkoop: voor een kop Turkse koffie met onvermijdelijke drab betaal je nog geen kwartje, een goede fles wijn heb je al voor twee gulden, een etentje op zijn Grieks vergt een investering van om en nabij een riks en wie het eens breed culinair wil laten hangen is een tientje kwijt. Prettig is het ook om te weten, dat de Griekse toex-istenbazen hun zaken professio neel aanpakken. Zij bieden goedkope excur sies aan naar alle bezienswaardigheden van het eiland en voor de mensen, die het groepsvermaak beu zijn, hebben ze auto's, scooters, bromfietsen en zelfs fietsen te huur Op die manier kan men adembene mende ontdekkingstochten maken in het binnenland van Rhodos. dat in de meest letterlijke zin nog woest en ledig is. Niks voor niks He, is dan ook niet verwonderlijk, dat de meeste Nederlandse touroperators Rhodos een voorkeursplaats hebben gegeven in hun reisprogramma's. De prijzen voor een 14- daags verblijf op dit eiland zijn over het algemeen wat hoger dan voor Spaanse be stemmingen (alleen de vliegreis Schiphol Rhodos duurt al zo'n 3'uur), maar de toerist krijgt die investering dan ook dubbel en dwars terug. Rhodos is domweg exclusie- boeiender dan pakweg Mallorca, dat tegenwoordig zelfs de goden i omsloten de voorspellen zelfs, dat Rhodos hetzelfde lot zal ondergaan als Mallorca. dat nu al één massale bunker voor vakantiegangers is. De hemel boven het eiland verhoede dit. lij van boven heeft nog rustig vakantiestek voor u Als u van het «lag bent „aan mijn ïyf geen polonaise" en in den vreemde by het zien van twee landgenoten lichte braakneigin gen krijgt; als u per se een strandje voor u zelf wilt hebben en by het vissen op vette steur niet met uw hengeltje In de dobber van een buurman verstrikt wilt raken, dan kunt u dat pittoreske dorpje in de Eifel en dat geinige badplaatsje Roep nou niet meteen, dat u daar in het hai-tje van de zomer met een ijsmuts en oorwarmers moet lopen, want dat bewijst alleen maar. dat u althans wat Scandinavië betreft slecht bent voorgelicht. De praktijk wijst namelijk uit. dat Zweden een heel wat stabieler klimaat heeft dan Nederland. Akkoord, de winter kan er bar koud zijn en de kans. dat u dan bij dertig graden onder nul een oorlel verspeelt, is niet denk beeldig. Maar in de zomer kan de temperatuur in datzelfde, onvoorstelbaar grote land oplopen tot waarden, waar een Hol lander eerbiedig zijn ruiten petje voor afneemt. En dat is nog niet eens de grootste troef, die Zweden ten behoeve van zijn toei-isten uitspeelt. Mogen we even: Zweden is een ruig land met zo'n honderdduizend meren, met een kust lijn van achtduizend kilometer, meer dan vijfhonderd ge registreerde viswaters, wouden en bossen, die meer dan de helft van het land bedekken en een oppervlakte, die ruim dertien maal zo groot is als Nederland. Op die lap wonen slechts acht miljoen eujebreutende mensen Krijgt u er al zin in Dan heeft het zeker zin om eens contact op te nemen met het Bureau Zweden N.V. in Amsterdam (Vijzelgracht 17. telefoon 020-237341). dat een groot aantal reizen naar Zweden organiseert voor plezierige prijzen. Er zijn een aantal 15-daagse autorondrzizen vanaf 520 gulden, er is een 11-daagse kano-expeditie in de ruige natuur van West- Zweden voor 375 gulden, een vakantie in een 4-persoons motorboot op de Zweedse meren (1100 gulden per week in het hoogseizoen, daarbuiten 800 gulden), een 11-daagse hotel vakantie in één der oudste Zweedse Landhuizen voor 600 gulden en een 14-daagse gecombineerde boot- en busreis naar Lapland vanaf 950 gulden. Vrijwel alle reizen beginnen en eindigen aan boord van cén der luxe schepen van de Tor Line, die elke week op woensdag en zaterdag uit Amsterdam vertrekken. De prijzen zijn op basis van een couchette-accommodatie, maar de Torschepen hebben ook hutten in alle denkbare prijsklassen Vermaard zijn ook de maaltijden aan boord van de Tor-Line- schepen. Een extra-aanbeveling dus x Warm en zonnig in de zomermaanden Dit reiziger xantrckkelijk gemaakt om eens een overstapje Zweden. Opgemelde eigenheimer be hoeft daarvoor niets van zijn privacy op te offeren eigen vertrouwde houtje door de eeuwig zingende bossen trekken en in eigen beheer glaasje drinken met één van Kristin Lavrans' doehteren. Plannen maken is ook niet nodig: vrij heid blijheid blijft de piratenvlag. die de toeristen- lading dekt. Het enige, wat men wel moet aanschaffen zijn de zogenaamde Zweedse hotelchèques. die tijdens alle dagen van de drie zomermaanden (juni, juli, augus- gedurende de weekends van de maanden geldig zijn in 66 hotels en 161 Zweden en hier en daar in Finland en Noorwegen. De chèque bestaat uit drie coupons, waarvan er één recht geeft op overnachting in een goed hotel op basis van een tweepersoonskamer, één volschept. dan op een ontbijt en één op een eenvoudige maaltijd chèques, die in boekjes an huis uit een schranser bent, die ïxtra bordje bruine bonen met spek :unt u een snaaks bedrag bijbetalen i begeerde stuks worden verkocht, bedraagt 30 gulden en dat is voor een pepeiduur land als Zweden een spotkoopje Neem maar van ons aan. dat u een veelvoud kwijt bent. als u zonder die chèques door het land crosst Extra voordeel van deze chèque is, dat men zijn zwerftocht niet lang tevoren behoeft uit te stippe len. De portier van het hotel, waar u vandaag logeert, reserveert bij uw vertrek zonder bijkomen- verkrijgen. In Nederland kunt u de Zweedse hotelchèques krijggn bij de erkende reisbureaus of direct bij de genei aal-agent. Bureau Zweden N.V., Vijzelgracht 17 in Amsterdam, telefoon 020-23.73.41. U kunt z« ook per giro bestellen door het overmaken van 180 gulden op postgiro 258100 ten name van Bureau Zweden N.V. te Amsterdam met vermelding „voor Prachtige vergezichten zijn ook huis hoofdstad Stockholm 1 miljoen v De Zweed heeft twintig maal leefruimte als de Nederlander. de zomermaanden juni, juli en augustus is het doorgaans warm en zonnig in Zweden. Gemid delde temperatuur 21 graden. De beste reistijd is van eind mei tot begin september voor Zuid- en Midden-Zwe den en juni-half juli voor het' noorden. In die periode gaat de zon kei niet onder. boven de poolcir- geldig paspoort. Voor auto: rijbewijs, groene kaart, kente kenbewijs. Sinds drie jaar heeft Zwe den rechts verkeer. Maximumsnel heid in de bebouwde kom 50 km per uur. buitenwegen doorgaans 90 km per uur. De Zweedse politie treedt uitzonderlijk streng op tegen automo bilisten die te veel alcohol gebruikt hebben. Dit geldt ook voor buitenlan- Prijzen: 1 liter superbenzine 69 cent, kop koffie 85 cent. glas bier 2.50. lunch of diner in middenklasseres taurant 8-10 gulden. 500 gram brood 1.20, pond boter 3.15, 6 eieren 1.60. pond koffie 4 gulden, liter melk 85 cent. 500 gram vlees 10 gulden. Stuga's: Zweden heeft duizenden va kantiehuizen. die vrijwel alle modern en riant gelegen zijn in de mooiste gebieden van Zweden. De prijs vari eert van 85 tot 300 gulden. Men kan ook gebruik maken van de 40 herber gen van de Zweedse .Touring Club en de 160 jeugdherbergen, die open zijn voor jong en oud. Pi-ijs per overnach ting tussen 5 en 12 kronen. Inlichtin gen over de stuga's, die ideaal zijn voor gezinsvakanties bij Bureau Zweden N.V.. Vijzelstraat 17 in Am sterdam. telefoon 020-237341. Scania- Lux Reizen Holland N.V Helmerslaan 10a in Eindhoven tel. 040-27500 en Scandinavian Arctic Sunway, Jan Pie- ter Heyestraat 87 in Amsterdam, 020- 122996. Campings: er zijn 500 erkende peerterreinen, onderverdeeld in tegorieën. De pryzen variëren van 6 kronen per auto plus carava Verbindingen: Per boot: Amsterdam- Göteborg per Tor-Line. 2 maal per week. reisduur 24 uur. Travemünde- Hülsingborg per Traveline. dagelijks. Per vliegtuig: AmsterdamGötcborg. dagelijks per Finnair vliegtuig IV» uur en Amsterdam-Stockholm per KLM en SAS vliegtijd drie uur. Per trein: daglijks via Kopenhagen twee treinverbindingen: Holland- Scandinavië-exprcss en Nord West Express naar Halsingborg (19 uur) en Stockholm (25 uur).

Leidse Courant | 1971 | | pagina 15