0 GROOTSTE NAOORLOGSE SHOW VAN BLINKEND CHROOM EN GLIMMEND STAAL Groeiend autopark I0E KOMT U OP DE RAI? Antistemming door luchtverontreiniging en onveiligheid Geen wereldprimeurs op auto-RAI uto in zes tot zeven mille asse het meest gevraagd HeRAI rsonenauto's ZATERDAG 6 FEBRUARI 1971 fM21 FEBRUARI'71 Door Ypke Landstra en Gerard Croné TERDAM Hoe groter de verscheidenheid, hoe vaak de keus. Verscheidenheid en keuze zijn komende RAI voor personenauto's in grote minder dan 65 merken uit twaalf verschil len zijn present. Daarnaast is er een groot psvellen en autogordels worden geëxposeerd. AI heeft voor deze grootste naoorlogse show van end chroom en glimmend opgepoetst staal in totaal vierkante meter gereserveerd. Dat is meer dan e eerste naoorlogse RAI voor personenauto's n 1950 slechts 12.000 vierkante meter. rijk is de Ned< lan de 1 op 3,5 neer auto's. Anders gezegd betekent dit, dat naarmate er meer auto's op de Nederlandse wegen komen, de lf welvarender zullen worden. In hoe- erre dit ten koste gaat van het welzijn laten wij hier naar buiten beschouwing. Dat Nederland momenteel ua „autodichtheid" achteraan komt, laat zich ook erklaren uit het feit dat ons nationaal inkomen per hoofd van de bevolking i één na laagste is; zou EEG-landei deel ontving de schatkist direct of indirect van de automo bilisten een bedrag van ongeveer drie miljard gulden. Dit bedrag wordt niet geheel aan het verkeer besteed Was dat maar waar. Een deel is ook bestemd voor defensie, onderwijs, openbaar vervoer. Bijna de helft van de 2.6 miljoen personenwagens in Nederland bestaat uit zakenauto's. Ongeveer de helft van de 45 miljard kilometer, die wij dit jaar met zijn alleb zullen afleggen, zijn „zakelijke" kilometers. En aangezien 80 procent van alle afgelegde kilometers per belangrijke economische functie van de auto duidelijk Dit is dc Ziguli 2101, een in Rusland gemaakte au to, waarvoor de Fiat 124 model stond. De auto zal in de tweede helft van dit jaar worden geïntroduceerd. De Ziguli 2101 heeft een sterkere motor dan de 124 met als nieuwigheid eeir bovenliggende nokkenas. Verdere bijzonderheden zijn 'n gesloten koelsysteem, gescheiden remcircuit en rem krachtverdeler. De prijs van de Ziguli is op dit moment nog niet bekend. trekt Deze 13.0 Sindsdiei in Amsterdam worden verwacht. De Duitsers het dit najaar zonder hun show moeten stellen, ■rbond van de Duitse Auto-industrie (VDA) heeft gemaakt dat de IAA te Frankfort dit jaar niet ;aat. Dit vanwege de hoge kosten die begroot en op 100 miljoen Mark. En dat geld houdt men ;en huis. Nederlandse importeurs denken er anders over. iter J. L. Lang zei onlangs: „Een dergelijke tonstelling is stimulerend voor de verkoop". En met eerkoop gaat het in ons land steeds beter. In 1970 nieuw rekord, 432.231 auto's werden verkocht, ■olie wegen en luchtverontreiniging ten spijt. Lan- jd heeft Nederland een achterstand in autobezit en opzichte van ons omringende landen. Die irstand zijn wij echter snel bezig in te lopen en acht, negen jaar wordt verwacht dat er in elk rlands gezin tenminste één auto aanwezig zal zijn._ wordt dus nóg voller Ij oen Nederlanders rijden momenteel in 2,6 o's, waarmee een autodichtheid van 1 op 5 In België, Engeland en Zwitserland is die Duit- Onafhankelijk Primeurs Wereldprime bezoeker op de RAI niet niet, ook geen Europese geïnteresseerd in Ziguli, de nale i belai jrimeurs. Misschh Russische Fiat-12- n Brussel, maar importeur Gremi te Groningen zal ïventuele kopers onmiddellijk meedelen dat de wagen jas in de tweede helft van dit jaar geleverd kan .vorden. Over de prijs zal men waarschijnlijk nog niets -.eggen. Een ander model, de BMW-Touring-2000-TII, 1600- of ale bestedini uitgedrukt, 10 procent bestemd voor het perst nenautoverkeer. De economische functie van de aul laat zich moeilijk in geld uitdrukken. Vast staat d; wanneer de auto zou wegvallen, het economisch leve danig ontwricht zou zijn. Bovendien leven tienduizer den Nederlanders van de auto. Men denke in d verband alleen maar eens aan de mensen die werke bij oliemaatschappijen, bij DAF, assemblagebedrijve: banden- en onderdelenfabrieken. importeurs, dealer «ppijen en garageb» de auto c :ellin vïjfel belai een aantrekkelijk wagentje, dat vrij zeker de bewon derende blikken zal trekken van jongere bezoekers. Als grote tegenhanger van de Cherry kan de Chevrolet- VEGA-2300, prijs 18.000 gulden, worden genoemd. De DAF-55-Marathon die nu in serieproduktie is geno men, is uiteraard ook aanwezig na in Brussel zijn debuut te hebben gemaakt. Andere voor het eerst in Nederland geëxposeerde wagens zijn de Datsun-2200- diesel. Jeepster Commonda, Marcos, Peugeot-504-diesel. de fraai gelijnde Renault-12-Break, Renault-12-Gordi- ni. Scaldia-427-stationcar, Skoda Rally en Skoda Coupé, Sunbeam-1500-GT. Triumph Stag en Triumph Toledo. Het is geen geweldige oogst aan primeurs. Dit is ook weer niet zo verwonderlijk, want steeds meer frabri- kanten gaan er toe over reeds voordat het seizoen van de „salons" begint hun nieuwste creaties te lanceren. Dat deed onder meer Ford. Vorig jaar september werden de nieuwe Taunus- en Cortinamodellen, los van iedere tentoonstelling, de „wei" ingestuurd. Opel 6853 gul Begin di ca. 400.000 rijden er tegen het einde miljoen auto's in Nederland rond, een volgens betrouwbare voorspellingen aan he de zeventiger jaren vijf tot vijfeneenhalf was het meest goedkope gemiddelde prijs weer om- el tot 7405 gulden in 1970. Maar dit ltijd een 160 gulden beneden dat van 1971P drie aantal dat Meer auto's, meer welvaart. Meer auto's, minder wel zijn? De toenemende motorisering kan in de huidige ontwikkeling dit welzijn bedreigen. Ten aanzien van de luchtverontreiniging bestaat redenen voor optimis me. Verwacht mag worden dat mede onder druk van wettelijke maatregelen dé automobielindustrie en de oliemaatschappijen er is reeds een begin mee ge maakt de .uitlaatgassen zullen zuiveren. Gesteld 1 jrden dat de Niet gestegen ;in van de tachtiger jaren de lucht r en dan de 2,6 miljoen van nu. Minder uitzie r voor de problemen van overvolle wegen, verkeers- ngevallen, verstopte steden e.d. Rigoureuze maatrege- en zijn dringend geboden, opgevijzeld. Op het vijl ben tot 45 gulden per 100 liter in scus 14 procent aan BTW en 15 procent erbruiksbelasting legt op een nieuwe ai emiddelde prijs van de auto sinds 1958 ni« 'ie is zelfs gedaald en wel van 7568 gulden ain mogelijk verstoren. Hoe groter de verscheidenheid hoe moeilijker de keus. Misschien zegt u dit ook als u moegelopen de RAI- hallen achter u hebt gelaten. Misschien is het u opgevallen dat de geëxposeerde auto's op één punt belangrijk verschillen met die van twee jaar geleden. In alle nieuwe auto's zitten sinds 1 januari veiligheids- IN KWART EEUW VAN 30.000 NAAR 2,5 MILJOEN AMSTERDAM - British Leyland is op de RAI aanwezig met een gr oot aantal modellen; eén ervan is de Rover 2000 TC, wagen die 20.411 gulden kost. Naar verluidt heeft Britsh Leyland plannen eind dit jaar of begin olgend jaar te komen met een nieuwe Morris en w el met de motor voorin en de aandrijving op de achter wielen Auto's van BLMC met voorwielaandrijving zullen in de toekomst weer de merknaam Austin krijgen; de modellen met de aandrijving op de achterwielen krijgen de merknaam Morris'. Pers- Inwonei 1930 1940 1945 1950 1955 donderdag ag 21 februari. I landag. din de tentoonstelling alleen 10 -17 uur geopend. De toegangs- de RAI bedraagt vier gul- :oveel mogelijk te beper- Zij die per auto naar de RAI •ordt dringend aangera- de routeborden en richtingspijlen ilgen en uiteraard de aanwijzin- n de verkeersagenten na te Het kan voorkomen dat men niet in de onmiddellijke na- van de RAI moet parkeren, ander verzoek van de politie aan lutomobilisten is bij een bezoek de RAI op de voorruit de letters plakken. Hierdoor zal zij sneller naar de tentoonstelling Gedurende de ope- BMW Touring 2000 Til; het is de eerste stationcar d ie dit merk lanceert. Het model is een synthese van toerwagen. coupé en limousine. De krachtbron is e en 2-liter 130 din-pk inspuitmotor. De topsnelheid is 190 km/u. Deze drie-deurswagen kan een aanhanger trekken met een maximaal gewicht van 1000 kg. De prijs zal waarschijnlijk tussen de 15 en 17 mille komen te liggen. De vierdeurs versie van de Datsun Cherry 1000 trop op de Salon van Brussel veel belangstelling. Dat zal zonder twijfel ook het geval in Amsterdam zijn, want dit compacte wagentje, cilinderinhoud 988 cc, lijkt ons bijzonder geschikt voor mensen die tegen een niet al te hoge prijs een „eerste" auto willen kopen. PRO EN CONTRA DE AUTO de tentoonstelling Europaboulevard worden verwezen, gratis gebruik kunnen maken van au tobussen die de passagiers naar het RAI-gebouw brengen. Ook vanaf het RAI-complex lopen weer (gratis) bus- De politie heeft de volgende richtlij nen voor de „RAI-automobilsten" uit Den Haag, Leiden en Rotterdam opge steld: Vanuit Den Haag, Leiden en Rotter dam over Rijksweg 4 letten op ver- wijs'borden, die zijn geplaatst tussen de Schipholtunnel en het klaverblad Badhoevedorp, hier rechtsaf en borden volgen via afslag Aalsmeer, oude Schipholweg en autoweg door het Amsterdamse Bos tot verkeerslichten op kruising Amstelveenseweg, waar politie aanwijzingen geeft. ais kankerverwekkende luchtvervuiler volgens de kankeraars of als superdroom, bet valt niet te ontken nen dat bet rijding een stuk van ons leven is geworden. Overal ter wereld wordt men ermee geconfronteerd. Vreemd eigenlijk, in de begintijd van geen betoog, Solex opende een 36 mil joen kostend „lab" eind vorig jaar, want in Stuttgart zitten een stelletje lieden, troulve navolgers van Robert Bosch, die hun ziel en zaligheid ver- Bosch gaven tijdens de Parij toonstelling te kennen dat dimbare koplampen met twee halogeenlampen elektronische nu in produktie zijn gekomen. Carello had dit reeds eerder gedaan. Prachtig, i deze felle koplampen niet te hoog was, was er een duidelijke ming geestelijken hieldei kansel antipreken ming die i ntistei :rugkoi auto in de prijsklasse tussen de zes en zeven mille was vorig jaar het meest »agd. Uit het door de RAI samengestelde overzicht blijkt dat 29 procent de totale verkoop vorig jaar is „geleverd" door de 6000- tot 7000-gulden- oorgaande jaren lag het zwaartepunt van de autoverkoop altijd in de kla: n de vijf en de zes mille. Gewild w aren ook de auto's die meer dan 4000 minder dan 5000 gulden kostten. Als gevolg van de gestegen prijzen ten de kopers vorig gelijkwaardige auto te kunnen kopen r in de geldbuil del De ontwi kkeling per prijsklasse was de laatste als volgt: 1965 1966 1967 1968 1969 1970 000 gulden 3.5 1.7 1.1 0.7 0.4 0.2 0— 5.000 gulden 23.0 20.2 15.9 17.1 17.6 11.7 6.000 gulden 31.0 22.7 24.6 30.3 28.9 18.2 7.000 gulden 11.6 18.0 22.4 18.8 17.3 29.0 8.000 gulden 11.6 10.7 11.4 9.8 11.0 12.5 9 000 gulden 5.6 10.6 7.7 7.7 8.6 8.9 110.000 gulden 5.2 6.4 7.7 6.9 5.0 7.1 f>—13.000 gulden 1.4 2.4 2.5 2.6 2.9 3.5 0—16.000 gulden 2.9 2.7 2.6 2.2 2.0 2.2 gulden en meer 1.4 2.1 2.1 2.0 2.5 2.6 Toekomstbeeld: Varioramakoepel AMSTERDAM. Naast de Stirling heteluchtmotor van Philips zijn er op de RAI nog een aantal bijzondere inzendingen. De belangrijkste zijn: model Triumph Stag V-8-motor van British Leyland, een Opel Rekord cabriolet van Nedam, Fiat Abarth- renwagen van Holland Auto, Ford GT, Porsche 917 (winnaar in Le Mans). Renault 12 Gordini Motor, Alfa Romeo Montreal Sportwagen, Datsun 240 Z sportwagen, Scaldia 412 gas, een auto met de standaard LPG-installatie onder de wagen gemonteerd. DAF kijkt in de toekomst met een „variorama"-koepel, die bedoeld is voor futuristische voertuigen. en General Motors presenteert de Vaux- hall SRV, een experimentele auto. In de RAI is ook aanwezig de „Golden- Op het moment, dat de automobielfa brikanten qua technische ontwikke ling ongeveer bereikt hebben, wat momenteel verlangd kan worden en ze dachten zich voornamelijk te kun nen wijden aan de produktieproble- men. worden ze geconfronteerd met nieuwe problemen, de luchtverontrei niging. geluidsproduktie en optimale veiligheid betreffende. Wat kan reddei gasmotoren, stoommachines? Amerika geeft het voorbeeld met een forse aanpak. Over tien jaar moeten in het fraaie Califtrnië auto's draaien, die per afgelegde mijl maximaal 4,7 gram CO, 0,25 gram CH en 0,4 gram NO mogen produceren. De auto-industrie staat voor een zware opgave. We waren trouwens in Europa al goed op weg om even wild te worden op pk's als de Hamburger etende lieden aan de overkant van de meest overge vlogen oceaan. Die pk-race zou wel eens tot een einde kunnen komen. ïrheid loodvrije benzine Ook hier blijken goede Met optimale afstelling van carburatie etc, zijn de schadelijke bestanddelen in de uitlaatgassen minimaal. Trouwens deze optimale afstelling geeft ook tweederde a driekwart topsnelheid. Een minimaal gebruik van de choke is mede uit het oogpunt van luchtverontreiniging belangrijk. Dit zou trouwens wel eens het "inde kun- dat de ren is, althans motorisch. Maar geldt dat ook voor de rest? Het ziet er naar uit, dat de automatische transmissie over tien jaar in groten getale op het huis, tuin en keuken wagenpark zal worden toegepast. Vermoedelijk is de popularisering nog slechts een kwestie van geld, want ondanksAmerikaanse infiltratie blijft de meerprijs in de klasse auto's van f6000 tot f8000 tus sen de 11 en 15 procent. Met als uitzondering Daf, die de standaard levert. zullen schijnen als gevolg giers op de achterbank of slechte af stelling. We blijven zoeken naar de automatisch zich juist instellende lam pen, het op niveau blijven van de wagen zelf heeft alleen de 15 jaar oude Citroën DS en nu onk de nieuwe Citroëntypen. Voor wat betreft de signalering, we zijn benieuwd wanneer men de sterk te van de clignoteurs afhankelijk gaat stellen van het al dan niet inschake len van de verlichting. Men hoort wel eens klachten over de bij lichte mist te felle achterclig- autotypen wordt ae lichtsterkte al door een relais gere geld. Het mist-achterlicht plm. 30 W) is te' land bijna goedgekeurd. sterburen met lampen hier snel van terugkwamen, zowel door processen-verbaal als door het feit, dat deze lampen snel door- Jaren geleden heeft men juichend de schijfrem binnengehaald. Dat was hel laatste woord op autogebied! Maar hoe langer hoe meer beginnen we te daarmee nog lang .wereld- beseffen dat blokkeren is beter. We hebben al remkrachtregelaars op de achterwie len die al zeer veel goed doen en de maar het blokkeren van de wielen kan blijven plaatsvinden. De wielen voor blokkeren vrijwaren kan alleen geschieden via impulsen, die door het wiel zelf gegeven worden en daar het verwerken van de doorgegeven impul- tend langs el< lijk. Veiligheid „Wie een theekopje per post verstuurt, zorgt dat de verpakking dusdanig is dat het theekopje heel op zijn bestem ming komt. Als men zo'n theekopje precies zo zou verpakken als jnensen die in een auto van de ene plaats naar de andere gaan, zou dat kopje in tienduizend scherven aankomen." Dat zegt de Amerikaanse ingenieur Robert Brenner, die in opdracht van zijn regering veiligheidsauto's ontwik- Maar veiligheid is niet alleen een zaak van een versterkt stijltje hier en een schroefje meer daar. Het gaat om de hele auto. Neem de ruiten eens. Achter de schermen woedt een hevige glasoorlog. In het algemeen zijn voor alle auto's voorruiten v an gelaagd glas verkrijg baar, zij het mede door de geringe produktie 'vrij duur, maar men voor komt er wellicht een zware kou of griep door, want één steentje tegen de voorruit en het is zover bij securit kindskinderen zullen lachen om ons nijver pogen. Maar is het niet net als met roken. Stopt u ermee omdat u vijfmaal meer doden door v all an dan in het verkeer.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13