NATUUR BEHOUD ZAAK VAN GELD..., VEEL GELD anuela it Serlijn IEEFT DE ZACHTE REKKEN VAN E ECHTE MUTTI Vereniging bij aankoop bijna failliet, bij beheer bijna failliet Door Amsterdam en de Bus- umse t.v.-studio's dwaalde ver eden week een hip Duits ding, hübsches Madchen, ietwat terughoudend maar ongeposeerd riendelijk dat zich nog steeds oopt te verbazen over haar eigen roorspoedige levensloop en maar liet begrijpt waar zij het allemaal lan te danken heeft. De eerste itap heeft zij destijds zelf ge naakt. Nadien zijn het mannen H V eweest, die het lot telkens zulk een wending hebben gegeven, dat thans de halve Heimat aan baar voeten ligt en dat Amerika daartoe de toebereidselen treft. zicht heeft zij wel de de echte Mutti. Ton Oliemuller AMSTERDAM „Eerst gingen we bijna failliet aan de aankoop van land- 1 goederen en natuurgebieden, daarna gingen we bijna failliet aan het be heer van de gekochte gronden. Er waren grote tekorten, ongeveer 75 gulden per hectare moesten en moe ten we bijpassen om de gronden goed te beheren. We stevenden regelrecht op een faillissement af. We moesten met hangende pootjes naar de rege ring om naast de aankoopsubsidie ook een bijdrage te krijgen in het be heer van de objecten". Mr. H. P. Gorter, directeur van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten ziet echter het einde van de moeilijkheden nog niet komen. „Ie dere aankoop van een landgoed of van een na tuurgebied verhoogt het exploitatietekort. Voor de aankoop zelf krijgen we vijftig procent subsidie van het rijk en vijftig procent van de provincies behalve in Gelderland, waar gemeenten en pro vincie ieder 25 procent bijdragen en voor het egelingen beschikt worden beheer kaï over zo'n 1,7 miljoen gulden. Omdat echter het aantal landgoedei wordt aangeboden steeds groter wordt andere kopers zijn dan onze Vereniging zullen de subsidies ook steeds groter moeten worden. Geluk kig is dat in het verleden ook gebeurd, maar dat zal in de toekomst ook moeten gebeuren. Want zoals de zaak nu ligt zijn we nog niet gered. Er zijn nog steeds tekorten. Er is echter bij de regering veel begrip voor deze noodsituatie". Het grote knelpunt bij de financiering van de aankoop en de instandhouding van landgoederen en natuurgebieden doet zich voor op provinciaal niveau. De heer Gorter: „Provincies als Overij- sel, Gelderland en Drente zijn rijk gezegend met natuurgebieden en landgoederen. In deze provin cies wonen echter in verhouding tot de rest van de provincies maar weinig mensen, zodat ook de begrotingen soms niet ruimer zijn dan die van een grote stad in het westen van het land. Omdat nu juist in de provincies met een relatief kleine begroting veel landgoederen moeten worden aangekocht, zijn de lasten eigfenlijk wat ongelijk verdeeld. In sommige provincies (Overijsel) dreigt het ook spaak te lopen, vooral wanneer er grote objecten moeten worden aangekocht. De provincia le stichtingen voor natuurbescherming zoals het Overijsels landschap en het Gelders landschap moeten dan ook herhaaldelijk bij de provincies aankloppen om geld", aldus de heer Gorter. Aanleiding tot de regelingen zoals ze nu zijn, was de situatie van een paar jaar geleden toen het in bestond er een steeds groeiende stroom van aan biedingen van landgoederen, die te koop waren. Er Gorter. „Er is toen een regeling met de uit de bus gekomen die wat vreemd aand< toch voor meer geldmiddelen zorgi rijkssubsidiebedrag (vijftig procent) 1 Natuurmonumenten een le- >r dan het rijk de rente en aflossing op zich zou nr-"f»n. Op die manier komen de lasten op de schouöi van het nageslacht, dat ook de vruchten zal plukken van wat er nu gebeurt aan natuurbescherming. Ook provincies konden aan deze ieenfinanciering deelnemen, maar veel provincies geven de subsidies liever a fonds perdu, zolang het nog kan. Op die manier hebben we het 't vorig jaar kunnen redden", aldus de heer Gorter Armoede behoefte meer aan een landgoed. Bij een onder zoek dat we tien jaar geleden hebben gehouden, bleek dat er sommige landgoedeigenaren waren, die zich alles moesten ontzeggen om de kosten van hun landgoed te kunnen betalen. Soms waren het zelfs schrijnende gevallen van armoede. Het is voor een particulier beslist niet meer op te brengen. Aan de ene kant verbieden wij namelijk deze mensen om ook maar iets te doen om aan inkomsten te komen van hun goed, en aan de andere kant moeten we dan, als het helemaal niet meer gaat, dit goed kopen. Wij zitten echter met dezelfde moeilijkheden als deze particuliere eigenaren. Grondprijzen stijgen; houtprijzen zijn niet hoog en wie wil er nog in zo'n tochtig groot landhuis wonen behoudens een enkele exentriekeling?". De heer Gorter ziet dan ook in het beheer van de aangekochte gronden de grootste moeilijkheden ontstaan. Ieder aangekocht stuk grond doet het exploitatietekort stijgen. De bijdrageregeling in de beheerskosten is weliswaar aanzienlijk verruimd, maar deze zal steeds ruimer moeten worden. Een ander probleem voor de Vereniging tot Be houd van Natuurmonumenten zijn de voortduren de aanvallen die gedaan worden op het landschap en het milieu. Van een stichting die alleen aanko pen en beheer van landgoederen en natuurgebie den verzorgde, van mensen die versleten werden voor „gekke natuurliefhebbers", is de Vereniging uitgegroeid tot een organisatie die bij alles wat met natuur te maken heeft haar stem laat ho- heer Gorter, die, natuurbescherme mens de Contact bescherming. Bi; een nieuwe energiecentrale Kampen heeft deze commissie testeerd tegen de plannen. En ;ld bij de bevestiging het Ketelmeer bij met kracht gepro- „Dat i teld. i bez\ krijgen, ;en. Wij staan echter op de grond. Energiecentrales zullen alles doen om ze daai hot minste gevaar opleveren. De huidige plannen v de IJsselcentrale vallen bij ons dan ook niet in goede aarde. Wij hadden hem liever verplaatst gezien in de richting van Oostelijk Flevoland of de Noordoostpolder", aldus de heer Gorter. LEDEN IN VIJF JAAR VERDUBBELD bij Amsterdam. Dat ging louter en alleen door, omdat hebben. Ook in Amerika heeft de publieke opinie veel bereikt met protesten tegen aanslagen op natuurgebieden. Enkele grote projecten, zoals een stuwmeer in Alaska en de aanleg van een groot vliegveld in Florida, dat notabene al gedeeltelijk klaar was, zijn helemaal van de baan. Nee, wij zijn zeer blij met de steun van de publieke opinie Ons ledental, vijf jaar geleden nog maar 50.000 is hierdoor geslegen tot 103.000". Protest „Onze protesten krijgen ook een veel beter gehoor 'dan enige jaren geleden. Milieubeheersing is een zaak geworden die iedereen aangaat, en niet ïlleen een groep van enthousiaste natuurbescher- \an het slot van het gesprek zegt de heer Gorter .Oh ja, als u toch wat gaat schrijven over dit oort zaken, kunt u misschien ook nog even vermelden dat de plannen die de gemeente Deven- er voor haar uitbreiding heeft, ons ook helemaal lekker zitten. Het lijkt we! of de nieuwe voonwijken jlaatst gaan worden, ond Deventer. Over ■•een willen wij het helemaal in de natuurgebieden ge- zijn er nogal wat tering van Diepen- niet hebben, maar itbreiden in de richting van

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11