Van Dijk blies damesschaatsen nieuw leven in PSV REKENT NERGENS OP Moeizame winst Britten op Malta Nog zeer weinig buitenlanders in Olympia ds Ronde TAFELTENNIS NA VOETBAL GROOTSTE TOTOKLANT NEDERLANDER IN INZELL w «a ONDERDAG 4 FEBRUARI 1971 LEIDSE COURANT {0LSINKI Sven Laftman, de nestor van de International Skating Union, »af de enige Nederlandse trainer, die gisteren met een tevreden gezicht in felsiniki rondliep, een compliment. „Henk van Dijk heeft het Westduitse lamesschaatsen uit het slop gehaald. Ik hoop, dat hij er een sterke schaats- natie van zal maken. Een concurrent meer zal de spanning aan de wereldtop lunnen verhogen". De niet van flair verstoken ex-Harderwijker was al rots op Monika Pflug, de scholiere uit München, die maandag 14e werd m het eindklassement van het „Leningraddrama". Maar hij was over dit pliment vanzelfsprekend nog trotser. Het Westduitse damesschaatsen. vaaraan hij vanaf 1969 in zijn huidige woonplaats Inzeil sleutelt had uit- j jmdelijk weer enig aanzien in de wereld veroverd. j LA VALETTA Engeland is gisteren in La Valetta de wedstrijdenreeks die moet leiden naar verovering van het Europees voetbalkampioenschap weinig overtuigend begonnen. Sir Alf Ramseys geroutineerde profs kwamen tegen de Maltese hobbyvoetballers niet verder dan een magere overwinning van 10. De Engelsen konden op het steenharde veld, waarvan het opper vlak bestond uit gestampte sintels vermengd met zand. in het geheel niet uit de voeten. De Maltese verdediging toonde zich bovendien uiterst vast beraden in deze voor de eilandbewoners belangrijkste wedstrijd uit hun voetbalgeschiedenis. Gerhard Zimmermann (op archieffoto links in actie in een rit tegen Eddie Verheyen) heeft korte tijd leiding gegevei aan de Westduitse damesschaatsploeg. Zimmermann had echter allerminst zin om zijn eigen actieve carrière af te sluiten zodat hij de training van de dames overdroeg aan Henk van Dijk. Paul van Himst uitblinker bij winnende Belgen Het was voor de oud-wereldkampioe nen dan ook een enorme opluchting dat in de 35e minuut Martin Peters uit een afgemeten pass van Norman Hunter I voor de eerste, broodnodige treffer Deze „doorbraak" heeft natuurlijk voorgeschiedenis. Henk van Dijk :t daar alles van. Toen hij in 1969 lijn architectenbureau in Harderwijk verliet met bestemming Inzeil, nam de welbespraakte burgemeester Schwabl, de voorzitter van de Westduitse bond, de arm. De schaatssport in zijn land moest nieuw leven worden inge blazen. Moun, de erkende Noorse specia list. had vijf jaar lang in Inzeil toege wijd gewerkt en zijn opvolger de klas sementsrijder Zimmermann leek op ;g om van die lange tijd de vruchten plukken. Maar de Westduitser voelde lich, na een korte inwerkperiode et geroepen om zijn actieve car- if te sluiten. Vlak daarna volgde de benoeming van Henk van Dijk leerling van de Nederlandse heren- eoach Leen Pfrommer. Schwabl had al in de gaten, dat hij een schot in de had geplaatst, waardoor hij bevor derde dat de Westduitse hoofdtrainer Herbert Hofl de begeleiding van de Westduitse dames afstond aan een voor malig Nederlander. „Ik heb het enorm naai mijn zin in Inzeil", aldus Henk van Dijk gisteren in Helsinki. „West-Duitsland heeft welis- 260 actieve rijders en rijdsters, maar ik zal niet ontkennen, dat de belangstelling voor de schaatssport mo menteel een enorme vlucht neemt. Ik dat Monika Pflug het aanstaande weekeinde op het wereldkampioenschap t\o& hoger zal eindigen. De stimulans de sport te gaan beoefenen, wordt ón groter". Monika Pflug zal het niet liggen, jarige scholiere heeft een groot respect voor Van Dijk. „Hij is een echte vakman. Aan hem heb ik zonder meer het gevoel te danken, dat ik momenteel >or niemand bang hoef te zijn". Van Dijk maant haar echter tot een beetje voorzichtigheid. „Ik ben tevre den. Dat klopt. Maar dat wil niet zeg gen, dat ze geen zwakke punten meer heeft. Haar 500 meter in Leningrad slecht. En eigenlijk ook haar drie kilometer. Maar dat laatste is bewust gebeurd. Zij heeft nog niet de leeftijd ;r op dit nummer echt. fel tegenaan te gaap". Aanvankelijk had Henk van Dijk op een twee.de Westduitse rijdster de trip LeningradHelsinki inge schreven. Maar Paula Dufter, met wie Jan Bazen vriendschappelijke betrek kingen onderhoudt, werd ziek. Haar be richt van verhindering was een enorme teleurstelling. Een invalster kon name lijk niet worden aangewezen omdat „West-Duitsland nog niet zoveel talent bezit. Van Dijk: „Die tijd duurt niet lang meer. Wij hebben in Inzeil junio ren die misschien het volgend jaar al van zich zullen doen spreken". Schitterend (Van onze sportredactie) EINDHOVEN PSV, over enkele dagen tegenstander van ADO, aan de top. Of beter, PSV terug in de kopgroep. „Eigenlijk zijn we helemaal niet weggeweest", zegt Kurt Linder. „We zijn alleen niet zo op de voorgrond getreden. We bevonden ons in een psychologisch gunstige stelling. De aan dacht was gericht op ADO en Sparta. Dat was een voordeel voor ons". Net zoals het e ennadeel voor PSV was na de opzienbarende aankopen in de transferperiode dat het voor het begin van de competitie met Feijenoord en Ajax tot de grote favorieten voor het kampioenschap werd gerekend. deze theorie. Hij oktober enkele dagen in Inzeil te gast en heeft daar met eigen ogen geconsta teerd. dat de Westduitse rijdsters „In aantocht" zijn „Monika Pflug heeft voor een debutante een schitterend toernooi achter de rug" De Rus, die geen schim meer is van de sluwe vos van de vorige week, laat onmiddellijk erop volgen: „Zij kan nog veel meer". Een aanwijzing voor deze veronderstel ling moeten de tijden van 1971 zijn Monika Pflug verbeterde al haar per soonlijke records. Die nu zijn: 44 9 (500), 1.30.1 <1.000 m.), 2.23.0 (1500 m.). 5.13.4 (3.000 m.>. Henk van Dijk glimlacht bij de ge dachte. dat d- meest bewonderde man in het internationale damesschaatsen, Krasilnikov, hem momenteel compli menteert. Acht jaar geleden toen Leen Pfrommer hem in Harderwijk opzocht om medestanders te vinden voor het oprichten van een schaatsclubje, had hij dit nooit durven hopen. Hij volgde daarna bij de huidige herencoach een trainingscursus van de KNSB en nam de trainingswijze van de doortastende Amateurs oefenen;~VTD,Jk leeft heeft hij de Russische schaatssport Linder: „De verwachtingen waren te I hoog gesteld. Bijna alle kranten De Russische coach Krasilnikov stem- schreven dat de miljoenenploeg tegen Dynamo DEN HAAG In het kader van de voorbereiding van het Nederlands ama teurelftal zal dinsdag 9 februari op een der velden van het KNVB-sportcentrum te Zeist een wedstrijd worden gespeeld tegen de Joego-Slavische club Dynamo Zagreb (aanvang 16.30 uur). De ploeg van Dynamo is enkele da gen geleden in Zeist gearriveerd en zal in het sportcentrum voor trainingsdoel einden tot het einde van deze maand blijven. FC Twente schakelde dit sei- n Dynamo Zagreb uit in het toernooi de Runners Up-cup. jan Timman begon goed in Malaga niet uit het oog verloren. Wat hem Leningrad namelijk het meeste opviel was de techniek van de Russinnen. „Zij schaatsten stukken beter dan vroeger. Ik ben daarom zeer bang, dat de Rus sinnen in Helsinki weer de sterksten zullen zijn. PSV grote kans op de titel had. Maar ze vergaten daarbij dat PSV vijf, zes nieuwe spelers had. Die moeten zich aanpassen. En dat vergt tijd. Ik vond het allemaal niet erg, dat er zoveel over PSV werd geschreven. Het is immers een teken dat de ploeg in de belangstelling staat. Maar het kwam het duel niet altijd ten goede. Je speelt onder een zekere druk". PSV verloor de directe aansluiting met de leiders door de nederlaag op eigen terrein tegen Feijenoord, kort nadat de houder van de wereldbeker de Eindhovenaren na het nemen van strafschoppen had uitgeschakeld voor de KNVB-beker. Linder verklaarde na die „vier punten-wedstrijd": „PSV schiet nog te kort in topwedstrijden". Nu is PSV op gelijke hoogte gekomen met Feijenoord en ADO en Sparta, die zo lang de ranglijst aanvoerden. En meteen staan de Eindhovenaren voor de belangrijke duels. Zondag is de confrontatie met ADO en veertien da gen later staat de ontmoeting met Sparta op het programma. Is PSV nu wel in staat in topwedstrijden positie ve resultaten te behalen? Kurt Lin der: „Dat is afwachten. Eerst moeten die wedstrijden gespeeld zijn. Dan kan ik het vertellen. Ik heb wel goede hoop dat wj een stuk vooruit zijn gegaan". Opvallend is dat PSV veel constanter is gaan spelen. Aan de „mindere go den" wordt zelden meer een punt afgestaan en de overwinningen van de Eindhovenaren zijn meestal royaal. Bijna altijd met meer dan een doel punt verschil. Een beter teamverband speelt daarbij volgens de PSV-traincr een belangrijke rol. „De ploeg is veel beter ingespeeld dan in het begin van de competitie. Denk erom, dat het aanpassen van nieuwe spelers een proces is, dat lang duurl. Datzelfde heb je ook in de industrie. En ik vind dat het aanpassen snel is gebeurd. Het betekent een hele omschakeling voor Johan Devrindt bijvoorbeeld, Ander- lecht of PSV. Bij PSV heeft hij een heel andere functie gekregen. En zo is het eigenlijk met alle nieuwe spe- Over Devrindt, de Belgische internati onal, die in zijn aanloop bij PSV in de ogen van Linder niet voldeed, is de Westduitser nu zeer tevreden. „De vrindt heeft zich goed aangepast. Hij heeft er hard voor gevochten. Hij heeft nog tekortkomingen, maar ge zien zijn vorderingen de laatste we ken. geloof ik echter dat die ook snel verdwenen zijn". Lafaard Na de verloren wedstrijd tegen Feije noord merkte Linder op, dat tempera ment een speler niet is bij te brengen. „Een lafaard wordt geboren," zei hij. Daarbij doelend op spelers van zijn eigen elftal. Nu verklaart Linder: zonder meer een winstpunt. Het is belangrijk, in z'n algemeenheid, dat een trainer negatieve factoren ziet, want die moeten worden gecompen seerd. Een goede trainer kan daar invloed op uitoefenen, dat moet Kampioenaspiraties koestert Kurt Lin der in dit stadium niet. Het bestuur van PSV heeft daar volgens hem het aankoopbeleid ook niet op gericht. „Drie jaar geleden vocht PSV nog tegen degradatie. Het jaar daarop was het zaak uit het moeras te komen, niet meer in de gevarenzone te raken. Pas daarna kregen wij aspiraties in de kopgroep mee te draaien. Op het kampioenschap mag je nooit vast re kenen. PSV kocht om mee te doen in de top. PSV gokt niet op een kampi oenschap. Wij willen er gewoon bij zijn en zorgen dat er meer spektakel in het Nederlandse voetbal komt. On ze opzet is de goede manier van voet bal te spelen. En PSV speelt attrac tief, beweeglijk, aanvallend, spectaku- lair. Dat is een verdienste van de spelers. En zulk spel moet wel doel punten opleveren. Er moeten tenmin ste kansen worden geschapen. Wij spelen mooi voetbal voor het publiek. Dat is ook noodzakelik, want ons pu bliek is erg kritisch. Als wij met 30 voorstaarfen wtf^tloen het even kalm aan. dan" klajïpfen ze ir zorgde. Doelman Mizzi, die na rust, toen Engeland wel hevig aandrong, een ge weldige wedstrijd speelde, was op het tien-meterschot van de slanke rechts buiten kansloos. Ook Noord-Ierland heeft in Nicosia de hindernis Cyprus niet gemakkelijk kun nen nemen. Tot acht minuten na de rust hielden de Cyprioten stand, maar toen bezweek hun laatste linie onder het voortdurend stormlopen van de tegen stander. Binnen twee minuten scoorden Jimmy Nicholson en Derek Pougan. Vier minuten voor het einde bracht George Best van Manchester United uit een strafschop de stand op 30. Dertigduizend enthousiaste toeschou wers hebben in Luik het Belgische elftal een verrassend grote overwinning van 30 zien behalen op Schotland. De meest bejubelde speler was Paul van Himst (Anderlecht), die alle drie i doelpunten (36e, 55e en 83e minuut) op zijn naam schreef. Eveneens grote I indruk maakte de Luikenaar (Standaard) WÜfried van Moer. Het elftal van Schot- I land stelde zeer teleur, hetgeen wellicht het best wordt geïllustreerd door het feit dat de Belgische doelman Thio (FC Brugge) in negentig minuten slechts één gevaarlijke situatie werd geplaatst. Door deze overwinning hebben de Witte Duivels" nu de leiding in groep ijf van de voorronden van het toernooi mi de Europese beker. KURT LINDER NIJMEGEN De Vitesse-trainer Cor Brom (38) heeft zijn contract met de Arnhemse eerste-divisieclub Vitesse, dat „Een speler met mentale tekortko- op 1 juli afloopt, met twee jaar mingen is geen topspelers". Hij maakt lengd tol 1 iuli 1973 echter een voorbehoud. Met nadruk stel hij: „Of hij moet dat op een De financiële positie van Vites ander gebied weten te compenseren, dusdanig verzwakt dat aan het einde Bijvoorbeeld een briljante techniek, van het seizoen vermoedelijk minder De laatste tijd heb ik dat in ons spel contractspelers zullen wbrden aange- gemerkt. Als ploeg vullen ze elkaar trokken. In ieder geval staat vast dat op het ogénblik goed aan. Het indivi- De Vries. Van Ingen en Maurits hun dualisme wordt opgevangen. Dit is contract niet zullen AMSTERDAM Olympia's ronde van Nederland voor amateurwielren ners, die van 7 tot en met 13 mei wordt gereden, is organisatorisch praktisch rond. Het is de bedoeling van de organisatiecommissie om vanuit Amster dam met maximaal 120 renners twintig ploegen van zes man elk) te ver trekken, maar of dat gebeurt hangt voor een groot deel af van de respons van het buitenland op de via de KNWU verzonden uitnodigingen. Er zijn namelijk zeventien naties aangeschreven en als die allen zouden komen zou het rennersveld aanmerkelijk groter moeten worden om de Nederlandse sponsors ook startgelegenheid te bieden. MALAGA Jan Timman de in dc meestergroep op 'het Hoogoven toernooi zet z(jn successenreeks voort. Gisteren won h(j in de openingsronde van het internationaal schaaktoernooi de Costa del Sol in Malaga van de Spanjaard Fernando Visier in 31 zetten. Aan deze wedstrijden wordt deelge nomen door vijftien spelers, waaronder drie grootmeesters, zes internationale en zes nationale meesters. guier (VS) 1—0; Dui i Rodnina-Oelanon veroverden weer titel paarrijden ZüRICH Het Russische duo Irina Rodnina cn Aleksej Oelanov hebben gis teren tijdens de Europese kampioenschap pen kunstrijden, die in Zürich worden ge houden voor de derde achtereenvolgende keer de titel in het paarrijden veroverd. Ook de tweede cn de derde plaats waren I voor Russische paren, respectievelijk I Ljoedmilla Smirnova cn Andrej Socraj- kin en Galina Karelina en Gerogij Pros- De Tsjechische kunstrijder Ondrej Nepela staat na de zes verplichte figuren op de eerste plaats. Hij heeft een ruime voorsprong op de Russische kampioen Sergej Tsjetveroetsjin. Na de verplichte onderdelen van het ijsdansen hebben de Russische titelver dedigers Ljoedmilla Pakhomova en Alek- sander Gortsjkov de leiding. Hun voor sprong op het Westduitse paar Angelikka en Erich Buck is echter bijzonder klein. Olympia verwacht echter dat er, zoals gewoonlijk, niet meer dan vier of vijf buitenlandse ploegen aan de start zullen komen. Vast staat reeds de deelneming van formaties uit Engeland en Oosten- rijk. Uitgenodigd zijn voorts: Bulgarije, I Joego-Slavië, Hongarije, Oost-Duitsland, West-Duitsland, Luxemburg, Zweden, Frankrijk, Polen, Zwitserland, Rusland. Noorwegen. Tsjecho-Slowakije, Italië en Het rennersveld zal in zeven dagen een afstand afleggen van 1059 kilometer tot de eindstreep, die evenals de start in de hoofdstad zal zijn gelegen. Daarbij zijn twee tijdritten, een voor ploegen over 26 kilometer in Bladel op de tweede dag :en voor individuele renners over zestig kilometer in Wieringen op de slot dag. Het volledige etappeschema ziet er als volgt uit: De standen: 1. België Portugal 3. Schotland Denemarken 1. Spanje 2. Rusland 3. Noord-Ierland 1. Zwitserland 2. Engeland 3. Griekenland 4. Malta 2 2 0 0 4 5—0 110 0 2 1—0 2 10 12 1—3 3 0 0 3 0 0—4 2 10 12 3—0 3—1 3—3 1—6 2 2 0 0 4 3—1 1 1 0 0 2 10 2 0 111 1—2 3 0 12 1 2—4 DUEL TEGEN JOEGO-SLAVIË OP 4 APRIL DEN HAAG De rcturnwedstrijd voor het Europees kampioenschap tussen Joego-Slavië en Nederland wordt op zon dag 4 april te Split gespeeld (aanvanc 15.30 uur). De ontmoeting staat onder leiding van de Westduitse scheidsrech ter Tschenscher. Op zaterdag 3 april komen de B- teams van beide landen (spelers onder 23 jaar) in het stadion van Mostar tegen elkaar uit. Deze ontmoeting wordt geleid door de Griekse scheids rechter Kouyias. Ook deze wedstrijd vangt aan om 15.30 uur. Het ligt in de bedoeling dat de beide teams en hun begeleiders per charter vliegtuig donderdag 1 april omstreeks het middaguur van Schiphol vertrek ken. De vlucht Schiphol-Split zal onder broken worden door een tussenlanding te Mostar dat op 200 km van Split is gelegen. Programma van O.S. München MÜNCHEN Het organisatiecomité van de Olympische Spelen in München (1972) heeft het definitieve wedstrjjdpro- gramma bekendgemaakt. De openings ceremonie zal plaatsvinden op 26 augus tus, terwijl 10 september is gereserveerd de sluiting van de spelen. Het pro gramma omvat 21 takken van sport. Het volledige programma luidt als volgt: Atletiek: 31 augustus—4 september en 6 t/m eptember. asketbal- 27—30 augustus. 1—3 september lugustus—7 september en 9 sep- en: 27—31 augustus en 2—6 sep- Gymnastiek: 27 augustus—1 september. 30 augustus. 1. 3 september e«i 2. Smlrnova-Soerajkin (Rusl. lina-Proskoerln (Rusl.) gelmann (O.-Dld. (VS)—Benko (VS) 1-416.7; 3. Karc- 32-401; 5. Lehmann-Wle- 390.B: 6. Radunsky-Ostei DEN HAAG Het lustrumjaar van dc toto, het tiende, is volgens het jaarverslag van de Stichting de Nationale Sport - totalisator niet bepaald een feestjaar geworden. Daarvoor m^,0.ri„8 1 worden oorzaken aangegeven: dc vervroeging van de com petitie omdat Nederland mogelijk naar Mexico zou gaan waardoor de eerste toto pal in de vakantie viel; de winter periode met vervangende uitslagen beperkte wel de achterstand ten opzichte van voorgaande jaren tot, zoals wordt gezegd, redelijke proporties. Het financieel resultaat werd gesteund door vier extra-toto's met wedstrijden van het toernooi om de wereldtitel. Deze kunstgrepen hadden tot gevolg dat het eindresultaat slechts twee miljoen bleef onder dal van het voorgaande seizoen. BredaBladel 112 km, ploegentijd in Bladel over 26 km; 9 mei: Bladel Valkenburg 167 km met aankomst op de Cauberg; 10 mei: ValkenburgOploo 142 km; 11 mei: ArnhemNijverdal 161 km; 12 mei: NijverdalWieringen via de Af sluitdijk 189 km; 13 mei: individuele tijd rit over 16 km in Wieringen; Wieringen Amsterdam 86 km. ADELAIDE De zesde testmatch tussen de cricketteams van Australië en Engeland eindigde gisteren in Adelaide in een draw. Engeland scoorde 470 en 233 voor 4 gesloten, Australië 235 en 328 voor 3. Engeland leidt momenteel De stichting bleek ook nogal moeilijkheden te hebben me! organisatorische problemen, ontstaan door de wekelijks zeet sterke wisselingen in de aantallen prijswinnaars. Automati sering was de oplossing. De apparatuur zal echter pas in de loop van het volgende seizoen geleverd kunnen worden. Het aantal „geregistreerden" bereikte een piek. Voor „voet bal" waren hel in het seizoen 19691970 niet minder dan •1.584.673 (83%) en voor andere sporten 323.797 (17%). De achtenveertig sportprijsvragen, zoals de toto subtiel wordt om schreven. in het vorige seizoen brachten aan inleg op 73.504.082,70, waarvan hel leeuwedeel uiteraard ook de voetbalverenigingen werd geleverd 61.379.973,90). De hoogste inleg werd genoteerd op 2 november: 4.248.320 kolom men 1.911.744). Merkwaardigerwijs was ook In hel sei daarvoor de toto van 2 november de hoogste. In lol aal moest een daling van drie procent worden geconstateerd. In kolom men uitgedrukt: 4.742.512 minder dan het voorgaande sei; Wat de prijswinnaars betreft: negen keer geen eerste prijs, zevenmaal een deelnemer de volle pot. De hoogste uitkering bedroeg 250.743,Een record werd gevestigd met toto 23 van 11 januari 1970 waarvoor het enorme aantal van 114.989 prijswinnaars werd genoteerd: per winnende kolom een bedragje van twee gulden. Voorts kwamen in nog twee „prijsvragen" meer dan honderdduizend winnaars opdagen. De ontvangen gelden werden als volgt uitgekeerd: bijna veer tien miljoen aan de NSF, twaalf miljoen aan de medewerken de verenigingen, Stichting Centraal Overleg Fondsenwer vingsacties ruim acht miljoen. Na de voetbalverenigingen zorgde tafeltennis voor het hoogste aantal kolommen. Daarna volgden volleybal, zwemmen, t delsport. wielrennen. Culturele sportbond. De rest zat onder de ton aan inleg. Kanova ember. augustus c Moderne vijfkamp: 2731 augustus. Paardesport: 29 augustus—1 september t 3. 5, 6, 8 en 10 september. Roeien: 27—29 augustus. 1—3 september t 5—8 september. •Schermen; 29 augustus—8 september. Schieten: 27 augustus—1 september. Schieten (boog): fr—9 september, voetbal: 27 augustus—1 september en 3, 7 en 9 september. Volleybal- 27 augustus—3 september en 5- 29 augustus1 sept 1 (bij Kiel). en: 27 augustus4 SPORTWERELD WESTBERLIJN De Nederlandse springruiter Anton Ebben is met zijn paard Kairouan gisteravond in West- Berlijn zesde geworden in de barrage van een internationaal springconcours. De Nederlandse combinatie legde het parkoers met een springfout af in 32,3 seconden. Winnaar werd de Westduitser Hartwig Steenken op Farnes, die fout loos rondkwam in 27,5 seconden.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7