„Ik zie me zelf niet als fanatiek politicus" Raad afkerig van onkruidverdelgers Gl R Bescherming ongeboren kind menselijke plicht, maar geen christelijke hobby Nieuwe burgemeester van Wassenaar: In de zomer verhuizing naar Wassenaar Vi Wassenaar verheugd over benoeming van nieuwe burgemeester Beëdiging 9 februari luridisch standpunt: een nieuw individu Stichting wil alle hulp bieden, mits geen abortus PAGINA 4 LEIDSE COURANT DONDERDAG 4 FEBRUARI WASSENAAR Gisteren reeds werd de nieuwbenoemde burgemeester, mr. K. Staab, op het gemeentehuis door loco-burgemeester mr. N. W. A. Brink en de gemeentesecretaris E. F. Zwartelé ontvangen. Mr. Staab vertelde, dat hij altijd gewenst had na zijn bestuurlijke functies in de Rotterdamse haven de vijftien jaar voor zijn pensioen burgemeester te wor den' en dan een gemeente te besturen. Mr. Staab merkte pp, dat hij er niet aan dacht om er nog andere functies bij te nemen: „Ik wil de 65 gezond halen". Het eerste contact met Wassenaar had mr Staab als kind toen hij met zijn ouders wel eens een dagje naar Meijendel of het Wassenaarse Slag ging. Ook daarna heeft hij veie relaties met de gemeente gehad via Rotterdamse kennissen, van wie er veel in Wassenaar wonen Vooral de '.igging van Wassenaar als een verbindingsschakel tussen de agglomeraties van Leiden en Den Haag trok de nieuw benoemde burgemeester sterk, In zijn functie als fractievoorzittei van de V V.D. in de gemeenteraad van Rotterdam heeft mr Staab veel met het openbaar lichaam Rijnmond te maken gehad en hij betreurde dal in deze bestuursvorm de buurgemeenten z'ch tegen Rotterdam keren. Hij vond het logisch, dat dc grootste centraal staat, maar daaruit moest volgens hem niet een afweer, maai een samenwerking met de omliggende gemeenten voortkomen. Ten aanzien van het Haagse Intergemeentelijk Overlegorgaan kon mr. Staab niet veel zeggen, al vond hij bet beslist noodzakelijk, dat ei vcor dergelijke gewesten goede regelingen moeten komen, na de voor het hele gewest nuttige voorstellen. Niet fanatiek Mr. Staab zag zichzelf niet als fanatiek politicus en daarom verwachtte hij ook geen moeilijkheden tijdens zijn voorzitterschap van de gemeenteraad. Voor de Provinciale Staten zal mr. Staab bedanken want zo zei hij- „Een burgemeestei moet niet in een boven hem staand ov< t hcidslichaam zitting nemen, want Jm kan hij bij evpniut.c beslissingen ten voor- of ten nadele van zijn gemeente niet objectief zijn" Over zichzelf vertekV mr Stasb dat hij niet io kte en ook in ande'o zaken »rg •n i,;g w.u v r>, Wassenaar met 'ijn vele '•erenigtngen is het een prettige zaak. dat de nieuwe burgemeester eon eihte verenigingsman is. Zijn li ifhebberiien. zr-als lezen, wandelen en de natw noopt hij ook in zijn r.ieuwe functie mei te hoeven verwaarlozen. zomer zal mr Staab zich met zijn gezin in de gemeente te vestigen. Tol dat moment zal hij heen en weer reizen of een tijdelijk onderdak zoeken. De reden hiervan is, dat zijn jongste dochters Sylvia (18) en Alexandra (16) dit jaar eindexamen middelbare school moeten doen en daarom wil mr- Staab nog even in Rotterdam blijven wonen Verder telt het gezin Staab nog vier kinderen uit het eerste huwelijk van zijn vrouw, die haar eerste echtgenoot reeds Jong verloor. Deze andere kinderen wonen echter niet meer thuis. Mr. Staats is lid van het hoofdbestuur en voorzitter van het departement Rotterdam van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel en vice-voorzilter van de Koninklijke Roei- en Zeilvereniging „De Maas-, Verder vervult de heer Staab een groot aantal bestuursfuncties in vele organisaties, zoals het Nederlands Centrum van Directeuren, de Stichting Havenbclangen, de Nederlandse Zeemanscentrale, het Pensioenfonds Vervoer- en Havenbedrijven, het Algemeen Ziekenfonds voor Zeelieden en de Vereniging van Rotterdamse Expediteurs Mr. Staab is oud-voorzitter van de Havenvereniging Rotterdam en oud-bestuurslid van de Stichting Zeemanswelvaren en de Rotterdamse Roeibond Op sociaal-medisch gebied Is bekend zijn voorzitterschap van de Ammanstichting voor Gehoorgestoorde Kinderen en van de Stichting tot Bestrijding van Huidziekten- Behandeling begroting Oegstgeest Mogelijk verbod na rapport van deskundigen OEGSTGEEST Na exact elf uur vergaderen heeft de Oegstgecster raad de begroting 1971 en alles wat er mee samenhangt binnenste-buiten gekeerd. Gisteravond werden het algemeen ver slag en dc memorie van antwoord be treffende het afdelingsonderzoek der begroting behandeld. Mevrouw de Munting (VVD) bleek nog al gèschrokken le zijn van de verdelgingsmiddelen welke te plantsoe nendienst hanteert bij de onkruidbe- strijding. Uit de opgave welke door B en, W. 'verstrekt was poémde zij -hen flrtétal vergiften \yelke schadelijk wa ren voor mens en dier en zij bepleitte "het toepassen, hiervan alleen in de ui terste noodzaak te doen geschieden. „Er zijn een aantal middelen waarvan de nevenwerking niet bekend is en boven dien verstoren zij het biologisch even wicht. De toepassers worden aan groot risico blootgesteld". Spreekster zag dan maar liever mos en onkruid. De heer De Graaf (P.vd.A.) sloot zich hier bij aan en ging nog een stapje verder door genoemde vergiften dan maar helemaal van de lijst te doen schrappen. Ook de andere fractievoorzitters voelden mee! Het voorstel genoemde vergiften te verbieden ging niet door aangezien de heer Oomen <KVP) opmerkte, dat het niet mogelijk was er zonder advies zich een oordeel over te vormen. Wethouder Op de vraag met betrekkin' brandweerlieden met alarmontvangers geen alternatieve oplossing bestond komen alsmede- advies uit te brengen. De heer Brouwer (PC) sprak ..Buitenlust" ectn wijk waar zijns ziens door de gemeente nog het eer ander gesaneerd dient te worden. college beperkte zich echter tot de daar I dat het een maatregel betrof welke dc aanwezige speeltuin en het naastgele- voorloper was van regionalisatie, gen trapveldje. Op dit laatste veld Ten behoeve van het gemeentewer- overweegt men plaatsing van speel- j ken-personeel zullen een tweetal volks werktuigen. ,,Of het voorstel alleen wagenbusjes worden aangeschaft welke maar betrekking had op de speeltuin en j de mobiliteit 'en goede komen en te niet op het leefklimaat." wilde de heer vens dienst zullen doen als schaftgele- Brouwer nog weten. genheid. „Onder gegeven omstandigheden is er j niets te doen aan het leefklimaat, dal OPENBAAR VERVOER komt aan de orde bij de uitbreiding genoemde wijk in de Kamphuizen- Vooi wat betreft subsidiëring van het openbaar vervoer zijn binnenkort voor stellen te verwachten. Een verzoek an de heer Veen of er ..smoke" uit de uitlaat van de bussen gehele gemeentepersoneel de mogelijk- j tot uitrusting van de j komt. De NZH besteedt hieraan veel heid tot educatie gerealiseerd hetgeen j aandacht' z0U moeten uitmonden op een litera- tuurservice ten gemeentehuize. De heer I Als men. terugkerend tot het openbaar j Cleton (VVD) vond dat hier samenwer- vervoer, dit gaat subsidiëren over- 1 king met andere gemeenten eens over- i weegt het college nog eens te gaan wogen moest worden, hetgeen door het praten over de kwestie van bustarieven, j college nader bekeken zal worden. j In Oegstgeest doet zich de vreemde 1 situatie voor, dat „Buitenlust" steeds niet is opgenomen in het lokaal tarief hetgeen door vele buitenlustbe- woners nog steeds als onbillijk wordt aangevoeld. d. Voet beloofde met een overzicht te pen. polder", repliceerde de voorzitter Ook de heer De Graaf (P.v d.A.) haal de b"j het woord „speelgelegenheid" zijn Jtckpaardje, de „witte speeltuin" van stal. Deze speelgelegenheid zal ge realiseerd worden in het Floraplan na bij. de bejaardenflat, deelde wethouder van der Voet (Op. Werken) mede, „maar het zal wel van de zomer wor- BANKEN „Banken in het zwembad vlak bij het diepe bassin leveren gevaar op voor kleine kinderen die niet kunnen zwem men en die er met hun ouders gaan zitten", vond de heer Oomen (KVP). Hij voelde niets voor uitbreiding van dit j meubilair. „De uitbreiding van het aan- tal banken komt op verzoek van de i leden van de zwemclub en de badmees- 1 ter van Poelmeer en bovendien legt men zijn spullen graag op een bank", verdedigde wethouder van der Voet Het voorstel van dc heer Oomen niet tot uitbreiding over te gaan werd in stemming gebracht, maar- toch verwor- de heer Olivier om schone benzine te doen laten gebruiken door de busonder neming „om de lucht schoon te houden" deed mevrouw de Munting opmerken dat een. telefoontje aan den NZH. ge noeg is als mc-n meent dat cr tevco] (ADVERTENTIE) OOK ZENDELINGEN Uitkeringen aan minder valide missi onarissen uit de algemene bijstand vond de heer Penning (PC) een treemde zaak. „Ligt dit niet meer op het terrein van de congegraties van waaruit zij komen?" „Ik had ook kunnen vermel den: uitkering aan mindervalide-wer- jcers uit ohtwikkelingsÉinden", ant woordde wethouder Thorn (CRM), „wij helpen zonder aanziens des persoons. Ook zendelingen". Uiteraard kwamen tijdens de verde- re behandeling onderwerpen naar voren die zich ook al in de algemene beschou- I wingen hadden gemanifesteerd. Onder I meer was dit het geval met het huis- vestingbeleid en het onderwijs. Enkele j andere belangrijke punten: Het vestigen van een crematorium I of nieuwe begraafplaats zal in de ge- westraad besproken worden; plannen om in de oude kerk aan de Willem de Zwijgerlaan een jongerenso- ciëteit te vestigen gaan niet door; om de stank van de Pastoorwetering tegen te gaan (afvoer rioolwaterzuiver- ingsinst.) zal een beluchter geplaatst j voor exclusieve porties in privé sfeer WOONWAGENKAMP De heer Penning had de conclusie getrokken, dat het woonwagenkamp I met 80 wagens overbezet was en vroeg 1 of deelname van Wassenaar de overbe zetting nog zou doen toenemen. Wet houder Thorn gaf hier zijn visie over waarbij hij door zijn collega Temminck werd geprezen voor de uitstekende wij ze waarop hij het woonwagenkamp ge organiseerd heeft. EDUCATIE De heer Veen zag gaarne Gedacht wordt aan een -schoolvoor stelling in het Rijnlands Lyceum in verband met de afschaffing van school reisjes bij het openbaar onderwijs. Het gebruik van de aula van het Rijnlands Lyceum zal gestimuleerd worden. Verhoging van de subsidie aan O is er een voorbeeld van. In de maand april komt er in het raadhuis een kunsttentoonstelling. Plaatsing van verkeerslichten nabij het Rijnzichtviaduct is gezien het ont breken van middelen om algehele re constructie van de weg uit te voeren, nog niet mogelijk. Er komt een uitbreiding van het personeel bij de plantsoenendienst. De heer Oomen (KVP) zag echter graag het1 gedetailleerde gegevens om te zien of orgen ote d: oor di •ijdagi iettegt ap op ingere Loco-burpemeeiter Bri WASSENAAR Allerweg is men verheugd over de benoeming van mr. K. Staab uit Rotterdam tot bur gemeester van de met miljonairs en gezagsdragers zo rijk gezegende ge meente. De reacties van verschillen de raadsleden waren grotendeels ge lijkluidend. Vooral de bekwaamheid van de heer Staab, verkregen door zijn functies in de Rotterdamse ge meenteraad en de Provinciale Staten van Zuid-Holland, viel bij hen in goede aarde. De fractie-voorzitter van de CCP, ir. al du ot zat t.AI - Theunissen, toonde zich zeer ver heugd over de snelle vervulling var: de burgemeestersvacature. Loco-bur gemeester Brink noemde mr. Staab een zeer bedachtzaam persoon, die een open oog zal hebben gehele gemeente. Mr. Brink vertelde, dat hij op ÏO l'nS februari om twee uur 's middags tijdens een buitengewone raadsver- flolle gadering de nieuwbenoemde burge meester zou installeren. Daarna een défilé van de verenigingen in de gemeente, terwijl er op di< half vijf tot half zeven een receptie gehouden wordt. Mr. Brink, was slechts een raadsvergadering maandag 15februari te hoeven Volgende week dinsdag wordt Staab door de commissaris van de koningin van Zuid-Holland, mr Klasesz, als burgemeester beedigd. voorgestelde uitbreiding wel reëel Soft drugs De heer De Graaf (PvdA) liet het woord „druggebruik" in de raad vallen. „In de Leidse raad is een motie aange nomen waarin bij de Tweede Kamer zal worden aangedrongen op het niet langer strafbaar stellen van het gebruik van, en het in de handel brengen van soft drugs. Wij hebben hier sympathie voor", aldus de heer De Graaf, die het standpunt van de andere fracties hiei ver wilde vernemen. Men zal o algemeen zijn gedachten hierover lat» gaan en wethouder Thorn zegde tc dat binnenkort over dit punt eei lichtingsavond zal worden gegeve waarop experts hun visie naar zullen brengen. De Nederlandse Meesterpianist Geori van Renesse geeft zondagmiddag februari in de Sweelinckzaal Nederlands Congresgebouw eei tal van uitsluitend werken van Schi bert. Leidse afdeling Stichting Ongeboren Kind: LEIDEN In november '70 werd op initiatief van mevrouw R. C. Reitsma-Timmer, mr. M. G, Kortmann en de Rotterdamse huisarts K. F. Gunning de Stichting voor het Ongeboren Kind opgericht. De uitdrukking „in het leven geroepen" is in dit opzicht hier beter op haar plaats. Het was een reactie op de toenemende behoefte aan het legaliseren van abortus. Verscheidene ui de medische en juridische pers bekend staande personen werd gevraagd, zitting te nemen in een raad van advies. Ook in Leiden onderschreef een groepje de doelstellingen van de Stichting die zich kortweg laten omschrijven als: het bieden van alle hulp bij onvoorziene zwangerschap, mits geen abortus. Met drie woordvoerders van de Leidse afdeling van de Stichting (er zijn ook afdelingen in Amsterdam. Rotterdam, Utrecht. Den Bosch en Maasticht, waarbij zich ook groepen uit het noorden des lands gaan voe gen) had ik een gesprek. Het waren dr. M. A. van Dongen, chirurg te Leiden. A. M. J Leyten. psychiater le Leiden, en de jui'ist mr. W. M. Verberne te Wassenaar. Dat in het Leidse groepje veel katholieken zit ten berust op toevalligheid. In de afdelingen ontmoet men antroposo- fen. christenen en atheïsten. De con fessie is nooit ter sprake geweest, het gaat louter om de zaak. De -zaak is: het eerbiedigen van het recht van de nog niet geboren menselijke vrucht op leven. Mijn zegslieden (en hoevelen niet mèt hun) weten uit ervaring ze zitten met de neus op de problematiek dat er noodsitua ties bestaan bij ongewenste zwan gerschappen. Die zijn er altijd ge weest en zullen steeds blijven be staan. Men gaat daar bepaald niet met een schouderophalen aan voor bij. Daarom staat het hulp bieden voorop. Maar uitsluitend met eerbie diging van het levensrecht van de Juridische consequenties Op biologische gronden wordt aange nomen. dat er vanaf de conceptie een afzonderlijk biologisch wezen de juristen zeggen: een nieuw men selijk individu bestaat waarvan de eigenschappen, voor zover erfelijk bepaald, vastliggen. Mr. Verberne omschrijft de juridische consequen ties: een nieuw mens. met alle rech ten en plichten, die aan een mens toekomen. Volgens het recht heeft in het geval, dat een vrouw een vrucht draagt en de vader sterft het kind recht op mee - erven. Er zijn dan zelfs al plichten. Als op een erfenis lasten rusten, moet het kind die lasten meedragen; rechten brengen altijd de heer Verberne. dit ngebo- aldus de heer Verberne. dit ongebo ren kind in facto niets uitrichten, maar dat is niets bijzonders, want ook een kind van 14 jaar zal de uitoefening van bepaalde rechten en plichten aan thuis moeten overlaten: die neemt een ander voor hem We kennen in onze grondwet o.a artikel 16. „Het kind. waarvan eer- vrouw zwanger is. heeft op het ogenblik van het overlijden van de koning recht op de kroon" Het „recht op de kroon" lijkt hiei symbolisch als je het woord „kroon" door „leven" vervangt. De heer Ver berne vindt, dal hier sprake is van een wet. die handen en voeten heeft: ze is gegrond op een juridische ont- wikkehng. die al vóór de Romeinen is begonnen. Zelfs het voorchriste lijke epicurisme (de Griekse filosoof Epicurus verklaarde enkele eeuwen vóór Christus „het plezier" als het „begin en het einde van het geze gend leven"; elk plezier was in zich zelf goed) wijst de abortus af. „Juri disch is hier een nieuw mens; punt, uit", meent de heer Verberne. Dr. Van Dongen gaat in op de me dische consequenties- door het ont staan van een nieuw chromosomen- patroon is een nieuw wezen onstaan (mr. Verberne: „ik sta er op: een nieuw mens...)." De heer Van Don gen wijst verder op een grensgebied der wetenschap: het verschijnsel van de maagdelijke voortplanting, de parthenogenesis, waarbij zonder ver smelting van zaad- en eicel een nieuw wezen kan ontstaan. Dit komt bij lagere dieren voor. b.v. bij sala manders. maar ook in een zeker percentage bij hogere dieren en bij de mens. ..Op z'n minst één op de miljoen." denkt dr. Van Dongen, als verschijnsel doorberekent de „1y het erover eens. dat de arts de berscherming heeft van de levens rechten van het ongeboren kind „Dat is louter een menselijk pro bleem en zelfs geen christelijke hobby." aldus psychiater Leyten De uitzondering blijft de grote moeilijk heid: medisch ingrijpen bij zwanger schap is alleen verantwoord als de vrouw bij het doorgaan van de zwangerschap zou sterven In medi sche zin is een ingreep dan zondei meer mogelijk. Onder de huidige omstandigheden komt deze noodzaak volgens de artsen praktisch nooit Noodsituatie De bestaande noodsituaties bij onge wenste zwangerschap wil men nu, veel meer vroeger, opheffen door abortus provocatus lege artis (vol gens de regelen der geneeskunst) De Stimezo, Stichting medische zwangerschaponderbreking, staat achter dit metterdaad ingrijpen. De Stichting voor liet Ongeboren Kind richt zich tegen het middel van a- bortus provocatus als tegenstrijdig met de medische en juridische be roepscode Ncodsituatie laat zich ook anders definiëren: als bij zwanger schap gevaar bestaat voor de zelf ontplooiing van de vrouw. Dit komt voor in gradaties van ernst (tot aan de wens-abortus-op verzoek b.v. als een geplande vakantiereis niet kan doorgaan, of met het argu ment: „Ik ben nog te jong met m n 19 jaar".). Ook psychiater Leyten erkent, dat zeer ernstige noodsituaties kunnen bestaan. „Psycho-therapeutische be geleiding is dan als consequentie van ons standpunt een noodzaak. Hel is geen gemakkelijke weg, abortus is de com Vaak blijkt na zes maanden, dat de vrouw over zwanger- ortus is de gemakkelijkste. Vaak blijkt na zes maanden, dat de vrouw schap heel anders denkt". De Stichting voor het Ongeboren Kind zal een betere opvang moeten bieden dan de abortus provocatus als eerste oplossing te stellen, Men moet gebruik kunnen maken v,an reeds bestaande bureaus op dit gebied als deze het standpunt kunnen onder schrijven; alle hulp, behalve abortus. De Stichting wil geen polarisatie; ze wenst scheiding der geesten te voor komen en geen abortianen en anti- abortianen te kweken. ..We moeten proberen de attitude, de instelling die men thans zo vaak ontmoet te wijzigen op grond van verstandelijke overwegingen en niet op basis van gevoelskwesties, van emoties", bena drukt dr. Van Dongen In deze tijd is meer vraag naar abortus provocatus. Er is een com plex van begeleidende verschijnse len: de grote medische oruitgang. het vraagstuk der overbevolking (mr. Verberne: ..een relatieve zaak. geen absoluut begrip, wat ons land betreft alleen in het westen. Bij een echte overbevolking zie je de emi gratie opkomen en daar is op het moment geen sprake van"), de eco nomische en financiële overwegin gen. een verzwakt eeuwigheidsbesef (..de dood wordt weer een topper in onze cultuur"). Is het aanwenden van abortus provocatus als meest voor de hand liggende oplossing om ongewenste zwangerschap te voorko men een tijdelijke zaak? Psychiater Leyten hoopt het: dr. Van Dongen is optimist en mr Verberne is ervan overtuigd, dat de drang naar abortus afneemt als men een betere kijk heeft op het betrekkelijke vraagstuk der overbevolking: „abortus provoca tus biedt in dit opzicht geen enkele In onze tijd en dit vinden mijn zegslieden overduidelijk komt de individu achteraan. De gemeenschap gaat voorop. Vandaar die belangstel ling voor abortus en ook voor eutha nasie. hel ..recht van het sterven". Mr. Verberne: „Als abortus provoca tus lege artis en de actieve euthana sie worden gelegaliseerd wordt de grond van onze rechtstaat aangetast. Alles wat geen volwaardig. gaaf mens is (wie bepaalt wat volwaardig en gaaf is?) loopt dan de kans dooi de overheid vernietigd te worden" Dokter Leyten: „Daarvoor bestaat een onplezierige Duitse term: Ver- nichtung Leben unwerten Lebens". De geschiedenis der rechtshistorie leert: als je op één punt toegeeft volgt een reeks van andere pun- De ervaring van dr. Van Dongen is. dat er bij de medische studenten een groeiend begrip bestaat voor het standpunt der Stichting;" dat geeft (je burger moed. Ik heb echt goede hoop, dat de toekomst wat dit betreft een betere zal zijn. In de artsenop leiding zijn in het verleden de le- vensprincipevragen onvoldoende aan de orde gekomen. Dit gaat nu ver anderen. De omstandigheden dwin gen tot een zich bewustworden van vragen van leven en dood" Mr. Ver berne schat, dat op een totaal aantal van 7000 a 8000 Nederlandse artsen ongeveer 75 pet. tegen de abortus provocatus is. In het Leidse St.- Elisabethzi eken huis was niettemin een meerderheid van de staf voor de mogelijkheid van abortus onder zeef bepaalde omstandigheden. Van de zijde der artsen is evenwel voorlopig de beslissing gevallen: geen abortus in het Elisabeth Reacties on'v: -st de Stichting, die verantwoorde ge zinsplanning in Nederland noodzake lijk acht maar deze kwestie buiten haar terrein vindt liggen, in toene mende mate innemende opvnllen- derwijze ook van Jehova's getuigen en negatieve. die we even belang rijk vinden", zegt dr Van Dongen" Ook Vrij Nederland heeft gerea geerd. maar spijtig genoeg de Kon Ned. Mij ter bevordering van dc Geneeskunst, nog niet. terwijl ze wél reclam maakt voor Stimezo. Dit is een standpunt, dat zij niet innemen. Sommige ontertekenaars hebben daarom ook met uittreden gedreigd" aldus dokter Leyten; „als ze maar reageren. De Maatschappij heeft ook de suggestie van een enquête onder óe artsen laten vallen". Er is een aardig kapitaal op de bankrekening der Stichting binnen gekomen voor de aanleo-'-ncton die acties met zich brengen. Het Stich tingsbestuur zal hierover op 9 maart op een vergadering opening van za ken geven. De Stichting zal meer in de publiciteit komen en een in be grijpelijke taal gestelde brochure wordt voorbereid. Ook zal men over gaan tot het voeren van een juridi sche actie. o.a. met betrekking tot het adoptierecht en het verruimen van het adoptiebeleid. De Stichting wil verder tot het bieden van hulp ge bruik maken van consultatiebureaus die op dit gebied bekend staan en van doeltreffende ambulante hulp. Tenslotte wil men streven naar het oprichten van „super-kraamklinie ken". omdat de opvang van onge huwde moeders thans onvoldoende is; dit zal op volksgezondheidsniveau benaderd dienen te worden. In deze klinieken, die door de overheid c dit moment wenselijk worden ge acht. kan bevallen worden, maar vindt tevens de voor- en nazorg van de ongehuwde moeder plaats. In dit vlak fungeert in de Leidse agglome ratie de Margareta van Cortona- stichting aan de Haagweg reeds. "?|ji dit opzicht inadequaat. Daarom zal gezocht moeten word«n naar een betere inrichting als kliniek Een heel programma voor een stichting, die alles in het werk wil stellen om de opvatting tegen te gaan. dat de mens niet anders is dan eeo toevals- produkt van de materie. Het gaat om de nog onbekende en ongezien mens van wie een vrouw ongewenst zwanger is. In tegenstelling daarmee beschouwt vrijwel niemand zichzêii partij werp wil g busal Onge geda

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4