HENDRIK ALGRA Helft bij Britse Ford in staking 1 GERUCHTEN OVER INVAL IN LAOS mijmering over leven en werk •Érr: '-f Nota regionale omroep nog op tijd klaar Apeldoorn: buit f 750.000,- Katholieke vakbondsfusie stap verder Optimisme Nixon over economie Oppositie: regering te zelfverzekerd LEIDSE COURANT DINSDAG 2 FEBRUARI 1971 Omzien in dankbaarheid blad. Algra is, in de goede zin van het woord, zijn hele leven Hendrik Algra is nog lang nig in overeenstemming lijkt geen politieke figuur, van wie met zijn wat stuurse optreden. ven. de volksopvoeder, de be geleider van het volksdeel, dat zijn liefde had en heeft. Algra heeft, het lag voor de hand, nog al wat op te mer ken over zijn beroemde strijd legen staatssubsidie voor de kunst, waaruit de affaire met Gerard van het Reve voort vloeide. Zoals hij de zaken nu weer eens, nuchter en onop- men een levensgeschiedenis Maar. Algra heeft er, blijkens denkt te kunnen schrijven. In de meermalen gedane opmer- de eerste plaats niet. omdat king, dat hij ook wel in staat hij springlevend is en in de is sarcastisch te zijn, een fijne tweede plaats niet. omdat bedoeling mee. Hij heeft het. Hendrik Algra al heeft hij zonder het met zoveel woor- dan afscheid genomen van de den te zeggen, niet begrepen Eerste Kamer, nog middenin op de Parade der Mannen- moet ons toch echt van het hart. dat Algra op volkomen legitieme wijze probeerde de zaken haarscherp aan de orde .e stellen. Alle vuil. dat toen over zijn hoofd werd uitge stort hij schrijft daar ove- het politieke leven staat. Zijn broeders en aanverwante boe- commcntarcn in bet Fries ken, die licht spottend, soms Dagblad mogen dan slechts sarcastisch, maar bijna nooit een klein verspreidingsgebied dankbaar verhalen uit die ou- hebben, de invloed van die de tijd. commentaren is groot, groter Zeker, Algra kent de fouten dan men denkt. wel, hij weet verdraaid goed. toch wel zeer tendentieus en onverdiend. Immers, als de staat subsidies of schrijvers- gelden verstrekt, dan han teert ze normen: deze wel en die niet. De vraag van Algra Intussen, Hendrik Algra heeft de oude kerkvormen begint en er wel behoefte aan gevoeld ophoudt, maar bij hem over- zijn levensverhaal te vertellen, heerst de dankbaarheid voor In „Mijn werk Mijn leven" al het goede, mooie en hart- uitgave Van Gorcum te Assen, verwarmende, dat hij in de laat hij de vele tientallen, ja- kerk, staat en maatschappij ren, dat hij in kerk, staat en heeft ontvangen. Daarom is dit maatschappij stond de revue boek nu eens geen strijdschrift passeren. Geen hoogdravende zoals men van een man van taal, geen literair meester- zijn allure zou verwachten. Maar, nogmaals het is door- vallen of te falen in de ver- drenkt van een aanstekelijke kondiging1 van juist dit chris- goedmoedigheid en vooral vari telijke karakter, daar komt Godsvertrouwen. Want, rnen Algra naar voren als de rots can veel van Hendrik Algra in de branding. Maar, nu het zeggen, maar niet dat hij niet boek. De schrijver verhaalt eeft van uit een beginsel van de bittere armoede, waar- Thristus en de Bijbel, het zijn in hij is opgegroeid. Van de lezen, dat AJgra telkens weer verwijst naar die eenvoudige Friese platteland. Dat hij zelf, wat kennis en bekwaamheid betreft ver van hem vandaan is gegroeid, deert hem niet. Integendeel, daarbij. Lovende woorden heeft hij daarbij over voor minister Marga Klompé, die hem duidelijk antwoord gaf. Belangwekkend zijn zijn uit latingen over de Indonesië-af- faire, waarin hij niet zonder enige ironie schrijft over de topleiding van de AR-partij. Kortom, dit boek van Algra hebben wij in een ruk uitgele verteller. Algra deelt mee. Al- baarheid. Daarbij ontkomt hij gra vertelt hoe het was, hoe er naar onze mening niet al- de mensen zich gedroegen en tijd aan een beetje sentimen- daar tussen door laat hij voe- teel te worden, vooral als het len wat hij van dit alles dacht gaat om het Huis van Oranje, en denkt. over de gang der geschiedenis Hij doet dat op een milde, en de parallellen, die hij daar- sympathieke manier, die weL bij trekt met de huidige tijd. voor de oud-Friese senator het de opleiding en de liefde van begin en het einde. Bij een de gewone man en vrouw uit andere gelegenheid hebben het volk. Niets en niemand vij al eens betoogd, dat het kan hem scheiden van het uist Algra is, die het geloof in volk, waaruit hij voortkwam, het christelijk karakter van de waarbij hij opgroeit en waar- AR-partij nog gestalte geeft. aan hij eigenlijk alles te dan- Waar anderen dreigen af te ken heeft. Het is ontroerend te stelt hij in dienst van die mannen en vrouwen. Daarvan getuigen de hoofdstukken over het onderwijs, de gereformeer de jongelingsverenigingen, de kiesverenigingen en zijn ar beid, vooral dat laatste niet te vergeten, aan het Friese Dag- zen. Wij hoopten dat hij met zijn kennis en liefde van de geschiedenis, verder schrijft, maar dan bereid zal zijn een stuk politieke historie te ver- ivoorden zoals hij die heeft D. H. (Van onze correspondent) LONDEN Al de Fordfabrieken van Groot-Brittannië zyn gisteren stil gevallen ten gevolge van een wilde staking van 20.000 van de 50.000 arbeiders. De stakers noemen het loonaanbod van 2 pond per week. dat eind vorige week door de j algemene directie gedaan werd, „beledigend". Hun vakbonden eisen een opslag I van 12 tot 16 pond per week- Momenteel is in de Britse Fordfabrieken nog een j loonovereenkomst van kracht, die vorig jaar afgesloten werd en pas per 1 maart j aanstaande verstrijkt. Om die reden kunnen de 15 vakbonden, die in het conflict beh-okken züd, de wilde staking voorlopig niet officieel maken. Een van de lamgelegde Britse Fordfa brieken is deze van Swansea in Wales, die chassis en asonderdelen maakt. Ge heel de produktie van de Britse Ford- bedrijven en ook deze van sommige bui- j tenlandse Fordfabrieken hangt van de j produktie van Swansea af. Aan de basis van dit conflict ligt een ruzie over zgn. pariteit. De arbeiders van Ford en dan vooral de 23.000 werk lieden van het reusachtige automobielbe drijf van Dagenham bij Londen, wensen even veel te verdienen als hun collega's van andere automerken in Centraal-En- geland en Schotland. Chrysler heeft z'n Schotse arbeiders onlangs een loonsver hoging van 5 pond per week toegekend. LOONAANBOD „BELEDIGEND" Zij staan evenwel machtelöos ten aan zien van militante „shopstewards" (ver tegenwoordigers van de arbeiders bij de vakverenigingen, die hun ondermijnende invloed aangewend hebben om de fa brieken voorbarig stil te leggen). Het ziet er niet naar uit, dat men voor dit industriële conflict spoedig een oplos sing zal vinden. De algeméne directie noemt haar aanbod van 2 pond per week ..royaal en definitief". „Het is kiezen of delen. De vakbonden moeten de eco nomische realiteit van het ogenblik leren aanvaarden". De produktie van alle Fordwagens en tractoren ligt. volledig stil. Voorlopig zal dit geen nadelige gevolgen hebben voor de Fordfabrieken in België, Nederland en Duitsland. Als het conflict echter lang aansleept, zal op het vasteland de on vermijdelijke weerslag gevoeld worden. Ondanks ziekte minister Klompé iVan onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ondanks de ziekte van minister Klompé (CRM) zal de nota over de regionale en educatieve omroep toch nog door het huidige kabinet wor den aangeboden aan de Tweede Kamer. Dit zei gisteren minister Veringa van Onderwijs, die dr. Klompé tijdelijk ver vangt, in een gesprek met de onderwij scommissie van de Tweede Kamer. Misschien zal het niet meer lukken de nota nog in februari uit te brengen, zoals door dr. Klompé was toegezegd. Maar veel vertraging zal er niet ko men, aldus dr. Veringa. De nota heeft lang op zich laten wachten en is door de beide bewindslie den van CRM en O en W herhaalde malen voor een bepaalde datum beloofd, maar steeds weer uitgesteld. Aan het onderhavige onderwerp kleven belan grijke politieke aspecten. Ook inbraak bij PTT- kantoor Culemborg APELDOORN (ANP) De buit van j de brandkastkraak. in de nacht van zaterdag op zondag in het hoofdpost- kantoor te Apeldoorn, bedraagt zeker 762.000 gulden. Aanvankelijk was opge geven, dat er ongeveer 300.000 gulden gestolen was. Van het verdwenen bedrag is 472.000 gulden aan bankbiljetten „eigen geld" I van de PTT en 290.000 gulden Eén enveloppe moet een bedrag van 200.000 gulden als inhoud gehad heb ben. Ook zijn pogingen gedaan in het PTT-kantoor te Culemborg geld te ont vreemden. Toen gisteren de eerste dienstdoende ambtenaar van de PTT op het postkan toor te Culemborg verscheen, bemerkte hij dat onbevoegden zich toegang had den verschaft tot de kantoor- en sor- teerruimte van het PTT-gebouw. Bij onderzoek bleek dat ongeveer 50 brie ven waren geopend. Of er geld is mee genomen kon tot dusver niet worden vastgesteld. AMSTERDAM (ANP) Het gisteren in Amsterdam gehouden buitengewoon 1 congres van de Katholieke Bond van Werknemers in het metaal- en elektro technisch bedrijf en aanverwante be drijven St.-EIoy. heeft het algemeen bestuur gemachtigd de besprekingen voort te zetten om te komen tot een fusie met drie andere katholieke vak bonden en de oprichting van een nieu we industriebond NKV. Deze drie bonden zijn de Nederlandse Katholieke Bond van Werknemers in industriële bedrijven St.-Willibrordus, de Katholieke Bond van Werknemers in het kleding- en textielbedrijf St.-Lam- bertus en de Nederlandse Katholieke Mijnwerkersbond. Bij welslagen van de plannen, welke de opheffing van alle vier de afzonder lijke bonden zal meebrengen, zal de nieuwe bond ongeveer 145.000 leden lellen, verdeeld over ongeveer 600 Plaatselijke afdelingen, tot de grootste bonden van Nederland behoren en bijna de gehele Nederlandse industrie tot wijn werkterrein kunnen rekenen. (Van onze correspondent) WASHINGTON In zjjn jaarlijkse toespraak over de Amerikaanse voorspelde president Nixon gisteren dat de economie dit jaar verder zal groeien dat nieuwe inflatoire verschijnselen achterwege zullen blijven. Nixon zei hij met alle middelen die hem ter beschikking staan de inflatie zal bestrijden, nadruk echter maakte de Amerikaanse president uitzonderingen voor loon- en pr maatregelen. Nixon stelde vast dat de stijging in de prijzen reeds aan het afnem was en dat er een dergelijke tendens ook in het verloop van de lonen te bespeur viel. „Onze eerste taak moet nu zijn om een snellere economische groei op gang te brengen en het aantal werklozen te ver minderen", aldus Nixon. Nixons raad van economische adviseurs voorspelde in een begeleidend rapport dal het werkloos heidspercentage nu op 6 lag en dat het omstreeks juli volgend jaar gedaald zal zijn tot 4,5. De inflatie zal over dezelfde periode afnemen van 5% tot 3 percent. De oppositie in het congres echter kon zich in het geheel niet verenigen met het optimisme van het Witte Huis. Walter Heller,economisch adviseur van president Kennedy, gaf Nixon geen enkele kans om de werkloosheid voor eind 1972 opgeheven te hebben zonder dat men een nieuwe inflatieperiode zal inluiden. Nixon was volgens hem „ten offer gevallen aan het synchroom van de glimlachende zelf verzekerdheid". „De regering maakt geen enkele kans", aldus Heller, „om zijn economische doe len te bereiken zonder dat óf het een begrotingstekort van 37 miljoen dollar overschreden wordt, óf dat er nieuwe monetaire maatregelen door de federale raad van monetaire reserve genomen moeten worden. Economische zelfverze kerdheid is nog niet voldoende kloof van ongel oofwa a rdigheid vangen door (Copyright The Guardian) ITALIAANSE ARTSEN EN ADVOCATEN IN STAKING Mgr. Möller wil S^dndShèid' uitleg over brief right The Guardian» I van hervormder Mager resultaat voor studenten gynaecologie (Van onze correspondent) ROME Ongeveer 450.000 Italiaanse artsen en tandartsen, advocaten, inge nieurs, chemici, vroedvrouwen en apo thekers zullen donderdag en vrijdag als „onafhankelijke beroepsuitoefenaren" in staking gaan. Dokters zullen alleen noodgevallen behandelen. De advocaten zullen waarschijnlijk de hele Italiaanse justitie plat leggen. De staking zal gericht zijn tegen de nieuwe belastinghervormingen in Italië. De „onafhankelijke beroepsuitoefenaren" beschouwen deze plannen als „een nauwgezet koelbloedig plan om ons te vernietigen door een grootscheepse fisca le aanval." Het is bekend feit. dat het Italiaanse belastingsysteem tot dusver op oneven redige wijze aanspraak maakte op het inkomen van de loonarbeider. Een dok- ter en een advocaat daarentegen, kon- i den vaak lachwekkende inkomsten bij i de belastingen opgeven. Daarin komt nu verandering. In het bijzonder zijn j de aankondigers van de staking gebeten op het onderdeel van het voorstel waarin staat dat zij hun boekhoudkun- dige berekeningen moeten kunnen j overleggen aan de belastingsdienst als I die dat vraagt. PARIJS (AP) Door de resultaten j van de examens in 1970 en van buiten gewone examens alsmede door een art- 1 senboycot zullen geen nieuwe gynaeco- logen de gelederen van de Franse ge- I 1 neeskunde komen versterken. Zwaargewonden bij explosie op sleepzuiger Van de 167 kandidaten voor de in september 1970 gehouden examens kre gen 127 een nul van professor Jacques i ROTTERDAM (A.N.D.) Bij een ont- Huguier, hoofd van de afdeling gynae- ploffing vanmorgen rond half 9 aan cologie van het grootste academische boord van de sleephopzuiger ..Humber ziekenhuis te Parijs. Professor Huguier J River", die in aanbouw is op de werf de twee examinatoren, i van Gusto in Schiedam zijn twee men- Passagiers van gekaapt vliegtuig terug in India NIEUW DELHI (AP) .De 26 passa giers en 4 bemanningsleden van een Indiaas vliegtuig, dat twee dagen gele den door kapers gedwongen werd naar Lahore in West-Pakistan te vliegen, zijn met een auto teruggekomen naar India. Geëscorteerd door de Pakistaanse politie, reden ze van Lahore naar de grens 56 km verder op. Een tweede Indiaas vliegtuig kon niet landen in Pakistan, omdat op en om het vliegveld demonstranten stonden, die de twee kapers steunden. Volgens berich ten uit Pakistan zullen de kapers in Pakistan politiek aiel krijgen. Er werd niets gezegd over de Fokker Friendship. Vormingscentra wachtlijst voor 3000 jongeren UTRECHT (KNP) Uit een bliksem- onderzoek dat door „Werkende Jeugd", het blad van de katholieke werkende jongeren in Nederland (KWJ) gehouden is, blijkt dat 3000 werkende jongeren in ons land by gebrek aan plaatsruimte niet aan vormingswerk kunnen deel- Deze minstens 3000 werkende jongeren willen graag deelnemen aan het vor mingswerk, terwijl ook het bedrijf waar zij werken er aan wil meewerken. De vormingsinstituten voor werkende jon geren kunnen het werk echter niet Jammu wachten 130 i Het KWJ-bliksemonderzoek bracht aan het licht dat een derde van alle vormingsinstituten een wachtlijst heeft. Vooral in Noord- en Zuid-Holland kam pen de vormingsinstituten meer zeer grote wachtlijsten. De Haagse vormings centra telden in december 500 jongeren 1 55.000 op hun wachtlijsten, in Rotterdam moe- Een woordvoerder ten in totaal 400 jongeren op plaatsing wilde niet praten Zijn nullen waren verdeeld in drie soorten, zeiden de studenten. 1. nul: maar u kunt de studie voortzet- ten, 2. nul: waardeloos voor de genees kunde, 3. nul: een waar gevaar voor het publiek. I De minister van onderwijs Olivier Guichard annuleerde het examen en gelastte jongstleden woensdag een nieuw te houden. Dit nieuwe examen werd door de studenten geboycot. sen zwaar gewond. Het zijn een werk nemer van Groenpol-Amsterdam en een 42-jarige Spaanse gastarbeider. Een tweede werknemer van Groenpol liep eveneens zware verwondingen op. Ook zijn er evrschillende lichtgewonden. De schade, die de „Humber River" bij de ontploffing, is zo gering, dat de af bouw normaal kan door gaan. Over de ooi-zaak van de explosie is nog niets bekend. GRONINGEN (KNP) Naar aanl: ding van het verzoek van het mode: n de Provinciale kerkvergad n Friesland aan Septuagii gevraagd wordt om prieste r mening van Septuagint b bereid zijn om in kerkdie ui., ui wrihuit opafsf sten van enkele hervormde gemeent *attpr' in Friesland voor te gaan, heeft bisschop van Groningen, mgr. MIQi de volgende mededeling laten viftg dal de dat Ne Kaiser, Schut vrouw „De bisschop van Groningen h« met verwondering kennis genomen v, de brief van het moderarnen van l<ejen hervormde provinciale kerkvergadeit lTees^ van Friesland aan de Septuagintgra «rotere waarin gevraagd wordt opgave te «r vangen van priesters der Rooms-kal? lieke kerk, die in het noorden van 1 land bereid zijn in kerkdiensten va wege de Nederlands Hervormde ke belegd, yoor te gaan, en waarbij in h bijzonder wordt gedacht aan diegen. onder hen, die wegens huwelijk woordverkondiging in eigen kerk w< onthouden. Hij zoekt contact met moderarnen van de hervormde provi ale kerkvergadering van Friesland over achtergronden en bedoelingen deze brief ingelicht te worden". achter in de ii dames .schaal ranaf mesplo rietijd over h rijdstei heel gc ten. „1 Geen plaats beschikbaar voor aanrander (Van onze correspondent) UTRECHT Voor de tweedema binnen veertien dagen heeft Utrechtse politie gisteren een 14-jari) jongen gearresteerd, wegens door he: gepleegde aanrandingen. De jongen, psychisch gestoord is, stak enkele v ken geleden een 12-jarig meisje mes in de rug omdat zij zich niet ae hem wilde onderwerpen. De politie resteerde hem en kwam er achter d hij reeds minstens zeven aanrandinge had gepleegd. Voor de jongen was echter ge«®SLO - plaats in een psychiatrische inrichtir ,ordeel en de politie stelde hem noodgedwongf1 weer op vrije voeten. Hij benutte vrijheid door opnieuw vrouwen lastig vallen. Een 37-jarige vrouw was zate: dagochtend het slachtoffer, 's middaj maakte hij zich schuldig aan mishande ling van een jong meisje. De politi heem hem nu in verzekerde bewarin Kosygin uit bezorgdheid WASHINGTON (Rtr-AFP) Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft meegedeeld dat in de afgelopen maanden een grootscheepse concentratie van Noordvietnamese troepen in Laos gaande is. doch zowel in Washington als in Saigon bewaart men een strikt stil zwijgen tegenover aanhoudende geruch ten dat een Amerikaans-Zuidvietnamees offensief in het zuiden van Laos op stapel staat of zelfs al begonnen zou zyn, zoals het Japanse persbureau Kyado Volgens hel Pentagon is de sterkte van de Noordvietnamese geregelde troe penmacht in Laos in de afgelopen vier maanden met 5000 man aangegroeid tot een totaal van 70.000 man. Men gelooft, dat een gedeelte van deze strijdmacht bestemd is voor Cambodja, waar het aantal communistische militairen in twee maanden is versterkt van 50.000 tot •an het Pentagon eventuele Ameri- terd. Het gebied Dordrecht telt de lijist kaanse Zuidvietnamese plannen om i aldus het onderzoeksverslag aan deze militaire machtsuitbreiding doen. Hij wees echter op uitlatingen van minister Rogers, die vorige week vrijdag zijn bezorgdheid over de situatie in het zuiden van Laos uitte. De Sovjet-Russische premier Kosygin is van mening dat een invasie in het zuiden van Laos op handen is. Hij zei dit gister avond tijdens een diner in het Kremlin ter gelegenheid van het bezoek van een Syrische delegatie en waarschuwde daar bij dat de Sovjet-Unie de verslechterende I situatie in Indo-China nauwlettend volgt. I Washington zal uiteindelijk gedwongen worden zijn „beschamende aggressie" te staken en akkoord moeten gaan met de j vredesvoorstellen van Manoi en de Viet- i kong, aldus de Russische premier, die het j Sovjetstandpunt herhaalde, dat vrede in I Indo-China afhangt van een politieke regeling voor Vietnam. Cambodja en Het Laotiaanse ministerie van Defen- j sie maakte gisteren bekend, dat de plaats i Moeng Phalane, in het zuiden van Laos, zich vorige week na een zware commu- j nistische aanval heeft moeten overgeven, j Behalve bij Moeng Phalane was in het zuiden ook zwaar gevochten ten noord- I oosten van Babe. Volgens de woordvoer der was de militaire situatie in de afge lopen week in het gebied om de konink lijke hoofdstad Loeang Prabang verslech- op grote schaal ge: Het verplegend personeel van de psychiatrische kliniek in de Spaanse stad Oviedo protesteert op speelse wijze tegen de arbeidsvoordaarden Men verdient niet meer dan vijfduizend peseta's (ongeveer driehonderd gulden) per maand, bij een de patiënten niet tekort ivil doen door in staking te gaan, in plaats van uniformen. De verplegers scheren zich niet meer. zij i|dens tig ziji 'omae: en 1 "vijf- Het b lenteel weid, •ereldk envouc oortpaj ig Fo An lisiet.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 6