KOUDEKERKS MANNENKOOR Bejaardencentrum Apollolaan .gebaseerd" op erfpacht niet BOOS AVONDJE VOOR LEIDSE RAAD Rein Dool: altijd anders Leidse agenda Gaat het zilveren schipbreuk lijden? Dirigent C. v. d. Molen: „HET IS NU OF NOOIT MEER... Eis tegen elektrobouw door rechter afgewezen DINSDAG 2 FEBRUARI 1971 LEIDSE COURANT CJP avond uit in Schouwburg met Els Joglars LEIDEN Belangstellende jongeren I zijn gisteravond in de Leidse Schouw- burg bijeen geweest om hun licht op te steken over het Cultureel Jeugd Pas poort (CJP). De bijeenkomst had een gemoedelijk karakter, mede door de ge- j Na het eten' hield de heer H. van Dam. directeur van de schouwburg en voor deze avond waarnemend „lei der" van de commissie- CJP-afdeling Leiden een informele inleiding over doel en mogelijkheden van hel CJP. Dit paspoort geeft (soms sterke) kortingen op alle voorkomende culturele evene menten. Hiermee wil het de vervlak king van een ..rij- en zitmaatschappij" omzetten in een belangstellende ..kunstmaatschappij" jongeren kunnen van schoonheid en amusement genieten voor slechts twee gulden en twee pasfo to's. De heer Van Dam voegde er tevens aan toe dal eigen initiatief en sugges ties op het culturele vlak zeer geap precieerd werden. Gezeten en gehurkt in kringen bespraken de toehoorders vervolgens de mogelijkheden van kunst uitingen. Niet alleen door het geschreven woord, maar vooral ook door voort-zeggen moet het CJP onder de jongeren be kendheid krijgen. Om half negen gaf het Spaanse ge zelschap „Els Joglars" een mime-uitvoe- ring. Hun spelletjes beeldden zeer sterk kritiek op (hun) maatschappij uit. Met hun handen- cn voetenwerk maakten zij in gevoelens en gedachten van de toe schouwer een abstracte wereld tastbaar. Enthousiast applaus gaf de waardering voor het optreden in ook voor Span- jaarden duidelijke taal weer. Benoemingen Leidse raad LEIDEN De Leidse raad heeft I benoemd tot leden van de commissie ad hoe inzake de uitgifte van gronden buiten de gemeente): prof. dr. P. C. Traa, voorzitter, en mr. Th. J. C. duin; vanuit de raad: de heren PAK-amendement weer ingetrokken (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN. Een merkwaardige avond gisteren voor de Leidse gemeenteraad. Een boos avondje zelfs, waarop tal van leden elkaar onvriendelijkheden toevooegden. liet was ook een 'vergadering, I waarover nauwelijks een ordelijk verslag te maken valt. Er werd weer danig geschorst tussen de agendabehandeling door en daar door leek de raadszaal enkele malen op een drukke door-de- weekse warenmarkt, waarbij het publiek op de tribune zich ge amuseerd boog over de rand van de monumentale ballustrade. Elders op deze pagina willen wij trachten een indruk te geven van een paar hoogtepunten uit een van discussies. Tussen de agendapunten die onder voorzitterschap van wethouder-loco burgemeester Menken afgehandeld wer den bevond zich het voorstel van B. en W., een aanvullend krediet van 50.000 gulden beschikbaar te stellen voor de verbouwing van het pand Bree- straat 66 tot Kreatief Sentrum. Het be drag werd snel gevoteerd, maar de heer Leeuwenburgh (Prot. Chr.) wilde toch wel weten, of de activiteiten van het Sentrum strak wel voldoende begeleid zullen worden. Wethouder mevr. Den Haan-Groen stelde hem gerust: „dat komt wel in orde. De jongelui zijn wel degelijk aan planning bezig. Het cen trum zal niet aan bepaalde groepen worden verhuurd. Het wordt een open ontmoetingscentrum en ik ben ervan overtuigd, dat er een goed gebruik van zal worden gemaakt". Bouwterrein Minder voorspoedig kwam het voor stel inzake verkoop het de Apollolaan Veld had i volgens welke rechtsfiguur als op 7 janu ari met de bouw werd begonnen zonder dal de raad zich bewust was, dat de grond nog niet was verkocht of in ge bruik van de stichting was overgegaan. Ernstiger vond hij, dat uit de stukken blijkt dat op 10 november hel voorlopig koopcontract aan de aspirant-koper is aangeboden; „hel college had zich toen al verplicht, verkoop of erfpacht als Werkplaats houdt weer experiment LEIDEN A.s. zondag om 10.30 uur begint in de oecumenische werkplaats, Levcndaal 101 weer een experimentele Door middel van een rollenspel zal ge tracht worden duidelijk te maken wat de bijbelse begrippen „rechtvaardigheid" en „goddeloosheid" in onze tijd betekenen. In deze informele bijeenkomst is ruimte voor ontmoeting, gesprek en bezinning tussen mensen van verschillende Kerken. Na afloop van de dienst is ei- voor de liefhebbers soep en stokbrood. Expositie in Academiegebouw.- zijn werk in de openbaarheid treedt. Maar elke keer blijkt uit een nieu we expostie dat hij wederom op een andere picturale loer is gegaan. We berinneren ons zijn eerste tentoon stelling zo'n jaar of 15 jaar geleden, waarop hij rembrandtieke tekenin gen exposeerde. In hel door hem be woonde Wevershuisje bracht hij wat later een collectie prenten, gemaakt op een Spaanse reis. tekeningen, die toen al een ander handschrift ver toonden dan de eerste. Op een tentoonstelling in de Boer- haavezalen was hij weer met een andere stijl aanwezig; veel bladen in rood krijt in weer een andere stijl opvatting. Sporadisch zagen wij verder nog werk van hem, o.m. (meen ik) op de zg. aankopenten- toonstelling in de Lakenhal en schilderijen die betrekking heb ben op de mens en dc ruimtevaart. Ik ben benieuwd waar hij volgende keer weer mee komt. Of heeft hij definitieve stijl gevonden'.' Hij 1 t de 1 jectachtige schilderijen. Thans ex poseert hij onder auspiciën van hc LAK in het trappenhuis van de uni i het Rapenburg litho' onderdeel van de technische wordt ingeschoten bizarre mengsels van menselijke en technische frag menten tot over het algemeen vorm loze en moeilijk te verklaren symbo lieken. Een der bladen toont een minuscuul mensje dat met een reu zen samenstel van kanonslopen de blad. Enkele schilderijen, overigens weinig fraai van kleur, tonen wentelende mensenfiguren als bovenaardse liever gezegd buitenaardse wezens. spreekt dit werk c volwassen brengen". Kret zette uiteen, dat de plannen voor dit tehuis al dateren van 1962. Er waren vele ups en vertragende downs. Het voorlopig koopcontract was de eindfaze der onderhandelingen; toen kon tot uitvoering worden overgegaan. Omdat de commissie voor openbare werken verhinderd was bijeen te komen werd aan deze commissie om schriftelijk advies gevraagd. Op 7 januari werd dit advies bevestigd. De kwestie van de erfpacht staat nog altijd open omdat de behandeling van de erfpachtsnota het vorig jaar werd geschorst. Niettemin, aldus de wethouder, is met het stich tingsbestuur over erfpacht gesproken, „maar omdat jarenlang onderhandeld is op basis van grondverkoop .heeft dit bestuur de mogelijkheid van ërfpachl niet direct onderkend". Cornelissens. W. G. den Dub- j belden. J. C. Elsgeest en mr. R. J. In 't Veld: vanuit de ambtenaren: de heer H. I R. Visser en drs. B. R. Wollerbeek; tot lid van de algemene raad van het rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam, als genoemd in de „Regeling vuilver werking voor Leiden en omgeving' en op voordracht van I J. Lijten, wethouder Zaken, cn uit de leden teraad: de heer M. var van het algemeen 1 Streekmuzickschool Leiden en Omstre ken uil de leden van de Gemeenteraad n Haan-Groen, tot lie ait de leden van dc heer W. de heer n Economische an de Gemeen- Akentot lid stuur van de belden; als lid Gemeenteraad: van der Burg de 1 de erfpacht gesproken", wilde de heer In 't Veld concluderen. Als oplos sing zag hij de grond voor een korte periode in huur aan de 'stichting te I geven en in de tussentijd krachtig te praten over de alternatieven verkoop en erfpacht. Hij wilde hiervan een amen- I dement maken. De heer Kret benadrukte, dat de grondprijs voor een bejaarden centrum voor de gemeente niet onver antwoordelijk laag was. De stichting, zo LIDWINASCHOOL LAMMENSCHANS- WEG Contact Commissie Kinderbescher ming. Lezing drs. W. H. G. Wolters, aan vang 20.00 uur. WOENSDAG LEIDSE SCHOUWBURG: H.I.C. Rock- musical. aanvang 20.15 uur. i de De Kret. gediend zijn. Veld vroeg aarzelend I DONDERDAG 4 FEBRUARI LEIDSE SCHOUWBURG: Fons Jansen progressieve «horsing^Te^SI'hè" j PAK zich voor beraad terugtrok, riep I STADSGEHOORZAAL de heer Ham (KVP). constaterend, uit: 00 i ..De heer In 't Veld maakt zich belache- j UUI I lijk". Enkele minuten later kwam de VRIJDAG 5 FEBRUARI *,oet wfer binne"- Pe In Veld' STADSGEHOORZAAL: Feestavond die, ee,rder gf egd had' dat dlt P.roJeclPersoneelsvereniging AZL aanvang 19.45 pijlsnel voortgang zal moeten vinden. LEIDSE SCHOUWBURG: Fons Jansen deelde nu mede, dat het PAK geen Drjemaai Andermaal, aanvang 20.15 uur. hoofdelijke stemming wenste. Aldus EIGEN HUIS RAPENBURG: 24: Leids werd besloten tot verkoop. Vredeskontakt. mr. Th. Everts „Geweld". Het voorstel voor een krediet voor i aanvang 20.00 uur. J de bouw van een stenen loods ten be- hoeve van de afdeling Plantsoenen van ZATERDAG 6 FEBRUARI LEIDSE SCHOUWBURG: Fons Jansen j Gemeentewerken werd door het college I teruggenomen. I Driemaal Andermaal, aanvang 20.00 i Verkenners district Leiden hebben plannen LEIDEN De katholieke verkenners van het district Leiden hebben in het afgelopen jaar een nieuw districtsbe- stuur gekregen. Voorzitter werd de heer P. J. M. de Coo uit Leiden. Op meer bestuurlijk niveau kan de oprich ting van het „Scoutburo" gememoreerd worden. Enerzijds bedoeld om het be stuur van dienst te zijn in zijn contac ten met haar overkoepelende organisa ties, anderzijds heeft zij ten doel de I groepen zoveel mogelijk bij te staan in bun organisatorische problemen. Voor ganiseerd worden, zoals een verken kenners zullen „jongensctiviteiten geor- de welpen, zeeverkenners en landver- nerskamp (in april-mei), een pionier- weekend op in „De Raaphorst". De vorming van leidsters en leiders 1971 voor- Welpen- „Ik protesteer, u zaken bepalen", stc op, gesteund door Portheine (VVD) riep iets tegen In 't Veld van ,,u houdt van interrupties" waarop deze beaamde: „Inderdaad, maar alleen van zakelijke". Roel wil de bij het benoemingsvoorste! op een additionelenaam, die nog viel op de aanbeveling stond. De heer Menken verduidelijkte, dat het hier ging om de chef van de afdeling financiën van de gemeente Arnhem. De heer H. R. Visser (de Leidse chef van financiën) stond al op de aanbeveling „en we vertelde, dat de heer In 't Veld met deze Arnhemse beleggingsfiguur was komen opdraven. In 't Veld: „En waarom zou u toevoeging van deskun- ge?" Hij wilde op „puntjes" de kon worden Netjes staan E Leidse raad heeft gisteravond .een commissie ad hoe inzake de xiitgifte van gronden moeten instellen. Zo'n commissie heeft uitera nodig, met wier benoeming hebben die chefs", aldus Mej. Kappeiine v. ongeldig". „Wat is ongeldig?", vulde de heer Kuyper van D'66, die zich wel vaker van de onnözele houdt, weten. Als enige oplossing zag de voorzitter een amendement om het aantal leden van de gronduitgiftecommissie uit te breiden. „Het blauwe boekje" werd druk geraadpleegd en zo op het oog ook de chef-bode, maar dit was gen om de heer Menken te vertellen, dut de koffie stond te verpieteren, hij de dampende drank i. De raad maakte uitstapje vooropgestelde „speloverlegorgaan" en een „structuur nota" hoopt men tot een zo goed moge lijk contact met de zuster- cn broeder- organisaties te komen. Wensen, die ho pelijk in vervulling gaan, is het niet dit jaar, dan wel op langer zicht. lijk dat niet acceptabel u lege. Hij vertelde dit meteen was er het begin avondje en de schok der herkenning: iets dat op blokvorming leek. Vanzelf sprekend is er geen blokvorming in de Leidse raad, is ons vaak verzekerd. Dot maakt de pers er maar van. Laten we het erop houden, dat giste ren twee toevallige groeperingen bij na de hele avond toevallig met elkaar overhoop lagen. Het verdere verloop der procedure toas ongeveer zó: Voor- aanrukken. Visser, comptabele i amendement over het standpunt i slaan, meneer In 't Veld". geknoeidwas in het vent". Hei, hei, dat gaat z Roels teleurstelling ander ingeno- KOU'DEKERK AAN DEN RIJN veelal „Opheffing dreigt voor het Koude- men", kerks Mannenkoor. Een aantal goede Thans staan er 3 tenoren tegenover le tenorstemmen kunnen hel koor 20 andere stemmen, „Dat kan een van de ondergang redden". Dit zijn voudig niet Als de verhouding zoek twee nogal dramatische zinnen uit is komt een koor, met nog zoveel een advertentie, die het bestuur van andere stemmen, niet tot z'n het koor. dat tot voor kort „Onder- recht". Zanggenot" heette, verleden zijn er dan beslist geen muzikale week liet plaatsen. Het koor, dat vooraanstaande plaats nen het Koudekerkse reldje en dat dit jaar 25 jaar bc staat, is de ondergang nabij. Om t< inden? De heer v.d. Mo len: „Kijk. het verenigingsleven heeft de wind niet in de zeilen. We hebben er uitgebreid over gesproken. Niemand zei dat we er nu maar beter mee konden ophouden, het en thousiasme is prima en we zijn al- der Molen (53), tijd vol optimisme geweest. Maar ja, het langer, ik wil In het dagelijkse leven dirigent van een groter het 128 leerlingen tellend Met een zekere trots vertelt de heer Van der Molen over het verleden: „We hebben altijd een goede naam gehad. In '46 zijn we als neutraal koor begonnen, daarvoor bestond het al eventjes als zanggroepje van de Vereniging Volksondex-wijs". En over wapenfeiten: „Aan vele zware concoursen en wedstrijden hebben we meegedaan, en behaalden altijd goede resultaten, al waren we nog zo klein. We klommen in die tijd vrij snel op tot in de ereafde- ling. Tot voor kort waren we ook altijd present op de AVRO-zangfes- tivals. al is het in een studio veel hij de zwaarder werken. Ja, ook een optre- hap: den voor de AVRO-radio dat achter de rug. Ook tegenwoordig de' Burgemeester De Herderschool verlenen wc nog medewerking aan bezoekt. Elke vrijdagavond tracht hii een ieder die het ons vraagt, bij ruim 20 enthousiaste zangers uit uitvoeringen kerkdiensten, doden- Koudekerk de fijne kneepjes van herdenking enz hun muzikale hobby bij te brengen. En dan weer enigszins teneergesla- en niet zonder succes! Je krijgt al gen: „Je staat voor het blok. Zouden gauw de indruk dat de heer v.d. we in het zicht van ons 25-jarig Molen er de man niet naar is om bestaan schipbreuk lijden? Ver- flink aan de weg te timmeren. De schrikkelijk jammer en verdrietig publiciteit zoekt hij niet. maar als Zou ik het vinden, niet alleen voor het ever „zijn" koor gaat wil hij mezelf. Het zou een cultureel verlies graag honderduit praten. Het gaat zijn, en Koudekerk is wat dat be- hem duidelijk van het hart dat treft toch al zo arm als de mieren, het vrijdagavond a.s. wel eens de ik zou graag een mooi concert wil- laatste repetitieavond zou kunnen Jen geven, maar hoe kleiner een zijn. Vanaf de oprichting in septem- koor. hoe moeilijker zoiets financieel ber '46 heeft de bescheiden en een- haalbaar is. Of ik voor de toekomst voudige hoofdonderwijzer voor het nog andere mogelijkheden zie? Nee, koor gestaan. „Het is een stukje van het is nu of nooit meer", aldus de mezelf geworden. Ik ben or emotio- heer Van der Molen, die ook nog neel bij betrokken", zegt hij zonder bestuurslid, en lid van de muzikale veel poespas, als we plaats nemen in adviescommissie is van de streekmu- de voorkamer van zijn gezellige ziekschool „Rijnakkoord" te Leider- „ambtswoning" aan de Prinses Wil- dorp. „Trekt helaas ook al weinig helminastraat. De moeilijkheden belangstellenden uit Koudekerk, nog waarmee men kampt zijn niet van weer een bewijs van het lage de laatste weken. „De top bereikten rele peil hier". Even later laat hij we in 1948-40 toen we 34 man zich ontvallen dat hij de mogelijk- telden. Er zijn et nu nog ongeveer heid voor een kamerkoortje niet bi 20 over, een trouwe kern, dat wel, voorbaat wil uitsluiten, maar toch wel het minimum voor een koor" „De tenorpartij is de Zal het toch al zo beperkte culture!* zwakke schakel. De vier stemmen in leventje van Koudekerk een ernstige ons koor dienen gelijkmatig over de aderlating moeten ondergaan? Dc 2 tenor- en 2 baspartijen verdeeld te muziekliefhebbers in zijn. Maar er lopen in de wereld nu Ilazerswoude-Rijndijk eenmaal minder tenoren en baritons vrijdagavond nog voorkomen door rond dan bassen. Dat was ook voor om 8 uur aanwezig ons de moeilijkheid. Wanneer wij repetitielokaal van de voormalige een tenor verloren, werd zijn plaats Openbare School. In advertenties r Waal. In andere socialistisch PvdA' fracties ontstond een orkaan van te genwerpingen. Ferm stelde de fractie leider Van Waal, de heer Van Aken. zich daartegen teweer, „tussen alle utimiderende onparlementaire uitla tingen". Hij verkondigde: „Het is het onvervreemdbaar recht van de raad. deed het beraad vast te staan, dat de heer v. Waal voor PAK-collega Kuyper, die even weg wos voor een kleine aangelegenheid, doeken, tot displezier van een nasput- terende Herman Amptmeijer. De heer Driessen gaf zelfs aan, dat Roel in de commissie een erfpachtfiguur wilde hebben. hetgeen weer losse kreten tengevolge had. De voorzitter gaf toestemming voor een luidruchtig be raad „heen en weer". Toen volgde de stemming: het amendement werd met 19 tegen 16 stemmen waarna een onverwachte PAK-i ,.ia, bah!" „Gadver!"viel DS'70-solist Zunderman hem bij. Toen In 't Veld later als lid van het stembureau de uitslagen wilde voorle zen, leunend op een tafel, werd hij door een opstuivende Portheine geïn strueerd: „Ga maar netjes staan, bij de microfoon!" „Wat zegt u?vroeg Roel onthutst. Nèt-jes staan!", repe teerde Portheine. Zo gaat dat soms, in de Leidse raad. mag niet meer gesproken worden van slachtoffers LEIDEN De „Electrobouu Leiden N.V." mag doorgaan met dc verkoop cn I ombouw van elektrische apparaten in Leiden", aldus luidde vanmorgen de uit spraak vau dc president van de arrondis- sementsrechtbank in Den Haag in ccn j kort geding dat vier „Het belangen", aldus lichtte hij zijn stand punt toe. De vordering van de „Electrobouw Lei den N.V." tegen „Radio Plein 16" om een verbod op het plaatsen van advertenties, waarin gesproken wordt over „ombouw- slachtoffers" is wel toegewezen Bioscoopagenda „Melsjeslntemaa(k)t Niet bewezen achtte hij een onrecht matigheid in de overeenkomst met de Stedelijke Lichtfabrieken. Wel vond de de elektrotechnische handelaren tot slui-

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3