Ard Schenk absolute top bij eerste zege in vijflandenwedstrijd Starter schoot in Leningrad ook ervaring weg Keiler sneller dan Nottet Pele ziet af van W.K. '74 197 ll Gehoord: In Leningrad: schaatsen met het startpistool op de borst. Trucs jodiui In p OSLO In Ard Schenk herkende het sportieve publiek in het Bisletstadion de super atleet. Men wist niet goed hoe een dergelijk sportman te belonen. Was een uitbundig „heya Ard Schenk" wel genoeg? De tienduizend Noren schaamden zich voor de achttien duizend, die thuis waren gebleven en grote leemten op de tribunes lieten. Dat was een decor, zo'n groot rijder onwaardig. Als om dit verzuim goed te maken, putten de aanwezi gen zich uit in minutenlange ovaties. Dag Fornaess, toch Europees kampioen en landge noot, was op brute wijze ontluisterd. Niemand schonk enige aandacht aan hem. Schenk glimlachte, wist wat dit betekende. Hij richtte zich op en bedankte de Noorse schaatsfans met minzame handgebaren. Ard Schenk moest op de sprint slechts twee specialisten voor laten gaan: de Zweden Hasse Boerjes (met 39,61 seconden, een nieuw baanrecord) en Over Koenig (40,20). Maar zij verzamelden zoveel punten dat Zweden na de eerste afstand leidde in het landenklassement. Maar Noorwegen en Nederland lagen op de loer en b'I stonden klaar om de Zweden voorgoed naar de achterstand te rijden. Behalve de per soonlijke triomf van Schenk werd de Nederlandse ploeg ook eerste van de vijf landen. Ard Schenk glorieerde op het ijs in Oslo. Hij behaalde een wereldrecord over de vier afstanden, reed een verbazend snelle tien kilometer, een zeer rappe 5000 meter en een sterke sprint. Dit alles leverde hem de eerste plaats in het individuele klassement op. comité in leningrad, dat er niets de hand zou zijn met de Euro pese kampioenschappen voor dames i dat alles gewoon Coor zou gaan, oest het schaatstoernooi toch dag worden uitgesteld. Iedere bui tenlandse delegatie kon er danks* de trucs die er werden uit gehaald wel begrip voor brengen. Het vroor tenslotte niet daar kon niemand iets doen. Maar beslist minder logisch, bijna onsportief, was het dat de Russische schaatsenrijdsters onmid dellijk na le mededeling hun schaatsen pakten om in een ander stadion buiten Leningrad de training gewoon voort te zetten. De Nederlandse coach, Kees Broekman, en zijn bui tenlandse collega's, die ook op deze gelegenheid aandrongen, kregen bij het organisatiecomité "een voet de grond, zij konden als dan zo nodig moest een kwartiertje de beschikking krijsen Üshockeyhal, waar spieren wat los konden worden ge reden. Maar meer ook niet. De meeste rijders hebben de dag het toernooi toen maar wat condi tieoefeningen gedaan en zijn daar- hun hotelkamer ge gaan. De Russische ploeg lekte later uit kon de dag vo wedstrijd de zaak serieuzer aanpakken. Een daad die niet ie dereen aanstond in Leningrad. ED DAVOS De Westduitse sprinter Erhard Keiler heeft zaterdag in Davos, tijdens de eerste dagen van de open Zwitserse sprintkampioenschappen 'aterd ®avos> 4e 500 meter gereden in 38.7 sec., een nieuw persoonlijk record. Die:- inteisi De Nederlanders Nottet en Nooitge- dagt kwamen met tijden van 40.7 ei 41.3 seconden dicht bij hun persoon lijke records, die op 40.67 en 41.2 sec staan. Op Öe 1000 meter moest Keiler de Ne derlanders een grote voorsprong toe staan: 1244 tegen 1222 (Nottet) er 1226. Keiler zegevierde gisteren zowel op de 500 als de 1000 meter, waardoor hij ook de eerste plaats voor zich opeiste van de eindrangschikking. Peter Not tet en Ronnie Nooitgedagt eindigden op respectievelijk de tweede en derde plaats. Eindklassement: 1. Erhard Keiler, 160.950 pnt.; 2. Peter Nottet, 164.100 pnt.; 3. Ronnie Nooitgedagt, 164.450 pnt.; 4. Hans Lichtenstern, 168.950 pnt. Sprintkampioen van Zwitserland werd Hansruedi Widmer, die op de 500 :er beide dagen ongeslagen bleef ei leen gisteren op de 1000 meter zijn meerdere moest erkennen in veteraan Franz Krienbuehl. Overigens heeft de Zwitserse schaat- senrijdersbond besloten op grond vai de rapporten van het Europese kam pioenschap te Heerenveen geen rij ders af te vaardigen naar het toer nooi om het wereldkampioenschap, dat op 13 en 14 februari te Gotenburg wordt gehouden. Deze beslissing heeft bij de Zwitserse schaatsenrijders tot grote verontwaardiging geleid. Op de 1500 meter duldde Schenk nie mand voor zich. Niet afgeschrikt door de 2.03.9 van' Fornaess perste Schenk er in het inmiddels witbesneeuwde sta dion (- 8 graden) 2.02,3 uit, een on waarschijnlijke prestatie voor een laag- landbaan. Schenk, gestart in de twee de rit van de vijf kilometer tegen de bepaald niet inspirerende Fin Jouko Salakka, was zaterdag met 7.25,9 slechts 0,3 seconde van het baan record van Eddy Verheyen verwijderd gebleven. Na afloop zei Schenk: „Ik had' nog harder gekund. Die laatste vier ronden gingen niet naar wéns. Leen Pfrommer voegde daar nog aan toe: „Zijn stijl was niet eens vlekke loos. Hij tilde zijn benen verkeerd op." Geen concurrent kon echter aan Schenks tijd tippen. De 10.000 meter sloeg echter alles. In het derde paar kreeg Schenk Fornaess naast zich. In de kleedkamer was al schertsend over het wereldrecord „pun tentotaal" gesproken. Schenk wist dat hij dan ten minste 15 min. en 17.0 sec. moest rijden, bijna zestien seconden onder zfln persoonlijk record. Het beginschema van 15.48 was zeer voorzichtig opgesteld. ,,Daar hou ik van", zei Schenk, „een rustig sche ma vind ik altijd prettig, je kunt on derweg toch gemakkelijk overschake len". Na vier ronden greep Pfrommer naar 15.32.0. Toen de ronden van 36 seconden elkaar regelmatig bleven op volgen, ging het schema halverwege zelfs naar 15.16.0. Ook daar zou Schenk nog ruimschoots onder blijven. Met 15.13 leverde hij de beste verrichting aller tijden. Fornaess eenvoudig: „Schenk ging .veel te hard, ik kon hem absoluut niet bijhouden." Daarmee kwam het wereld record puntentotaal op 171.317, 0.195 punten onder het oude record van Jan Bols. Schenk: „Vroeger had ik angst voor de 10.000 meter, nu niet meer. Ik weet wat ik op die afstand kan en ik heb het bewijs geleverd. Je kunt me niet meer vastprikken als sprinter, ik ben all-rounder'L Pfrommer: „Als de specialisten er niet bij waren geweest, had Ard alle af standen gewonnen. Ik geloof niet dat dat al eens is voorgekomen." Na de eerste dag leidde Nederland, ondanks alles met 3Vi punt voor sprong op Noorwegen. Zaterdagavond zag het ernaar uit, dat ook Jan Bazen door de griepbacil zou worden aangetast, maar hij was na een goede nachtrust toch zover hersteld, dat hij op de 1500 meter kon uitko men. Hoewel Schenk de schaatsmijt overtuigend won, nam Noorwegen de eerste plaats over, hoofdzakelijk door de matige tijd van Kees Verkerk (2.07.5, veertiende). Op de tien kilometer moest een marge van 5% punt goed gemaakt worden. Dit lukte wonderwel. Eerst was Bols, zeer sportief door het Noorse publiek ontvange, tot een alleszins rede lijke 15.30.6 (vierde) gekomen. In het derde paar verloor Verkerk weliswaar van Stensen na een schitterend ge vecht, maar zijn tijd van 15.26.8 was toch goed voor de derde plaats. De winnende 15.13.4 van Schenk over trof alles en Verheyen had toen aan 15.41.8 (zevende) voldoende om Neder land de zege te bezorgen: 240 tegen 236.5 punten. Noorwegen was overvleugeld, voor de eerste keer. (voor uitslagen zie resultaten) Handicap LENINGRAD Tsypurski, een statige Rus, de afstand, waaraan zij dit seizoen zoveel bleef onbewogen staan toen de fanatiekste aandacht hadden besteed, een grotere neder- Russische toeschouwers in het kille Lenin- laag dan men de laatste vijf jaren van hen stadion (-6 graden) herhaaldelijk opsprongen gewend was. De onbetwiste winnares werd van verontwaardiging over zijn praktijken, de laconieke Russin Loedmilla Titova in De man, naar wie coach Kees Broekman meer 45.54, op deze baan met dit ijs een vrij accep- dan eens zijn vuisten balde van woede, kende tabel resultaat. Maar misschien nog ver geen enkele vorm van emotie en riep de rijd- heugder was de Russische groep over de sters, na alweer een valse start, doodgemoe- uitgangspositie van de Europese titelhoud- dereerd naar de streep terug. Het Europees ster Nina Statkevitsj. Zij bereikte een vierde titeltoernooi in Leningrad, dat al zo'n bewo- plaats met 46.23. Atje Keulen-Deelstra reed gen voorgeschiedenis had gehad, begon gis- 46.56. Maar Statkevitsj bleef verder dan ooit teren daardoor in een uiterst geladen stem- voor op haar grote rivale Stien Kaiser (48.67). ming. Het typische daarvan was, dat de Hoewel de Russin op de tweede afstand, de meest ervarenen in het internationale 1500 meter, leeggereden over de finish schaatswerk, de Nederlandse rijdsters, het kwam, bewees zij met haar tijd (2.25.5) op de slachtoffer werden van de onverstoorbare langere afstanden dit seizoen veel te hebben Tsypurski. Zij leden op de sprint, uitgerekend bijgeschaafd. KINGSTON De Braziliaanse voet balster Pele, die verleden week met Santos tegen de Surinaamse kampioen Transvaal in Paramaribo zijn duizendste wedstryd speelde, heeft gisteren in Kingston (Jamaica) gezegd dat hü beslist niet van de partij zal zijn bü het wereld kampioenschap van 1974 in Munchen. „Ik heb er nu vier wereldtoemooien op zitten en dat is genoeg. Wel zal ik graag in München aanwezig zijn, maar dan als mpakt toechouwer". Pele, die zaterdag met zijn club Santos op Jamaica aankwam, ont kende dat hij trainer zou worden. Hij gaf wel toe dat hij zijn kennis van het voetbalspel graag zou overdragen aan dejongeren. onverbeterlijke statistici hebben uitgerekend dat duizend wedstrijden neerkomen op 1500 uur of 62 dagen. Dat Pele gemiddeld meer den een doelpunt per wedstrijd maakt, wordt duidelijk ge ïllustreerd door het feit dat zijn duizend- He doelpunt dateert van 19 november 1969 in de clubontmoeting tegen Vasco 4a Gama. Nina Statkevitsj reed zich op de eerste dag naar de eerste plaats in klassement en is hiermee al een heel eind op streek naar prolongatie haar titel. Schenk ging Nederland voor in de overwinning in de vijflandenwedstrijd, de eerste in de historie. Hoewel de prestaties van de wereldkampioen overheersten, waren de bijdragen van de andere Nederlanders niet gering. Nederland begon met een handicap. Sprinter Marten Hoekstra voelde zich al niet lekker op de heenreis, kreeg koorts (zaterdag zelfs oplopend tot 39,5) en kon niet starten. Hierdoor raakte Nederland op de 500 meter zon der meer enige punten kwijt. Het zou niet de enige tegenvaller op de eerste dag zijn. Jan Bols, op de sprint goed voor 41.02 sec (tiende, vlak achter specialist Jan Bazen) zou op de 500C meter wel eens wat laten zien. Hij stevende recht op een t(jd van 7.32,0 af toen het noodlot toesloeg. Bij het uit- komen van de voorlaatste bocht gleed "uJtHEN „Vo'fe°s ,he' °""T'e hij open en kwam pas tegen de schuim- van de Olympische Spelen rubberrand tot stilstand. Dat kostte van "nr Zij won er goud mee, wat een tweede schok betekende voor Nederland als schaatsnatie. Stien Kaiser (tweede in 2.46.8) en Atje Keulen (derde in 2.27.3) maakten tijden, die het moreel van de Nederlandse ploeg beslist geen goed deden. Kees Broekman: „Het was een schandaal zoals die starter zich eigen normen aanmat. Als je in internationale wedstrijden de starthouding aanneemt, schiet een starter meteen, maar deze r. p pipt. Hij wachtte meestal een paar seconden en dan waren de meisjes he lemaal van de kaart." Een belangrijke rol in de onzekerheid van de Oranje-equipe heeft ook ge speeld het ontbreken van een tweede startlijn in het Leninstadion. In alle ontmoetingen in Westeuropa is een startlijn om in te rijden en op de tweede wordt het ernst. In Leningrad was er slechts één. Henny Roos, vertegenwoor diger van de International Skating Union, moest onmiddellijk van advies dienen toen daarover protesten en niet alleen van de Nederlandse dames kwamen. Maar met het reglement in de hand kwam hij tot de merkwaardige conclusie: „Er staat nergens vastgelegd dat één startlijn niet genoeg is. On danks het feit dat het tegen de ge woonte is, nergens op de hele wereld wordt nog zo gestart, is deze methode niet strafbaar." Ontgoocheling Eerste olympische PERKEN TE BUITEN medailles München, dat zaterdag werd gepubli ceerd zullen de eerste van de in totaal 1109 olympische medailles 364 gouden. UMW puh'en Ok wtat ,M 381 bronzen naar prlfwnm1w\ Bolst later schutters en gewichtheffers gaan. hem ongeveer 12 seconden (7.46.4) Nederland - - - niet wat me overkwam", zei Bols later, „ik reed in elk geval nergens tegen aan. Mischlen zette ik m'n schaats te scheef. Het zwaartepunt van de atletiekwed strijden ligt in de tweede week. Na de openingsplechtigheid op 26 augustus Vergoed worden in de middaguren van de volgen- de dag de eerste medailles uitgereikt hij 'e .m® *2.66 sec. op bet schieten vrij pistool. Op de avond de 500 meter had teleurgesteld en van de 27e augustus gaan het goud, zilver Eddy Verheyen vergoedden met prach- en brons de gewichtheffers In de tige races op de 5000 meter veel. Ver- kIasse tot 52 kUogram. kerk reed, als vorige week in Heeren- Qp de eerste wedstrijddag wordt be- veen, de zesde rit tegen Claeson. Fel gonnen met zwemmen, turnen, roeien, vechtend finishte hij gelijk met de boksen en de toernooien in het basketbal. Zweed in 7.54.3 (vierde). Verheyen voetbal, hockey en velleybal. presteerde het om driemaal een aan- De atletiekwedstrijden beginnen op 31 val van Fornaess af te slaan en er nog augustus en duren tot 9 september. Het een alles-vergende eindsprint uit te langste zijn de boksers in actie. Pas na persen: 7.29.4 (tweede) tegen 7.30.9 dertien dagen zullen de medaillewinnaars (derde). bekend zijn. LENINGRAD Ploegleider Coeleman heeft na afloop van de eerste dag het Europees schaatskampioenschap voor dames twee protesten ingediend. Hij had bezwaar tegen het ontbreken van een tweede start lijn en vond eveneens dat starter Tsypurski niet goed opgesteld stond als hij de rijdsters naar de streep riep. Coeleman: „Hij kon vanaf de plaats waar hij stond niet goed zien of het een valse start was". Het organisatiecomité zegde later op de avond toe dat aan de wensen van de Nederlandse ploegleider voldaan zou worden. De Nederlandse equipe heeft zelfs nog overwogen om een derde protest in te dienen. Coach Broekman vond het een bijzonder kwalijke zaak dat Stien Kaiser voor de start op de 1500 meter zes keer werd teruggeschoten zonder dat haar Poolse tegen standster Troicka, die telkens te vroeg vertrok, werd ui gesloten of een ver maning opliep. .DU is reglementair een volkomen onjuiste zaak. Maai- wat doe je eraan. Protesteren? Dat heeft in dit geval geen enkele zin". Coach Kees Broekman was realist genoeg om behalve ergernis over de Russische organisatoren zich ook uit te spreken over de prestaties van de Neder landse rijdsters. „Atje Keulen-Deelstra was de enige die zich kon handhavendi in dit geweld. Maar zij heeft ook de juiste vechtmentaliteit, die de anderen gisteren misten. Zij werden ontmoedigd door de gedragingen van de starter en kwamen die klap niet meer te boven". Kritische opmerkingen maakte Broekman ook nog over het Russische publiek. „De toeschouwers gedroegen zich in mijn ogen buitengewoon onsportief, met al het boegeroep en gefluit zodra de Nederlandse dames in de baan kwamen. Ik ben heus wel wat gewend, maar dit ging alle perken te buiten". Een van degenen die het meest gedu peerd werd door deze Russische „streek" was debutante Trijnie Rep. Zij moest al in het eerste paar rijden en kwam meteen voor een teleurstelling te staan. De onbewogen Tsypurski haal de haar door zijn afwachtende houding door Hans de Bruyn driemaal uit het ritme, waarna zij weg gleed in een tempo dat voor haar doen nergens op leek. Bovendien had zij nog het ongeluk een tegenstandster te tref fen, die geen enkele inspiratie bood, de Hongaarse Ihasz. Haar rit liep dan ook uit op een complete ontgoocheling: 48.0. Trijnie Rep: „Als ik opzij keek, moest mijn tegenstandster nog in de start houding gaan staan. En dan ben je eigenlijk al verloren. Je kunt doodeen voudig geen x-aantal seconden in volle concentratie blijven staan. Je moet in het schot vallen, anders raak je te ver achterop." Nadat Nina Statkevitsj in haar rit tegen Ruth Schleiermacher (het is ronduit een schandaal, zo autoritair die starter optrad) eveneens vier valse starts had veroorzaakt, maar toch met een alles zins acceptabele tijd van 46.23 voor de dag kwam, moest ook Atje Keulen- Deelstra ervaren hoe moeilijk het is om zich aan te passen aan deze merk waardige starter. Zij werd driemaal ontgoocheld, sprong toen in het spoor van de Russische sprintspecialiste Loed milla Titova en liet haar niet meer los. Door deze verbetenheid liep het sprint drama voor haar, als enige Nederlandse rijdster, goed af. Titova 45.54 en Atje Keulen 46.56. Struikelblok Maar hoewel Stien Kaiser zo bleek later eveneens een goede stimulans in de Russische debutante Kapitolina Seregina trof, bleek de ervaring met de starter haar te veel. Stien Kaiser: „Door een valse start krijg ik het altijd koud en dan ben ik weg. Ik had in de eerste bocht dat gevoel al." Een apart incident deed zich met de Friezin Akke Falkena voor. Zij schoot in de laatste rit op de sprint, in tegen stelling tot de gewoonte in Leningrad, betrekkelijk snel uit de startblokken. Voor haar doemde een ander struikel blok op. Toen zij de binnenbocht uit kwam, had zij duidelijk voordeel op de door het publiek sterk aangemoedigde sprintster Tatjana Averina. Zij hield toen echter in. Het reglement schrijft voor dat de Russin, omdat zij achter lag, voorrang moest geven. Maar de Russin zag dat er een gat viel en nam onmiddellijk haar kans waar. Protes teren tegen deze gang van zaken helpt niets, adviseerde Henny Roos coach Broekman omdat Akke Falkena van haar rechten niet voldoende gebruik had gemaakt. „Ze had in hetzelfde tem po moeten blijven rijden, dan had zij Averina waarschijnlijk omver gereden en was de Russin gedeklasseerd. Nu valt er niets meer aan te doen." Stimulans De Nederlandse dames hadden op de sprint.dus wel erg veel onfortuin. Na tuurlijk namen op de 1500 meter de moeilijkheden met starten af. Het is nu eenmaal zo dat het er iets minder op aankomt om snel weg te glijden. Prompt herstelden Ans Schut (500 meter in 48.15) en Stien Kaiser zich enigszins van de gevoelige nederlaag. Maar Nina Statkevitsj was in the winning mood, wat door de chauvinistische toeschou wers (zij floten welhaast elke buiten landse deelneemster uit, maar juichten uit volle borst zodra een landgenote op het ijs kwam) werd gestimuleerd. 2üj reed onverwacht soepel door de' boch ten, gaf haar slag meer kracht dan ooit mee en bracht ook een tijd (2.25.5) op het niet altijd functionerende score bord, waarvan iedereen al bij voorbaat wist dat het moeilijk zou zijn om die te verbeteren, wat in de navolgende ritten ook niet lukte. Stien Kaiser, Ans Schut en Atje Keulen trokken alle re gisters misschien wel meer dan ver antwoord was open maar moesten onderdoen voor de explosie van kracht en souplesse van Statkevitsj. Het enige succesje dat overbleef, was de weten schap dat de Russische suprematie op de 1500 meter was geslonken tot slechts een rijdster. De rest van de Russinnen was weggevallen naar het niveau van de middelmatigheid. Na de eerste dag is er dan ook maar een conclusie te trekken: Nlna Statke vitsj, vorig seizoen in Heerenveen de eerste Europese kampioene, heeft grote kans haar titel te prolongeren. Coach Krasilnikov: „Statkevitsj is dit seizoen veel sterker op de lange afstanden ge worden." (Voor uitslagen zie Resultaten*.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9