TOM VAN MAAREN DE SPELLETJESMAKER VAN ZESKAMP „Natuurlijk voeden we het sadisme in de mens" „Ik ben de dorpsgek van Oude Niedorp" 18 pond overtollig vet uit zijn poriën waren gezweet. Bij de generale was ik twee minuten te laat, maar toen het erop aan kwam, hield ik toch mooi drie minu ten over. Ik zei het al: het is gewoon een kwestie van delegeren. Ik zat in de oorlog op het rijksbureau voor chemische produkten, ik \yas daar een soort chef je, maar de pest was alleen, dat ik zóveel mensen onder me had, dat er voor mij geen werk meer was. Ik verveelde me wezenloos. Later ben ik overgeplaatst naar het rijksbureau voor papier. Ze hadden dringend be hoefte aan een papiertechnicus en ze vroegen* of ik er wat van wist. Ik zei: ..Als je me een half jaar de tijd geeft ben ik een papiertechnicus van God gezonden". Ik heb me die zes maan den rot gewerkt en toen wist ik alles van papier. Ik wist alles van lampe- kappapier en van W.C.-papier en over behangsel kon je me ook niks wijsmaken. Bij mijn afscheid zei dp directeur: Hoe heb je al die tijd in hemelsnaam je werk gedaan, want je was er nooit. Ze noemden me op het rijksbureau altijd: Van Maaren- is er niet. Ze begrepen zelf geen fluit van- delegeren. Ik wilde zelf gymnastiekonderwij zei- worden. Ik had op de mulo een gymleraar, die na school altijd met de klas rondjes rondom het plein liep. Na een half uur riep hij dan: Van Maa ren hou maar op, je hebt gewonnen. Ik was als kind al een type, dat gewoon doorging. Ik liep op mijn zes tiende de honderd meter in elf twee of elf drie en Kobus Houtstra, de grote kampioen van die dagen, hield ik op mijn sloffen bij. Dat krijg je, als je een driftig ventje bept. Ik heb jaren midvoor gespeeld in het eerste elftal van WA, ik sta met voetballen op en ga ermee naar bed. Ik liep toen zo hard. dat onze spil Hottentot altijd riep: Tom loop maar vast en dan lepelde' hij de bal keurig over de vijandelijke backs heen. Op zo'n mo ment was er voor de tegenstander geen redden meer aan. Tegeenwoordig bij de veteranen gaat Let met mij van hetzelfde laken een pak. Akkoord, de pure sprint daar trek ik niet meer aan. maar dat hoef ik in mijn positie ook' niet meer te doen. Ik ben nu Ausputzer en geloof me. ik ga voor de grootste reus nog niet opzij. Ik ben nooit gemeen, maar ze zullen toch wel om me heen moeten lopen'. schreef ook zeer verdienstelijk en op bruiloften en begrafenissen was hij een gewaardeerde spreker. Ikzal dat talent wel van hem hebben, denk ik. .Ik .herinner me nog, dat ik altijd uitkeek naar het moment, dat hij voor zijn worstelen weer in training ging. Dan at hij alleen nog maar bruine bonen en biefstuk. Ik ben gek op bruine bonen en biefstuk. Hij zegt: Tom ze plempen de haven dicht met gymnastiekonderwij zers en daar had hij gelijk aan. Hij zegt: Tom, dit is de eeuw van de techniek, je moet je specialiseren in de radio. Dat roept hij uitgerekend tegen ie mand, die nog nooit een schroefie in zijn handen had gehouden. Ik heb trouwens een hekel aan techniek. Het was een geluk voor mij, dat er ook een opleiding was voor telegrafist. Ik werd door de Rijks Luchtvaart Tekst: Leo Thuring Foto'sSimon E. Smit Dienst als havenmeester op het vlieg veld van Vlissingen neergezet en daar verdiende ik met allebei mijn handen 75 gulden in de maand. Ik was net de paus: ik hield de blik gericht op de heniel en ik mocht niks fout doen. Daar heb ik ook geleerd om vier dingen tegelijk te doen. Soms kwamen er zes, zeven kisten achter mekaar binnen en die moest je maar uit elkaar weten te houden. Ik kan nu geheel ontspannen naar twee televi sieprogramma's tegelijk kijken en achteraf precies weten, waar ze het over hadden. Mijn vrouw gruwt er van, maar ik draai er mijn hand niet voor om. Zo'n eigenschapje komt je in Zeskamp wel van pas. Ze noemen me niet voor niks: Br iels zonder brok- In de week. dat we trouwden, was ik net bezig aan een show voor Wala de corsettenman. Ga daar maar aanstaan, een hele avond leuk doen over corset- ten zonder schunnig te worden. Ik zeg tegen mijn vrouw: ga jij maar vast naar bed, want ik moet nog effe een ideetje uitwerken. Ik heb altijd ideetjes, die uitgewerkt moeten wor den. Ze heeft de eerste zeven dagen moederziel alleen geslapen. Haha". Vanavond om 20.21 uur is het weer zover: ZESKAMP SPORT, het dolle volksvermaak dat zoveel groene zeep door zijn sport doet. Voor de vijfde ronde, die wordt gespeeld in het nagelnieuwe Ahoy- sportpa'leis in Rotterdam treden Linne, Rolde, Drachten, Winschoten, Doetinchem en Zoetermeer in het strijdperk. Zij allen zullen vrijwillig onder het juk doorgaan van Tom van Maaren, de grote spelletjes maker van Nederland. Exclusief voor Finale legde hij zijn ziel geheel bloot. Het is onvoorstelbaar, tot welke manipulaties men een Nederlander kan pressen en dat nog zonder dat hij er één cent wijzer van wordt. Alleen omwille van de eer is men reeds bereid in het poortje van de NCRV te kruipen. Bruine bonen ..Mijn vader was een pracht mens. Die- wist ook wat ie wilde. Hij was machi nebankwerker bij de gasfabriek, la ter opzichter, maar hij was wijs. Hij Horizon Tom van Maaren loopt voor zijn gasl uit naar de dubbelwandige directie keet, die hij vier jaar geleden volgens, gemeentevoorschrift zes meter achter zijn huis heeft laten neerzetten. In 1966 verhuisde hij van zijn geboorte plaats Amsterdam naar een witte daglonerswoning onder aan een Noordhollandse dijk in Oude Niedorp, waar de horizon nog steeds de grens tussen hemel en aarde lijkt. „Een kwestie van lijfsbehoud", zegt hij, „ik hield het in de stad niet meer uit. De stank, de herrie. De tijd, die ik nou nodig heb om naar Amsterdam te rijden, was ik toen kwijt aan het zoeken van een parkeerplaats. Hier in de polder kun je tenminste nog leven, ik word soms 's morgens wakker ge- maakt door een koe, die tegen mijn raam schurkt. Je hoort hier de stilte nog, je, ruikt hem. En als het waait, dan hoor je de wind tenminste. Dan lijkt het, alsof je huis elk moment van de grondvesten kan vliegen. Ik heb wel tegen die burgemeester gezegd, dat ik die zes meter tussen de keet en het huis wilde overdekken. Als mijn vrouw me koffie Bracht, was het al uit de kop gewaaid, voordat ze bij me was. Ik dacht zelf aan een gangetje, maai- uiteindelijk is het toch nog een heel complexje geworden met allerlei kamertjes. Als het van de weg af maar keurig is, zei de burgemeester. Geschikte vent". Kerstboompje „lk weet eern niet, wat het is met die spelletjes van Zeskamp., maar ik schijn er een neus voor te hebben. Met Kerstmis was Barney van de BBC bij ons en die heeft gelijk wat ideetjes van me gekocht. Deze bij voorbeeld. Ik zie op een gegeven mo ment hier in de buurt een hooikanon. Een moordding. Ik heb de folders aan gevraagd en ik ben gaan piekeren, wat ik met zo'n gevaarte kon doen. Ik kreeg het idee, toen ik met mijn kerstboompje naar huis liep. Ik dacht: bomen planten tegen de wind in, dat is het. Je laat ze met een boom over een balk lopen en dan dat hooikanon maar blazen. Barney Was er wild van. Ze hebben daar in Engeland ook een soort Zeskamp, die „lts a knock out" heet. Vorig jaar hebben ze om ideeën gevraagd en dat leverde duizend in zendingen op. Allemaal onbruikbaar. Hier heeft een vent tachtig spelletjes ingestuurd, die wel leuk in elkaar zaten, maar ze waren ook niet goed voor televisie. Als ik bij een boer een vreemde machine zie denk ik eerst: wat voor vuiligheidje kan ik daar nou weer bij bedenken? Daar gaat het immers om. Het publiek wil Schadenfreude, er moeten mensen van een balk miete ren, dan vinden ze het pas leuk. Ik ga nou naar een tenniskanon in Alkmaar kijken. Dat ding schiet aan de lopende band tennisballen de lucht in en die wil ik dan laten terugslaan door twee kerels, die in een zwembadje op op blaasbare stoelen zitten. Die stoelen heb ik al bij Loe Lap zien staan. Daar blijft geen mens op zitten, neem dat maar van mij aan. Toch trainen die ploegen zich wezen loos, dat is juist het mooie van Zes kamp. De kijker gaat het om het leedvermaak, om het rotlachertje, maar voor de deelnemers is het bloed serieus. Waarom dacht je, dat we mei dit programma een waarderingscijfer hebben van 79 en een kijkdichtheid van 36? Omdat het een rotprogram- ma is? Kom nou. Ze hebben bij de Vara van alles geprobeerd om ons kapot te krijgen. Ze hebben op hel laatst Rudy Carrell op het andere net gegooid, maar het gros bleef toch naar Zeskamp kijken. Als een hele ge meenschap in beweging komt, dar houdt Rudy Carell dat niet tegen" Geen echte pony natuurlijk, maar er kwamen toch weer mooi boze tele foontjes van kijkers, die ons dieren mishandeling in de schoenen schoven. Ik bedacht een speletje met een ma chine, die aardappelen weggooide. We hebben tijdens de uitzending twee keer moeten omroepen, dat het afge keurde aardappelen waren. In Drach ten hadden ze beren van kerels uitge kozen, die de pony over de balk moes ten smijten. Daar xat een smid tussen, die een bierbrouwersknol kan optillen. Maar Rolde won toch mooi, omdat ze het maniertje hadden gevonden". Vuiligheidje „Ik zal je eens wat leuk6 laten zien. Ik heb hier een stel opblaaspoppen, die zo onhandelbaar zijn, dat ze er ge garandeerd op sneuvelen. Ik weet nog niet precies, wat het wordt, maar ik voel. dat er een vuiligheidje in zit. Laten wc eerlijk wezen: jij en ik zitten toch ook op het punt van de stoel te wachten, totdat het mis gaat." Uit het schemerige voorhuis komt de stem van zijn vrouw: „Een sadist, dat ben je. En meer niet." Van Maai;en grinnikt dof: „Natuurlijk voeden we niet die spelletjes het sa disme in de mens. Maar je kunt nooit bevere.i. dat we onnodige risico's ne men. Een verstuikt enkeltje is er wel eens tussendoor geslipt, maar voor de rest kijken we wel mooi uit. In Frankrijk hebben ze ook zo'n soort wedstrijd.. Daar zijn ze trouwens veel eerder begonnen dan wij. In Frank rijk lieten ze vrouwen ijskoud levende kreeften in estafette aan elkaar door geven. Als je die krengen langer dan een tiende seconde vasthield had je al een bloedende hand. De gekste stun ten hebben ze daar verzonnen. Met stieren en gillende varkens. Dat zul je bij onze Zeskamp nooit zien. Ik zit wel te denken aan een wedstrijd met enkel paarden. Daar zijn toch ook hele leuke dingen mee te bedenken. Romeins wagenrennen bijvoorbeeld en dan dc wagen vervangen door een zeepplonk. Wat denk je? Dat moet toch een moordgezicht zijn. Het klinkt misschien pedant, maar ik barst van de ideeën. Ik zit vol met musicals, met schetsen voor revues. Laat je nooit wijsmaken dat er in ,Op een gegeven moment eindigt Roldi op de laatste plaats. Weet je, wat ze deden? Ze gingen met de pet rond en haalden 10 mille op voor de training van de ploeg. Ze hebben daar ook een sportdokter ingeschakeld, die we tenschappelijk uitknobbelt, welke spieren de ploeg van Rolde het beste voor een bepaald spelletje kan gebrui ken. Op een gegeven moment moesten ze een pony over de balk gooien. en ik zijn goeie vrienden ge- Er wordt rustig met de vuist tafel geslagen en we schelden el- ook wel eens uit voor vuile vis, de bui drijft altijd over. We nul lijven niet kwaad op elkaar. Johan ,111 raagt, of ik het jubileumprogramma de 40-jarige NCRV wil maken ik zeg „Johan, voor jou altijd". Het jammer, dat ie de laatste tijd niet zo aan bod komt, want voor mij hij een beste presentator, maak een draaiboek en daarin zit alles. Amateurs en beroeps. Ik de jeugd erbij betrekken, want jeugd heeft de toekomst. Ik vind sportvereniging het mooiste wat de jeugd. Daar worden geen gebruikt, want die kinderen iets om voor te leven, maak een show met 1500 man en Afde|lk onderdeel mocht niet langer dan minuten duren. Dat geloofden ze de NCRV niet. Ze zeiden: .„Van we geven je een half uur Ik reg: Als je mij opdraagt in uiiuieu twee uur klaar te zijn, ben 1 Ck binnen twee uur klaar". Ik wist, dat 1 et niet fout kon gaan. Ik ken het van onder tot boven. Ik ken elke lown, ik ken alle goochelaars en crobaten. Mag jij raden, wie ik de ttt r»/fpening ^et verrichten- E>e Wama's UL,U' lstublieft. Mijn hemel, Tom, wat ben begonnen, zei Van Bommel, uitgerekend de Wama's, die niet van podium zijn te branden. Maar Devallig had ik de heren allang apart „enomen en ze gezegd: als je het hart tlsadn n je jjjf hebt om drank te gebruiken, oordat je opgaat, dan krijg je van persoonlijk een pak op je donder, zallig is mijn vader zestien jaar geweest en heeft hij aan olympiades - -•egedaan. Man. als een hand eaf. dan voelde je het dagen. En als hij in training ging. rok hij midden in de zomer drie een winterjas aan en liep lij net zo lang blokkies om, totdat die Tom van Maaren: ..Tomaten is nog leuker, maar ik kan het bij de NCRV, alleen niet flikken". Het lijkt, alsof de ploeg van Zoetermeer al vroegtijdig onder zeil is gegaan, maar het is als vanouds weer de schijn, die bedriegt, want er wordt door Zoetermeer wel degelijk hard aan de touwen getrokken om vanavond een eervol resultaat te behalen. )UDE NIEDORP De grote spel- etjesmaker op christelijke grond- lag heeft vannacht weer drie punt- ave téksten in klad afgescheiden, hen hij om zes uur tussen de lakens johoof, klom zijn vrouw net het ed uit. Een glimlach van jongens nder mekaar: „Dat is ze wel ge rend. Ik ben een nachtwerker, ik an niet ophouden. Je hebt een deetje en dat brandt op je lip. Ken fe dat gevoel? Toen Johan Bode graven in 1949 in opperste nood bij me kwam, heb ik hem ook uit de brand geholpen. De hele jubileum show van de NCRV dreigde de jmist in te gaan en ze hadden nog drie dagen om wat anders verzinnen. Je weet het wel, het allemaal sickies, het was te voor een 25-jarig jubileum. :eg: „Heer Bodegraven, laat me maar". Binnen drie dagen had hem cpmpleet, de hele show. Met hoop lach erin, want als je me de kern afpelt, dan blijft er een over. Ik ben daar- ook nog conferencier. Het eigenlijk verschrikkelijk, wat ik llemaal doe". Om de ploegen tot grotere daden te inspireren verschijnt Tom van Maaren regelmatig op de repetities. Deze week hield hij een bliksem- Controle in een fabriekshal, waar de weinig succesvolle ploeg van Zoetermeer oefende. „Mijn verschijning heeft een psychologisch effect", legt hij met ontroerende eenvoud uit. „Ik heb een moordidee. Wat denk je van overdwars heien? Alleen het woord al. Bij de NCRV zagen ze er niks in en daarom wacht ik er effe mee. Ik ram een idee er nooit door heen, dat is mijn aard niet. Graag of Van de week zag ik een pracht van een grijper, waar de boeren hier hun land mee uitdiepen. Nou kan ik in zo'n hal natuurlijk geen sloten laten graven, maar ik kan wel een stoot tennisballen uit zo'n muil laten vallen, die ze dan op moeten vangen. Het wordt natuurlijk nog mooier als je die tennisballen vervangt door to maten. Tomaten is een gegarandeerde giller, maar ik kan het bij de NCRV alleen niet flikken." Tom van Maaren haalt de smalle schouders op en staart over de natte weilanden. Het is hem aan te zien, dat hij dat offer desnoods wil brengen terwille van de gemeenschap. In het aquarium achter zijn rug be gint de statige maanvis op dat mo ment aan de consumptie van zijn zes de kikkervisje. Iedereen krijgt de spelletjes, die hij verdient.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9