Drie onbekenden naar de maan KLM OP DE JUMBOTOER Meerderheid van katholieke leken achter dr. Simonis „Mississippi" morgen op Schiphol L971 ZATERDAG 30 JANUARI 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 8 P® bondag zal. na ©en drietal verschuivingen van de anceerdatum. dan eindelijk de Apollo-14 van start jaan met in de hoofdrollen drie nog betrekkelijk on bekende mannen. Bij vorige ruimtevluchten waren altijd wel namen die onmiddeliyk werden herkend, woon omdat de dragers ervan wel eens meer een n im te vlucht hadden gemaakt. Zo waren astronauten ila Sehirra, Borman. Loveli, McDivitt, Stafford, young, Armstrong, .Aldrin, Collins, Conrad en Oordon nooit helemaal onbekenden voor het grote mbliek. MAN SHEPARD RUIMTEMAN /AN HET ALLEREERSTE UUR )at mi ligt anders bij de Apolo-14-bemanning. de istronauten Alan Shepard, Edgar Mitchell en Stuart >osa. Hoewel de naam van Shepard velen toch igszins bekend in de oren moet klinken. Alan epard was n.l. bijna tien jaar geleden, om precies zijn op 5 mei 1961. de eerste mens die door de nerikanen in de ruimte werd gebracht. Dit nadat g> 12 april van hetzelfde jaar de Rus Gagarin werelds eerste ruimtevaarder was geworden. Maar erwijl Gagarin al meteen een baan om de aarde kaaide, bracht Shepard het niet verder dan een wartier durende raketsprong in een Mercury- apsule. Dat laatste heeft zeker aan Shepard „ver- wijnen-in-vergetelheid" bijgedragen, want velen enken nog steeds dat John Glenn de eerste Ameri- ruimtevaarder was. Dit ia dus niet juist, Glenn wel de eerste NASA-astronaut was die nkele baantjes om de aarde beschreef. Dit gebeurde p 20 fébruari 1962. oroutsteidng poilo-14-commandant Alan Shepard werd geboren lp 15 november 1923. Hij is dus al 47 jaar oud, een eeftijd waarop het een enorme prestatie geacht moet rorden de enorme fysieke en psychische belasting ran een ruimtevlucht te doorstaan. Zeker indien nen bedenkt dat Shepard sedert zijn historische daad 1961 geen keer meer in de ruimte is geweest. 1963 kwam hij nog wel in aanmerking voor een Jereuryvlucht, maar deze werd op het laatste noment afgelast. Kort daarop kreeg Shepard last ran een ernstige oorontsteking, die zijn evenwichts- irgaan aantastte en hem voorgoed medisch onge- chikt voor astronaut leek te maken. Shepard werd gepromoveerd tot chef-astronaut, maar kon een ctieve deelname aan vluchten verder wel vergeten. >it totdat hij in 1968 besloot zich te laten opereren, «n ingreep waarop een klein gedeelte van zijn >venwichteorgaan werd vervangen door een plastic buisje. En het hielp. In mei 1969 werd de inmiddels 15 jaar oude vlieger weer goedgekeurd en drie maan den later kreeg hij zijn benoeming als commandant ran de Apollo-14. Shepard, die gehuwd is en twee dochter» heeft, begon zijn vliegercarrière in 1947 bij de marine. Sedertdien vloog hij 4.800 uur. Thans draagt hij de rang van kapitein-ter-zee. n 1959 behoorde hij tot de groep van zeven test- Boten efie zich de eerste NASA-astronauten moch- ?nnoemen. Van dit zevental is hij nu nog de enige De Apollo-14-bemanning, staande op de ladder van eigenaar en onderdirecteur van de Baytown National Bank te Houston en het ziet ernaar uit dat hij na zijn Apollo-14-avontuur wel helemaal naar het bankwezen zal overstappen. Mitchell Samen met Shepard zal volgende week de luitenant- aanexpeditie Apollo -14 düurwgoi 31 jan.-9ffbr vm asmÊm' een maanlandingsvaartnigVan beneden kapitein ter zee vlieger Edgar Milhcell op de maan landen. Mitchell, die 40 jaar ls. kwam In 1966 als astronaut bij de NASA en zal in de Apollo-14 zijn allereerste ruimtevlucht gaan maken. Daarvoor maakte hij al eens deel uit van de reservebeman ning van de Apollo-10. Ook Mitchell is gehuwd en vader van twee dochters. Hij heeft 3.800 vlieguren op zijn naam staan. Deze astronaut, die een schitterende carrière als jachtvlieger. vlieginstructeur en testpiloot achter de rug heeft, deed echter meer dan alleen vliegen. Zo volbracht hij drie kandidaatsstudies en in 1946 pro moveerde hij tot doctor in de lucht- en ruimtevaart- wetenschappen aan het technologisch instituut van Mattachusetts. Een eenzaam mens op de komende vlucht wordt de 37-jarige luchtmachtmajoor Stuart Roosa, die niet minder dan 40 uur lang alleen het om-de maan cir kelende Apollomoederschip zal besturen, terwijl zijn twee collega's zich op of vlak by de maan bevinden. Roosa werd evenals Mitchell in 1966 astronaut en zal in de Apollo-14 ook voor het eerst op ruimte reis gaan. Sedert 1953 ia hij luchtmachtvlieger. Hij deed onder meer clienst op jachtvliegtuigen. Vervolgens was hij enige jaren testpiloot en voor hij bij de NASA kwam instrueerde hij andere, aankomende testvliegers op de luchtmachtbasis Edwards. Alles bij elkaar raakte hij tot nu toe 4400 vlieguren. Evenals zijn twee collega's ls Roosa gehuwd. Hij heeft vier kinderen. In leeftijd variërend van 7 tot 11 jaar. Als reservebeimanning voor de Apollo-14 zijn aan gewezen de astronauten Eugene Cernan (Gemini-9 en Apollo 10), Joe Bngle en Ronald Evans. Engle vloog vroeger het raketvllegtulg X-15 en kwam daar_ mee al meerdere malen buiten de aardse dampkring terecht. Dit drietal zal vermoedelijk binnenkort wor den aangewezen om in juli 1972 de expeditie van de Apollo-17, de laatste in het Amerikaanse maan- programma, uit te voeren. GERARD J. PLU'KKBL TIJDSCHEMA VAN VLUCHT APOLLO-14 het i 20 (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De meerderheid van de leken-katholieken in Nederland staat achter de benoeming van mgr. A. J. Simonis tot bisschop van Rotterdam. De meerderheid van de Nederlandse priesters is het er niet mee eens. Nu echter de benoeming „een feit is" moet men er zich. aldus de meer derheid van de priesters, bjj neerleggen. Een en ander blükt uit een steekproef van het Nipo onder 1182 Nederlanders (katho liek en niet-kathoiiek) en van Intomart onder 250 Nederlandse priesters. Ook jon gere katholieke leken (tussen 18 en 75 jaar) staan achter de benoeming, ztf het met een geringe meerderheid. Gisteravond werden deze gegevens bekendgemaakt in de t.v.- rubriek „Riskante kerk". Van de ondervraagde Ne derlanders (katholiek en niet-katholiek) zei 32 pet de benoeming van dr. A. J. Simonis een goede te vin den, 36 pet. antwoordde met niet goed en 32 pet. had of gaf geen mening. Van de ondervraagde ka tholieken in deze groep vond 53 pet. de Rotterdam se benoeming een goede, 30 pet. vond dat niet en 17 pet. had geen meing of wil de die niet geven. Van de jonge katholieken (De 18- tol 35-jarigen) zei 42 pet het is een goede benoeming terwijl 39 pet. verlaarde het is geen goede benoe ming 20 pet. had geen me ning. Van de katholieke van middelbare leeftijd (tussen 35 en 55 jaar) zei 56 pet. het een goede be noeming te vinden, 30 pet. Priesters leggen zich neer bij benoeming geen goede benoeming. 15 pet. had geen mening. Van de 55-jarigen en ouderen was 67 pet. het eens met de benoeming, maar 16 pel. het i Geen mening had 17 pet. Uit de enquête onder 250 priester blijkt tdat de Ne derlandse priesters door de verklaring van de bisschop pen niet of nauwelijks van mening veranderden. Er werd onder meer gevraagd: ..Bent u het eens met de volgende uitspraak: „Ik stem van harte met deze benoeming in, dr. Simonis is de juiste man op de juis- teplaats'. Slechts 17 van elke 100 on dervraagde priesters von den dr Simonis als bis schop van Rotterdam de juiste man op de juiste plaats. 61 van elke 100 vonden dat niet en 22 ga ven en mening. Een andere uitspraak luid de: ..De benoeming dient zonder meer te worden aanvaard, omdat de paus het recht heeft naar eigen inzicht bisschoppen te be noemen en niet gebonden is aan adviezen". Een kwart van de onder vraagde priesters was het pet. gaf geen mening Op de voorgelegde uit spraak „Ik zou liever een ander als bisschop van Rot- terdam hebben gezien. Nu de benoeming eenmaal een feit is moet men er zich maar bi i neerleggen, er is toch niets meer aan Ie doen,", antwoordde 55 pet. van de priesters (ruim de helft): „Ja daar ben ik het mee eens". En 22 pet. zei: „Ik ben het er niet mee eens". Geen mening had 23 Ook is onderzocht in hoe verre men achter de pro testen van de Rotterdamse priesters stond. Een van de voorgelegde uitspraken luidde: „De bezwaren tegen deze benoeming zijn te recht. omdat de paus de voordracht van het Rotter damse kapittel niet had mogen negeren". Hierop zei 51 pet. daar ben ik het mee c-ens, 31 pet. was het er niel mee eens en 18 pet. had geen mening. Tenslotte is nagegaan in hoeverre men bezwaren had tegen de persoon van dr. Simonis. zoals deze zich tot dan toe had gemanifes teerd Gevraagd werd in hoeverre men het eens was met de volgende uitspraak: ..dr. Simonis moet geen bis schop worden, omdat hi.1 als duidelijke representant van een bepaalde denkrich ting niet als bindende fi guur kan optreden". Van elke honderd ondervraagde priester stonden er 45 ach ter deze stelling, terwijl 39 hel i geen mening ga- zijn het Alaji Shepard, Stu art Roosa en Edgar Mitchell. TIJDSCHEMA: Gewoontegetrouw geven wjj hieronder •te punten van het tijdschema dat voor de morgen be ginnende vlucht van de Apollo-14 is vastgesteld. Aan gehouden zijn de Westeuropeae tijden. ZONDAG 81 JANUARI: 21 23: (15.23 uur in Kaap Kennedy) Vertrek van de astronauten Alan Shepard, Edgar Mitchell en Stuart Roosa In hun ruimteschip, dat wordt voortgestuwd door een Sa turnua 5-raket. Men draait eenmaal om de aarde heen, de derde trap van de raket wordt afgevuurd en de Apollo-14 ligt °P de koer» naar de maan, met een afstand van 400.000 kilometer voor de boeg. MAANDAG 1 FEBRUARI: 00.24 uur Het Commandoschip. de Kitty Hawk, maakt zich los. draait om, keert zich naar het maanlandings- sohip de Antares en wordt daaraan vastgekoppeld. De An tares is bevestigd bovenop de derde trap van de raket. Een en ander wordt gefilmd en via de tele visie doorgegeveu. MAANDAG 1 en DINSDAG 2 FEBRUARI: De astronauten bestudeien hun instrumenten, rus ten, maken de nodige koerscorrectie». WOENSDAG S FEBRUARI: 11.28 uur: Shepard en Mitchell kruipen door de tunnel om in de Antares gedurende twee uur de zaak grondig te gaan inspecteren. De eerste drie kwartier van dit werk wordt per tv uitgezonden. DONDERDAG 4 FEBRUARI: 08.01 uur: de Apollo-14 komt aan bij de maan en gaal daaromheen vliegen. De afstand van de maan gaat afwisselend 104 tot 312 kilometer bedragen. 08.30: De uitgebrande derde raket van de Saturnus 5 wordt losgelaten en stort op de maan neer. De klap waarmee dat gebeurt wordt aangegeven op een „seiso- meter" die door de astronauten van de Apollo-12 in 1969 op de maan i» geplaatst. 12.20 uur: De Apollo-14 ..verlaagt" de baan om de maan en gaat daar omheen vliegen op een afstand variërend van ruim 18 tot ongeveer 105 kilometer. VRIJDAG 5 FEBRUARI: 01.23: Men maakt tv-opnamen van de plaats in het Fra Mauro-bergland waar zal worden geland. 03.13: Shepard en Mitchell gaan de Antares binnen. 05.50: Shepard en Mitchell maken de Antares los van de Kitty Hawk. 07.39: Roosa, die in de Kitty Hawk is achtergebleven, gaat om de maan draalen op een afstand van ruim SCHIPHOL Morgen wordt op Schiphol verwacht de „Mississippi." Zo heet de reusachtige Boeing 747B Su per Jet, die de KLM in gebruik gaat nemen en die nog door zes KLM Super Jets zal worden gevolgd. Kos ten: Zo'n 85 miljoen gulden per vlieg tuig, samen dus rond de 600 miljoen gulden. De intrede van de Super Jets (ook wel Jumbo Jets geheten) komt midden in een periode van lichte ma laise voor de luchtvaartmaatschappijen. Bij al dat superstraalgeweld letten de luchtvaartmaatschappijen ook op de kleintjes, en de doopplechtigheid van de „Mississippi" leek daarom type rend: in plaats van de traditionele fles champagne te pletter te laten slaan tegen de machtige romp, werd hij lekker zuinig uitgedronken. Keiharde cijfers over een jaar erva ring met een groeiend aantal (thans ruim 100) Super Jets, hebben van deze luchtreus de recordbreker aller tijden gemaakt. In het niet zo beste jaar dat de luchtvaartmaatschappijen achter de rug hebben, bleek de nieuwe Super Jet van alle typen nog het dichtst in de buurt van zijn rentabiliteitsnorm te blijven. Dat wil heel wat zeggen voor zo'n nieuw, zo'n groot en zo'n duur vliegtuig. Voor een deel is dat te danken aan de snelheid waarmee het vliegtuig zijn vliegend publiek ver wierf. Jumbo vliegen maakt het reizen per vliegtuig na lange tijd behalve sneller, want dat is het altijd en in loenemende mate geweest ook einde-- lijk weer echt comfortabel. De KLM is de eerste maatschappij die de B-versie van de Super Jet in gebruik neemt. Deze verbeterde Jum bo is de trotse houder van het we reldrecord voor maximaal startge wicht. Op 21 november steeg een in totaal 372.263 kilo wegende 747B op van Edwards Air Force Base in Cali- fornië. Daarmee werd zelfs de militai re reus van Lockheed, de Galaxy (C5A) verslagen. Tot slot nog even dit: misschien zal spoedig blijken dat Super Jets het alternatief zijn voor het op tal van ook milieuhygiënische bezwaren stuitende supersone passagiersvliegtuig. Laten we ter illustratie hiervan even Boeings concurrent, Lockheed aan het woord, dan vernemen we dat de vice- president van de futurisch denkende onderneming William M. Hannan tegen het jaar 2000 door kernenergie aange dreven vliegtuigen verwacht, met 'n ca paciteit van 600 passagiers welke en nu komt het 'n snelheid zullen halen die „iets beneden die van het geluid ligt". Hoe dan ook: volgens berekeningen van de Boeing Company behoort de KLM tot de maatschappijen die er in het jaar 1975 belangrijk beter voor zullen staan dan in het moeilijke jaar 1970. Natuurlijk dank zij de Super Jets. Laten we het hopen. Tenslotte is de KLM altijd ook nog een beetje van 107 kilometer daar vandaan. Shepard en Mitchell blij ven draaien in de oude koers, dus op een afatand van de maan variërend van ongeveer 18 tot 105 kilo- 10.05: De Antares begint, met behulp van motor- kracht, de afdaling naar de inaan. 10.16: Shepard eu Mitchell zetten de Antares aan de grond. Het bergland van Fra Mauro grenst aan de oostkust van de Zee der Stormen. 14.53: Shepard eu Mitchell zetten voet op de maan. iets waarin vier Amerikaanse astronauten hen reeds waren voorgegaan. Zij blijven vier k vijf uur buiten, installeren hun kleine laboratorium waarvan de energie wordt geleverd door atoomkracht, ondernemen enkele proefnemingen, planten de Amerikaanse vlag. en ver zamelen grondmonsters en gesteente Alles wordt naar de aarde geseind per i kleuren )-televisie. Terwijl Shepard en Mitchell aldus doende zijn, maakt Roosa. in zijn Kitty Hawk, foto's van toekomstige landingsplaatsen en verricht andere waarnemingen van de maan en het zonnestelsel. ZATERDAG 6 FEBRUARI: 11.38: Shepard en Mitchell beginnen hun tweede onderzoek van de maan; dit gaat weer vier tot vijf uur duren. De televisie-camera kjjkt toe en houdt ons op aarde op de hoogte. De ttjd wordt voornamelijk gewijd aan geologisch werk. In totaal gaan de mannen een afstand te voet afleggen van ruim 2,5 kilometer, maar zullen zich toch nooit verder van hun Antares bevinden dan ©en meter of 800. Zij gaan kraters bekijken en een klim maken van 120 meter naar de bovenrand van een krater waar zij stenen hopen t<- zullen vinden die zo oud zijn als de maan zelf. namelijk 4 600.000 jaar. Overal raapt men stenen op. boort gaten in de grond van 90 tot 120 entimeter diep om daaruit monsters te trekken, en graaft ook een greppel met hetzelfde doel. 19.47: De mannen verlaten de maan en begeven zich op weg, de Kitty Hawk achterna. 21.33: De ruimteschepen komen bij elkaar, er wordt vastgemaakt. De tv zal dit vertonen. Na de vastkoppe- ling gaan Shepard en Mitchell het commandoschip binnen. 23.46: De Antares wordt losgemaakt van de Kitty Hawk en „naar beneden" gestuurd, waar hij twee uur later, en dit is opzettelijk, te pletter zal vaDen. Ook die schok zal worden aangetekend op de seisometer van de Apollo 12 en die van de Apollo 14, welke er floor Shepard en Mitchell ls achtergelaten ZONDAG 7 FEBRUARI: 02.37: De Apollo 14 zet de raketten aan om zich vry te maken uit de baan om de maan, en aanvaardt de tocht naar hui».

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5